Taksim Dayanışması: 21.00 eylemleri sürecek, parklarda forumlar büyütülecek!

Mahallelerde düzenlenen tencere tava eylemleri sürecek. Park ve meydanlarda yapılan forumlar büyütülecek. Cumartesileri Gezi Parkı nöbeti sürdürülecek

Taksim Dayanışması, Gezi Parkı direnişinin 4 talebinin kabul edilmemesi ve AKP hükümetinin Gezi Parkı’na insanlık dışı bir saldırıda bulunması üzerine eylemleri yaygınlaştırarak sürdürme kararı aldı.

Bugün (18 Haziran Salı) alınan kararlara göre mahallelerde 21.00’da düzenlenen tencere tava eylemleri sürdürülecek ve parklarda düzenlenmeye başlayan forumlar yaygınlaştırılacak.

İstanbul’da Avrupa Yakası’nda Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda Anadolu Yakası’nda ise Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda 21.00’da forumlar düzenlenmeye başlamış ve bu etkinlikler yoğun ilgi görmüştü. Park eylemleri de yaygınlaştırılacak.

Abbasağa ve Yoğurtçu dışında Elmadağ – Harbiye ahalisi Maçka Parkında, Cihangir ahalisi

Cihangir Parkında, Ümraniye ahalisi Çarşı Park’ta, Bağdat Caddesi ahalisi Göztepe Parkı, Bahçelievler ahalisi Egemenlik Parkı’nda, Kuruçeşme-Arnavutköy-Bebek ahalisi Bebek Parkı’nda buluşacak.

Yeni kararlar

  • Hastanelerde yatan direnişçiler ziyaret edilecek.
  • Talepler sürekli ve yeniden dillendirilecek.
  • 21.00 ses çıkar eylemleri sürdürülecek, mahallelerde afet kaçış alanlarında yapılacak olan forumlar ile biçimlenecek.
  • Büyük ve kapsamlı bir forum organize edilecek.
  • Cumartesi günleri Taksim Gezi Parkı Nöbeti sürdürülecek ve kitlesel katılım çağrısı yapılacak.
  • Duran adam gibi desteklenecek ve yaygınlaştırılacak.

Taksim Dayanışması ve talepleri

Taksim Dayanışması, Gezi Direnişi’nde yer alan toplumsal muhalefetin 118 örgütlü kurum ve inisiyatif tarafından oluşturuldu.

Taksim Dayanışması’nın hükümete ilettiği dört temel talep; Gezi Parkı’nın şartsız olarak park olarak kalacağının açıklanması, polis şiddetinin durdurulması ve sorumlular hakkında işlem yapılması, gözaltındakilerin serbest bırakılması ve Taksim ve Kızılay başta olmak üzer kent meydanlarını ve caddeleri demokratik kitle eylemlerine kapatan yasaklamalara son verilmesi taleplerinden oluşuyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur