Antakya’da sokaklar yeniden tutuştu: Bu barikat bir harika dostum (dakika dakika)

Antakyalıların her pazartesi Abdullah Cömert ve yitirilen direnişçiler için düzenlediği anmaya polis saldırdı. Polis, Ali İsmail Korkmaz’ın hayatını kaybetmesinin 40. gününde Ali İsmail’in ailesinin de katıldığı anma yürüyüşüne saldırınca çatışma çıktı. Uğur Mumcu Meydanı’nda toplanıp Sümerler Mahallesine doğru yürüyüşe geçen Antakyalılar BP önünde saldırıya uğrayınca önce Semt Pazarı’nda ardından da kitlenin çekilmesiyle Armutlu’da barikatlar kuruldu. 

Armutlu Mahallesi’nde ev eşyaları, çamaşır makineleri, küvetler barikatlara taşındı. Polis TOMA, gaz ve ses bombalarıyla saldırdı ancak barikatları aşamadı. Çatışmalar sırasında bir eve gaz bombası girdi, direnişçiler arasında bir kişi başından gaz bombası fişeğiyle yaralandı. Direnişçiler gecenin ilerleyen saatlerine kadar sloganlarla bekledi. Direnişçiler ertesi gün Ali İsmail için yapılacak 40 etkinliğinde buluşmak üzere eyleme son verdi

01.15 Polis barikatı aşamadı. Direnişçiler salı günü Ekinci’de Ali İsmail Korkmaz için düzenlenecek 40 etkinliğinde buluşmak üzere eylemi sonlandırdı.

01.00 Barikatların ardından havai fişekler atıldı. Armutlu “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarıyla yankılanıyor.

00.35 Polis bir evin içine gaz bombası attı. Direnişçilerden biri de gaz bombası fişeğinin isabet etmesi sonucu başından yaralandı. Yaralının durumunun iyi olduğu öğrenildi.

00.14 Polisin ses ve gaz bombalarıyla başlattığı saldırı 10 dakikadır sürüyor. Barikatı aşamayan polis, TOMA’larla evlere de su sıkıyor. Barikatın ardındakiler ise gaz bombalarını geri göndererek, slogan atarak direnişe devam ediyor.

00.04 Polis ses ve gaz bombaları atarak saldırıya geçti.

23.55 Direnişçiler halaya durdu.

23.5o Polis ile eylemciler arasında barikat var. Polis barikatın arkasından zaman zaman TOMA ile su sıkıyor. Dağılmayan direnişçiler de “Ali İsmail ölümsüzdür”, “Abdullah Cömert ölümsüzdür” sloganlarıyla yanıt veriyor.

22.40 Barikatta baretli bir direnişçi poz veriyor. Elinde bir uyarı dövizi: Baret giymek mecburidir.

baret-giymek-mecburidir

23.25 Hatay Halkevi facebook hesabından aşağıdaki fotoyu paylaştı. Bu barikat bir harika dostum…

bu-barikat-bir-harika

23.11 Polis saldırısı şiddetleniyor. Evlere sürekli su sıkılıyor. Direnenlerin sayısı artıyor.

22.59 Barikata küvet taşındı. Bir kişi küvet içinde yıkanır gibi yaparak gösteri yapıyor. Polisin attığı gaz bombaları geri gönderiliyor.

antakya barikat küvet

22.55 Barikata çamaşır makinesi ve elektrikli süpürge taşınıyor.

antakya barikat çamaşır makinesi

22.36  TOMA’lar barikatı bir kez daha geçerken evlerden polise mobilyalar atıldı. Polis dağılmayan direnişçilerin görüş açısını engellemek için lazer ışığı kullanıyor.

22.23 Armutlulular barikatlarını tekrar kurdu. TOMAlardan su sıkılıyor.

22.12 Polis Armutlu Mahallesi’ndeki barikatı geçerek mahalleye girdi. Sokaktakilerin dağılmaması üzerine geri çekildi. “Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür” “Bizi de öldürün memleketi kurtarın” sloganları atılıyor.

antakya 19 ağustos ali ismail korkmaz çatışma

21.50 Armutlu Mahallesi’ne geçildi. Polis gaz bombalarıyla saldırıyor. Evlere ve dükkanlara su sıkılıyor. Halk evlerinden barikat kurulması için eşyalarını atmaya başladı.

21.34 Semt Pazarı’nda barikatlar kuruluyor. Polis tazyikli suyla saldırıyor.

21.30 Uğur Mumcu Meydanı’nda toplanıp Sümerler Mahallesi’ne yürüyüşe geçen Antakyalılara BP önünde polis saldırdı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur