Ali İsmail Korkmaz iddianamesi: Ağırlaştırılmış müebbet yok, dava 20 Kasım’da

Ali İsmail Korkmaz’ın katillerinin yargılanacağı dava 20 Kasım’da Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. İddianamede tutuklu polis Mevlüt Saldoğan hakkında müebbet istenirken diğer 7 sanık hakkında ‘öldürme suçuna yardım’dan 10 ila 15 yıl hapis cezası isteniyor. Ali İsmail’in ağabeyi Av. Gürkan Korkmaz iddianameyi Sendika.Org’a değerlendirdi

Eskişehir direnişinde 2 Haziran gecesi sopalarla ve tekmelerle darp edilerek saldırıya uğrayan ve 10 Temmuz’da yoğun bakımda hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz cinayetinin iddianamesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Kabul edilen iddianameye göre Ali İsmail Korkmaz cinayetinden tutuklu polis memuru Mevlüt Saldoğan ‘kasten adam öldürme’ suçundan müebbet ile yargılanacak. Fırıncı İsmail Koyuncu, akrabaları Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever ile 15 Ağustos’ta tutuklanan Ebubekir Harlar  ile ifadeleri alınıp serbest bırakılan polisler Şaban Gökpunar, Hüseyin Engin ve Yalçın Akbulut ise cinayete ‘yardım etme’den 10 yıldan 15 yıla kadar hapis istemi ile yargılanacak.

Gürkan Korkmaz: ‘Ne şiş yansın ne kebap mantığı’
Konuyla ilgili Sendika.Org’a konuşan ağabey Gürkan Korkmaz, tutuksuz polislerin yardım etme suçundan yargılanacak olmasını polisi koruma içgüdüsü olarak değerlendirdi.

Korkmaz ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 82. maddesinde “adam öldürme suçu”nun nitelikli hallerinin belirtildiğini, buna göre cinayetin tasarlanarak, canavarca hisle ve eziyet çektirererek, silah kullanarak, kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle işlenmesinin ağırlaştırılmış müebbet gerektirdiğini söyledi. Korkmaz, bu nitelikler iddianamede yer almadığı için  polis Saldoğan’ın “ağırlaştırılmış müebbet” yerine müebbetle yargılanacağını, müebbet cezasında da iyi hal indirimine gitme tehlikesi olduğunu açıkladı.

Dava 20 Kasım’da Eskişehir’de
Ali İsmail’in katillerinin yargılanacağı dava, 20 Kasım’da Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Korkmaz ailesinin avukatlığını Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun da aralarında bulunduğu Ankara, Eskişehir ve Hatay barolarına kayıtlı 13 avukat üstleniyor. Dosyanın dahil olmak isteyen tüm kişi ve kuruluşlara açık olduğunu söyleyen Gürkan Korkmaz, Ali İsmail’i savunmak için yüzlerce başvuru olduğunu belirtti.

Ali İsmail Korkmaz’ın katillerinin yargılandığı davanın iddianamesi

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur