Kuzey Ormanları Savunması: 3.Köprü’ye biz ikna olmadık ikna olan “çevreciler” kim?

 Kuzey Ormanları Savunması Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın 9 Ekim’de yaptığı “Çevrecileri büyük oranda ikna ettik”  açıklamasına “Biz ikna olmadık” diyerek cevap verdi 

Kuzey Ormanları Savunması Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın “çevrecileri ikna ettik” sözlerine karşı yayımladığı açıklamada   3. Köprü’nün Kuzey Ormanları’nın üzerine inşa edildiği ve bu alandaki doğal yaşamı yok etmek üzere olduğu vurgulandı ve 3. Köprü projesinin acilen durdurulması istendi.  Kuzey Ormanları Savunması internet üzerinden yürütülen imza kampanyasına  (www.change.org/koprudegilorman) destek veren 30000 doğaseverin 3. Köprü projesinin acilen durdurulmasını talep ettiğini belirterek açıklamada “Bu rant projesine ikna olan ve onaylayan “çevreciler” kim?” diye sordu.

Kuzey Ormanları Savunması’nın açıklamasının tam metni şöyle;

 3. Köprü İstanbul’un doğasını ciddi düzeyde tahrip ediyor!

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 9 Ekim 2013 tarihli açıklamalarında 3. Köprü ile ilgili olarak çevrecilerin büyük oranda ikna edildiğini vurguladı.

Biz ikna olmadık!

Çünkü;

Kent ile ilişkisi olmayan 3. Köprü, İstanbul’un son orman alanları olan Kuzey Ormanlarının üzerine inşa ediliyor ve bu alandaki doğal yaşamı yok etmek üzere…

Kuzey Ormanları İstanbul’un doğası ve kentlisi için vazgeçilemeyecek derecede önemli. Kuzey Ormanları milyonlarca ağaç ile birlikte içme suyu havzalarını, kalan son tarım alanlarını barındırıyor ve göç eden kuşların dinlenme alanı. Birinci ve ikinci köprüden önce İstanbul’un üçte ikisini oluşturan ormanlar, bugün üçte birlik bir alanda kalmış şehrin son doğal yaşam alanları. Bu ormanlar şehrin ciğerleri; kuzeyden esen hakim rüzgarlar bu ormanların temiz havasını şehre taşıyor ve nefes almamızı sağlıyor.

Çevresel etkileri değerlendirilmemiş, İstanbul’un anayasası sayılan 1/100.000’lik Çevre Düzeni Planlarında yapılmaması gerektiği belirtilen ve kuzey ormanları üzerinde kentleşmenin önünü açacak olan 3. Köprü projesinin acilen durdurulup, doğa ile barışık ulaşım çözümlerinin uygulamaya konulmasını talep ediyoruz.

 3.Köprü Değil;

– Kentin iki yakasında dengeli Nüfus ve Çalışma Alanı Planlaması ve Dağılımı,

– TEM ve ana arterlerde tüm toplu taşıma araçları için toplu taşıma şeridi,

– Kıtalar arası Yük taşımacılığı için RO-RO ve raylı sistemlerin kullanımı, – Daha etkin ve yaygın deniz otobüsü, vapur ve motor seferleri,

– Yaygın Bisiklet Yolları ve bisiklet kiralama istasyonları,

– Toplu taşıma araçlarında bisiklet taşınabilmesi için kolaylık sağlanması,

– Kentin merkez bölgelerinde otomobil kullanımını azaltacak otopark politikaları (Kent merkezlerinde otopark kapasitelerinin azaltılması ve fiyatlandırma, dış bölgelerde park-et-bin alanları),

– Kentin ve tüketimi özendiren politikaların cazip olmaktan çıkarılıp, kırsaldaki yaşamın sürdürülebilirliğinin desteklenmesi gerektiğini savunuyoruz.

 KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI

Bu bildiriye imzasını atmış, aşağıda sıralanan çevre örgütleri, kurumlar ve forumlar dün olduğu gibi bugün de, daha fazla geç kalmadan İstanbul’un doğasına ciddi zararlar verecek olan 3. Köprü projesi durdurulsun diyor:

Bakırköy Halk Meclisi

Beşiktaş Abbasağa Forumu

Beylikdüzü Dayanışması

Beyoğlu Forumu

Bozcaada Forumu

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği

Burgazada forumu

Büyükdere Forum

Çekmeköy Halk Meclisi

Doğa Derneği

Ergene İnisiyatifi

Etiler Forumu

Gaziosmanpaşa Dayanışması

Gezi Parkı Derneği

Göztepe Dayanışması

Greenpeace Akdeniz

Gülbağ Forumu

Halkevleri Derneği

Hayvan Hakları Federasyonu

Heybeliada Forumu

İcadiye Forumu

İstanbul Kent ve Barınma Hakkı Meclisi

İstanbul Tonyalılar Derneği

Kadıköy Yoğurtçu Parkı Forumu

Kent Hareketleri

Kocataş Mahallesi Derneği

Koç Üniversiteliler Dayanışması

Koşuyolu Parkı Dayanışması

Kurtuluş Dayanışması

Kuzguncuk Forumu

Maçka Forumu

Maden Mahallesi Sosyal Yardımlaşma Derneği

Okmeydanı Dayanışması

Ortak Nokta Derneği

Politeknik

Slow Food Fikir Sahibi Damaklar

Sosyal Demokrasi Derneği İst. ŞB

Sulukule Platformu

TEMA Vakfı

Üsküdar Doğancılar Forumu

WWF – Türkiye

Yeniköy Forumu

Yeşil Düşünce Derneği

Yeşilist

Zekeriyaköy Forumu

Ayrıca, internet üzerinden yürütülen imza kampanyasına (www.change.org/koprudegilorman) destek veren 30000 doğasever 3. Köprü projesinin acilen durdurulmasını talep ediyor.

Şimdi soruyoruz, bu rant projesine ikna olan ve onaylayan “çevreciler” kim?

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur