#Direnİşçi’ler AKP’yi başkentten uyardı: “Taslaklarınızı çöpe atacağız”

disk_direnisci_20kasim_3

Motosikletli işçi ve bando ekibi, korteje coşku kattı

“Köleliğe karşı #Direnİşçi” diyen yüzlerce DİSK üyesi Ankara’daydı. Direnen Hacettepe ve İzelman işçilerinin de katıldığı eylemde AKP’ye kıdem tazminatı konusunda bir uyarı daha yapıldı

“Kıdem tazminatı işçinin ödenmemiş ücreti, iş güvencesidir ve bu nedenle kırmızı çizgimizdir” diyen DİSK #Direnİşçi eylemlerine Ankara’da devam etti. Saat 12.00’da Genel-İş’in Süleyman Sırrı Sokak’taki şubesi önünde bir araya gelen yüzlerce DİSK üyesi, Sakarya Meydanı’na yürüdü.

Çok sayıda demokratik kitle örgütü, emek ve meslek örgütü temsilcileri de eyleme destek verdi.

Sakarya Meydanı’na gelinmesinin ardından ilk olarak DİSK Bölge Temsilcisi Remzi Çalışkan söz aldı. Çalışkan, İzelman ve Hacettepe direnişçilerini selamladı ve mücadelelerinin devam edeceğini söyledi.

“Çocuk mu kandırıyorsunuz?”

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise “Kıdem tazminatının gaspına karşı her DİSK’li işçi birer Direnİşçi’dir” dedi. Kıdem tazminatının fona devredilmesi halinde, kıdem tazminatının güvence boyutunun ortadan kalkacağını ve yağmanın artacağını kaydeden Beko, “Siz çocuk mu kandırıyorsunuz? İşsizlik Fonu’nda ve devletin topladığı vergilerde işçilerin de parası vardır. İşçinin kıdem tazminatını işçiye ödetmek nasıl bir zihniyeti ürünüdür?” diye sordu.

kanibeko

DİSK’in kıdem tazminatı ile ilgili taslakları çöpe atmakla mükellef olduğunun altını çizen Beko taleplerini sıraladı:

  • 1475 Sayılı Kanun’un 14. Maddesinde işçinin bir gün bile çalışması halinde tazminata hak kazanması sağlanmalıdır.
  • Hak kayıplarına neden olan kıdem tazminatı üst sınırı kaldırılmalıdır.
  • Ücret Garanti Fonu’nun kapsamı genişletilerek, kıdem tazminatının da kapsama alınması sağlanmalıdır. Bu alacaklar daha sonra işverenden tahsil edilmelidir.
  • Kıdem tazminatının ödenmemesi durumunda daha ağır yaptırımlar getirilmelidir. İflas gibi durumlarda işçinin alacağı bankaların ve kamunun alacağından öncelikli olmalıdır.
  • İşkolu barajı başta olmak üzere sendikal örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılmalıdır.

“Köleliğe karşı #Direnİşçi” kampanyasını büyütme çağrısı yapan DİSK Genel Başkanı, kent kent, işyeri işyeri, sokak sokak bu davayı işçilere, emekçilere anlatmaya devam edeceklerini söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

Sendika.Org/ Ankara

disk_direnisci_20kasim_1

 

disk_direnisci_20kasim_4

disk_direnisci_20kasim_5

disk_direnisci_20kasim_2

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur