İzmir Uzundere’de kentsel dönüşüme karşı yol kesme eylemi

İzmir Karabağlar ilçesi Uzundere Mahallesi’nde halk, kentsel dönüşüm çalışmalarında belediye tarafından verilen sözlerin tutulmadığını belirterek dün bir eylem yaptı

uzundere-yol-kesme

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm çalışmalarındaki sözünü tutmadığını belirten Uzundere halkı İzmir Çeşme otoyolu üzerindeki Uzundere bağlantı yolunu trafiğe kapattı. Taş, çöp konteynırı ve kamyon lastikleriyle yolu trafiğe kapatan 400 mahalleli sık sık “Uzundere burada Aziz başkan nerede?”, “Vur vur inlesin, Kocaoğlu dinlesin” sloganları attı.

Seslerini duyurana kadar yolu kapalı tutacaklarını belirten mahalleliler adına Turan Doğan bir basın açıklaması yaptı. Uzundere’de oturan herkesin tapusu olduğunu söyleyen Doğan, 5 ya da 6 kat evi olanlara 1,5 kat verileceğine dair söylentilerin olduğunu belirterek yeni yapılması planlanan evlerin maliyetinin çok fazla olduğunu sözlerinde ekledi. Doğan, mahallelilere kesinlikle söz hakkı verilmediğini ifade ederek sesleri duyulana kadar yolun kapalı kalacağını belirtti.

Bir süre sonra gelen polis mahallelilere yolu açmalarını söyledi. Mahalleliler eylemlerini bir süre daha devam ettirdikten sonra, yetkililer açıklama yapana kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

Eylemin videosu için tıklayınız.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur