Ali İsmail’e ağrı kesici yazan doktora soruşturma

Eskişehir’de dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’a beyin kanaması geçirdiği halde ağrı kesici yazan doktora “taksirle ölüme sebebiyet verme” suçundan soruşturma açıldı

Eskişehir’de Gezi Direnişi sırasında polisler ve sivil saldırganlar tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’a beyin kanaması geçirdiği halde ağrı kesici yazan doktora soruşturma izni vermeyen kaymakamlığın kararı bozuldu. Dr. Hasan Gülcü hakkında soruşturma izni vermeyen Tepebaşı Kaymakamlığı’nın kararı Eskişehir Bölge İdare Mahkemesi tarafından kaldırıldı.

Mahkeme, Dr. Gülcü’nün uzman doktorun tavsiyesine rağmen Korkmaz’ı beyin cerrahisi yerine ortopedi polikliniğe yönlendirdiğini, bu hatası nedeniyle “taksirle ölüme sebebiyet verme” suçundan soruşturma yürütülmesi için yeterli şüphenin bulunduğunu belirtti. Savcılık, Gülcü’nün kusurunun tespiti için evrakları Adli Tıp ’a gönderdi. Bu arada mahkeme, aynı hastanede görevli polis memuru Vedat Esen hakkındaki kararı da kaldırdı. Esen’e “görevini kötüye kullanmak” suçundan dava açıldı.

Esen hakkında da dava açıldı
Korkmaz’ın ölümünden sonra hem Dr. Hasan Gülcü hem de aynı hastanede görevli polis memuru Vedat Esen hakkında soruşturma izni istenmişti. Tepebaşı Kaymakamlığı, iki görevli için soruşturma izni vermemiş; savcı itirazda bulunmuştu. İtirazı ele alan Eskişehir Bölge İdare Mahkemesi, iki kararı da kaldırdı. Korkmaz’ın beyin kanamasından öldüğü anımsatılan kararda, Dr. Gülcü hakkında soruşturma açılması gerektiği vurgulandı. Bunun üzerine savcılık, Gülcü hakkında “taksirle ölüme sebebiyet verme” suçundan soruşturma başlattı ve Adli Tıp Kurumu ’na yazı yazarak, doktorun kusurunun tespiti yönünden rapor hazırlanmasını istedi. Bu arada, mahkemenin kararı sonrası polis Vedat Esen hakkında da “görevi kötüye kullanmak”tan dava açıldı.

Kaynak:Radikal

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur