Sinema Yazarları Derneği: Halkın haklı talepleri biber gazı ve tazyikli su ile bastırılamaz

31 Mayıs’ta Taksim Gezi Parkı’nda başlayan ve ülkenin dört bir yanına yayılan direnişlere sanatçıların desteği gelmeye devam ediyor. Sinema Yazarları Derneği yaptıkları yazılı açıklamada “Çok sevdiğimiz bir filmin içindeyz” dedi

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Gezi Parkı ile başlayan direnişi desteklediğini açıkladı. SİYAD’ın yaptığı açıklama şu şekilde:

Sinema Yazarları Derneği olarak, Emek Sineması mücadelesiyle başlayan, Gezi Parkı direnişiyle tüm Türkiye’de ve tüm dünyada yankılanan bir toplumsal harekete dönüşen sürecin içinde yer alıyor, sonuna kadar destekliyoruz. Yönetmeninden oyuncusuna, set emekçisinden senaryo yazarına tüm sinema ve sanat dünyamızla aynı duyarlığı, aynı tavrı, aynı kararlılığı paylaşıyoruz. Sinemasına, tiyatrosuna, kültürüne, tarihine, parkına, doğasına, kentine, ülkesine, yaşam biçimine ve geleceğine sahip çıkan her kesimden milyonlarca insanla aynı tepkiyi, aynı duyguyu taşıyor; gelişmeleri aktarmayan, çarpıtan, sansürleyen büyük sermaye medyasını protesto ediyoruz.
Hükümete sesleniyoruz… Ülkemizdeki kültürel mekanlar ile yaşam alanlarının sermayeye peşkeş çekilmesine karşı çıkanların ve artık siyasi talepler ileri süren tüm bir halkın haklı, meşru, barışçıl protestosunun polis şiddetiyle, biber gazı ve tazyikli suyla bastırılamayacağı iyi anlaşılmalıdır. Bu kesin gerçeği, hiçbir şeyden değilse bile sinema tarihinden, seyrettiğimiz filmlerden çok iyi biliyoruz. Biz sinema yazarları, çok sevdiğimiz ve görkemli bir filmin içinde bulunduğumuzun bilincindeyiz.
Saygılarımızla.
SİYAD-SİNEMA YAZARLARI DERNEĞİ

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur