Cihatçılar bir kişiyi kaçırıp katletti: El Kaide operasyonları sonrası Hatay tedirgin

Geçtiğimiz hafta Hatay’ın Türkiye sınırındaki Yayladağı ilçesinde Suriyeli muhalif Türkmen çeteler ‘Esad ajanı’ olmakla suçladıkları bir kişiyi kaçırıp öldürdü. Halkın El Kaide operasyonlarının ardından cihatçıların misilleme yapabileceğinden endişelendiği kentte tedirginlik hakim

Suriye’nin Lazkiye bölgesindeki Bedrusiye Türkmenlerinden olan ve Suriye Ordusu’nda askerken, kaçıp Heysem Topalca’nın yayladagigrubuna katılarak 2 yıla yakın süredir Yayladağı’nda yaşayan Amir Camırlı’nın, ‘Esad ajanı’ suçlamasıyla eşinin ve çocuğunun gözü önünde kaçırılarak öldürüldüğü iddia ediliyor. Camırlı’nın önce sınıra yakın Kızılçat köyüne götürüldüğü ve burada Omar Abdullah ve Heysem Topalca’nın adamlarına teslim edildiği iddia ediliyor. Reyhanlı katliamında da adı geçen Heysem Topalca, Kasım ayında Adana’da yakalanan havan mermisi yüklü TIR olayıyla gündeme gelmişti.

Yurt Gazetesi’nde yayımlanan haberde, Camırlı’nın Kızılçat köyünden sınırı geçip Suriye’deki Sellur Köyü’ne götürüldüğü ve önce sorgulandığı, ardından da köy camisinin avlusuna götürülüp başı kesilerek infaz edildiği öne sürüldü. Sendika.Org’nin ulaştığı yerel kaynaklar, cinayetin Türkiye sınırları içerisinde gerçekleştirildiği yönünde iddiaların da bulunduğunu dile getirdi.

26 Kasım’da kaçırılıp 40 gün Suriye’de esir kaldıktan sonra serbest bırakılan Milliyet foto muhabiri Bünyamin Aygün’ün de Yayladağı üzerinden Kızılçat köyüne gittiği ve daha sonra Türkmen çeteler tarafından kaçırıldığı iddia edilmişti.

Kolluk güçleri olaylar karşısında sessiz

Çetelerin iki kişinin daha evlerini bastığı, ancak bu kişilerin kaçarak kurtulmayı başardığı da iddialar arasında. İddiaya göre Heysem Topalca’ya bağlı çete, Ahmet Silo ve Hasan Ümmühan isimli iki kişinin daha evini bastı, ancak Silo ve Ümmühan kaçarak izlerini kaybettirdi. Türkmen çetelerin elinden kaçan bu kişiler bölge polis merkezine giderek yardım istedi ancak polis “biz ne yapabiliriz?” diyerek herhangi bir koruma sağlamadı.

Hatay tedirgin
Bölge halkı uzun süredir çetelerin varlığından dolayı tedirgin. Silahlı çetelerin benzer saldırıları daha öncede gerçekleştirdikleri iddia edilirken, bölgedeki vatandaşlar polis ve jandarmanın olayları yalnızca izlediğini aktarıyor. Türkiye topraklarında ellerinde silahlarla rahatça gezen, operasyonlar yapan bu çeteler hiçbir engelle karşılaşmadan sınırdan geçerek Suriye’ye gidebiliyorlar.

2012 yazından itibaren yükselen halk tepkisinin ve uluslararası uyarıların ardından, kent içindeki hareketleri kısmen kısıtlanan cihatçıların kentteki görünürlüğünün son dönemde yeniden artması ve El Kaide’nin sıklaşan operasyonlar karşısında Türkiye içinde misilleme yapabileceği beklentisi tedirginliği artırmış durumda. Halk arasında söylentiler yoğunlaşırken, polisin de kent içinde resmi kurumlarla kitle örgütleri çevresinde görünürlüğünün artması gergin havayı besliyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur