Tel Halef YPG’nin kontrolünde

YPG, kritik sınır yerleşimlerini El Kaide bağlantılı çetelerin elinden alıyor

tel-halaf

YPG güçlerinin Resulayn (Serêkaniyê) bölgesinde 1 Kasım akşamı “Serêkaniyê Şehitleri” adıyla başlattığı devrimci operasyonlarda ilk olarak, El-Kaide bağlantılı grupların ikamet ettiği ve stratejik öneme sahip birçok köyün ele geçirildiği duyuruldu.

İlk aşama olan 1-4 Kasım tarihleri arasında Resulayn( Serêkaniyê) bölgesinde 19 köyün kurtarıldığı, ikinci aşamanın 4 Kasım akşamı başlatıldığı ve Tel Halaf (Til Xelef) ilçesine yürüyen YPG güçlerinin, 5 köyden daha El-Kaide bağlantılı grupları çıkarttığı belirtildi. Akabinde Mezopotamya’nın en eski yerleşimlerinden olan antik Tel Halef (Til Xelef) ilçesinin kuşatıldığı, buranın El Kaide’ye bağlı silahlı grupların askeri merkezi durumunda olduğu açıklandı.

ANF’nin haberine göre kuşatılan bu ilçe YPG tarafından ele geçirilerek, El-Kaide bağlantılı silahlı gruplara çok ağır kayıplar verdirildiği bildirildi. Ayrıca YPG güçlerinin Türkiye ile sınırı olan Tel Ebyad (Girê Spî) bölgesinde “Şehid Şervan” adıyla üç köye düzenlenen eylemlerde  El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve El Nusra Cephesi ile Ahrar el Şam’ın en az 19 üyesinin öldürüldü belirtildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur