Binlerce #Direnİşçi Gebze’deydi

Kıdem tazminatı hakkının AKP tarafından fona devredilerek gasp edilmesine karşı “Sokakta olacağız” diyen DİSK, #Direnİşçi eylemlerini sürdürüyor. Yüzlerce işçi Kocaeli Gebze’deydi

gebzeyuruyus2

DİSK üyeleri, kıdem tazminatı hakkının AKP tarafından fona devredilerek gasp edilmesine karşı eylemlerini sürdürüyor. DİSK üyeleri bugün Kocaeli’nin Gebze ilçesindeydi.  DİSK üyeleri Gebze’deki Birleşik Metal-İş toplantı salonundaki toplantının ardından Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

“Ölmek var dönmek yok, tazminatı vermek yok” sloganlarının atıldığı eyleme katılan binlerce işçi Gebze Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı ve burada bir basın açıklaması yapıldı. Üç bine yakın işçinin katıldığı eyleme çevredekiler de alkışlarla destek verdi. Metal işçilerini yoğun bir katılım gösterdiği yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan basın açıklamasının ardından sona erdi.

gebzebosal1

Basın açıklamasını DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu yaptı. Çerkezoğlu, emekçilerin hakları üzerine sermayedarlar ve AKP hükümetinin pazarlık yaptığını ve DİSK’in sokakta mücadele edeceğini söyledi. Çerkezoğlu, kıdem tazminatının iş güvencesi olduğunu, çalışanların çocuklarına devredeceği bir emanet olduğunu söyledi. Kıdem tazminatının işveren tarafından ödenmesi gerektiğini ve devletin bunu denetlemesi gerektiğini belirten Çerkezoğlu, hükümetin taslak olarak sunulan düzenlemeden vazgeçmesi gerektiğini ve düzenlemenin “yok hükmünde” olduğunu söyledi.

gebzefenisdisk

Feniş Alüminyum işçileri de eylemde

Eyleme, DİSK üyesi işçiler işyerlerinin yazılı olduğu pankartlar ve kıdem tazminatı hakkına sahip çıkan yazıların olduğu pankartlarla katılırken, kıdem tazminatlarını almak için fabrika işgali yapan ve işgallerini sürdüren Feniş Alüminyum işçileri de kendi pankartlarıyla katıldı. Hak-İş, Çalışma Meclisi toplantısı sonrasında kıdem tazminatı hakkının gaspı ile ilgili AKP ve sermayedarlarla uzlaşma tablosu çizse de Hak-İş’e bağlı Çelik-İş üyesi Feniş işçileri kıdem tazminatlarını almak için fabrikalarını işgal etmişti.

#Direnİşçi sokakta olacak

DİSK üyeleri #Direnİşçi eylemlerini sürdürecek. 7 Kasım’da Bursa’da Bölge Şube Başkanları ve Temsilciler toplantısı yapacak olan DİSK, 11 Kasım’da Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde gerçekleştireceği toplantıyla sürdürecek. DİSK üyeleri 11 Kasım’da Konya’da, 14 Kasım’da İstanbul Mecidiyeköy’de, 15 Kasım’da Kocaeli’nde, 18 Kasım’da Eskişehir’de ve 19 Kasım’da İzmir’de eylemler yapacak.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur