Anadilde eğitim afişinden 22 kişiye 500’er lira ceza

Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan demokratikleşme paketi ile Kürtlerin anadilinde eğitim ve propaganda hakkı tartışılırken, Batman’da Kürtçe afiş astıkları gerekçesiyle Eğitim-Sen, BDP ve Kürdi-Der üyesi 22 kişiye 500’er lira para cezası kesildi

Eğitim-Sen Şube Başkanı Bülent Hatun, anadil hakkı ile ilgili etkinliklerin ve imza kampanyalarının afişlerini asan 7 kişiye 500’er lira ceza kesilmesine tepki gösterdi.

Mevzubahis anadilde eğitim hakkı olduğu zaman pervasız bir yaklaşımla karşı karşıya olduklarını söyleyen Hatun, “Billboardlarda farklı kurumlar da afişler asıyorlar. Hiçbirisine ceza gelmezken, sadece anadille ilgili asılan afişlere ceza verildi” dedi.

Hatun, cezalara karşı Batman Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz edeceklerini ve cezayı protesto edeceklerini de duyurdu.

‘Demokratikleşme değil, seçim paketi’

BDP ve Kürdi-Der ise Valilik ve Adliye önünde ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında konuşan BDP Batman İl Başkanı Rahşan Çarboğa, demokratik siyaset yapmaya çalışırken, AKP’nin demokratik siyaset mekanizmalarını tıkadığını belirtti. Yapılan her eylem ve etkinlik sonrasında Emniyet Güvenlik Şube tarafından davalar açıldığını ve para cezaları kesildiği bilgisini veren Çarboğa şöyle konuştu:

“Demokrasinin olmazsa olmazı bu hak bize çok görülüyor. Bugün 8 bin arkadaşımız alanlarda siyasi düşüncelerini ifade ettikleri için cezaevindeler. Siyasi soykırım için 8 aydır bize açılan davalarla ve para cezalarıyla bizi pasifize etmeye çalışıyorlar. AKP’nin seçim paketinde sadece seçim yatırımı çıktı. Biz bu cezaya itiraz edeceğiz.”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur