TMMOB torba yasaya karşı bir kez daha Kızılay’daydı

Mühendisler, mimarlar, şehir plancıları da oda çalışanları, AKP’nin torba yasa kapsamında yetkisizleştirme operasyonuna karşı bir kez daha Kızılay sokaklarındaydı

tmmob13temmuz3

AKP’nin mecliste bir gece yarısı operasyonu ile TMMOB’yi yetkisiz kılmasına karşı Kızılay sokaklarında bir kez daha “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Örgüt arama, örgüt burada”, “Diren Türkiye, TMMOB seninle” sloganları haykırıldı. Saat 17.00’da TMMOB Genel Merkezi önünde bir araya gelen mühendis, mimar ve şehir plancılarına oda çalışanları da destek verdi. Çok sayıda kurum temsilcisi de eylemdeydi.

tmmob13temmuz2Selanik Caddesi’nden Meşrutiyet Caddesi’ne çıkan iki bine yakın TMMOB üyesinin önü TOMA ve çevik kuvvet barikatıyla kesildi. Bir süre caddede bekleyen kitle, daha sonra Konur Sokak-Yüksel Caddesi ve metro altgeçidi üzerinden YKM önüne ulaştı. Yürüyüş güzergahında polis barikatlarının yanından geçilirken “Polis simit sat onurlu yaşa” sloganları atıldı.

‘Aramızdan yanlış mühendis, mimarlar da çıktı’

YKM önünde kurulan kürsüde TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı söz aldı. AKP’nin TMMOB ile ilgili gece yarısı operasyonunu değerlendiren Soğancı, “Bu şekilde çıkarılmış bir yasanın ahlaki değeri olduğuna inanmıyoruz. AKP torbacı bir partidir, darbeci bir partidir” dedi. Soğancı, TMMOB’nin AKP’nin rant planlarına izin vermediği için hedef olduğunu da kaydetti.

Taksim Dayanışması’nın 1,5 yıl önce kurulmasına karşın Gezi Direnişi sonrasında örgüt yaratılmak istendiğini belirten Soğancı, “Bizim aramızdan yanlış mühendisler de çıktı. İşte Çevre ve Şehircilik Bakanı. Kendisi TOKİ’nin altında kalmıştır. Git önce Samsun’daki TOKİ evlerinin hesabını ver. Bizim aramızdan yanlış mimarlar da çıktı. İşte İstanbul Valisi” dedi. Açıklama AKP’ye karşı mücadelenin devam edileceğinin ifade edilmesiyle son buldu.

Basın açıklamasından sonra Kızılay/Güvenpark Dayanışması’nın çağrısıyla 18.00’da yapılması planlanan fakat TMMOB eylemi nedeniyle bekletilen Kadın Forumu başladı.

tmmob13temmuz4

tmmob13temmuz1

tmmob13temmuz5

tmmob13temmuz6

tmmob13temmuz7

Sendika.Org/ Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur