ODTÜ ormanı faiz lobisi kurbanı!

Eskişehir Yolu’nu Konya Yolu’na bağlayacak olan ve hukuksuz bir şekilde yapılan ODTÜ Yolu’nun, inşaatı 29 Ekim’de tamamlanacak olan Taurus AVM’ye bağlanacağı ortaya çıktı

taurus1

Kentsel dönüşümün barındırdığı sermaye-iktidar ilişkileri üzerine kolektif veri derleme, haritalama ve yayınlama çalışmaları yürüten Mülksüzleştirme Ağları isimli internet sitesi, bugün twitter adresinden yayımladığı haritayla, Melih Gökçek’in ODTÜ ormanını katlederek aceleyle açmaya çalıştığı yolun 29 Ekim’de açılışı yapılacak olan Taurus AVM’ye bağlandığını gösterdi.

İstanbulbarinma.blogspotta yer alan habere göre ABD-Boston  kökenli Taurus İnvestment Holding ve Ensari ailesi ortaklığıyla gerçekleştirilen Taurus Ankara AVM, Ziraat Bankası’nın kredi verdiği ilk AVM projesi olma özelliğini de taşıyor. 200 milyon avro değerindeki Taurus Ankara AVM, sigorta ve gayrı menkul alnında faaliyet gösteren Ensari Holding’in ilk AVM yatırımı. 1976’da kurulan Taurus Investment ise kendi sayfasında verilen bilgilere göre “küresel bir gayrı menkul yatırım danışmanlığı, kentsel dönüşüm yatırımcılığı ve küresel fon yöneticiliği”, kısacası bir hedge-fon yönetimi şirketi.

Hani trafiği rahatlatacaktı?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, ODTÜ Ormanı’ndan geçirdiği hukuksuz yolun, Eskişehir Yolu’nun trafiğini rahatlatma amacıyla açıldığını ifade etmişti. Uzmanlar, Eskişehir Yolu’nu Konya Yolu’na bağlayacak ODTÜ Yolu’nun bittiği noktada bir AVM açılmasının trafiği rahatlatmayacağını aksine Konya Yolu’na ve yeni açılan ODTÜ Yolu’na trafik yükü getireceğini söylüyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur