‘İnternetime dokunma’

İnterneti tek elden sansürlenmesine yol açacak yasa teklifi komisyondan geçti. Sansüre karşı 18 Ocak’ta birçok şehirde kent meydanlarına sokağa çıkma çağrısı yapılıyor

AKP’li 27 milletvekilinin imzasıyla meclis başkanlığına sunulan, internette denetim ve yaptırımların genişletilmesine ilişkin kanun teklifi, torba tasarı içinde Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşüldü.

Teklifin salı gecesi görüşülen maddelerinde erişime kapatma yetkisine sahip “Ulaştırma Bakanı ve TİB Başkanı” ifadesi “TİB Başkanı” olarak değiştirilerek yumuşatma görüntüsü verildi.

Düzenlemenin gündeme gelmesinden beri, pek çok köşe yazarı, bilişim uzmanı ve hukukçu görüş bildirdi. Bu konuda ilk görüş bildiren kurum olan Alternatif Bilişim Derneği 17 Ocak akşamında 20.55’te Çapul Tv’ye konuk oldu. Dernek Başkanı Ali Rıza Keleş’le beraber Ahmet A. Sabancı, Işık Mater, Orkut Murat Yılmaz, Barış Büyükakyol ile Çapulcu Bülteni’nde taslak ve sansüre karşı yapılabilecekler konuşuldu.

Teklife göre getirilecek temel düzenlemeleri hatırlayalım:

  • Yer sağlayıcı yurt dışındaysa bile erişim engellenebilecek. DNS değiştirerek bir siteye girilemeyecek.
  • Sansür, URL adresi tabanlı yapılabilecek: Anahtar kelimelerle “uygunsuz içerik” belirlenip sayfa kaldırılabilecek. (Ulaştırma Bakan Lütfü Elvan bunun sansür olmadığını iddia ediyor).
  • Hâkimler, 24 saat içinde sansür kararı verebilecek. “Zararlı” görülen içerik çıkarılmazsa, 500-1.000 TL arasında günlük para cezası kesilecek.
  • Hosting firmaları her kullanıcının izini sürebilecek. Her kullanıcının internetteki faaliyeti kayda alınarak bir-iki yıl saklanacak.
  • (Son değişiklikte Ulaştırma Bakanı ve TİB Başkanı ifadesi değiştirildi.) TİB başkanına bizzat tek kişi olarak internet sitesi erişim engelleme yetkisi verilecek.
  • Değişiklikte Erişim Sağlayıcıları Birliği öngörülüyor. Bu birliğe tüm erişim sağlayıcılar katılmak zorunda ve birliğe gönderilecek olan “erişimin engellenmesi kararı” 4 saat içinde uygulanmak zorunda.

‘İnternetime dokunma’

Sansür yasasıyla ilgili Sayfalar Ortak Platformu’nun çağrısıyla 18 Ocak için  geniş çaplı bir eylem örgütlendi. Eylem çağrısı yapan kurumlar arasında Çapul TV ve Sendika.Org da bulunuyor.

18-ocak-18

18 Ocak 18.00’da alanlara çıkılırken 21.00’da tencere tava çalma ve ışık söndürme eylemleri yapılacak. Sosyal medyadaki çağrıya, Anonymous, RedHack, alternatif yayın mecraları, üniversite örgütleri, taraftar grupları ve forumlar kendi çağrılarıyla katıldı. Eylem yapılacak illerde ayrı etkinlik sayfaları oluşturuldu.

Anonymous’un 18 Ocak çağrısı videosunu izlemek için tıklayın.

Sansüre karşı Twitter’da bir çok etiket oluşturulurken dün gece #18Ocak18DeSokaklara TT oldu.

Eylem çağrılarının yapıldığı yerler:

İstanbul: Taksim Meydanı

İzmir: Alsancak Sevinç Pastanesi

Ankara: Kızılay

Eskişehir: Espark

Bursa: Heykel

Kocaeli: Cumhuriyet Parkı

Antakya: Armutlu

Mersin: Forum AVM

Samsun: Öğretmen Evi

Balıkesir: Merkez TÜİK, Bandırma-Ayvalık- Edremit Cumhuriyet meydanları

Antalya: Cumhuriyet Meydanı

Kocaeli: Cumhuriyet Parkı

Denizli: Candoğan Parkı

Aydın: Sevgi Yolu

Adana: Atatürk Parkı

Bodrum: Belediye Meydanı (15.00)

Çanakkale: Salı Pazarı (15.00)

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur