Türkiye’nin dört bir yanında halk kent meydanlarına akmaya devam ediyor (İl il, dakika dakika eylemler)

31 Mayıs’ta Gezi Parkı’nda başlayan ve tüm illerde AKP faşizmine karşı direnişe dönüşen eylemler sürüyor. Halk, direniş sürecinde ortaya çıkan değişik eylem biçimlerini kent meydanlarında sürdürüyor. Sendika.Org olarak 31 Mayıs’tan itibaren dakika dakika aynı başlıkta verdiğimiz haberleri artık gün gün düzenleyeceğiz. Dakika dakika arşive bakmak isteyenler aşağıdaki haberden yararlanabilir. 

25 Haziran il eylemleri

İzmir halkı forumlarda bir araya gelmeye devam ediyor. Her forumun ayrı bir gündemi, her mahallelinin ayrı bir talebi var. Forumlarda hem sorunlara çözüm getiriliyor, hem bir sonrakini planlanıyor. İzmir’in direnişi sürdürmek için çok nedeni var. Habere ulaşmak için tıklayın

24 Haziran il eylemleri

31 Mayıs’tan bu yana Türkiye’nin birçok kentinde yapılan eylemlere yönelik polis saldırılarının yeni görüntüleri ortaya çıkıyor. Antalya’da 15 polis 3 genci darp ediyor, Taksim’de çevik kuvvet duran insan eylemcisine tekme saldırıyor. Habere ulaşmak için tıklayınız.

İzmir’de Gezi Parkı direnişine katıldıkları gerekçesiyle sabah saatlerinde ESP ve SGD üyelerinin evlerine polis baskını yapıldı. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Bursa’da 22 Haziran’da yapılan forumda, mahallelerde bu forumların yaygınlaştırılması ve kentin ortak sorunu ulaşım zamlarına karşı mücadele edilmesinin kararı alındı. Habere ulaşmak için tıklayınız.

23 Haziran il eylemleri

İzmir’de Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları, yönettikleri ve “provoke ettikleri” gerekçesiyle tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 14 kişiden 13′ü tutuklandı. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Direniş kentlerde forumlarla sürüyor. Halk akşam saatlerinde parklarda bir araya gelip, çalışma grupları oluşturuyor, tartışmalar yürütüyor. Durma eylemleri de farklı farklı kentlerde devam ediyor. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç bugün (23 Haziran) Antalya’ya stadyum temel atma töreni için gitti. Mahallelilerin ses çıkarma eyleminden rahatsız olan bakan töreni yarıda bırakıp gitti. Habere ulaşmak için tıklayınız.

22 Haziran il eylemleri

Direniş illerde mahalle eylemleri, forumlar, duran insan eylemleri ile sürüyor. 22 Haziran’da da birçok ilde eylemler devam etti. Habere ulaşmak için tıklayınız. 

Hatay Halkevi, AKP politikaları sonucunda Reyhanlı’da yaşamını yitiren 52 kişi ile direnişlerde katledilen 3 kişi için 55 çınar fidanı dikecek. Habere ulaşmak için tıklayınız.

İzmir halkı forumlarda buluşmaya, söz söylemeye ve karar almaya devam ediyor. 20 ve 21 Haziran tarihlerinde Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleştirilen forumlar İzmir’in farklı noktalarında da yapılacak. Habere ulaşmak için tıklayınız. 

Eskişehir’de direnişte hayatını kaybedenler için yapılan eyleme saldırı. Habere ulaşmak için tıklayınız.

21 Haziran il eylemleri

Adana’da Gezi Parkı eylemlerine katılanlara yönelik polis operasyonları başladı. Bu sabah yapılan ev baskınlarında şu ana kadar 11 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Kocaeli Derince’ de ki Gezi eylemleri sonrası tutuklanan Vedat Gündüz ile Mesut Bulut’un serbest bırakılması için Cumhuriyet Parkı’na yürüdü. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Adana’daki gözaltılar ve ev baskınlarına karşı 21 Haziran’da Adana muhalefeti basın açıklaması yaptı. Açıklamada gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması gerektiği söylendi. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Hatay Halkevi Abdullah Cömert’in katillerinin bir an evvel bulunması ve yargılanması talebiyle imza kampanyası başlattı. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Mersin’de polis önce çadırları söktü sonra da halkı yürütmemeye çalıştı. Habere ulaşmak için tıklayınız.

20 Haziran il eylemleri

Tayyip Erdoğan Mersin’e geldi: Direniş çadırları söküldü, direnişçiler gözaltına alındı. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Kocaeli’nde gözaltına alınan 6 kişiden 2’si tutuklandı. Habere ulaşmak için tıklayınız.

AKP faşizmine karşı Gündoğdu’da kurulan dayanışma çadırlarına sabaha karşı saldıran polis, 20 kişiyi gözaltına aldı. Habere ulaşmak için tıklayınız.

19 Haziran il eylemleri

Haziran direnişinin güncesi: İl il neler oldu? (Eylemler güncelleniyor) Habere ulaşmak için tıklayınız.

Eskişehir’de polis, gece geç saatlerde Direniş Parkı (Espark) yakınlarındaki Aytaç Caddesi’nde bulunanlara saldırdı. Sabaha kadar süren çatışmalar sonucunda çevik kuvvet Aytaç Caddesi’nden çekildi. Habere ulaşmak için tıklayınız.

31 Mayıs’ta Gezi Parkı’nda başlayan ve tüm illerde AKP faşizmine karşı direnişe dönüşen eylemler sürüyor. Halk, Gezi Parkı direnişini selamlamaya, kent meydanlarına yürümeye, “Tayyip istifa” sloganlarını haykırmaya ve şimdi de duran adamlar-duran kadınlar olarak direnmeye devam ediyor. Habere ulaşmak için tıklayınız.

18 Haziran il eylemleri

Taksim’de akşam saatlerinden itibaren bir eylemci yerinden ayrılmadan saatlerce AKM’ye baktı. Durmanın bir direnme biçimine dönüştüğü yaratıcı direniş, Taksim Meydanı’ndan başlayarak ülkenin dört yanına yayıldı. Habere ulaşmak için tıklayınız.

18 Haziran’da yapılan eylemlere ulaşmak için tıklayınız.

16.24 Antakya’da, Hatayspor, Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ve diğer takımlara gönül veren tüm taraftarlar bir araya geliyor. Sevgi Direniş Parkı’nda saat 19.00’da gerçekleşecek olan buluşmaya direnişçiler Antakyalıları takımlarının formaları, atkıları, bayrakları ile katılmaya çağırıyor.

07.29 Eskişehir’de polis, bu sabah bir şafak operasyonu daha gerçekleştirdi. 1 TOMA, 2 iş makinesi, 4 kamyon, 2 gözaltı otobüsü ve 100 polisle Espark önüne geldi. Uyarı bile yapmadan, alandakilere saldırdı. Ara sokaklardan evlere kaçanlara ev baskınları düzenledi. Gözaltına aldıklarını sıraya dizip, coplarla dövdü ve yüzlerini teker teker videoya çekti. İlk etapta 7 kişi gözaltına alındı. Şu anki sayı henüz bilinmiyor. Alandakiler, amacın tüm direnişçileri gözaltına almak olduğunu söylüyor.

18 Haziran sabahı, Eskişehir

18 Haziran sabahı, Eskişehir

00.24 Mersin Barış Meydanı’nda kurulan halk kürsüsünde konuşmalar bitti. Halk meydanı temizliyor.
17 Haziran il eylemleri

22.58 Mersin’de sabahın erken saatlerinden itibaren halk Barış Meydanı’nda toplanmaya başladı. Meydanda halk kürsüsü kuruldu. İsteyen herkes çıkıp özgürce konuştu. Mersin TMMOB Başkanı direnişçilere destek olduğunu ve olacağını söyledi.

22.22 Tarsus’ta yaklaşık 5 bin kişi “Direne direne kazanacağız” sloganları ile Kleopatra Kapısı’na doğru yürüyüşe geçti.

22.12 Çanakkale’de AKP önüne gelen eylemciler direnişte hayatını kaybedenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu yaptı. Saygı duruşunun ardından eyleme son verildi.

21.58 Eskişehir’den aktarılan bilgiye göre direnişe başından itibaren destek veren ve bu sabah gözaltına alınan Fransız Florian Pezeu sınır dışı edildi.

21.47 Eskişehir’de polise yardım eden İnci Börek, halkın boykot çağrılarıyla kapatıldı.

21.46 Çanakkale’de yüzlerce kişi “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları ile AKP binası önüne yürüyor.

21.23 Muğla Tabip Odası, Sınırsızlık Meydanı’nda Taksim’deki hekime yönelik polis şiddetini kınayan bir basın açıklaması yapıyor.

21.21 Çanakkale Emniyet Müdürlüğü önünden geçen eylemciler, “Katil polis hesap verecek” sloganı atıyor.

21.01 Çanakkale’de eylemciler yolu kapattı, yürüyüş devam ediyor. Yürüyüş AKP binası önünde bitecek, bina önünde bir açıklama yapılacak.

20.38 Antakya Sevgi Direniş Parkı 1. Halk Toplantısı Sonuçları:

-Abdullah Cömert’in katili bulununcaya ve yargı önüne çıkarılıncaya kadar Sevgi Parkı’nda direnmeye devam ediyoruz.

-Tüm Antakya’da yürüttüğümüz bu direnişte bulunan tüm kurum ve kişilerle ortak mücadeleye devam ediyoruz.

-Her gün Uğur Mumcu’da buluşacağız ve farklı güzergahlardan yürüyüşler yayıp Abdullah Cömert’in öldürüldüğü yere karanfil bırakacağız. ‘Unutmayacak unutturmayacağız’

-Tüm Türkiye direnişçilerinin ortak talepleri olan özgürlük ve haklarımız için mücadeleye devam edeceğiz.”

20.31 Çanakkale’de 20.00’da toplanmaya başlayan kitle Kordon Boyu’nda yürüyüşe geçti.

20.26 Eskişehir Direniş Meydanı’nda sabahki polis saldırısına tepki olarak 19.00’da toplanan insanlar yürüyüşe geçti. Binlerce kişilik yürüyüş, şu an Doktorlar Caddesi’nde.

19.47 Antakya Sevgi Direniş Parkı’nda 1. Halk Toplantısı yapılıyor. Halk, mücadelenin nasıl devam etmesi gerektiğini konuşuyor.

19.43 Kocaeli’de saat 18.00’da Anıtpark Kampüsü’nde toplanan akademisyenler, üniversite çalışanları ve öğrenciler Cumhuriyet Direniş Parkı’na yürüdü. Alemdar Caddesi’ni trafiğe kapatarak alana giriş yapıldı. Coşkulu yürüyüşte Cumhuriyet Parkı’nda bekleyenlerle buluşuldu. Eylem parkta sürüyor.

19.25 Kocaeli Üniversitesi’nden öğrenciler, akademisyenler ve çalışanlar Anıtpark Kampüsü’nden Cumhuriyet Parkı’na yürüdü.

kocaeliüniw17hzrn - Kopya

14.58  Çorum’da KESK, DİSK, TMMOB üyeleri saat 11.00′da Özdoğanlar Kavşağı’nda toplanarak sloganlar eşliğinde Bahabey Caddesi ve Gazi Caddesi boyunca yürüyerek Saat Kulesi Meydanı’na ulaştı. Burada, Eğitim Sen Çorum Şubesi Başkanı Mehmet Öztürk, ortak basın açıklaması metnini okudu.

14.38 Zonguldak’ta İsmet Paşa Parkı’nda bir araya gelen emekçiler Valilik önüne yürüdü ve buradaki merdivenlerde oturma eylemi yaptı.

DİSK Ege Bölge Temsilciliği, KESK İzmir Şubeler Platformu, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, TTB VE TDB’nin çağrısıyla İzmir Muhalefet Güçleri saat 13.00’de Basmane Meydanı’nda buluşarak Konak’a yürüyüş yaptı. Konak Meydanı’na yaklaşıldığında yürüyüş yolu değiştirilerek eylemlere yasaklı olan Konak Meydanı’na girildi. Yürüyüş boyunca "Her yer Taksim, her yer direniş", "Taksim’e selam, direnişe devam", "Faşizme karşı omuz omuza", "Direne direne kazanacağız" sloganları atıldı. Yürüyüş sonrasında basın açıklamasını KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İsmail Akyol yaptı. Taksim Gezi Parkı’nın ranta kurban edilmesine karşı gelişen yurttaş duyarlılığını polis terörü ile bastırmaya kalkışan AKP iktidarı Türkiye halkının vicdanının, hak ve adalet arayışının güçlü duvarına çarptığını belirten Akyol, "Türkiye halkının vicdan, hak ve adalet direnişiyle sarsılan AKP iktidarı, halkın büyük direnişini kıramayınca, çevre duyarlılığına indirgemeye, yaygın polis terörü ve despotik yönetim tarzına karşı halk tepkisini gayri meşru hale getirmeye girişti" dedi. Basın açıklamasının ardından İzmir Müzisyenler Derneği'nin yaptığı müzik dinletisiyle Taksim'e selam gönderildi.

DİSK Ege Bölge Temsilciliği, KESK İzmir Şubeler Platformu, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, TTB VE TDB’nin çağrısıyla İzmir Muhalefet Güçleri saat 13.00’de Basmane Meydanı’nda buluşarak Konak’a yürüyüş yaptı. Konak Meydanı’na yaklaşıldığında yürüyüş yolu değiştirilerek eylemlere yasaklı olan Konak Meydanı’na girildi. Yürüyüş boyunca “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Taksim’e selam, direnişe devam”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Yürüyüş sonrasında basın açıklamasını KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İsmail Akyol yaptı. Taksim Gezi Parkı’nın ranta kurban edilmesine karşı gelişen yurttaş duyarlılığını polis terörü ile bastırmaya kalkışan AKP iktidarı Türkiye halkının vicdanının, hak ve adalet arayışının güçlü duvarına çarptığını belirten Akyol, “Türkiye halkının vicdan, hak ve adalet direnişiyle sarsılan AKP iktidarı, halkın büyük direnişini kıramayınca, çevre duyarlılığına indirgemeye, yaygın polis terörü ve despotik yönetim tarzına karşı halk tepkisini gayri meşru hale getirmeye girişti” dedi. Basın açıklamasının ardından İzmir Müzisyenler Derneği’nin yaptığı müzik dinletisiyle Taksim’e selam gönderildi.

14.23 İzmir’de binlerce emekçi Konak Meydanı’na girdi. emekçiler haykırıyor: “Her yer Taksim, her yer direniş”

14.11 Bolu’da emekçiler 17.30′da Akbank önünde olacak.

14.23 İzmir’de binlerce emekçi Konak Meydanı’na girdi. emekçiler haykırıyor: “Her yer Taksim, her yer direniş”

14.11 Bolu’da emekçiler 17.30′da Akbank önünde olacak.

14.00 KESK’e bağlı sendikalar, DİSK, TTB ve TMMOB üyeleri Antakya’da işte değil eylemde. Eğitim-Sen Hatay Şube önünde toplanan yüzlerce kişi Ulus Meydanı’na yürüdü. Meydanda basın açıklaması yapılıyor.

14.07 Antalya’da Aydın Kanza Parkı’nda bir araya gelen 1.500 emekçi Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan konuşmaların ardından eylem sona erdi.

13.37 Hakkari’de KESK şubesinde bir araya gelen, KESK üyeleri Bulvar Caddesi üzerinden belediye binası önüne kadar yürüdü.

13.22 Edirne’de greve çıkan sendikalar ve meslek örgütleri AKP il binası önünde basın açıklaması okuyor.

13.20 Samsun’da DİS önünde bir araya gelen Tüm Bel-Sen üyeleri İstiklal Caddesi’ne yürüdü. İstiklal Caddesi’nde bir araya gelen yüzlerce emekçi, Lise Caddesi ve Gazi Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı. KESK Dönem Sözcüsü Müşfik Veysel Erdoğan, baskı ve şiddete karşı direnenlerle birlikte olacaklarını söyledi.

13.18 Eğitim Sen Hatay Şubesi önünde toplanan 300 kişi Ulus Meydanı’na yürüdü. Kitle burada bir basın açıklaması yapıyor.

13.12 Dersim’de kamu kurumlarında hizmet üretimi tamamen durdu. Hastaneler, acil servisler dışında çalışmıyor. Genel-İş üyelerinin de tamamı iş bıraktı. Kentte esnaf da kepenklerini indirdi. Halk, Sanat Sokağı’nda bir araya geliyor.

13.00 Antakya’da Sevgi Direniş Parkı’nda devam eden direnişin programını belirlemek, nasıl devam edeceğine karar vermek üzere saat 19.00’da halk toplantısı yapılacak.

12.57 Cumartesi günü gözaltına alınan 11 kişi dün gece saatlerinde serbest bırakıldı. Adana’da dün gece 03.30’a kadar süren çatışmalarda 18 kişi gözaltına alındı. Bu rakamın artabileceği söyleniyor

12.51 Balıkesir’de belediye binası önünde toplanan emekçiler Alihikmetpaşa Meydanı’na yürüdü. Polisin engellemelerine rağmen eylemciler yolun bir şeridinden yürüdü.

12.46 Hopa’da emekçiler Hopa Meydanı’nda bir araya geldi.

11.41 Artvin Hopa’da halk, grev için saat 12.00′da Hopa Parkı’nda bir araya gelecek.

11.13 Gözaltına alınan 1 kişi kafasında şişe kırılarak ve  Toma’dan sıkılan tazyikli suylada iki simitçi çocuk yaralandı. 12.30’da Kentte greve çıkan emek ve meslek örgütleri Espark önüne gelicek.

11.00 Samsun DSİ önünde Tüm Bel-Sen üyeleri bir araya geldi.

10.27 Eskişehir’de kitle tekrar Espark önünde toplanmaya başladı.

10.14 Eskişehir’de polis geri çekildi. Halk, Espark’ta (Direniş Parkı) bir araya geldi. 9 gözaltı var .Halk polise yardım eden İnci Börekçisi’ni boşalttı boykot ediyor.

09.27 Eskişehir’de Espark’ın çevresindeki mobesa kameraları kullanılmaz hale geldi.

eskisehir17haz

Eskişehir’de bu sabah polis saldırısı yaşandı

09.26 Eskişehir’de çatışma Aytaç Caddesinde devam ediyor.

08.40 Eskişehir’de barikatın önünde bulunan kitleye polis müdahale etti

08.00 Eskişehir’de barikatın önünde duran kitleye ulaşmak isteyen eylemcileri polis ara sokakta gözaltı yapıyor. 8 gözaltı var.

07.08 Eskişehir’de polis, direniş meydanının önüne barikat kurdu, yaklaşık 500 kişinin alana girmesini engelliyor.

06.17 Eskişehir’de çadırları dağıtan TOMA, üniversite caddesine doğru ilerliyor.

06. 13 Eskişehir’de kitle, polisin iki taraftan gelen sıkıştırması üzerine geri çekilmeye başladı, iş makineleri direniş meydanına girdi, çadırları söküyor.eskisehir-cadir

06.00 Eskişehir direniş meydanına polis şafak baskını yapıyor. 3 TOMA ile yaklaşık 500 kişiyi iki taraftan sıkıştırmaya başladı.

01.20 Adana’da çatışmalar sona erdi. İlk bilgilere göre 2 kişinin gözaltına alındığı, onlarca kişinin yaralandığı bildirildi.

00.30 Çanakkale halkı eylemini yarın 19.00’da İskele Meydanı’nda buluşmak üzere sonlandırdı.

00.06 Edirne’de Zübeyda Hanım Parkı’nda toplananların sayısı giderek artıyor. Halk, “Her yer Taksim, her yer direniş” diyor.

16 Haziran il eylemleri

23.30 Çanakkale’de oturma eylemi sürüyor. İskele Kavşağı’nda süren oturma eyleminde halk kimi yerlere barikatlar kurmuş durumda. Çanakkale İskele Meydanı’nın halk tarafından kapatılmasıyla ardından Kepez İskelesi’nin de halk tarafından kapatılmasıyla Çanakkale’deki feribot seferleriLapseki’ye yönlendirildi.

23.25 Adana’da Sular Meydanı, Atatürk Caddesi ve Kasım Gülek Köprüsü civarında polis saldırısı sürüyor. Polis, özellikle gazlı tazyikli su yu çok sık kullanıyor. Polisin saldırılarına halk kurduğu barikatlarla direnirken, polis yer yer gaz bombaları atıyor.

23.18 Adana’da çatışma devam ediyor. Polis eylemcileri gözaltına almaya çalışıyor.

23.16 Çanakkale’de direnişçiler İskele Kavşağı’ndaki oturma eylemine devam ediyor. “Her yer Taksim her yer direniş”, “Her yer Kızılay her yer direniş” sloganları dinmiyor.

23.11 Eskişehir’de on binlerce insan yürüyüşünü devam ettiriyor. İki saattir devam eden yürüyüş kolu Odunpazarı’na varmış durumda.

22.29 Adana’dan aktarılan bilgiye göre yaklaşık 20 yaralı var. Çatışma sürüyor.

22.07 Muğla Sınırsızlık Meydanı’ndan Akyol’a üç bin kişi yürüyor.

22.05 Adana Turgut Özal Bulvarı’nda yaklaşık on bin kişi, Baraj Yolu’nda 15 bin kişi harekete geçti. Sular Meydanı’nda üç bin kişi çatışıyor. Barikatlar yanıyor, Adana ateş altında, onlarca barikat ateşe verildi.

22.01 Kocaeli Derince’ye yürüyen Erzurum ve Esentepe mahalleleri birleşti. AKP önündeki eylemin ardından direnişçiler Cumhuriyet Parkı’na döndü.

21.47 Adana’da Sular Meydanı’nda bekleyen kitleye polis saldırdı.  Akrep, TOMA ve gaz bombalarıyla saldırıyor.

21.42 Tarsus’ta yürüyüşe geçen kitlenin sayısı 5 bini aşıyor.

21.36 Abdullah Cömert için 30 bin insan çiçek taşıdı. Samandağ’dan Antakya’ya insan zinciriyle taşınan çiçek Abdullah Cömert’in öldürüldüğü yere bırakıldı.

21.31 Çanakkale İskele Kavşağı’nda oturan kitle alanı şenlik alanına çevirdi. Ses sistemi kuruldu. Ses sisteminden sloganlar atılıyor, müzikler çalınıyor. Halk alanda mumlar yakıp oturuyor. Avrupa ile tüm yollar kapalı. Aileler çocuklarıyla alanı doldurmaya devam ediyor. Kitle giderek artıyor.

antalya16haziran321.30 Antalya Cumhuriyet Meydanı dolu. Araçların korna sesleri ve sloganlarla meydan inliyor.

21.23 Bursa Santral Garaj Meydanı trafiğe kapatıldı.

21.22 Eskişehir Direniş Meydanı’nda miting sonlandı. Binlerce kişi Üniversite Caddesi’nde bir yürüyüş başlattı.

21.10 Tarsus’ta 2 bin kişi Yarenlik alanında toplanarak yürüyüşe geçti. Cumhuriyet Meydanı’na yürünüyor.

21.03 Adana’da çatışma devam ediyor. Polis sert bir şekilde saldırıyor.

21.02 Antalya’da Halkevleri Cumhuriyet Meydanı’nda konser düzenledi. Etkinliğe yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

20.56 Adana Sular Meydanı’nda çatışma sürüyor. Atatürk Caddesi’nde halk TOMAları püskürttü.

20.51 Bursalılar kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. Halk, Fevzi Çakmak Caddesi’nde ışıklarını kapayıp açarak kornalarla destek oluyor.

20.37 Antakya Samandağ yolu insan seli olmuş durumda en az 10 bin kişi daha Uğur Mumcu alanına doğru ilerliyor. Abdullah Cömert için taşınan karanfil şu an Turunçlu civarında Uğur Mumcu’da halk tek sıra halinde karanfili bekliyor.

20.25 Edirne Zübeyde Hanım Parkı’na ulaşan eylemciler sloganlarla alana giriş yaptı. Alanda direniş çadırları kuruluyor. DİSK Trakya temsilcisi Arif Kuday konuşma yaptı. Kuday, 15-16 Haziran İşçi Direnişi ruhunun şimdi Gezi Direnişi’nde yaşandığını belirtti. TMMOB İl Koordinasyon Temsilcisi Nihat Çolak, “AKP’nin faşizan tutumuna karşı özgürlük ve isyan mücadelemizi büyüteceğiz” dedi.

20.24 Antakya Harbiye halkı yanında zeytin ağacı getirdi. Beşiktaş Çarşı Abdullah Cömert’in katledildiği sokağa yürüyor.

20.23 Kocaeliler AKP il binası önünde.

20.21 Antakya’da mahallerden yapılan yürüyüşler Uğur Mumcu alanında birleşiyor. Uğur Mumcu alanında 10 binin üzerinde insan bir araya geldi.Yürüyüşler devam ediyor sayı giderek artıyor.

20.20 Rize’nin Fındıklı ilçesinde bir araya gelen halk, Hayati Aykut Parkı’na yürüdü. Taksim direnişine destek için gece boyunca parkta bekleyeceklerini belirten Fındıklı halkı, polis saldırılarının sürmesi durumunda eylemlerini sürdüreceklerini söyledi. Fındıklı halkı, Fındıklılı olan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yu da protesto etti.

20.18 Mersin’de yerel gruplar müzik dinletisi yapıyor. Şiirler okunuyor.

20.12 Gezi Parkı’na destek için toplanan Giresunlular Atatürk Meydanı’nda buluştu. Yaklaşık 200 kişilik grup basın açıklamasının ardından oturma eylemi yaptı. Hep bir ağızdan ”Faşizme karşı omuz omuza” ve ”Hükümet istifa sesleri” yükseldi.

20.09 Adana Kasım Gülek Caddesi’nde polis eylemcilere saldırdı. Çatışma çıktı.

19.58 Edirneliler Zübeyde Hanım Parkı’na geldi. Direniş parkta devam edecek.

19.57 Konya’da Kültür Park önünde yapılan basın açıklamasına AKP Gençlik Kolları saldırdı. Polis ise eylemcileri gözaltına almaya çalıştı.

19.53 Ordu’da Atatürk Anıtı’na gelen eylemciler basın açıklaması yaptı.

19.43 Antakya Çekmece halkı yolu trafiğe kapatarak Uğur Mumcu Meydanı’na doğru yürüyüşe başladı.

19.42 Adana Turgut Özal Bulvarı ve Baraj Yolu’nda yaklaşık 30 bin kişi toplandı.

19.34 Bursa Heykel’de buluşanlar Şehreüstü Meydanı’na 20.00’da yürüyecek.

19.32 Adana Uğur Mumcu Meydanı’nda yaklaşık 20 bin kişi toplandı. Basın açıklaması yapılıyor.

19.21 Eskişehir Direniş Meydanı’nda miting başladı. 15-16 Haziran Direnişi’nde ve 31 Mayıs’ta hayatını kaybedenler için saygı duruşu yapıldı. Üniversite gençliği ve DİSK temsilcisinin konuşmalarıyla miting devam ediyor.

19.15 Ordu’da yüzlerce kişi “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları ile Atatürk Anıtı’na yürüyor.

19.12 Edirne’de kitlenin sayısı 5 bine yaklaştı. Çarşı Taraftar Grubu en önde pankart açarak yürüyor. “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlar atılıyor. Zübeyde Hanım Parkı’na yürünüyor.

Ethem Sarısülük’ün cenazesi memleketi Çorum’un Sungurlu ilçesine bağlı Beylice köyünde toprağa verildi.

Ethem Sarısülük’ün cenazesi memleketi Çorum’un Sungurlu ilçesine bağlı Beylice köyünde toprağa verildi.

19.08 Adana’da 10 bine yakın bir kitle Sular Meydanı’na yürüyüşe geçti.

19.04 Edirne’de eylemciler belediye önünden yürüyüşe geçti.

18.56 Samsun’da yaklaşık 5 bin kişi Atakum Amfi Tiyatro önüne yürüyor.

18.48 Edirne’de yaklaşık 2 bin kişi belediye önünde toplandı. Birazdan yürüyüşe geçilecek.

18.47 Eskişehir’de yağmura rağmen binlerce kişi Direniş Meydanı’na varmak üzere.

18.44 Mersinliler yolu trafiğe kapatarak oturma eylemi yapıyor.

18.43 Çanakkale İskele Kavşağı’na halılar serildi. Polis şiddeti bitinceye kadar eyleme bu biçimde devam edeceklerini söyleyen halk, tüm Çanakkalelilere de eşleri çocukları ile alana gelmeleri çağrısında bulundu.

18.38 Adana Atatürk Parkı’na Akkapı’dan binlerce kişi geldi. Toplanma 19.00’a kadar devam edecek. Baraj Yolu, Süleyman Demirel ve Turgut Özal Bulvarı’ndan binlerce kişi Atatürk Parkı’na geliyor.

18.36 İzmir’de Gündoğdu Meydanı’ndan Basmane’deki AKP ilçe binasına yüründü. Yol üzerine set çeken TOMAlar çekilmek zorunda kaldı. AKP ilçe binası önünde basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması bitti.

18.27 Mersinliler Forum AVM önünde AVM’yi yuhaladı. Şimdi Gündoğdu Marşı söyleniyor.

18.17 Eskişehir’de büyük halk mitingine yürüyüşler başladı. İl Sağlık Müdürlüğü önünden başlayan binlerce kişilik ana yürüyüş kolu Direniş Meydanı’na yürüyor.

Samsun'da binlerce kişi sokağa döküldü. Taksim'deki saldırıları protesto etti.

Samsun’da binlerce kişi sokağa döküldü. Taksim’deki saldırıları protesto etti.

18.16 Edirne’de halk belediye önünde toplanmaya başladı.

18.15 Niğde kent meydanında yaklaşık 300 kişi toplandı.

18.14 Samsun Atakum önünde toplananlar yürüyüş başladı.

18.09 Mersin’de eylemciler “Hükümet istifa” sloganlarıyla Forum önünü trafiğe kapattı. Eylemcilerin sayısı giderek artıyor.

18.08 Antakya’da Çekmece halkı Çekmece yol kavşağında buluşuyor. “Hükümet istifa” sloganları atan kitle birazdan Uğur Mumcu Meydanı’na doğru yola çıkacak.

18.06 Çanakkale’de bir grup Gestaş İskelesi’nin önünde oturdu. Feribot seferleri yapılmıyor.

18.01 Antakya Harbiye’de mahalleliler “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarıyla yolu trafiğe kapattı.

18.00 Mersin’de halk 1. Çevreyolu’ndan 2. Çevreyolu’na yaklaşık 4 bin kişiyle yolları kapatarak ilerliyor.

17.54 Çanakkale’de CHP Milletvekili Selim Soydan ile CHP Çanakkale İl Başkanı’da eyleme katıldı.

17.46 Mersinliler 1. Çevreyolu’nu trafiğe kapatarak yürüyor.

17.45 Antakya’da AKP faşizmine karşı Samandağ’dan Antakya’ya uzanan 25 kilometrelik insan zinciri kuruldu. Zincir Abdullah Cömert için elden ele karanfil taşıyor.

17.41 Mersin’de yaklaşık 2 bin kişi Barış Meydanı’ndan yürüyüşe başladı.

17.38 Çanakkaleliler İskele Meydanı’na yürüdü. Meydandakilerle beraber kavşak dört taraftan trafiğe kapatıldı. Yolun ortasında oturma eylemi yapılıyor.

17.30 Çanakkale Esenler Mahallesi’nden yürüyüşe geçen kitle Kordon boyunca yolu kapatıp İskele Meydanı’na yürüyor.

17.26 Trabzon’da halk kürsüsü kuruldu. Kadınlar, HESlere çimento fabrikasına direnen köylüler konuşuyor.

17.08 Trabzon Platform sözcüsü konuşmasını yaptı. Volkan Canalıoğlu konuşma yapıyor. “Hükümet istifa” sloganları atılıyor.

17.02 Adana Atatürk Parkı’na mahallelerden insanlar toplanmaya başladı. Saat 19.00’da Sular Meydanı’na yürüyüşe geçilecek.

16.50 Çanakkale Özgürlük Parkı’ndan İskele Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen kitle caddelerden sitelerden geçerek, “Hükümet istifa” sloganları ile birlikte yürüyor.

16.49 Trabzon Meydan Park doldu. Çevre halkı da eyleme destek veriyor. İlçelerden eyleme gelenler var.

16.45 İzmirliler Gündoğdu Meydanı’nda toplandı. Direnişte hayatını kaybedenlerle ilgili anmaya yapıldıktan sonra yürüyüş başlayacak.

16.26 Trabzon Meydan Park’ta bekleyenlerle yaklaşık 10 bin kişi şu an meydana giriyor. Konuşmalar birazdan başlayacak.

16.25 Kocaeli’de saat 16.00’daki buluşmaya gelenler Cumhuriyet Parkı’nda toplandı.

16.24 Trabzon’da yürüyüş giderek kalabalıklaşıyor. “Hükümet istifa” sloganları atılıyor.

16.15 Çanakkale Esenler Özgürlük Parkı’nda toplanan eylemciler İskele Meydanı’ndaki eylemcilerle buluşmak üzere yürüyüşe hazırlanıyor.

16.12 Trabzon’da yaklaşık 500 kişi başlayan eylem 5 bin kişiye yaklaştı. Maraş Caddesi doldu. Ara sokaklardan katılım giderek artıyor. Meydana yürünüyor.

15.56 Trabzon’da yaklaşık 500 kişi yürüyüşe hazırlanıyor. “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atılıyor.

03.05 Adana’dan aktarılan bilgiye göre 8 gözaltı var. Polis hala Atatürk Parkı’nda çadırları topluyor.

02.28 Adana’da çadırları dağıtan polis saldırısının ardından çatışmalar bitti.

02.17 Çanakkale Truva Atı önüne gelen kitle bugün saat 13.30’da toplanma kararından sonra yavaş yavaş dağılmaya başladı. Hakevciler Truva Atı önündeki oturma eylemine destek için geceyi çadırda geçirecek.

02.14 Bursa Heykel Meydanı’nda çadır kuruldu. Halkın bekleyişi sürüyor.

02.12 Adana’da Atatürk Parkı’na saldıran polis çadırları topluyor. Parkın içine TOMA ve akrepler girdi. Halk polis saldırısıyla parktan çıkartıldı. Ancak parkın çevresindeki sokaklarda çatışma ara ara sürüyor.

02.02 Adana Atatürk Parkı’ndaki çadır alanına polis saldırıyor.

01.55 Adana Atatürk Parkı’ndaki çadır alanına polis saldırı hazırlığında.

01.52 Çanakkale’de Vali ile görüşme sonucunda tüm polisler çekildi. Kitle Truva Atı’na doğru yürüyüşe geçti. Oturma eylemine orada devam edilecek.

01.51 Kocaeli Cumhuriyet Parkı’nda oturma eylemi devam ediyor.

01.46 Eskişehir Direniş Meydanı’nda bugün saat 19.00’da büyük halk mitinginde buluşmak üzere binlerce insan söz verdi.

Eskişehirliler sokaklara döküldü.

Eskişehirliler sokaklara döküldü.

01.14 Adana’da çatışma biraz duruldu. Ama halk sokakları terk etmiyor. Barikatların arkasında bekliyor.

01.06 Çanakkale Valisi eylemcilerin yanında. Eylemciler ile görüşüyor.

01.03 Eskişehir’de kitle caddelerden taşıyor. On binlerce kişi yürüyüş güzergahını sona erdirmek üzere. Yarın yapılacak olan mitingin hedefini eylemciler yüz bin olarak belirlemiş durumda.

01.01 Çanakkale’de kitlenin kısa zamanda artması ile saldırı hazırlıkları askıya alındı. Kitle ülkedeki polis şiddeti bitmeden eyleme son vermeyeceklerini söylüyor.

00.48 Edirne Zübeyde Hanım Parkı’nda toplanan kalabalık Baca yönünden gelen kitleyle birleşerek Saraçlar Caddesi’ne ulaştı.

00.47 Çanakkale’de çevik kuvvetin ve TOMAların saldırı hazırlığına karşı halk yol ortasında kol kola girerek set ördü.

00.33 Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda üç bine yakın insan Halkevleri’nin kurduğu canlı yayın siteminden Türkiye’de olanları izliyor. Halkevleri sabaha kadar beklemeye ve yarın 17.00’a Cumhuriyet Meydanı’nda buluşmaya çağırıyor.

00.30 Adana Atatürk Caddesi’nde barikatlar kuruldu, ateşler yakıldı. Cadde tamamen kapatıldı. Çatışma devam ediyor. Görgü tanıklarına göre gaz bombası ve plastik mermiden yaralananların sayısı 8 oldu.

00.23 Çanakkale’de kitle Kordon yolunda kavşakta oturma eylemi yapıyor. Kavşakta oturan kitle dört koldan yolu trafiğe kapattı.

00.18 Çanakkale’de halk yolları kapatarak yürüyüşe geçti. “Her yer Taksim her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atılıyor.

00.16 Eskişehir’deki yürüyüş iki buçuk saattir devam ediyor. Kentin trafiği işlemez duruma geldi. Apartman ışıkları çok seyrek, halk sokaklara dökülüyor.

00.03 İzmir Konak AKP ilçe binası önünde yapılan eylem basın açıklamasının ardından sona erdi. Basmane Meydanı’ndan Gündoğdu Meydanı’na yürünüyor.

00.02 Eskişehir’de Tramvay yolundan Vişnelik Mahallesi’ne yürünüyor.

00.01 Samsun’daki eylem bitti. Bugün saat 18.00’da Atakum Eğlence Merkezi önünde tekrar toplanılacak.

izmir15hzrn (1) - Kopya

İzmir’deki Taksim’e destek direnişi 16. gününe girerken Tayyip Erdoğan’ın talimat vermesiyle Taksim Gezi Parkı’na yapılan polis saldırısını protesto etmek için binler, Gündoğdu Meydanı’ndaki Çapulcu Çadır Kampı’ndan Basmane AKP Konak İlçe Binasına yürüyüş yapıldı. Yürüyüş boyunca “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Taksim’de düşene, dövüşene bin selam”, “Diren Taksim, İzmir seninle”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Basmane Meydanı’na girişin TOMA ve çevik kuvvetle kapatılması üzerine yürüyüşe kararlı kitle, yolu trafiğe kapatarak bir süre oturma eylemi yaptı. Bir süre sonra TOMA’lar geri çekilmek zorunda kaldı ve kitle Basmane Meydanı’na giriş yaptı. Burada güvenlik şeridi oluşturuldu ve oturma eylemi yapıldı. Yapılan basın açıklamasının ardından Basmane Meydanı’ndan Gündoğdu Meydanı’na yürüyüş yapıldı. Gündoğdu Meydanı’ndaki Çapulcu Çadır Kampı’nda sabaha kadar sürecek olan nöbete geçildi.

15 Haziran il eylemleri

23.59 Bursa’da sabaha kadar halk Heykel Meydanı’nda bekleyişte. Taksim ve Türkiye’den alanda dakika dakika bilgi veriliyor.

23.52 Adana’da görgü tanıklarına göre 7 yaralı var. Yaralıların ikisinin durumu ağır. Polis plastik mermi kullanıyor.

23.47 Adana Atatürk Caddesi’nde barikatlar kuruldu.

23.46 Antalya’da binlerce kişi Cumhuriyet Meydanı’nda Çapul TV izliyor.

23.36 Adana’da eylemciler Atatürk Parkı’na çekildi. Baraj Yolu Mevkii’nden binlerce insan parka geliyor. Polis önlerini kesti.

23.29 Adana’da çatışma ara sokaklarda sürüyor. TOMAlar halkın üzerine sürülüyor. Atatürk Caddesi’nde barikatlar kuruluyor.

23.25 Eskişehir’de Doktorlar Caddesi’nde yaklaşık 10 bin kişi Gündoğdu Marşı söylüyor.

23.24 Adana’da görgü tanıklarına göre bir kişi yaralandı. Çatışma devam ediyor.

23.20 İzmir’de binlerce kişi AKP Konak ilçe binası önünde eylemde. İzmir Müzisyenler Derneği müzik dinletisi yapıyor.

23.19 Kocaeli Derince’de E5 yolu trafiğe kapatıldı. Yuvam Akarca Mahallesi halkı eylemde. Cumhuriyet Parkı’nda eylem devam ediyor.

23.14 Adana’da polis AKP il binasına yürümek isteyen kitleye saldırdı. Çatışma çıktı.

23.12 İzmir Basmane Meydanı’nda TOMAlar çekildi. Konak AKP ilçe binası önünde oturma eylemi yapılıyor. Güvenlik zinciri oluşturuldu.

Antalya Cumhuriyet Meydanı'nda binlerce kişi Çapul TV'den Taksim'de yaşananları izliyor.

Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda binlerce kişi Çapul TV’den Taksim’de yaşananları izliyor.

23.10 Bursa Üç Fidan Parkı’na Nilüfer halkının gelmesi bekleniyor. Nilüfer halkına çağrılar yapılıyor.

23.04 Eskişehir’de Taksim’e destek için yürüyen binlerce kişi eylemini devam ettiriyor. Evlerin balkonlarından mahalleliler destek verirken öğrenci apartları boşalmış durumda. Doktorlar, Şair Fuzuli ve Kızılcıklı Caddelerine devam edecek yürüyüş kolu dakikalar geçtikçe uzuyor. İstanbul’da Gezi Parkı’nı boşaltma operasyonuna Eskişehir, sokakları doldurarak cevap veriyor.

23.02 Adana Sular Mevkii’nde 4 bin kişi yolu kapattı. Polisle yarım saattir karşılıklı bekleniyor.

22.58 İzmirliler Basmane Meydanı’ndaki TOMAların önüne yatıyor.

22.56 Hopa’da Uluslararası yol trafiğe kapatıldı.

22.53 Samsun’da toplanan kitle mahalle aralarına girdi. Mahalleliler tencere ve tava çalarak destek veriyor.

22.51 İzmir Basmane Meydanı’na çıkan yol TOMA’larla kesildi.

22.49 Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda binlerce kişi var. Polis yolları keserek katılımı engelliyor.

22.46 Adana’da binlerce kişi Kasım Gülek Caddesi’nde kurulan polis barikatının önünde bekliyor.

22.40 Mersin’de saldırı haberi gelir gelmez halk Barış Meydanı’na yürüyüşe geçti. Yaklaşık 3 bin kişi GMK Bulvarı’nı trafiğe kapatarak yürüdü. Ardından Sahil Yolu’na inip orayı da trafiğe kapatan Mersinliler tekrar Barış Meydanı’nda toplandı. Sayı giderek artıyor.

22.37 Çanakkale’de her gün 19.00’da İskele Meydanı’nda toplanıp yürüyüş yapan kitle Truva Atı önünde oturma eylemi yapan grupla beraber artık Kordon’da sürekli oturma eylemi yapacak. İskele Meydanı’ndaki kitle Truva Atı önüne geçiyor. Eylem orada devam ediyor.

22.35 İzmir Gündoğdu Meydanı’nı (çadır alanını) polis kuşatmış durumda.

22.29 Antalya’da Halkevi Gezi’ye yapılan saldırının, Cumhuriyet Meydanı’nda canlı yayınını yapıyor.

22.24 İzmir’de Gündoğdu Meydanı’ndan Konak’taki AKP binasına yürünüyor.

22.18 Bursa FSM Bulvarı’ndan yaklaşık 20 bin insan Heykel’e yürüyerek geliyor.

22.15 Eskişehir’de binlerce kişi Üniversite Caddesi’nde yürüyor. Taksim’e destek için Eskişehir’in tüm sokaklarında sokağa çıkma çağrısı yapılıyor.

22.10 Adana’da binlerce kişi Atatürk Parkı’ndan AKP il binasına yürüyor.

22.08 Hopa ve Fındıklı’da meydanda toplanıldı. Mahallelerden gelenler bekleniyor. “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atılıyor. Tencere tava çalınıyor.

22.05 Eskişehir’de Espark önünde toplanan binlerce kişi kent merkezine yürüyor.

21.59 Samsun Atakum Türk-İş kavşağında tenceresini tavasını alan sokağa dökülüyor.

21.58 Antakya, Gezi Parkı için yürüyor. Binlerce kişi “Her yer Taksim her yer direniş” diye slogan atıyor.

21.40 Antakya Halkevi tüm halkı Taksim’deki saldırıya karşı Sevgi Direniş Parkı’na çağırıyor.

21.31 İzmir Gündoğdu Platformu’nun çağrısıyla Alsancak İskele önünde toplanma başladı.

21.30 Adana, Taksim’deki saldırıları protesto etmek için bugün saat 22.00’da Atatürk Parkı’nda toplanıyor.

21.12 Bursa Baro Başkanı, “Bir avukat adliye içinde güvende değilse, polis tarafından gözaltına alınabiliyorsa bir ülkede artık güven diye bir şey yoktur.”

21.07 Bursa’da DİSK Güney Marmara Temsilcisi Ayhan Ekinci kürsüde yaptığı konuşmada, “Biz 15-16 Haziran direnişlerinin çocuklarıyız. Onların ağzından çıkan sözler vermedi Taksim’i bize. Biz ellerimizle aldık. Yine alacağız ve AKP’yi kendi çukuruna göndereceğiz.”

21.06 Çanakkale’de kitle Kordon sonundan yolu trafiğe kapatıp İskele Meydanı’na geri geldi. Taksim’den canlı yayın görüntüleri izleniyor.

21.02 Mersin’de halk saldırıları protesto etmek için sokakta. GMK Bulvarı’nı halk trafiğe kapattı yürüyor.

20.58 Kocaeli’de hayatını kaybeden direnişçiler için Cumhuriyet Parkı’nda anma yapılıyor.

20.40 Antakya Toygarlı ve Ballıöz’den yaklaşık bin kişi Çekmece’ye doğru yürüyor. Çekmece halkıyla buluşacak olan kitle, Sevgi Direniş Parkı’na yürüyecek.

20.36 Bursa Heykel Meydanı’nda yaklaşık on bin kişi var. “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atılıyor. Buluşma bitme üzere birazdan konserler olacak.

20.15 Antalya Halkevi’nin Cumhuriyet Meydanı’ndaki etkinliklerinin başlamasına saatler kaldı.

20.09 Çanakkale’de üç yüze yakın kişilik kitle Kordon Boyu’nda yürüyüşe geçti.

20.01 Bursa Altıparmak’tan gelen kitle Heykel’e ulaştı. Teleferik’ten, kent meydanı ve Şehreüstü’nden gelenleri bekliyor.

19.49 Çanakkale’de saat 19.00’a doğru başlayan yağışın etkisini azaltmasıyla İskele Meydanı’nda halk toplanmaya başladı.

19.40 Antalya’da DİSK, KESK ve toplumsal muhalefet bileşenlerinin desteklediği yaklaşık bin 500 kişilik kitle Aydın Kanza Parkı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yapılıyor. Ayrıca CHP’li Kadınlar “Çocuklarımızın yanındayız” diyerek meydanda etkinlik yapıyor.

18.34 Samsun’da toplanan yüzlerce kişi Çiftlik Caddesi’ni trafiğe kapattı.Kitle Uğur Mumcu Meydanı’na yürüyor.

18.25 Antakya’daki Sevgi Direniş Parkı’nda Antakya Tabip Odası’nın katılımıyla söyleşi gerçekleşiyor.

18.00 Muğla’daki yürüyüş Sınırsızlık Meydanı’nda bitti.

17.56 Muğla Sınırsızlık Meydanı’nda Ethem Sarısülük için basın açıklaması yapılıyor.

16.54 Çanakkale’de Taksim Dayanışması’nın açıklamasından sonra “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” denilerek saat 19.00’da İskele Meydanı’nda toplanma çağrısı yapıldı.

16.40 Adana’da yarın Taksim Gezi Parkı direnişi ile ilgili yapılacak olan eylemin bildirilerini dağıtanlara polis saldırdı. Polisin saldırısı çevre halkının da desteğiyle püskürtüldü

– Antakya, 16 Haziran Pazar günü büyük halk mitinginde, “AKP’nin zulmüne meydan okuyoruz” diyerek buluşacak. Mitinge Harbiye, Samandağ, Çekmece yol çatı olmak üzere üç yürüyüş kolundan katılım olacak. Yürüyüş saat 18.00’da başlayacak. 19.00’da Uğur Mumcu Meydanı’nda miting yapılacak.

– Bursa’nın birçok mahallesinden bu akşam saat 20.00’da Heykel Meydanı’na yürüyüş var.

– Antakya Sevgi Direniş Parkı 15 Haziran programı:

17.00 Tiyatro Atölyesi

18.00 Söyleşi: Hatay Tabip Odası

21.00 Söyleşi: Taksim’den Antakya’ya Direniş

23.00 Müzik dinletisi: Aka-Der Kadın Faaliyeti

– Eskişehir 16 Haziran Pazar günü saat 18.00’da Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü önünden Espark önüne (Direniş Meydanı’na) yürüyecek. Direniş Alanı’nda saat 19.00’da miting gerçekleştirilecek.

– Samsun, saat 18.00’da Öğretmenevi önünde buluşup Uğur Mumcu Parkı’na yürüyecek. Uğur Mumcu Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirilecek.
14 Haziran il eylemleri

22.00 Antakya Balıklıdere Köyü eylemini bitirdi.Konvoylarla Sevgi Direniş Parkı’na geliyorlar.

Sevgi Direniş Parkı: "Abdullah yoldaş ölümsüzdür"

Sevgi Direniş Parkı: “Abdullah yoldaş ölümsüzdür”

21.50 Bursa’daki Goran Bregoviç konserinde bin 500 kişi “Her yer Taksim her yer direniş” sloganı atıyor.

21.30 Çorum halkı, “Diren Gezi Parkı” demek için 15 Haziran saat 17.00’da Özdoğanlar Kavşağı’nda buluşup Saat Kulesi Meydanı’na yürüyecek.

14 Haziran, Antalya

14 Haziran, Antalya

21.15 Antalya Halkevi’nin Cumhuriyet Meydanı’ndaki etkinlikleri devam ediyor. Meydana kurulan perdede direniş müziklerinin ve görüntülerinin gösterimleri yapılıyor. CHP milletvekillerinin de ziyaret ettiği etkinliğe çok sayıda Antalyalı eşlik ediyor.

Sivil polisler tarafından darp edilen Ali İsmail Korkmaz için akademisyenler bugün Anadolu Üniversitesi’nden Direniş Alanı'na yürüdü. Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi akademisyenleri basın açıklamalarında “Ali öğrencimize yapılan işkencenin hesabını soracağız. İşkencecilerin tespit edilip açığa alınması ve cezalandırılması için elimizden geleni yapacağız” dedi. Basın açıklamasının ardından Direniş Alanındaki eylemcilerin yanına gidildi.

Sivil polisler tarafından darp edilen Ali İsmail Korkmaz için akademisyenler bugün Anadolu Üniversitesi’nden Direniş Alanı’na yürüdü. Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi akademisyenleri basın açıklamalarında “Ali öğrencimize yapılan işkencenin hesabını soracağız. İşkencecilerin tespit edilip açığa alınması ve cezalandırılması için elimizden geleni yapacağız” dedi. Basın açıklamasının ardından Direniş Alanındaki eylemcilerin yanına gidildi.

21.10 Çanakkale’de 300’e yakın kişi İskele Meydanı’nda kurulan sahneden direnişin tüm ülkede nasıl yaşandığını anlatan video gösterimlerini izliyor.

20.03 Adana’da Gezi Parkı direnişine destek verenler ve “Diren Hayat TV” diyenler basın açıklaması yapıyor.

19.00 Çanakkale İskele Meydanı’nda toplandı. Yürüyüş hazırlıkları yapılıyor.

18.41 Antalya’da yüzlerce kişi Cumhuriyet Meydanı’nda Hayat TV’nin kapatılması ile ilgili basın açıklaması yapıyor.

18.01 Bolu’da saat 18:00’dan itibaren toplanılmaya başlandı. Bankalar Caddesi Akbank önünde oturma eylemi gerçekleştirilecek.

18.00 Anadolu Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri Rektörlük önünden Direniş Meydanı’na yürümeye hazırlanıyor.

 Antakya'daki Sevgi Direniş Parkı'nda veterinerler köpeklere ücretsiz aşı uygulaması yaptı. Aşı başvurusu olursa uygulamanın devam edeceği duyuruldu.


Antakya’daki Sevgi Direniş Parkı’nda veterinerler köpeklere ücretsiz aşı uygulaması yaptı. Aşı başvurusu olursa uygulamanın devam edeceği duyuruldu.

00.22 Adana’da Akkapı Mahallesi’nden gelen yaklaşık 500 kişi Atatürk Parkı’na çadırlarını kurdu.  Atatürk Parkı’ndaki kitle Akkapı’dan gelenleri büyük coşkuyla karşıladı.

13 Haziran il eylemleri

– Sinop’un Gerze ilçesinde tencere ve tavalarıyla sokağa çıkan halk 12 haziran’da 100 kişiyle 13 Haziran’da da yaklaşık 200 kişiyle Taksim direnişine destek eylemi gerçekleştirdi. İlçe merkezindeki Yakup Ağa Konağı önünde toplanan kitle 21.00’de ana caddeyi kullanarak yürüyüşe başladı. Tencere ve tavalarla, ıslık ve alkışlarla mahalleleri ve ara caddeleri dolaşan kitle yeni katılımlarla çoğalarak iskeleye yürüdü. “Her yer Taksim her yer direniş”, “Gerze’den Taksim’e bin selam olsun” sloganları atan halk 14 Haziran saat 21.00’da yeniden buluşmak üzere eylemi sonlandırdı.

Antakya'da polis saldırısıyla öldürülen Abdullah Cömert, hayatını kaybedişinin 10'uncu gününde anıldı. Antakyalılar saat 21.00'da ellerinde karanfillerle Uğur Mumcu Meydanı'nda buluştu.

Antakya’da polis saldırısıyla öldürülen Abdullah Cömert, hayatını kaybedişinin 10’uncu gününde anıldı. Antakyalılar saat 21.00’da ellerinde karanfillerle Uğur Mumcu Meydanı’nda buluştu.

Antakyalılar saat 21.00'da ellerinde karanfillerle Uğur Mumcu Meydanı'nda buluştu.

Antakyalılar saat 21.00’da ellerinde karanfillerle Uğur Mumcu Meydanı’nda buluştu.

22.46 İzmir Çiğli’de yaklaşık 500 kişi Uğur Mumcu Parkı’ndan Güzeltepe İlköğretim Okulu’na yürüdü. Halk kürsüsü kuruldu. Grup Barış’ın müzik dinletisi devam ediyor.

22.35 Kocaeli’de AKP il binası önünde yapılan eylem bitti. Kitle Cumhuriyet Parkı’na yöneldi. Taksim Dayanışması’nın görüşmesinden çıkan sonuç beklenecek.

Sivas'ta 13 Haziran'da Kent Meydanı'nda saat 18.00'da Sivas Demokrasi Platformu öncülüğünde, öğrenci gruplarının ve halkın da desteklediği 18.00-19.00 saatleri arasında oturma eylemi yapıldı. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı eylem, her gün aynı saatte devam edecek. Ayrıca akşam saat 21.00'da da ışık kapatma eylemi yapılacağının duyurusu da yapıldı.

Sivas’ta 13 Haziran’da Kent Meydanı’nda saat 18.00’da Sivas Demokrasi Platformu öncülüğünde, öğrenci gruplarının ve halkın da desteklediği 18.00-19.00 saatleri arasında oturma eylemi yapıldı. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı eylem, her gün aynı saatte devam edecek. Ayrıca akşam saat 21.00’da da ışık kapatma eylemi yapılacağının duyurusu da yapıldı.

22.08 Kocaeli’de Yahya Kaptan ile Cumhuriyet Parkı’ndaki kitle buluştu. Yaklaşık 2 bin kişi AKP il binasına yürüyor.

21.30 Kocaeli’de Yahya Kaptan ve Cumhuriyet Parkı’ndan başlayan yürüyüş AKP il binası önünde buluşacak. Yürüyüş sürüyor.

21.09 Çanakkale’de yüzlerce kişi ıslık ve sloganlarla AKP binasına doğru yürüyor. AKP binasına yaklaştıkça sloganların eşiği artıyor.

Çanakkale'de Saat 19.00'da İskele Meydanı'nda halk toplanmaya başladı. Kitle toplanırken Gezi Parkı için bestelenen şarkılar halk tarafından söylendi. Önceki gün yapılan çağrı üzerine, halk beraberinde Gezi Parkı direnişçilerinin ihtiyaç duyduğu malzemeleri de getirdi. Saat 20.00'ye doğru toplanan 300 kişilik grup, Beşiktaş Çarşı Grubu'nun yaptığı açıklamanın okunmasından sonra Kordon Boyu'nda yürüyüşe geçti. Kordon sonuna gelen kitle, yolu trafiğe kaparak Kordon'un üst tarafındaki yoldan AKP binasına doğru yürüyüşe geçti. AKP binasına yaklaştıkça sloganlar daha yüksek sesle atılmaya başlandı. Saat 21.10'da kitle AKP binası önüne geldi. Yapılan açıklamaların ardından başbakan ve hükümet istifaya çağrıldı. Kitle ertesi gün saat 19.00'da İskele Meydanı'nda tekrar buluşmak üzere sözleşti.

Çanakkale’de Saat 19.00’da İskele Meydanı’nda halk toplanmaya başladı. Kitle toplanırken Gezi Parkı için bestelenen şarkılar halk tarafından söylendi. Önceki gün yapılan çağrı üzerine, halk beraberinde Gezi Parkı direnişçilerinin ihtiyaç duyduğu malzemeleri de getirdi. Saat 20.00’ye doğru toplanan 300 kişilik grup, Beşiktaş Çarşı Grubu’nun yaptığı açıklamanın okunmasından sonra Kordon Boyu’nda yürüyüşe geçti. Kordon sonuna gelen kitle, yolu trafiğe kaparak Kordon’un üst tarafındaki yoldan AKP binasına doğru yürüyüşe geçti. AKP binasına yaklaştıkça sloganlar daha yüksek sesle atılmaya başlandı. Saat 21.10’da kitle AKP binası önüne geldi. Yapılan açıklamaların ardından başbakan ve hükümet istifaya çağrıldı. Kitle ertesi gün saat 19.00’da İskele Meydanı’nda tekrar buluşmak üzere sözleşti.

20.38 Antalya’da bisikletçiler de alanda.

20.28 Adana’da dün hayatını kaybettiği açıklanan Ethem Sarısülük ve direniş sırasında ölenler için Atatürk Parkı’ndan Uğur Mumcu Meydanı’na yürünecek. Uğur Mumcu’da anma etkinliği yapılacak.

20.00 Çanakkale’de Beşiktaş Çarşı Grubu’nun yaptığı açıklamanın okunması ile birlikte kitle yürüyüşe geçti. Kordon boyu yürüyüşten sonra yol kapatılarak Belediye Binası önünden AKP binasına yürüyüş yapılacak.

19.51 Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda avukatların basın açıklaması yapıldı.

19.50 Antalya Barosu avukatları Müze’nin önünden Cumhuriyet Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştirdi. Bine yakın avukatın katıldığı yürüyüşte, “Antalya Barosu halkın yanında”, “Her yer Çağlayan, her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

19.09 Çanakkale İskele Meydanı’nda insanlar toplanmaya başladı. Dün yapılan çağrı üzerine, halk Gezi Parkı’nda duyurulan ihtiyaç listesindeki malzemeleri ellerinde getiriyor. Toplanan malzemeler Taksim Dayanışması’na gönderilecek. Müzik dinletisi ve konuşmalardan sonra yürüyüş yapılacak.

Borçka Halkevi'nin çağrısı üzerine Mavi Çarşı'da saat 18.00'da Taksim'e destek eylemi gerçekleştirildi. Eylem Mavi Çarşı önünde yürüyüşle başladı. Çarşı Meydanı AKP ilçe binası önünde basın açıklaması okundu. Basın açıklamasında polis terörüne bir an önce son verilmesi gerektiği ve derhal Taksim direnişinin muhatabı olan Taksim Dayanışması Platformu'nun taleplerinin yerine getirilmesi gerektiği vurgulandı. "Her yer Taksim her yer direniş" sloganlarıyla son bulan eyleme Liseli Genç Umut, Aralık Köyü Devrimci Gençler ve Borçka halkı pankartlarıyla destek verdi.

Borçka Halkevi’nin çağrısı üzerine Mavi Çarşı’da saat 18.00’da Taksim’e destek eylemi gerçekleştirildi. Eylem Mavi Çarşı önünde yürüyüşle başladı. Çarşı Meydanı AKP ilçe binası önünde basın açıklaması okundu. Basın açıklamasında polis terörüne bir an önce son
verilmesi gerektiği ve derhal Taksim direnişinin muhatabı olan Taksim Dayanışması Platformu’nun taleplerinin yerine getirilmesi gerektiği vurgulandı. “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarıyla son bulan eyleme Liseli Genç Umut, Aralık Köyü Devrimci Gençler ve Borçka halkı pankartlarıyla destek verdi.

– Antalya, her akşam saat 19.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak eylemlere çağırıyor.

– Çanakkale, her gün saat 19.00’da İskele Meydanı’nda toplanıyor.

– Bursa’da DİSK, KESK, TTB, TMMOB ve Baro’nun çağrısıyla 15 Haziran Cumartesi günü 20.00’da Heykel Meydanı’nda buluşulacak.

– Kocaeli’de her gün saat 19.00’da Cumhuriyet Parkı’nda hem sosyal medya hem kurumları çağrısı üzerine bir araya geliniyor.

– İzmir’de DİSK, KESK, TMMOB, TTB’nin ortak çağrısıyla 14 Haziran saat 16.00’da Basmane Meydanı’ndan Gündoğdu Meydanı’na yürünecek.

-İzmir’de CHP, saat 19.00’da Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu Meydanı’na yürüyecek.

– Mersin’de her akşam saat 18.30’da Barış Meydanı’nda toplanılıyor.

– Trabzon’da kurulan Taksim Dayanışma Plaformu’nun çağrısıyla 16 Haziran Pazar günü 16.00’da Merkez Postane önünden Meydan’a yürünecek.

– Niğde’de her gün yapılan oturma eylemi için saat 18.00-19.00 arası kent meydanında buluşulacak.

– Artvin Borçka’da Halkevleri’nin çağrısıyla 18.00’da Mavi Çarşı’dan  Havuzlu Meydan’a yürünecek.

– Sivas Demokrasi Platformu bugün saat 18.00’da kent meydanında “Gezi Parkı başta olmak üzere ülkemizde yaşanan şiddet olayları ve baskılara karşı” basın açıklaması yapacak.

– Antakya’da bugün saat 18.00’de “Direnenlerin Hakları” başlıklı söyleşi düzenlenecek. Akşam 21.00’da mahalle eylemleri yapılacak.

12 Haziran il eylemleri

23.08 Adana’da yüzlerce kişi 19.00’da Direniş Parkı’nda (Atatürk Parkı) bir araya geldi, ortak sofraların kurulduğu parkta birçok etkinlik yapıldı.

22.49 İzmir’de Gündoğdu Platformu Basmane’deki AKP ilçe binasına ulaştı.

22.24 Uğur Mumcu Meydanı’nda toplanarak Yalı sahili, Tuzcular Caddesi, Aşıklar ve Sakarya Caddesinde coşkulu bir yürüyüş gerçekleştiren Sinoplular yarın yine saat 20.00’da Uğur Mumcu Meydanı’nda buluşma sözü verdi.

İzmir Çapulcu Çadır Kampı 6. gününde, Taksim'den gelen haberler gün boyunca takip edildi. Her akşam 19.00-22.00 arası Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda tutulan nöbette 12 Haziran'da yüzlerce insan bir araya geldi. Platform taraftarlarındı. Gün boyunca yapılan atölye çalışmalarına yoğun ilgi vardı.

İzmir Çapulcu Çadır Kampı’nın 6’ncı gününde, Taksim’den gelen haberler gün boyunca takip edildi. Her akşam 19.00-22.00 arası Alsancak Gündoğdu Meydanı’nda tutulan nöbette 12 Haziran’da yüzlerce insan bir araya geldi. Platform taraftarlarındı. Gün boyunca yapılan atölye çalışmalarına yoğun ilgi vardı.

21.32 İzmir, Alsancak’taki Gündoğdu Meydanı’ndan Basmane’deki AKP ilçe binasına yürüyüşe geçti. İzmir halkı, “Tayyip istifa” sloganı atıyor, çevredekiler de alkışlarıyla destek veriyor.

21.27 Çanakkale’de halk, AKP il binası önüne geldi, “Tayyip istifa” sloganı atılıyor.

21.22 Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda halk ozanları ve müzik grupları etkinlikleri sürdürüyor. Cumhuriyet Parkı’nda etkinlik öncesinde Halkevleri GYK Üyesi Kutay Meriç bir konuşma yapmıştı. Antalya’da saat 19.00’da da KESK, DİSK, TMMOB ve ÇHD’nin çağrısıyla bir araya gelen binden fazla kişi Halk Bankası’ndan Cumhuriyet Meydanı’na yürümüştü.

21.13 Hopa’da halk yolu trafiğe kapatarak Hopa merkeze doğru ilerliyor.

21.07 Ali İsmail Korkmaz için Antakya Ekinci’den Uğur Mumcu Parkı’na yürüyenlerin sayısı 2 bine ulaştı. 200 araçlık konvoy oluşturuldu. Yürüyüş kolu şu an Çekmece’de.

11 Haziran'da İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde avukatlara yönelik polis saldırısına karşı Bursa Barosu bugün Bursa Adliyesi önünde bir araya geldi. Yüzlerce avukat akşam saat 18.00’da adliye önünde buluşarak Uluyol Caddesi’ni trafiğe kapattı. Avukatların eylemine halk da destek verdi. “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları eşliğinde Kent Meydanı’na yüründü. Yapılan eylem burada sonlandırıldı.

11 Haziran’da İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde avukatlara yönelik polis saldırısına karşı Bursa Barosu bugün Bursa Adliyesi önünde bir araya geldi. Yüzlerce avukat akşam saat 18.00’da adliye önünde buluşarak Uluyol Caddesi’ni trafiğe kapattı. Avukatların eylemine halk da destek verdi. “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları eşliğinde Kent Meydanı’na yüründü. Yapılan eylem burada sonlandırıldı.

Üç Fidan Parkı’nda 12 Haziran'da Toplumsal Cinsiyet üzerine bir sunum gerçekleştirildi. Uludağ Üniversitesi öğretim üyesi Figen Akça’nın katılımı ile gerçekleşen forumdan sonra Taksim’den, Kızılay’dan görüntüler sinevizyon gösterisiyle sunuldu. Parkta günler geçmesine rağmen halk dayanışma içinde çadırlarıyla alanda bekliyor.

Bursa Üç Fidan Parkı’nda 12 Haziran’da Toplumsal Cinsiyet üzerine bir sunum gerçekleştirildi. Uludağ Üniversitesi öğretim üyesi Figen Akça’nın katılımı ile gerçekleşen forumdan sonra Taksim’den, Kızılay’dan görüntüler sinevizyon gösterisiyle sunuldu. Parkta günler geçmesine rağmen halk dayanışma içinde çadırlarıyla alanda bekliyor.

21.03 Çanakkale halkı stadyumda sloganlarını, Türkçe Olimpiyatlarını dinleyenlere duyurduktan sonra Demircioğlu Caddesi’ni trafiği kapatarak AKP il binasına yürüyor.

20.45 Çanakkale’de halk, Kordon’u trafiğe kapatarak yürüyüşe başladı. Kitle, Türkçe Olimpiyatlarının yapıldığı 18 Mart Stadyumu önünde “Tayyip Amerika’ya Fethullah’ın yanına” ve “Tayyip istifa” sloganları atıyor. Polis,bini aşkın kitle ile stadyum arasında barikat kurmuş durumda.

Antalya Halkevi, direnişin merkezi Cumhuriyet Meydanı'nda 20.00'da başlayan bir dizi etkinlik gerçekleştirdi. İlk olarak yerel bir müzik grubunun sahne aldığı meydandaki etkinlik, Halkevleri GYK Üyesi Kutay Meriç'in konuşmasıyla devam etti. Yerel ozanlar ve müzik gruplarının destekleriyle etkinlikler devam etti.

Antalya Halkevi, direnişin merkezi Cumhuriyet Meydanı’nda 20.00’da başlayan bir dizi etkinlik gerçekleştirdi. İlk olarak yerel bir müzik grubunun sahne aldığı meydandaki etkinlik, Halkevleri GYK Üyesi Kutay Meriç’in konuşmasıyla devam etti. Yerel ozanlar ve müzik gruplarının destekleriyle etkinlikler devam etti.

20.42 Hopa’da yürüyüşe katılım giderek arttı. Sundura mahallesinde kortejin sayısı 2 bini aştı. Korteje katılmayanlar da balkonlardan sloganlara eşlik ediyor, alkışlarla sloganları destekliyor.

20.34 Hopa halkı, Üniversite Kavşağı’nda bir araya geldi. Yüzlerce Hopalı, Sundura Mahallesi’ne doğru yürüyor, korteje katılım giderek artıyor. Halk, “Tayyip istifa”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıyor.

12 Haziran, Hopa

12 Haziran, Hopa

hopayuruyusu

20.20 Ordu’da halk, AKP’nin yalanlarına ve polisin faşizmine karşı “Her yer Gezi Parkı”, “Her yer Kızılay” ve “Tayyip istifa” diye haykırdı. 19 Eylül İlköğretim Okulu önünde bir araya gelen 500 kişi Atatürk Parkı’na kadar yürüdü. Halk, eylemini yarın yine 19.00’da aynı yerde buluşmak üzere sona erdi.

ordu-eylem12haziran

19.50 Niğde’de oturma eylemi yapan halk, kendilerini izinleri olmaksızın görüntüleyen sivil polisi alandan uzaklaştırdı.

19.28 Niğde’de eylemler başladı. Halk, Kent Meydanı’nda oturma eylemi yapıyor.

19.20 Samsun’da halk Öğretmenevi önünde toplandı binlerce kişi Çiftlik Caddesi’ni trafiğe kapatarak yürüyüşe geçti.

Antalya; KESK,DİSK,TMMOB ve ÇHD'nin çağrısıyla 19.00'da bir araya gelen bileşenler, Halkbankası Önünden Cumhuriyet Meydanı'na bir yürüyüş gerçekleştirdi. Binden fazla kişinin katıldığı yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan basın açıklamasıyla son buldu.

Antalya; KESK,DİSK,TMMOB ve ÇHD’nin çağrısıyla 19.00’da bir araya gelen bileşenler, Halkbankası Önünden Cumhuriyet Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştirdi. Binden fazla kişinin katıldığı yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan basın açıklamasıyla son buldu.

19. 00 Eskişehir’deki polis saldırısı sonrasında yoğun bakıma alınan Ali İsmail Korkmaz’ın doğduğu Antakya’nın Ekinci Beldesi’nde halk Ali için Uğur Mumcu Meydanı’na yürüyor.

18.37  Eskişehir şu an polis saldırısı sonucu yoğun bakıma alınan Ali İsmail Korkmaz için yürüyor. Yaklaşık bin kişi doktorlar caddesi üzerinden Adalar’a yürüyor. Eskişehir halkı, kaldırımlardan, tranway duraklarından, evlerinin pencerelerinden alkışlarla yoğun destek veriyor.

Bolu‘da halk 19.00’da Bankalar Caddesi’nde Akbank önünde bir araya gelecek. Sinevizyon gösterimleri ve kitap okuma eylemleri de olacak.
Eskişehir‘de halk Ali İsmail Korkmaz için 18:00’da Espark’tan Adalar Migros önüne yürüyecek. Eskişehir’de Taksim Gezi Parkı eylemine destek için 2 Haziran tarihinde  düzenlenen yürüyüş sonrası sivil giyimli 5-6 kişinin saldırısı nedeniyle 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz beyin kanaması geçirmişti.

Samsunlular 19.00’da Öğretmenevi önünde buluşup Çiftlik Caddesi Akbank önüne yürüyecek.

Niğdeliler bugün yine saat 19.00’da Kent Meydanı’nda buluşacak.

Mersin‘de bugünden itibaren her gün Barış Meydanı’nda atölye faaliyetleri yapılacak

11 Haziran il eylemleri

23.58 Taksim direnişine Mersinliler çadır kurarak ve atölyeler yaparak destek verdi. Mersin’deki Barış Meydanı’nda Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi direniş çadırları kuruldu.

23.56 Bolu’da, Gezi Parkı’na destek için halk bir ayaya geldi. Bankalar Caddesi’ndeki eylemde kitaplar okundu, sinevizyon gösterimi yapıldı.

23.55 Adana’da çatışmalar duruldu.

23.45 Antakya’da on binlerce kişinin katıldığı yürüyüş sona erdi. Halk, Direniş Parkı’nda yeniden bir araya geldi ve nöbete başladı. Antakya’nın mahallelerinde de on binlerce kişi eylemlerini sürdürüyor. Antakya sokaklarında “Taksim’de düşene, dövüşene bin selam” sloganı atılıyor.

23.01 İzmir’de Güzelyalı’daki Mithatpaşa Caddesi’ni trafiğe kapatan yüzlerce kişi “Hükümet istifa” sloganı atıyor. Çiğli’de de binlerce kişi tencere tavalarla AKP’yi protesto ediyor.

23.00 Adana’da Atatürk Parkı’ndan yürüyüşe geçen halka polis saldırdı, çatışmalar sürüyor.

22.35 Edirne’de halk AKP önünden ayrıldı ve Direniş Parkı’na (Zübeyde Hanım Parkı) doğru yürüyüşe geçti.

22.32 Niğde halkı eylemini sürdürüyor.  Çevredekiler yanlarında getirdikleri kumanyaları eylem yapanlara dağıttı.

22.27 Bursa’da halk Şehreküstü Meydanı’nı trafiğe kapattı. Edirne’de de halk, AKP il binası önünde oturma eylemi başlattı.

22.07 Edirne’de halk, Saraçlar Caddesi’ne geldi, çevredekiler tencere ve tavalarla eyleme destek verirken araçlarla geçenler de kornalarıyla eyleme destek oluyor.

22.02 Bursa Büyükşehir Belediyesi kentteki caddelerin ışıklarını söndürdü. Halk, çakmak ve telefon ışıklarıyla yürüyor. Slogan değişmiyor: “Hükümet istifa”

21.52 Bursa’da binlerce kişi “Hükümet istifa” sloganları atıyor.

21.40 Mersin’de halk, Sahil Yolu’nu trafiğe kapattı, “Hükümet istifa” sloganı atıyor.

21.39 Niğde Kent Meydanı’ndabir araya gelen 350 kişi, “AKP mezara halk iktidara” sloganı atıyor.

21.38 Edirne Zübeyde Hanım Parkı’nda toplanan halk, “Hükümet istifa” yazılı pankart açarak AKP İl binasına yürüyor.

21.37 Bursa’da yürüyüş başladı.

21.24 Bursa’da Heykel’de toplanan halk, Şehreküstü’ye yürümeye hazırlanıyor.

21.11 İzmir’de kürsü kuruldu. Kürsüden açıklamayı İzmir Barosu Başkanı Sema Pektaş yaptı. Açıklamanın ardından nöbete devam edildi.

21.01 İzmir’de on binlerce kişi Gündoğdu Meydanı’nda.

20.57 Muğla Barosu, Sınırsızlık Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

20.56 Taksim Dayanışması tüm Türkiye’yi saat 21.00’da tencere ve tavalarla dayanışma eylemi yapmaya çağırdı.

20.54 Taksim’deki saldırı, İzmir’de protesto ediliyor.

20.42 Antakya’da KESK’e bağlı sendikalar Sevgi ve Direniş Parkı’nda.

antakyadan19.59 Bursa’da mahallelerden Setbaşı ve Şehreküstü’ye gelen yüzlerce kişi Heykel’e doğru yürüyor.

19.58 Samsun’da kitle Direniş Parkı’ndan yürüyüşe geçti.

19.57 Adana’da halk Atatürk Parkı’ndan yürüyüşe başladı. Kitle 5 Ocak Meydanı’na doğru yürüyor.

19.36 Eskişehir halkı Espark’tan Adalar Migros’a yürüdü. Avukatlar yürüyüşe “Çapulcu avukatlar” yazılı pankart açarak katıldı ve bir basın açıklaması yaptı. Halk, Direniş Parklı’nda da açıklama yapacaklarını duyurdu.

19.33 Niğde halkı, Kent Meydanı’nda “Direne direne kazanacağız” sloganı atıyor.

19.29 Muğla’daki Sınırsızlık Meydanı’nda kitle bekleyişini sürdürürken sivil polisler kitleyi taciz ediyor.

19.26 Antakya’da Saray Caddesi’nden Direniş Parkı’na yürüyüş başladı.

19.21 Denizli’de avukatlar, Çağlayan Adliyesi’ndeki polis saldırısını saat 20.00’da baro önünden Çınarlı Meydan’a yürüyecek.

19.13 İzmir’de Cumhuriyet Meydanı’ndan yürüyüş başladı.

19.10 Saray caddesinde eylem başladı. Şu an Hatay Halkevi başkanı Eylem Mansuroğlu halka sesleniyor.

18.54 Ordu’da saat 19:00’da Fidangör 19 Eylül İlkokulu önünde halk buluşuyor.

18.03 Kocaeli’nde 19.00’da Cumhuriyet Meydanı’na yürünecek. Eskişehir’de de saat 19.00’da Espark’tan Adalar Migros önüne yürünecek.

18.02 Antakya Sevgi Parkı’nda direniş devam ediyor. Sevgi Parkı’nda 19.00’da basın açıklaması yapılacak.

17.30 Mersin’de saat 18.00’da Taş Bina önünde emek ve demokrasi platformunun çağrısıyla toplanılacak, Taksim’deki saldırılar protesto edilecek.

17.15 Diyarbakır’da bu akşam saat 19.00’da sendikalar ve kitle örgütlerinden Taksim saldırısı ile ilgili ortak açıklama var.

16.37 Antakya Halkevi: “Tüm Çapulculara çağrımızdır! Bugün (11 Haziran Salı) Taksim’e yapılan saldırıyı protesto etmek ve Abdullah Cömert’in katillerinden hesap sormak için saat 19:00 da Saray Caddesi’nde buluşuyoruz.”

15.26 İzmir, 19.00’da DİSK, KESK’in çağrısıyla Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu’ya yürüyecek.

15.15 Bursa halkı Taksim Gezi Parkı’na destek için saat 19.00’da 3 Fidan Gençlik Parkı’nda buluşulacak. Heykel’e gelinecek. Heykel’de buluşma saat 20.00’da.

09.39 İzmir, Taksim’e destek için Talat Paşa Bulvarı’nda Gündoğdu Meydanı’na yürüyor.

00.49  Samsun halkı AKP faşizmine karşı alanlarda olmaya devam ediyor.

SAM_1904

00.37 Eskişehir 10 Haziran günü direniş alanındaydı.

DSC_0791

Eskişehir 10 Haziran günü yine alanlardaydı

00.33 Bolu’da Gezi Parkı direnişine destek için Bankalar Caddesi’nde  kitap okuma ve sinevizyon gösterimi yapıldı.

00.23 Reyhanlı, Güzelburç, Küçükdalyan, Masuklu’dan gelen kitle Antakya’daki direniş alanına polisin yolu kesmesi üzerine giremedi. Direniş alanında Haluk Levent var. Haluk Levent şarkılarıyla Antakya halkına destek oluyor.
10 Haziran il eylemleri

23.07 Antakya direnmeye devam ediyor. Onbinler “Hükümet İstifa” sloganlarıyla yürüyor.

22.38 Bursa’da her akşam etkinliklerle devam edecek olan direnişte 11 Haziran (yarın) akşamı ekoloji ile ilgili bir sunum gerçekleştirilecek. 12 Haziran günü toplumsal cinsiyet tartışması gerçekleştirilecek. Atölye Uludağ Üniversitesi öğretim görevlilerinden Figen Akça’nın katılımı eşliğinde yapılacak.

22.27 Mersin Barış Meydanı’nda çadırlar kuruldu. Yarın da atölye çalışmaları başlayacak. Yarın gerçekleştirilecek ilk atölye saat 18.00’da Müzik Atölyesi olacak.

22.03 Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda yaklaşık on bin kişi toplandı. Direniş alanı etkinlikleri başlamak üzere.

Antalya Cumhuriyet Meydanı'na KESK de çadır kurdu

Antalya Cumhuriyet Meydanı’na KESK de çadır kurdu

Antalya direniş alanında AKP'ye yazılan fermanlar

Antalya direniş alanında AKP’ye yazılan fermanlar

21.45 Bursa Üç Fidan Anıtı’nda serbest kürsü kuruldu. Herkes kürsüde konuşabiliyor.

21.17 Antakya Sevgi Parkı direnişçileri Uğur Mumcu’ya doğru yürüyüşe hazırlanıyor.

21.22 Samsun’da saat 20.00’da Türk-İş kavşağından yürüyüşe başlayan halk, direniş alanına geldi. Halk kürsüsünden konuşmalar yapılıyor. Kürsüden 4+4+4’ten şikayetçi olduklarını ve bu eğitim sisteminin kaldırılması gerektiği söyleniyor.

21.08 İzmir Gündoğdu Meydanı’na kurulan platformda Öğrenci Kolektifi bir etkinlik yaptı. İzmir Müzisyenler Derneği sahnede.

10 Haziran, İzmir, gazetecilerin eylemi

10 Haziran, İzmir, gazetecilerin eylemi

21.00 Antakya Sevgi Direniş Parkı’nda direnenlerin sayısı saatler ilerledikçe artıyor. Direnen işçiler parkta müzik yapıyor.

20.55 Çanakkale AKP il binası önünde “Hükümet istifa” sloganları atılıyor. Eylemin ardından yarın Karabiga’da termik santral için yapılacak ÇED toplantısına katılım çağrısı yapılıyor.

20.50 Antakya Halkevi: “Bütün Çapulculara Çağrımızdır! Yarın 11 Haziran Salı günü saat 19:00’da Saray Caddesi’nde basın açıklaması yapılacak.”

20.49 İzmir’de Türkiye Gazeteciler Derneği İzmir Şubesi Taksim Gezi Parkı direnişine destek vermek için Gündoğdu Meydanı’nda yürüyüş düzenledi. Çok sayıda gazetecinin katılıdığı yürüyüşte sık sık “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Yandaş değiliz, emekçiyiz” sloganları atıldı. Gazeteciler adına basın açıklamasını Burcu Talaş yaptı. Gazetecilerin zor şartlarda görevlerini yerine getirdiklerini belirten Talaş, ‘O an halkın haber alma özgürlüğü kesilmesin diye, hiç yayınlanmayacağını bile bile çektiğimiz görüntüleri ve fotoğrafları haber merkezine ulaştırmaya çalıştık” dedi.

20.47 Çanakkale’de Bankalar Caddesi’nden AKP il binasına yürünüyor.

19.55 Çanakkale’de halk yürüyüşe başladı. İskele Meydanı’ndan Truva Atı’na Valiliğin önünde halk trafiği kesti yoldan yürüyor.

19.29 İzmir’de DİSK, KESK, TTB, TMMOB’un çağrısıyla 19.00-22.00 arasında Gündoğdu’da eylem var. Çapulcu Çadır Kampı’nda yemek saati. İzmir Müzisyenler Derneği 19.00’dan itibaren çadırları gezerek müzik dinletisi yapıyor. Gazetecilerin eylemi başlamak üzere.

19.15 Niğde’de sayı giderek artıyor. Niğde halkı eylemcilere yiyecek içecek desteği veriyor.

18.37 Niğde’de 18.15’te toplanmaya başlandı. Toplanan kitle, “Hükümet istifa” sloganları atıyor.

18.03 Antakya Sevgi ve Direniş Parkı’nda alternatif ve kolektif yaşamı hep birlikte kurmak için toplantı yapılıyor.

10 Haziran, Niğde

10 Haziran, Niğde

17.00 Adana halkı saat 19.00’da Atatürk Parkı’nda buluşacak.

Antalya’da Cumhuriyet Meydanı’nda direniş devam ediyor. Direniş alanında bu akşam da etkinlikler devam edecek.

Bursa Üç Fidan’da çadır nöbeti devam edecek.

Çanakkale’de saat 19.00’da İskele Meydanı’nda yürüyüş yapılacak.

Eskişehir Espark önünde çadır nöbeti devam ediyor.

İzmir 19.00’da Gündoğdu Meydanı’nda halk kürsüsü kurulacak ve meydanda nöbet devam edecek.

Kocaeli saat 19.00’da Cumhuriyet Parkı’nda toplanılacak. Direniş çadırlarında etkinlikler devam edecek.

Mersin’de saat 18.00’da Barış Meydanı’nda toplanılacak.

16.25 Samsun’da direnişin 4’üncü gün programı şöyle:

– 20:00’da Atakum Türk-İş Kavşağında (İş Bankası önü) buluşma ve direniş alanına yürüyüş

– 21:00-22:00 arası Direniş Alanı Halk Kürsüsü konuşmaları

– 22:00-23:00 arası Türkiye direnişlerinden video gösterimleri

– 23:00-24:00 arası müzik dinletisi

– 01:00-03:00 arası film gösterimi: Charlie Chaplin Büyük Diktatör

15.57 Antakya’da Direniş Parkı çevresindeki polis tacizi son bulmuş durumda.

15.14 Samsun’daki çadırkent fotoğraflarına buyrun:

14.31 Eskişehir’de polis işkencesi gören Caner Ertay’ın kürsü konuşması için tıklayın.

14.01 İzmir’de 9 Haziran:

13.47 Antakya’daki dünkü konvoyun kent merkezine girmesine izin verilmedi.

13.46 Antakya’da Direniş Parkı çevresinde polis araçları dolaşmaya başladı.

13.45 Adana’da gözaltına alınanların tamamı serbest bırakıldı.

13.31 Eskişehir Mayıslar Mağarası:

esk

13.13 Adana’daki polis saldırılarından bir galeri:

12.38 Ortalık biraz sakinken dün Başbakan’ın Mersin konuşması sırasında Mersinliler ne yapıyordu hatırlayalım:

12.26 Adana’da 3 kişi serbest bırakıldı. Diğer gözaltıların ifade vermesi işlemi devam ediyor.

12.01 Adana’da Atatürk Parkı’na çadırlar kuruldu. Bir grup da gözaltına alınanların ifadelerinin alındığı Adliye’ye doğru gidiyor.

11.06 Eskişehir’de polis saldırısı nedeniyle yoğun bakımda olan Ali İsmail Korkmaz için her gün toplu ziyaretler gerçekleştiriliyor.

Eskişehir Barosu İnsan Hakları Komisyonu Bilgilendirme Masası alanda bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyor.

Direniş Meydanı’ndaki komün hayatta kimse para harcamıyor. Esnaf ve halkın desteği ilk günden beri aynı şekilde sürüyor.

10.55 Eskişehir’den sabah haberleri:

Eskişehir Direniş Meydanı’nda yeni bir gün başlarken, akşamdan kalan ve yanmaya devam eden ateşler dikkat çekiyor. Geceden beri müzik yapanlar, hala müzik sesleriyle alanı renklendiriyor. Direniş Meydanı’nda saat 8’de herkes uyanmış oluyor. Meydan, dünyanın en büyük öğrenci evi izlenimi yaratıyor. 300 çadırın yanında birçok kanepe, yatak, koltuk mevcut. Battaniyeler inşaat bariyerlerinde güneşlendiriliyor.

Direniş Meydanı’nda şu anda temizlik saati.

Saat 14.00’da Bağlar ve Vişnelik mahallerindeki pazarlarda ve Anadolu kütüphanesinde direniş bildirileri dağıtılacak.

10.45 Adana’daki 13 gözaltı adliyeye sevkedildi

10.16 Tarsus’ta dün gece:

09.51 İzmir’den sabah haberleri:

İzmir’de bu sabah Müzisyenler Derneği çadırları gezerek çapulcuları uyandırdı. Kahvaltıların ardından çevre temizliği yapılıyor.

18.30’da bir toplantı gerçekleştirilecek.

09.08 Mersin’de bugün halk saat 18.00’da Barış Meydanı’nda olacak.

09.01 Tarsus’tan sabah haberleri:

Bugün Tarsus tüm mahallelerden Yarenlik alanına yürüyecek. Toplanma saati 21.00.

Kimi şirketler direniş için parasız yiyecek, içecek sunacaklarını açıkladı.

Tarsus’da 3 gündür polisin yaydığı “pazartesi müdahale olacak” dedikodusuna rağmen dün gece tüm eylem alanı “O zaman yarın daha kalabalık geleceğiz” dedi. Tarsus bugün daha öfkeli olacak.

9 Haziran il eylemleri

00.21 Adana’daki saldırılar duruldu. Bir polisin polisin attığı plastik mermi sonucu yaralandığı öğrenildi.

23.14 Antalya’daki halk kürsüsünden:

23.00 Her türlü baskı ve yıldırma çabasına rağmen Tarsus’ta hala 10 bin kişi sokakta, hükümeti istifaya çağırıyor.

22.53 Edirne’de Zübeyde parkında serbest kürsü kuruldu. Binlerce kişiyle yapılan yürüyüşün ardından Edirne hala ayakta.

22.20 Kocaeli’de Yenikent’teki parkın açılışı yapıldı. Kitle Yenikent mahallesini dolaşıyor.

22.11 Adana’da Akkapı’da yine polis saldırısı…

21.45 Adana’da direnişçilerin buluşmasını engellemek için polis Hürriyet ve Akkapı’nın girişinde TOMA’lar ve akreplerle barikat kurdu.

21.40 Eskişehir’de alandaki ilk konuşmayı polis işkencesi gören Öğrenci Kolektifleri Yürütme Kurulu üyesi Caner Ertay yaptı. Ertay şunları söyledi:

“Aslında bu işkence 13 gündür devam eden bir durum değil. AKP iktidarının 11 yılını kapsayan bir şeydir. Tayyip Erdoğan istifa etmekle kalmamalı, bu ülkeden defolmalıdır. Bize taş attığımız, kendimizi koruduğumuz için çapulcu, marjinal, vandal diyorlar. Polis bize gaz atarken elimiz kolumuz bağlı mı duracaktık? Bu ülkenin tarihi isyanların tarihidir. Bu direniş meydanını dağıttırmıyacağız.”

21.05 Mersin Barış Meydanı’nda eylem devam ediyor.  Eyleme halk, evlerinden tencere tava sesleriyle ve ışık kapatıp açarak destek veriyor.

21.02 Antakya’da Erzurum, Öğretmenler, Esentepe’den park alanına yürüyen400 kişi orada bekleyen 500’den fazla kişiyle buluştu.

20.58 Adana’da Akkapı’dan Atatürk Parkı’na yürümek isteyenlere polis saldırdı. Bu kez Atatürk Parkı’ndakiler Akkapı’ya destek olmak için yürüyüşe geçti

20.36 Tarsus’ta her türlü engelleme çabalarına rağmen halk ayakta ve sokakta. Son olarak merkezdeki trafonun elektriği kesildi. Çarşı esnafı pazar günü olmasına rağmen dükkanlarını açtı ve elektrik veriyor.

20.20 Samsun’da Atakum önüden 300 kişi yürüyüşe geçerek çadırların kurulduğu alana geliyor.

20.06 Antalya’nın çadırkenti:

20.00 Adana’da polis geri çekildi. Kitle yürüyüşe devam ediyor.

19.43 Adana’da halk Kasım Gülek Köprüsü’ndeki polis barikatına karşı “Polis defol, sokaklar bizimdir” sloganı atarak yürüyor.

19.40 Antalya’da emek ve demokrasi güçleri, yaklaşık 1000 kişilik bir kitleyle Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

Antalya Belediye Başkanı Mustafa Akaydın çadırları ziyaret etti.

ant1 ant2

19.23 Adana’da 10 bin kişi Sular Meydanı’ndan AKP’ye doğru yürüyor.

19.09 Dün akşam Adana:

8 Haziran, Adana

8 Haziran, Adana

8 Haziran, Adana

8 Haziran, Adana

18.38 Tarsus’ta polis iki gündür pazartesi gününden itibaren evlere operasyon düzenleyeceği söylentisi yayıyor. Buna rağmen Tarsus’ta her gün yapılan eylem bir öncekinden daha kalabalık.

17.31 Antakya’da Halkevleri’nin oluşturduğu araç konvoyu Samandağ’a ulaştı. 10 km’lik konvoy var.

antakya9hzrn antakya9hzrn2

17.16 Eskişehir’de yürüyüş Yediler Parkı’na kadar devam etti. Burada yapılan basın açıklamasında Taksim Dayanışması’nın talepleri konvoy tekrar edilerek, Eskişehir’de de yaralıların faillerinin bulunması gerektiği ve buradaki rant projelerinin durdurulması gerektiği söylendi. Yürüyüş çarşıdan devam ediyor.

17.02 Samsun’da çadırlar kuruldu.

samsun samsun2

16.53 Eskişehirde  Doktorlar caddesinde Kılıçoğlu Sineması önünde oturma eylemi yapıldı. Kılıçoğlu Sineması’nda rant elde edilemeyeceğinin söylendiği açıklamanın ardından başlayan yürüyüş sürüyor.

16.09 Adana’da yaklaşık 3 bin kişi yürüyüşe geçti. Hürriyet Karakolu’nun önünde polis TOMA’larla bekliyor.

16.05 Konya halkı saat 17.00’da sokağa çıkıyor

5.46 Adana’da Karşıyaka mahallesi, Mıdık, Havuzlubahçe halkları Akkapı’ya gelerek, saldırıya uğrayanlara destek oluyor

15.41 Mersin’den fotoğraflar:

mersin2 mersin

15.21 Trabzon’da dün akşam:

15.06 Adana’da AKP’lilerin saldırdığı Akkapı mahallesinde 500’den fazla kişi toplandı, yürüyüşe geçmeye hazırlanıyor. Mahallede 3 akrep dolaşıyor.

14.59 Mersin’de yapılan yürüyüşün arkasındaki korna çalan konvoyun içinde 33 TN 967 plakalı Doblo marka bir sivil polis aracı da var.

14.45 Tayyip Erdoğan’ın gençlere yalanlar söylediği konuşması sürerken, binlerce kişi Tevfik Sırrı Gür Satadyumu’nun oradan Barış Meydanına doğru yürüyüşe geçiyor. Kalabalık bir araç konvoyu korna çalarak yürüyüşe destek oluyor

14.42 Bugün Edirne’de saat 20.00’da yine Zübeyde Hanım Parkı’nda toplanılacak. Eylem için bir de çağrı videosu var, ulaşmak için tıklayın 

14.35 Eskişehir’in duvarları yazılamalarla dolu. 4 farklı yerde sürekli destek için getirilen yemeklerin bulunduğu mutfaklar var. Dünden beri nöbetçi doktorların bulunduğu büyük bir ilkyardım çadırı bulunuyor. Yazılamalardan bazıları: “Buralar eskiden hep Tayyip’ti” “Fazla aşırı ucu olan var mı?” “Merak etme anne, önden gitmiyorum, hep beraber yürüyoruz”, “Gazlı ve öfkeli”

14.31 Eskişehir Sokak Üniversitesi programı:

9 Haziran:

14.30: Yakalanma, gözaltına alınma ve ifade alma sürecindeki haklarımız

10 Haziran

14.30: İlkyardım

18.00 Direniş tarihi

11 Haziran 16.00: Ekolojik mücadele”

14.21 Eskişehir’de oluşturulan Koordinasyon Çadırı’nda birazdan “Haklarımız” başlığı ile akademisyenler bilgi verecek. Alanda 300 çadır kuruldu, kurulmaya devam ediliyor. Asılan dövizlerden biri: “Kim- yasal?”

14.19 Tevfik Sırrı Gür Stadyumu’nun yan tarafında bulunan Tayyip Erdoğan pankartları sökülüp yakıldı. Erdoğan konuşmasına başladı.

14.17 Adana’da Akkapı mahallesinde “Hepimiz Tayyip’in askerleriyiz” sloganıyla AKP’liler saldırıyor. Adana’nın farklı mahallelerinden halk, saldırıya uğrayanlara destek için Akkapı’ya gidiyor.

9 Haziran, Bursa

9 Haziran, Bursa

14.03 Bolu’da dün (8 Haziran) akşam:

İzzet Baysal Caddesi Bankalar önünde gerçekleştirilen oturma ve kitap okuma eylemi19.00’da başladı. Halkevinden hareketle eylem alanına yerleşen kitle “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganı ve Boğaziçi Üniversitesi Caz Topluluğu Korosu’nun gündemdeki şarkıları “Çapulcu musun vay vay, eylemci misin vay vay” şarkıları eşliğinde oturma ve okuma eylemini sürdürdü. Çevreden de katılımların olmasıyla daha da kalabalıklaşan grup büyük ilgi ve destek gördü.

Etkinlikte sinevizyon gösterimi yapıldı, fermanlar yazıldı. Yazılan fermanlar Taksim’e yollanmak üzere yola çıktı.

22.00’da bir grubun daha katılmasıyla daha da coşkulu bir hal alan eylem saat 23.00 sıralarında çöplerin toplanmasının ardından “Yarın kaldığımız yerden devam edeceğiz” sözleriyle sonlandırıldı.

Bolu bugün saat 19.00’da Bankalar Caddesi’ndeki Akbank önünde yeniden buluşacak.

13.54 Mersin’de her saniye kalabalık artıyor. An itibariyle eylemde en az 3 bin kişi var. Polis kitleye silah çekti. Direnişçiler, polisin elinden silahı bırakmasını sağladı. Yürüyüş sürüyor.

13.38 Mersin’de yaklaşık 2000 kişi yıkılması planlanan Tevfik Sırrı Gür Lisesi önüne doğru yürüyüşe geçti. Tayyip Erdoğan şehrin içine gidemiyor.

13.28 Tarsus 18.00’da Yarenlik Alanı’nda buluşarak kitap okuma eylemi yapılacak. Ancak Tarsus gündüzleri de direnişte. Alanda kurulan Devrim Market için pastalar hazırlanıyor. Parasız dağıtılıyor. Evlerinden yiyecek getiren halk “Yiyin, güçlenin ki mücadeleye devam edelim” diyor. Alana gelenlerden pek çoğu şu yorumda ortaklaşıyor: “Bu sefer başka. Bu sefer Tayyip gidecek” Tarsus halkının dilinde ve yüzünde yıllardır hissettikleri korkuyu yıkmanın sevinci var. Her eylemin sonunda herkes birbirine “Yarın eyleme kaçta geliyoruz?” sorusunu soruyor. Tarsus halkı mücadeleyi alışkanlık haline getirdi bile.

13.26 Antakya’da Sevgi Parkı direnişçileri 20.00’da parkta yapılacak Abdullah Cömert anmasına hazırlanıyor.

13.14 Mersin’de Akdeniz Olimpiyatları Tesisleri’nin açılış için Tayyip Erdoğan Mersin’de. Yoğun güvenlik önleminin alındığı ilde 1000’den fazla kişi Forum AVM önünde eylemde

Erdoğan 2 kobra helikopteri eşliğinde helikopterle şehir dışında açılışın yapılacağı stada gitti

01.05 Adana’daki saldırıların ardından mahalleliler BİM marketi taşladı. BİM market kullanılmaz hale geldi.  Mahalleliler eylemlerini sonlandırdı. Sendika.Org’a konuşan bir mahalleli, yoldan geçerken polise, kendilerine saldıran ve molotof kokteyli atan ve “AKP’nin askerleriyiz” sloganı atan gruptan gözaltına alınan olup olmadığını sorduklarını ancak gözaltına alınan kimsenin olmadığı yanıtı aldıklarını söyledi.

00.55 Adana’da Ataürk Parkı’nda eylemlerini sonlandıran Akkapı halkı mahallesine doğru yürüyüşe geçtikten sonra Hürriyet Karakolu yakınlarında polis saldırısına maruz kaldı. Polis barikatını aşan kitleye bu sefer “AKP’nin askerleriyiz” sloganı atan grup taşlarla saldırdı. Taşlı saldırı sırasında polis mahallelilerin üzerine gaz bombası attı. Çok sayıda yaralı olduğu öğrenildi.

00.47 Samsun Atakum Parkı’nda nöbet sürüyor.

00.40 Eskişehir’de bugün Anadolu Üniversitesi’nden bir akademisyen Espark’da (Direniş Parkı) ders verdi. Dersin konusu demokrasiydi. Eskişehirliler yarın saat 16.00’da bir yürüyüş gerçekleştirecek. Espark’ın yarınki programında yine bir akademisyenin dersi, Tekel belgeseli ve Redhack röportajı gösterimi var.

00.30 Adana’da Akkapı halkı Atatürk Meydanı’na yürürken 25-30 kişilik bir grubun saldırısına uğradı. Kitle, Hürriyet Polis Karakolu’nu geçtikten 50 metre sonra “AKP’nin askerleriyiz” sloganı atan bir grup yola molotof kokteyli attı, ardından kitleye taş atmaya başladı. Kitle yürüyüşünü sürdürüp Atatürk Parkı’na vardı.

8 Haziran il eylemleri

sivas-imranli-arik-koyu-taksim-direnis

Sivas’ın İmranlı İlçesi’ndeki Arık Köyü de “Her yer Taksim, her yer direniş” diyor.

8 Haziran günü Adana’da 4 kişinin sabah saatlerinde evleri polis tarafından basılarak gözaltına alınmasıyla başladı. Adana’da akşam saatlerinde gözaltılar protesto edildi. Bursa’da Üç Fidan Parkı’nda, Samsun Atakum Parkı’nda, Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda halkın nöbeti sürerken Antakya’daki Sevgi Parkı’nın adı halk tarafından Direniş Parkı olarak değiştirildi; Kocaeli’ndeki Cumhuriyet Meydanı’nın adı da Cumhuriyet ve Direniş Parkı olarak değiştirildi. Tarsus, Bursa Çanakkale ve İzmir’de on binlerce kişi kent meydanlarına yürüdü. Trabzon’daki eyleme Tonya ve Çayırbağı’n’da taşocağına, vadilerde HES’lere karşı mücadele edenler de katıldı, eylemde “Hükümet istifa” sloganı öne çıktı. Adana’da gece saatlerinde Atatürk Parkı’na yürüyen halka “AKP’nin askerleriyiz” sloganı atan bir grup saldırdı. Kitle meydana yürüdü ve mahallelerine dönerken önce polisin ardından “AKP’nin askerleriyiz” sloganı atan grubun saldırısına uğradı. Halk, saldırılara tepki olarak BİM’i taşladı.

23.45 Samsun’da Atakum Meydanı’nda halk kürsüsü kuruldu.

23.20 Antakya Halkevi  Pazar günü saat 15.00’da Harbiye Yeşilpınar yol çatında arabalarla, motorsikletlerle,bisikletlerle Harbiye Yeşilpınar yol çatında buluşulacağını duyurdu. Güzergah : Harbiye Yeşilpınar Yol çatı buluşma– Çevreyolu Samandağ Yolu– Baltacık– Uğur Mumcu– Armutlu– Gündüz Caddesi– Köprü başı– İnönü Cad– Maksim– Sümerler– Harbiye Yeşilpınar Yol Çatı

22.45 Antakya’da direniş parkında Abdullah Cömert sergisi açıldı. Antakya halkı sergiye yoğun ilgi gösterdi. Parka erzak ve ilkyardım amalzemesi taşıyor.  Ayrıca pekçok mahalleden Uğur Mumcu Meydanı’na yüründü. Binlerce kişi Uğur Mumcu’dan Sümerlere yürüyor, direniş parkını ziyaret edecekler.

22.40 Tarsus’da eylemciler 10 bin kişi oldu.. Gündoğdu marşı söyleniyor

22.11 Antalya Cumhuriyet Meydanı tamamen dolu. Meydanda kürsü kuran avukatlar gözaltı ve yakalama işlemlerine karşı halkın haklarına dair kürsüden bilgilendirme yapıyorlar. Antalya Barosu halkın yanında sloganları atılıyor

22.09 Tarsus’da 5000 kişi Kleopatra kapısına doğru yürüyor

21.40 İzmir Gündoğdu’da da meşaleler yandı

gundogdu

21.21 Bursa’da 10 binden fazla kişi Heykel’de toplandı. Katılım artıyor.

20.52 Antakya’da sevgi parkı direniş parkına dönüştü

antakyadirenis parkı

20.25 Çanakkale’de binlerce kişi İskele Meydanı’nda buluştu. Halk, meydandaki açık kürsüde AKP’ye karşı tepkilerini dile getirdi. Halk, yarın yine saat 18.00’da meydanda buluşma sözü verdi. 9 Haziran günü bu meydana gelenler tencere ve tavalarını bu sefer dolu getirecek ve kolektif sofralar kurulacak.

 

20.22 Antalya’da Beşiktaş Çarşı Cumhuriyet Meydanı’nda. Gündoğdu marşı ve faşizme karşı omuz omuza sloganlarıyla alana giren Çarşı, Halkevleri çadırının yanına pankartını astı.

antalya8haziran

19.47 Tarsus’ta yağmura rağmen kitap okuma eylemi yapan yüzlerce kişi, 21.00’deki eylemi bekliyor.

Güvenpark

19.36 Atatürk Parkı’nda bir araya gelen yüzlerce kişi, sabah saatlerinde yapılan polis operasyonu ve gözaltıları protesto ediyor. Adana halkı, gözaltıların bir an önce serbest bırakılmasını istiyor. Birazdan basın açıklaması okunacak.

19.00 Adana halkı, Atatürk Parkı’nda polis operasyonları ve keyfi gözaltıları protesto etmek için toplanmaya başladı.

18.27 Niğdeliler buluşmaya başladı.

16.40 Bursalılar Teleferik Meydanı’nda saat 18.00’da buluşup Heykel’e yürüyecek. Nilüfer’de kurulan çadır alanında katılım giderek artıyor.

15.55 Antakya bugün (8.Haziran) 21.00’da Harbiye Mansuroğlu BP önünde buluşup Uğur Mumcu’ya yürüyecek. Antakyalıların talepleri:

-Abdullah Cömert’i öldürenler derhal bulunsun.

-Polisin şiddeti son bulsun

-Türkiye’nin dört bir tarafında halka saldırı emri verenler derhal istifa etsin.

-İfade özgürlüğü önünde bulunan engeller kaldırılsın. kent merkezlerini halkın demokratik eylemlerine yasaklama girişimlerine son verilsin.

-Eylemciler hakkında yürütülen gözaltı ve soruşturma işlemleri durdurulsun.

15.34 Adana sabah gözaltına alınanlarla ilgili saat 19.00’da Atatürk Parkı’nda basın açıklaması yapılacak.

15.25 Kocaeli’de 7 Haziran’da Cumhuriyet Parkı’na çadırlar kuruldu. Çadırlı direniş devam ediyor. 7 Haziran’da tulumlar, belgeseller eşliğinde sabahlandı, Taksim’e gönderilmek üzere kitap toplandı. Kocaeli bugün (8 Haziran) saat 19.00’da Cumhuriyet Parkı’nda buluşacak. Cumhuriyet Parkı’na alternatif açılış yapılarak parka yeni ismi verilecek. Serbest kürsü kurulacak. Dilek ağacı yapılacak.

15.05 Trabzon Taksim ile Dayanışma Platformu’nun çağrısı ile 13.30’da Postane önünde toplanan kitle Meydan Park’a yürüdü. Yaklaşık 7 bin kişilik kitle Maraş Caddesi’ni trafiğe kapatarak yürüdü. Çimento ve taş ocaklarına Tonya ve Çayırbağı’ndan HES’lere direnen Çaykara ve Maçka’dan insanların katıldığı yürüyüşün en çok atılan sloganı “Hükümet istifa” oldu. Meydan Park’ta platform sözcüsü Muhammed İkinci konuşma yaptı. Konuşmasında AKP’yi yıkana kadar sokağa çıkma çağrısı yaptı. Şu an Meydan Park’ta horon oynanıyor.

trabzon2

12.15 7 Haziran saat 18.00’da Samsun Atakum’da kurulan çadırlar polisin baskısı nedeniyle yaklaşık üç saat sonra kaldırıldı. Ancak Samsunlular alanı terk etmedi. Oturma eylemi hala sürüyor.

11.23 Bursa Üç Fidan Parkı’nda “Drama atölyesi” yapılıyor.

11.00 Trabzon’da faşist saldırıların yoğunlaşmasının ardından Trabzon Taksim ile Dayanışma Platformu kuruldu. Platform bugün saat 13.30’da Trabzon Merkez Postane Önünde toplanılıp Meydan Parka yürüyor.

 

SAM_1249 (2)

7 Haziran il eylemleri

23.08 Niğde yarın SBS sınavı nedeniyle eylemi erken bitirdi. Niğde halkı yarın saat 18.00’da yine biraraya gelecek.

22.38 Adana’da Atatürk Parkı’ndan AKP binasına yürümek isteyenlere polis TOMA’larla saldırıyor.

22.35 Samsun’da kurulan çadırlar kaldırıldı.

22.31 İzmir’de Çınartepe’de yapılan eylem sona erdi. 500 kişinin beraber yürüdüğü eylemde Çınartepe halkından biri basın açıklaması okudu. Alsancak’da çadırlarda direniş sürüyor.

22.19 Samsun’da acil olarak mat, tulum ve battaniyeye ihtiyaç var.

samsun samsun2 samsun3 samsun4

22.17 Antalya halaylarla direniyor.

22.16 Samsun’da çadırları kaldırmak isteyen polis çekildi. Direniş sürüyor.

22.09 Adana’da AKP il binasına yürüyen yaklaşık bin kişiye polis saldırdı. Kitle Atatürk Parkı’nda yeniden toplanmaya çalışıyor.

21.29 Antakya’da Harbiye,  Aşağıokçular, Çekmece, Dursu mahallelerinde halk Uğur Mumcu meydanına yürüyor.

İzmir’de Gültepe’de yüzlerce kişi yürüyüşe geçti. “Hükümet istifa sloganı atılıyor”

Kocaeli’de Derince’deki Yenikent mahallesi, Körfez’de, Yahya Kaptan mahallelerinde halk yürüyor. Cumhuriyet Meydanı’nda da çadırlar kuruldu, Taksim direnişiyle ilgili slayt gösterileri yapılıyor.

21.05 Antalya’da etkinlikler durmuyor. 500 hekimin yürüyüş yaparak geldiği Cumhuriyet Meydanı’nda Halkevleri kürsü kurdu.

halkkursusu

21.03 Niğde’de günlerdir direniş kitlesi artarak devam ediyor. Direnişçiler kumanya dağıtıyor.

20.59 Samsun’da 200’den fazla kişinin bulunduğu Atakum’da sayı giderek artıyor. Polis, çadırların kaldırılması yönünde uyarı yaparak “Tüm Türkiye’de çadırların kaldırılması yönünde talimat var” dedi. Samsunlular çadırlarını kaldırmamakta ısrar ediyor.

Kocaeli’de Cumhuriyet Meydanı’nda 2 bin kişi toplandı.

20.40 İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda çadırlar kuruldu.

20.38 Antalya’da Cumhuriyet Meydanı’nda nöbet sürüyor. Halk halaylarla eğleniyor.

 

20.37 Samsun’da Atakum’da çadırlar kuruldu. Çadırlara “Hükümet istifa” sloganı yazan pankartların yanı sıra halkın taleplerini iliştirdiği panolar da asıldı.

18.19 Niğde Kent Meydanı’ndaki eyleme yoğun katılım var. Yüzlerce kişi “Tayyip istifa” sloganı atıyor.

17.30 Niğde’de Kent Meydanı önündeki oturma eylemi başladı.

Eskişehir: Akademisyenler, 18.00’da Haller Gençlik Merkezi önünden direniş meydanı Espark’a yürüyecek. Saat 19.30’da Espark’tan Hasan Polat Caddesi’ne yürünecek, Gültepe halkı da bu caddeye yürüyecek.

Eskişehir’de direnişin komiteleri kuruldu

Eskişehir Direniş Meydanı’nda meydanın tüm düzenlemesi artık komitelerle belirleniyor. Bugün meydanda düzenlenen genel toplantıyla Direniş  Meydanı komiteleri kuruldu. Komiteler kararlarını her gün  20.00’deki genel toplantılara iletecek. Kurulan komiteler ve işlevleri şöyle:

Eylem komitesi: Eylemleri içerik ve güzergah olarak planlamak, slogan bulmak.

Üniversite ve eğitim komitesi: Alan içi eğitimlerin, bilgilendirmelerin ve tartışmaların düzenlenmesi.

Öneri ve fikir komitesi: Alanla ilgili her konuda yaratıcı fikirler üretmek.

Temizlik ve çevre komitesi: Alan içi temizliği, Çevre düzenini sokak hayvanlarının korunması.

Basın komitesi: Basın takibi yapmak, fotoğraf çekmek.

Koordinasyon ve iletişim komitesi: Komiteler arası iletişim sağlamak.

Güvenlik komitesi: Alanın genel güvenliğini denetlemek, acil durum planları yapmak.

İlkyardım komitesi

 

İzmir: İzmir’de halk 18.00’da Gündoğdu Meydanı’nda buluşacak. Saat 19.30’da Halkevleri meydanda kadın, film, ritim, drama, fotoğrafçılık, pankart, dart atölyeleri kurulacak. İzmir Gültepe’de halk Çınartepe son duraktan düğün salonuna yürüyecek.

Adana: Adana halkı bugün saat 19.00’da Atatürk Meydanı’nda buluşacak. Adana halkı 9 Haziran saat 17.00’da Atatürk Parkı’nda buluşma duyurusu yaptı. Adana’nın Kozan İlçesi’nde saat 19.00’da eylemler başlayacak.

Sinop Gerze: Gerzeliler ve Yaykıl köylüleri bu sabah “Gerze’den Gezi’ye yüreğimiz sizinle” pankartıyla Taksim direnişçilerinin yanında olacak.

Antakya: Halk, 21.00’da Uğur Mumcu Parkı’nda buluşacak.

Bolu: Bankalar Caddesi’nde 19.00’da oturma eylemi yapılacak.

Bartın: Taksim’de başlayan tüm ülkeye yayılan direnişe Bartın’daki Pedaldaşlar’dan destek geldi. “Direniş için pedal çevir” diyen Pedaldaşlar, Bartın’da Cumhuriyet Meydanı’nda 15.30’dan 18.00’a kadar pedal çevirecek. Bartın Eğitim Hakkı Meclisi’nin çağrısıyla saat 18.00’dan itibaren Cumhuriyet Parkı’nda Gezi Parkı kurulacak.

Samsun: Halk, 18.00’da Atakum’da buluşacak.

01.09 Antakya’da eylem sona erdi. Halk, 7 Haziran saat 21.00’de yeniden buluşacak.

6 Haziran il eylemleri

Hopa’dün akşam ayaktaydı

23.55 Eskişehir halkının Espark’ta nöbette

23.25 Antakya’daki eyleme yüzlerce Hristiyan desteğe geldi. On binler “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganı atıyor.

22.50 Çanakkale’de Meydan Parkı’nda halk eylemini bitirdikten sonra Truva atı önünde nöbete başladı.

22.42 Antakya’da halk, Saray Caddesi’nin ardından Uğur Mumcu Meydanı’na ulaştı. Kürsü kuruldu, arapça ağıtlar okunuyor.

22.35 Adana’da Atatürk Parkı’na yürüyen halka polis saldırdı. Sular Meydanı’nda çatışma sürüyor.

22.30 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun greve katılan işçilere soruşturma başlattığı öğrenildi.

22.25 Antalya’da halk sokakta.

22.18 Adana’da halk mahallelerden Atatürk Parkı’na yürüyor.

22.00 Antakya ayakta. Antakya’da on binler Armutlu’dan Saray Caddesi’ne doğru yürüyor.

21.56 Tarsus’ta halk “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganı atıyor.

21.53 Fethiye’de halk sokakta “Hükümet istifa” sloganı atıyor.

20.22 Antakya’daki komite muhtarlar, esnaf, demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinden oluşuyor.

20.00 Antakya’da Abdullah Cömert’in öldüğü yerde buluşan halk Antakya Dayanışma adında bir halk komitesi kurdu.

19.00 Antalya Sanat İnisiyatifi basın açıklaması yaparak AKP iktidarının sanat düşmanı politikalarını protesto ediyor.

15.44 Eskişehir halkı Akp il binasına dönük eylemlerde bina yakınlarında sivil polisler tarafından darp edilen Anadolu Üniversitesi öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ı ziyaret etti.

10.09 Bursa’da 3 Fidan Parkı’ndaki çadırlarda kahvaltı zamanı.

Antalya’da Cumhuriyet Meydanı’ndaki çadırlarda nöbet devam ediyor. Kent oldukça sakin.

İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda halk panayır havasında. Çadırlar durmaya devam ediyor. Sendikalar toplantıda.

Mersin, Adana, Tarsus, sakin.

09.09 Twitter gözaltıları serbest bırakılıyor.

5 Haziran il eylemleri: 

00.56 Adana’da çatışmaların olduğu sırada eylemcileri kovalayan bir polisin Kasım Gülek Köprüsü yakınındaki inşaat halindeki başka bir köprüden raylara düştüğü öğrenildi.

00.11 Eskişehir’de bu gece: Çaylar çapulcuya serbest

espark1 espark2 espark3 espark4

23.28 Musalla halkı ve demokratik kent meclisi Yarenlik alanında birleşti. Daha sonra Kaymakamlığın belirlemiş olduğu alandan çıkarak tüm Tarsus dolaşılmaya başladı. “Armutlu’da düşene, dövüşene bin selam” “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarının atıldığı eylemde yaklaşık 20 bin kişi var.

20 bin kişi hep bir ağızdan Gündoğdu marşını okuyor.

23.19 ADD binasında mahsur kalan TGB üyesi bir genç Sendika.Org’a yaşadıklarını anlattı. Antakya’da katledilen Abdullah Cömert için bir eylem yapmak istediklerini ve ADD Başkanı’nın açıklaması sırasında provokasyon için bir gurubun yanlarına geldiğini anlatan genç, saldırıya gelenlerin İstiklal Marşı okumaya başladığını, kendilerinin de onlara katıldığını söyledi. Aniden saldırıya uğradıklarını söyleyen TGB üyesi, ADD’ye sığındıklarını ve dışarıda pek çok kişinin kendilerine hakaret ederek linç girişimine devam ettiğini ifade etti. Provokatörlerin “Burası Rize, buradan çıkış yok”, “Burayı Taksim sanmayın” gibi cümlelerle ADD binasını taşladığını anlatan TGB üyesi, binada sağlam cam kalmadığını belirtti. Buna rağmen hiçbirinin sağlığında sorun olmadığını aktaran TGB üyesi, kendilerini arayan CHP milletvekillerine ve tüm duyarlı vatandaşlara teşekkür etti.

TGB üyesi yarın, kendilerine saldıranların isimleri, fotoğrafları ve tüm bilgilerini yayımlayacaklarını duyurdu.

23.16 Rize’de gerici-faşist saldırı nedeniyle ADD binasında mahsur kalan 55 kadar kişi binadan çıkarıldı.

Hopa Kemalpaşa’da Rize için yapılan yol kapatma eylemi de sona erdirildi.

23.04 Hopa Kemalpaşa uluslararası karayolunu trafiğe kapatraak, “Rize Madımak olmayacak” diyor. AKP’liler linçten geri çekilene kadar yol açılmayacak.

23.03 Antakya’da mahallelerin de katılımıyla Uğur Mumcu’da 50 bin kişi buluştu.

22.36 Niğde’de şiddetli yağmur doluya çevirdi. Niğdeliler yarın 17.00’da buluşmak üzere alandan ayrıldı.

22.19 Dersimnews’in verdiği bilgiye göre, polis TOMAlarla eylemcilere su sıkmaya başladı. Eylemciler de TOMA’yı taşlıyor.

22.16 Samsun’da 400 kişi AKP İl binasına doğru yürüyüşe geçti.

22.02 Antakya’da AKP seçmenin yoğunlukta olduğu Atatürk ve Ürgen Paşa mahalleleri de dahil olmak üzere neredeyse tüm mahalleler sokaklarda ses çıkarma eylemi yapıyor. Sümerler’de trafik durdu.

21.47 Antakya’da on binlerce kişi Uğur Mumcu’da.

21.41 Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda coşku:

ant1 ant2 ant3

21.36 Tarsus’da Musalla halkı barikatı aştı. Kent merkezinde 1000 kişi buluştu.

21.33 Rize’de AKP’lilerin saldırdığı ADD ve TGB’liler içinden 18 yaralı var. AKP’liler, ambulansa bindirilmeye çalışan yaralılara da saldırdı.

21.19 Edirne’de basın açıklaması okunuyor. DİSK Trakya Şubeler Başkanı’nın okuduğu açıklamada, Taksim direnişiyle dayanışma platformu kurulmasının planladığı söylendi.

21.11 Rize’de sabah KESK’in eylemine saldıran faşistler, daha sonra ADD ve TGB’ye saldırdı. Hala 50 ila 100 kişi ADD binasında mahsur bulunuyor

21.09 Adana’da Akkapı, Turgut Özal Bulvarı, Süleyman Demirel Bulvarı, Karşıyaka mahallesinden gelen toplam 15 bin kişi AKP binasına doğru yürüyor.

21.00 Niğde’de kent merkezinde “Abdullah yoldaş ölümsüzdür” sloganı ile yürüyüş yapılıyor.

20.40 Tarsus’ta Musalla mahallesinde yaklaşık 300 kişi yürüyüş yapıyor. Mahalle içinde polis barikatı kuruldu.

20.31 Edirne’de gösterilerin merkezi olan Zübeyde Hanım’da gençler, şarkılar ve marşlar eşliğinde bir araya geldi. Parkın her yerini yazılamalarla donatan gençler çadırlar kurdu. Öte yanda Gezi Parkı Direnişi’ne ilişkin fotoğraf sergisi de yapıldı. Çevre evler sürekli olarak ikram getiriyor.

20.10 Antakya’da polis tarafından katledilen Abdullah Cömert için saat 21.00’da milletvekilleri, belediye başkanları ve muhtarların da katılacağı mum yakma eylemleri yapılacak.

18.49 Bursa’da 3 Fidan Parkı’nda toplanan 100 kişi çadırlarını kurdu,  Bandista şarkıları çalıyor. Burada sabahlamayı planlayan grup, herkesi direnişi büyütmeye çağırıyor.

18.10 Giresun’da tencereleriyle tavalarıyla 500 kişi kent meydanına  yürüyor.

17.24 Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü açıklama yaptı: 3-7 Haziran tarihleri arasındaki sınavlara giremeyen öğrenciler için mazeret sınavları yapılacak.

17.09 Giresun Debboy’da buluşan kitle Atatürk Meydanı’na yürüyor.

16.06 Milliyet’in haberine göre; “Zonguldak’ta pazartesi günü bir araya gelen liseliler, Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek için yürürken, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kentte 3 ve 4 Haziran tarihlerinde izinsiz okula gelmeyen öğretmen ve öğrencilerin isimlerinin bildirilmesi için okul yönetimlerine yazı gönderdi.”

14.56 Hatay Halkevi Saat 21.00’de Polisin saldırısı sonucunda hayatını yitiren Abdullah Cömert için herkesi bulunduğu yerde sokağa inmeye, ses çıkarmaya ve bulunduğu meydanları mumlarla donatmaya davet ediyor.

14.07 Antakya’da Doğuş Okulları önünde buluşan KESK üyeleri Aalen Alanı’na doğru yürüyüşe geçti. bini aşkın KESK üyesinin yürüyüşüne balkonlarından tencere ve tavalarına vurarak destek verenler var. Araçlar kornalarıyla destekliyor. “Abdullah Cömert ölümsüzdür” sloganı atılıyor.

 

14.00 Hopa Halkevi saat 20:00’da Hopa Meydanı’nda buluşuyor.

13.48 Giresun’da KESK binası önünde bir araya gelen yüzlerce kamu emekçisi Atatürk Meydanı’na ulaştı. Yürüyüş boyunca “Her yer taksim her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Taşerona hayır” sloganları atıldı. Yürüyüş sırasında çevredekiler kornayla, balkonlardan alkışlarla, ıslıklarla destek verdi.

13.18 Diyarbakır’da grev halaylarla sürüyor. Gençler eyleme yoğun bir katılım gösteriyor.

 

13.00 Bursa’da saat 19.00’da Dünya Çevre için Mücadele günü olması ve Taksim direnişine destek amacıyla toplanıyor.

12.37 Antalya’da yasaklı Cumhuriyet Meydanı çadır alanına dönüştürülüyor.

12.20 Dersim’de yüzlerce emekçi kişi kent meydanında bir araya geldi. Emekçilerin AKP faşizmine karşı gerçekleştirdikleri miting sona erdi.

 

11.00 Antalya’da kamu emekçileri Aydın Kanza Parkı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na yürüyor.

antalya1 antalya6 antalya5 antalya4 antalya3 antalya2

10.40 Adana’da Atatürk Meydanı’nda buluşan yüzlerce kamu emekçisi Uğur Mumcu Parkı’na yürüyor.

10.30 Samsun’da DSİ önünde buluşan yüzlerce kamu emekçisi ve Gazi Caddesi’nde buluşan Tüm Bel-Sen üyeleri Cumhuriyet Meydanı’na yürüyor.

 

10.25 Diyarbakır’da eğitim emekçileri Ahmed Arif Parkı’nda buluştu, kamu emekçileri işyerlerinden Dağkapı Meydanı’na yürümeye hazırlanıyor.

02.52 Antakya’da polisin son şiddetli saldırısının ardından bütün ara sokaklara akrep ve TOMAlar girdi. Polisler ara sokaklarda eylemcileri gözaltına almaya çalışıyor. Çatışma bitti. Gözünden yaralanan eylemcinin durumu ciddi.

02.28 Antakya’da akrepler ara sokaklara giriyor. Yoğun gaz saldırısı devam ediyor.

01.52 Antakya’da çatışma hala sürüyor. Polis gaz atmaya devam ediyor.

00.44 Antakya’da çatışma tüm şiddetiyle devam ediyor. Bir eylemci polisin hedef gözeterek sıktığı biber gazından yaralandı. Eylemciye yakın mesafeden atılan biber gazı, sol gözüne isabet etti. Eylemci hastaneye götürülüyor.

00.10 Antakya’da çatışma devam ediyor. Polis aralıksız saldırmasına rağmen mahallelere giremiyor.

4 Haziran il eylemleri: 

23.55 Adana AKP il binası önünde yaklaşık bin, Atatürk Parkı’nda bin 500 kişi çatışmaya devam ediyor. Saydam Caddesi Hürriyet Polis Merkezi’ne eylemciler hücum ediyor.

23.48 Adana Atatürk Parkı ve Sular Meydanı’nda polis saldırmaya devam ediyor. Polis tazyikli su ile kitleyi dağıtmaya çalışıyor.

23.30 Antakya’da polis tüm gücüyle barikatı delmeye çalışıyor. Armutlu halkı barikatın güçlendirilmesi için destek oluyor. Mahalleliler evlerinden koltukları, sandalyeleri, masaları barikatı güçlendirecek ne varsa atıyor.

23.24 Munzuru Koruma Kurulu Dersim Dernekleri adına (DEDEF), 5 Haziran “Dünya Çevre için Mücadele” gününde Taksim Gezi Parkı’nda olacak.

23.21 Dersim’de polisin şiddeti giderek artıyor. Hastaneye atılan yoğun gazdan dolayı yaralılara müdahale edilemiyor.

23.20 Antakya’da halkın direnişi yayılıyor. Harbiye, Samandağ, Doğuş Okulları ve Halen Parkı önünde barikatlar kuruldu. Polis plastik mermi, biber gazı ve TOMAlarla saldırıyor.

 

Antakya'da Abdullah Cömert'in cenazesinin ardından çatışma çıktı

Antakya’da Abdullah Cömert’in cenazesinin ardından çatışma çıktı

23.14 Adana’da Atatürk Parkı ve AKP il binası çevresinde polis halka saldırdı, çatışma sürüyor.

23.04 Dersim’de polis Tunceli Devlet Hastanesi’nin önüne gaz bombası attı. Hastalar gazdan fenalaştı.

23.02 Antakya’da barikatlar ateşe verildi. Armutlu’nun tüm ara sokaklarında çatışmalar devam ediyor.

22. 57 Dersim’de çok sayıda yaralı var. Çatışmalar sürüyor.

Antakya'da halk barikatları güçlendiriyor. Mahalleliler evlerinde ne varsa barikata yolluyor

Antakya’da halk barikatları güçlendiriyor. Mahalleliler evlerinde ne varsa barikata yolluyor

22.54 Dersim’de gazdan etkilenen çok sayıda insan Tunceli Devlet Hastanesi acil servise gitti.

22.53 Antakya’da çatışma çok şiddetli sürüyor. Akrepler ara sokaklara girip saldırıyor. Ancak halk, direnmeye devam ediyor.

22.39 Antakya’da TOMA barikatı yardı. Halkın arasına girdi ancak halk polisi geri püskürttü. Barikat tekrar kuruldu.

22.38 Dersim’de polis şiddeti giderek tırmanıyor. Polisler panzerler ve TOMA ile eylemcilere saldırıyor. Yoğun gaz bombardımanı var.

22.37 Kocaeli Bayırdırlık Konutları’nda mahalleliler eylem yapıyor. Konutların içinde yürüyor.

22.21 Antakya’da polis saldırısı sürüyor. Polis, hala barikatı aşamadı, halk polisin attığı biber gazlarını ona geri iade ediyor.

22.20 Dersim’de çatışmalar Yeni Mahalle’de yoğunlaşmış durumda.

22.09 Antakya Armutlu’da polis halka kontrolünü kaybetmiş biçimde saldırıyor. 5 Akrep, 1 TOMA ve binlerce çevik kuvvet polisiyle saldıran polise Antakya halkı kurduğu barikatlarla direniyor.

22.02 Edirneliler Megapark’a ulaştı.

antakya4

Antakya’da tüm Armutlu sokakta

22.01 Samsun’daki eylem, sloganlarla sona erdi. Yarın KESK grevine destek için tekrar bir araya gelinecek.

21.53 Dersim’de çatışmalar iki saattir Cumhuriyet Caddesi üzerinde devam ediyor. Gaz bulutu bütün çarşıya yayıldı.

21.45 Dersim’de polis kahvelere, dükkanlara her yere gaz bombası atıyor.

21.43 Dersim’de polisin attığı gaz bombası bir eylemciye isabet etti.

21.40 Edirne’de binler Megapark’a ulaşmak üzere. Sayı gittikçe artıyor.

21.36 Adana’da 15 bine yakına kişi AKP İl Binası önünde. Şehir merkezlerinden binlerce kişi buraya doğru yürüyüşe geçti.

21.35 Dersim’de kent merkezi gaza boğulmuş durumda. İnsanlar zor nefes alıyor.

21.32 Edirne’de binlerce kişi Baca’ya ulaştı. Halk korna, tencere ve tavalarla direnişe destek veriyor.

21.31 Antakya Armutlu’da 1000 kişi barikat kuruyor. Sümerler Mahallesi’nde tencereler ve tavalarla halk pencerelerde.

21.20 Eskişehir’de Espark önü direniş alanına döndü. Konuşmalar yapılıyor, çaylar dağıtılıyor. Yılmaz Büyükerşen konuşma yapıyor.

21.07 Edirne Zübeyde Hanım Parkı’nda toplanan yüzlerce kişi “Hükümet istifa” sloganları atıyor. Kitle, Zübeyde Hanım Parkı’ndan Mega Park’a yürüyecek.

21.08 Polisler TOMA ile eylemcilere saldırmaya başladı. Eylemciler de ellerine ne geçerse TOMA’ya atıyor.

21.04 Isparta’da polis Eğitim-Sen’lileri yürütmedi. Emekçiler Eğitim-Sen önünde basın açıklaması yaptı. Yağmura ve polis engellemelerine rağmen Ispartalılar eylem büyük katılım gösterdi.

20.58 Adana’da binlerce kişi AKP il binası önünde “Katil Erdoğan” sloganı atıyor.

20.55 Dersim’de eylemciler kurdukları barikatın arkasında bekliyor.

KESK, Halkevleri, ÖDP, TKP ve TEÖM'ün çağrısıyla bir araya gelen Trabzonlular, Taksim'de başlayan ve ülke çapına yayılan direniş için sokağa çıktı. Eylem öncesinde ve sonrasında polis kontrolünde Atatürk Alanı'na getirilen AKP yandaşı bir taraftar grubu küfürlü tezahüratlarla kitleyi tehdit etti. Eyleme katılanların dağılmasının ardından yine polis kontrolünde alana giren faşist grup küfürlü tezahüratlara bir müddet devam etti. Eylem öncesinde polisin taraftar grubuyla sürekli diyalog halinde olması ve samimi görüntüleri dikkatlerden kaçmadı.

KESK, Halkevleri, ÖDP, TKP ve TEÖM’ün çağrısıyla bir araya gelen Trabzonlular, Taksim’de başlayan ve ülke çapına yayılan direniş için sokağa çıktı. Eylem öncesinde ve sonrasında polis kontrolünde Atatürk Alanı’na getirilen AKP yandaşı bir taraftar grubu küfürlü tezahüratlarla kitleyi tehdit etti. Eyleme katılanların dağılmasının ardından yine polis kontrolünde alana giren faşist grup küfürlü tezahüratlara bir müddet devam etti. Eylem öncesinde polisin taraftar grubuyla sürekli diyalog halinde olması ve samimi görüntüleri dikkatlerden kaçmadı.

20.50 Dersim’de polis eylemcilere saldırmaya başladı.

20.40 Edirne Zübeyde Hanım Parkı’nda saat 19.00’dan itibaren insanlar toplanmaya başladı. Edirne’de dün yapılan eylemi ise sivil polisler provoke etmeye çalıştı. Sivil polisler, belirlenen sloganların dışındakileri kitleye zorla attırmaya çalıştı. Yaklaşık on bin kişinin toplandığı eylemde sivil polisler gerginlik çıkardı.

20.35 Dersim’de polis, halkın dağılmaması durumunda saldıracağını söyledi.

20.25 Dersim’de eylemciler barikat kurdu.

20.20 Dersimnews’in canlı anlatımına göre Dersim’de yüzlerce kişi Palavra Meydanı’nda toplandı.

Dersim'de çıkan çatışmada halk barikatlarını kurdu

Dersim’de çıkan çatışmada halk barikatlarını kurdu

20.00 Adana Atatürk Parkı’nda bekleyen kitle Sular Meydanı’na yürümeye başladı.

19.47 Samsun’da barikat önünde oturma eylemi yapan kitle barikata yürüyor.

19.29 Bursa’da liseliler FSM Meydanı’ndan İzmir yoluna çıktı. Liseliler “AKP istifa” ve  “Liselinin ateşi AKP’yi yakacak” sloganlarıyla yürüyor.

19.10 Samsun’da binlerce kişinin önüne kurulan barikata halk tepki gösterdi. Barikat kalkana kadar kitle oturma eylemi yapacağını duyurdu. Oturma eylemine devam ediliyor.

19.02 Bursa, Yüksek İhtisas önünde 21.30’da buluşup Mesken Meydanı’na yürüyecek.

18.56 Samsun’da yürüyen binlerce kişilik kitlenin önüne polis barikat kurdu.

18.48 Samsun’da yürüyüşe geçen kitle Lise Caddesi’ni trafiğe kapattı. Sayı giderek artıyor, mahalleliler evlerin çıkıp geliyor, binlerce kişinin AKP il binasına yürüyüşü devam ediyor.

18.45 Antakya’da polis Armutlu Mahallesi’ne tekrar saldırdı. Ancak halk polisi geri püskürttü. Halk sokaklara barikat kurdu.

18.33 Isparta Eğitim-Sen’e giden yollar kapalı. Polis sendika tarafında kimlik tespitini bahane ederek eylemcileri sözle taciz ediyor.

18.30 Mersinliler saat 18.00’dan itibaren Barış Meydanı’nda toplanmaya devam ediyor. Dün gece gözaltına alınan 26 kişi serbest bırakıldı.

18.28 Antakya halkı Armutlu Mahallesi’ne çekildi. Halk barikatların önünde bekliyor.

18.24 Kocaeli saat 19.00’da Cumhuriyet Parkı’nda toplanacak. Kocaeli’nin Körfez ve Derince ilçelerinde akşam saat 21.00’da, Yuvam ve Akarca mahallelerinde de 21.00’da eylem olacak.

18.23 Çanakkale saat 19.00’da Halk Bahçesi’nde toplanacak ve Barbaros Mahallesi’ne yürüyecek. Edirne, saat 19.00’da toplanıp Zübeyde Hanım Parkı’na yürüyecek.

18.22 Rize Pazar’da yarın saat 18.00’da Halkevleri ve ÖDP’nin çağrısıyla eylem yapılacak.

18.21 Trabzon’da KESK, Halkevleri, ÖDP, TEÖM’nin çağrısıyla saat 19.00’da Trabzon Atatürk alanında buluşulacak.

Artvin Borçka Mavi Çarşı önünde saat 16:00'da, CHP Gençlik Kolları, Liseli Genç Umut ve Halkevleri toplandı. Buradan Cumhuriyet Meydanı'na yüründü. Yürüyüş sırasında çevre halkı pencere ve balkonlardan alkışlarla destek verdi. Yürüyüşün ardından AKP önünde toplanan kalabalık basın açıklaması yaptı.

Artvin Borçka Mavi Çarşı önünde saat 16:00’da, CHP Gençlik Kolları, Liseli Genç Umut ve Halkevleri toplandı. Buradan Cumhuriyet Meydanı’na yüründü. Yürüyüş sırasında çevre halkı pencere ve balkonlardan alkışlarla destek verdi. Yürüyüşün ardından AKP önünde toplanan kalabalık basın açıklaması yaptı.

18.20 Antakya’da polis saldırdı.

18.19 Samsun’da Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan binlerce kişi AKP il binasına yürüyor.

18.13 Antakya’da Cömert’in cenazesi defnedildi. Kitle Cömert’in vurulduğu yerde toplandı.

18.11 Isparta’da polis baskısıyla basın açıklaması yapılmasını engellemek istiyor. Isparta muhalefeti basın açıklamasını yapmakta kararlı.

17.50 Eskişehir’de Espark önünde toplanan kitle tüm yolları kapattı. Çadırlar ve ses sistemi kuruldu. 18.00’da program başlayacak. Polis AKP il binası önünden ayrılmıyor.

17.34 Adana, Atatürk Parkı’nda toplandı, Sular Meydanı’na yürüyecek.

17.28 Isparta’da Gezi Parkı direnişi için saat 18.30’da basın açıklaması yapılacaktı. Ancak polis Eğitim-Sen binası çevresini sardı. Kimseyi dışarıya çıkarmıyor. Polis eğer, basın açıklaması yaparlarsa saldıracağını söylüyor.

16.11 Abdullah Cömert’in cenaze aracı kalabalık nedeniyle ilerleyemiyor. Bu nedenle Cömert’in tabutu omuzlarda taşınıyor. “Katil Erdoğan” sloganları tüm kentte atılıyor.

16.04 Antakya’da sayı giderek artıyor. Abdullah Cömert’in cenazesi mezarlığa götürülüyor. Ancak kalabalıklar yürüyemiyor. Tüm Samandağ ve Harbiye esnafı kepenk kapattı.

15.55 Antakya’da Abdullah Cömert’in vurulduğu yere yaklaşık 50 bin kişi geldi. Cenaze aracı da Cömert’in öldürüldüğü yere gelecek.

15.31 Niğde’de biraya gelen 200’ü aşkın kişi kent meydanına doğru yürüyüşe geçti.

15.13 Niğde Eğitim-Sen önünde biraya gelen 100 kişilik kitle saat 15.30’da Niğde kent merkezine yürüyecek.

15.03 Sayısı 10 bini aşan halk Abdullah Cömert için “Hükümet istifa” ve “Katil devlet” sloganlarıyla yürüyor. Birazdan mezarlığa doğru geçilecek

DAKOTA DUAL SIM

Hatay’da onbinlerce kişi Abdullah Cömert için yürüyor

14.22 Polis Antakya Pınarlar Mahallesi’nde esnafı gezerek “2 gün boyunca büyük eylemler olacak dükkanlarınızı kapatacaksınız” diyor

14.20 Antakya halkı Abdullah yoldaş için yürüyor.

abdullah-yoldas-olumsuzdur

11.29 Antakya halkı Abdullah Cömert’in katledildiği yerden “Katil devlet hesap verecek” sloganlarıyla yürümeye başladı.

11.00 Dün Antakya’da gerçekleşen eyleme dönük polisin sert saldırısında hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in evinde halk toplanmaya başladı

armutlu2

03.44 Antakyalılar, Abdullah Cömert’in cenazesi için sabah 10.00’da Uğur Mumcu Bulvarı’nda buluşulacağını açıkladı.

02.00 Bursa’da, gözaltına alınan bütün eylemciler serbest.

01.40 Antakya Armutlu’da polis tamamen geri çekildi. Halk barikatların başında nöbet tutuyor.

01.10 Dersim’de şiddetli çatışmalar sürüyor.

01.03 Antakya’da Abdullah Cömert adlı 22 yaşındaki genç işçinin, polis tarafından gerçek mermi kullanılarak ve hedef gözetilerek gerçekleşen saldırı sonucu yaşamını yitirdiği yerel kaynaklarca doğrulanıyor.

01.00 İskenderun’da çatışmalar şiddetlendi, Antakya’da şimdilik duruldu.

armutlu400.47 Antakya’da çatışmada bir kişinin polis saldırısı sonucu öldüğü iddiası üzerine halkın öfkesi kabardı. Antakya halkı barikatları zorluyor. Antakya’nın çevresinden akın akın insanlar Armutlu’ya geliyor.

00.45 Mersin GMK Bulvarı’da barikat kuran kitleye polis saldırdı.

00.35 Antakya Samandağ’dan destek için bir grup geldi. AKP’lilerin kapalı spor salonu çevresinde toplandığı belirtildi.

00.07 Antakya’da Sümerler, Şükrü Güçlü, Armutlu polisin elinden alındı. Polisle çatışma sürüyor.

3 Haziran il eylemleri:

00.00 Antakya’da çatışma sürüyor. Halk Armutlu Mahallesi’ne barikatlar kurdu. Polis mahalleye giremiyor.

23.50 Bursa, Heykel’deki eylem devam ediyor. Yıldırım Halkevi’ne yapılan saldırı hakkında avukatlar suç duyurusunda bulunacak. Heykel’de toplanan kitlenin sayısı 30 bine yaklaştı. Beş otobüs jandarma var.

23.45 Edirne’de eylem devam ediyor.

23.40 Dersim’de 19.00’da başlayan gerginlik çatışmaya dönüştü. Halk AKP il binasını taşladı, camlarını kırdı. Dersim’de çatışma giderek büyüdü. Polis kenti gaza boğdu. Çatışmada yaralan bir kişi ameliyata alındı. Dersim’deki sokakların çoğunda çatışmalar yaşandı. Polis eylemcilere plastik mermilerle saldırdı. Saat 22.30’da Atatürk Mahallesi’nde bulunan komando birliğinden çıkan askeri konvoy şehir merkezine ilerledi. Özel TİM’lerden oluşan birlik kent merkezinde eylemcilere saldırdı. Çatışma hastane çevresinde sürdü. Özel TİM birlikleri ve çevik kuvvet eylemcilerin üzerine panzerler ve TOMA’larla saldırdı. Devlet hastanesine de gaz bombası atıldı. Hastanenin içi gazla doldu hastalar fenalık geçirdi. Devlet hastanesinde 23.00 itibariyle 5 yaralı var. Durumu ağır olan bir yaralı ameliyata alındı. Olaylar Yeni Mahalle civarında çatışma devam ederken kitleye asker saldırdı.

23.37 Adana AKP binası önünde çatışma çıktı. Polis Adana’nın tüm sokaklarına saldırıyor.

23.06 Antakya’da polis panzerlerle saldırmaya başladı.

22.50 Edirne’de eylemcilerin sayısı giderek artıyor. Saraçlar Caddesi’ne sığmayan kitle yönünü Zübeyde Hanım Parkı’na çevirdi.

22.46 Kocaeli’nin mahallelerinde yürüyüşler yapıldı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki kitle Kocaeli sokaklarında yürüyüş yaptıktan sora meydana geri döndü.

3 Haziran, Hopa

3 Haziran, Hopa

22.42 Bursa’da faşistler bir Halk Cephesi üyesine satırla saldırdı.

22.30 İzmir, saat 19.00’da Gündoğdu Meydanı’nda toplandı. Meydanda toplanan kitle basın açıklaması yaptı ve dağılıyor.

22.23 Edirne’de binlerce kişi yürüyor, motorsikletli bir grup eylemcilere eskortluk yapıyor.

22.20 Bursa Yıldırım Halkevi’ne 50 kişilik faşist güruh saldırdı. Faşistler camları kırdı, Halkevi’nin içine faşistler girdi. Halk, faşistleri kovalıyor.

22.19 Mersin’de GMK Bulvarı ve Barış Meydanı’nında halk yolu trafiğe kapattı. Etrafta polis yok.

22.04 Dersim’de ki eyleme polis saldırdı. Çatışmalar sürüyor.

22.03 Adana’da AKP binasındaki, AKP bayrakları yakılıyor.

HDK, Halkevleri, ÖDP, TKP 1920'nin çağrısıyla bir araya gelen İzmir Demokrasi Güçleri Taksim direnişini selamlamak ve 2 gündür İzmir'de yaşanan polis saldırılarını protesto için Konak Eski Sümerbank önünde bir araya geldi. Sivil polisler ve çevik kuvvet Konak Meydanı'nı tamamen kapatarak yürüyüşü engellemek istedi. İzmir Gündoğdu Meydanı'nda yapılan polis saldırıları devam ederken, Konak Meydanı tamamen polis ablukası altına alındı. Basın açıklamasını yapan HDK İzmir İl Temsilcisi Cavit Uğur, 31 Mayıs 2013 tarihinin AKP faşizmine karşı halk direnişinin Taksim Gezi Parkı'nda tutuşup bütün ülkeye yayıldığı bir gün olarak yaşandığını belirtti. Taksim'de başlayan ve bütün kentlere yayılan direniş hareketi yalnızca Gezi Parkı'nın ağaçlarının kesilmesi değil, AKP'nin doğayı, insanı, kenti, emeği, demokratik hak ve özgürlükleri hiçe sayan gerici, rantçı, faşist politikalarına karşı bir isyan hareketi olduğuna dikkat çeken Uğur, "Bizler bu toprakların gerçek sahipleri, Kürdü, Türkü, Alevisi, emekçileri olarak yani halkların kardeşliğini ve emeğin en yüce değer olduğu gerçeğini savunanlar olarak buradan bir kez daha açıklıyoruz, eğer AKP iktidarı halka zulmetmeye, gözaltılara, saldırılara devam ederse tüm kent meydanlarını Taksim direnişine çevireceğiz" diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

HDK, Halkevleri, ÖDP, TKP 1920’nin çağrısıyla bir araya gelen İzmir Demokrasi Güçleri Taksim direnişini selamlamak ve 2 gündür İzmir’de yaşanan polis saldırılarını protesto için Konak Eski Sümerbank önünde bir araya geldi. Sivil polisler ve çevik kuvvet Konak Meydanı’nı tamamen kapatarak yürüyüşü engellemek istedi. İzmir Gündoğdu Meydanı’nda yapılan polis saldırıları devam ederken, Konak Meydanı tamamen polis ablukası altına alındı. Basın açıklamasını yapan HDK İzmir İl Temsilcisi Cavit Uğur, 31 Mayıs 2013 tarihinin AKP faşizmine karşı halk direnişinin Taksim Gezi Parkı’nda tutuşup bütün ülkeye yayıldığı bir gün olarak yaşandığını belirtti. Taksim’de başlayan ve bütün kentlere yayılan direniş hareketi yalnızca Gezi Parkı’nın ağaçlarının kesilmesi değil, AKP’nin doğayı, insanı, kenti, emeği, demokratik hak ve özgürlükleri hiçe sayan gerici, rantçı, faşist politikalarına karşı bir isyan hareketi olduğuna dikkat çeken Uğur, “Bizler bu toprakların gerçek sahipleri, Kürdü, Türkü, Alevisi, emekçileri olarak yani halkların kardeşliğini ve emeğin en yüce değer olduğu gerçeğini savunanlar olarak buradan bir kez daha açıklıyoruz, eğer AKP iktidarı halka zulmetmeye, gözaltılara, saldırılara devam ederse tüm kent meydanlarını Taksim direnişine çevireceğiz” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

21.47 Niğde’de Hükümet Konağı önündeki bekleyiş sürüyor. Halk, eylemcilere kumanya desteğinde bulundu. Yaklaşık 250 kişilik bir kitle var.

21.46 Antakya’da halk, Armutlu’dan Saray Caddesi’ne yürüyüşe geçti.

21.41 Hopa’da kitle yürüyor. Tüm Hopa ışık kapama eylemi yapıyor.

21.34 Adana’da binlerce kişi AKP binası önünde “Hükümet istifa” sloganları atıyor. Her yerden tencere tava sesleri yükseliyor.

21.28 Isparta’da polis şehir merkezinde eylemci olsun olmasın genç gördüğü herkesi kimlik kontrolü bahanesiyle gözaltına alıyor. Üniversite öğrencilerinin eyleme katılmaması için polis çağrıda bulundu. Daha önce gözaltına alınan Kolektif ve TKP üyelerinin eylem saatine kadar bekletileceği söylendi. Ancak Isparta Barolar Birliği’nin hukuksuz gözaltına karşı araya girmesiyle gözaltındakiler serbest kaldı. Polisin eyleme katılmayın uyarısına rağmen yaklaşık bin kişi AKP il binası önüne yürüdü.

21.33 Antakya’da dün gözaltına alınan 17 eylemci serbest bırakıldı. Armut Mahallesi’nde eylem şarkılarla, konuşmalarla devam ediyor.

21.11 Antakya’da ışık kapatma eylemine tüm mahalleliler katıldı.

21.10 Samsun’da gerici faşistler kitleye saldırdı. Halk gerici faşistleri püskürttü. Yarın saat 18.00’da Samsun Taksim Dayanışma İnisiyatifi’nin çağrısıyla Cumhuriyet Meydanı’da bir araya gelinip AKP binasına yürünecek.

21.08 Kocaeli’de 4 bin kişi Cumhuriyet Meydanı’ndan AKP’ye doğru yürüyüşe geçti.

21.00 Adana’da Atatürk Parkı’na yürüyen kitle ile parktaki kitle buluştu. Etrafta tek bir polis yok. Adana’nın tüm mahallelerinden tencere tava sesleri yükseliyor.

20.40 Adana’da binlerce kişi AKP il binası önünden Atatürk Parkı’na yürüyor. Polis geri çekildi.

20.13 Mersin’de gözaltına alınan 28 kişi serbest bırakıldı.

20.12 Hopa’da Sundura ve Ortahopa mahallelerinde halk toplanmaya başladı. İki mahalleden saat 20.30’da merkeze yürünecek. Işık kapatma eylemi başladı.

diyarbakir (1)

 

20.01 Gültepe’de bin ve Çiğli’de 3 bin kişi “Tayyip istifa” sloganlarıyla sokağa çıktı.

20.00 Diyarbakır’da 3 Haziran’da DİSK, KESK, HDK, Türk-İş’e bağlı sendikalar, PSAKD’ın çağrısıyla bir eylem yapıldı. Eylemde “Hükümet istifa”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Amed isyandır, Taksime selamdır”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarıyla Amed’den Taksim direnişine selam gönderildi. Eylemde, “Her yer Taksim her yer direniş, devlet terörüne son” pankartı açıldı. Yapılan konuşmalarda “Bu direniş ne ulusalcılara ne milliyetçilere mâl edilemez. Bu direniş faşizme ve baskılara karşı halkların direnişidir. Bu direniş devrimcilerin, yurtseverlerin ortak mücadelesiyle yaratılan direniştir. Taksim Amed’tir, Amed Taksimdir” vurgusu yapıldı.

Diyarbakır

Diyarbakır

19.51 Derince halkı yaptığı eylemle Taksim direnişini selamladı.

19.50 Adana’da polis saldırdı. Sular Meydanı ve baraj tarafına çekilen kitle tekrar Atatürk Parkı’na dönüyor. “AKP istifa” sloganları atılıyor.

19.40 Antakya halkı, Armutlu Mahallesi’nde eyleme başladı.

19.32 Adana Sular Meydanı çevresinde çatışma çıktı. Polis eylemcilere saldırıyor.

19.31 Samsun Atakum Amfi Tiyatro önünde buluşan binlerce kişi, halaylarla, horonlarla eyleme devam ediyor. Yarın saat 18.00’da Samsun Taksim Dayanışma İnisiyatifi’nin çağrısıyla Cumhuriyet Meydanı’da bir araya gelinip AKP binasına yürünecek.

19.20 Kocaeli Cumhuriyet Parkı’da bir araya gelen Kocaeli halkı, sloganlarla, ıslıklarla bekleyişi sürdürüyor. Kitlenin sayısı giderek artıyor. Saat 21.00’da AKP il binasına yürünecek.

18.38 Bursa, Görükle’de saat 19.30’da direniş çadırı kurulacak. Mudanya’da 19.30’da, Kestel’de 19.30’da eylem yapılacak. Ortabağlar’da 20.00’da, Teleferik’te 19.30, Siteler’de 20.30’da yürüyüş başlayacak. Ortabağlar, Teleferik ve Siteler’den Heykel’e yürünecek.

18.27 Adana’da Atatürk Parkı’ndan AKP il binasına doğru başlayan yürüyüşe polis saldırdı. Saldırıdan korumak için kitlenin çoğu Adana Halkevi’ne girdi. Polis Halkevi’nin çevresini kuşattı. Herkesi gözaltına almaya çalışıyor.

18.22 Niğde’de sayı giderek artıyor, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atılıyor.

18.21 Isparta’da Kolektif ve TKP üyesi 20 kişi, eylem öncesinde kimlik kontrolü denilerek gözaltına alındı.

18.02 Niğde’de eylem başladı. Yüzlerce kişi, AKP faşizmini protesto ediyor.

17.50 Trabzon’da Meydan Park’ta, Taksim direnişi için eylem yapanlara polis faşist işbirliği ile saldırıldı. Görgü tanıklarının ifadelerine göre faşistler organize bir şekilde gelmişti. Meydandaki kitle saldırının ardından KESK binası önünde toplanmaya başladı.

17.25 Adana’da Fatih Karakolu’ndaki kadınlar hariç bütün gözaltılar serbest. Atatürk Parkı’nda liseliler oturma eylem yapıyor. Bir AKP il binasına yürüyor.

17.20 Giresun’daki yürüyüş başladı. Yüzlerce kişi ıslık ve sloganlarla yürüyor.

17.02 Antalya’da Akdeniz Üniversitesi öğrencileri önündeki barikatlar kaldırıldı. Üniversiteliler Cumhuriyet Meydanı’na yürüyor.

17.oo Giresun’da Sokakbaşı’nda halk bir araya geliyor. Atatürk Meydanı’na yürüyecekler.

16.50 Çanakkale’de Liseli Genç Umutçular, 3 Haziran’da okullarında hükümeti istifaya çağırdı. Çanakkale Güzel Sanatlar Lisesi’nde ders öncesi söylenen İstiklal Marşı’nın ardından öğrenciler sloganlar atarak hükümeti istifaya çağırdı. Okul müdürünün öğrencileri susturmaya yönelik çabaları yetersiz kaldı. Derse giren öğrenciler ders bitiminde de sokaklara çıkıp eyleme devam etti. Çanakkale’de eylemi duyan diğer liseden öğrencilerin de katılımıyla beraber toplanan liseliler, cadde üzerinden Çanakkale’yi dolaşıp AKP binasına yürüdü. Yüzlerce liseli yolu trafiği kapatarak yürüdü.  Trafiğin kapanmasıyla yoldan geçen sürücüler  liselilere destek vererek kornalarla sloganlara eşlik etti. Sürücüler liselilerin cadde boyunca yürüyüşü bitirmeleri bekledi. Liseliler AKP binasına yürüyerek eyleme devam etti. AKP önüne gelen grup dakikalarca hükümeti istifaya çağırarak sloganlar attı. Kitle AKP binası önünde oturarak eyleme devam etti. Halk liselilerin geçtiği her noktada durup, liselilerin geçişi boyunca alkışlarla destek verdi.

16.30 Trakya Mühendislik Mezunları, mezuniyet töreninde keplerini attıktan sonra, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları attı. “Kepimizi attık Taksim’e geliyoruz!”

16.28 Bursa’da 2 gün önce gözaltına alınan 52 kişi Adliye’ye getirildi. Bu kişiler, “Avukatımla görüşmek istemiyorum” yazılı kağıt imzaladıkları gerekçesiyle avukatlarıyla görüştürülmüyor. Bursa’da dün gece afiş asan iki kişi gözaltına alındı Ertuğrul Gazi Polis Karakolu’na götürüldü. Gözaltına alınanlar arasında 2 Halkevi üyesi var.

Antakya

Antakya

16.10 Antalya’da Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin kampüs içinde yaptıkları yürüyüşün önünü polis barikatla kesti. Antalya Halkevi binası önünde polis çok sayıda insanı gözaltına aldı. Antalyalılar, Cumhuriyet Meydanı’nda yavaş yavaş toplanıyor.

16.05 Adana’da gözaltına alınanların 132’si karakoldan serbest bırakıldı, geri kalan adliyeye sevk ediliyor.

16.02 Kocaeli Üniversitesi’nde üniversiteliler sınavların iptal edilmesi için rektörlük binasına yürüdü. Rektörlüğün yasaklı çevresini kuşatan öğrenciler dayanışma masası kurdu. Dayanışma masasında yemekler, içecekler paylaşılıyor.

15.42 Tüm Türkiye’de SBS iptal edilsin talepleri twitterda yankılanıyor. #SBSERTELENSİN etiketi twitterda en çok konuşulan konular arasına girdi.

15.31 Nevşehir’de iki gündür şehir merkezinde oturma eylemleri sürüyor. Eylemlere halkın ve üniversitelilerin katılımı oldukça yüksek. Saat 17.00’da muhalefetin katılımıyla Valiliğe kadar yürünecek.

15.20 İzmir Ege Üniversitesi’nde eylem bitti. Öğrenciler koşulsuz, şartsız mazeret sınavına girebilecek.

15.16 Antakya’da dün gece gözaltına alınanların sayısının 17 olduğu öğrenildi. Antakya halkı akşam eylem saatine hazırlık yapıyor. AKP binasının olduğu bölgede polis yığınağı var. Sabahı erken saatlerinde ise Samandağ’da çıkan çatışmada binlerce kişi caddeyi kapattı. Kaymakamlık ve polis karakolu ışıklarını kapatıp araçları ve TOMAları binanın alanına aldı. Sokakta bir tek polis kalmazken halk sokakları doldurdu.

15.11 İzmir Aliağa’da saat 19.00’da Demokrasi Meydanı’nda buluşulacak.

15.oo Bolu Valiliği önünde saat 20.00’da oturma eylemi yapılacak.

14.20 14.30 Diyarbakır’da DİSK, KESK, HDK Taksim direnişine destek eylemi yapacak. “Amed isyandır, Taksim’e selamdır” diyen Diyarbakırlılar saat 19.00’da Sanat Sokağı’nda buluşacak.

14.19 İzmir’de TMMOB, DİSK, KESK, Sendikal Güç Birliği, TTB saat 19.00’da Gündoğdu’da buluşuyor. Halkevleri 18.30’da Sevinç Pastanesi’nin önüne çağrı yaptı

14.10 Antakya’da çoğu siyah kıyafetli 500 kadar liseli  “AKP faşizmine karşı direnen liseliler de var” pankartı açarak yürüyüşe geçti, Saray Caddesi’ne geldi.

13.58 Edirne Zübeyde Hanım’da toplanan tamamı siyah giyimli kitle çarşıya doğru yürüyor. Akşam 20.00’da Zübeyde Hanım’da fotoğraf sergisi olacak.

13.57 Bursa Yıldırım bu akşam saat 21.30’da Mesken Meydanı’nda buluşacak.

13.50 Mersin’de toplam gözaltına alınanların sayısı 28. Gözaltına alınanlardan 2 Liseli Genç Umut’çu serbest bırakıldı. Diğerlerinin bir gün daha gözaltında tutulacağı, yarın ifadelerinin alınacağı söyleniyor. Halkevleri, bu akşam saat 18.00’de tüm kurumlara Emniyet Müdürlüğü önünde basın açıklaması çağrısı yaptı.

13.46 İzmir Alsancak’ta başka liselerden de destek geliyor. Kordon’dan Alsancak’a doğru yürüyorlar.

13.41  Adana’da gözaltıların getirileceği Adliye önünde toplanılıyor.

13.40 İzmir’de Alsancak’ta Şemikler Lisesi’nden 500 öğrenci “Her yer Taksim, her yer direniş sloganları ” ile yürüyor.

13.29 Mersin’de toplam gözaltına alınanların sayısı 28. Gözaltına alınanlardan 2 Liseli Genç Umut’çu serbest bırakıldı. Diğerlerinin bir gün daha gözaltında tutulacağı, yarın ifadelerinin alınacağı söyleniyor. Halkevleri,  tüm kurumlara bu akşam saat 18.00’de Emniyet Müdürlüğü önünde basın açıklaması çağrısı yaptı.

13.28 İzmir Bornova stadyum tarafında halk sokakta yürüyor. “Hükümet istifa” sloganları atılıyor.

Trabzon'da polis faşist işbirliği ile yapılan saldırı

Trabzon’da polis faşist işbirliği ile yapılan saldırı

13.19 Artvin Çevre Platformu, Taksim’e direnişe desteğe geliyor. Platform 5 Haziran saat 19.00’da Taksim Tramvay Durağı’na gelecek.

13.02 Mersin Üniversitesi çalışanları saat 12.00’da Eğitim-Sen’in çağrısıyla Taksim direnişine selam gönderecek.

12.59 Adana’da gözaltına alınan 116’sı çocuk 409 kişiden 133’ü serbest bırakıldı.

12.53 İzmir Ege Üniversitesi’nde Rektörlük sınavları iptal etmiyor. Rektörlük, öğrencilerin koşulsuz şartsız mazeret sınavlarına girebileceğini duyurdu. Ancak öğrenciler sınavların iptalini istiyor, kabul etmiyor.

12.48 İzmir Ege Üniversitesi’nde rektörlük önünde atılan slogan: “Umrumda mı final vize, Tayyip gitsin yeter bize”

12.46 Yunusemre Caddesi’ndeki eylemde onlarca çevik polis tarafından darp edilip caddedeki Otopark’a atıldı.  Yine onlarca polis, ayağa kalkamayan Caner Ertay’a bulunduğu yerde bir kez daha saldırdı. Gözaltına alındıktan sonra Devlet Hastanesi’nden 4 polis tarafından kaçırılıp ‘kafana sıkacağız’ diyerek tehdit edildi. Götürüldüğü Yunusemre Hastanesi’nde de bir işlem yapılmadı. Burnunda ve sağ kolunda kırıklar olan Caner Ertay sabah saatlerinde gözaltından çıktı. Eskişehir Barosu’nun yaptığı basın açıklamasında kendisine yapılan işkenceyi anlattı. Şu an hastanede son tedavisi yapılıyor. Ertay’ı kaçıran polisler, onu Yunus Emre Hastanesi’ne Toros otomobilin bagajında götürdü.

12.15 Dersim’de TEDAŞ’taki bir taşeron şirket bünyesinde çalışan 17 enerji işçisi ihale süresi dolduğu gerekçesiyle işten çıkarıldı. 110 enerji işçisi işten çıkarmaları ve Türkiye genelindeki devlet terörünü protesto etmek için bugün saat 14.30’da Sanat Sokağı’nda olacak.

Çanakkale'de liseliler AKP il binasına yürüdü

Çanakkale’de liseliler AKP il binasına yürüdü

12.00 İzmir Ege Üniversitesi’nde binlerce öğrenci rektörlük önünde finallerin iptal edilmesi için oturma eylemi yapıyor. Öğrencilerin talepleri arasında rektörlüğün eylemlere destek vermesi de var.

10.54 Tunceli bugün saat 19.00’da Sanat Sokak’ta buluşacak.

10.19 Bursa’da gözaltına alınan ve Fomara Karakolu’na götürüldüğü iddia edilen Umut Can Deniz’den haber alınamıyor.

09.27 Antalya’da Akdeniz Üniversitesi’nde öğrenciler saat 15.00’da Yakut Plaza önünde buluşacak.

09.14 Samsun, Atakum Amfi Tiyatro’da 16.00’da buluşacak.

09.04 Hopa, 12.00’da Hopa Parkı’nda buluşacak.

08.57 İzmir’de DİSK, KESK, TTB saat 11’de İzmir Barosu’nda açıklama yapacak.

08.51 Eskişehir’de gözaltıların saat 11.00’da bırakılması bekleniyor.

Kolektif Yürütme Kurulu üyesi Tevfik Caner Ertay Eskişehir'de AKP binasının bulunduğu Yunus Emre Caddesi'ndeki eylemde gözaltına alınıp işkence gördü

Kolektif Yürütme Kurulu üyesi Tevfik Caner Ertay Eskişehir’de AKP binasının bulunduğu Yunus Emre Caddesi’ndeki eylemde gözaltına alınıp işkence gördü

08.35 Eskişehir’de Caner Ertay ismindeki Kolektif Yürütme Kurulu üyesinin dün gece 02.00’da Devlet Hastanesi’ne girişi yapıldı. Ancak herhangi bir işlem yapılmadı. Görgü tanıklarının aktardığında göre 4 sivil polis Ertay’ı arka kapıdan kaçırdı. 02.50’de Yunus Emre Hastanesi’ne kaydı yaptırılan Ertay’a orada da herhangi bir işlem yapılmadı. Arkadaşları Ertay’ı Çarşı karakolunda buldu. Ertay’ın yüzünü tanınmayacak halde ve vücudunun her tarafında işkence izleri bulunuyor. Eskişehir polisi işkence uyguluyor.

Ertay için bir yürüyüş örgütlenmeye çalışılıyor.

04.20 Niğde kent meydanında saat 23:00’da başlayan oturma eylemi halkın Taksim’e destek için söylediği sloganlar ve marşlarla devam etti. 04:00’a kadar oturma eylemini sürdüren halk yarın saat 18:00’da toplanmak üzere sözleşti.

03.21 Eskişehir’de son bilgilere göre 37’nin üzerinde gözaltı var. Çok sayıda yaralı var. Kendi imkanlarıyla hastaneye giden yaralıları polis gözaltına almaya çalışıyor. Eskişehirliler yarın saat 18.00’da Espark önünde buluşacak.

02.57 Isparta’da olağanüstü hal ilan edilmiş durumda. Şehirde baskı çok yüksek. Ayrıca şehirde Türkçe Olimpiyatları organizasyonu yapıldı. Bu organizasyondan çıkan kitle sokakta polislerle iş birliği içinde. Şehirde yaşanan faşist baskıyı protesto etmek için Isparta muhalefeti yarın akşam saat 19.00’da Isparta Eğitim-Sen önünde toplanarak AKP il binasına yürüyecek.

02.51 Antakya’da polis sivil giyimli gruplarla birlikte saldırıyor. Armutlu halk direnişçileri evlerine alıyor.

armutlu4

Armutlu

02.40 İzmir Alsancak’ta görgü tanıklarına göre eli sopalı gruplar saldırıyor. Yer yer çatışmalar devam ediyor.

02.30 Antakya Armutlu’da direniş sürüyor. Polis mahalleyi gaza boğdu. Eylemcilere yardım eden evlere hedef gözeterek gaz bombası atıyor.

02.01 Mersin Forum AVM civarında bir araya gelenlere polis tekrar saldırdı. Eylemcilerin verdiği bilgiye göre üç Kolektif, bir Liseli Genç Umut üyesi ve bir Halkevi üyesi ile birlikte 50’ye yakın kişi gözaltında.

02.00 Antakya’da polis Armutlu Mahallesi’ne saldırdı. Halk polisi Armutlu Mahallesi’ne sokmadı. Polis Armutlu’ya giremiyor.

Mersin'de halk gece boyunca sokaktaydı

Mersin’de halk gece boyunca sokaktaydı

01.54 Kocaeli ve Eskişehir’de çatışma bitti. Kocaeli’de 100 gözaltı var. Eskişehir’de görgü tanıklarına göre bir Kolektifçi dövülüp, otopark alanına atıldı.

01.53 Antakya Armutlu Mahallesi’de halk barikatları güçlendiriyor. Mahalleliler eylemcilere limon dağıtıyor. Polis ara sokaklarda gözaltı yapıyor.

01.45 Eskişehir’deki son saldırıda en az 15 yaralı var.

01.44 Antakya’da eylemciler Armutlu Mahallesi’de barikat kuruyor. Bütün mahalle sokakta. Polis mahallenin girişine yığınak yapıyor.

01.36 Antakya’da Gündüz Caddesi’ne barikat kuran binlerce halk direniyor. Armutlu mahallesindeki binlerce kişi de barikatları kurmaya başladı.

01.32 Antakya’da eylemcilerin ifadesine göre polis gerçek mermi kullanmaya başladı.

01.30 Antakya Cumhuriyet Meydanı’nda kalan eylemcilere AKP’liler saldırdı. Bunun üzerine Armutlu Belediyesi’ne çekilen binlerce eylemci sopalarla Cumhuriyet Meydanı’na yöneldi. Eylemcilerin önünde jandarma, AKP’lilerin önünde polis barikatı var. Arada 150 metre mesafe var.

Niğde'de halk oturma eyleminde

Niğde’de halk oturma eyleminde

01.10 Antalya’da aileler karakolu basarak işkenceyi engelledi. 30 gözaltı serbest bırakıldı.

01.03 İzmir’de Orduevi’ne sığınan eylemcilerin etrafını polis sardı. Orduevi eylemcileri bırakmıyor, polisin içeri girmesine izin vermiyor.

01.02 Niğde’de yüz kişi, “Hükümet istifa” sloganı atıyor.

01.01 Kocaeli Cumhuriyet Parkı’nda polis gerçek mermi kullanıyor.

00.57 Adana’da avukatların verdiği bilgiye göre 220 gözaltı var. Gözaltındakilerin ifadeleri alınıyor.

00.52 Antakyalılar, Armutlu Belediyesi’ne doğru çekiliyor.

00.48 İzmir Alsancak’ta polisin saldırdığı bir grubu askeri bina içeri aldı. Diğer grup Gündoğdu’ya yürüyor.

00.45 Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda onbinler yine toplandı. Alandan ayrılan 2 bin kişi Çallı Meydanı’na AKP il binasına yürüyor.

00.44 Eskişehir’de gerçek mermi ile saldırı başladı.

Antakya'da binlerce kişi saatlerce çatıştı

Antakya’da binlerce kişi saatlerce çatıştı

00.43 İzmir Karşıyaka AKP binası yakıldı, camları kırıldı.

00.39 Eskişehir’de çok ağır gaz saldırısı oldu. Eylemciler bu gaz saldırısı ile ilk defa karşılaştıklarını söylüyor. Çok sayıda eylemci bayıldı.

00.34 Kocaeli Cumhuriyet Parkı’na polis saldırısının ardından parka çıkan yollara mahalleliler barikat kuruyor.

00.33 Samsun’da 500 kişi Gazi Caddesi’ni trafiğe kapatıp Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

00.30 Kocaeli’de 100’e yakın gözaltı var.

00.28 İzmir Karabağlar’da AKP ilçe binası taşlanıyor.

00.25 Antakya’da bin AKP’li eylemcilere saldırdı. Kitle AKP’lileri püskürttü. Bunun üzerine polis kitleye biber gazı ve tazyikli su ile saldırdı.

00.19 Antakya, Cumhuriyet Meydan’nını onbinler doldurdu. Cumhuriyet Meydanı’nda polisi kurduğu barikatın arkasında sivil polisler de var. Barikatın arkasında görgü tanıklarına göre AKP’liler de var. Ufak tefek tacizler sürüyor.

00.03 Eskişehir’de Kolektif üyesi bir kadın fenalık geçirdi hastaneye kaldırıldı.

00.00 Isparta Öğrenci Kolektifi üyesi bir öğrencinin evinin önünde sivil polis bekliyor. Polis Isparta’da eylemcileri gözaltına almaya devam ediyor.

İzmir Karşıyaka'da AKP binasının camları kırılıyor

İzmir Karşıyaka’da AKP binasının camları kırılıyor

2 Haziran il il eylemler

23.45 Eskişehir Yunus Emre Caddesi’nde polis çok yoğun gaz ve ses bombası atıyor. Bacağına gaz bombası gelen bir kadın yere yığıldı

22.35 Niğde’de 50 kişi oturma eylemi yapıyor.

22.34 İzmit’te binlerce kişiye polis saldırdı. Halk eylemcilere kapılarını açtı. Şimdi halk şimdi yeniden Cumhuriyet Meydanı’na doğru çıkmaya çalışıyor.

23.25 Hopa’da binler sokakta.

23.23 Antakya, Harbiye ve Samandağ arasındaki 25 kilometrelik alan doldu. Bu alanda yüzbinlerin olduğu söyleniyor.

23.15 Adana’da gözaltı sayısı 300’ün üzerine çıktı. Dün akşam gözaltına alınanların ifadesi yeni alınmaya başladı. Eylemcilerin ve gözaltındakilerin yakınlarının adliye önündeki bekleyişi sürüyor.

23.14 Trabzon KTÜ’de binlerce kişi rektörlük önünde oturma eylemi yapıyor.

23.13 Antalya’da Çallı meydanında polisin çok sayıda mermi sıkarak dağıttığı 2.000 kişilik kitle kentin değişik mahallelerinde yürüyüşler yapıyor. Bütün mahallelerde tencere çalma ve ışık söndürme eylemleri yapılıyor. Yürüyüşçülere halk büyük destek veriyor.

Antalya AKP il binası çevresinde binler saatlerce çatıştı

Antalya AKP il binası çevresinde binler saatlerce çatıştı

23.08 Isparta’da öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı Modernevler ve Fatih Mahallesi’nde halk, tencere ve tavalarla sokağa döküldü. Polis eylemcileri gözaltına almaya çalışıyor.

23.05 Samsun Atakum’da binlerce kişi AKP binasına yürüyor.

22.58 Edirne’de binlerce kişi şehir merkezine yürüyor. Herkesin elinde tencere, tava var.

22.55 Antakya’da onbinler Köprü’de. İlçelerden, beldelerden halk akın akın geliyor. Kitle Uğur Mumcu’ya yürüyor.

22.52 İzmir Alsancak’taki direniş sürüyor. Polis ve panzerler eylemcileri alana sıkıştırmaya devam ediyor. Eli sopalı sivil polisler olduğu söylenen kişiler eylemcilere saldırıyor.

22.47 Adana’da 200’ün üzerinde gözaltı var. Halk emniyetin önüne gidiyor. 50’nin üzerinde ses bombası atıldı.

22.45 Eskişehir Yunus Emre Caddesi’nde polis biraz geri çekildi. Cadde üzerinde büyük bir ateş yakıldı.

22.44 Kocaeli Yahya Kemal’de bin kişi merkeze yürüdü. Polis önlerini kesti. Üniversitelilerin yoğun olarak yaşadığı Akçakoca sitesinden yüzlerce kişi merkeze yürüyor.

22.35 Bursa’da Teleferik Mahallesi’nde eylem yapanlar, İzmir Bulvarı’nı kapatan eylemcilere desteğe gidiyor.

22.21 Eskişehir’de TGB ve ülkücüler Espark önünde, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları atıyor. Demokratik kitle örgütleri Yunus Emre Caddesi’nde çatışıyor. Polis AKP binasının ara sokaklarında ülkücü faşistlerle birlikte pusu atmış saldırıyor.

22.20 Kocaeli’nde yola barikat kuruldu. Binlerce kişi caddede toplanıyor.

22.16 Kocaeli’de AKP önünde çatışma çıktı. Mahallelerde eylemler yapılıyor.

22.14 Edirne’den Zübeyde Hanım Parkı’na doğru yüzlerce kişi yürüyüşe geçti. Çevredekiler ıslıklarla, kornalarla eyleme destek veriyor.

22.11 Antakya’da onbinlerce kişi Köprü’ye yürüyor.

22.09 Bursa’da Heykel’e yürüyüş başladı.

22.08 Trabzon KTÜ’de 5 bin öğrenci rektörlük binası önünde sloganlar atıyor. Eylemcilerin arasında Ankara’da aracın ezdiği eylemcilerden birinin yakını da var.

22.07 Antakya’da halk, “Hükümet istifa” sloganları atıyor. Her mahallede halk Köprü’ye gidiyor. Köprü’nün yakınında AKP binası var.

22.03 Antalya’da çatışma duruldu. Birçok mahallede halk sokakta, “Hükümet istifa” sloganı atıyor.

22.01 Samsun Atakum Pelitköy toplu konutlarda tencere ve tavalarıyla pencerelerine çıkan halk bir süre sonra sokağa dökülmeye başladı. Ara sokaklarda trampet eşliğinde dolaşan birkaç vatandaşın etkisiyle kalabalık artmaya başladı. Kısa bir süre sonra başka bir kalabalıkta gurupla birleşerek sokakları dolaştı. Toplukonutlar merkezine gelindiğinde 500 kişiyi bulan topluluk, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları ile eylemini bir süre daha sürdürdü.

22.00 Bursalılar FSM Bulvarı’ndan İzmir Bulvarı’na yürüdü. Kitle akşam saat 19.00’dan beri yürüyor. İzmir yolunun iki şeridini halk doldurdu. Binlerce kişi var ve araçlardan evlerden kitleye büyük destek var.

21.50 Isparta’da üniversiteliler bir kafede kitap okuma eylemi yapıyor. Kafeye gelen polisler “izinsiz” kitap okuma eylemi yapamayacaklarını eğer eylemi sürdürürlerse terörle mücadele polisinin gözaltına alacağını söyledi.

21.48 Mersin’de AKP ilçe binasına yaklaşıldığında polis saldırdı. Polis birçok kişiyi yaralayıp gözaltına aldı.

21.47 Eskişehir’de sadece mahalleler değil tüm halk sokağa çıktı. Konvoylar oluşturuldu. Espark önünde de tencere tava eylemi yapılıyor. Espark önündeki kitleye polis AKP binasına yürümedikleri sürece saldırmayacaklarını söyledi. Ancak halk AKP il binasına yürüyor.

21.45 Eskişehir’in bütün mahallelerinden tencere, tava, ıslık, korna sesleri yükseliyor. Çatışma hala devam ediyor.

21.39 Eskişehir’de polis biber gazı ve tazyikli su ile yeniden saldırıyor. Binlerce kişi cadde başında direniyor. Onlarca gaz bombası atıldı. TOMA cadde başına çıkmaya çalışıyor ancak yoldaki kesişen araçlar nedeniyle çıkamıyor.

21.38 Adana’da Halkevi üyesi Çağlayan Demircioğlu’nun durumu iyi. Adana’da çok sayıda yaralı var.

21.37 Bursa’da Teleferik Meydanı’nda buluşan halk, Heykel’e yürümeye çalışıyor.

21.31 Antalya Çallı’da direnenler, Cumhuriyet, Turgut Reis ve Meltem Mahallesi’ne çekildi. Meltem Mahallesi’ndeki yaklaşık 30 bin konutta yaşayanların hepsi ışık yakıp söndürme eylemleri yapıyor.

21.29 Trabzon Kalkındırma Mahallesi’ndeki ses çıkarma eylemi KTÜ kampüsüne yayıldı. Yurtların önünde toplanan öğrenciler merkez kampüs içinde yürüyor.

21.28 Mersin’de sahil tarafında bulunan cadde çift taraflı trafiğe kapatıldı. Barikat kuruldu. Caddeye geçen kitle bir süre yolu trafiğe kapattıktan sonra AKP Yenişehir ilçe binasına doğru yürüyüşe geçti.

21.27 Adana Halkevi üyesi Çağlayan Demircioğlu’ndan haber alınamıyor.

21.24 Adana’da TOMAlar eylemcilerin üzerine sürülüyor. 100’ün üzerinde gözaltı var. Polis eylemcileri gözaltına almaya devam ediyor.

21.21 İzmir Bornova’daki Evka 4 Mahallesi’nde halk tencere tavalarla eylem yapıyor. “Hükümet istifa” sloganları atıyor.

21.18 Trabzon, Karadeniz Teknik Üniversite’nin yanındaki Kalkınma Mahallesi’nden tencere, tava, ıslık sesleri yükseliyor.

21.14 Eskişehir’de polis biber gazı atarak caddeyi boşalttı. Kitle Bağlar’a doğru geri çekiliyor.

21.02 Eskişehir’de TOMA kitlenin üzerine sürüldü. Turuncu gaz sıkan polis kitleyi dağıtmaya çalışıyor.

20.51 Mersin’de saat 18.00’da toplanan kitle Sahil Boyu’na yürüdü. Sayısı iki bini aşan kitle, Sahil Boyu’nda oturma eylemi yapıyor.

20.50 Antalya’da polis yoğun biber, tazyikli su ve plastik mermi ile saldırdı. Kitle Soğuksu Mahallesi’ne çekildi.

20.39 Antakya, Uğur Mumcu’ya ses sistemi kurdu. Hatay Halkevi Başkanı Eylem Mansuroğlu konuşma yapıyor. “Asla yılmayacağız” diyor.

Antalya'da saatlerdir direniş sürüyor

Antalya’da saatlerdir direniş sürüyor

20.37 Antalya Çallı Kavşağı’nda polis çok sayıda kurşun sıkıyor.

20.24 Adana Halkevi 10. Bölge temsilcisi Osman Erkut biber gazından etkilendi. Hastaneye kaldırılıyor.

20.33 Adana Sular Meydanı’nda binlerce kişi polisi kıstırdı. Polis saldıramıyor.

20.27 Eskişehir’de polis havaya ateş açtı. Yağmur başladı ancak kitle dağılmıyor.

20.24 Kocaeli’de saat 19.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan binlerce kişi AKP il binasına doğru yürüyüşe geçti.

20.11 İzmir Konak Meydanı’nda 19.30’da yapılan basın açıklaması sona erdi. Gündoğdu’da bulunan grupların çatışması sürüyor. Polis Gündoğdu’dan eylemcileri çıkarmamak için saldırıyor.

20.05 Binlerce Eskişehirli AKP il binasının önüne gelmek üzere. Caddede polis TOMAyla bekliyor.

20.00 Adana’nın tüm sokaklarında çatışma sürüyor. Polis Atatürk Parkı çevresinde eylemcileri gözaltına almaya çalışıyor. AKP il binasının çevresine polis etten duvar ördü.

19.54 Adana’da halk, havai fişeklerle polisi püskürtüyor.

19.45 Adana’da Halkevi ve Kolektif üyeleri E-5’i trafiğe kapattı.

19.43 Adana’da İstasyon ve Atatürk Parkı çevresinde çatışma sürüyor.

19.40 Antalya Çallı Kavşağı’ndaki çatışma 4 saattir sürüyor. Eylemciler kavşağı kapattı.

19.38 Kırklareli’nde belediye binası önünde yapılan eyleme polis biber gazı ile saldırdı.

19.30 İzmir’deki eylem bitti.

18.53 Adana Atatürk Parkı’na polis saldırdı. Polis gözaltı yapmaya çalışıyor.

18.52 Antakya’da dün çatışmaların çıktığı Uğur Mumcu’da 25 bin kişi oturma eylemi yapıyor.

Samsun'da bin kişi "Hükümet istifa" sloganlar attı

Samsun’da bin kişi “Hükümet istifa” sloganıyla yürüdü

18.49 Antalya AKP İl binasına giden Çallı Kavşağı’nda yaklaşık bir saattir çatışma var. Çatışma sürüyor.

18.44 Bursa’daki eylem bitti. Kitle yava yavaş dağılıyor.

18.33 İzmir Konak eski Sümer Bank önünde kitle sloganlarla bekliyor. Saat 19.30’da basın açıklaması yapılacak.

18.30 Kocaeli, Cumhuriyet Meydanı’nda kitle toplanıyor.

Antalya

Antalya

18.15 Antakya Gündüz Caddesi’nden Armutlu’ya yürüyor. Çatışmanın çıktığı ilk yer..

18.10 Bursa’da yürüyüş başladı. Kitle Heykel’e yürüyor. Heykel’in çevresinde TOMAlar bekliyor. Kitlenin attığı tek slogan, “Katil Erdoğan”

18.03 Antakya’da halk Saray Caddesi’ni tıka basa doldurdu. Halk, “Alanları kazandık” sloganları atıyor.

17.58 Adana’da tüm ara sokaklarda çatışma var. Bir Halkevi ve bir Kolektif üyesine polis silah çekti, tehdit etti.

17.46 İzmir’de AKP İl binasına yürümek isteyen kitleye polis saldırdı. Polislerin yanında eli sopalı sivil polisler var.

17.34 İzmir Konak’ta yürüyüş başladı. Polis bütün yolları kapattı. İzmir Alsancak’taki eyleme polis saldırdı.

17.31 Antakya Armutlu Mahallesi’nden binlerce kişi köprüye geldi. Eylem devam ediyor.

17.28 Adana’da AKP İl binasına yürüyen binlerce kişiye polis Sular Meydanı’nda saldırdı.

Çanakkale AKP faşizmine karşı sokakta

Çanakkale AKP faşizmine karşı sokakta

17.23 Adana’da 15 bin kişi Atatürk Parkı’ndan AKP İl binasına yürüyor.

17.03 Antakya’da eylem başladı, halk sloganlar atıyor, sayı giderek artıyor.

16.29 İzmir toplumsal muhalefeti saat 17.00’da Eski Sümer Bank önünde toplanacak.

16.14 Antakya’da gözaltına alınan 27 kişi serbest bırakıldı.

15.45 Zonguldak Çaycuma’da saat 19.30’da Çaycuma Belediye Sineması önünden Atatürk Anıtı’na kadar yürünecek. Anıtın önünde oturma eylemi yapılacak.

15.40 Tekirdağ halkı, Tuğlalı Parkı’nda saat 17.00’da buluşacak.

15.30 Edirne’de gözaltına alınanlar serbest bırakıldı. Halk gözaltına alınanların serbest bırakılması için yağmur altında saatlerce adliye önünde bekledi. Edirne halkı yarın 20.00’da Zübeyde Hanım Parkı’nda tekrar buluşacak.

15.18 Adana’da gözaltına alınanların serbest bırakılması için saat 17.00’da Abidin Dino Parkı’nda basın açıklaması yapılacak.

15.10 Niğde’de yapılan oturma eylemi 14.30’da bitti. Oturma eyleminin ardından yürüyüş yapıldı. Niğdeliler saa 23.00’da tekrar bir araya gelecek.

14.48 Tarsus’ta Musalla Halkı mahalleden yürüyüş başlattı. Onlara Halkevleri, Partizan, ÖDP, TKP, TKP 1920, HDK gençliği katıldı.Yaklaşık 5 bin kişinin yürüdüğü eylem de, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. Yarenlik alanında oturma eylemi yapan kitleye Eğitim-Sen de katıldı. Saat 18:00’da tekrar toplanılacak.

14.47 Antakya’da gözaltında bulunanlar için halk emniyet ve adliye önündeki bekleyişini sürdürüyor. “Antakya çocuklarına sahip çıkıyor” sloganıyla bütün Antakya halkına çağrı yapılıyor.

14.43 Mersin’de sosyal medya üzerinden çağrılar yapılıyor. Saat 18.00’da Forum AVM önünde.

14.40 Gaziantep KESK gözaltına alınanlar için 17.00’da Kırkayak Parkı’nda basın açıklaması yapacak.

14.37 Samsun Anıt Park’ta toplanan kitle, gözaltıların serbest bırakılmasını, halka zulüm yapan yöneticilerin ve tüm AKP’nin istifasını vermesini istedi. Bundan sonra da dayanışma içinde olunacağı söylenerek eyleme son verildi.

14.30 Antalya’nın yasaklı Cumhuriyet Meydanı’da, halk toplanıyor. Sayı giderek artıyor. “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları yükseliyor.

14.13 Niğde’de kentin en işlek caddesinde oturma eylemi yapan 200 kişi, “Hükümet istifa” sloganları atıyor.

14.11 Samsunlular halaylarla, horonlarla Anıt Park’taki eyleme devam ediyor.

13.58 Samsun Anıt Park’ta oturma eylemi sürüyor.

13.57 Adana Turgut Özal Bulvarı’nda yüzlerce kişi çatışıyor.

13.40 Antakya’da gözaltına alınanların bir kısmı serbest bırakıldı. Kalanlar içi adliyeye gidiliyor. 17.00’da Antakyalılar Saray Caddesin’de buluşuyor sabaha kadar süren oturma eylemi yapacak.

13.38 Bursa, 18.00’da Setbaşı’ndan Heykel’e yürüyecek.

13.37 Kocaeli, saat 19.00’da Cumhuriyet Parkı’nda buluşuyor.

13.36 Antalya’da sosyal medya üzerinden çağrılar yapılıyor. 14.00 ve 16.00’da Cumhuriyet Meydanı’na..

13.10 Adana’da avukatların verdiği bilgiye göre 37 gözaltı var. Adliye önünde bekleyiş sürüyor.

13.02 Samsun’da Gazi Caddesi’ni trafiğe kapatan 4 bin kişi de Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Samsun, “Hükümet istifa” sloganlarıyla inliyor.

12.58 Samsun’da bin kişi Çiftlik Caddesi’ni trafiğe kapattı, “Hükümet istifa” sloganları atarak Cumhuriyet Meydanı’na yürüyor.

12.56 Adana’daki eylemlerde 37 kişi gözaltına alındı. Adana’da demokratik kitle örgütleri Adana Adliyesi önüne çağrı yapıyor.

04.39 Mersin’de toplam 35 gözaltı olduğu söyleniyor. Mersin’de çatışmalar sona erdi.

04.33 Avukatların saat 02.00’da aldığı bilgiye göre Antalya’da toplam 60 gözaltı var.

04.30 Antalya’da Cumhuriyet Meydanı’nda bekleyen kitle şu sıralar dağılıyor.

03.51 Yaklaşık 1 saat önce Kıbrıs Şehitleri’nde faşist gruplar direnişçilere saldırdı. Ancak şu sıralar İzmir durgun.

izmir4

İzmir’de binler kişi sokağa çıktı

03.42 9 saattir Antalya çatışıyor. Cumhuriyet Meydanı’nda bekleyiş sürüyor. 2 ağır yaralı olduğu gelen bilgiler arasında.

03.04 Antalya’da sonuncu saldırı sonrası kitle dağılmış durumda. Dağılanlar Cumhuriyet Meydanı’na gidiyor.

02.35 Eskişehir’de büyük bir çoğunluk yaralanarak dağıldı. Hala 500-600 kişi çatışıyor. Bütün apartmanların kapıları açık duruyor. Eskişehirliler birbiriyle dayanışma içinde. Araçlar, eylemcilerin rahat yürüyebilmesi için kendiliğinden duruyor.

02.31 İzmir’de AKP’liler eylemcilere saldırıyor.

02.04 Adana Halkevi üyesi Osman Ağca’nın ayağı kırıldı.Yeni Numune Hastanesi’nde tedavi görüyor

01.29 Antalya’da AKP il binasının etrafında binlerce kişi direnmeye devam ediyor. Polis gaz bombaları atıyor

20130602_011635

00.32 Eskişehir’de devam eden eyleme Cem Adrian katıldı. Kitlenin bir kısmıyla beraber şehir merkezine yürüyorlar. Eskişehir’de müdahale oldu. Portakal gazı olduğu düşünülen gaz nedeniyle çok kişi aşırı etkilendi.

00.30 Eskişehir’de müdahale oldu. Portakal gazı olduğu düşünülen gaz nedeniyle çok kişi aşırı etkilendi.

00.21 Mersin’de atılan ses bombası bir kişinin yanında patladı. Hastaneye kaldırıldı. Bir araç kitlenin içine hızla daldı. İki kişiyi yaraladı

00.20 Kocaeli’de son durum yaklaşık 3-4 bin kişi Cumhuriyet Parkı’nda AKP karşıtı sloganlarla.

Muğla

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde, Taksim’deki Gezi Parkı direnişine destek vermek için halk sokağa çıktı. Eylem 1 Haziran gecesi boyunca devam etti. AKP Bodrum ilçe binasına yürümek isteyen eylemcilere polis saldırdı. Çıkan çatışmada çok sayıda eylemci yaralandı. 29 kişi gözaltına alındı. Çatışma sırasında Cevat Şakir Bulvarı yaklaşık 8 saat trafiğe kapalı kaldı.

Bodrum'daki eyleme polis vahşice saldırdı

Bodrum’daki eyleme polis vahşice saldırdı

Manisa

Manisa’da, İstanbul Taksim’deki Gazi Parkı eylemlerine destek veren topluluk, 2 Haziran gecesi tencere ve tavaları kepçelerle çalıp hükümeti istifaya çağırdı. İstanbul Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olayları protesto etmek amacıyla, Manisa’da, sosyal paylaşım sitelerinden haberleşen bir grup eylem yaptı. Gündüz yürüyüş düzenleyen göstericiler saat 22.00’de Uncubozköy Semti’nde tekrar toplanıp tencere ve tavaları kepçeyle çalarak hükümeti istifaya davet etti. Sloganlar atan 500 kişilik grup, bir süre yürüdükten sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Antep

Antep’te, Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olaylara destek vermek amacıyla toplanan yaklaşık bin öğrenci, tencere ve tavalarla protesto eylemi yaptı. Hükümet aleyhine slogan atan kalabalık, olaysız şekilde dağıldı. Şahinbey İlçesi Üniversite Bulvarı’nda bin kişilik öğrenci grubu, Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylara destek vermek için toplandı. Ellerindeki tencere ve tavalarla yürüyen kalabalık, çeşitli sesler çıkartarak Gaziantep Üniversitesi önüne yürüdü. Hükümet aleyhine sık sık slogan atan öğrenci grubu, alkol alarak bulvarı araç trafiğine kapatmaya çalıştı. Türk bayraklarıyla yürüyen grubun 2 saat süren eylemi olaysız şekilde sona erdi.

Antep'ten tencere tava sesleri yükseldi

Antep’ten tencere tava sesleri yükseldi

Balıkesir

TÜİK Meydanı’nda 2 Haziran günü bir araya gelen çoğu lise ve üniversite öğrencisi gençler, şarkılar ve türküler söyleyerek Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olayları protesto etti. Hükümeti istifaya çağıran öğrenciler, daha sonra bulundukları yerden Toplu Taşıma Merkezi’ne yürüdü. Toplu Taşıma Merkezi önünden Balıkesir’i Edremit ilçesine bağlayan yol üzerinde oturma eylemine geçen yaklaşık 3 bin öğrenciye çevre halkı da destek verdi. Bir esnafın öğrencilere tepsilerle börek ikram ettiği olaylarda, grup daha sonra çarşı merkezine yöneldi. Öğrencilerle polis arasında çatışma çıktı. Polisin biber gazı, sis bombası ve copla saldırdı. Polisler sokak arasında öğrenci avına çıktı. 44 öğrenci gözaltına alındı. Halk evlerinin balkonundan alkışlarla destek verdi. Balıkesir’de üç devam eden çatışmada 41 kişi gözaltına alındı.

Balıkesir'de çatışma çıktı, polis gaz ve tazyikli su ile saldırdı

Balıkesir’de çatışma çıktı, polis gaz ve tazyikli su ile saldırdı

Fethiye

Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde 2 bin kişi, Taksim Gezi Parkı’nın korunması için yapılan eyleme destek verdi. Sosyal medya üzerinde örgütlenen kalabalık 2 Haziran günü Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi önünde toplandı. “Hükümet istifa, Tayyip istifa”, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “İsyan, devrim, özgürlük”, sloganları atıldı. “AKP yıkılsın, AVM yapılsın”, “Taksim direniş değil, diriliştir” pankartı açıldı. Eylemciler, “Zıpla, zıplamayan Tayyip olsun” sloganları attı.

Erzurum

Erzurum’da üniversite öğrencileri 2 Haziran’da “Ayranlı Gezi Parkı” protestosu yaptı. Havuzbaşı Atatürk Anıtı önünde toplanan öğrenciler, pankart açıp, ayran içerek protesto eylem yaptı. Oturma eylemi yapan öğrenciler şarkılar söyledi. Eylemi ayran içerek sonlandırdılar. Ayrıca 31 Mayıs’ta Gezi Parkı protestosunda bine yakın öğrenciye polis panzerlerden boyalı su sıkıp, 48 öğrenciyi gözaltına almıştı. Gözaltına alınan 48 öğrenci bir gün sonra serbest bırakıldı.

 

Tunceli

Tunceli’de 2 Haziran gecesinde elektriklerin kesilmesi, İstanbul Taksim’de Gezi Parkı’na destek protestosuna dönüştü. Kent merkezinde toplanan kalabalıkla polis arasında çatışma çıktı. Polis eylemcilere, gaz bombası ve basınçlı su ile saldırdı.

Kütahya

Kütahya’da 2 Haziran günü AKP il binasına yürümek isteyen halka polis, biber gazı ve copla saldırdı. Akşam saatlerinde Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan ve aralarında Seyit Ömer Linyitleri İşletmesi’nde (SLİ) çalışan işçilerinin de bulunduğu yaklaşık 2 bin kişi “Hükümet İstifa” sloganları ile AKP il binasına yürüdü. Sevgi Yolu’nda polisler kalabalığın önüne kesti. Eylemcilerin AKP il binasına gitmesini engellemek için polis biber gazı ve copla saldırdı. Apartman balkonlarına çıkan mahalleliler de tencereli ve tavalı eylem yaptı.

Kütahya

Kütahya

Denizli

Onbinlerce Denizlili, 2 Haziran’da yaptıkları eylemde Gezi Parkı Direnişi’ni selamladı.

Sosyal medyadan örgütlenen eylemde “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları, alkışlar ve ıslıklar eşliğinde toplanan halk, önce Bayramyeri’ne, oradan tekrar Çınar Meydanı’na yürüdü.

Polis barikatlarını aşarak kent içinde yürüyüşe devam eden halk, eylemine Pamukkale Üniversitesi Amfi Park önünde şarkılarla ve halaylarla devam etti.

Çorlu

Çorlu’da binlerce kişi 2 Haziran’da AKP binasına yürüdü. Cumhuriyet Meydanı’na geçen halk, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları ile kenti baştan başa dolaştı. Yürüyüş boyunca binlerce kişiye ulaşan kitle AKP önünden tekrar Atatürk Meydanı’na geldi. Eylemde tencereler ve tavalar da getirilmişti. Kent genelinde eylemler sabaha kadar devam etti. Bazı bölgelerde binleri bulan kitle mahallelerde eylem yaptı. Çorlu’da oturma eylemleri devam ediyor.

Kırıkkale

Kırıkkale Üniversitesi öğrencisi yüzlerce üniversiteli, 2 Haziran’da Cumhuriyet Meydanı’nda oturma eylemi yaptı. Hukuk Fakültesi öğrencisi Ahmet Özer, “Dünyanın en gözde kenti olan İstanbul’un doğal ve kültürel miras alanları bir bir yok olup gitmektedir. Vatandaşlarımızın tek derdi anayasal hakları kullanmaktı. Şehrin doğasını bozdukları yetmiyor gibi bir de çeşitli kimyasal kullanarak insanlığın doğasını bozmaya çalışıyorlar” dedi. Öğrenciler “Hükümet istifa” sloganları attı.

Sakarya

Sakarya’da Halkların Demokratik Kongresi İl Meclisi, 2 Haziran’da İstanbul Gezi Parkı’nda yaşanan olayları protesto etti. AKM önünde bir araya gelen HDK üyeleri ve kitle örgütü temsilcileri adına konuşan HDK Dönem Sözcüsü Ümit Ökten, “Taksim Gezi Parkı direnişini sürdürenlere Sakarya’dan bir selam göndermek” için toplandıklarını söyledi. Basın açıklaması sırasında sık sık “Hükümet İstifa”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganları atıldı.

Çorum

Çorum’da 2 Haziran günü binlerce kişi sokağa döküldü. Çorum Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla Özdoğanlar Sineması önü ve Hürriyet Parkı olmak üzere iki ayrı bölgede toplanan halk, “Hükümet istifa”, “Tayyip baksana kaç kişiyiz saysana” sloganlarıyla yürüyüş yaptı. KESK Dönem Sözcüsü Nevzat Veldet, AKP’nin saldırılarının dur durak bilmediğini belirterek, “Kapsamlı ve her cepheden bir yönelim var. Neo liberal politikaların ve milliyetçi muhafazakâr ideolojinin yaşamın her alanına nüfuz etmesi için başlatılan yeni saldırı dalgasına karşı toplumun tüm kesimlerinde biriken öfke ve tepki en son Taksim Gezi Parkı direnişiyle açığa çıktı” dedi. Çorumlular’ın coşkusu sabah saatlerine kadar sürdü.

Kırşehir

Kırşehir’de 2 Haziran’da Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olaylar protesto edildi. Cacabey Meydanı’nda toplanan grup sloganlar eşliğinde AKP Kırşehir İl Başkanlığına doğru yürüyüşe geçti. Sloganlarda sık sık “Hükümet istifa”, “Kahrolsun faşizm”, “Her yer Taksim her yer direniş” sesleri yükseldi. AKP İl Başkanlığı önünde bekleyen grup bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra Ahi Parkı’na yürüdü. Park’ta bir açıklama gerçekleştiren eylemciler “AKP faşizmi Taksim’den elini çekmelidir, Gezi Parkı’nda AVM’ye hayır, Taksim halkındır” dedi.

Ordu

Ordu’da 1 Haziran’da başlayan Gezi Parkı eylemleri sürüyor. Ordu Merkez, Fatsa ve Ünye ilçelerinde emek demokrasi ve barış güçleri sokak eylemlerini devam ettiriyor. 1 Haziran’da  KESK’in çağrısıyla saat 13.00’te bir araya gelen kitle yürüyüş düzenledi. Aynı günün akşamı binlerce kişi şehri bir baştan bir başa yürüdü. 2 Haziran’da eylemler devam etti.

Ordu

Ordu

Urfa

Urfa’da “Kolektif Öğrenciler” adı altında sosyal medyada örgütlenen yüzlerce öğrenci, 2 Haziran’da Gezi Parkı direnişine destek vermek ve polis saldırısını protesto etmek amacıyla 11 Nisan Stadyum’u önünde biraraya gelerek Karakoyun İş Merkezi önüne yürüdü. CHP’li, BDP’li yöneticiler, İHD ve KESK bileşeni sendika temsilcilerinin destek verdiği yürüyüşte kitle, meşale yakarak, “Diren Urfa”, “Yeşili çalma korna çal” ve “Faşizme karşı omuz omuza” dövizleri taşıdı. Daha sonra belediyenin önündeki bahçeye geçen öğrenciler, eylemlerinin devam edeceğini duyurdu.

Tunceli

Dersim’de bulunan demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler, HDK’nin çağrısıyla bir araya gelerek 2 Haziran’da Gezi Parkı direnişini selamladı. Sanat Sokağı’nda bir araya gelen binlerce yurttaş, AKP İl binasına yürüyüş düzenledi. Yürüyüş sonunda konuşma yapan HDK Dersim Sözcüsü Hüseyin Tunç, Gezi Parkı’na sahip çıkan halka yapılan müdahaleyi kınadıklarını ifade etti. Yapılan konuşmanın ardından kitle Taksim direnişine destek sunmak için nöbet tutmaya başladı.

Batman

Batman’da bir araya gelen çoğunluğu genç ve üniversite öğrencisi olan yüzlerce kişi 2 Haziran’da Atatürk Parkı’nda protesto eylemi gerçekleştirdi. Atatürk Parkı içinde yürüyüş gerçekleştirdikten sonra parkın önünde Batman Demokrasi Platformu bileşenleri ile Jin Ekolojik Yaşam Derneği’nin (Eko-Jin Der) katılımıyla basın açıklaması gerçekleştirildi. Kitle adına açıklama yapan SES Batman Şube Başkanı ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Esat Altunışık okudu. Yapılan açıklamaların ardından gençler Batman Park AVM’ye yürüdü. Polisin yürüyüşü engellemesi üzerine gençler ile polisler arasında arbede çıktı. Kitle yürüyüşünü gerçekleştirdi.

1 Haziran il eylemleri:

22.49 Adana’da Toros Mahallesi, Ziya Paşa Caddesi, Atatürk Caddesi, Gazi Paşa Caddesi, Baraj Yolu, Kenan Evren, Turgut Özal, Hayal Park ve çevresinde halk barikatlar kurdu. Barikatlar ateşe verildi. Çatışmalar sürüyor.

22.31 Antalya’da yaklaşık üç saattir çatışma sürüyor. Bin kişilik grup AKP binasının yolunu zorluyor.

22.30 Samsun’da çatışmalar 22:00’da hala devam ediyordu. 200 kişinin gözaltına alındığı ve çevik kuvvet müdürlüğüne götürüldüğü görüldü. Polis sokaklarda hala gözaltı yapıyor. Ellerine pitbul köpekleri alan ellerinde sopa olan bir grup ara sokaklarda bulduğu küçük eylemci gruplarına saldırdı. Eylemciler Atakum amfi tiyatroda tekrar toplanmaya başlıyor.

22.24 İzmir Çankaya’da yola barikat kuruldu. Bir kısım eylemci Gündoğdu’ya yürüyor. Yaralananlar var.

22.23 Kocaeli tencere tava sesleri ile inliyor.

22.21 Bursa’da eylemciler yolu yeniden trafiği kapattı.

22.19 Kocaeli’nde AKP binası önünde oturan binlerce kişi eylemini sonlardı. Eylemler kentin her yerine yayıldı.

22.17 Edirne’de gözaltına alınanlar adliyeye götürüldü. Adliyede bekliyor. Yüzlerce Edirneli adliyeye yürüyor.

22.16 Adana’da Kasım Gülek bölgesinde binlerce kişi sokağa çıktı. Adana’nın merkezindeki Sular Meydanı’nda gaz bombaları ile saldıran polise halk havai fişeklerle yanıt veriyor.

22.13 Bursa’da, “Hükümet istifa” sloganları atanlara Texas Taraftar grubu saldırdı. Bıçaklanan bir kişi hastaneye kaldırıldı.

22.12 Bursa Heykel’de saatlerdir trafik kapalıydı. Ancak Texas Taraftar grubunun saldırısının ardından trafik açıldı.

22.01 Rize Fındıklı’da bugün tüm toplumsal muhalefetin katılımıyla, AKP İlçe Binası önünde basın açıklaması yaptı. 20.00’da yapılacak olan meşaleli yürüyüşün ilgili çağrı yapıldı. 20.00’da bin 500 civarı insanın katılımıyla meşaleli yürüyüş yapıldı. “Her yer Taksim her yer direniş”, “Taksim’e selam direnişe devam” sloganları atıldı. Eylem şu anda Fındıklı merkezindeki Hayati Aykut Parkı’nda devam ediyor. 00.00’a kadar beklenecek. Parkın ortasında büyük bir ateş yakıldı. Fındıklılar ateşin etrafında. 00.00’da ise kalmak isteyen eyleme devam edecek. Bu akşamdan itibaren Fındıklı halkı her akşam saat 20.00’da buluşmaya söz verdi. Oturma eylemi sırasında sık sık HES’ler veHES şirketlerine karşı sloganlar atıldı. Çünkü Fındıklı’da halk yapılmak istenen 25 tane HES projesi ile İstanbul, Ankara’daki yağmanın aynı olduğunu, Gezi Parkı’na sahip çıkanlarla mücadelesinin aynı  düşünüyor. Eylemin sürekliliği ise ülke genelinde yaşanan gelişmelere bağlı.

22.oo Adana’da polis bütün minibüs ve otobüsleri durdurarak eylemci arıyor.

21.58 Bursa’da Texas taraftar grubu “Allahu ekber” sloganlarıyla, bira şişeleri, sopalarla eylemcilere saldırıyor.

21.40 Adana Atatürk Parkı’ndaki kitleye polis tekrar saldırdı. Dört eylemciden haber alınamıyor.

21.22 Trabzon Tonya’da 200 kişi ilçe meydanında “Katil Erdoğan”, “AKP evine ABD’ye”, “Livalobu Yaylası Tayyip’e mezar olacak”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atılıyor. Tonyalılar hep bir ağızdan Gündoğdu Marşı’nı okuyor. Tonyalılar sabaha kadar meydanda kalacaklarını duyurdu.

21.10 Samsun’da eylemcilere özel tim saldırmaya başladı.

20.50 Eskişehir Espark önünde 15 bin kişi bekliyor. Polis Espark’ın çatısından kitlenin üzerine gaz bombası atıyor.

20.45 Fethiye’de halk AKP ilçe binası önünde 17.00’dan beri oturma eylemi yapıyor. Battaniyelerini de yanında getiren eylemciler sabahlamayı düşünüyor.

20.40 Kocaeli AKP İl binası önünde polis barikat kurdu. Barikatı 20 bin kişi zorluyor.

20.30 Bursa Heykel’de,”Bu gece burada devrim olacak” sloganları atılıyor. Atatürk Caddesi başından sonuna kadar insanlar caddeyi doldurdu. Her mahalleden akın akın insanlar geliyor. Otuz bin sayı var. Eylemciler oturuyor.

20.20 Adana Gazipaşa Caddesi’nde üç bin kişi çatışıyor. Sular Meydanı’ndaki 6 bin kişi alanı koruyor.

20.19 İzmir AKP binasına yürüyen kitleye polis saldırdı.

20.18 Sinop-Samsun yolunu trafiğe kapatan halk, yolda barikatlar kurdu ve barikatları ateşe verdi.

20.06 Samsun’da 15 yaralı var. Bir Halkevci ve bir Kolektifçi bacağıdan yaralandı.

20.05 Elazığ’da çatışma durulmaya başladı. En az 4 yaralı var. Kitle mahallelere çekiliyor.

19.54 Kocaeli’de binler, “İsyan devrim özgürlük” sloganları ile AKP İl binasına yürüyor.

19.49 İzmir muhalefeti Konak Eski Sümer Bank önünden Gündoğdu’ya yürüyor. Binlerce kişi AKP İl binasına yürüyor. “Hükümet istifa” sloganları atılıyor. Kitle giderek kalabalıklaşıyor.

19.47 Adana’da üç yaralı var. Yaralılardan birinin karnına plastik mermi isabet etti.

19.42 Edirne’de AKP İl binasını işgal eden 3 kişi baronun aracıyla adliyeye götürülüyor. Binlerce kişi de adliyeye doğru yürüyor.

19.40 Samsun’da çıkan çatışmalar nedeniyle, Samsun-Sinop yolu trafiğe kapatıldı.

Eskişehir'de binler AKP faşizmine karşı sokakta

Eskişehir’de binler AKP faşizmine karşı sokakta

19.39 Kayseri meydandaki eyleme polis saldırdı, gözaltı yapıyor.

19.36 Elazığ’da polis eylemcilere saldırıyor. Polis gaz ve su ile saldırıyor.

19.33 Bursalılar Kültür Park’tan çıktı. Kitle Fomara yönünde ilerliyor.

19.26 Kocaeli, Cumhuriyet Parkı’ta saat 18.00’dan itibaren binlerce insan buluştu. Sayı giderek artıyor.

19.24 Afyon’da yaklaşık bin kişi Anıt Park’ta toplandı. “Hükümet istifa” sloganları atılıyor.

19.16 Samsun’da AKP il binasını kuşatan 10 bin kişiye polis saldırıyor.

19.15 Adana’da tüm sokaklarda çatışma var. Polis her yere gaz sıkıyor, TOMAları insanların üzerine sürüyor.

Adana'da binlerce kişi AKP İl binasına yürüdü

Adana’da binlerce kişi AKP İl binasına yürüdü

19.12 Antakya’da halk gözaltıların serbest bırakılması için direnişe devam ediyor.

18.59 Samsun’da binlerce kişi AKP İl binasını kuşattı.

18.46 Adana’da AKP binasına yürüyen binlerce kişiye polis Sular Meydanı’nda saldırdı.

18.44 Artvin’de saat 13:00’da çok katlı otopark önünde toplanan yaklaşık 500 kişi “Her yer taksim, her yer direniş”, “Direne direne kazanacağız, Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Yürüyüş esnasında çevredeki halk tencere ve tavalarla sesler çıkararak yürüyüşe destek verdi. Defalarca Artvin sokaklarını arşınlayan kitle, 20:00’de tekrar buluşmak üzere sloganlar eşliğinde dağıldı.

18.36 Elazığ’da eylemin düzenleyicileri eylemi sonlandırma kararı aldı. Ancak kitle bu karara uymadı. Mahallelere çağrı yaparak sayılarını artıracaklarını söylüyorlar. Kitle Fevzi Çakmak Caddesi’ne doğru yürüyor.

eskisehirfoto

18.28 Adana’da CHP-MHP-İP İstasyon Meydanı’na doğru yürüyor, kitlenin büyük kısmı meydanda bekleyişini sürdürüyor.

18.27 Eskişehir Espark’ta bir araya gelen 15 bin kişi AKP İl binasına yürüyor. “İsyan devrim özgürlük”, “Hükümet istifa”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atılıyor.

18.25 Elazığ’da PTT meydanındaki kitle Bozat Garajı’na yürüyor. Kitlenin sayısı 2 bine ulaştı. Polis eylemin sonlandırılmasını istiyor. Kitle polise tepki gösteriyor.

18.19 Adana Atatürk Parkı’nda kitlenin sayısı 10 bine yaklaştı. Saat 19.00’da AKP İl binasına yürünecek.

18.16 Antakya Armutlu Mahallesi’nde toplanan kitlenin sayısı 15 bine ulaştı. Kalabalığın direnişi devam ediyor. Gözaltına alınanlar bırakılana kadar direnişin süreceği söylendi.

18.15 Sinop’taki basın açıklamasını Eğitim-Sen Şube Başkanı okudu. Açıklamada Taksim ve Kızılay meydanı selamlandı, hükümet istifaya çağırıldı. Türkiye genelinde binlerce Metin Lokumcu’nun olduğu söylenen basın açıklamasında Termik ve Nükleer santrallere karşı mücadelenin devam edeceği söylendi. Diğer illerde saldırılar bitene kadar oturma eylemine devam edileceği açıklandı.

18.13 Bursa Kültür Park’ta on bine yakın kişi bir araya geldi. “Hükümet istifa”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atılıyor

18.12 Elazığ’da bin kişi PTT Meydan’ında.

18.04 Bursa Kültür Park’ta on bine yakın kişi bir araya geldi. “Hükümet istifa”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atılıyor.

17.51 Antakya’daki Armutlu Mahallesi’ndekilerin sayısı on bini aştı. Kitle herkesi Armutlu’ya çağırıyor, “Hükümet istifa” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları, sık sık atılıyor.

17.50 Trabzon’da Meydan Park’ta toplananların sayısı on bini aştı. Kitle “Bize her yer Taksim, her yer direniş” “Hükümet istifa” sloganları atıyor.

17.42 Eskişehir’de protestolar ve direniş 18:00’da yapılacak yürüyüşle devam edecek.

17.41 Samsun’da Atakum Amfitiyatro’da bir araya gelen 4 bin kişi AKP il binasına yürümeye hazırlanıyor.

17.36 Adana’daki Atatürk Parkı’nda 3 bini aşkın kişi toplandı. Kitleye yönelik faşist provokasyonlar oluyor.

Trabzon'da kitlenin sayısı sürekli artıyor

Trabzon’da kitlenin sayısı hızla arttı. Trabzonlular, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları attı

17.33 Antakya’da 3 bini aşkın Armutlulu, polisi mahalleden kovdu. Mahallede direniş çağrıları yapılıyor.

17.30 Bursa’nın yasaklı yollarından Altıparmak Yolu’nu eylemciler trafiğe kapattı. Eylemcilere katılan Bursalıların sayısı giderek artıyor.

17.28 Antakya polis halkın kurduğu barikata saldırdı. Mahalle içlerine giren ve gaz bombası atan polisin üzerine mahalleliler, patates çuvallarını, saksılarını atıyor.

Antakya'daki çatışmada binler direndi

Antakya’daki çatışmada binler direndi

17.21 Zonguldak Ereğli’de 400 kişi Atatürk Anıtı önünde, “Hükümet istifa”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atıyor.

17.19 Bursa’da Heykel Timurtaş otobüs duraklarında toplumsal muhalefet bir araya gelmeye başladı. Kitle Kültürpark Havuz’a yürüyor.

17.11 Sinop saat 18.00’da yapacağı basın açıklamasının ardından eğer İstanbul’daki saldırılar sürüyorsa AKP binasına yürünecek.

17.10 Mersin’de saat 12.00’da başlayan oturma eyleminin ardından Mersinliler, saat 16.30’da Forum AVM önüne yürüyüşe geçti. Forum’a giden cadde trafiğe kapatıldı. Birazdan Forum AVM önünde basın açıklaması olacak.

17.05 Siirt’te KESK Güres Caddesi’nde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya çevrede bulunanlar alkışlarla destek verdi. Sık sık “Her yer Taksim her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Hükümet istifa” sloganları atıldı. Açıklamanın ardından kısa süreli oturma eylemi gerçekleştirildi.

17.03 Hopa’da AKP binasına yürüyen kalabalığın sayısı 2 bini geçti.

17.00 Antakya’da polis Sendika.org muhabiri Özge Sapmaz’ı gözaltına almaya çalıştı. Ancak halkın müdahalesiyle polis Sapmaz’ı gözaltına alamadı.

16.59 Trabzon’da kitle giderek kalabalıklaşıyor. Tüm caddeyi dolduran Trabzonluların sayısı 8 bin kişiye ulaştı.

16.56 Antakya’da polis ve jandarma birlikte saldırdı. Çok sayıda yaralı var. Kitle Armutlu Mahallesi’ne çekildi, barikat kuruyor.

16.54 Hopa’da bini aşkın kişi AKP binasına yürüyor.

16.51 Isparta’da AKP İl binası önünde 2 bin kişi oturma eylemi yapıyor.

16.48 Adana’da Atatürk Parkı’nın yarısını kitle doldurdu. “Tayyip istifa” sloganları atılıyor.

16.47 Taksim saldırıları Zonguldak Çaycuma’da protesto edildi. Yüzlerce kişi, “Çaycuma Emek ve Demokrasi Güçleri imzalı “AKP halka karşı savaş açtı! Boyun eğmeyeceğiz” pankartını açarak Atatürk Anıtı önünden AKP ilçe binasına yürüdü. Yüzlerce kişi AKP ilçe binası önünde oturma eylemi yaptı. Emekçiler, Taksim’deki saldırıların sorumlularının hesap vermesi gerektiğini belirterek 18.30’da AKP ilçe binası önünde yeniden bir araya geleceklerini duyurdu. Basın açıklamasını Çaycuma Eğitim Sen Temsilcisi İsmet Akyol okudu ve sorumlular hesap verene kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

16.42 Sinop’ta oturma eylemi 13.00’dan itibaren başladı. Yaklaşık bin kişi Uğur Mumcu Meydanı’nda eyleme devam ediyor. Yeşil Gerze Çevre Platformu, 18.00’da  eyleme katılacak. 18.00’da basın açıklaması yapılacak. İstanbul’daki duruma göre basın açıklamasından sonra eylemin gidişatına karar verilecek.

16.36 Antakya’da 5 bin kişilik kitle polis barikatına yüklendi. Polis gazlı su sıktı, arka sokaklardan kitleyi kuşatmaya çalıştı. Halk evlerinden süt, limon atıyor. Araçlar korna çalıyor. İtfaiye suyu biten TOMA’ya takviye için geldi ancak halk itfaiyenin önün kesti.

16.34 Taksim’deki saldırıları protesto eden Aliağa Belediyesi bu akşam düzenleyeceği Türk Halk Müziği Konseri’ni iptal ettiğini açıkladı. Belediye şu açıklamayı yaptı:
“Taksim’de dört gündür yaşanan olayların tüm Türkiye gibi Aliağa kamuoyu da kaygıyla izlemektedir. Çevreyi korumak için demokratik tepkisini gösteren yurttaşlarımızın karşılaştığı olumsuz tutumu üzüntüyle karşılıyoruz. Olaylarda yaralanan yurttaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. 1 Haziran 2013 Cumartesi akşamı düzenlenecek olan Aliağa Belediyesi Konservatuarı Türk Halk Müziği Korosu konserimiz ülkece yaşadığımız bu endişe verici toplumsal gelişmeler nedeniyle bugün için iptal edilerek ertelenmiştir. Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

16.30 Trabzon’da 4 bin kişi yürüyor.

16.21 Antakya’da 3.500 kişi polis barikatına yükleniyor.

16.10 Antakya’da polis saldırısını giderek şiddetlendiriyor. Polis hedef gözeterek plastik mermi sıkıyor. Görgü tanıklarına göre, 3-4 kişi plastik mermiden yaralandı. Ancak kitle durulmuyor, polis barikatına yüklenmeye devam ediyor.

16.00 Antakya’da polisin saldırısı devam ediyor. Halk AKP faşizmine direniyor.

15.55 Sivas’ta saat 15.00’da Sivas Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla yaklaşık 200 kişi bir araya geldi. Taksimde yaşananları protesto eden eylemciler, olayların resimlerinin olduğu dövizleri taşıdı. “AKP faşizmine teslim olmayacağız” pankartı açan eylemciler açarak basın açıklaması ve ardından oturma eylemi yaptılar. ” Dün Hopa’da bugün Taksim’de tek yol faşizme karşı savaşta”, “Her yer taksim her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Taksime selam  direnişe devam” sloganları atıldı. Eylemciler, akşam 18.00’da tekrar bir araya gelmek üzere sözleşti.

15.50 Antakya’da polis eylemcileri gözaltına almaya çalışıyor. Polis evlerin içine dahi gaz bombası atıyor. Saldırıda birçok eylemci yaralandı. Halkın polise olan öfkesi kabarıyor.

15.39 Antakya’da halk polisi kovalıyor. Polise tanınan süre fazlasıyla aşıldı.

15. 35 Bursa buluşmasını 17.00’a aldı.

15.30 Antakya’da Jandarma halkın eyleme devam etmemesi durumunda polisi geri çekeceğini söylüyor. Halk, jandarmayı yuhalıyor.

15.18 Antakya’da halk, polise 5 dakika mühlet verdi. Halk, “Ya siz gidin ya biz dağıtacağız” dedi.

15.15 Antakya’da halk polisi püskürttü. Jandarma polise takviye kuvvet sağlıyor.

15.01 Antakya’da polis saldırısı sürüyor. Eylemciler Antakya halkını Uğur Mumcu Parkı’na çağırıyor. Direnen kişi sayısı sayısı giderek artıyor. Halk ara sokaklara barikat kuruyor.

14.53 Adana’da Halkevleri, TKP ve ÖDP’nin çağrısıyla 16.00’da Atatürk Parkı’nda buluşulacak. Taksim’deki saldırılar duruncaya kadar oturma eylemi yapılacak.

14.50 Antalya’da binlerce kişi yasaklı Cumhuriyet Meydanı’na yürüyor.

14.45 Samsun’da saat 18.00’de de Atakum anfi tiyatrodan Atakum AKP önüne yürüyüş gerçekleştirilecek. Polis şimdiden Amfi Tiyatro önüne barikatları kurmuş, çevik kuvvet polislerini ve tomaları getirmiş durumda. Halkevleri saat 18.00 de tüm samsun halkını atakum anfi tiyatroya çağırıyor.

14.40 Yavuz Bingöl, Erdal Erzincan, Ahmet Aslan konserlerini iptal ettiler. Taksim’e destek için saat 19.00’da Gaziantep’teki eyleme katılıyorlar.

14.35 Antakya’da polis tekrar saldırdı. TOMA ara sokaklara giriyor.

14.31 Eskişehir gözaltı sayısı 162’ye yükseldi.

14.25 İzmir Hatay Mahallesi İnönü Caddesi trafiğe kapatıldı. Evlerinden caddeye inen yüzlerce kişi Konak’a doğru yürüyor. Pencerelerden tencere tava sesleri çıkartılarak eyleme destek veriliyor.

14.20 Antakya’daki binlerce kişilik kalabalığa saldıran polis geri çekilmek zorunda kaldı. Kitle dağılmıyor. Sayı giderek artıyor. “Hükümet istifa”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atılıyor.

14.11 Antakya’da çatışma çıktı, polis biber gazı ile saldırıyor.

14.06 Antakya’da eylemcilerin fotoğrafını çeken sivil polise halk tepki gösterdi.

14.00 Emek örgütlerinin çağrısıyla yapılan eylem saat 17.00’a kadar Uğur Mumcu’da sürecek. 17.00’da ise muhalefetin ortak çağrısı ile yapılacak olan eylem başlayacak.

13.56 Antakya’da şehir merkezinde toplanıldı. Binlerce kişi şu anda Armutlu’ya vardı. Uğur Mumcu’ya yürüyorlar. Eyleme destek veren esnaf kepenk kapattı.

13.43 Antakya’daki yürüyüş binlerce kişiye ulaştı. İnsanlar evlerinden çıkıp eyleme katılıyor. Kitle Uğur Mumcu Meydanı’na yürüyor.

13.26 Antakya’da tekrar bir araya gelen bin kişilik kitle, yolu trafiğe kapattı. Eylemciler, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları ile yürüyor.

13.01 Sinop halkı Uğur Mumcu Meydanı’nda oturma eylemine başlıyor.

13.00 Afyon’da saat dörtteki saldırılar sonucunda 36 kişi gözaltında, sayı artıyor.

12.45 Türkçe Olimpiyatları için gelen otobüs Halkevleri ve Öğrenci Kolektifi üyesi 2 kişi tarafından yumurtalandı.

12.41 Saat 12’den itibaren Hopa Belediye Parkı’nda kitle toplanmaya başladı. Oturma eylemi saat 17.00’a kadar sürecek. 17 .00’da yürüyüş ve basın açıklaması yapılacak.

12.20 Rize Belediye Parkı’nda bin kişi toplandı. “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atılıyor.

12.01 Mersin’de Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelen Mersinliler’in eylemi başladı.

11.45 Isparta’daki gözaltılar serbest bırakıldı.

11.20 Eskişehir’de 100 gözaltı, 4 yaralı var.

10.40 Bursalılar akşam saat 19.00’da Kültür Park Havuzu’nda buluşmak üzere eylemi bitirdi.

09.35 Antalya Cumhuriyet Meydanı’ndaki polis saldırısında 30 kişi gözaltına alındı.

09.00 Isparta’da 20 gözaltı var.

08.30 Bursa Heykel Meydanı’nda bekleyiş sürüyor.

08.00 Bursa FSM’deki binlerce kişiyle buluşan üniversiteliler yasaklı Heykel Meydanı’na girdi.

07.40 Kocaeli’de polis eylemci avına çıktı. Gördüğü eylemciyi gözaltına almaya çalışıyor.

07.31 Bursa’da 5 bin kişi iki saatlik bir yürüyüşle Küçük Sanayi’ye ulaştı. Burada parasız ulaşım hakkı kullanılarak metroya binildi ve FSM Bulvarı’na doğru harekete geçildi.

07.30 Kocaeli’de polis gözaltına almaya başladıktan sonra bütün ara sokaklara girdi. Polis Cumhuriyet Parkı’nı abluka altına aldı.

07.17 Kocaeli’nde polis saldırıları sonucu 50’yi aşkın kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

07.15 Afyon’dan da protesto ve polis saldırısı haberleri geliyor.

07.01 Antalya’da polis ara sokaklarda kitleye saldırıyor, çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Cumhuriyet Meydanı polis ablukası altına alındı.

06.31 İzmirliler, saat 17.00’da eski Sümer Bank önünde buluşacak.

06.30  Bornova KYK önünde toplanan 5 bin kişilik kitle, Manisa Kavşağı’ndan Küçük Park’a oradan da KYK yurduna geri yürüdü. Yurttan tekrar Bornova metrosuna yüründü.

06.29 İzmir Alsancak’taki kitle dağılmaya başladı.

06.08 İzmir’de Basmane Meydanı’nda bekleyen 2 bin kişiye polis saldırdı. Polis saldırısı sonrasında gözaltına alınanların olduğu öğrenilirken, kitle Gündoğdu Meydanı’na doğru ilerliyor.

05.55 İzmir’de Basmane Meydanı’nda 2 bin kişinin eylemi sürüyor. Basmane’de eylem sürerken Alsancak’taki Gündoğdu Meydanı’nda çadırlar kuruldu.

05.40 Bin kişi AKP’ye yürüdü. Polis eylemcilere saldırdı, gözaltılar var.

05.30 Bursa’da Görükle’deki üniversitelilerden 5 bini İzmir-Bursa yolunu trafiğe kapattı.

05.10 Polis Gündoğdu Meydanı’ndan çekildi. Meydandakiler ateşler yakıp bekleyişlerini sürdürüyor.

05.00 Antalya’da AKP il binasına yürüyen bin 500 kişilik kitleye polis saldırdı. Polis ile eylemciler arasında çatışmalar başladı.

04.35 Kocaeli’nde Polis gaz bombaları ve plastik mermi ile saldırıyor. Çatışmalar çevreye yayıldı. Gözaltılar var.

04.19 Eskişehir’de çatışma sürüyor.

04.10 Kocaeli’nde AKP il binası önünde toplanan kitleye polis gaz bombası ve tazyikli su ile saldırıyor.

03.51 Bursa’da Heykel ve FSM Bulvarı’nda bir araya gelenler “Hükümet istifa” diyor.

03.50 Kocaeli’de yaklaşık olarak 3 bin öğrenci kampüste, 500 kişi de şehir merkezinde sabahlayacak. Sürekli olarak “Hükümet istifa” ve “Çimlere basma Tayyip” sloganları atılıyor. Kocaeli taraftar grubu hodri meydan da alanda. Meşaleler yakıldı ve bekleyiş sürüyor.

03.45 Bursa’da bin kişilik bir grup AKP’ye yürüyor.

03.00 Bursa’da Görükle’de 10 bin üniversiteli bir araya geldi ve “Hükümet istifa” sloganlarıyla yerleşke içerisinde yürüyüşe geçti.

02.45 Polis Alsancak’ta biber gazlı su sıkıyor. İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda toplanan İzmirliler “Şerefine Tayyip” sloganları atıyor, Taksim’de direnenlere selam gönderiyor.

02.20 Eskişehir Espark’ta biriken 500 kişi polis barikatına yüklendi. Polis hedef alarak gaz bombası attı. Çevre halkı evlerini eylemcilere açtı

02.18 Antalya’da Cumhuriyet Parkı’ndaki kalabalık büyüyor. Kitle “AVM’ler yıkılsın Tayyip altında kalsın”, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganı atılıyor.

02.10 Antalya’da kitle Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçerken polis saldırdı. Gözaltına alınanların olduğu söyleniyor.

02.00 Antalya’da Alsancak’ta toplananların sayısı 2000’i buldu.

01.38 Eskişehir’de 2000 kişi Anadolu Üniversitesi çevresinde direniyor. Önce polisin biber gazlı saldırıyla sıkıştırılan kitle an itibariyle polisi kovalıyor.

00.30 Antalya’da 100-150 kişilik bir kitleyle başlayan eylemde kalabalık bin 500 kişiye kadar çıktı. Kitle, “Diren Taksim”  pankartıyla Yasaklı Cumhuriyet Meydanı’na çıktı. “Taksim’e selam, direnişe devam”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Şerefine Tayyip” sloganlarıyla yürüyen kitleye polis henüz saldırmadı. Etrafta polis görünmüyor.

Samsun'da binler sokağa çıktı, saatlerce çatıştı

Samsun’da binler sokağa çıktı, saatlerce çatıştı

Mersin

Özgür Çocuk Parkı ve Cumhuriyet Alanı’nda demokratik kitle örgütleri, sendikalar, gençlik örgütleri ve siyasi partilerin çağrısıyla bir araya gelen Mersin halkı Forum AVM önüne yürüyüş gerçekleştirdi. Yaklaşık 20 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen yürüyüşte bütün yollar trafiğe kapatıldı. Yürüyüş sırasında “Faşizme karşı omuz omuza”, “Katil polis hesap verecek”, “AKP defol bu sokaklar bizim”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atıldı. Forum AVM önünde bekleyen grupla birleştikten sonra Barış Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirildi. Barış Meydanı’na gelen insanlara TOMA’nın tazyikli su sıkmasıyla binlerce kişi polisle gecenin geç saatlerine kadar çatıştı. Çatışma sırasında onlarca kişi yaralandı ve 25 ila 35 arasında kişi gözaltına alındı.

Trabzon

Trabzon’da İstanbul Taksim direnişini sahiplenen KTÜ öğrencileri 1 Haziran sabah saat 03:00’te Kanuni Kampüsü’nde toplandı. Sayıları bin kişiyi bulan kitle okulun yanındaki öğrencilerin yoğun yaşadığı Kalkınma Mahallesi’nde sosyal medya üzerinden haberleşerek toplanıp kampüse yürüdü. Öğrenciler AKP karşıtı sloganlar atarak kampüse girdi. Kütüphane önüne yürüyen  kalabalık oturma eylemi yaptı. Yaklaşık iki saatlik oturma eylemi sırasında yurtlar bölgesine yürüyen öğrencilere yurtlarda kalan öğrencilerde destek verdiler.Yurtların tüm camlarından slogan sesleri yankılandı. Öğrenciler sabah saat 05:00’te kampüsten Meydan Park’a yürüdü.Üniversiteliler Meydan Park’ta oturmaya devam ediyor. Ayrıca öğrenciler sosyal medya üzerinden 1 Haziran saat 17:00’da Öğretmen Evi’nin önünde toplanıp Meydan Park’a yürüyecek. Üniversite bölgesinden Meydan Park’a gelen dolmuş ve otobüs duraklarında sıra olduğu ve üniversitelilerin kalabalık bir şekilde Meydan Park’a akın ettiği yönünde haberler var.

Trabzon’daki ikinci yürüyüş Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, KESK ve ÖDP çağrısıyla yapıldı. Trabzon Postane önünde toplanan kitle sloganlar eşliğinde Uzun Sokak üzerinden Meydan Park’a yürüdü. Sayıları bin kişiyi bulan kitle sık sık; “Hükümet istifa”, “Gün gelecek devran dönecek”, “AKP halka hesap verecek” şeklinde sloganlar attı. Yürüyüş boyunca kitleye halkın alkışlarla destek olduğu görüldü. Eyleme sol partiler de destek verdiler. Kitle Meydan Park’ta yapılan eylemle buluştuktan sonra burada bir oturma eylemi gerçekleştirdi.

31 Mayıs il il eylemler:

Muğla

31 Mayıs akşamı Muğla Kötekli Kampüsü’nden kente yürümek isteyenlere polis saldırdı.

Eskişehir

Eskişehir’de saat 19.30’da Etipark önünde bir araya gelen binlerce kişi AKP İl Binası’na doğru yürüyüşe geçti. Yaklaşık 5000 kişiye tazyikli su ve biber gazıyla saldıran polis ekipleri, kitleyi dağıtmayı başaramadı. Binlerce kişi “Hükümet istifa” , “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attı. Polisin saldırısı sonucu 2 kişi gözaltına alındı.

Gözaltılar serbest bırakılana kadar alanı terk etmeyeceklerini söyleyen binlerce kişi, Cengiz Topel Caddesi’ni trafiğe kapattı.

İzmir

İzmir’de Emek ve Demokrasi Güçleri çağrısıyla Eski Sümerbank önünde toplanan yaklaşık on bin kişi Alsancak’a yürüdü. Alsancak’tan Gündoğdu Meydanı’na çıkan kitle Taksim’deki direnişe sahip çıktı. AKP Konak İlçe Binası’na doğru yürüyüşe geçen binlerce kişiye polis, gaz bombası ve tazyikli su ile saldırdı. Alınan bilgilere göre, onlarca kişi polis saldırısıyla yaralandı. Basmane Meydanı’nda da çatışma çıktı. Çatışma yaklaşık 45 dakika sürdü.

Edirne

Edirne’de Gezi Parkı direnişine destek vermek üzere sosyal medya üzerinden bir araya gelen yaklaşık 200 kişi Zübeyde Hanım Parkı’nda toplandı. Parkta kurulan serbest kürsüde Taksim’deki devlet terörüne acil yanıt verilmesi kararı alındı. Eylemciler kentteki panolarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın pankartlarını sökerek bu pankartları yazılamalarla kendi pankartlarına çevirdi. “Edirne’den Gezi’ye, selam olsun direniş” ve “İktidar hayali hedef aldığında, hayal iktidara direniş olur” yazılı pankartlar taşındı. Kitle, Edirne’nin en işlek caddesini trafiğe kapatarak 3 kilometre boyunca yürüdü ve AKP il binasına ulaştı. AKP il binası önüne gelindiğinde kitlenin sayısı bini geçti ve burada bir oturma eylemi yapıldı. Edirneliler eylemin ardından geceyi Zübeyde Hanım Parkı’nda geçirme kararı aldı ve bugün saat 18.00’de İlhan Koman Parkı’nda tekrar buluşacaklarını duyurdu.

edirne-protesto-5

Adana

Adana’da da Atatürk Parkı’nda Taksim’deki Gezi Parkı direnişine sahip çıktıklarını göstermek için yüzlerce kişi bir araya geldi. Eylemin sürdüğü sırada AKP Adana İl binasına yürüyen Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi üyelerine polis saldırdı. Saldırı sonucu 13 kişi darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 4’ü emniyete götürülürken, 9 kişinin hastanede sağlık kontrolleri yapıldı. Gözaltına alınanlar arasında Sendika.Org muhabiri B. Orkun Çağatay da bulunuyordu. Gözaltılar sabaha karşı serbest bırakıldı. Adanalılar, saat 19.00’da tekrar bir araya gelecek.

Antakya

Antakya’da Halkevleri, TKP, ESP ve Aka-Der’in çağrısıyla Taksim’deki Gezi Parkı direnişine destek vermek için Saray Caddesi’nde toplanan yüzlerce kişi, Ulus Meydanı’na yürüdü. Ulus Meydanı’nda yapılan basın açıklamasını grup adına Hatay Halkevi Başkanı Eylem Mansuroğlu okudu. Mansuroğlu, AKP’nin haklara ve yaşam alanlarına saldırısı arttıkça Türkiye halklarının direnme eğilimlerinin de arttığını söyledi. Reyhanlı’da yaşanan katliamda, Taksim’de direnenlerin desteklerini hatırlatan Mansuroğlu, “Bu kez de biz sizin yanınızdayız” diye konuştu.

1 kopya

Bolu

Bolu’da Eğitim Sen, Halkevleri, ÖDP ve EMEP Metin Lokumcu’yu anmak ve Gezi Parkı direnişini selamlamak için bir araya geldi. Emek ve Demokrasi Güçleri’nin Akbank önünde yaptığıbasın açıklamasını grup adına KESK Ankara Şubeleri Dönem Sözcüsü Hakan Karabey okudu. Karabey, ülkenin dört bir yanında direnişlerin ve hak mücadelelerinin yükseldiği belirtilirken, halkların eşitlik ve özgürlük için onurlu bir yolda olduğunu dile getirdi.Bolu’da halk  İzzet Baysal Caddesi yürüyüşe başladı şehir merkezinde dolaşarak çoğalan kalabalık yaklaşık bin kişiyle E-5’i trafiğe kapatarak oturma eylemi yaptı. İki saat süren eylemde halk sloganlarıyla Taksim’e selam yolladı.

bolu-oturma-eylemi3

Mersin

Mersin’de Barış Meydanı’nda nöbet tutuldu. Sabaha kadar herkes nöbetteydi. 06.00’a kadar bekleyen kitle, saat 12.00’da Özgür Çocuk Parkı’nda buluşmak üzere sözleşti.

Konya

Konya’da Gezi Parkı’ndaki direnişe destek vermek için Konya Kültür Park önünde toplanan yüzlerce kişi “Her yer Taksim her yer direniş” , “AVM’ler yıkılsın, Tayyip altında kalsın” sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Yapılan basın açıklamasından sonra Gedavet Parkı’nda oturma eylemi yapan kitle Gezi Parkı direnişini sahiplendiklerini dile getirdiler.

Hopa

Hopa direnişinin ve Metin Lokumcu’nun katledilmesinin ikinci yılında anma ve anıt mezar etkinliklerinin düzenlendiği Hopa’da da halk, Gezi Parkı’nda direnenleri unutmadı.  Hopalılar, bir basın açıklaması ile Gezi Parkı direnişinin yanında olduklarını açıkladı.

Samsun

Samsun’da KESK Şubeler Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kişi, Taksim’de yaşanan polis terörünü ve AKP’nin faşizan tutumunu protesto etti. “AKP’nin Demokrasi Açılımı Hakkını Arayana Toprağına Suyuna Sahip Çıkana Cop,Gaz, Bomba” yazılı bir pankart açan Emek ve Demokrasi Güçleri eylem boyunca sık sık “Her yer Taksim her direniş”  ve “AKP doğaya zararlıdır” sloganları attı. Yapılan basın açıklamasında “Artık AKP’ye ve sermayeye verecek tek bir ağacımız, bir karış toprağımız, bir damla alın terimiz yok” denildi.

Kocaeli

31 Mayıs’ta  Gezi Parkı direnişini selamlayan 500 kişi 18.30’da KESK’in çağrısıyla 18.30’da İnsan Hakları Parkı’nda buluştu. İkinci eylem facebook üzerinden örgütlenen ve 200 kişinin katıldığı bir eylem gerçekleştirdi. Cumhuriyet  Parkı’nda oturarak gerçekleştirilen eylemden sonra Kocaeli halkı şimdi buluşmaya çalışıyor. İlde sabah kadar oturma eylemi yapılması planlanıyor.

 

samsun2

Zonguldak

31 Mayıs’ta Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nin (ZKÜ) Kozlu’da düzenlenen mezuniyet töreninde, “Gezi Parkı direniyor, Taksim’e selam” pankartı açan Öğrenci Kolektifi üyeleri polis saldırısıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınan üniversiteliler polis aracında ve karakolda darp edildi.

Konya

Konya’da 31 Mayıs günü Selçuk Üniversitesi’nde Taksim Gezi Parkı’ndaki direnişe destek vermek için eylem yapan öğrenciler 19:00’da Konya Kültür Park’ta toplandı. 400 kişi Taksim’deki direnişe selam yolladı. Selçuk Üniversitesi’nde saat 14:00’da eylem yapan Konya Öğrenci Kolektifleri tüm üniversitelileri Saat 19 :00 Konya Kültür Park’ta yapılacak olan eylem çağırdı. Taksim Gezi Parkı’ndaki direnişe destek vermek için Konya Kültür Park’ta toplanan 400 kişi “AVM’ler yıkılsın, Tayip altında kalsın” , “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atıp Taksim’deki direnişe selam gönderdi. Eylemde “Taksim Gezi Parkı’nda günlerdir bu mücadeleyi veren arkadaşlarımıza sesleniyoruz. Bizler de buradan sizlere destek veriyor, Gezi Parkı’nın korunması için tek yürek oluyoruz. Ormanımıza, parkımıza dokunmayın, çünkü bizler son nefesimize kadar direneceğiz” dendi. Basın açıklamasından sonra Gedavet Parkı’na doğru yürüyüşe geçen kitle oturma eylemi yaparak eylemi sonlandırdı. Eylemde Konya Öğrenci Kolektifi, Konya Halkevi, TKP, CHP ve HDK da vardı.

Bursa

Bursa’da 31 Mayıs günü Gezi Parkı Direnişi için Heykel yıllar sonra trafiğe kapatıldı. Taksim Gezi Parkı direnişine destek olmak için sosyal medyada örgütlenen yüzlerce kişi akşam saatlerinde Bursa’da sokaklardaydı. Heykel Postanesi önünde bir araya gelen kitle buradan Heykel Meydanı’na ilerledi. Yaklaşık bir buçuk saat süren eylem boyunca “Her yer Taksim, her yer direniş, AKP defol, bu memleket bizim” sloganları ile Gezi Parkı’na selam gönderildi. Yıllardır yasaklı olan Atatürk Caddesi’de trafiğe kapatıldı. Böylece Heykel yol boyunca araçların korna sesleri ile destek olduğu, Bursa halkının sokağa döküldüğü bir eylem alanı oldu. Daha sonra Atatürk Heykeli önünde süren  eylemde yarın için Kültürpark’ta saat 19.00’da yapılacak eylemin çağrısı yapıldı. Oturma eylemi ile devam eden eylemde polisin basını engellemesi üzerine tekrar yolu kapatarak yarın için daha güçlü alanlarda olmaya çağrıda bulunuldu ve ardından eylem sona erdi.

Kayseri

AKP’nin kalesi Kayseri’de 31 Mayıs gecesi 22.00’dan itibaren yaklaşık 100 kişi eylem yaptı. Grup sloganlarla eyleme devam etti. 8 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Sendika.Org

19:00-KESK-DİSK-TMMOB ve ÇHD’nin çağrısıyla bir araya gelen bileşenler, Halkbankası Önünden Cumhuriyet Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştirdi. 1.000’den fazla kişinin katıldığı yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan basın açıklamasıyla son buldu.

20:00-Antalya Halkevi, direnişin merkezi Cumhuriyet Meydanı’nda bir dizi etkinlik gerçekleştirdi. İlkin yerel bir müzik grubunun sahne aldığı meydandaki etkinlik, Halkevleri GYK Üyesi Kutay Meriç’in konuşmasıyla devam etti. Şu anda yerel ozanlar ve müzik gruplarının destekleriyle etkinliker sürüyor.

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur