Emrah Serbes’in ‘Recep Tazyik Erdoğan’ ifadesi için 12 yıl hapsi istendi

1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’nın emekçilere yasaklanmasını ve polis saldırılarını eleştiren yazar Emrah Serbes hakkında “kamu görevlilerine hakaret” iddiasıyla 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

emrahserbesYazar Emrah Serbes hakkında, 1 Mayıs’taki AKP faşizmini eleştirirken Başbakan Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’ya hakaret ettiği gerekçesiyle 10 ay 5 günden 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Milliyet gazetesinden Esra Alus’un haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hasan Bölükbaşı tarafından hazırlanan iddianame İstanbul 18. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret etmek” iddiasıyla suçlanan Serbes hakkında her bir mağdur için ayrı ceza kurulması istendi.

‘Recep Tazyik Erdoğan’ hakaret sayıldı

Emrah Serbes, savcılığa verdiği ifadesinde 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’nın yasaklanması sonrası yaşanan olaylarda çevik kuvvet ekiplerinin biber gazlı tazyikli suyla emekçileri Taksim’e çıkarmadığını, 17 yaşında bir genç kızın başına isabet eden gaz kapsülü sonucu yoğun bakıma kaldırıldığını, kendisinin de duyarlı bir vatandaş ve yazar olarak 1 Mayıs’a katıldığını söyledi.

Serbes, aynı gün akşamında konuk olarak katıldığı bir televizyon programında üzerine tazyikli su sıkılmasında başbakanın da payının olduğunu düşünerek ironiyle “Recep Tazyik Erdoğan” nitelemesini kullandığını, bu ifadenin hakaret amacı taşımadığını ve suçlamaları kabul etmediğini dile getirdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur