Kıdem tazminatı için Kartal’da kitlesel yürüyüş: “DİSK sokakta kavgada olacak”

AKP’nin “kölelik yasalarına karşı #Direnİşçi” diyen DİSK, 31 Ekim günü İstanbul Kartal’da kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdi. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK’in sokakta kavgada olacağını vurguladı

diskartal2

Kıdem tazminatı hakkını fona devrederek gasp etmeye çalışan AKP’ye karşı sokakta olacağını duyuran DİSK, 31 Ekim günü İstanbul Kartal’da kitlesel bir eylem yaptı. Kıdem tazminatının kaldırılmasının yanı sıra özel istihdam büroları ve taşeron yasası adı altında emeğe yönelik saldırılara karşı #Direnİşçi diyerek sokağa çıkan DİSK üyeleri Kartal Köprüsü’nde bir araya geldi.

Başta Birleşik Metal-İş üyeleri olmak üzere Kartal bölgesindeki fabrikalardan yoğun bir katılımın gerçekleştiği eyleme demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler de katıldı.

Kartal Köprüsü’nden AKP Kartal ilçe binasına kadar yolu trafiğe kapatarak yürüyen DİSK üyeleri sık sık “Ölmek var dönmek yok tazminatı vermek yok” ve “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları atıldı.

diskartal1

Genel-İş üyeleri kıdem tazminatı hakkı ile ilgili büyük bir pankart açarak yürürken yine kıdem tazminatı hakkının gaspına karşı bir pankart açan Birleşik Metal-İş üyeleri işyerlerinin isimlerinin yazılı olduğu pankartlar da taşıdı.

Yürüyüş boyunca araçlarıyla geçenler korna çalarak eyleme destek verirken civardaki evlerden tencere tava sesleri de yükseldi. 3 bin emekçi Kartal AKP ilçe binasının önde AKP’yi “Hükümet yasanı al başına çal”, “direne direne kazanacağız” sloganlarıyla uyardıktan sonra Kartal Meydanı’na yürüdü. Kartal Meydanı’nda DİSK Genel Başkanı Kani Beko basın açıklamasını okudu. Beko, kıdem tazminatının iş güvencesi olduğunu ve AKP’nin iş güvencesini gasp etmeye çalıştığını söyledi. Hükümet tarafından ortaya atılan bir yasa taslağı olduğunu basından öğrendiklerini dile getiren Beko, DİSK’in sokakta kavgada olacağını vurguladı. Beko ayrıca meydana gelen iş kazalarına da değinerek bu kazaların en aza inmesi için taşeron sisteminden vazgeçilmesi gerektiğini dile getirdi. Kıdem tazminatı hakkının gasp edilmesine karşı işyerlerinde ve bulundukları tüm kentlerde eylemde olacaklarını belirten Beko, saldırının tüm işçi sınıfına yönelik bir saldırı olduğunu ve genel grevin gündeme gelebileceğini ifade etti.

Beko’nun açıklamasının ardından yüzlerce emekçi “Geliyor, geliyor genel grev geliyor” sloganlarıyla eylemlerini sonlandırdı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur