Emek hareketinden grev çağrıları: DİSK, KESK, Sendikal Güç Birliği Platformu eyleme geçiyor…

Sendikalar, halkın AKP faşizmine karşı direnişini güçlendirmek dayanışma ve halka yönelik polis saldırılarını protesto etmek için grev çağrıları yapıyor. DİSK, KESK ve ilerici emek örgütleri haftanın ilk işgünü açıklamalar yaptı

Bütün Türkiye’ye yayılan eylemlerin polis saldırılarına maruz kalması karşısında halkın öfkesi  birikirken, emek örgütleri de sürece daha etkin müdahalelerde bulunmaya başladı.

Genel grev beklentisi giderek daha sık dillendirilirken, İstanbul Eğitim Sen 6 No’lu Şube (Üniversiteler şubesi) 3-4 Haziran tarihlerinde iş bırakma eylemi yapacağını açıkladı.

3 Haziran sabah saatlerinde Ankara hastanelerinden sağlık emekçilerinin acil vakalar dışında çalışmadığı öğrenildi.

KESK 5 Haziran’da yapacağını daha önce açıkladığı grevi erkene çekerek 4 Haziran 12.00’da greve başlayacağını açıklarken; DİSK de hükümet durmazsa hayatı durduracaklarını söyledi. 

Türk İş içindeki mücadeleci sendikaların oluşturduğu Sendikal Güç Birliği Platformu da hükümeti uyararak, halkın taleplerinin karşılanmaması halinde uyarı eylemleri yapacaklarını belirtti.

Üniversiteler ve THY’de grev

İstanbul Eğitim Sen 6 No’lu Şube (Üniversiteler Şubesi) halkın isyanına ve demokratik direnişine yönelik devlet terörünü protesto etmek için 3-4 Haziran günlerinde iş bırakma kararı aldı.

Eğitim Sen 6 No’lu Şube, tüm ünversite yönetimlerini bu hafta yapılacak sınavları ertelemeye çağırdı.

Eğitim Sen 6 No’lu Şube’nin çağrısında şu ifadelere yer verildi:

Tüm üyelerimizi  ve üniversite emekçilerini bu tarihi günlerin bilinci ve sorumluluğu ile iş bırakma eylemimize destek vermeye, AKP’nin emek düşmanı politikalarına ve  devlet terörüne karşı haklı mücadelemizi yükseltmeye çağırıyoruz.

Hava-İş’in 15 Mayıs’ta başlattığı THY grevi sürüyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur