Bursa’da eylüldeki Gezi eylemlerine soruşturma

Bursa’da eylül eylemlerine katılanlar hakkında savcılık soruşturması başlatıldı. Edinilen bilgiye göre iki ayrı dosyada toplam 40 kişiye soruşturma açıldı

bursageziden

Bursa’nın en önemli kent meydanı olan ve “Gezi” eylemlerinin de merkezi haline gelen “Heykel Meydanı” 27 Ağustos 2013 tarihinde Bursa Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan basın açıklamasıyla yasaklı meydan olarak açıklanmıştı.

8 Eylül tarihinde ODTÜ’de yaşanan orman kıyımına karşı ODTÜ’lülerin ve Yüzüncüyıl Mahallesi’nin direnişine destek amacıyla Bursalılar da sokaktaydı. Gezi Direnişi boyunca her gün halk tarafından eylemlere sahne olan Heykel Meydanı’nın yeni atanan vali tarafından yasaklı ilan edilmesi sonrasında 8 Eylül’de eyleme katılanlardan 25 kişi hakkında  4 ayrı suçlamayla savcılık soruşturması açıldı.

Hatay’da 10 Eylül günü polis saldırısı sonucu hayatını kaybeden Ahmet Atakan için sokağa dökülen yüzlerce insan aynı gün Setbaşı’ndan AKP il binası önüne bir yürüyüş gerçekleştirmişti. Eylemde Heykel Meydanı, Atatürk Caddesi ve AKP İl Binası önünde yolu trafiğe kapatmak da soruşturma nedeni olarak gösteriliyor. Ayrıca eyleme katılanlar hakkında Gezi eylemleri boyunca Bursa’da on binlerce kişi tarafından neredeyse marş haline getirilen “Ampul Tayyip” sloganı da soruşturma kapsamında bulunuyor.

Sendika.Org / Bursa

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur