Dev Sağlık-İş’ten yarım gün iş bırakma eylemi

Dev Sağlık-İş Sendikası, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki taşeron işçilerin uzun çalışma saatlerine karşı yarım gün iş bırakma eylemi gerçekleştirdi

dev-saglik-haber

Dev Sağlık-İş (Devrimci Sağlık-İş Sendikası) üyeleri, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki uzun çalışma saatlerine karşı bugün (15 Ağustos) 07.30-09.30 saatleri arasında iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Hastane bahçesinde bir araya gelen Dev Sağlık-İş üyeleri “Taşeron çalışma yasaklansın, kölece çalışmak istemiyoruz” yazılı pankart açarak, sık sık “Taşeron işçisi köle değildir”,  “Susma haykır taşerona başkaldır” sloganları attı.

dev-saglik-haberi

Yarım gün iş bırakan işçilere SES ve İstanbul Tabip Odası üyelerinin yanı sıra DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve DİSK Genel Sekreteri ve Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu destek verdi.

Eylemde bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, taşeron sisteminin çağ dışı bir sistem olduğunu ısrarla söylediklerini ifade etti. Taşeron işçilerinin AKP Hükümetinin çıkarmış olduğu 4857 sayılı yasa ile ekmeğinin ve geleceğinin olamayacağını defalarca ifade ettiklerini dile getiren Beko, taşeron işçilerin işiyle ekmeğiyle oynayanların ellerinin yakasında olacağını kaydetti.

Ardından konuşan Dev Sağlık-İş Genel Sekreteri Yüksel Kaya, “Bu ülkenin işçilerini bir araya getirmek ve birlikte mücadele etmelerini sağlamanın boynumuzun borcudur” dedi. Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan bir işçinin 180 saat çalışması gerekirken 230-240 saat çalıştığını vurgulayan Kaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Çalışma Yasası’na göre 180 saat çalışılması gerektiğini söylediğini kaydetti. Hiç kimsenin Şişli Etfal Hastanesi’nde kendilerini 180 saatten fazla çalıştıramayacağını ifade eden Kaya “Bu günlere kolay gelinmedi. İnsanlarımız günlerce aylarca direnerek haklar elde etti” diye konuştu.

dev-saglik-is-genel-sekreter

Kaya’nın ardından Dev Sağlık-İş İşyeri Temsilcisi Erkan Emer basın açıklamasını okudu. Emer, İstanbul Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Temmuz ayı ile birlikte yenilenen nöbet listesinde ara dinlenme süresi adı altında çalışma sürelerinin uzatıldığını ifade etti. Çalışma sürelerine karşı itirazlarına hastane yönetiminin dikkate almadığını dile getiren Emer açıklamaya şu şekilde devam etti:

Bizler rızamız olmadan çalışma saatlerimizin uzatılmasına itiraz ediyoruz. Hastane yönetiminin itirazlarımızı ve taleplerimizi hiçe saymasını, görmezden gelmesini kabul edilemez buluyoruz.  Angarya çalışma ve vardiya düzeninden biran önce vazgeçilmesini, en temel insan hakkı olan insanca çalışma koşullarına göre çalışma saatlerinin düzenlenmesini talep ediyoruz.”

Sendika.Org, ETHA

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur