Polis çok, doktor ve öğretmen yok

Türkiye polis sayısında dünya ikincisi olurken öğretmen ve doktor sayısında OECD ülkeleri arasında listenin son sıralarında yer aldı

poliscokogretmenyok

Bloomberg’in açıkladığı kişi başına düşen polis sayısı araştırmasına göre Türkiye, Rusya’nın ardından dünya ikincisi oldu. Türkiye’de 100 bin kişi başına 474,8 polis düşüyor.

Türkiye’nin dünya ikinciliğine yükselmesi AKP iktidarı döneminde gerçekleşti. AKP döneminde Emniyet Müdürlüğü personeli sayısı yüzde 46 oranında arttı ve 300 bini geçti. Polisbülteni’nde yer alan bir habere göre Polis Meslek Eğitim Merkezleri aracılığıyla son on yılda 104 bin 246 kişi polis oldu. Bir diğer araştırmaya göre polis sayısı 13 yıl önce 165 bin 306 iken 2012 sonunda 242 bin 327’e ulaştı.

Türkiye’de polis sayısındaki artışın büyük bölümü 2011’den sonra başlıyor. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek 2011 başında “Avrupa ortalamasına baktığımızda da Türkiye’de kişi başına düşen polis noktasında bir düşüklük durumu söz konusu. Onun için polislere daha fazla ihtiyaç var” şeklinde bir açıklama yapmıştı. Bakanın açıklamalarını destekleyici nitelikte haberler de AKP’nin medyasında boy göstermiş, Avrupa’da 200-250 kişi başına bir polis düştüğü ve bu sayının Türkiye’de 400’lere ulaştığı iddia edilmişti. Ancak yapılan haberlerin hiç birinde net bilimsel veriler ortaya konulmamıştı.

Kişi başına düşen polis sayısında dünya ikincisi olan Türkiye, kişi başına düşen doktor sayısında ise OECD ülkeleri arasında son sırada yer aldı. 2012 yılı sonunda OECD tarafından yayımlanan rapora göre AB ülkelerinde bin kişi başına 3,4 hekim düşerken Türkiye’de bin kişi başına 1,7 hekim düştü.

Benzer şekilde Türkiye, öğretmen başına düşen öğrenci sayısında OECD ülkeleri arasında son sıralarda yer aldı. Türkiye’de öğretmen başına ilköğretimde 20, ortaöğretimde 19 öğrenci düşerken OECD ülkeleri ortalaması ise ilköğretimde 15,8, ortaöğretimde de 13,8 olarak gerçekleşti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur