HDP Olağanüstü Kongresi tamamlandı: Yeni eşbaşkanlar Tuncel ve Kürkçü

HDP 1. Olağanüstü Genel Kongresi’ni Ankara’da gerçekleştirdi. Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü yeni eş başkanlar seçildi. Newroz’un ve Gezi Direnişi’nin kardeşliğine ve birlikteliğine vurgu yapılan kongrede Abdullah Öcalan’ın mesajı da okundu. Kongrenin ardından Kürkçü kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırıldı

hdp-kongre

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kongresi Ankara’da Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda gerçekleşti. “Bu daha başlangıç” şiarıyla gerçekleşen kongreye BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, BDP milletvekilleri Pervin Buldan, Ayla Akat Ata, Sırrı Sakık, Halil Aksoy, Hasip Kaplan, Erol Dora, Murat Bozlak ve Nursel Aydoğan, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, SDP Genel Başkan Rıdvan Turan, SYKP Eş Başkanı Tuncay Yılmaz, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, ÖDP Eş Başkanı Alper Taş, EHP Genel Başkanı Sibel Uzun, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Devrimci 78’liler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Özer, PSAKD Genel Başkanı Kemal Bülbül, Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Turgut Öker, Hacı Bektaş Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, kapatılan DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, eski Çalışma Bakanı Ziya Halis, eski Devlet Bakanı Adnan Ekmen, Limter-İş Genel Başkanı Kamber Saygılı, Dev Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün, Türkiye Barış Meclisi ve Pembe Hayat LGBT temsilcileri ile sanatçılar Eşber Yağmurdereli, Fatoş Güney, Ferhat Tunç ve Suavi katıldı.

‘Gezi İsyanı ve serhıldan kardeştir’

HDP milletvekilleri Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü, Sırrı Süreyya Önder ve Levent Tüzel alkışlar ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları eşliğinde salona girdi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Levent Tüzel ile divan başkanlığına seçilen Tuncer Bakırhan, HDP’nin umut ve çözüm gücü olmasına vurgu yaptı.

Etkinlikte ilk sözleri ise HDP eş başkanları Fatma Gök ve Yavuz Önen aldı. 21 Mart Newroz’u ile Gezi Direnişi’nin, Gezi Direnişi ile serhıldanın kardeş ve özdeş olduğuna vurguların yapıldığı konuşmalarda HDP’nin halkın kendisini örgütlemesi üzerinden iktidara talip olduğu da vurgulandı.

‘Devir artık barikat devridir’

Armutlu, gülsuyu, Gezi, Hatay ve ODTÜ direnişlerini selamlayarak konuşmasına başlayan HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kürt hareketini sağcılaştırmaya yönelik çabalara dikkat çekerek “Kürt isyanının son 40 yılında Kürtlerle sosyalistler yan yana değildi. Kürt eşittir sosyalistti, sosyalist eşittir Kürttü. Bunu görmüyorlar” dedi. Önder, “Devir artık barikat devridir” diye seslendi.

BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak da HDP’yi halkların kardeşliği ve halkların özyönetim kuracağı bir merkez olma yolunda umut olarak tanımladı. ’78 ile Kürt özgürlük hareketiyle, grevlerle, Newroz kutlamalarıyla başlayan sürecin Gezi Direnişi, Hatay ve ODTÜ ile taçlandığını ifade eden Kışanak, geleceğin HDP ile kurulacağını sözlerine ekledi.

Kışanak’ın ardından sloganlarla kürsüye çıkan ODTÜ öğrencileri de yaşam alanlarını sermayeye telsim etmeyeceklerini haykırdı. Komer’in aracının yakılmasını hatırlatan ODTÜ’lüler “Özgürlük sokakta, ODTÜ ayakta” sloganı attı.

Yeni eş başkanlar Tuncel ve Kürkçü

HDK Genel Kurulu ve HDP Kongre Hazırlık Komisyonu’nun eş başkanlığa Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü’yü önerdiğini duyurmasının ardından her iki isim alkışlar eşliğinde kürsüye çıktı.

Sebahat Tuncel, “terörist”, “çapulcu”, “marjinal” gibi suçlamaların tümünü sahiplendiklerini, direnişlerini her yerde sürdürdüklerini dile getirdi. 2013 Newroz’u ve Gezi Direnişi’ni “Üçüncü tarihi çıkış” olarak nitelendiren Tuncel, yeni bir süreci inşa edeceklerini, HDP’nin de bunun için bir seçenek olduğunu ifade etti.

Ertuğrul Kürkçü ise HDP’nin geleceğine ilişkin bir konuşma yaptı. Sosyalistler ve ezilenlerin yan yana gelme zemininin önemine değinen Kürkçü, HDP’ye katılması gereken bazı kesimlerin burada olmadığını, HDP’nin yürüyüşüyle birlikteliklerin büyüyeceğini söyledi. Abdullah Öcalan’ın “Sosyalizmde ısrar, insanlıkta ısrardır” sözü hatırlatan Kürkçü devrimci mirasın bagajında devrim olduğunu ve o bagajı açacaklarını belirtti.

Parti Meclisi ve Danışma Kurulu da belirlendi

Kongrenin sonunda Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü HDP Eş Genel Başkanlığı’na seçildi ancak yasal düzenlemenin yapılmaması nedeniyle Tuncel şimdilik Genel Başkan oldu.

Kongrede 25’i yedek 105 kişilik Parti Meclisi ile 36 kişilik Danışma Kurulu da açıklandı. Parti Meclisi’nde Fatoş Güney ve Hüda Kaya gibi isimler bulunurken, Danışma Kurulu’nda da Vedat Türkali, Yıldırım Türker, Onur Hamzaoğlu ve Nuray Mert gibi isimler yer aldı.

Öcalan’ın mesajı da okundu

HDP Kongresi’nde KCK Genel Başkanı Abdullah Öcalan’ın mesajı da dikkatle izlendi. Pervin Buldan tarafından okunan mesajda Kürt hareketinin temel ilhamını Mahir Çayan’dan aldığını aktardı. HDK’nin, Haki Karer’in şehadetinden sonra alınan partileşme kararı kadar tarihsel bir öneme sahip olduğunun altını çizen Öcalan, 40 yıllık isyan geleneğinin devletle müzakere yapmasını önemli bulduğunu, devrimci mücadelelerin nitelikli müzakereler ile kalıcı bir kazanıma dönüşebileceğini dile getirdi.

Öcalan, “Söz, yetki ve karar mekanizmalarının sokak, mahalle ve kent meclislerine evrileceği yeni bir deneyimi yaygınlaştırmak ve demokratik katılımcılığı temel alacak bir partileşmenin Türkiye gerçeğinde büyük bir rol üstleneceği aşikardır” dedi.

Ertuğrul Kürkçü kalp krizi geçirdi

Öte yandan HDP Olağanüstü Kongresi’ne katılan yeni Eş Başkan Ertuğrul Kürkçü, konuşmasını yapmasının ardından fenalaştı. Kalabalığın dağıldığı sırada rahatsızlanan Kürkçü, iki partilinin kolları arasında salondan çıkarıldı. Ambulansın gelmemesi üzerine bir otomobille hastaneye götürülen Kürkçü’nün kalp krizi geçirdiği ve anjiyo yapılacağı öğrenildi.

Sendika.Org/ Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur