Bir evladını daha uğurlayan Antakyalılar gece boyunca polis saldırısına direndi (10 Eylül – Dakika dakika)

On binlerce Antakyalı Ahmet’i uğurluyor. Armutlulu gençlerin ittiği cenaze aracı Ahmet’in evine ulaştı. Abdullah Cömert’in ve Ali İsmail Korkmaz’ın aileleri de Ahmet Atakan’ın aileleriyle törene katıldı. Cenaze, on binlerce kişiyle mezarlığa götürüldü ve Ahmet defnedildi. On binlerce kişi 18.00’da Uğur Mumcu Meydanı’nda buluşmak için yürürken polis Armutlu BP önünde yine saldırdı. Çatışmalar birçok yerde devam ederken polis Armutlu’ya sokulmadı. Gece geç saatlere kadar süren çatışmalar Semt Pazarı’nda yoğunlaştı

09.00 Çatışmalar sürerken yaralandığı ve durumunun ciddi olduğu iddia edilen Aycan Karaali Facebook sayfasında yazdığı açıklamada “Armutludaki olaylar sırasında başımdan yaralandığım ile ilgili haber doğru değildir. Başka aycan karaali yaralı ise allah acil şifalar versin..” dedi.

Kısa sürede direnişe yönelik bir karalama kampanyasının malzemesi haline getirilen asparagas haberin, Aycan Karaali adlı bir kullanıcının twitter hesabından yayıldığı ortaya çıktı. @Aycankaraali adresine sahip kullanıcının takip ettiği adreslerin ise ağırlıkla AKP örgütlerine ve AKP’li olduğunu belirten kişilere ait olması dikkat çekiyor.

03.16 Antakya’da tüm çatışmalar son bir saat içinde sona erdi.

00.34 Antakya’da Gündüz Caddesi’nde barikatlar hala yanıyor. Semt Pazarı’nda çatışmalar yoğun bir şekilde sürüyor.

22.41 Armutlu Semt Pazari civarında polisin evlere sıktığı sudan etkilenen küçük çocuklar sokağa indirildi. Gaz fişeklerinin damlarda kablolari tutusturma ihtimaline karşı dama çıkan ailelere su ve gaz sıkıldı. Mahalleli “polis defol bu sokaklar bizim” sloganlari atıyor.

21.48 Armutlu’ya çok sert müdahale yapılıyor. Gündüz caddesi ve Semt Pazarı tarafına yogun gaz atılıyor. Armutlu Semt Pazarı’nın sokağına bir TOMA 2 akrep girdi, evlere tazyikli su sıkılarak camlar kırılıyor.

20.42 Antakya’da Armutlu Mahallesi, Gazi Mahallesi, Semt Pazarı’nda çatışmalar sürüyor. Uğur Mumcu Meydanı’nda kurulan barikatlarla polis Armutlu’ya sokulmuyor. Polis Semt Pazarı’ndan girmeye çalıştığı için çatışmalar burada yoğunlaşmış durumda.

20.13 Antakya’da çatışmalar devam ediyor. Polis uzun mesafeli gaz bombası atmak yerine akreplerle Gündüz Caddesi’nin ara sokaklarına girip insanlara nişan alıyor.

18.54 Polisin attığı gaz bombası bir kişinin kafasına isabet etti. Cevdet Gillioğlu isimli direnişçi Akdeniz Hastanesi’ne kaldırıldı. Durumu ağır.

18.52 Çatışmalar Gazi Mahallesi’nde de başladı. Polis TOMA ile saldırıyor. Uğur Mumcu Meydanı’nda da barikatlar kuruluyor.

18.35 2 binden fazla insan polis barikatının karşısında, halk barikatının arkasında. Polisin attığı gaz bombaları geri gönderiliyor. Direnişçiler çekilmiyor.

18.22 Ahmet için sloganlar atılıyor. “Ahmet Atakan burada”

18.07 Barikatlar yakıldı. Armutlu Ahmet için yanıyor. Polis barikatı yine halkın karşısında.

armutlu barikat haber

18.00 2 kadın ve 2 erkek polisin attığı gaz kapsülünden yaralanarak Akdeniz Hastanesi’ne kaldırıldı.

17.51 Çatışmalar Armutlu’da devam ediyor. Polis gaz bombası ile saldırırken yüzlerce Antakyalı geri çekilmeden polisle çatışıyor.

antakya ahmet atakan direniş toma haber

17.41 Uğur Mumcu Meydanı’na yürüyenlere Armutlu BP önünde yine polis saldırdı.

ahmet atakan antakya haber

17.00 Ahmet defnedildi. On binlerce kişi “Ahmet yoldaş ölümsüzdür” sloganlarıyla tekrar Ahmet’in evine yürüdü. 18.00’da Uğur Mumcu Meydanı’nda tekrar toplanılacak ve yasaklı olan Köprü Meydanı’na yürünecek.

haber-ahmet-atakan-pankart

15.42 Ahmet’in evinin önünde yapılan tören bitti. Cenaze defnedilmek üzere mezarlığa götürülüyor.

Ahmet-cenaze-ugurlama-yuruyus-foto

15.17 Cenaze Çekmece’ye Ahmet’in evine ulaştı. Abdullah Cömert ve Ali İsmail Korkmaz’ın aileleri de Ahmet’in evinde.

Ahmet-atakan-cenaze-fotograf-haber

15.00 Uğur Mumcu Meydanı’nda kalabalık artıyor. Cenaze aracını Armutlu gençliği itiyor. Ahmet alkışlarla, sloganlarla uğurlanıyor.

14.45 Cenaze Akdeniz Hastanesi’nden alındı. Binlerce kişi Ahmetle beraber Uğur Mumcu Meydanı’na doğru yürüyor.

Ahmet-ugurlama-fotograf

14.16 Ahmet’in vurulduğu yerden yüzlerce kişi “Katil polis hesap verecek” sloganlarıyla Akdeniz Hastanesi’ne yürüyor. Samandağ’dan da Ahmet’in cenazesine katılmak için yürüyüş başladı.

ahmet-atakan-samandag-yuruyus

13.55 Hatay Halkevi 14.30’da Akdeniz Hastanesi’nde buluşma çağrısı yapıyor. Buradan Ahmet’in evinin bulunduğu Pınarbaşı Mahallesi’ne geçilecek.

12.00 Polis saldırısı sonucu katledilen Ahmet Atakan’ın cenazesi otopsisinden sonra Adana ‘dan Antakya’ya yola çıktı. Antakya’da Ahmet’in vurulduğu yerde bekleyiş devam ederken kalabalık artıyor. Ahmet için Arap Alevilerinin bir geleneği yerine getirilerek bahur yakılıyor.

Sendika.Org / Antakya

Ahmet Atakan vurulduğu yer haber

ahmet-vuruldugu-yer-haber

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur