#Direnİşçi’ler Ali İsmail’i unutmadı

DİSK #Direnİşçi yürüyüşlerine Eskişehir’de devam etti. DİSK temsilcileri, yürüyüş öncesi Ali İsmail’in dövüldüğü yere giderek karanfiller bıraktı

disk_direnisci_eskisehirKıdem tazminatı hakkının gasp edilmek istenmesine karşı tüm Türkiye’de #Direnİşçi diyerek sokağa çıkan DİSK, Eskişehir’deydi. Yürüyüş öncesi DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Haziran İsyanı’nda Ali İsmail Korkmaz’ın polisler ve sivil faşistler tarafından dövüldüğü yere gelerek kırmızı karanfil bıraktı.

Burada bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, halkın demokrasi, özgürlük ve adalet arayışının Türkiye’deki korku duvarlarını yıktığını söyledi. 1 Mayıs’larda yaşanan polis terörünü hatırlatan Beko, “Gençlerimiz bu korku duvarını da yıkarak Taksim’e girebilme cesaretini gösterdiler. Onlara DİSK adına vermiş oldukları mücadeleden dolayı şükranlarımızı borç biliyorum” dedi. Beko, DİSK’in Haziran İsyanı’nda yaşamını yitirenleri asla unutmadan mücadelelerini sürdüreceğini belirtti.

Odunpazarı’nda #Direnişçi yürüyüşü

DİSK yöneticileri ve temsilcileri daha sonra “Köleliğe karşı #Direnİşçi” yürüyüşüne katılmak üzere Odunpazarı semtindeki Alaaddin Parkı’na geçti. Parkta buluşan yaklaşık 500 işçi, İstiklal Mahallesi Prsuk Bulvarı’na doğruna yürüdü. İki kilometrelik yürüyüşte kıdem tazminatı hakkına el uzatılmasına asla izin verilmeyeceği söylendi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko da bir aydır sokaklarda olduklarını, bu andan sonra her DİSK’linin birer “direnişçi” olduğunu ifade etti. Beko, kıdem tazminatının fona devredilmesinin güvencenin ortadan kaldırılması anlamına geldiğinin altını çizdiği konuşmasında, “Kıdem tazminatlarını kurda kuşa, açık gözlülere yedirmeyeceğiz” dedi.

Basın açıklaması konuşmanın ardından son buldu.

DİSK, 20 Kasım Çarşamba günü 12.00’da Ankara’da bir yürüyüş gerçekleştirecek.

Sendika.Org/ Eskişehir

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur