DİSK: Koreli işçiler yalnız değildir

Kore Demiryolu İşçileri Sendikası (KRWU) önderliğinde, özelleştirmelere karşı grev yaptıkları için polis tarafından sendika genel merkezinin basılarak 100’ün üzerinde işçi ve sendika yöneticisinin gözaltına alınması DİSK tarafından protesto edildi

DİSK üyeleri bugün saat 13’te İstanbul’da Kore Konsolosluğu önünde bir araya gelerek Koreli işçiler yalnız değildir dediler.

Türkçe ve Korece “Koreli içiler yalnız değildir” pankartıyla Güney Kore Konsolosluğu önüne gelen DİSK üyeleri, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Her yer Kore her yer direniş”, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Kore işçisi yalnız değildir” sloganları attı. Kore Demiryolu İşçileri Sendikası Genel Başkanı’nın da mesajında okunduğu eylemde, DİSK adına açıklama Genel Başkan Kani Beko tarafından yapıldı.

“Zulümü protesto etmek için buradayız”

“Güney Kore’de, bütün dünya işçilerini yakından ilgilendiren olaylar yaşanıyor. Koreli işçilerin mücadelesini desteklemek ve onlara yönelik zulmü protesto etmek için buradayız” diyen Kani Beko açıklamasını şöyle sürdürdü:

“5 bin polisin katıldığı bir operasyonla Kore Sendikalar Konfederasyonu Genel Merkezi’ni basarak 130 sendikacıyı tutukladılar. Tutuklananlar arasında 3 Konfederasyon yöneticisinin yanı sıra Belediye İşçileri Sendikası, Öğretmenler Sendikası ve İnşaat İşçileri Sendikası Genel Başkanları da bulunuyor” dedi.

“Onlar bizi yalnız bırakmadı bizde onların yanındayız”

Koreli işçilerin Türkiye işçi sınıfına gösterdiği desteği hatırlatan Beko, “Koreli işçi kardeşlerimiz geçtiğimiz yıllarda hep bizimle dayanışma içinde oldular. 1 Mayıs için, DİSK’li ve KESK’li tutuklular için ve son olarak Gezi Parkı’nda kaybettiğimiz canlarımız için Türkiye halkına destek eylemleri düzenlediler. Bu eylem bizim onlara teşekkürümüzdür. Dün bizi yalnız bırakmayan Koreli kardeşlerimizi bugün de biz yalnız bırakmayacağız. Onlar mücadelesini sürdürdükçe yanlarında olacağız” dedi.

Kore Hükümetini işçilere saldırmaktan vazgeçmeye çağıran Kani Beko “Buradan Kore hükümetini uyarıyoruz. Tutuklu sendikacıları derhal serbest bırakın! Sendikal faaliyetlerin önündeki engelleri kaldırın! Demiryolu özelleştirmesini iptal edin” diyerek Kore hükümetini uyardı.

“Her DİSK’in temsilciliği Kore Sendikalar Konfederasyonu’nun temsilciliğidir”

Açıklamanın sonunda Kani Beko Koreli işçilere “Koreli İşçi kardeşlerime de sesleniyorum! Mücadelenizde yalnız değilsiniz. Yöneticileriniz tutuklanmış, genel merkez binanız tahrip edilmiş olabilir. Yüreğinizi ferah tutun! Çünkü DİSK bayrağının dalgalandığı her yer, DİSK’in temsilciliğinin olduğu bütün işyerleri aynı zamanda Kore Sendikalar Konfederasyonu’nun temsilciliğidir” diyerek DİSK’in desteğinin süreceğini söyledi.

Güney Kore’de demiryolu işçileri 9 Aralık’tan beri grevde

Güney Kore hükümetinin 2013 yılı Haziran ayından bu yana yeniden yapılanma adı altında yürüttüğü özelleştirme programına karşı Kore Demiryolu Şirketi (KORAIL) işçileri, yeniden yapılanma sürecinde işçilerin de görüşünün alınması ve işçi haklarına zarar verecek adımlar atılmaması için mücadele ediyor. Hükümetin demiryolu işçilerini süreçten dışlaması ve özelleştirme programına devam etmesi sonucunda, 9 Aralık’ta işçiler, Kore Demiryolu İşçileri Sendikası (KRWU) önderliğinde grev ilan ettiler.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur