Yalancı Erdoğan Davası’nda en kısa savunma: “Yalan mı?”

Tayyip Erdoğan’ın Gezi Direnişi sırasındaki “Camide içki içtiler” sözüne “Başbakan yalan söylemeye devam ediyor” diyenler hakkında dava açıldı. Davanın ilk duruşmasında kısa bir savunma yapıldı: “Yalan mı?”

kayseri_yalan_dava

Haziran Direnişi’nde Kayseri’de emek ve demokrasi güçleri tarafından düzenlenen basın açıklamasında Tayyip Erdoğan’ın “Camide içki içtiler” sözüne tepki gösteren EMEP Kayseri İl Yöneticisi Ümit Kartal ve SES Kayseri Şube Başkanı Ali Yıldırım hakkında “görevli memura hakaret” iddiasıyla dava açıldı. Kartal, “Başbakan yalan söylemeye devam ediyor”, Yıldırım da “Başbakanın söylediği dört sözden üçü yalan” demekle suçlandı.

‘Yalana milyonlar tanık’

Kartal ve Yıldırım’ın yargılandığı davanın ilk duruşması Kayseri 9. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma öncesinde adliye önünde bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında konuşan Ümit Kartal, Türkiye’nin belki de en çok tanıklı davasının yaşandığını, milyonların başbakanın yalanlarını gördüğünü söyledi. Kartal sözlerini şöyle sürdürdü:

Başbakana ‘Yalan söylemeye devam ediyor’ dediğimi kabul ediyorum. Bunun bir suç olmadığını biliyorum. Başbakan eğer ‘görevli memur’ ise, görevlerinden birisi de halkı doğru bilgilendirmektir. Demokratik ülkelerde iktidar eleştirilebilir. Yalan söyleyene ‘yalan söylüyorsun’ demenin suç olduğu ülkeler için ‘demokratik’ denilemez. Bu dava ‘Haşa Erdoğan yalan söyler mi’ davasıdır.

Duruşma, Tayyip Erdoğan tarafının mazeret bildirerek katılamaması nedeniyle 14 Ocak 2014’e ertelendi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur