Kanlarını hala görebilirsin: Türkiye’den gidip Alevileri katlediyorlar

Joe Stork bu yaşananların ‘münferit vakalar’ olmadığını ve Alevi köylerinde yaşayan sivil halka yönelik ‘koordineli ve planlı bir saldırı’ olduğunu açıklıyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) 11 Ekim 2013 tarihinde, 105 sayfalık “’Kanlarını hâlâ görebilirsin’: Muhalif Güçlerin Lazkiye Kırsalında Gerçekleştirdiği İnfazlar, Rastgele Ateş Açmalar ve Rehin Almalar” başlıklı bir rapor hazırladı.

Raporda Suriye’de İslamcı çetelerin Ağustos ayında 190 sivili öldürdüğü ve 200 sivili kaçırdığı bildiriliyor. Örgüt, görgü tanıkları, resmi raporlar ve saldırıdan kurtulanlarla yaptığı birebir görüşmelerden derlediği bilgiler ışığında yayınladığı 105 sayfalık raporunda, İslamcı çetelerin Alevilerin yaşadığı Lazkiye’ye düzenlenen saldırıda 10’dan fazla köyü işgal ettiği ve katliamı burada gerçekleştirdiğini belirtti.

Raporda “Görgü tanıkları, yapılan saldırıda sivillerin aile aile katledildiğini, evlerinde duran ve silahsız sivillere bilerek ateş edildiğini ayrıntılarıyla açıklıyorlar” sözlerine yer verildi. Rapora göre saldırıları gerçekleştiren gruplar, Irak ve Şam İslam devleti, El-Mücahit ve El-Ensar. Bu grupların ayrıca katliamın ardından, çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 200 kişiyi rehine olarak yanında götürdüğü de raporda yer alan bilgiler arasında.

“Alevilere dönük planlı katliam”
HRW’un raporunda gerçekleştirilen katliamın savaşın cephelerinden birinde yapılmadığı, Alevi köylerine dönük planlı bir saldırı olduğu da yer alıyor. “Muhalif grupların 4 Ağustos ve sonrasında yaptıkları, açıkça insanlığa karşı suç niteliğindedir” denilen raporda öldürüldüğü tespit edilen 190 sivilin en az 67’sinin derhal infaz edildiği de yer alıyor.

Dünya Esad’ı suçlamıştı
Alevi köylerine dönük gerçekleştirilen saldırılardan sonra, Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve Türkiye, Esad’a bağlı güçlerin provokasyon amacıyla böyle bir katliam yaptığını iddia etmiş, Esad ise muhalif çetelerin sorumlu olduğunu açıklamıştı. HRW’un raporu, saldırının hangi örgüt tarafından yapıldığını, kaç kişinin hangi şekillerde katledildiğini ve katledilen kişilerin kimliğini ayrıntısıyla açıklıyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur