AKP “kızlı erkekli” yurtlara tahammül edemiyor

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR), 8 ilde yaklaşık 16 bin kadın öğrenciyi yeni yurtlara taşımaya hazırlanıyor. Birçok şehirde karma yurtlar erkek yurdu olarak kalırken, yaklaşık 16 bin kadın öğrenci yeni yapılan yurtlara taşınacak

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre, üniversitede yeni dönemde karma yurtlar ayrılacak ve  yaklaşık 16 bin kadın öğrenci yeni yapılan yurtlara taşınacak. Erzurum’da toplam 9 yurttan 5 bin öğrenci; Trabzon’da 2 yurttan bin 200 öğrenci; Ankara’da 2 yurttan 1500 öğrenci; Mersin’de 4 bloklu yurttan 1600 öğrenci; Balıkesir, Konya ve Eskişehir’de birer yurttan 500’er öğrenci yeni yapılan yurtlara taşınacak. İstanbul’da ise yaklaşık 5 bin kadın öğrenci Edirnekapı’da yapılan yeni yurda taşınacak.

“Oysaki çocuklar kütüphanelerinde beraberler”
Konu ile ilgili açıklama yapan YURTKUR yetkilileri düzenlemenin “kız öğrenciler”in talebinin dikkate alınarak yapıldığını iddia ederken, haremlik-selamlık iddiasının eski yurtlarına dönmek istemeyen erkek öğrenciler tarafından dile getirildiğini savundular. Yurtları ayırmak gibi bir projenin olmadığını “Oysaki çocuklar okullarında kütüphanelerinde beraberler, bizim bu yönde bir yaklaşımımız yok” şeklinde savunan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ise yeni düzenlemeyle ilgili şunları söyledi:

Yurtların daha operasyonel yönetilmesine yönelik öğrencilerden gelen talepleri işleme koyuyoruz. Personel politikasının gereği hızla yeni yurtlar açıyoruz. Personelimiz artık yeterli değil, kız yurtlarında bayan personelin erkek yurtların da erkek personelin görev yapabilmesi ve ortak alanlara herkesin rahatlıkla inebilmesi açısından bir planlama yapılıyor.”

Üniversiteli Kadın Kolektifi: “AKP kadın ve erkeği yan yana görmeye tahammül edemiyor”
Konu ile ilgili Sendika.Org’a konuşan Üniversiteli Kadın Kolektifi’nden Dilara Aydın, şunları söyledi:

AKP’nin gerici zihniyeti, kadın ve erkeği yan yana görmeye tahammül edemiyor. Bu, hamilelere yönelik söylemlerde de görülebilir. 3 yaşındaki kıza tecavüz eden insanınkinden farklı olmayan bu zihniyet, kadın cinsiyetinden korkan zihniyettir.”

Dilara Aydın, AKP’nin gericiliğini eğitim sistemi içinde adım adım uyguladığını ve bu aşamaları ilkokuldaki kıyafet uygulamalarından üniversiteye kadar yaymaya çalıştığını dile getirdi. İlk önce yurtlardaki bahçelerin ayrıldığını, daha sonra kantinlerin ayrılmasının gündeme getirildiğini, son olarak da Trabzon Milli Eğitim Müdürü tarafından “kızlı erkekli aynı merdiveni kullanıyorlar” açıklamasının geldiğini belirtti.

Son olarak, Gezi Direnişi’nin en ön saflarındaki “üniversiteli” ve “kadın” öznelerine yönelik saldırıya dikkat çeken Aydın şunları söyledi:

Gezi Direnişi’nde ön plana çıkan üniversitelilere ve kadınlara kapsamlı bir saldırı düzenliyorlar.  Üniversiteye polis sokma çabası bu saldırının bir parçası. Üniversiteli kadınlara yönelik de dışlayıcı, yıldırıcı bir politika izliyorlar. Yurtların ayrılması ‘kapatmak’ istedikleri kadınlara yönelik saldırıların üniversite boyutudur. Zaten sürekli erkene çekmeye çalıştıkları ‘yurda giriş saati’ dolar dolmaz yurda girmek zorunda olan kadınları toplumdan daha çok yalıtmak istiyorlar. Ama yeni dönemde de üniversiteli kadınlar, kadınlara yönelik her saldırıya karşı çıkacak, eğitim haklarını savunacaklar.”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur