PYD, El Kaide karargahını ve sınır karakollarını ele geçirdi

Serekaniye’de (Resulayn) Suriye El Kaide’si olarak bilinen El Nusra Cephesi’nin dün Kürt kadın milislerine saldırısıyla başlayan çatışmalar sonucu YPG milisleri Mehete mahallesi, gruba ait merkezler ile sınır karakollarını ele geçirdi.

Rojava’nın (Batı Kürdistan) Serêkaniyê kentinde El Nusra Cephesi’ne bağlı silahlı bir grubun dün Mehete Mahallesi’nde gerçekleşen saldırıda, Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) bağlı Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) mensubu 2 kadın milis yara almadan kurtulmuş, aracı süren kişi ise saldırganların eline geçmişti.

Yapılan saldırının ardından harekete geçen YPG güçleri sert misillemelerde bulunmasıyla şiddetli çatışmalar meydana geldi. Akşam saatlerinde El Nusra Cephesi’nin bağlı olduğu Irak İslam Devleti (Irak El Kaide’si) ile Biladi Şam’ın (Suriye El Kaide’si) merkez olarak üstlendiği Mehete mahallesi YPG savaşçıları tarafından kuşatmaya alındı. Kısa sürede söz konusu merkez YPG savaşçıları tarafından ele geçirildi. Burada yaşanan çatışmalarda 8 saldırgan öldürülürken, 1 YPG savaşçısı da yaşamını yitirdi.

Sabahın erken saatlerinde ise YPG savaşçıları, El Nusra Cephesi’nin uzun süredir kontrolünde bulunan Tarım Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) ait tahıl depolarının bulunduğu alandaki ofis binasına eylem düzenleyerek söz konusu binayı ele geçirdi. Çatışarak bölgeyi boşaltan YPG’liler, burada bulunan sınır karakoluna da el koyarak, bütün çete gruplarını bölgeden çıkardı.

YPG savaşçıları sınıra doğru yürürken, sınırda mevzi halinde olan TSK birliklerinin de mevzilerini terk ettikleri bildirildi. Sınırda yer yer çatışmalar devam ediyor.

Kaynak: ANF

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur