İstanbul’da direniş, duran insanlar ve mahalle eylemleri ile sürüyor (İstanbul’dan dakika dakika)

27 Mayıs gecesi Gezi Parkı’na yönelik saldırıya direniş ve nöbet eylemleri ile başladı her şey. Nöbete dönük polis saldırısı 11 yıl boyunca AKP iktidarına karşı büyüyen öfkenin isyana dönüştüğü ve ülkeye dalga dalga yayılan bir halk direnişini tetikledi. Sendika.Org olarak 31 Mayıs’tan itibaren dakika dakika aynı başlıkta verdiğimiz haberleri artık gün gün düzenleyeceğiz. Dakika dakika arşive bakmak isteyenler aşağıdaki haberden yararlanabilir. 

25 Haziran

İsanbul Ethem Sarısülük’ü vuran polisin serbest bırakılmasının ardından Taksim meydanında buluştu. Habere ulaşmak için tıklayın.

 

Forumlar Ethem Sarısülük için yapıldı, Sarısülük için anma eylemleri yapıldı. Habere ulaşmak için tıklayın

24 Haziran

İstanbullular, her akşam parklarda forumlarda ve eylemlerde demokrasi ve özgürlük mücadelesi için buluşuyor. Forumlarda mahallelerdeki sorunlara karşı ortak hareket etmenin zemini kurulurken demokrasi ve özgürlük mücadelesi tartışıyor. Habere ulaşmak için tıklayınız.

31 Mayıs’tan bu yana Türkiye’nin birçok kentinde yapılan eylemlere yönelik polis saldırılarının yeni görüntüleri ortaya çıkıyor. Antalya’da 15 polis 3 genci darp ediyor, Taksim’de çevik kuvvet duran insan eylemcisine tekme saldırıyor. Habere ulaşmak için tıklayınız.

23 Haziran

Alevi örgütleri, emek ve demokrasi güçleri Sivas Katliamı’nın 20. yılında Kadıköy’de büyük bir miting düzenledi. Binlerce kişinin katıldığı mitingde “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganı öne çıktı. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Tayyip Erdoğan’ın Gezi Parkı direnişçileriyle, esnafı karşı karşıya getiren “Esnafa zarar verdiler, esnaf iş yapamaz oldu” sözlerini ve 21 gün süren sokak isyanlarını Beyoğlu esnafı ile konuştuk. Habere ulaşmak için tıklayınız.

22 Haziran

Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla İstanbul’un çeşitli noktalarından harekete geçen yüz bine yakın kişi  Taksim’de toplandı. Polis, 20.30 sıralarında halka saldırdı, çatışmalar gece geç saatlere kadar sürdü. Habere ulaşmak için tıklayınız.

21 Haziran

Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla Türkiye’nin birçok yerinde yapılmaya başlanan park forumları kendi demokratik mekanizmalarını oluşturmaya ve kararla almaya başladı. İstanbul’un birçok semtinde halk forumlarda buluştu. Semtlerde yapılan forum haberine ulaşmak için tıklayınız.

21 Haziran forum, eylem programları ve notları. Habere ulaşmak için tıklayınız.

18 Haziran’da ESP, Özgür Radyo ve Atılım Gazetesi’ne yönelik operasyonda gözaltına alınan 69 kişiden 27′si tutuklandı. Bugün savcı karşısına çıkanlardan 17 ESP’li tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Habere ulaşmak için tıklayınız.

İstanbul’da direnişin 22 günlük özetine ulaşmak için tıklayınız.

20 Haziran

Yeniköy’deki foruma gerici-faşist saldırı. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Taksim Dayanışması yayımladığı basın açıklamasıyla “Dayanışma toplantılarında ortaklaşıyoruz, taleplerimizin arkasındayız” dedi. İstanbul’da ise parklarda forum, mahallelerde eylemler devam ediyor. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Gazlarla, tazyikli sularla, plastik mermilerle tarumar edilen Gezi Parkı’nın direnişçi halkı, kentin parklarına “sızmış” durumda. Habere ulaşmak için tıklayınız.

19 Haziran

Taksim Gezi Parkı eylemleriyle ilgili gözaltına alınan 100 kişi bu sabah adliyeye getirildi.  Adliyeye getirilenler arasında Çarşı grubu üyeleri de yer alıyor. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Parklar dile geldi: “Biz burada yeni bir dünya kuruyoruz”. Habere ulaşmak için tıklayınız.

1 Haziran’dan beri Taksim Gezi direnişine destek olmak için sokağa dökülen Gazi halkı 18 Haziran akşamı yine sokaklardaydı. Polis saldırısı sonucu yine çatışma çıktı. Habere ulaşmak için tıklayınız.

18 Haziran

16 Haziran günü Ankara ve İstanbul’da yaşanan polis saldırılarında yaralanan Öğrenci Kolektifleri üyesi Dilan Dursun ile 14 yaşındaki Berkin Elvan yoğun bakımda, durumları ciddiyetlerini koruyor. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Taksim Meydanı’nda saatlerce duran direnişçinin eylem biçimi giderek yaygınlaştı. İstanbul’un mahallelerinden farklı kentlere yayılan durma eylemleri giderek arttı. Durma eyleminin haberi için tıklayınız. 

Taksim Dayanışması: 21.00 eylemleri sürecek, parklarda forumlar büyütülecek. Mahallelerde düzenlenen tencere tava eylemleri sürecek. Park ve meydanlarda yapılan forumlar büyütülecek. İlgili haber için tıklayınız

İstanbul’da 16 haziran pazar günü yaşanan polis saldırıları sırasında gözaltına alınanlardan 7 kişi tutuklama talebiyle mahkkeme sevkedildi. Ayrıntılar için tıklayınız

Taksim’de akşam saatlerinden itibaren bir eylemci yerinden ayrılmadan saatlerce AKM’ye baktı. Durmanın bir direnme biçimine dönüştüğü yaratıcı direniş, Taksim Meydanı’ndan başlayarak ülkenin dört yanına yayıldı. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Direnişe yönelik polis saldırıları ev baskınları ile sürüyor. İstanbul ve Ankara’da onlarca kişi gözaltında. Ayrıntılar için tıklayınız

Dakika dakika..

07.08 Boğaziçi Köprüsü’nde Kadıköy-Mecidiyeköy yönünü yaklaşık 250 kişilik bir kitle kesti.

04.49 Taksim Meydanı’nda saatlerce duran direnişçinin eylem biçimi giderek yaygınlaştı. İstanbul’un mahallelerinden farklı kentlere yayılan durma eylemleri giderek arttı. Durma eyleminin haberi için tıklayınız.

06.25 Kadıköy’den Beşiktaş’a yürüyüşe geçen eylemciler E5’ten gelenlerle Uzunçayır’da birleşti ve köprüyü geçti.

01.56 Okmeydanı’nda saatlerce süren polis saldırısı bitti.

17 Haziran

Gazi mahallesinde Cemevi’nden başlayıp Yunus Emre son durağa yürüyüşle başlayan eylem tekrar Cemevi önünde sonlandırıldı. İkitelli Cemevi önünde toplanan halk Atakent’e yürüdü. İkitelli halkı “hükümet istifa” sloganlarıyla Mahmutbey gişelerini trafiğe kapattı ve ilerleyen saatlerde eylemlerini sonlandırdı. Okmeydanı Mahmut Şevket Paşa mah. sağlık ocağında toplanan halk mahalle için “Hükümet İstifa” sloganlarıyla yürüdü. Okmeydanı’nda yürüyen halk binleri buldu. Mahalleden “Tayyip istifa” sloganı yükseldi. Okmeydanı halkı mahalle içindeki yürüyüşten sonra sağlık ocağı önünde kürsü kurdu. Okmeydanı’nda polis saldırı sonucu yaralanan ve yoğun bakımda olan Berkin Elvan için “diren Berkin Okmeydanı seninle” sloganları atılıyor. Okmeydanı’nda ve Örnektepe’de “hükümet istifa” diyen halka polis saldırıyor. Okmeydanı’nda polis gaz ve ses bombalarıyla kitleye saldırmaya devam ediyor.Halk pencerelerden tencere-tavalarla protestolara devam ediyor. Kadıköy Boğa heykelinde toplanan halk “Tayyip İstifa” sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Kadıköy’de halk Modada sokakları dolaştıktan sonra tekrar Boğa Heykeline geldi.”Gençlik çıldırdı biber gazı istiyor” sesleri yükseliyor. Kadıköy Boğa Heykelinde toplanan halk AKP ilçe binasına doğru yürüyüşe geçti. Kadıköy’de AKP ilçe binasına yürüyen halk “hükümet istifa”sloganlarıyla binaya yumurta attı. Kartal‘da halk meydanda toplanmaya başladı. Kartal’da halk sokak aralarında “Faşizme karşı omuz omuza”, “Tayyip istifa” sloganları attı. Sarıyer Dağevleri’nde halk 2 Temmuz Parkından Kazım Karabekir muhtarlığına yürüdü. AKP’li muhtarlık önünde halk “onurlu bir insan AKP’li olamaz” sloganları attı. Sarıyer halkı Kazım Karabekir muhtarlığı önünde eşitlik,demokrasi,adalet için mücadele edeceklerini söyledi. Esenyurt‘ta Halkevi önünde buluşup yürüyüş gerçekleştiren halk 18 Haziran saat 21.00’da tekrar buluşmak üzere dağıldı. Beylükdüzü‘nde halk belediye meydanında toplanmaya başladı. Akşam saatlerinde İstiklal‘de toplanan halka polis saldırdı.Halk “Polis simit sat, onurlu yaşa” sloganları ile ara sokaklara çekildi.

23.59 Okmeydanı’nda polis gaz atmaya devam ediyor. Mahalleliler camlarına çıkıp tencere tava çalıyor, destek oluyor.

23.19 21.00’dan itibaren eylemde olan Okmeydanı’na polis iki taraftan saldırdı. Polis Mahmutşevket Paşa ve Örnektepe’de iki yönden de gaz atıyor.

23.00 Kadıköy’de halk AKP İlçe Binası’nı yumurtaladı.

22.12  Polisi yuhalayan kitle “Polis simit sat, onurlu yaşa” sloganları ile ara sokaklara çekildi. Bekar sokaktaki eylemcilere, polis coplarla saldırdı.

22.10 Mis Sokak ve Fransız Kültür Merkezi arasında bulunan yaklaşık bin kişi gövde gösterisi yapan polisi yuhalıyor. Taksim Meydanı’nda da çok sayıda polis bulunnuyor.

22.04Yüzlerce çevik önde bir akrep ve arkalarında panzerle İstiklal’de gövde gösterisi yapıyor.

polisten-istiklalde-govde-gosterisi

21.30 Yüzlerce kişi Sarıyer’de Dağevleri’nden yürüyor. Sloganları “Onurlu bir insan AKP’li olamaz”

21.26 Merter Tozkoparan Mahallesi’nde tencere tava sesleri yükseliyor

19.29 İstiklal Caddesi’nde halkın toplanması sürüyor.

19.25 İstiklal Caddesi ile Mis Sokak arasındaki kitle “Her yer Taksim, her direniş” sloganı atıyor.

18.54 Görgü tanıklarının ifadelerine göre, saldırganların arasında Marmaris Büfe çalışanları da bulunuyor.

18.45 Rumeli Caddesi’nde polisin kitleyi gaz bombalarıyla dağıtmasının ardından 20 kişilik faşist bir grup eylemcilere saldırdı. Sivil polislerle birlikte hareket ettiği gözlenen saldırganlar, “Polise uzanan eller kırılsın” sloganları attı.

18.34 Pangaltı’daki polis saldırısının ardından kitle ara sokaklara çekildi. Saldırılar sırasında polisin bir kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi.

18.33 İstiklal Caddesi’ndeki kitle polis barikatı önünde oturma eylemine geçti. Fransız Konsolosluğu önündeki kitlenin diğer ucu Mis Sokak’ta.BM-NTBlCQAEjTj1

18.26 Polis, Pangaltı’da akrep araçlarından hedef gözeterek gaz bombası ve plastik mermiyle direnişçilere saldırıyor.

18.25 İBB’nin emriyle İstanbul’da metro seferleri hala Gayrettepe-Hacıosman arasında yapılıyor. İş çıkış saatinde pek çok kişi yollarda kaldı.

18.24 Pangaltı’da dağılmayan kitleye polis ekipleri tazyikli su ve akrep araçlarından biber gazıyla saldırıyor.halaskargazi-mudahale

18.18 Fransız Konsolosluğu önündeki kitle, Gündoğdu marşı söylüyor.

18.10 İstiklal Caddesi’ndeki kitle polis barikatının önünde “Hükümet istifa”, “Zıpla zıpla zıplamayan Tayyip’tir”, “Katil polis Taksim’den defol” sloganları atıyor.

18.00 Pangaltı’da polis barikatı önünde kitlenin bekleyişi sürüyor.

17.58 Dağılan kitle, yeniden toplandı. Polis barikatının önünde “Taksim bizim İstanbul bizim” sloganı atılıyor.

17.54 Polis, Taksim Meydanı’na doğru çekiliyor.

17.51 Saldırı sonrası kitle sloganları ara sokaklara çekiliyor.

17.50 Fransız Konsolosluğu önünde slogan atan kitleye polis saldırdı. Polis ekipleri, eylemcilerin üzerine doğru yürüyor.

17.43 İstiklal Caddesi girişinde polis barikatıyla karşılaşan kitle “Polis defol Taksim bizimdir” sloganı atıyor.

17.41 Polis ekipleri, Fransız Konsolosluğu önünde. Tünel’den yürüyüşe geçenler Meydan’a doğru ilerliyor.

17.38 İstiklal Caddesi’nde “Hükümet istifa” sloganlarıyla yürüyenlere çevredekiler de katılıyor. Ağa Camii’ni geçen kitle giderek kalabalıklaşıyor.

17.33 Halk, Vali Mutlu’nun ve AKP’nin Taksim yasağını tanımıyor: Kitle, Galatasaray Lisesi’ni geçti.

17.30 KESK ve TMMOB üyeleri basın açıklamalarını sonlandırdı. Fakat İstiklal Caddesi’nde bulunanlar “Tayyip istifa” sloganıyla yürüyüşe geçti.

17.22 İstanbul Pangaltı’daki DİSK korteji, basın açıklamasını sonlandırdı.

17.17 Pangaltı’da polis barikatı önündeki DİSK kortejinden “Hükümet istifa” sesleri yükseliyor.

17.15 KESK ve TMMOB üyeleri basın açıklamalarını sonlandırdı.

17.08 DİSK Genel Sekreteri Arzu Atebek Çerkezoğlu bir konuşma yaptı. Çerkezoğlu’nun ardından TTB Merkez Konsey Başkanı konuşuyor.

17.07 KESK ve TMMOB üyeleri Tünel’de basın açıklaması yapıyor.

17.01 İstiklal Caddesi başta olmak üzere Taksim ve civarında halk tencere ve tavalarıyla pencerede.

16.59 Ergenekon Caddesi’ndeki, dükkanlardan emekçilerin direnişine destek için “Haklıyız kazanacağız” çalıyor.

16.58 Tünel’deki KESK ve TMMOB üyeleri tekrar oturma eylemine geçti, polisin barikatı kaldırmamasını protesto ediyorlar.

16.55 Tünel’de milletvekilleri Abdullah Levent Tüzel ve Sabahat Tuncel de var.

16.54 DİSK üyeleri Osmanbey’de polis barikatıyla karşılaştı.

16.52 DİSK Agos’un önünden “Faşizme inat kardeşimsin Hrant” sloganlarıyla geçti.disk-agos-onu

16.50 DİSK, Halaskargazi’deki yürüyüşünü sürdürüyor. İşçiler sık sık “Bu daha başlangıç mücadele devam” sloganı atıyor.disk-foto

16.30 DİSK korteji Halaskargazi Caddesi’ne girdi. Çevredeki apartmanlarda oturanlar camlardan alkış, tencere ve tava çalarak eyleme destek veriyor.

16.20 Şişli’deki DİSK binası önünden yürüyüş başladı. DİSK korteji Halaskargazi Caddesi’ne doğru ilerliyor.

16.17 DİSK Genel Merkezi önünde emekçiler “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganı atıyor. Emekçilere Halkevleri, BDSP, Mücadele Birliği ve EHP üyeleri de destek veriyor.

16.11 Tünel Meydanı’ndakiler oturma eylemi başlattı.

16.09 Polis, Tünel’de kitleye “Dağılın” uyarısı yapıyor. Kamu emekçileri ve halk dağılmıyor.tunel-18haziran

16.08 Yüzlerce emekçi DİSK Genel Merkezi önünde DİSK pankartı arkasında “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atıyor.

16.07 İstiklal Caddesi polis barikatıyla kapatıldı. Polis, kitlenin yürümesine izin vermiyor.

16.06 Feministler de Tünel Meydanı’nda.

Feministler, baretleri ve gaz maskeleriyle patriyarkaya meydan okuyor.

Feministler, baretleri ve gaz maskeleriyle patriyarkaya meydan okuyor.

15.55 Polisin ve AKP’li bakanların tüm engelleme çabalarına rağmen Tünel Meydanı’nda binler toplandı.

15.47 DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB iş bıraktı (dakika dakika) haberine ulaşmak için tıklayınız.

15.39 Emekçiler Şişli’deki DİSK Genel Merkezi önünde ve Karaköy’deki Tünel’de toplanmaya başlıyor.

14.49 Osmanbey metro durağı emniyetten gelen talimatla kapatıldı.

11.30 Taksim yaya trafiğine açıldı ancak araç trafiğine henüz izin yok. Gezi Parkı’na girişler hala engelleniyor ve meydanda TOMA’ların bekleyişi sürüyor. 

Saat 16.00’da iş bırakma eylemleri yapan örgütlerden DİSK, Şişli’deki DİSK Genel Merkezi önünden KESK ve TMMOB ise Beyoğlu Tünel’den Taksim’e yürüyecek.  Gezi Direnişi’nin 87 bileşenli tek ve ortak temsilcisi Taksim Dayanışması da 16.00’da Şişli ve Tünel’den yürüyüş çağrısı yaptı. Halkevleri 16.00’da Şişli kolunda yer alacak.

İçişleri Bakanı Muammer Güler ise bu eylemlere izin vermeyeceklerini açıklayarak gerilim siyasetini sürdüreceklerinin işaretini verdi.

Polisin Gezi Parkı’na yönelik saldırısının ardından halk 16 Haziran günü de sokağa çıkmaya devam etti. Şişli Halaskargazi Caddesi’nde sabah saatlerinde başlayan çatışmalar gece geç saatlere kadar sürdü. Taksim’e çıkmaya çalışanlar Sıraselviler’de polis saldırılarına karşı uzun süre direndi. Karaköy’de ve Tophane bölgesinde binlerce kişi polis saldırılarına karşı uzun süre direndi. İstiklal Caddesi’nde de sabahtan akşam saatlerine kadar çatışmalar sürdü. Saat 21.00’le birlikte mahallelerde tencere tava eylemleri ve yürüyüşler başladı. Gazi Mahallesi’nde halk TEM’i trafiğe kapattı. Çevik kuvvet halka yoğun bir şekilde gaz bombası kullanarak saldırdı, çatışmalar geç saatlere kadar sürdü. Okmeydanı’nda Piyalepaşa Bulvarı üzerinde halk barikatlar kurdu. Polisin saldırısı sonucu çıkan çatışmalar geç saatlere kadar sürdü. Nurtepe’de halk, Nurtepe Viyadüğü’nü trafiğe kapattı ve bu bölgede çatışmalar uzun süre devam etti. Polis yolu ancak 4 saat sonra açabildi.  Maltepe Gülsuyu’nda içinden halka ateş açılan bir polis arabası halk tarafından kullanılmaz hale getirildi.

01.43  Baro’nun açıkladığı rakamlara göre gözaltına alınan kişi sayısı 390’a yaklaştı. Türkiye genelinde ise gözaltına alınanların sayısının 450’yi aştığı belirtiliyor.

00.12 IMC Televizyonu bugün gözaltına alınan editörleri Gökhan Biçici’yle ilgili bir açıklama yaptı. Açıklama şu şekilde:

Editörümüz Gökhan Biçici, 16 Haziran Pazar günü saat 18:00 sularında, Şişli’deki gösterileri görüntülemek ve haber yapmak amacıyla bulunduğu sokakta çevik kuvvet polislerince yakalanarak darp edilmiş, dakikalarca yerlerde sürüklenerek dövülmüştür. Kaşı yarılmış, gaz maskesi kırılmış, ipad’ine el konmuş ve kendisine gözaltına alındığını söyleyen polisler tarafından dört saat süreyle, yaralı ve elleri kelepçeli halde, nereye götürüleceği bildirilmeden ve hiçbir işlem yapılmadan bekletilmiştir. Arkadaşımız saat 23:30 itibariyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüleceği söylenerek Taksim AKM’nin önünde polis aracında bekletilmektedir. Gökhan Biçici’nin maruz kaldığı muameleyi şiddetle kınıyor ve derhal serbest bırakılmasını, görüntüleri sosyal medyaya da yansımış olan sorumluların derhal ortaya çıkarılması ve cezalandırılmasını istiyoruz.

İMC TELEVİZYONU

00.07 Beşiktaş’ta polis çarşı içinde bekleyen kitleye gaz bombalarıyla saldırdı. Şu an çarşı içini gaz bulutları sarmış durumda. Polisle birlikte eli bıçaklı bazı kişilerin de halka saldırdığı bilgileri geliyor.

16 Haziran

23.43 Beşiktaş’ta polis Alkım Kitabevi’nin önünde bekliyor. Halk çarşı içinde sloganlarla bekleyişini sürdürüyor.

23.32 Evrensel’in haberine göre gözaltındaki 12 Çarşı üyesi kötü muamele gerekçesiyle açlık grevine başladı.

23.15 Otobanı trafiğe kapatan Gazi Mahallesi halkına polis gaz ve ses bombalarıyla saldırdı. Otoban köprüsünden atılan gaz fişekleri birçok kişiye isabet etti. Kitle yoğun yağmura rağmen Gazi Mahallesi girişinden ayrılmıyor. Marşlar ve sloganlarla bekleyen kitle karşısında polis otobanda geri çekilmiş durumda.

23.00 İkitelli’den yürüyüşe başlayan halk, Mahmutbey gişeleri kapattı.

22.50 Beylikdüzü’de binlerce E-5’i trafiğe kapattı. Kitle AKP ilçe binasına yürüyor.

22.49 Kadıköy’de yaklaşık beş bin kişi ‘AKP gidecek, adalet gelecek’ sloganı atarak yürüyor.

22.41 Gazi halkı, otobanı trafiğe kapattı. Polis, kitleye saldırıyor.

22.33 İstanbul Barosu’na bildirilen gözaltı sayısı 290 oldu.

22.33 Alibeyköy’de Veysel Karani Camii’nin önünden yürüyen 1000 kişilik grup “Hükümet istifa” sloganları atıyor.

22.30 Okmeydanı Örnektepe Mahallesi’nde polis, halka saldırıyor.

İstiklal Caddesi'nde polis gün boyunca direnişçileri ve yoldan geçenleri darp ederek gözaltına aldı.

İstiklal Caddesi’nde polis gün boyunca direnişçileri ve yoldan geçenleri darp ederek gözaltına aldı.

22.28 İkitelli’de binlerce kişi Atatürk Mahallesi’ne yürüyor.

22.27 Kartal ve Maltepe’den yürüyüşe başlayan halk E5’e çıkmaya hazırlanıyor.

22.26 Akaretler’den Taksim’e yürüyen binlerce kişi “Taksim bizim olacak” sloganlarıyla yürüyor.

22.18 Gazi Mahallesi’nde halk su kemerine ulaştı. Yolu trafiğe kapatan binlerce kişi otobana doğru yöneldi.

Beşiktaş-Akaretler'de binlerce kişi sokaklarda.

Beşiktaş-Akaretler’de binlerce kişi sokaklarda.

22.10 Okmeydanı’nda çatışmalar şiddetlendi. Polis mahalleye çok sayıda ses ve gaz bombası atıyor. Okmeydanı halkı, barikatta direnenlere evlerinden yemek ve biber gazının etkisini azaltacak solüsyon getiriyor.

22.09 İkitelli-Atakent halkı sokakta. Kitleye yoğun bir araç konvoyu da destek veriyor.

22.08 Kadıköy’de halk bu gece de sokaklarda: Binlerce kişi “Tayyip istifa” sloganlarıyla yürüyüşe geçti.

22.07 Şishane’dki Kasimpasa stadi civarı, Cihangir, Asmalimescit ve Tophane’nin ara sokaklarinda AKP’li sivil faşistler halka saldırıyor.

22.04 İstanbul Barosu’na bildirilen gözaltı sayısı 251. Sayı sürekli artıyor.

22.00 Karaköy’de direnişçiler polis otosunu durdurdu. Otobüs, direnişçilerin müdahalesi sonrası kaçmak zorunda kaldı.

21.57 Merter’de tencere tavasını alan halk sokaklarda. “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları sokakları inletiyor.

21.54 Sivil faşistler ve polisin organize saldırısına rağmen halk İstanbul’un dört bir yanında AKP faşizmine direniyor. Geri çekilme yok, polisle çatışıyor.

21.52 Karaköy’de toplananların sayısı 5 bini geçti. Halk şarkı ve türkülerle barikatları güçlendiriyor.

21.45 Sabah saatlerinde Okmeydanı’nda başından yaralanan 14 yaşındaki Berkin Elvan ikinci ameliyattan çıktı. Durumu halen ciddiyetini koruyor.

21.43 Karaköy’de direnişçiler polise “Gel, gel” diye bağırıyor. Barikatlar insan zinciriyle güçlendiriliyor.

21.42 Kasımpaşa da eli sopalı sivil faşistler polis ile birlikte hareket ediyor.

21.36 Çağdaş Hukukçular Derneği’nin aktardığına göre, 3 otobüs gözaltı Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. Ancak gözaltıların dün alınanlar mı yoksa bugün alınanlar mı olduğu konusunda halen net bir bilgi yok.

21.35 Kartal Meydanda buluşan halk E-5’e doğru yürüyüşe geçti.

21.32 İstanbul’da mahalleler yine ayakta. Gazi Mahallesi’nde yürüyüş başladı, halk otobana doğru yürüyor.

21.30 Sıraselviler’de polis ekipleri, apartmanlara girerek gözaltı yapıyor.

21.28 Sıraselviler’de sivil polisler ve çevik kuvvet ekipleri gaz bombasıyla kitleye saldırıyor.

21.27 Kazlıçeşme’deki AKP mitinginden çıkanlar Taksim’deki TRT binası önünde, Asmalımescit mevkiinde ve Eminönü’nde halka saldırıyor.

21.24 Sivil faşistlerin saldırısı sonucu CHP İlçe binasının camları kırıldı. Bina içinde CHP Milletvekilleri Binnaz Toprak ve Melda Onur da var. Toprak, Halk Tv’nin canlı yayınına katılarak güvenlik güçlerinin hiçbir şekilde saldırganlara müdahale etmediğini söyledi.

21.19 Halaskargazi’de polis halka çok sert saldırıyor. Halk ateşler yakıyor.

21. 16 Halaskargazi’de polis gaz bombası ile yoğun bir şekilde saldırdı. 3 TOMA’dan sonra yaya üniformalı polisler de Şişli’ye doğru ilerliyor.

21.10 Bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre, Kurtuluş’ta fotoğraf çeken iki kadın gazeteci Eylem Düzyol ile Fulya Atalay’a polis saldırdı, ağır şekilde darp edildiler.

21.01 Halk orkestrası tencere ve tavasıyla İstanbul’un dört bir yanında pencerelerde, balkonlarda.

21.00 AKP’liler CHP’nin Şişhane’deki İl Binası’na saldırdı.

20.57 Karaköy’de üçüncü büyük barikat kuruldu. Halk, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları atıyor.

20.48 Halk Sıraselviler’de tekrar bir araya geliyor, el ele barikatlar kuruluyor.

20.44 Karaköy’den Beşiktaş’a doğru giden yola ve Karaköy’deki tünel yakınlarına direnişçiler tarafından iki tane barikat kuruldu.

20.40 Polis, Sıraselviler Caddesi’nden Taksim Meydanı’na doğru çekiliyor.

20.34 Az önce Halaskargazi’de polisin yoğun gaz kullanması sonucu dağılan kitle, daha kalabalık şekilde tekrar bir araya geliyor.

20.33 Polis, Sıraselviler’de helikopterden gaz bombası atıyor.

20.29 Türkiye Barolar Birliği acil toplandı. Toplantıda alınan karara göre, Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği’nin Türkiye’ye acil müdahale yetkisini kullanması yönünde bir çağrı yaptı.

20.28 Ergenekon Caddesi’nde bir binada polisin sıkıştırıp işkence yaptığı bir lise öğrencisi ağır yaralandı, hastaneye kaldırılıyor. Lise öğrencisi, polis saldırısından kaçarken sığındığı evdekilerin sivil polis çıkması üzerine çevik kuvvetler de binaya girdi. Çevik kuvvet ve sivil polis işbirliği ile lise öğrencisine işkence uyguladı.

20.27 Karaköy’de polis saldırısı başladı.

20.26 Polisin yoğun gözaltı dalgası şimdi de Halaskargazi’de: Polis, Halaskargazi Caddesi’nde çok sayıda kişiyi gözaltına alıyor.

20.24 Polis, kitleyi hem Beşiktaş’tan hem Karaköy tarafından sıkıştırdı. Kitle, Fındıklı’ya çekiliyor.

İstanbul'un dört bir yanında yüzlerce kişi gözaltına alındı.

İstanbul’un dört bir yanında yüzlerce kişi gözaltına alındı.

20.20 Karaköy’de yaklaşık 3 bin kişi barikat kuruyor.

20.17 Cihangir’de resmi ve sivil polisler eylemcileri döverek gözaltına alıyor. Gözaltına alınanlar gözaltı kayıplarına karşı önlem olarak bağırarak isimlerini söylüyorlar.

20.15 Polis, Tophane’de oldukça sert bir şekilde barikat kuran binlerce kişiye saldırdı. Kitle, Beşiktaş’a doğru ilerliyor.

20.08 Polis, Tophane Boğazkesen Caddesi’nde Karaköy’e yürümeye çalışan binlerce kişiye saldırıyor. Halk, saldırı sonrası barikat kurmaya başladı.

20.06 İstiklal Caddesi’nde Ada Müzik’in olduğu Orhan Apaydın Sokak’a polis yoğun bir şekilde gaz bombası atıyor.

20.05 Dolmabahçe’den Karaköy’e doğru ilerleyen binlerce kişiye, polis Tophane’de saldırdı. Kitlenin bekleyişi sürüyor.

20.03 Tarlabaşı’ndan Tepebaşı’na doğru TOMA ve akrep araçlarıyla yüzlerce kişilik çevik kuvvet ekibi ilerliyor.

19.59 Kurtuluş’ta apartmanın çatısına çıkan polis çatıdan halka gaz bombası atıyor.

19.57 Cihangir’de de gözaltılar başladı.

19.50 İstiklal Caddesi’nde gaz maskeli sivil polisler insanları gözaltına alıyor.

19.48 Nişantaşı’ndaki ValiKonağı Caddesi TOMA ve iş makinelerinin saldırılarıyla savaş alanına dönmüş durumda.

19.45 Sıraselviler’de toplu gözaltılar başladı.

19.43 Taksim İlkyardım Hastanesi gaz bulutu altında. Hastanedeki hekim ve sağlık çalışanları dışarı çıkarak polise müdahale ediyor.

19.40 Mecidiyeköy Cevahir AVM çevresinde polis pek çok kişiyi gözaltına aldı.

19.38 Taksim İlkyardım Hastanesi önünde polis yoğun gaz bombası kullanıyor. Hastalar biber gazından etkilenmiş durumda.

19.35 Sıraselviler’de Alman Hastanesi önünde şiddetli bir çatışma var.siraselviler

19.34 Halaskargazi’de direnişçiler ve polis karşı karşıya gelmek üzere. 2 tane TOMA direnişçilerin üzerine doğru ilerliyor.

19.32 Polis, Odakule’de toplananlara plastik mermi ile saldırıyor.

19.29 Ergenekon Caddesi’nin ara sokaklarına polis, akreplerle giriyor, Halaskargazi’deki binlerce kişi dağılmıyor.

19.26 Halk, polisi Odakule’de sıkıştırdı. Polis, halkı geri püskürtmek için yoğun gaz kullanıyor, halk dağılmıyor polisin üstüne yürüyor.

19.21 Halk, Sıraselviler’de yeniden elden ele barikat kuruyor.

19.15 Cihangir’den Sıraselviler’e ilerlemeye çalışan binlerce kişiye polis, Alman Hastanesi önünde barikat kurdu, saldırıyor.

19.00 KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve TDHB 17 Haziran’da iş bırakma kararı aldı.

18.54 Polis, Cihangir’e TOMA ile girdi, kitleyi dağıtmak için ses bombası atıyor. Kitleyi dağıtamıyor.

18.50 İnönü Stadı önünde bekleyen kiteye halk alkış ve kornalarla destek veriyor.

18.46 Bomonti’de binlerce kişi sokakta. Polis, burada da saldırıyor.

18.43 Beşiktaş’ta Çarşı grubunun oturma eylemi sürüyor.

18.37 Polis, Sıraselviler’de tekrar saldırıyor. Halkın kurduğu barikatlar yerli yerinde.

18.36 Stadın önünde binlerce kişi var. Polisle karşı karşıya bekliyorlar. Kitle yolu kapadı.

18.35 Karaköy’den Beşiktaş’a yürüyen binlerce kişi İnönü Stadı’na ulaştı. Polis ekipleri o tarafa doğru ilerliyor.

18.30 soL’un aktardığına göre, Polis, Taksim Hazzo Pulo Pasajı’nda çay içenlerin gaz maskelerini ve gazdan korunmak için hazırladığı solüsyonları topluyor.

18.18 Kurtuluş-Feriköy yol ayrımında halk barikatları ateşe verdi.kurtulus-barikat

18.15 Karaköy’de binlerce kişi yolu kapattı. AKP’nin aracı kitlenin ortasında kaldı. Halk, AKP’nin aracını tahrip ediyor.

18.13 Sıraselviler’de polis halka tazykli su ve biber gazıyla saldırıyor. On binler Taksim İlkyardım’a doğru çekiliyor.

18.12 Sıraselviler ve Şişli’de halk on binlerle polis terörüne direniyor.

18.10 Kurtuluş Baruthane Caddesi’nde polis gaz bombalarıyla halka saldırıyor.

18.07 Pangaltı ve Şişli’deki kalabalık kitleye polis yeniden sert bir şekilde saldırıyor. Kitlenin dağıldığını düşüne polis ekipleri, TOMA’yı ana caddeden geçirmeye kalkınca ara sokaklar boyunca biriken halkın saldırısına uğradı.

18.05 Karaköy’de bir araya gelen binlerce kişi, Beşiktaş’a yürüyor.

18.02 Nurtepe ve Güzeltepe’de polis, biber gazı bittiği için saatler sonra mahalleden çıkmak zorunda kaldı. Nurtepe halkı, otobanı trafiğe kapattı.

18.00 İMC TV editörü Gökhan Biçici Şişli civarında gözaltına alındı. İMC kameramanı Okan Altunkara ise serbest bırakıldı.

17.58 Teşvikiye Camii’ne sığınan protestoculara polis saldırıyor. Cami bahçesine gaz bombası atıldı.

17.56 Kurtuluş’ta üniversiteliler TOMA’ları yumurtalıyor.

17.53 Feriköy Ermeni Mezarlığı’nda mezarlığa sığınan eylemcilere, polis mezar taşlarını sökerek eylemcilere fırlatıyor.

17.43 Ergenekon’da sloganlar dinmiyor: “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”

17.41 Polis, İstiklal Caddesi’ne çıkmayı başaran gruplara tekrar saldırıyor. İstiklal Caddesi gaz altında.

17.48 Sıraselviler’de halk kaldırım taşlarını elden ele vererek barikat kuruyor.

Halk, dayanışmanın en güzel örneklerinden birini sergiliyor: "Elden ele kurulan özgürlük barikatı"

Halk, dayanışmanın en güzel örneklerinden birini sergiliyor: “Elden ele kurulan özgürlük barikatı”

17.47 Sıraselviler’de Tayyip Erdoğan için “Babalar Günü” pankartı açıldı.sıraselviler

17.45 Şişli’de çatışmalar sürüyor.

17.39 Pangaltı’da evlerin balkonlarına ve camlarına gaz bombası atılıyor.

17.35 Sıraselviler’de halk ‘Bu daha başlangıç, mücadeleye devam’ sloganıyla bekliyor.

17.32 Pangaltı’da halk polis saldırısına rağmen dağılmadan bekliyor.

17.23 Sıraselviler’de yüzlerce kişi TOMA’nın karşısında ‘Her yer Taksim, her yer direniş’ sloganıyla bekliyor. Bölgeye doğru polis sevkiyatı yapılıyor.

17.16 Halk akın akın Şişli’den Taksim’e doğru yürüyor.

sislidentaksime

17.15 Ergenekon Caddesi’nde polis yoğun bir şekilde gaz bombası ile toplananlara saldırıyor.

17.10 Beşiktaş Kartal heykeli çevresi polis ablukasında. Halk “Beşiktaş” sloganları atıyor.

17.09 KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve TDB saat 18.00’de bir açıklama yapacak.

17.08 Şişli tarafındaki çatışmalarda polis, gaz bombalarını hedef göstererek atıyor. 3 kişinin çeşitli yerlerinden yaralandığı bilgisine ulaşıldı.

17.06 Şişli ve Beşiktaş’ta polis, kitleye müdahale etmekte zorlanıyor. Halk hızlı bir şekilde bir araya geliyor.

17.03 Tarlabaşı Bulvarı’nda 1 TOMA gaz atarak Tepebaşı’na doğru ilerliyor. Arkasında çevik kuvvet ordusu var. TRT binasının önünde gaz bombası ile toplananlara saldırıyor.

16.57 Radikal’in haberine göre,Tünel mevkiinde aralarında DHA ve İMC muhabirlerinin de bulunduğu 4 basın emekçisi “sarı basın kartı olmadığı” gerekçesiyle gözaltına alındı.

16.56 Beşiktaş vapurları Beşiktaş’a uğramadan doğruca Kabataş İskelesi’ne yönlendiriliyor.

16.56 Ergenekon Caddesi’nde polis toplanan gruplara saldırıyor.

16.55 Akaretler’den yürüyüşe geçen Beşiktaş halkına polis saldırıyor.

16.53 Alman Hastanesi önünde gruplar toplanmaya başladı.

16.52 Çarşı, 19.03’teki açıklamaya kadar Beşiktaş’ta oturma eylemi yapacak.

16.50 Ters kelepçe ile alınan doktorlardan biri iki gündür uyumadan hasta bakan Dr. Ali Eren olduğu öğrenildi. Eren ie birlikte 3 doktorun daha gözaltına alındığı ifade edildi.

16.49 Polisin İstanbul Barosu’na girme ihtimalin karşı, avukatlar baronun önünde bekliyor.

16.48 Yüzlerce kişi Karaköy’den İstiklal Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

16.48 Osmanbey ve Şişli civarında ara sokaklarda pekçok küçük grup var. Polislerle aralarında küçük çatışmalar oluyor.

16.47 Beşiktaş’tan çıkan kitle Nişantaşı’na 15 bin kişi olarak vardı.

16.45 Tarlabaşı’nda saldıran polisler, Tepebaşı’na doğru ilerliyor.

16.40 Polis, Tarlabaşı Bulvarı’ndan ilerleyerek Ömer Hayyam’da hedef göstererek Dolapdere’de toplanmaya çalışanlara saldırıyor. Yoğun bir şekilde ses bombası atan BEYAZ KASKLI POLİSLER 2 kişiyi gözaltına aldı.

16.39 Taksim Dayanışması, dayanışma için her apartmanın önüne ayakkabı, ıslak havlu ve temiz giysi koyulması çağrısı yaptı.

16.38 Polis, Kurtuluş’taki Ermeni Mezarlığı’na TOMA ile tazyikli su sıkıyor.

16.35 Polis, Kurtuluş’taki mezarlığın yanında toplananlara saldırıyor. Halk, mezarlığa sığındı, polise mezarlığa girmeye çalışıyor.

16.31 Polis, TMMOB MMO’daki revire saldırdı. İçerideki yaralıların durumu iyi ancak revir geçici olarak kullanılamayacak.

16.30 Beşiktaş’tan Maçka’ya yürüyen kitlenin sayıs 10 bini aştı. Çarşı, yaptığı açıklamada 19.03’te bundan sonra yapacaklarına dair kararını açıklayacak.

16.26 Polis, İstiklal Caddesi’nde bir kamyondan yüklü miktarda gaz bombası mühimmatı indiriyor.

16.23 İstanbul Barosu’nun bulunduğu sokakta büyük bir kalabalık toplandı.

16.21 Osmanbey’de halk, polis saldırısı sonrası ara sokaklara çekildi. Halaskargazi’de boş caddeye dahi polis, gaz bombası atıyor.

16.19 Galatasaray’dan Taksim Meydanı’na doğru 1 TOMA hızla ilerliyor. Kazancı’dan, Elmadağ’dan, Kurtuluş’tan gelen binlerce kişiyi engelemeye çalışacak.

16.18 Polis, İstiklal Caddesi’ne çıkan tüm sokakları tuttu. Sarı basın kartı olanlar hariç kimseyi almıyor.

16.15 Beşiktaş halkı, Akaretler üzerinden Maçka’ya doğru yürüyüşe geçti.

16.13 Polis, İstiklal Caddesi İpek Sokak’ta bulunan TMMOB Makine Mühendisleri Odası’nda kurulan revire saldırı hazırlığı yapıyor.

16.11 Polis, Osmanbey’den Mecidiyeköy’e doğru ilerliyor. Ara sokaklarda toplanan eylemcilere gaz bombası ile saldırıyor.

16.06 Kitle, Galatasaray’daki polis saldırısının ardından Tarlabaşı’nda da bir araya geliyor.

16.05 Beşiktaş halkı, Taksim’e yürüyecek, toplanma sürüyor.besiktas

15.59 Şişli’deki Ermeni Mezarlığı önünde polis, halka biber gazıyla saldırıyor.

15.49 Ara sokaklara polis saldırısı sürüyor. Zırhlı araçların arkasında polis ekipleri ilerliyor.

15.48 İstiklal Caddesi’nde polis, kitleye saldırmaya başladı. Ayhan Işık sokakta gençlik polisle çatışıyor.

15.47 Polis, gaz maskelerini takıyor. Akrep ve TOMA İstiklal Caddesi’nde ilerliyor. Feministlerin oturma eylemine saldırdı.

15.40 Feministler, tekrar bir araya geldi. İstiklal Caddesi’nde oturma eylemi yapıyor.feministler-istiklal

15.38 soL’un aktardığına göre, Kozyatağı’nda 2 bin kişi AKP’nin Kazlıçeşme mitingine seyirci taşıyan 4 belediye otobüsünün önünü kesti, geçişine izin vermiyor.

15.38 Polis, Galatasaray’da toplananlara saldırıyor.

15.35 Çarşı, Beşiktaş Çarşı’da saat 16.30’da bir araya gelecek.

15.30 Sabah saatlerinde Okmeydanı’nda polis saldırısıyla ağır yaralanan 14 yaşındaki Berkin Elvan tomografiden çıktı. Durumunun kritik olduğu ifade ediliyor.

15.28 Okmeydanı’nda polis, halka tekrar saldırıyor. Kitle dağılmıyor.

15.26 Türk Tabipler Birliği (TTB) Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Merkezi ve Türkiye Temsilciliği ile Dünya Tabipleri Birliği’ne acil çağrı yaptı. Çağrıda, hükümeti sorumlu davranarak güvenlik güçlerinin uyguladığı şiddetin bi an önce son vermeye çağırdı.

15.24 İstiklal Caddesi’nde polis ekipleri TOMA, akrep ve zırhlı araçlarla basın mensupları ve toplanmaya çalışanların üzerine yürüyor.

15.05 Beşiktaş halkı, Kartal heykelinin önünde toplamaya başladı.

15.01 İstiklal Caddesi’nden Taksim Meydanı’na çıkan yol polis tarafından kapatıldı. Polis kitleye dağılmadığı takdirde saldıracağını duyuruyor.

15.00 İstiklal Caddesi’nde polis akrep araçlarını halkın üzerine sürüyor.akrep-halk

14.58 Polisin saldırı tehdidi üzerine kitle İstiklal Caddesi’ne geri döndü. Polis ekipleri, köşe başlarını tutmuş durumda, gaz stoku ile bekliyor.

14.55 İstiklal’den Taksim’e çıkışta kitle bir araya gelmeye başladı. “Tayyip istifa” sloganları atan kitleye polis, saldıracağını söylüyor.

14.11 Şişli’deki DİSK Genel Merkezi’nin gün boyunca açık olacağı duyuruldu.

14.09 Polis, Cevahir AVM’den kovuldu. Mecidiyeköy yönüne doğru ilerliyor.

14.06 Polis, Tarlabaşı’nda toplanan küçük bir gruba müdahale etti.tarlabasi

14.00 Taksim Dayanışması’nın İstanbul Barosu’ndaki basın toplantısı başladı.

13.56 Polis, Cevahir AVM içinde halk tarafından yuhalanıyor. Binlerce kişi, polisi alkışlar ve

ıslaklarla protesto ediyor. Halk, “Her yer Taksim her yer direniş” ve “Polis dışarı” sloganları atıyor.

13.53 Polis, Cevahir AVM’nin içine girdi.

13.52 İstanbul Barosu avukatları, dün gece gözaltına alınan 45 kişinin Bakırköy’deki Capacity alışveriş

merkezinin otoparkında tutulduktan sonra savcı karşısına çıkarılmadan Tarlabaşı’nda bırakıldığı ifade edildi.

13.49 Cevahir AVM önünde polis, bir araya gelenlere saldırıyor.

13.48 Polis, zırhlı araçlar, çevik kuvvet ekipleri ve iş makineleriyle biber gazı ve tazyikli su ile

Mecidiyeköy yönünde bir araya gelmeye çalışanları dağıtmaya çalışıyor. Mecidiyeköy’de katılım yüksek.

13.41 Çarşı’dan iki kişinin gözaltına alındığı kesinleşti. Gözaltı sayısının daha fazla olduğu ifade

ediliyor.

13.37 Divan Otel’de otel müşterileri dışında kimse kalmadı. Eylemcilerin tamamı otelin dışına

çıkarıldı.

13.32 Halaskargazi’de toplanmaya çalışanlara polis, tazyikli su ile müdahale ediyor.

13.24 Polisin Divan Otel’in içindekilere gözaltı yapacağını söylemesi üzerine oteldekiler sloganlarla

dışarı çıkıyor.

13.23 Radikal’in haberine göre, sabah saatlerinde Çarşı grubunun iki kurucusundan biri olan Cem

Yakışkan’ın evine baskın yaptı. Polis saldırısıyla gözaltına alınan Yakışkan’ın “eylemleri provoke etmek” ile suçlandığı

öğrenildi.

13.21 Polis, Divan Otel’e tekrar girdi.

13.13 Polis helikopterleri, Taksim semalarında.

13.10 DÜZELTME: Ramada Otel’deki gönüllü hekimlerin gözaltına alındığı haberi geçmişti. Ancak daha sonra İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu bir açıklama yaparak gözaltına alınanların ne hekim ne de tıp öğrencisi olduğunu, direnişe “sızdırılmış” kişiler olduğunu açıkladı. Çerkezoğlu revirlere hekim ya da tıp öğrencisi olmayan hiç kimsenin kabul edilmemesi gerektiğini belirtti. doktor-ramada

13.05 Polis, revir olarak kullanılan Ramada Otel’e girdi. Gönüllü hekimlere gözaltı yapmaya çalışıyor.

12.58 Polis, Okmeydanı Anadolu Kahvesi önünde bekliyor. Halk ateşler yaktı.

12.53 Polis, Harbiye Müzesi önünde Vali Konağı ve Halaskargazi yönünde ikiye ayrıldı, bekliyor.

12.49 Osmanbey’de halkın kurduğu barikata polis ara ara saldırıyor.

12.39 Okmeydanı’nda polis ve halk arasında çatışmalar sürüyor. Polis saldırısını balkonlarından ve

pencerelerinden protesto eden halka polis küfürler ediyor.

12.38 Polis, Divan Otel’in kapısına dayandı. Kitleye saldırıyor.

12.32 Taksim Dayanışması saat 16.00’daki eylem için saat 15.00’de İstiklal Caddesi, Harbiye ve

Beşiktaş’ta buluşulacağını duyurdu.

12.24 Divan Otel’in önünde eylemciler ve polis arasında arbede çıktı.divanotel-2

12.03 Hacıosman-Taksim metro hattı, Hacıosman-Gayrettepe arası çalışıyor. Toplu ulaşım aksatılıyor.

11.50 Twitter’da #1MilyonBugunTaksime hashtagi sık sık sansüre uğruyor.

11.48 Okmeydanı’nda polisin halka saldırısı sürüyor. Okmeydanı halkı pencerelerden tencere ve tava ile

polis saldırısını protesto ediyor.

11.45 Tarlabaşı-Ömer Hayyam’da polisin demir barikatı var. Araçlar Ömer Hayyam’dan geri döndürülüyor.

11.25 Okmeydanı’nda sabah saatlerinde toplanmaya başlayan gruba polis sert müdahale ediyor. 14 yaşında

bir çocuk polisin attığı gaz bombasıyla başından ağır yaralandı.

11.23 Taksim Dayanışması’nın aktardığına göre, Pangaltı’daki barikatlarda sargı bezi, gaz maskesi,

solüsyon ve ağrı kesiciye ihtiyaç var.

11.00 Mecidiyeköy’de askeri araçlar konuşlandırılmış durumda. Sıraselviler’den Taksim Meydanı’na çıkan

yolda polis barikatı var.

10.37 Harbiye’de polis bir araya gelmeye çalışan kitleye gaz bombası ve tazyikli su ile saldırıyor.

09.00 ÇHD’nin yaptığı açıklamaya göre dün akşam saatlerinden beri polis saldırısıyla 132 kişi ağır

yaralandı. TOMA’dan sıkılan asitli su sebebiyle 5 yanma vakası var.

08.02 Çatışmalar duruldu. Yer yer küçük gruplar polis barikatı önünde eylemlerini

sürdüyor.

07.50 Anadolu yakasından gelen halk sabaha karşı köprüden geçti

05.30 Acıbadem Köprüsü yakınlarında çatışmalar sürüyor.

05.28 Okmeydanı’nda çatışma sürüyor, polis gaz bombası atmayı sürdürüyor.

Boğaziçi Köprüsü girişinde askeri araç konvoyu.

Boğaziçi
Köprüsü girişinde askeri araç konvoyu.

05.26 Osmanbey’deki polis saldırıları sonucunda kitle ara sokaklara çekildi.

05.16 Acıbadem Köprüsü yakınlarında polisin sıktığı gaz bombalarından biri bir apartman dairesinden

içeri girdi.

Ergenekon Caddesi'nde halk toplanmaya çalışıyor.


Ergenekon Caddesi’nde halk toplanmaya çalışıyor.

04.59 Okmeydanı’nda çatışmalar sürüyor. Polis, Okmeydanı Metrobüs Durağı’ndan kitleye gaz bombası

atıyor.

04.36 Boğaz Köprüsü’nde polis saldırısna uğrayan kitle Acıbadem Köprüsü tarafında barikat kuruyor,

polis gaz bombası atmayı sürüdüyor.

Mecidiyeköy askeri araçlar.

Mecidiyeköy askeri araçlar.

04.22 Osmanbey’de jandarmanın TOMA’sı kitleye tazyikli su sıkıyor.

04.18 Polis, Osmanbey’de kitleye gaz bombası atarak saldırıyor.

04.17 Polis, Boğaz Köprüsü girişinde kitleye gaz bombalarıyla saldırıya geçti. Kitlenin bir kısmı

Boğaziçi Köprüsü’nden geçmeyi başardı.

Polis saldırısı sonucu gözaltına alınanlar.

Polis saldırısı sonucu gözaltına alınanlar.

03.57 Altunizade’de polisin yoğun saldırısı sonucu kitle geri çekilirken Kartal’dan gelen on binlerce

kişi Boğaz Köprüsü’ne ulaştı. Kitle Gişelerden geçiyor.

03.43 Gazi Mahallesi’nden gelenler, Okmeydanı’nda polisle çatıştı. Kitle, Şişli’deki Cevahir önüne

ulaştı. Polis kitleye yoğun bir şekilde gaz bombası attı.

Bostancı'da askeri araç konvoyu

Bostancı’da askeri araç konvoyu

03.40 Türkiye’deki polis saldırısının durdurulması için avaaz.org internet sitesinde bir imza

kampanyası başlatıldı. 120 bin imzaya ulaşan kampanya, dünya halklarını Türkiye’deki polis şiddetini durdurmaya

çağırıyor. Kampanya linki: https://secure.avaaz.org/tr/erdogan_end_the_crac

kdown_a/?tAXgPbb

03.27 Osmanbey’de polis yoğun bir şekilde gaz bombası atarak saldırıya geçti.

Alman Hastanesi’ne TOMA saldırısı

03.23 Altunizade Köprüsü’nün altında tuzak kuran polis bir anda on binlerce kişiye gaz bombası attı.

Bir süre dağılan kitle hızla toparlandı.

03.22 Divan Otel’i basan polis tıbbi malzemelere el koyuyor.

03.20 Uzunçayır’da saldırıya uğrayan kitle Kadıköy’de yeniden toplanmaya çalışıyor. Altunizde’den Boğaz

Köprüsü’ne yürüyenler karşı şeride geçerek ilerleyişini sürdürüyor. Osmanbey’de halk, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı

atarak yürüyüşünü sürdürüyor.

03.02 Altunizade Köprüsü yakınlarında polis yeniden gaz bombası attı ancak kitle dağılmadı.

Polis Hilton Otel’de insanların gaz maskelerine, sağlık mazlemelerine hatta sulara dahi el koyuyor.

02.52 Acıbadem Köprüsü yakınlarında polis saldırı sona erdi. Halk polis barikatı önünde bekleyişini

sürdürüyor.

02.49 Osmanbey’de yediden yetmişe herkes sokakta.

02.44 Osmanbey’de kitle “Taksim faşizme mezar olacak” sloganı atıyor.

Sivil polisler kitleye sapanlarla taş atıyor.

02.42 Gazi’den Taksim’e yürüyüşe geçenler Okmeydanı bölgesinde polisin saldırılarına rağmen yürüyüşünü

sürdürüyor.

02.40 Boğaz Köprüsü’ne yürüyen kitleye polis, Altunizade’de gaz bombası atarak saldırdı.

02.33 Halaskar Gazi Caddesi’nde polisin saldırısı sürüyor. Polis kitleyi üçe bölmeye çalışıyor ancak

ara sokaklara çekilip çatışmayı sürdüren kitle cadde üzerinden bir araya geliyor.

02.30 Senarist Emrah Serbes, İMC TV’de canlı yayında konuşurken gözaltına alınmaya çalışıldı. IMC TV’ye

canlı bağlantıya geçtiği sırada son sözü “Gözaltına alıyorlar beni” oldu ancak Serbest gözaltına alınmadı.

02.23 Taksim bögesinde çatışma alanından canlı yayın yapan televizyon kanallerı engelleniyor.

geziparki16haziran2002.20

Osmanbey’den Taksim’den yürüyüşe geçen kitleye polis gaz bombası atmayı sürdürüyor. Geri çekilmeyen kitle ara

sokaklarda barikatlar kuruyor. Halk, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atıyor.

02.15 Divan Oteli önündeki polis Harbiye’ye yönlendirilirken, otel önüne getirilen Jandarma TOMA bir

saldırı daha gerçekleştirdi.

02.12 Boğaz Köprüsü’ne doğru yürüyenlere Çamlıca’da polis saldırdı.

02.06 Osmanbey’deki polis saldırısının ardından kitle Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. Osmanbey’deki

Ramada Otel de revire çevrildi.

Almanya'daki Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth

Almanya’daki
Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth

02.03 Taksim Dayanışması acil dört talep yayımladı:

 1. Emniyet güçlerinin bu vahşi saldırısı durdurulmalıdır. Bu gece ve yarın olacak olaylardan bütünüyle siyasiiktidar sorumludur.
 2. Basın kuruluşları açıklamalarımızın halkımıza duyurulması konusunda yardımcı olmalı, halkına savaş açan birsiyasi iktidarın dezenformasyonundan halkımızı korumalıdır.
 3. Bu sert polis müdahalesi sonucunda yaralanan yurttaşlarımızın sağlığından endişeliyiz. Gönüllü hekimlerinengellemesi durdurulmalı, 112 ambulans başta olmak üzere mevcut kamu sağlık kurumları acilen güçlendirilmelidir.
 4. İstanbul’un her yerinden on binlerce kişi Taksim’e yürümektedir. Halkımızın bu yürüyüşünün engellenmesimümkün değildir.

01.58 Osmanbey’de polisin gaz bombalı saldırısı sürüyor. Polis ara sokaklara da yoğun bir şekilde gaz

bombası atıyor, kitle Mecidiyeköy tarafında bekliyor.

01.54 Uzunçayır’da önü polis tarafından kesilen kitle barikatı aştı Boğaz Köprüsü’ne yürüyor.

01.50 Kartal’dan E-5’i kapatarak yürüyenler Bostancı Kavşağı’nı geride bıraktı. On binlerce kişiye

katılımlar da giderek artıyor.

01.41 Halk, Bakırköy’deki İncirli Caddesi’ni trafiğe kapattı.

01.40 Harbiye’de halk “Tayyip istifa” sloganları atıyor.

01.28 Polis Hilton Oteli’ne girdi.

Polis Hilton Otel'in içinde

Polis Hilton Otel’in içinde

01.16 Kıbrıs’ın kuzeyinde halk sabaha kadar Türkiye Cumhuriyeti elçiliği önünde oturma eylemi yapma

kararı adlı.

01.14 Alman Hastanesi’nin içine polis girdi ve gaz bombası atarak geri çekildi.

01.06 Osmanbey Metro İstasyonu’nun yakınlarında halk barikat kurdu. Polis yoğun bir şekilde gaz bombası

atıyor, halk havai fişeklerle karşılık veriyor.

Osmanbey'de kitle

Osmanbey’de kitle

01.05 Yeni Sahra’dan Göztepe’ye doğru binlerce kişi Kadıköy’den gelen kitleyle buluşmak üzere E-5 yolu

üzerinde yürüyor.

01.02 Nişantaşı’ndaki barikat ateşe verildi.

01.00 RedHack, TBMMTV’yi hackledi. TBMMTV’ye girenler +1 TV’yi izliyor.

Redhack, TBMMTV'yi hackledi.

Redhack, TBMMTV’yi hackledi.

00.58 Örnektepe’de polis gaz bombası, plastik mermilerle halka saldırıyor. Halk çatışıyor.

00.55 Hrant Dink’in katledildiği yerde bulunan Detay Müzik Çav Bella çalıyor. On binlerce kişi Çav

Bella söylüyor.

Harbiye'de barikat

Harbiye’de barikat

00.54 Gazi halkı Sadabat Viyadüğü’nü geçti, Örnektepeliler de yürüyüşe katıldı. Polis kitleye gaz

bombası attı.

00.48 Polis, Osmanbey’dekilere Dolapdere yönünden gaz bombaları atıyor. Kitle dağılmadan Mecidiyeköy ve

Kurtuluş bölgesine geçiyor.

00.46 Osmanbey’de polis halka saldırdı.

Harbiye

Harbiye

00.41 Bahçeşehir-Esenkentten yürüyen binlerce kişi Ispartakule gişelerinde TEM otoyolunu trafiğe

kapattı.

00.38 Hilton Otel’den Osmanbey’e kadar on binlerce kişi “Hükümet istifa” sloganı atıyor. Polis

bölgeye sık sık ses bombası atıyor.

Kadıköy'den Taksim'e yürüyenleri

Kadıköy’den Taksim’e yürüyenleri

00.36 Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 50’yi aşkın yaralı, Şişli Etfal Hastanesi’nde 27 yaralı

var.

00.33 Gazi halkı TEM’i trafiğe kapatınca trafiği Gazi Mahallesi içinden yönlendirmeye çalıştılar ancak

Gazi’deki yüzlerce kişi o girişi de trafiğe kapattı ve yüzlerce kişinin bekleyişi sürüyor. Trafik kapalı

durumda.

00.30 İstiklal Caddesi’nde TOMA’lar Demirören AVM’nin önünden halka tazyikli su sıkıyor.

Divan Otel'in içi

Divan Otel’in içi

00.24 Mahmutbey gişeleri trafiğe kapatan halk, Basın Ekspres Yolu’na doğru yürüyüşe geçti.

00.23 Gazi’den Taksim’e gelenler Nurtepelilerle buluştu.

Harbiye'de on binler sokakta

Harbiye’de on binler sokakta

00.22 Bahçelievler’den Taksim’e yürüyenler Topkapı’ya ulaştı.

00.20 Saint Pulcherie Lisesi de kapılarını halka açtı.

00.15 Fındıkzade’de halk tencere tavalarla sokağa çıktı

Kadıköy'de halk yürüyor.

Kadıköy’de halk yürüyor.

00.08 İstiklal Caddesi Balıkpazarı’nda barikat kuruldu, ateşler yanıyor.

00.07 İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu: “Hekimler olarak ilanımızdır: Taksim’de

yaralanan yurttaşların tedavisini yapacağız.”

Kartal'da halk, E-5'i trafiğe kapattı.

Kartal’da
halk, E-5’i trafiğe kapattı.

00.06 Taksim İlkyardım Hastanesi’nin yakınlarında polis gaz bombası atıyor.

00.05 Kadıköy’de Uzunçayır Metrobüs Durağı yakınlarında halkın polis barikatı önünde bekleyişi sürüyor.

Kartal’dan Taksim’e E-5 üzerinden yürüyenlere katılım giderek artıyor.

00.04 Polis, Kadıköy’e girişleri kapattı.

Beşiktaş'ta meydanda toplanıyor.

Beşiktaş’ta meydanda toplanıyor.

15 Haziran

23.57 Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış,A Haber’de katıldığı bir programda “Gezi Parkı’na giden

herkese terörist gibi müdahale edilecektir” dedi.

23.56 Alman Lisesi kapılarını halka açtı

23.55 İstiklal Caddesi’nde binlerce kişi barikat kuruyor.

Osmanbey'de halk barikat kurdu.

Osmanbey’de halk barikat kurdu.

23.54 TEM’den ilerleyen Gazi halkı Okmeydanı sapağına vardı.

Teşvikiye'de halk sokakta

Teşvikiye’de halk sokakta

23.52 Binlerce kişi Nişantaşı’ndan Harbiye’ye doğru yürüyor.

Polis saldırısı öncesinde Gezi Parkı'ndan

Polis saldırısı öncesinde Gezi Parkı’ndan

23.49 Sarıgazi’de otoyolu trafiğe kapatan halk yürüyüşünü sürdürüyor.

23.47 Sarıyer sahil yolundan binlerce kişi Taksim’e doğru yürüyor.

Sarıgazi halkı

Sarıgazi halkı

23.46 Kadıköy’de Uzunçayır Fikirtepe arasında polis halka saldırdı, halk geri adım atmıyor.

23.42 Akaretler’de halk, “Gezi şehitleri ölümsüzdür” pankartı açtı.

Polis saldırısı öncesi Gezi Parkı

Polis saldırısı öncesi Gezi Parkı

23.40 Kadıköy’den Taksim’e yürüyüşe geçen on binler Uzunçayır’a doğru ilerliyor.

23.38 Dame de Sion Lisesi revir haline getirildi.

23.33 Yüzlerce kişi Gazi Mahallesi’nin otoban girişini de trafiğe kapattı

23.29 Polisin gaz bombaları ile Divan Oteli’ne sığınanlara saldırsından çok sayıda çocuk da etkilendi.

Haftasonu olması sebebi ile park çocuklarla doluydu.

divancocuk


Polis, Divan Otel’in içine gaz bombası attı çocuklar gazdan yoğun şekilde etkilendi.

23.24 Dame de Sion Lisesi revir haline getirildi.

23.20 AKUT üyelerine de polis saldırdı.

23.19 Hilton Oteli de kapılarını açtı.

Divan Otel'in içi

Divan
Otel’in içi

23.18 Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nin önünde binler bir araya geldi.

23.17 Kadıköy Söğütlüçeşme’de on binlerce kişi çevre yolunu trafiğe kapattı, Boğaz Köprüsü’ne doğru

sürüyor.

AKP'nin marjinal ilan ettiği kişiler...

Divan Otel’in içi

23.15 Kartal’da on binler E5 üzerinden Taksim’e doğru yürüyüşünü sürdürüyor.

23.13 Elmadağ’da polis ara sokaklarda TOMA’larla saldırıyor.

Divan Otel'in içi

Divan
Otel’in içi

23.10 Sine-Sen yöneticisi Galip Görür, plastik mermiyle yaralandı.

23.09 Polis, Divan Otel’in önünde toplananlara gaz bombası atıyor.

23.07 Kartal’da on binlerce kişi E5’teki yürüyüşünü sürdürüyor. Kartal “Tayyip istifa” sloganlarıyla

inliyor.

23.05 İkitelli’de binlerce kişi Mahmutbey gişelere doğru yürüyüşe geçti.

23.02 Polis Divan Otel’e girdi, eylemciler oteldeki reviri korumaya çalışıyor, polis saldırısı sürüyor.

23.00 Okmeydanı halkı Mecidiyeköy’le birleşti. Polis saldırdı. Polis, yoldan geçen herkese saldırıyor.

22.58 Polis Divan Otel’in kapısında coplarla saldırdı ve geri çekildi.

22.57 Polis, Mecidiyeköy Metro İstasyonu’na gaz bombası attı, çok sayıda insan gaz bombasından

etkilendi.

22.56 İstiklal’de Odakule tarafında polis saldırısı sürüyor.

22.55 Kartal’da E5’i trafiğe kapatan binlerce kişi Kadıköy’e doğru yürüyor.

22.50 Polis, Divan Otel’in içine girdi.

Panzerlere su dolduran tankerlerin kapakları açılarak etkisiz hale getiriliyor.

Panzerlere su
dolduran tankerlerin kapakları açılarak etkisiz hale getiriliyor.

22.48 Mecidiyeköy’de polis plastik mermi ve gaz bombası atıyor. Plastik mermiler metronun içine kadar

geliyor

22.47 Mecidiyeköy’de polis, halka saldırdı. Polis, plastik mermi kullanıyor.

Okmeydanı halkı yürüyor.

Okmeydanı halkı yürüyor.

22.45 KESK, yarın herkesi alanlara çağırdı.

22.43 KESK, tüm üyelerini bulundukları mahallelerde sokağa çıkmaya çağırıyor.

22.42 Kadıköy’de on binlerce kişi Rıhtım Caddesi üzerinde bekleyişini sürdürüyor. Kitle “AKP mezara

halk iktidara” sloganı atıyor.

Gazi halkı TEM'i trafiğe kapattı.

Gazi halkı TEM’i trafiğe kapattı.

22.40 Gazi halkı TEM’i çift taraflı trafiğe kapattı.

22.39 Çekmeköy’de otoyolu trafiğe kapatan halk, Sarıgazi’de otoyolu trafiğe kesenlerle birleşti.

22.38 Sıraselviler’de halk, polisin ilerleyişini durdurdu.

Halaskargazi Caddesi

Halaskargazi Caddesi

22.37 Gazi’de on binlerce kişi TEM’i trafiğe kesiyor.

22.34 İstiklal Caddesi’nde halk “Tayyip istifa” sloganları atıyor.

kadikoy


Kadıköy’de binlerce kişi “Tayyip istifa” sloganı atıyor.

22.27 Okmeydanı’nda yüzlerce kişi Şişli’ye doğru yürüyüşe geçti. “Hükümet istifa” sloganı atan kitle

Şişli Motor Meslek Lisesi’ne vardı.

22.23 Samatya’da halk tencere tavalarla saldırıyı protesto ediyor.

Sıraselviler’de bir kişi TOMA’nın önüne atlayarak polis saldırısını engellemeye çalıştı.

22.22 Osmanbey’de ara sokaklarda halk, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atıyor.

22.20 Şişli Camii önünde polisin saldırısı sürüyor.

Divan Otel'in içi

Divan Otel’in içi

22.18 Elmadağ’da plastik mermilerle yaralananlar var. elmadağ tarafında hekimin olmadığı ifade

ediliyor.

22.12 Unkapanı’nda halk yolu trafiğe kapatarak yürüyor. Nişantaşı’nda halk tencere tavalarla polis

saldırısını protesto ediyor. Sarıyer’de halk Büyükdere’de toplanmaya başladı.

İstiklal Caddesi'nde kitle "Hükümet istifa" sloganı atıyor.

İstiklal
Caddesi’nde kitle “Hükümet istifa” sloganı atıyor.

22.11 Gazi Mahallesi’nde halk, TEM’e doğru yürüyüşe geçti. Binlerce kişi “Hükümet istifa” sloganı

atıyor.

22.10 İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu tüm hekimleri Taksim’e çağırdı.

22.09 Üsküdar’da halk tencere tavalarla sokağa çıktı.

22.06 Sarıyer Ömürtepe’de halk, tencere tavalarla ve “Hükümet istifa” sloganları atarak Kireçburnu’na

doğru yürüyor.

22.04 Kartal’da E5’in kuzeyinden ve güneyinden binlerce kişi E5’e doğru yürüyor. Maltepe’de de binlerce

kişi E5’e doğru yürüyor.

22.03 Alibeyköy halkı, “Hükümet istifa” sloganları yükseliyor.

21.57 Taşkışla tarafında barikatlar kuruluyor yüzlerce kişi barikat kuruyor.

21.56 Halk, Sarıgazi’de otoyolu trafiğe kapattı.

21.52 İstiklal Caddesi’nde polis halka tazyikli su sıkıyor. Halk, alkışlarla protesto ediyor.

istiklalcaddesi

İstiklal Caddesi hınca hınç dolu. Halk, polis saldırısını proetesto ediyor.

 

21.49 Harbiye’de polis saldırısını sürdürüyor, halk Mecdiyeköy, Osmanbey bölgesinden sokağa çıkıyor.

Maçka tarafında çatışmalar sürüyor.

21.48 Kadıköy’de vapurların ulaşımı engellendi. Taksim ve Beşiktaş’ta halk, Gezi Parkı direnişçilerinin

sığınması için adreslerini sosyal medyada paylaşıyor.

21.47 Almanya’nın başkenti Berlin’de bin kişi sokağa çıktı polis saldırısını protesto ediyor.

21.46 Harbiye yönünde kitle toplanıyor, polis saldırısı sonucu çok sayıda yaralanan var.

siraselvilerpolis

Sıraselviler’de halk polis barikatına yükleniyor.

 

21.43 Intercontinental Oteli’ne sığınanları polis gözaltına almak istiyor, otel görevlileri polisin

otele girişine izin vermiyor.

21.41 Kartal’da halk E5’e yürümeye hazırlanıyor.

21.38 İş makineleri Gezi Parkı içine girdi.

21.37 Beşiktaş Akaretler’de kadınlar yolu kesti.

21.36 Divan Otel’in önüne gaz bombası atılıyor, tazyikli su sıkılıyor.

21.35 Cihangir’de halk, evlerinden kask ve gaz maskeleriyle çıkarak Taksim Gezi Parkı’na doğru

yürüyor.

21.34 İstiklal Caddesi hınca hınç dolu, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganı yükseliyor.

21.32 Polis saldırılarına karşı Okmeydanı halkı Taksim’e doğru yürüyüşe geçti.

21.31 Polis Gezi Parkı içinde çadırları söküyor. Tarlabaşı ve Galatasaray civarında tencere tava

sesleri yükseliyor.

Duman Otel'in önü gaz bulutu.

Divan Otel’in önü gaz bulutu.

21.30 Gezi Parkı’na giren polis çadırlara saldırıyor. Bu sırada Behçeşehir Boğazköy ve Esenkent’te halk

tencere ve tavalarla sokağa çıktı.

21.29 Polis saldırısı sürüyor, Harbiye ve İstikal Caddesi’nde direniş sürüyor.

21.28 İstiklal Caddesi’nde TMMOB’nin reviri açık bulunuyor.

21.26 Kadıköy halkı, Gezi Parkı’na polis saldırısına karşı Boğa’da toplanmaya başladı.

21.21 Gezi Parkı’ndaki saldırılar sonucunda yayını kesilen ÇapulTv, canlı yayına Park etrafında devam

edeceğini duyurdu.

21.19 Polis, Gezi Parkı’nın girişinde toplanıyor.

Polis, parktaki revire saldırırken.

Polis, parktaki revire saldırırken.

21.18 Kartal’da halk, polis saldırılarına karşı Kartal Meydan’da toplanmaya başladı.

21.17 Sıraselviler yönünde polis saldırıları sürerken bir kişi kendini TOMA’nın önüne atarak saldırıyı

engellemeye çalıştı.

21.16 Divan Otel’in önünde buluşan kitle “Hükümet istifa” sloganı atıyor.

Polis aracı ambulansı engelliyor.

Polis aracı ambulansı engelliyor.

21.14 Yaralılar revire taşınıyor. Divan Otel’in önünde insanlar bir araya gelmeye başladı.

21.13 İstanbul’un birçok mahallesinde halk sokaklara çıkarak polisin saldırısını tencere ve tavalarla

protesto ediyor.

21.12 Gezi Parkı’nda “Tayyip istifa” sloganları atılıyor.

21.10 İstiklal Caddesi’ndekiler Taksim Gezi Parkı’na doğru yürüyor.

21.09 İstiklal Caddesi’nden “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları yükseliyor.

21.08 Polis, Talimhane tarafında doğru gaz bombası atıyor.

21.07 Polis, basının parka girmesini engelelmeye çalışıyor.

21.06 Polis, Harbiye tarafından da Gezi Parkı’na saldırıyor.

21.05 Polis, Gezi Parkı girişindeki çadırları yıkmaya çalışıyor.

21.04 Polis, Taksim Meydanı’na ses bombası atmayı sürdürüyor.

21.02 Polisin parktaki saldırısı sürüyor, parktakiler “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı

atılıyor.

21.00 Polis, parkın içinde saldırılarını sürdürüyor. Divan Otel’e gaz bombalarından etkilenenler

getiriliyor.

20.59 Bir polis akrepi parkın içine girerken polis de gaz bombları atıyor. Gezi Parkı’ndakilerse

saldırılar karşısında direnişini sürdüryor.

20.57 Polis, Gezi Parkı’nın içine doğru giriyor.

20.53 Polis, gaz bombaları atıyor ve Gezi Parkı’nın önüne geldi.

20.52 Polis, Taksim Meydanı’na ses bombası da atıyor.

20.51 Polis, kitleye TOMA’lardan su sıkıyor.

20.40 Bir direnişçi polise Anayasa gösteriyor.

20.30 Polisin Taksim Meydanı’nda toplananlara yönelik anonsunun ardından Gezi Parkı’ndakiler insan

zinciri oluşturdu.

19.02 Taksim Dayanışması, yaptığı açıklamayla Gezi Parkı direnişinin sürdüğünü duyurdu.taksimdayanismaaciklama

19.01 Hilmi yarayıcı sahnede.

18.54 Kavel direnişçisi Ramazan Gecenoğlu kürsüde.

18.47 Mehmet Karaca kürsüde. Karaca, 15-16 Haziran direnişini ve sendikal harekete yönelik baskıyı

anlatıyor.

18.36 Kürsüde Nakliyat İş üyesi olduğu için işten atılan Yurtiçi Kargo işçileri var.

18.15 DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, kürsüde. Çerkezoğlu: “43 yıl önceki 15-16 Haziran

direnişini bugünkü haziran direnişiyle buluşturuyoruz. Bu mücadele ağacına, kentine,1 Mayıs’ına sahip çıkanların

mücadelesidir.”

18.14 Ülke çapındaki direnişte yaşamını yitirenler için saygı duruşu yapılıyor.

18.08 Binlerce işçi şuan DİSK kortejiyle yürüyor. Biraz sonra konuşmalar başlayacak.

18.05 15 – 16 Haziran’ı unutturmayan Disk Gezi parkı içinden “İnadına sendika, inadına DİSK”

sloganlarıyla yürüyor. Gezi parkı alkışlarla destek oluyor.

16.00 Taksim Dayanışması, yarın saat 16.00’da herkesi Taksim’e çağırıyor.

14.16 AKP’nin miting otobüsü Sarıyer Büyükdere’de halk tarafından

yumurtalandı. Halkın tepkisi sonucu otobüs bölgeden ayrılmak zorunda kaldı.

14 Haziran

22.15 Sarıyer Ömürtepe halkı ertesi gün 16.00’da Taksim’e gitmek için buluşmak üzere ses çıkarma

eylemine son verdi

22.49 Kartal merkezden başlayan yürüyüş mahallelerden yapılan yürüyüşlerle AKP önünde birleşti, kitle

meydana doğru yürüyor.

22.08 Gazi Mahallesi’nde binlerce insanın katılımıyla halk kürsüsü tekrar kuruldu. Başbakan ile görüşme

tartışılacak

21.58 Sarıyer Dağevleri halkı mahalle içindeki yürüyüşten sonra 2 Temmuz Parkı’nda halk kürsüsü kurdu

21.55 Esenyurt’da gezi parkı yürüyüşü yüzlerce kişi ile başladı

21.35 Sarıyer Çamlık’ta toplanan onlarca insan “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarıyla Ömürtepe

Meydanına geldi. Burada ses çıkarma eylemi yapıyor.

20.36 Ethem Sarısülük’ün kuzeni aramızda. Ethem için yazdığı şiiri okuyor

20.28 Grup Yorum hayatını kaybedenler adına “Bize ölüm yok” adlı parçayı seslendiriyor

20.11 Taksim direnişinde hayatını kaybedenler için düzenlenen anma biraz önce Gezi Parkı’nda başladı.

Anma saygı duruşu ile başladı. Sahne önünde Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert ve Mehmet Ayvalıtaş’ın resimleri asılmış

durumda.

20.00 11 Haziran günü SDP il binasından gözaltına alınan 58 kişinin ifadeleri alındı. Mahkemenin kararı

bekleniyor

19.28 Taksim direnişinde hayatını kaybedenler için 19.30’da Gezi Parkı sahne önünde anma

gerçekleştirilecek.

Gezi Parkı'nda yedi ayrı noktada oluşturulan forumlardan biri.

Gezi
Parkı’nda yedi ayrı noktada oluşturulan forumlardan biri.

18.56 Ünlü piyanist Gülsin Onay Facebook hesabından bu akşam Gezi Parkı’nda olacağını duyurdu.

15.59 Sosyalist Demokrasi Partisi’nin (SDP) Beyoğlu’ndaki binasına yapılan polis baskını sonrasında

binadan ve sokaktan gözaltına alınan 74 kişiden 59’u bu sabah Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne, Terörle Mücadele

Kanunu 10. maddesiyle yetkili savcılığa ifade vermek üzere getirildi.

SDP üyeleri ve yöneticileri, savcılığa “Anayasal düzeni alaşağı etmek”, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ortadan

kaldırmaya teşebbüs”, “halkı isyana teşvik” başta olmak üzere 20’ye yakın suçlamayla sevk edildi.

15.58 Gezi Parkı’nda 7 ayrı noktada forum alanı oluşturdu. Direnişi sürdürenler forumlarda başbakanla

yapılan görüşmeyi, direnişle ilgili önerilerini tartışacak, söz ve karar hakkı istiyoruz diyenler mücadelelerine ilişkin

kararları da birlikte alıyor. Forumlar saat 16.00’da başlayacak

15.30 Taksim Dayanışması dün Başbakan’la yapılan görüşmenin ayrıntılarını direnişçilere anlatıyor.

Süreç direnişçilerle tartışılacak.

14.10 ÇHD’nin aktardığına göre, 11 Haziran’da SDP binasından gözaltına alınanlar Çağlayan Adliyesi’ne

getirildi. Birazdan ifade verecekler.

13.22 Sağlık Bakanlığı’nın kendilerine yönelik tehditlerine karşı yüzlerce hekim Gezi Parkı

merdivenlerinde.

hekimler-geziparki

04.53 Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy Çapul TV’ye yaptığı açıklamalarda; artık kararı meydanların

vereceğini ve yarın herkesi Taksim’e direnişin merkezinde olmaya çağırdı.

31 Mayıs sabahından itibaren hayatımızdan ve yaşam alanlarımızdan elini çek diyerek meydanlara çıkan halkın

direnişini önce TOMAlarıyla, gaz bombalarıyla, polis terörü ile sansürle, manüplasyonla bastırmaya çalışan, sonra “aşırı

unsurlar-çevreci gençler” söylemiyle bölmeye çalışan AKP iktidarı, gelinen aşamada geri adım atmıştır.
Tayyip Erdoğan daha önce tanımadığı Taksim Dayanışma’nın temsilcileri ile bu akşam görüşme yapmak zorunda kalmıştır.

Heyet, 17 gündür ülkenin dört bir tarafında mahallelerde, sokaklarda, meydanlarda direnen halkın taleplerini bir kez

daha kendisine bu kez yüz yüze iletmiştir.
Kuşkusuz görüşmenin sonucunu değerlendirecek olan 17 gündür AKP karşıtı, Tayyip Erdoğan karşıtı “politik” talepleriyle

meydanları dolduran halktır. Bu nedenle yarın tüm halkımızı sabahtan itibaren taleplerimizin takipçisi olacağımızı

göstermek ve saat 19.00’da yitirdiğimiz arkadaşlarımızı anmak üzere Taksim’e Gezi Parkına çağırıyoruz.
Oya Ersoy
Halkevleri Genel Başkanı

03.46 Başbakanla yapılan görüşme biraz önce bitti. Taksim Dayanışması heyeti sabah Taksim Gezi Parkında

bir toplantı yapıp sonucu tüm kamuoyuna duyuracaklarını söyledi. Kararı meydanlar verecek:

Taksim Dayanışması’nın bugüne kadar bütün kararları tüm bileşenleri ve halk katılımıyla alındı. Bu akşam

Başbakan’ın daveti üzerine, Türkiye’nin her yerinde günlerdir sokaklarda, meydanlarda beraberce haykırdığımız

taleplerimiz, arkadaşlarımız tarafından bir kez daha iletilmiştir. Her zaman olduğu gibi bundan sonra da sürece dair tüm

kararlar hep birlikte alınacaktır. Arkadaşlarımız Taksim’e döndükten sonra görüşmeyle ilgili daha detaylı bilgiler

paylaşılacaktır.

Taksim Dayanışma

13 Haziran

23.17 Gazi Mahallesinde onbinlerce kişi Şair Abay Lisesi önüne geldi. Burada Gazi Dayanışma Platformu

adına yapılan konuşmalarda direnişin 17. gününü selamlayıp, 17 gündür AKP faşizmine karşı sokaklarda olan Gazi halkını

yarın 21.00’da yine sokağa çıkmaya davet etti.

anma

Taksim
direnişinde hayatını kaybedenler için halk mumlar yakıyor..

22.59 Maltepe Gülsuyu Mesut Caddesinde toplanan yüzlerce kişi “Faşizme karşı omuz omuza. Gülsuyu Gülensu Halkı” yazılı

pankartla D-100 karayolunu kesti. Taksim direnişinde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşu yapan kitle daha sonra

karayolundan çıkıp yürüyüşe devam etti.

22.59 İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu: “Bu gece yüz yüze görüşmek isteyenlerle 24.00’ten itibaren

Dolma Bahçe Saat Kule Kafe’de gruplar halinde, gerekiyorsa sabaha kadar görüşeceğiz”

22.51 Gazi’de kitle 20 bine varmak üzere yol iki taraflı trafiğe kapatıldı.

22.47 Sarıyer Tarabyaüstü halkı tencere tava ile sokağa çıktı

22.46 İkitelli Atakent’te yürüyüşün ardından sahne kuruldu, yerel sanatçılar konser veriyo

1013672_526601080733316_1478917381_n

Taksim’de onbinlerce kişi direnişi büyütüyor

22.35 Gazi’de sayı 1o bini buldu. Kitle Son Durak’a varmak üzere.

22.31 Kadıköy’deki yürüyüş Bahariye’den Moda’ya ulaştı. Moda’nın sokaklarındaki yürüyüş Çarşı’ya

ilerliyor. Halkın yürüyüşe katılımı artıyor

22.21 Taksim Meydanından son durum: Taksim Meydanı çok kalabalık, anneler Tomaları çağırıyor. Anıtta

piyano çalınıyor. Sanatçılar ise basın açıklaması yapıyor. Gençler ise Taksim direnişinde hayatını kaybedenler için mum

yakıyor.

22.20 Gazi’de binlerce kişi Son durağa doğru yürüyüşe geçti

22.12 Gazi halkı binlerce kişiyle haykırıyor “Her yer Taksim, her yer direniş”

21.58 Gazi’de halk kürsü önünde toplanmaya başladı. Birazdan Son Durak tarafına yürüyüş başlayacak.

21.56 Taksim Atatürk Anıtı önünde piyano çalınıyor. Yüzlerce insan piyano resitali dinliyor.

21.41 Esenyurt’ta gezi parkı yürüyüşü yüzlerce kişi ile başladı

21.34 Cennet Mahallesi’nde yüzlerce kişi yürüyüşe başladı

21.26 Anneler”Abdullah Cömert çocuğumuzdur” sloganıyla el ele parka girdi.

21.19 Sarıyer Dağevleri halkı tencere ve tavalarla yürüyüşe başladı

21.14 Gaziosmanpaşa’da Pazar içinde yürüyüş başladı, “Tayyip istifa” sloganları yükseliyor

21.13 Anneler Gezi Parkında zincir oluşturdu. Biz buradayız diyorlar. Gezi Parkı ve Taksim alkışlarla

anneleri selamlıyor.

BMqLEi6CQAEfHll

Anneler Taksim’de “Biz buradayız çocuklarımızın yanında”

21.12 Okmeydanı halkı Sağlık Ocağı önünde buluştu, yürüyüşe hazırlanıyor. Halk “Tayyip istifa”

sloganları atıyor

19.52 Saat 21.00’da Okmeydanı Halkı Sağlık Ocağı önünde buluşup mahalle içinde yürüyüş yapacak. Yürüyüş

sonunda Anadolu’da halk kürsüsü kurulacak

19.51 Bugün 21.00’de Gaziosmanpaşa halkı Pazariçi’nden GOP Meydanına yürüyüş yapacak

19.47 Kadıköy halkı bugün 21.00’de Boğa Heykeli’nin önünde buluşacak

19.13 Sinemacılar bugün saat 22.00’da Gezi Parkı merdivenlerinde basın açıklaması yapacaklarını

duyurdular.

memati

Necati Şaşmaz AKP
sözcülüğü yaparke, Gürkan Uygun eylemcilere çuval taşıyor

19.04 Taksim Dayanışması “17 gündür olduğu gibi Taksim’de Gezi Parkı’nda yaşamaya devam edeceğiz.

İktidarı sorumlu davranmaya davet ediyoruz biz buradayız ve bir yere gitmiyoruz.”

19.00 Taksim Dayanışması “Taksim bizim, İstanbul bizim” sloganlarıyla basın açıklamasına başladı.

17.25 SDP yaptığı açıklamayla 14 Haziran Cuma günü tüm demokratik kamuoyunu Gezi direnişçilerine sahip

çıkmak için saat 11.00′ da Çağlayan Adliyesi C Kapısı’na bekliyor.

16.22 Taksim Dayanışması Gezi Parkında yapılmak istenen hukuk dışı projeye ve polis terörüne karşı

herkesi saat 19.00’da Taksim’e çağırıyor.

04.03 Avukatların verdiği bilgiye göre bugün İstanbul’da 47 kişi gözaltına alındı. İçinde baret satan

işportacılar da var. Bunlardan üçü Türkiye vatandaşı değildi ve ifade vermeden serbest bırakıldı. İçinde bir Erasmus

öğrencisi var. 72 SDP’linin gözaltısı sürüyor.

00.52 Gazi Mahallesi’nde binlerce kişi sokaktaydı. Geç saatlere kadar süren çatışma bitti.

Gazi Mahallesi
17 gündür süren Taksim direnişi boyunca her gün sokaklara çıkan Gazi halkı dünde yine sokaklardaydı. İsmetpaşa

Caddesi’nde toplanan binlerce kişi mahallede yapılan yürüyüşle polis saldırılarını ve AKP faşizmini protesto etti. Eski

Karakol önünde yaşanan çatışmalarda gece geç saatlere kadar sürdü.
Sarıyer
Ömürtepe: Günlerdir süren Taksim direnişi boyunca AKP faşizmine karşı yürüyen Ömürtepe halkı dün

Çamlık’ta 21.00’da buluşup sokakları gezip Ömürtepe Meydan’ına indi. Yürüyüşte sık sık “Tayyip İstifa” ve “Her yer

Taksim, her yer direniş” sloganları atıldı.
Dağevleri-Kocataş: Polis saldırılarına karşı yürüyen Dağevleri-Kocataş halkı 21.00’da 2 Temmuz parkında

buluşup sokakları gezdi. Sokaklardan katılımlarla tekrar 2 Temmuz Parkı’na ulaşan kitle saldırılar bitene kadar her gün

sokağa çıkma kararı aldı.
Okmeydanı
AKP faşizmine karşı 17 gündür sokaklarda olan Okmeydanı halkı dün saat 21.00’da Sağlık ocağında buluşup Okmeydanı içinde

yürüdü. Yürüyüşe 7 bine yakın insan katılırken Taksim’e yapılan saldırıları protesto edildi.
Kadıköy
Taksim’deki saldırıları protesto etmek için Kadıköy Boğa’da saat 21.00’da buluşan Kadıköy halkı Kadıköy içinde bir

yürüyüş yaptı. 2 bin kişinin katıldığı yürüyüşte “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” ve “Her yer

Taksim, her yer direniş” sloganları atıldı.
Sarıgazi
Taksim Gezi Parkı’na yapılan saldırıların ilk gününden itibaren sokaklarda olan Sarıgazi halkı dün akşamda 20.30’da

Vatan İlköğretim Okulu önünde buluşup Atatürk Mahallesi’ne gitti. Mahallede, Taksim’de yaşanan saldırılar ve AKP faşizmi

teşhir edildi. Atatürk Mahallesi’nden sonra Demokrasi Meydan’ına gelen halk “Her yer Taksim, her yer direniş”

sloganlarıyla eylemi bitirdi.
Kartal
Taksim direnişi başladığından beri kitlesel eylemler yapan Kartal halkı dün akşam 21.00’da sokak sokak birleşip Kartal

Meydanı’na yürüdü. Kartal Meydanı’ndan sahil yoluna inen yaklaşık 6 bin kişi burada yolu bir süre kesip daha sonra

tekrar meydana yürüdü. Yürüyüş esnasında AKP faşizmini teşhir eden konuşmalar yapan kitle sık sık “Her yer Taksim, her

yer direniş” sloganları atıldı.
İkitelli
Taksim yaşanan saldırıları protesto etmek için saat 21.00’da İkitelli Cemevi önünde buluşan İkitelli halkı, Cemevi’nden

Atakent’e yürüdü. Binlerce kişinin katıldığı yürüşte saldırılarla ilgili konuşmalar yapıldı.
Sefaköy-Cennet
Günlerdir Taksim Gezi Parkı’na dönük saldırılara karşı sokağa çıkan Cennet halkı dün saat 20.30’da Hürriyet Caddesi’nde

buluşup Cennet Kültür Merkezi’ne yürüdü. Cennet Kültür Merkezi’nde bir süre kalan kitle daha sonra yan yola inip yolu

kesti.
Beylikdüzü
Saldırıların başladığı günden beri kitlesel eylemler yapan Beylikdüzü halkı dün 21.00’da Beylikdüzü Belediye durağında

biraya geldi. Belediye önünden başlayan yürüyüşte halk E5 yolunu kesti. Yolu bir süre trafiğe kapatan halk daha sonra

Beylikdüzü Meydan’ına doğru yürüdü. Yürüyüşte “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atıldı.

 

12 Haziran

23.05 Taksim’de piyano sesleri

piyanoo

22.51 İkitelli Cemevi önünden yürüyüşe başlayan halk Atakent’te bekleyenlerle buluştu. Yürüyüş devam

ediyor

22.49 Vali Mutlu’dan Gezi’ye “tanıdık” güvence: “Bu gece müdahale edileceği yönünde gene provakatif

dedikodular yayılıyor. İtibar edilmesin”

22.37 Taksim’de yine insan zinciri

taksimm

22.24 Okmeydanı’nda yürüyüş sayısı 5 bini aştı. Halka Yolağzı’na doğru yürüyor

22.23 Gazi Mahallesi’nde binlerce kişi halk kürsüsünde buluştu. Polis saldırısı sonucu ufak çaplı

çatışma çıktı.

22.05 Kartal’ın mahallelerinden 21.00’da başlayan yürüyüşler Kartal Meydanı’nda buluştu

22.04 Sarıgazi’de binlerce kişi Demokrasi Caddesi’nde yürüyüş yapıyor.

sarıgazi

 

21.59 Beylikdüzü’nde halk “Tayyip istifa” sloganıyla yürüyor.

beylikdüzü

21.55 Gazi’de halk sokağa çıkmaya başladı. Halk kürsüsü tekrar kuruldu.

21.54 Esenyurt’da Gezi Parkı yürüyüşü sloganlarla başladı: “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap

verecek”

esenyurty

21.40 Merter Tozkoparan’da da tencere tava korosu iş başında!

21.36 Okmeydanı’nda yürüyüş devam ediyor. Sayı giderek artıyor. Herkes camlarda

21.32 Beylikdüzü halkı belediye önünden yürüyüşe başladı

21.30 Cennet Mahallesi’nde de öfke büyük. Halk E-5’i kesiyor

21.28 Gezi Parkı’nda toplanan insanlar bir ağızdan haykırıyor: “Bu daha başlangıç mücadeleye devam!”

Gezi Parkı çağırıyor: “Faşizme karşı omuza omuza”

21.26 Okmeydanı’nda binlerce kişi sokağa çıktı. Taksim’e yapılan saldırıya öfke büyük

21.26 Kadıköy halkı Boğa’da toplanmaya başladı. Yürüyüş birazdan başlayacak

21.25 Küçükçekmece Cennet Mahallesi’nde halk sokakta Hürriyet Caddesi’nde yürüyüş başladı

21.24 Sarıyer Ömürtepe ve Dağevleri’nde yüzlerce insan Gezi’ye yapan saldırılara karşı sokakta eyleme

başladı

21.22 Kitlenin bir bölümü “Direne direne kazanacağız” sloganları ile Gezi Parkı merdivenlerinde

bekleyişte.

21.13 İnsanlar Taksim Meydanı’nda toplanmaya devam ediyor. Sanatçılar ve milletvekilleri yola

oturdular.

taksimoturma

21.07 İstanbul’da insanlar tencere tavalarıyla pencerelerinde, balkonlarında!

21.02 Gezi Parkı’ndaki CHPli milletvekilleri meydanda basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan Sezgin

Tanrıkulu, “Umarım dün yaşananlar bugün yaşanmaz. Umarım diyalog kurabiliriz . Tayyip Erdoğan kutuplaştırmaya çalışıyor.

Ama bugün ayrıştırma politikalarına inat her renkten insan var. Eğer tutum değişmezse ne yazık ki daha vahim durumlara

neden olacak. Valiye ve İç İşleri Bakanına sesleniyoruz. Dünkü gibi bir müdahale olmasın.” Tanrıkulu, 4 milletvekilinin

vali ile görüşeceğini söyledi.

20.46 İspanyol şarkıcı Manu Chao twitter hesabından “Türkiye’de polis şiddetini durdur” çağrısı yaptı.

Chao, protestolara ve direnişçilere desteğe çağrı yaptı.

20.30 Kanadalı CBC televizyonu muhabirleri Sasa Petricic ve Derek Stoffel gözaltına alındı. Kanada

Dışişleri Bakanı John Baird Türkiye Büyükelçiliği’ne endişelerini

iletti.

20.15 Sezgin Tanrıkulu: 20.30’da milletvekillerimizle Gezi Parkı’nda Abdullah Cömert çadırındayız

19.58 Taksim Dayanışması yaptığı açıklamada taleplerini bir kez daha sıraladı, kararlılığını dile

getirdi.

19.47 Taksim Dayanışması adına basın açıklaması yapılıyor.

19.38 Çağdaş Hukukçular Derneği ve Özgür Hukukçular Derneği dün Çağlayan’da gerçekleşen avukatlara

yönelik saldırıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Dünkü saldırı bugün Çağlayan Adliyesi’nde de protesto edilmişti.

19.20 Gezi Parkı merdivenlerde toplanan kalabalık slogan atıyor “TOMA’nız gazınız vız gelir vız!”

19.18 İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal meydanda basına yaptığı konuşmada AKP faşizmi için “Bu çok

tehlikeli bir dikatatörlük ” dedi.

avukatlar-istiklal-12haziran

19.15 İstanbul Barosu önünden yürüyüşe geçen avukatlar kalabalık bir biçimde Taksim’e ilerliyor.

18.57 İstanbul Taksim Dayanışması’nın çağrısı ile Taksim Meydanı’nda buluşuyor

16.37 Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi bu akşam saat 18.30’da İstanbul Barosu önünde toplanıp

Taksim’e yürüyor.

15.33 Radikal gazetesinden Serkan Ocak dün on binlerce insana Taksim Meydanı’nda yapılan polis

şiddetinin görüntülerini yayınladı

 

15.31 Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu 18.00’de Galatasaray Lisesi önünden Gezi Parkı’na yürüyecek

14.10 Sivil polisler Taksim Meydanı’nda kimlik kontrolü ve üst araması yapıyor.

13.40 NTV önünde toplanan kitle Oğuz Haksever’in istifasını istiyor. Kitlenin içinde “Oğuz Ak sever”

yazılı pankart taşıyanlar var. Oğuz Haksever, dün yayımlanan programında Gezi Parkı’na polisin girmediğini, gaz bombası

atılmadığını iddia etmişti.

oguz-ak-sever

12.30-13.30 Barolar Birliği, İstanbul Barosu, ÇHD, Kartal Hukukçular

Derneği dün Çağlayan Adliyesi’nde yaşanan saldırılar ve avukatların gözaltına alınması sonrası Gezi Parkı direnişi

boyunca yaşanan hukuksuzlukları protesto etmek ve avukatlara dönük saldırıyı kınamak için bir eylem yaptı. Binlerce

avukat Çağlayan Adliyesi’nde toplandı. Çağrıcı kurumlar adına konuşmalar yapıldı. (ayrıntılı haber için tıklayın)

avukatlar binler avukat eylemi caglayan 12 haziran 2013

IMG-20130612-WA0004

IMG-20130612-WA0005

12.24 Polis, Atatürk Kültür Merkezi’ne iki devasa Türk bayrağı ve Mustafa Kemal resmini astı. Bunlar

asılırken çevik kuvvet polisleri “vatan sana canım feda” sloganını attı

11.23 Gezi Parkı’na dün gerçekleşen polis saldırısının sonrasında Halkevleri, halkın dayanışma masasını

yeniden kurdu.halkin-dayanisma-masasi

10.15 Taksim Dayanışması Gezi Parkı’nda yiyecek, yağmurluk, gaz maskesi,battaniye, çöp torbası ve temiz

giysi ihtiyacı olduğunu duyurdu.

09.54 İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarında polis ekipleri, kimlik kontrolü yapıyor.

09.50 Direnişçilerin dünkü çatışma sırasında Elmadağ ve Harbiye’de kurduğu barikatlar halen duruyor.

06.29 Gezi Parkı’ndakiler güne, polis saldırısının izlerini silmeye çalışarak başladı: Park’ta temizlik

var.

06.06 Gezi Parkı’nda durum sakin.

05.13 Taksim Dayanışması, Divan Otel’de kurulan revirde Volteren kapsül ve oksijen tüpü ihtiyacı

olduğunu duyurdu.

04.55 Divan Otel’de hala çok sayıda yaralı var. Gönüllü hekimler, Combivent Sprey ihtiyacı olduğunu

ifade ediyor.

04.42 Direnişçiler saatlerdir saldırıya karşı mücadele ediyor, gaz bombaları seyrelince barikatlardan

Gezi Parkı’na dönen eylemciler dinleniyor, ancak dinlenirken de bayrak elden düşmüyor.

kolektif

04.37 Gezi Parkı çevresindeki barikatları polis kaldırıyor.

04.02 Taksim Meydanı’nda temizlik yapılıyor.

03.55 Gezi Parkı’na müdahale devam ediyor.

03.55 Divan Otel revir halinde.

divanoteliici

03.44 Taksim Dayanışması yaralıların olduğu revire bile gaz bombaları atıldığını açıkladı. Açıklamada

“Bu şiddetin derhal durdurulması gerekmektedir” denildi.

03.30 Saldırının hafiflemesi üzerine direnişçiler Gezi Parkı’na geri dönüyor, yüzlerce insan var.

Parktan bir görüntü

lgbt

 

03.12 Ses ve gaz bombaları atılmaya devam ediyor

03.11 CHP’li 18 milletvekili ve BDP milletvekili Ertuğrul Kürkçü Divan Otel civarında bulunuyor

02.56 Gezi Parkı’ndan Divan Otel’e insan zinciri oluşturdu, yaralılar taşınıyor

02.51 Divan Otel revire dönmüş durumda, sedyelerle yaralı taşınıyor. Gezi içinde revir için kalanlar,

barikatlarda bekleyenler var. Direnişçiler Divan Otelin önünde toplanıyor, faşizme karşı omuz omuza sloganları atılıyor

02.44 Divan otel direnişçilere kapısını açmıştı, şu an polis otele baskı uyguluyor, otel polis

baskısına karşı direnişçileri vermiyor

02.40 Harbiye tarafında bir barikat tutuştu, binlerce insan öfkeyle slogan atıyor, dağılmıyor. İnşaat

bariyerlerine vurularak ses çıkarılıyor. Gezi Parkı’nın Şişli tarafıyla kesişim bölgesine yoğun gaz atılıyor

02.36 Harbiye tarafında binlerce insan var “sık bakalım, sık bakalım…” sloganları atılıyor, Gezi

Parkı’na da 4 koldan saldırı var

02.29 Taşkışla ve Talimhane yönünden Gezi Parkı’na yoğun gaz bombası ile saldırıyor.

cadırsaldırı

02.16 Polis gaz bombalı saldırıda insanlar kendini korumaya alınca, Taşkışla barikatlarını kaldırmaya

başladı.

2.13 Gezi Parkı’nda on binlerce insan var, gaz bombalı saldırı sonucu bir bölüm Divan otel tarafına

çekilmiş, “hükümet istifa” sloganları atılıyor

02.07 Gezi Parkı’nın içine plastik mermiler ve gaz bombaları atılıyor.

02.03 Gezi Parkı’na çok sayıda gaz bombası atıldı. Capul.tv yayını sonlandırmak zorunda kaldı.

01.35 Talimhane’de direnişçiler omuz omuza

talimaneic

01.31 Gezi Parkı’ndaki çadırların arasına gaz bombası atılıyor.

01.10 Polis, İstiklal Caddesi’ne yeniden saldırıyor, kitle direnmeye devam ediyor; dağılmıyor.

01.01 CHP Milletvekili Musa Çam, Çapul Tv’de konuşuyor.

00.59 soL Haber’in aktardığına göre, İstiklal Caddesi’ndeki TKP binası revir olarak kullanılıyor.

00.55 Gezi Parkı’nda hekim ihtiyacı var. Yaralıların sayısı arttıkça mevcut doktorlar yetmiyor.

00.53 İstiklal Caddesi’ne yoğun gaz atışı var. Bölge halkı, pencerelerden durumu alkış ve ıslıklarla

protesto ediyor.

00.40 İstanbul Valisi, Taksim’de. Vali Mutlu, hala aynı şeyi söylüyor: “Gezi Parkı’na müdahale

olmayacak.”

00.38 Gezi Parkı’nın yakınlarına ses bombası atılıyor. Parktakiler ses bombasının sesine alıştı, kitle

artık tepki vermiyor.

00.37 Taksim ve çevresinde polis 17 saattir saldırıyor. Halk, tam 17 saattir durmaksızın AKP faşizmine

direniyor.

00.30 Gezi Parkı içindeki halk, Vali’nin “müdahale yok” ifadelerine güvenmiyor. Acil durumlar için

insan koridoru oluşturuldu. Böylece, insanlar acil durumlarda kolayca geçebiliyor.

00.28 Mis Sokak yeniden gaz altında.

00.25 İstiklal Caddesi boyunca bir araya gelen gruplar var.

00.24 Halka saldırmaktan yorulan polis, Atatürk anıtı etrafında oturuyor.

00.14 Polis, Elmadağ ve Harbiye yönüne tekrar saldırıyor.

00.13 Geç saate rağmen, Gezi Parkı’na gelişler sürüyor.

00.07 Sarıgazi Demokrasi Caddesi’nde halk Taksim’deki polis terörünü protesto ediyor.

00.02 Taksim ve çevresindeki direnişçiler, yaralanma ihtimallerine karşılık kollarına kan gruplarını

yazıyor.

11 Haziran

27 Mayıs’ta Taksim Gezi Parkı direnişi ile başlayıp hızla AKP faşizmine karşı bir isyana

dönüşerek bütün ülkeye yayılan eylemler karşısında AKP taktik değiştirdi. Bir yandan hükümete iletilen talepleri

reddederken bir yandan da direnişi bölmek için psikolojik harp başlattı. 11 Haziran’da polis “aranızdaki marjinalleri

çıkarın” anonslarıyla Taksim’e girerek, Gezi Parkı etrafında kuşatma girişimine başladı.

23.59 CHP MYK saat 01.00’de olağanüstü toplanacak.

23.57 Taksim’in ara sokaklarında çatışmalar sürüyor.

23.45 Cihangir’de polis sert bir şekilde toplananlara müdahale ediyor.

23.43 Sıraselviler’den aşağı inen polis, Cihangir tarafında toplanan kitleye saldırıyor. Polisin attığı

gaz bombaları Firuzağa’ya kadar etkili oluyor.

23.41 Gezi Parkı etrafında polis kuşatması halen sürüyor. Talimhane, Tarlabaşı ve İstiklal Caddesi’nde

çatışmalar küçük gruplar halinde devam ediyor.

23.39 soL’un aktardığına göre, Kadıköy’de toplanmaya başlanan halk, yürüyüşe geçti.

23.25 İstiklal Caddesi’nde toplanan kitle, Taksim Meydanı’na doğru çıkmaya çalışıyor.

23.21 Harbiye’deki kitlenin ucu Osmanbey’i geçmiş durumda. On binlerce insan AKP’lilerin ve İstanbul

Valisi’nin tehditlerine aldırmıyor. Sokaklar hınca hınç dolu.

23.16 Taksim Dayanışması’nın Türk Tabipler Birliği’nden (TTB) aldığı bilgiye göre, sadece Şişli

Etfal’de 6 kişi beyin travması geçirdi.

23.15 E-5’i trafiğe kapatan Gazi halkı, eylemi orada sürdürme kararı aldı.

23.13 Eğitim Sen 6 No’lu üniversiteler şubesi, yarın da iş bırakıyor. Eğitim ve bilim emekçilerinin

açıklaması şöyle: “AKP günlerdir halkın hakları ve özgürlüğü için verdiği demokratik direnişe açık bir faşizmle yanıt

veriyor. Biz emekçiler de ona üretimden gelen gücümüzle ve bütün demokratik direniş yollarıyla yanıt vermeye devam

edeceğiz. Yarın İstanbul’daki üniversite emekçileri olarak 12 Haziran 2013 (yarın)bir günlük iş bırakma eylemi

yapıyoruz.”

23.10 Aralarında Sezgin Tanrıkulu ve Gürsel Tekin’in de bulunduğu CHP milletvekilleri Gezi Parkı’na

girdi.

23.06 İstanbul Tabip Odası, hükümeti uyarıyor: “Polisi çek, gazı kes, demokrasiyi aç”

23.04 Taksim ve çevresinden yaralananlara Gezi Parkı’ndaki doktorlar müdahale ediyor. Halkın doktorları

görev başında.

23.02 Kartal’da halk, E-5’i trafiğe kapattı.

23.01 Polis, Gezi Parkı’nda BDP, Sosyalist Feminist Kolektif, TMMOB, HDK ve Hava İş çadırlarını yıktı.

23.00 Gazi Mahallesi’nde on binlerce kişi Tem yolunu çift taraflı olarak trafiğe kapattı.

Gazi Mahallesi'nde halk, Tem'i trafiğe kapattı.

Gazi Mahallesi’nde halk, Tem’i trafiğe kapattı.

22.50 Muhalefet.org’un haberine göre, Gençlik Muhalefeti üyesi bir kişinin gözüne gaz bombası isabet

etti.

22.40 Gezi Parkı girişine direnişçiler, barikat kuruyor.

22.39 Polis, Gezi Parkı’na gaz bombalarıyla saldırıyor. Gaz bombasından etkilenenler Divan Otel’e

sığınıyor.

22.34 Polis ekipleri, İstiklal Caddesi ve Galatasaray yakınlarındaki kitleye saldırıyor. İnsanların

meydana çıkması engellenmeye çalışılıyor.

22.32 İstanbul halkı, Vali’nin tehditlerine aldırmıyor. Yüz binler Taksim’de aynı sloganı atıyor:

“Marjinal değil, halkız”

22.29 Sosyalist Feminist Kolektif, sabaha kadar açık olacağını duyurdu. Adres: Katip Çelebi Mahallesi

Tel Sokak No: 20/3 – Beyoğlu

22.26 Polis, Harbiye’deki binlerce kişiye çok sert müdahale ediyor.

22.24 Çağdaş Hukukçular Derneği, yarın saat 12.30’da Çağlayan Adliyesi C Avlusu’nda buluşarak, C

Kapısı’nda avukatlara yönelik saldırıyı protesto edecek.

22.20 Kadıköy ve Bağdat Caddesi’nde halk toplanmaya başladı.

22.19 CNN International muhabiri polis tarafından tekmelendi.

22.17 Gazi Mahallesi’nde on binlerce kişi, otobanın trafiğini kesti, yürüyüşe geçti.

22.16 Polisin, Gezi Parkı’na attığı gaz bombaları sonucu çok sayıda çadır alev aldı.cadir-alev

22.11 Radikal’in elde ettiği bilgiye göre, Taksim’de 07.30’dan 20.15’teki ikinci büyük saldırıya kadar

olan günün bilançosu: 21 kişi kafa travması, 11 muhtelif kırık, 7 astım krizi, 1 epilepsi nöbeti, 460 gaz maruziyeti, 81

gaz bombası ve plastik mermiye bağlı travma ve yaralanma, 10 yanık, 7 kesik.

22.03 Gezi Parkı’ndaki binlerce insana saldırı sürüyor. Taksim Meydanı, Harbiye ve İstiklal Caddesi’nde

on binlerce insan var.

22.00 İstiklal Caddesi’ndeki Ada Müzik-Kitabevi revir yapıldı.

21.59 Divan Otel’in yakınlarında yaklaşık 10 bin kişi var. Polisin saldırısına rağmen binlerce kişi

dağılmıyor.

21.48 Polis saldırısından etkilenenler ve yaralananlar TMMOB’a da sığınabilirler. Adres: Katip Mustafa

Çelebi Mahallesi, İpek Sokak -Beyoğlu

21.47 Polis ekipleri, Gezi Parkı’na yoğun bir şekilde gaz ve ses bombası atıyor.

21.44 İnsan Hakları Derneği, saldırı durumunda kendilerine sığınılabileceğini belirtti. Adres: Çukur

Çeşme Sokak Bayman Apartmanı – Taksim

21.41 Polis, Gezi Parkı’na girdi. Parktaki kitleye merdivenlerin etrafından gaz bombalarıyla

saldırıyor.

21.40 Polisin meydan ve çevresinde attığı gaz, Gezi Parkı’nı ve revirdeki yaralıları yoğun şekilde

etkiliyor. Gezi Parkı nöbeti sürüyor.

21.39 Taksim Meydanı’nı gaza boğan polis, şimdi de Tarlabaşı Bulvarı’na doğru gaz atıyor.

21.37 Taksim Meydanı’nda polisin attığı gaz fişeği 13 yaşında bir çocuğu başından

yaraladı.

21.36 Polis, Taksim Meydanı’ndaki kitleye gaz ve ses bombası atıyor. Polis saldırısı şiddetlendi, kitle

dağılmıyor.

21.35 Meydandaki TOMA, halka tazyikli su ile saldırıyor. Halk geri çekilmiyor, meydanda binlerce kişi

var.

21.34 Taksim Meydanı’na TOMA geldi. Halk, TOMA’yı taşlıyor, kitleye tazyikli su ile saldıran TOMA geri

çekilmeye çalışıyor.

21.29 Dolmabahçe’den Beşiktaş Meydanı’na kadar yol boyunca polis otobüsleri sıralanmış durumda.

Barbaros Meydanı’nı polis ekipleri otopark gibi kullanıyor, en az 100 tane polis otosu var. İnönü Stadı’nın yakınlarında

da çok sayıda çevik kuvvet polisi konuşlandırılmış durumda.

21.25 Taksim’de 4 ayrı noktada eylemciler büyük ateşler yaktı.

21.24 Gezi Parkı’nda en acil ihtiyaçlar: Doktor, hemşire, sedye, astım ilacı, su, gaz maskesi, Talcid.

21.22 Polis, meydandaki kitleyi dağıtmak için ses bombası atıyor.

21.21 Taksim Meydanı’nda aydınlatma kesildi. Halk, saldırıya rağmen Meydan’ı bırakmıyor. Aydınlatma

için Taksim’de ateşler yakıldı.

21.15 Taksim Dayanışması, Gezi Parkı’na kurulan sahneden sesleniyor: “Buradayız hiçbir yere gitmiyoruz,

bu daha başlangıç mücadeleye devam edeceğiz.”

21.13 Okmeydanı’nda sağlık ocağı önünde toplanan kitleye mahalle içindeki polis gaz bombalarıyla

saldırdı. Halk, dağılmıyor.

21.12 İstiklal Caddesi üzerinden Taksim Meydanı’na çıkanlara polis bu kez ses bombalarıyla saldırdı.

Polis, Meydan’ı savaş alanına çevirdi.meydan-yangin-polis

21.10 Taksim Meydanı’nın üstünde polisin insansız hava araçları ve helikopterler uçuyor.

21.04 Gazi Mahallesi’nde halk, pencerelerinden tencere ve tava çalarak Taksim’deki polis saldırısını

protesto ediyor.

21.07 Binlerce kişi, süren saldırıya ve saldırı tehditlerine rağmen Taksim Meydanı’na akıyor.

21.06 Halk, Taksim Meydanı’ndan çekilmiyor.

21.01 Okmeydanı halkı sokaklarda, polis saldırısını protesto ediyor.

21.00 Cumhuriyet Caddesi’nde on binlerce kişi var.cumhuriyet-caddesi

20.58 Polis, İstiklal Caddesi’nden Taksim Meydanı’na çıkmak isteyen gruplara gaz ve ses bombaları ile

saldırıyor.

20.58 Taksim Dayanışması saat 21.00’de tüm Türkiye halklarını tencere, tavalarla gürültü eylemine ve

sokaklara çağırdı.

20.55 Polis, İstiklal Caddesi’nde saldırarak ilerliyor. Mis Sokak’ta polis saldırısı yoğunlaştı.

20.46 Gezi Parkı’ndaki revirde onlarca yaralı var. 1 kişinin durumu ağır.

revir-11haz

Gezi Parkı’ndaki revirde onlarca yaralı var. Gönüllü hekimler yaralılara ilk müdahaleleri yapıyor.

20.45 Talimhane’ye çekilen binlerce kişiye, polis saldırıyor.

20.44 Taksim Meydanı ve çevresine ses bombası atılıyor. Gezi Parkı içine ara ara gaz bombası atışı

sürüyor.

Saldırı sonrası Gezi Parkı

Saldırı sonrası Gezi Parkı

20.41 Meydan’daki polis teröründen kaçan yüzlerce kişi, Tarlabaşı’nda.

20.39 Polisin Taksim Meydanı’na attığı yoğun gaz, Tarlabaşı’nda hissediliyor.

20.34 Gezi Parkı’nda toplanan binlerce kişi, polisin attığı gazları geri iade ediyor.

20.32 Çapul Tv’nin önüne de gaz bombası atıldı, muhabirler zor durumda. Canlı yayın devam ediyor.

20.31 Gezi Parkı’nın yanındaki otellerin yakınında binlerce kişi toplanıyor.

20.19 Polis, Gezi Parkı’na da saldırıyor. Park gaz altında.

20.18 Polis ekipleri, İstiklal Caddesi ve Sıraselviler’e doğru ilerliyor.

20.17 Mete Caddesi’nden Gezi Parkı’nın içine gaz bombası atılıyor.

20.15 Kitle, Taksim Meydanı’ndan ara sokaklara doğru çekiliyor.

20.14 Taksim Meydanı’nda yüz binlerce insanın üzerine gaz bombası ile saldırılıyor.

20.02 AKP’nin ayarlayacağı çakma görüşme sekteye uğramaya devam ediyor. TEMA, görüşmeye Taksim

Dayanışması’nın katılma durumuna göre dahil olacağını; Greenpeace ise polis terörü durmadan görüşmeye gitmeyeceklerini

ifade etti.

20.01 Halk, AKM önünde konuşlandırılan TOMA’ların önünde halay çekiyor, “Taksim bizim, İstanbul bizim”

diyor.

19.50 Taksim’deki polis terörünü protesto ettikleri için Çağlayan Adliyesi’nde gözaltına alınan

avukatlar serbest bırakıldı.

19.46 Taksim Meydanı, “Polis dışarı” sloganları ile inliyor.

19.39 Gezi Parkı’nın Talimhane’ye bakan tarafındaki şantiyede yangın çıktı. İtfaiyeler çağrılara rağmen

yangının bulunduğu alana gelmiyor.

19.32 Gezi Parkı’nda adım atacak yer yok “Direne direne kazacanağız” sloganları atılıyor. Halk yine de

temkinli, polise güvenmiyor.

19.18 Taksim Meydanı’nın yanı sıra Gezi Parkı da hınca hınç dolu. Halk, TOMA’nın önünde “Faşizme karşı

omuz omuza” sloganı atıyor.meydan-mobese

19.12 Taksim’de her sokaktan binlerce kişi sloganlarla Meydan’a akıyor.

19.02 itibariyle Taksim Meydanı

19.02 itibariyle Taksim Meydanı

19.09 Atatürk Kültür Merkezi önünde 9 TOMA, 2 akrep ve 500’e yakın polis var. Meydanda toplanan on

binlerce kişi “Tayyip istifa” sloganı atıyor.

19.05 Dolapdere’de ele geçirilen kamyona binenler Taksim Meydanı’na ulaştı: Direnişin kamyonu direnişin

meydanında!BMfb_FXCAAI2onP

19.00 Dolapdere’de direnişçiler bir inşaat kamyonunu ele geçirdi. Kasasına doldurduğu yüzlerce insanla,

Taksim Meydanı’na doğru geliyorlar.kamyon-ele-gecirme

18.58 Taksim Meydanı’nın ortasındaki yangına TOMA’lar saatler sonra su sıkarak söndürmeye çalışıyor.

18.57 İş çıkış saatiyle birlikte, gaz maskesini alan Taksim’e geliyor. Taksim Meydanı dolmuş durumda.

18.49 Harbiye’de polis saldırısı ara ara sürüyor.

18.48 Harbiye’den polis barikatını aşan kitle Taksim Meydanı’na ilerliyor.

18.45 19.00’daki eylem öncesi, binlerce kişi Meydan’a akın ediyor.

18.43 Polis, Taksim Meydanı’ndan çekiliyor. Pankartlar ve flamalar yeniden direnişçiler tarafından

yerlerine asılıyor.

18.42 İstiklal Caddesi’nden binlerce kişi Taksim Meydanı’na yürüyor.

18.40 Dolapdere’den artarak gelen binlerce kişi, Taksim Meydanı’na ilerliyor.

18.35 Polis, Taksim Meydanı’ndan Gezi Parkı’na doğru geçiş engelini kaldırmak zorunda kaldı.

18.34 Binlerce kişi Dolapdere yakınlarındaki polis barikatını aştı. Polis, Talimhane yönüne çekilmek

zorunda kaldı.

18.23 Gezi Parkı’nda Divan Otel’in olduğu girişte, polis saldırısıyla yaralananları taşımak için

yeniden insan zinciri oluşturuldu.

18.22 Polis, Atatürk anıtı etrafındakilere tazyikli su ile saldırıyor.

18.20 Taksim Meydanı’na gaz bombası atıldı. Kitle dağılmıyor.

18.15 Polis, Divan Otel’in önündeki barikatları kaldırmaya çalışıyor. Eylemciler, yeni barikatlar

kuruyor.

18.13 Elmadağ’dan Talimhane’ye doğru polisi geri çekilmeye zorlayan binlerce kişi var. Dolapdere

girişine de eylemciler tarafından barikat kuruldu. Polis,yavaş yavaş geri çekiliyor.

18.04 Sıraselviler’deki barikat polis tarafından kaldırıldı, yerine TOMA yerleştirildi.

17.59 Beşiktaş tarafı sakin. Ancak çok sayıda çevik kuvvet ekibi bölgede konuşlandırılmış durumda.

17.56 Polis, Taksim Meydanı’ndaki anıtın etrafında gözaltı yapmaya çalışıyor. Halk polisin tutumunu

protesto ediyor.

17.49 Taksim’deki çatışma 10. saatine girdi. Polis tam 10 saattir binlerce kişiye tazyikli su, gaz ve

ses bombaları ile saldırıyor.

17.46 Harbiye’deki çatışmada yaralananlar Gezi Parkı’ndaki revire taşınmaya devam ediyor. Parkta

yüzlerce yaralı var.

17.43 Elmadağ – Harbiye tarafında işten çıkan insanların da bulunduğu yaklaşık 10 bin kişi polisin

üzerine yürüyor. Polisin kitleye saldırısı sürüyor. Çok sayıda gaz bombası atıldı.

17.42 Polis ekipleri, Sıraselviler yönünde direnişçiler tarafından kurulan barikatı kaldırmaya

çalışıyor.

17.30 Çağlayan Adliyesi’nde gözaltına alınan 44 avukat sağlık kontrolü için Haseki Hastanesi’ne

götürüldü.

17.23 Harbiye tarafında çatışmalar sürüyor. Polis, yoğun bir şekilde bölgeye ses bombası atıyor.

17.19 Polis, Gezi Parkı’nda kütüphanenin bulunduğu yere de gaz bombası attı.

17.15 Avukatlar, Çağlayan Adliyesi’nde darp edilerek gözaltına alınan meslektaşları serbest bırakılana

kadar Çağlayan Adliyesi önünde bekleyeceklerini duyurdu.

17.12 Kazancı Yokuşu ve İstiklal Caddesi üzerinden Taksim Meydanı’na ulaşılabiliyor.

17.11 Polis, Mete Caddesi tarafına saldırıyor. Bölgenin yakınlarında revir bulunuyor. Revirdeki

yaralılar gazdan etkilendi.

Gönüllü hekimler, polis saldırısıyla yaralanan çok sayıda kişiye Gezi Parkı'nda ilk müdahaleleri yapıyor.

Gönüllü
hekimler, polis saldırısıyla yaralanan çok sayıda kişiye Gezi Parkı’nda ilk müdahaleleri yapıyor. (Fotoğraf: Elif
İnce)

17.09 Polis, Gezi Parkı’nın ortasına gaz bombası attı. Havuzun bulunduğu yer gaz altında.

17.03 Elmadağ yönünden Gezi Parkı’na girmeye çalışan yaklaşık 5 bin kişiye polis, gaz bombaları ile

saldırıyor.

17.02 Polis, Gezi Parkı’na da gaz bombası atıyor. Gezi Parkı’na atılan biber gazları Tarlabaşı ve Tünel

tarafından dahi hissediliyor.

17.00 Polis, ara sıra Gezi Parkı’na da gaz ve ses bombası atıyor.

16.59 Harbiye’ye polis çok yoğun bir şekilde gaz ve ses bombası atıyor.

16.56 Gezi Parkı’na özellikle Harbiye yönünden çok sayıda yaralı revirlere taşınıyor. Çatışmalar,

Taksim Meydanı, Talimhane ve Harbiye arasında sürüyor.

16.40 Halk, Talimhane-Elmadağ tarafında polisle çatışan direnişçilere yemek götürüyor.

16.39 Çapul Tv’nin görüntülerine göre, ambulanslar yaralılara ulaşmak yerine, polise gaz taşıyor.

16.36 Cumhuriyet Caddesi girişinde çatışmalar sürüyor.

16.30 Gezi Parkı’ndaki yaralılar için ambulans bekleniyor. Dakikalar önce çağrılan ambulanslar parka

bir türlü ulaşamıyor.

16.27 Gezi Parkı etrafındaki barikatlar eylemciler tarafından halen korunuyor.BMe3YPNCIAEoH3G

16.16 Kadıköy-Beşiktaş arası vapur seferlerii iptal edildi.

16.08 TBMM’de BDP Mersin Millevekili Ertuğrul Kürkçü konuşuyor.

16.06 Çatışmalar Harbiye tarafında yoğunlaştı. Polis, Taksim Meydanı etrafındaki kitleye ara ara gaz ve

tazyikli su ile müdahale ediyor.harbiye-onu

16.02 CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu başkanlığındaki 20 milletvekili

geceyi Gezi Parkı’nda geçireceklerini açıkladı.

16.01 TBMM’de konuşan CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka “Başbakanın eline artık kan bulaşmıştır, ne kadar

yıkarsa yıkasın o kanı temizleyemez”

15.54 Çarşı, herkesi saat 19.00’da Taksim Meydanı’na çağırdı.

15.50 BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, TBMM’de konuşuyor: “Artık size ‘Edi bese’ diyoruz, bu

direnişi durduramayacaksınız.” Tuncel, “Tayyip Erdoğan’ın yaptığı kamplaştırma siyaseti doğru değildir, Gezi Parkı

direnişini selamlıyoruz” dedi.

15.47 Polis Talimhane’nin ara sokaklarına girmiş durumda. Rüzgar bugün direnişçilerden yana, polisin

sıktığı gaz kendisine doğru geri geliyor.

15.44 Elmadağ tarafında, polisin gaz bombalı saldırısı sürüyor.

15.40 Öğrenci Kolektifleri üyesi bir üniversiteli, elinden plastik mermiyle yaralandı. Hastaneye

kaldırılan üniversitelinin eli alçıya alındı.

15.39 Sabah saatlerinde polis saldırısıyla kafasından yaralanan Evren Köse Şişli Etfal Hastanesi’nde

ameliyata alındı. Köse’nin doktorları durumunun kritik olduğunu ifade etti.

15.35 Taksim Meydanı ve Harbiye’de çatışmalar küçük çaplı olarak sürüyor.BMerOF5CYAAkS5l

15.32 Eğitim Sen 6 No’lu üniversiteler şubesi, herkesi saat 19.00’da Taksim’e çağırıyor.

15.31 Çağlayan Adliyesi’nde Baro Başkanı, başsavcı ile görüşüyor. 100’e yakın avukat bekleyişini

sürdürüyor.

15.27 ÇHD’nin verdiği bilgiye göre, gözaltına alınan avukat sayısı 73.huseyin-bogatekin

15.23 Polis saldırısını görüntülemek isteyen bir basın emekçisi, polis tarafından saldırıya uğradı.gazetecisaldiri

15.21 Sendikal Güç Birliği Taksim’deki polis saldırısıyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada,

“Pankartların görüntü kirliliği yarattığı bahanesiyle Taksim’e yapılan saldırı, hükümetin halkın taleplerinden

uzaklaştığını gösteriyor” denildi. Sendikal Güç Birliği adına açıklama yapan Bilal Çetintaş, Taksim’de ve Türkiye’nin

bir çok yerindeki polis terörünün acilen sona erdirilmesi gerektiğini ifade etti.

15.20 Polis, Gezi Parkı içindeki Halkevleri standına iki adet ses bombası attı. 1 Halkevci yaralandı.

15.18 Gezi Parkı’na atılan gaz bombaları, parktakiler tarafından polise iade ediliyor.

15.17 Polis, Gezi Parkı içine gaz ve ses bombaları atıyor.BMenr8sCAAEN7Uv

15.15 Polis, Harbiye tarafına yoğun şekilde saldırıyor. Gezi Parkı saldırılardan etkilenmiş durumda.

14.53 Barolar Birliği, gözaltına alınan avukatlara destek için Ankara’dan yola çıktı.

14.34 Devrimci Müslümanlar adlı Twitter hesabının aktardığına göre, Gezi Parkı’na saldıran polise,

kurulan mescidi de yıktı.

14.31 Polis saldırısıyla yaralananlar için Gezi Parkı’nda kurulan revirde, hemşire, hekim ve ilaç

ihtiyacı olduğu ifade ediliyor.

14.30 Polis, Gezi Parkı’nın merdiveninde bekleyenlere “Merdivende beklemeyin” anonsu yapıyor.

14.20 Eylemciler, Talimhane yönünde barikat kuruyor.

14.15 Talimhane yönünde halk ve polis arasında çatışmalar şiddetlendi.

14.14 Polis, Gezi Parkı’ndan çekildi. Ancak parka ilk girdiğinde “Parkı boşaltın” anonsu yapmıştı. Gezi

Parkı’ndakiler temkinli.

14.06 Evrensel’in haberine göre, SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan SDP il binasına yönelik saldırıyı

değerlendirdi: “Partimiz üzerinden bir saldırı ve dezenformasyon çabası var. İl binamız darmadağın edildi, çok sayıda

kişi gözaltına alındı. Bazı arkadaşların adı öne çıkarılarak dezenformasyon çabası güçlendirilmeye çalışılıyor. AKP

kendi sorumluluğunu üzerinden atmak istiyor. Tüm demokrasi güçlerini dayanışmaya çağırıyoruz. Bu bir sürek avıdır ve

devamı gelecektir.”

14.04 Polis, halkın müdahalesiyle yavaş yavaş Gezi Parkı’ndan çıkıyor. Halk sloganlar eşliğinde polisi,

parktan kovuyor.

14.01 Gezi Parkı girişinde binlerce polis var, halk akın akın Gezi Parkı’na geliyor.

13.55 Çağlayan Adliyesi’nde gözaltına alınan avukatlar Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürülüyor.BMet7utCYAEU0uw

13.53 Tepkilerle geri çekilen polis, Gezi Parkı girişinde bekliyor. Eylemciler polise doğru ilerliyor.

13.52 Gezi Parkı’ndaki eylemciler, polisin ilerlemesine izin vermiyor. Polis girdiği her yerde halk

tarafından yuhalanıyor.

13.50 Polis, Gezi Parkı’na girdi. Saldırarak ilerliyor. Gezi Parkı’ndaki binlerce kişi “Polis dışarı”

sloganları atıyor.

13.45 İstanbul Valisi’ nin deyimiyle “iyi protestocuların” toplandığı Gezi Parkı’na polis gaz bombası

ve tazyikli su ile saldırıyor.

13.43 Çağdaş Hukukçular Derneği, tüm avukatları Çağlayan Adliyesi’ne dayanışmaya çağırıyor.

caglayan-adliyesi

Polis saldırısıyla Çağlayan Adliyesi önünde gözaltına alınan bir avukat.

13.41 Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) aktardığı bilgiye göre,

Çağlayan Adliyesi’nde Taksim’deki saldırıyı protesto eden 49 avukat polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

Gözaltına alınan avukatlar çevik kuvvet aracında bekletiliyor.

13.33 Taksim Meydanı ve çevresinde polis saldırısıyla yaralananlar Gezi Parkı’ndaki revire

kaldırılıyor. Gönüllü hekimler destek bekliyor.gezi-parki-yarali

13.31 İstiklal Caddesi’nde yürüyenlerin üzerine polis panzerleri sürüyor.

13.29 Taksim Meydanı’nda polisin saldırısı ara ara dursa da sürüyor. Taksim Meydanı’ndan dumanlar

yükseliyor.BMeNh_1CMAEgF_h

13.26 Polis, Atatürk anıtının önünde. Kitleye gaz bombası ve tazyikli su ile saldırıyor.

13.20 Elmadağ etrafında polisin saldırısı halk tarafından alkışlar ve ıslıklarla protesto ediliyor.

13.18 Polis, Taksim’de yeniden saldırıyor. Polis, biber gazı ve tazyikli suyun yanı sıra plastik mermi

de kullanıyor.

13.20 itibariyle Taksim Meydanı

13.20 itibariyle Taksim Meydanı

13.17 Taksim Dayanışması, “Taksim bizim İstanbul bizim” sloganıyla tüm halkı saat 19.00’da Gezi

Parkı’na çağırıyor.

13.15 Polisin alana saldırısı şu anlık durdu. Polis ekipleri, anıta flama ve bayrakların asılmasına

izin vermeyeceğini söylüyor.

13.05 Polis, Taksim Dayanışması’nın açıklamasının olduğu sırada alana yeniden saldırdı. Gaz

bombalarıyla saldıran polise, halk gaz bombalarını iade ediyor.

13.00 Polis, Taksim’deki Atatürk anıtına doğru ilerliyor. Eylemciler, TOMA’ların önünde duruyor.

12.55 Halk, pek çok koldan Taksim Meydanı’na akıyor.

12.51 Polis, Gümüşsuyu’ndaki barikatları kaldırmaya çalışıyor.İstiklal Caddesi’nden ve Taksim

Meydanı’ndan çekilmiş durumda. AKM önünde konuşlandırılıyorlar.

12.50 Polis, anıtın çevresinden çekildi.

12.48 Taksim Dayanışması, 13.00’deki eyleme gelecek herkesin yanında su getirmesi çağrısı yapıyor.

12.41 Taksim Meydanı’nda bekleyiş sürerken, eylemciler yeniden flama ve bayrakları Atatürk anıtına

asıyorlar.

12.39 Çağlayan Adliyesi’nde bir garip anons yapılıyor: “Olayla alakası olmayan vatandaşlar, uzak durun

aksi takdirde gözaltına alınacaksınız.” Polis, iki avukatı bir odaya kapattı. Avukatlar, arkadaşlarını odadan çıkarmaya

çalışıyor.

12.34 Taksim Dayanışması’nın 13.00’de Gezi Parkı merdivenleri önünde yapacağı açıklama öncesi, Taksim

Meydanı giderek kalabalıklaşıyor.

12.32 Sıraselviler’de polis eylemcilerin kurduğu barikat önünde bekliyor. Sıraselviler’de toplanan

halkın Taksim Meydanı’na çıkmasını engellemeye çalışıyor.siraselviler

12.29 Çağlayan Adliyesi’ndeki avukatlara polis, biber gazı ile saldırdı.

12.28 Taksim Meydanı’nda 1000’e yakın kişi, TOMA’ların önünü kesiyor.taksimtoma

12.26 SDP üyeleri, “terörle mücadele” kapsamında gözaltına alındıklarından avukatlarıyla görüşmelerine

izin verilmiyor. Gözaltına alınan 41 kişi Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Özel harekat ekipleri bina içinde arama

yapıyor.

12.24 Çağlayan Adliyesi’nde polis dışarı çıkmak zorunda kaldı. Özel güvenlik ekipleri, avukatları

çembere almaya çalışıyor.

12.23 Polis, AKM önünde bekleyişini sürdürüyor. Eylemciler de polisin karşısında bekliyor.

12.21 Tayyip Erdoğan,AKP grup toplantısında yaptığı konuşmada Gezi Parkı’na müdahale sinyali verdi:

“Gezi Parkı, adı üstünde Gezi Parkı’dır. İşgal alanı değildir.”

12.16 Çağlayan Adliyesi’nde, Taksim saldırısı sonrası avukatlar eylem yapıyor. Adliye, “Polis dışarı”

sloganları ile inliyor.

12.15 Özel harekat ekiplerinin SDP binasına yaptığı operasyon sonucu 41 kişi gözaltına alındı.

Aralarında yaralı olan çok sayıda kişi var.

12.13 Polis Taksim Meydanı’na tekrar saldırdı.

12.10 Polis, Taksim Meydanı’nda eylemcilerin oluşturduğu koridorda yuhalanıyor. Polis, AKM önüne

çekilmek zorunda kaldı.

12.07 SDP binası önünde özel harekat ekiplerinin saldırısıyla gözaltı sürüyor. Bina önüne Taksim

Dayanışması üyelerinin yanı sıra İnsan Hakları Derneği (İHD) ve İstanbul Tabip Odası temsilcileri de gitti. Tabip

Odası’ndan doktorlar bina içindeki yaralılara müdahale etmek istiyor, polis izin vermiyor.

12.01 SDP il binası önünden aktarılanlara göre, saldırıda yaralanan çok sayıda kişiye de gözaltı

yapılıyor.

Tarlabaşı'ndaki SDP il binası, polis kuşatmasında.

Tarlabaşı’ndaki SDP il binası, polis kuşatmasında.

11.56 Polis, Tarlabaşı’ndaki SDP il binasına gaz bombaları ile saldırarak girdi. Binanın içindeki çok

sayıda SDP üyesi polis tarafından darp edilerek gözaltına alınıyor. Taksim Dayanışması, gözaltıların bir an önce serbest

bırakılmasını talep ediyor.

11.55 Taksim ve çevresinde polis ekipleri, toplu taşıma araçlarının girişini engellemeye çalışıyor.

11.51 Radikal’in aktardığına göre, Enver Köse isimli bir kişi, polis saldırısıyla yaralandı. Şişli

Etfal hastanesi’ne kaldırılan Köse’nin durumunun kritik olduğu belirtiliyor.

11.49 Gezi Parkı’nın yanında ve Hill Otel’in önünde yüzlerce kişinin bekleyişi sürüyor.

11.47 Taksim’de direnişçilerin arasında olduğu tespit edilen sivil polis, alandan kovuldu.

11.43 Taksim Dayanışması’nın oluşturduğu bir heyet abluka altındaki SDP il binasınına dayanışmaya

gitti. Heyet, bina önünde görüşmelerini sürdürürken, bir SDP üyesi gözaltına alındı. Yine polisin saldırısıyla Taksim

Dayanışması heyetinin içinde olan 1’i BDSP’li iki kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan teki serbest bırakıldı.

Taksim Dayanışması, diğer gözaltıların da serbest bırakılmasını ifade ediyor.

11.37 HDK Yürütme Kurulu üyesi ve ESP Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs polis saldırısı sonucu

başından yaralandı. Altınörs, direniş alanındaki acil müdahale revirine kaldırıldı.

11.34 Taksim Dayanışması, saat 13.00’de Gezi Parkı merdivenlerinde bir açıklama yapacak.

11.33 SDP il binasına polis saldırısı sürüyor. Polis, içeride mahsur kalan çok sayıda kişiye gaz

bombası ve plastik mermilerle saldırıyor.

11.30 Eğitim Sen 6 No’lu üniversiteler şubesi, 12.30’da iş bırakıyor. Eğitim ve bilim emekçileri

herkesi Taksim’e çağırıyor.

11.27 Sıraselviler’de halk toplanmaya başladı.

11.26 Taksim Meydanı’nda TOMA ve polis barikatının önünde oturma eylemi yapılıyor.

11.23 Halkevleri, tüm halkı Taksim’e çağırıyor.

11.22 Zincir bozuldu, kitle dağılmadı. Zinciri oluşturan yüzlerce kişi “Taksim bizim İstanbul bizim”

sloganları atıyor.

11.12 Polis, oluşturulan insan zincirine gaz bombasıyla saldırıyor.

11.07 İnsan zinciri büyüyor.zincirgenis1

11.02 Sıraselviler’de halk direklere ve demirlere vurarak polis saldırısını protesto ediyor.

10.58 İnsan zinciri kuran yüzlerce kişi polisin üstüne yürüyor. Polis, Atatürk anıtının önüne doğru

çekilmek zorunda kaldı.

10.57 Taksim Meydanı ve çevresinde polisin saldırısıyla pek çok kişi yaralandı.

10.56 Gezi Parkı’nın yanındaki barikat ateşe verildi. BEDAŞ binası ve Tarlabaşı tarafında çatışmalar

nipeten azaldı.

10.55 Vali Mutlu: Polisimizle çatışan marjinal gruplara gereken yapılıyor.”

10.54 Gezi Parkı’nın etrafına polis gaz atmaya devam ediyor. Direnişçiler, “Hükümet istifa” sloganı

atıyor.

10.50 İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu açıklama yapıyor.

10.39 Gezi Parkı’na polis tarafından çok sayıda gaz bombası atıldı. Direnişçiler, gaz bombasını polise

iade ediyor. Harbiye tarafında çatışmalar, şiddetleniyor.

10.38 Taksim Dayanışması’nın kurduğu insan zinciri TOMA’nın önüne oturdu, geçmesine izin vermiyor.

10.36 Taksim Dayanışması, alanda metro çıkışını da içine alacak şekilde insan zinciri kuruyor.insanzinciri

10.35 Polis, SDP il binası etrafında gözaltı yapmaya çalışıyor.

10.34 Tarlabaşı’ndan Taksim Meydanı’na doğru yüzlerce kişi “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı ile

yürüyor.

10.32 Taksim Meydanı’nda çatışmalar devam ederken, direnişçiler Gezi Parkı’nı bırakmıyor, nöbet

sürüyor.

10.26 Tarlabaşı’ndaki Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) il binası polis tarafından kuşatıldı.

Halkevleri GYK üyesi İlknur Birol ve İstanbul Milletvekili Abdullah Levent Tüzel Tarlabaşı'ndaki SDP il binası önünde

Halkevleri GYK üyesi İlknur Birol ve İstanbul Milletvekili Abdullah Levent Tüzel Tarlabaşı’ndaki SDP
il binası önünde

10.23 Gezi’nin Şişli yanından Harbiye’ye doğru polis gaz atıyor, eylemciler gazı iade ediyor

10.19 Polis, yolcu otobüslerini Ömer Hayyam durağından geri döndürüyor.

11hazirantaksim

10.13 Tarlabaşı tarafında 1 Toma alev alev yanıyor. Diğer Toma onu söndürmeye çalışıyor

10.10 2 panzer TOMA’yı söndürmeye çalışırken polis etrafa gaz atıyor. Eylemciler ise havai fişek atıyor

10.06 Gezi Parkı gaz altında

10.05 Taksim’de Meydan’ında polis savunma poziyosunda eylemciler polise havai fişekle müdahale ediyor

10.02 DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu: Hükümet bir adım atmalı. Konu ‘Yasadışı Pankartlar’ konusu

değil. Başbakan’ın konuyu saptırmasınınbi anlamı yok.

09.59 Tarlabaşı’nda çatışma sürüyor. TOMA su sıkıyor.

09.53 Taksim’de polis her yere gaz sıktı, TOMAlar su sıkmaya devam ediyor

09.48 Gezi Parkı’ndan polis dışarı sloganı yükseliyor

09.46 Tarlabaşı tarafında barikat kuran kitle gazı geri atıyor

09.35 Taksim’de çatışma devam ediyor. Eylemciler gaz bombalarını polise geri atıyor

09.30 Taksim’de panzer önündeki gence polis kalkanla vurdu

 

saldirii

09.15 Meydan’dan “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları yükseliyor.

09.08 Meydan’daki eylemciler “Her yer Taksim her yer direniş” diye slogan atıyor.

09.05 Tarlabaşı yönünde çatışmalar devam ediyor, Tarlabaşı’nı gaz bulutu kapladı. Meydanda ise hala

flamaları ile eylemciler var.

09.00 Polis gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırıya geçti. Meydan gaz altında.

08.58 Meydanda hala eylemciler var ve polis araçlarına karşı koyuyorlar. TOMA ve eylemciler karşı

karşıya.

08.50 Taksim Meydanı’na çıkan yollar polis tarafından tutulmuş durumda.

08.47 Ahmet Saymadi yarım saat kadar önce twitter hesabından şu mesajı geçti: “Bugünleri de gördük!

Polis telsizinden meydana arkadaşımız Hayko Bağdat konuşuyor. Halkı telkin ediyor!” Hayko Bağdat’ın adı, Taksim

Dayanışmasının ve Gezi Parkı’nın taleplerini yok sayan Tayyip Erdoğan tarafından belirlenen müzakere listesinde geçiyor.

08.35 Harbiye tarafında polise gaz bombaları geri gönderiliyor, Tarlabaşı’ndan havai fişek atılıyor,

Gezi Parkı’nda “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atılıyor. Polis Gezi Parkı’na “Aranızdaki marjinalleri

ayırın” diyerek anons geçiyor.

08.30 Taksim’i işgal eden ve gaza boğan polis, “Sevgili Gezi Parkı dostları, polisin uyarılarına riayet

edin, taş atmayı kestiğinizde, polis de müdahale etmeyecek. Gezi Parkı’ndaki etkinliklere lütfen devam edin. Gördünüz

amacımızı, zarar vermek istemiyoruz” diyerek anons yapıyor.

08.27 Polis AKM ve Taksim anıtının etrafını kuşattı. Gaz bombaları ve tazyikli su ile Tarlabaşı yönüne

doğru saldırı sürüyor ancak Taksim Meydanı’nı işgal eden polis ekiplerinin şu an için ilerlemediği görülüyor.

08.24 İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu bir saat kadar önce twitterdan “Gezi Parkı ve Taksim’e

kesinlikle dokunulmayacak, sizlere asla dokunulmayacaktır. Bu sabah ve bundan sonra polis kardeşlerinize emanetsiniz”

yazdı. O sırada polis gaz bombası, iş makineleri, tazyikli su ile Taksim’de saldırıya başladı.

08.20 Sıraselvilerde polis iş makinasıyla ilerliyor. Harbiye yönünde barikat kuranlara da gaz bombası

ve tazyikli su ile saldırıyor.

08.19 Tarlabaşı yönünden barikata doğru bir kepçe ilerliyor.

08.09 Akrep İstiklale girdi.

08.08 Sıraselviler’in girişinde TOMA var. TOMA önünde barikat var ilerleyemiyor. Polis barikatı

elleriyle barikatı açmaya çalışıyor.

08.06 TOMA’lar Harbiye yönüne su sıkıyor, Talimane girişine de müdahale var

08.03 2 TOMA Meydan’dan Tarlabaşı Bulvarı’na doğru gidiyor, BEDAŞ yönüne doğru da su sıkılıyor.

08.02 Polis Tarlabaşı ve Sıraselviler yönüne gaz bombaları ile saldırılıyor, eylemciler direniyor

08.01 Direnişçiler polise direniyor

07.59 Polis ses ve gaz bombası ile müdahale ediyor

07.54 Taksim Meydanı’na gaz bombaları ile müdahale ediliyor

07.50 Meydana polis girdi, flamaları, pankartları indirmeye çalışıyor, Gezi Parkı’na müdahale

yapılmayacak anonsları geçiyor

07.47 Tarlabaşı tarafında gaz atılıyor, polis ilerlemiyor. Anıtın önünde siviller var. Pankartlara

müdahaleye hazırlanılıyor.

07.30 Çevik Kuvvet Gümüşsuyu’ndan Taksim Meydanı’na yöneldi. Gümüşsuyu’ndan gaz atıldı.

10 HAZİRAN

23.39 Gazi halkı yarın buluşmak üzere eylemi bitirdi. Yarın yürüyüşün ardından Muhtarlığın yakınında

kurulacak kürsüye sanatçıların katılımı olacak

23.32 Gazi’de kurulan serbest kürsüde konuşan halk 3.köprünün adının değiştirilmesini talep etti

23.29 Pınar Aydınlar Gazi halkını selamlıyor: ”Son sözü direnenler söyleyecek”

23.00 Kartal’da mahallelerden 21.00’de yürüyüşler başladı, Kartal Meydanı’na yürüyüş yapıldı.

22.50 İkitelli halkı saat 21.00’de Cemevi önünde buluştu, Atakent’e yürüyüş yapıldı

22.16 Çarşı şuanda Gezi Parkı içinde yürüyor. “Çarşı burada Arınç nerede?”

21.49 Gazi Mahallesi Cemevi önünde halk kürsüsü kuruldu, konuşmalar yapılıyor.

21.38 Sarıgazi’de halk AKP faşizmine karşı yürüyor.

sarigaziiii

Sarıgazi halkı “Her yer Taksim, her yer direniş” pankartıyla yürüyor.

21.08 Bülent Arınç’ın Çarşı’nın eylemlerden çekildiğini açıklamasından sonra Çarşı grubu üyeleri Gezş

Parkı’nda “Çarşı burada Arınç nerede?” ve “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atmaya başladı.

17.07 İstanbul Taksim’de olduğu kadar mahallelerde de direnişi büyütüyor.

Sefaköy Cennet Mahallesi’nde saat 20.30’da Akbank önünden yürüyüş başlayacak

İkitelli halkı saat 21.00’de Cemevi önünde buluşup Atakent’e yürüyecek.

Sarıgazi’de saat 20.00’de Vatan İÖO önünden Sarıgazi Demokrasi Caddesi’ne yürüyüş yapılacak ve kurulan direniş çadırı

alanına gidilip orada kalınacak.

Kartal’da mahallelerden 21.00’de yürüyüşler başlayacak ve halk Kartal Meydanı’nda buluşacak.

Okmeydanı’nda saat 21.00’de Sibel Yalçın Parkı’ndan mahalle içinde yürüyüş yapılacak. Sağlık Ocağı’nın önünde kürsü

kurulacak

Gazi Mahallesi’nde saat 21.00’de Cemevi önünde kürsü kurulacak. Kürsüye sanatçıların da şarkılarıyla, türküleriyle

katılımı bekleniyor. Pınar Aydınlar katılacak isimler arasında.

14.51 Yeni Şafak’ın hedef gösterdiği Mehmet Ali Alabora Gazeteciler Cemiyeti’nde bir

basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Alabora’nın avukatı, DİSK Genel Başkanı, DİSK Genel Sekreteri, Halkevleri Genel

Sekreteri, Taksim Dayanışma temsilcileri ve çok sayıda sanatçı katıldı. Alabora yaptığı açıklamada oyunu ile direniş

arasında bağ kurmanın akıl dışı olduğunu, hem mesaj hem de sosyal medya aracılığı ile tehditler aldığını açıkladı.

Alabora aynı zamanda kimi AKP’li bakan ve milletvekillerinin de kendisini aracı olması için aradığını ifade ederek,

direnişin muhatabı başından itibaren direnişi örgütleyen Taksim Dayanışması’dır dedi.

14.18 Üniversiteliler Gezi Parkı direnişi ile birlikte alevlenen ve tüm

Türkiye’ye yayılan halk isyanını düzenleyecekleri forumda akademisyenlerle tartışacak. Forum 11 Haziran Salı 17:00

14.00 Yeni Şafak gazetesinin Mehmet

Ali Alabora’yı hedef gösteren kara propagandasına yanıt Gazeteciler Cemiyeti’nde sanatçılar tarafından yapılan basın

toplantısında veriliyor.

13.00 Direniş şarkılarına toplu olarak buradan

ulaşabilirsiniz

 

9 HAZİRAN

23.53 Beşiktaş Çarşı grubunun sözcülerinden Bülent Ergenç bıçaklanarak hafif yaralandı. Not: Olay

sosyal medyada dolanan Kürt – Türk gerginliği değil Taksim Dayanışması’nın seyyar satıcıları dışarı çıkarma kararından

sonra her örgüt gibi çArşı’nında bu kararı uygulaması esnasında olmuş üzücü bir durumdur. 23.32 Gazi

Mahallesi’nde çatışmalar sürüyor. 22.57 Gazi’de çatışmalar başladı. Kitlenin bir kısmı arkada

konuşmalar yaparken bir kısmı da çatışıyor. 22.36 Gazi’de halk kürsüsünde konuşmalar devam ediyor. Söz

alan Korkmaz Aslan “Bu direniş, kentsel dönüşüm politikalarıyla evimizi başımıza yıkmak isteyenlere, asgari ücretle

yaşamaya mahkum edenlere, hastane kapılarında ölüme terkedenlere karşı bir halk direnişidir” dedi

gazi


Gazi Mahallesi’nde halk kürsüsü kuruldu.Herkes sözünü söylüyor

22.05 Gazi Mahallesi’nde halk kürsüsü kuruldu. Konuşmalar yapılıyor. 9haz-manset 19.11 Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs Marşı çalıyor. Taksim Dayanışması’nın basın

açıklaması metni için tıklayınız. 19.05 Miting bitiyor. Son olarak “Her yer Taksim her yer direniş”

sloganları atılıyor. Kürsüden Başbakan, net bir cevap verene kadar bu direnişin süreceği söyleniyor. Miting bitiyor,

mücade direniş sürüyor. 18.54 Mor ve Ötesi son şarkısı, “Bir derdim var” söylüyor.

18.44 Mor ve Ötesi, “Cambaz” adlı şarkısını söylüyor. 18.39 Mor ve Ötesi sahnede,

“Taksim Dayanışması’nın talepleri bizim de taleplerimiz, Gezi Parkı’nı selamlıyoruz” diyor. 18.29

Kürsüden yapılan konuşmada, “Biz direnişçiyiz ama bizden önce direnişte olanlar var. İşyerlerinde THY, HEY Tekstil,

Yurtiçi, MNG Kargo işçileri hepimiz, geleceğimiz, çocuklarımız adına direniyorlar” denildi. 18.25

Boğaziçi Caz Korosu, “Çapulcu musun vay vay” şarkısını bir kez daha söyleyip sahneden ayrıldı. 18.20

Boğaziçi Caz Korosu, yeni şarkı uyarlamasını ilk kez söylüyor. “Suda TOMA oynuyor, Gezi Parkı kaynıyor”

18.14 Boğaziçi Caz Korosu, “Çapulcu musun vay vay” şarkısını söylüyor. 18.09 Boğaziçi

Caz Korosu sahnede. Koro, bu birlikteliği yaşatan herkese teşekkür etti. “Çapulcular oldu mu” söyleniyor.

18.07 TOMA telsiz konuşmasını yayımlayan Davulcu Vedat ve Emrah. “Sık bakalım” sloganları atılıyor.

18.05 Çarşı adına bir taraftar sahneden kitleyi selamlıyor. Alkışlar, ıslıklar.. 18.02

Kürsüden yapılan konuşmada, “Direnen bir avuç insandık. Önce 31 Mayıs gecesi korku duvarını aştık, birleştik, kavga

bitmedi. 43’ü ağır 4 bin yaralı, iki arkadaşımızı kaybettik. Onlara söz veriyoruz bu daha başlangıç..” denildi.

18.00 Meydanda sloganlar atılıyor, “Direne direne kazanacağız”, “Biz halkız, kardeşiz, milyonlarız”

17.56 “Zıpla zıpla zıplamayan Tayyip’tir” sloganı ile tüm alan zıpladı. 17.55 Kardeş

Türküler coşkuyla sahneden ayrıldı. 17.44 Kürtçe şarkılarla halaylar çekiliyor. Kardeş Türküler: “Çok

iyi fırsat yakaladık. Tüm renklerimizle yeniden tanışalım. Bu direnişte tencere tava bile dile geldi. Kardeş Çapulcular

korosu olarak tencere tava havasını söyleyelim” 17.36 Ortak basın açıklaması bitti. Sahne Kardeş

Türküler’in.. 17.27 Yapıcı: “3. Köprü’ye, Alevi hassasiyetlerinin gözetilmemesine, HES’lere,

Ortadoğu’daki savaş politikasına da itirazımız var.” 17.21 Yapıcı her maddeyi okuduktan sonra “Tamam

mı? Anlaşıldı mı? İtirazı olan var mı?” diye soruyor. 17.16 Yapıcı, “Talepleri tekrar okuyalım

anlamıyor ya” diyor ve Taksim Dayanışması taleplerini okuyor. 17.14 Yapıcı: “Muhatap yok diyerek bizi

yok saymaya çalışsa da muhatabın meydanlar, milyonlar olduğunun farkında. Taleplerimizi duymuyor anlamıyor gibi davransa

da haklı ve meşru olduğunun farkında.” 17.13 Yapıcı: “Üç beş çapulcu dese de milyonlar olduğumuzun

farkında haklılığımızdan şüphe duyulamayacağının da farkında.” 17.12 Yapıcı: “Emek bilim sanat kültür

düşmanı politikaları durdurabileceğimizin farkındayız. Onlar da öyle..” 17.09 Yapıcı: “Kardeşliğin

dayanışmanın en güzel örneğini veriyoruz. Faşist saldırı ve baskılara karşı sokağa çıkanlar iktidara dur diyor. Gezi’de

yıkımı durduran yasaklı meydanları özgürleştiren halk gücünün farkında. Parklar park olarak kalacak Başbakan’ın ağzından

her çıkan kanun olmayacak.” 17.08 Yapıcı konuşmasında, “Demokratik talepleri duymayan iktidara karşı

buradayız diyoruz. Her rengiyle kardeş halklarıyla..” 17.05 11 gündür direnişin içinde olduğu için sesi

kısılan Yapıcı, “Azıcık gaz olsa sesim açılacak” diyor. 17.00 Yapıcı, “Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane

Parkı’nda” şiirinin Gezi Parkı’na uyarlanmış halini okudu. Yapıcı, “3-5 ağaç kesince halkı öfkelendireceğinin ne sen

farkındaydın ne de polis farkında. İlk gün saldırdığında sen duymadın ama biri duydu, Sırrı Süreyya Önder nam-ı diğer

Kepçeci sağolsun” dedi. 16.55 Ortak basın açıklamasını Mücella Yapıcı okuyor. 16.54

Devrim şehitleri anısına saygı duruşuna geçildi. 16.43 Bandista, “Direniş barikatları sayesinde

buradayız. Birbirimize barikatlarda da ihtiyacımız var” diyor ve “Haydi barikata” şarkısı. 16.38

Çarşı’nın özel isteği ve Çav Bella söyleniyor. 16.29 Direniştekilere selam gönderiliyor. Direnen

şehirlerin, mahallelerin isimleri sayılıyor. “Gazi, Antakya, Ankara, Dersim, Rize..” kitle ise “Direniyor” diye

cevaplıyor. 16.27 Kadınlar Taksim Meydanı’nı “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” sloganıyla

inletti. 16.25 Bandsista, “Direnişin ilk gününden beri burada olan kadınlarla söylüyoruz” diyor ve tüm

kadınlar hep bir ağızdan “Çekirdek aileyi” söylüyor. 16.17 Taksim Meydanı, Gezi Parkı hınca hınç dolu.

Kitle, Bandista ile “Özgürlük sen neredeysen orada” diyor. 16.15 Bandista, “Her yerde kardeşlerimiz

savaşıyor. Diren Ankara Taksim seninle” dedi. Şarkılar devam ediyor. 16.13 Bandista, “Militarist Kışla

yapmak istiyorlar. Çatlasın beton” dedi şarkılar başladı. 16.10 Bandista: “Taksimdaşlar, meydandaşlar

bize tarih bilincinden bahsediyorlar.. Biz bir tarih biliyoruz. Topçu Kışlası’ndan önce Surp Agop Mezarlığı vardı.”

16.06 Abdullah Cömert’in son facebook mesajı okunuyor. Alkışlar ve ıslıklarla.. Bandista hazırlıklarını

yapıyor. 16.00 Miting başlıyor. İlk günden itibaren mücadelenin içinde savaşmış, direnmiş Bandista

sahnede. 15.58 Kürsüden, Tayyip’in çevreciyim yalanı teşhir ediliyor. Azınlığın tahakkümüne müsaade

etmem diyen Erdoğan’ı, “Biz burada azınlık mıyız?” diyen kitle yuhalıyor. 15.55 Kürsüden yapılan

selamlamada, “Kadınlar kürtaj yasağına karşı kendi bedenlerine, yaşamlarına sahip çıkmak için, LGBT’ler nefret suçlarına

karşı çıkmak için buradalar” 15.52 Kürsü Taksim Meydan’da olan işçileri, emeklileri, üniversitelileri,

liselileri, mahallelileri selamlıyor. 15.46 Direnişte ölenlerin isimleri söyleniyor. Kitle hep bir

ağızdan “Yaşıyor” diyor. Kürsüden, “AKP unutturmak istiyor ama biz unutmayacağız” deniliyor. 15.41

Polis şiddetine karşı tek yumruk olmuş halk, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atıyor. 15.36 “Her yer

Ankara, her yer direniş” sloganları atılıyor. Kürsüden Ankara’daki direnişe selam gönderiliyor. Direnişin yarattığı

şarkılar çalınıyor. 15.32 Taksim Meydan’da gruplar yerlerini almaya başladı. ESP, EHP, EMEP, ÖDP,

SDP… Alanı dolduran kalabalık, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Taksim bizim

İstanbul bizim” sloganları atılıyor. 15.24 Genç Umut ve Kolektifler İstiklal’den meydana giriyor.

15.15 Halkevleri meydana girmek üzere, Halkevciler Gezi direnişinin taleplerini de taşıyor.

15.13 Taksim Meydan’da kürsü kuruldu. İstiklal’den grupların meydana girişleri başladı. TKP meydana

girdi. GS Lisesi öğrencilerinin pankartında Fatih Altaylı ve Yiğit Bulut fotoğrafı basılı. Pankartta da, “Sorarlarsa

bizden değildir” yazılı. 15.12 “We have Drogba, they don’t” ve “Galatasaray direniştir” pankartlarıyla

GS taraftarları GS’dan meydana yürüyor. Yürüyüş sırasında “Çare Drogba” sloganları atılıyor. 15.03

Galatasaray’da Kangal Dernekler Federasyonu yaklaşık 200 kişiyle yürüyor. 14.48 Halkevciler Demirören

AVM önünde Çav Bella’yı söylüyor. 14.35 Halkevleri yürüyüşe başladı. Davullar ve ıslıklarla İstiklal

Caddesi’nden yürünüyor. 14.28 Halkevleri ve Liseli Genç Umut İstanbul Barosu önünde toplandı. “Tayyip istifa” yazılı pankartı

taşıyan kitle “Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır” sloganı atıyor. Öğrenci Kolektifleri’nin Tünel’den yürüyüşü

başladı.13.16 Halkevleri büyük Taksim mitingi öncesi 14.00’de İstanbul Halkevi önünde

buluşuyor. 13.06 Gazi’de dün plastik mermiyle yaralanan Emrah Duman Toplum Tıp Merkezi’nde tedavi

oluyor. 03.00 Gazi’de çatışmalar son buldu. 01.30 Gazi Mahallesi’nde çatışmalar

duruldu, yaralılar var. Polisin attığı plastik mermilerle yaralanan bir kişi hastaneye kaldırıldı. halkevleri9hzrn - Kopya

8 HAZİRAN

8 Haziran günü SBS ile başladı. Taksim Dayanışması, çocukların rahat bir şekilde Taksim bölgesindeki sınav

merkezlerine ulaşmalarını sağladı. Öğlen saatlerinde “Tacizsiz ve Tayyipsiz bir yaşam istiyoruz” diyen kadınlar İstiklal

Caddesi’nde kitlesel bir eylem yaptı. Akşama doğru taraftar grupları dört koldan Taksim Meydanı’na yürüdü, on binlerce

taraftar Taksim’deydi. Akşam saatlerinde mahallelerde eylemler başladı. Beylikdüzü, Sarıgazi ve Gazi Mahallesi’ndeki

yürüyüşlere binlerce kişi katıldı. Gazi’deki yürüyüşe yine polis saldırdı ve çatışma çıktı. Polisin plastik mermi

kullandığı çatışma gece geç saatlerde duruldu, yaralılar olduğu öğrenildi. 23.00 Gazi

Mahallesi’nde polis plastik mermi ile saldırıyor. 22.52 Beylikdüzü’nde halk mahalle yürüyüşlerinin

ardından tekrar Belediye Meydanı’na geldi. Eylem şarkı ve halaylar eşliğinde sürüyor. 22.42 Gazi’de çok

yoğun bir polis saldırısı başladı. 22.39 Gazi’de kitlenin ön tarafında bulunanlara dönük polis

saldırısı yaşanıyor 22.38 Sarıgazi halkı Yenidoğan mahallesini dolaşıyor, yürüyüşe katılım gittikçe

artıyor. 22.30 Gazi’de Cemevi’nden başlayan yürüyüş Trafo önünde bitti. Halk kürsüsü kuruldu halk kendi

sorunları dile getiriyor. 21.31 Beylükdüzü Belediye Meydanı’nda toplanan halk yürüyüşe başladı. Mahalle

içlerinde süren yürüyüşe katılım artıyor 21.09 Taraftar grupları alana girdiğinde: taksimm

21.01 Çarşı meşalelerle Taksim Meydanı’nı aydınlattı. 20.34 Çarşı’nın yürüyüşü

sürüyor. Çevredekiler sloganlara eşilik ediyor. 20.08 Onbinlerce Beşiktaş taraftarı Divan otel önünde.

19.03 Taksim Dayanışması bir açıklama yaparak “Taleplerimiz karşılanana kadar buradayız” dedi. Açıklama

şöyle:

“İstanbul Taksim’de ve Türkiye’nin pek çok kentinde 27 Mayıs tarihinde başlayan Taksim Gezi Parkı’nın yıkıma

dair gelişen fiili direniş 11. gününde. Taksim Dayanışması olarak 11 gündür taleplerimizi her ortamda yükseltiyoruz.

Hayatını kaybeden Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş ve Mustafa Sarı’nın ailelerinin acılarını paylaşıyor, yaralanan

binlerce yurttaşımıza acil şifa dileklerimizi iletiyoruz. 5 Haziran günü Taksim Dayanışması’nın ve alanın taleplerini

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a ilettik. O günden bu yana taleplerimizin hiçbiri karşılanmadığı gibi bir hususta

herhangi bir somut adım da atılmadı. Polis şiddeti ülkenin birçok ilinde halen sürüyor. Hükümet temsilcileriyle 5

Haziran günü gerçekleştirilen temas sonrasında tarafımıza herhangi bir görüşme talebi iletilmiş değildir. Hükümeti

sorumlu davranmaya, taleplerimizi dinlemeye ve bu taleplerin gerçekleşmesi yönünde somut adımlar atmaya bir kez daha

davet ediyoruz. Dayanışma’nın talepleri nettir, bir kez daha tekrarlamak isteriz: -Gezi Parkı, Park olarak kalmalıdır.

Taksim Gezi Parkına Topçu Kışlası adı altında ya da başka herhangi bir yapılaşma olmayacağını, projesinin iptal

edildiğine dair resmi bir açıklamanın yapılmasını, Atatürk Kültür Merkezinin yıkılmasına ilişkin girişimlerin

durdurulması -Taksim Gezi Parkın’daki yıkıma karşı direnişten başlayarak halkın en temel demokratik hak kullanımını

engelleyen, şiddetle bastırma emrini veren, bu emri uygulatan ve uygulayan, binlerce insanın yaralanmasına, iki

yurttaşımızın ölmesine neden olan sorumlular, başka İstanbul, Ankara, Hatay Valileri ve Emniyet Müdürleri olmak üzere

tüm sorumluların görevden alınmasını, Gaz bombası ve benzeri materyallerin kullanılmasının yasaklanması -Ülkenin dört

bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınan yurttaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını, haklarında hiçbir

soruşturma açılmayacağına ilişkin açıklama yapılması -1 Mayıs alanı olan Taksim ve Kızılay başta olmak üzere

Türkiye’deki tüm meydanlarımızda, kamusal alanlarımızda toplantı, gösteri, eylem yasaklarına ve fiili engellemelere son

verilmesini, ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması Hükümetin muhatabı bellidir. Talepler ortadadır.

Hükümeti toplumsal tepkileri dikkate almaya, sorumlu davranmaya, ortaya konuşmuş ve milyonlarca insan tarafından her gün

dile getirilen taleplerin gereğini yerine getirmeye çağırıyoruz. Taksim Dayanışması olarak 9 Haziran Pazar günü

saat 16.00’da Taksim Meydanı’nda gerçekleştireceğimiz mitinge, Gezi Parkı’na, kentine, tüm halk taleplerine

sahip çıkan tüm yurttaşları bekliyoruz. Taleplerimiz karşılana kadar burada olacağız.”

18.58 Binlerce Beşiktaş taraftarı Kartal heykelinin önünde toplandı. 18.52 Yüzlerce

Fenerbahçe taraftarı Taksim’e yürüyor. 14.46 İstiklal Caddesi’nden geçen pek çok insan kadınlara

alkışlar ve ıslıklarla destek oluyor. 14.41 Kadınlar,

Tayyip’e karşı ses çıkarıyor: “Tencereler, düdükler, defler” 14.20 Kadınlar oturarak ses çıkarma eylemi

yapıyor 14.16 “Homofobik devlet, yıkacağız elbet” , “AVM’ye değil, sığınağa bütçe” , “Geceleri de

sokakları da meydanları da istiyoruz” , “Küfürle değil, inatla diren” sloganları eşliğinde yürüyüş devam ediyor 14.14 “Tacizsiz ve Tayyipsiz bir yaşam istiyoruz”

diyen yüzlerce kadın, Galatasaray Meydanı’ndan yürüyüşe geçti. 13.10 İstiklal caddesi öğlene kadar

sakin oluyor sananlar yanılıyor. Çünkü duvarlar hala bas bas bağırıyor: “Hükümet istifa”

11.51 Yeşil Gerze Çevre Platformu “Gerze’den Gezi’ye yüreğimiz sizinle” diyerek bugün saat 19.30’da

Taksim Tranway durağında basın açıklaması yapacak. 11.18 Taksim Dayanışması’ndan açıklama Öğrencilere,

Öğrenci Velilerine, Basına ve Kamuoyuna 8 Haziran Cumartesi sabahı saat 10.00’da başlayıp 12.00’a kadar devam edecek

olan 2013 Seviye Belirleme Sınavı’na (SBS) katılacak öğrenci arkadaşlarımızın sınav merkezlerine kolaylıkla ve zamanında

ulaşmaları için her türlü özverili çalışma Taksim Dayanışması tarafından organize edilmektedir. Beyoğlu bölgesinde

bulunan dokuz sınav merkezine ulaşımın hiçbir kesintiye uğramaması Taksim Dayanışması tarafından sağlanmıştır. 2013 SBS

sınavında Beyoğlu bölgesinde gerek öğrencilerin güvenliği, gerek sınav merkezlerine ulaşımları, gerekse SBS süresince

sınav merkezleri yakın çevrelerinde elverişli ve sessiz bir ortamın sağlanması konusunda Taksim Dayanışması’nın her tür

tedbiri aldığı, Beyoğlu Kaymakamlığı’na ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildirilmiştir. 00.49 Gazi’de

saatlerdir süren çatışma sona erdi. 00.33 Çekmeköy’de buluşan bini aşkın vatandaş “Tayyip istifa”

sloganları ile yürüdü.

7 HAZİRAN

23.39 Sarıgazi’de on bini aşkın kişinin katılığı yürüyüş bitti. Demokrasi Caddesi’ne direniş çadırları

kuruldu 23.28 Gazi’de yoğun çatışmalar sürüyor.

gaziayakt


Gazi’de çatışmalar sürüyor

22.45 Esenyurt’da halktan Yurtiçi direnişine destek “Yurtiçi kargoya sendika girecek başka yolu yok”

22.35 Sefaköy Söğütlüçeşme halkı Soyak Sitesi’ne doğru yürüyüşe devam ediyor 22.33

İkitelli ve Atakent mahalleleri bir araya geldi. Binlerce kişi yürüyüşe devam ediyor. 22.43 Esenyurt

Halkı talepleri ile birlite yürüyor. 22.11 Gazi Mahallesi’nde yürüyüşe geçen halka polis saldırdı,

çatışma çıktı. 21.34 Sefaköy Söğütlüçeşme’de bir evden halkın üzerine taşlar atıldı. Yürüyüş devam

ediyor. 21.32 Beylikdüzü’nde sayı giderek artıyor. Yürüyüşe 30’dan fazla araç konvoy oluşturarak destes

veriyor 21.30 Sarıgazi’de yürüyüş başladı. Binlerce kişi sokakları dolaşıyor. Yeni katılımlarla sayı

artıyor 21.23 Beylikdüzü’nde yürüyüş başladı. Binlerce kişi yürüyor. Sayı gittikçe artıyor.

21.22 Sefaköy Cennet Mahallesi bugün de oldukça coşkulu 21.18 Sefaköy Söğütlüçeşme’de

eylem başladı. Halk yolu kesti ve yürüyüşe devam ediyor. 21.15 Beykoz’da direnişe destek için gelen 200

kişiyle yürüyüş Karagözsırtı’ndan başladı. 21.14 Dağevleri halkı ses çıkarma eylemine başladı.Yürüyüşün

ardından parkta kürsü kurulacak. 19.01 Halkevleri, örgütlü olduğu tüm bölgelerde AKP faşizmine karşı

eylemlere devam edilmesi ve halk grevinin büyütülmesi çağrısı yaptı. 7 Haziran programı ise şöyle;

Beykoz Beykoz Devlet Hastanesi Tepeüstü’nde saat 21.00’da buluşacak olan halk, “AKP istifa pankartı”

ile Paşabahçe Meydanı’na yürüyecek Beylikdüzü Saat 21.00’da Beylikdüzü Metrobüs Durağı’nda toplanılıp

yürüyüş yapılacak Çekmeköy Saat 21.00’da Madenler’de buluşulup yürünecek Esenyurt

Yürüyüş 21.00’da Akasya Parkı’ndan başlayacak Eyüp Akşemsettin’de saat 21.00’da buluşulup Yeşilpınar’a

yürüyüş yapılacak Gazi Gazi Halkı saat 20.30’da Eski Karakol’da toplanıp yürüyüş yapacak

İkitelli İkitelli Cemevi önünde 21.00 buluşulup Atakent’e yürünecek Kadıköy Yürüyüş

saat 20.30’da Kadıköy İskele Meydanı’ndan başlayacak Kartal Mahallelerden saat 20.30’da Kartal Meydanı

yürünecek ve meydanda Edip Akbayram konser verecek Okmeydanı Okmeydanı Halkı saat 21.00’da Sibel

Yalçın Parkı’ndan yürüyüş başlayacak ve mahallede halk kürsüsü kurulacak Sarıgazi Saat 20.00’da Vatan

İÖO önünden Sarıgazi Demokrasi Caddesi’ne yürüyüş düzenlenecek ve burada direniş çadırları kurulacak

Sarıyer Dağevleri 2 Temmuz Parkı’nda saat 21.00’da halk kürsüsü kurulacak Sefaköy

Cennet Mahallesi’nde saat 20.30’da Akbank önünden yürüyüş başlayacak Söğütlüçeşme otobüs duraklarından saat 21.00’da

yürüyüş başlayacak 17.29 Dün akşam Gazi Mahallesi’nde kafasına gaz bombası isabet etmesi sonucu ağır

yaralanan Duran Akbaş’ın durumu pozitif bir ilerleme kaydettiği öğrenildi. 12.24 İstikal Caddesi’nde,

bir grup çalışan “zıpla zıpla zıplamayan Tayyip” sloganlarıyla yürüyor.

taksmtrcl


İstikal Caddesi’nde, Bir grup çalışan “zıpla zıpla zıplamayan Tayyip” sloganlarıyla yürüyor

11.22 Sarıyer, Kocataş – Dağevleri mahalleleri saat 21.00’da ses çıkarma eylemi yapacak. Ses çıkarma

eylemi sonrası 2 Temmuz Parkı’nda halk kürsüsü kuruluyor. 08.49 Gezi Parkı güne sakin başladı, sabahın

erken saatleri olmasına rağmen alanda binlerce kişi var.gezi-parki 08.34 Akbaş ameliyattan çıktı, yoğun bakımda uyutuluyor. 00.17

Turan Akbaş, ameliyata alındı. Doktorları durumunun ciddi olduğunu ifade etti.

6 HAZİRAN

Tayyip Erdoğan, bütün ülkede halkın ayağa kalktığı bir zamanda çıktığı yurtdışı gezisinden bugün İstanbul’a

dönecek. AKP yetkilileri AKP’lilerin havaalanı önünde kitlesel eylem yapacağını yalanlarken, İstanbul’da kesintisiz

direnişin 10. gününe halk muhalefetinin karşılama eylemleri damga vuracak23.30 Gazi

Mahallesi’nde polis saldırısı sonucu iki kişi ağır yaralandı. İsminin Turan Akbaş olduğu öğrenilen genç, Okmeydanı

Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.gazi-1 23.28 İstanbul Sarıyer’de Kocataş, Ömürtepe, Dağevleri ve Cumhuriyet mahallelerinde

binlerce kişi sokakta. 23.15 İstanbul Esenyurt’ta binlerce kişi eylemde. 23.10

İstanbul Okmeydanı halkı Mecidiyeköy’deki AKP binası önüne ulaştı. Halk basın açıklaması yapıyor. 23.08

İstanbul Gazi Mahallesi’nde çatışma sürüyor. Yaralılar var. 22.40 Alibeyköy’de binlerce kişi eylemde.

22.35 İstanbul Çekmeköy’de binlerce kişi “Tayyip istifa” sloganı atıyor. 22.32

İstanbul İkitelli’den yürüyüşe başlayan halk Atakent’ten yürüyenlerle birleşti. Yürüyüş devam ediyor.

21.45 İstanbul Gazi Mahallesi’nde on binlerce kişi “Tayyip istifa” sloganı atıyor. Çatışma sürüyor.

20.00 Gazi Mahallesi’nde polis, halka saldırdı. Çatışma başladı. Okmeydanı halkı 21.00’da Sibel Yalçın

Parkı’nda toplanıp Şişli AKP önüne yürüyecek. Diğer mahalle eylemleri Gazi Mahallesi’nde 20.30’da eski karakol önünde,

İkitelli’de 20.30’da Cemevi önünde, Çağlayan 21.00’da Fırın Sokak’ta, Sefaköy’de 20.30’da Cennet Mahallesi Hürriyet

Caddesi’nde, Sarıgazi 20.00’da Vatan İlköğretim Okulu’nda, Beylikdüzü’nde 21.00’da belediye önünde başlayacak…

18.00 Koç Üniversitesinin çalışanlar, öğrencileri ve öğretim görevlileri birazdan Tünel’den başlayan

bir yürüyüşle Gezi Parkı’na gidecek. 17.59 Saat 19.00’da Ankara, Hatay, İstanbul’da ölenler içib anma

programı yapılacak. Anma programı çerçeversinde Gezi Parkı’nda Taksim Meydanı’na oradan tekrar Gezi Parkı’na yürüyüş

gerçekleştirilecek. Yürüyüş sonucu Muammer Ketencioğlu ve Vardiya sahne alacaklar. 15.00 Halk forumu

oluşturuldu ve Gezi Parkı’na gelen halk söz alarak konuşma yapıyor. Forum devam ediyor 13.46 Ntv

protestoları devam ediyor. Ntv önünde yaklaşık 300 kişi ellerinde penguen oyuncaklarıyla “Yandaş medya istemiyoruz”

diyor. 13.38 Okmeydani Halkevi Gezi Parkı’nda esnafların hazırladığı mercimek çorbasını dağıtıyor.

BL_izbcCIAA6LZH

Okmeydani Halkevi Gezi Parkı’nda esnafların hazırladığı mercimek çorbasını dağıtıyor.

13.00 Halkevci Kadınlar Gezi Parkı’nda bir yürüyüş düzenlediler ve stand açtılar.

12.00 İstanbul’un çeşitli liselerinden gelen liseliler Gezi Parkı’nı ziyaret etti

5 HAZİRAN

5 Haziran’da İstanbul’da Taksim ve Gezi Parkı gece gündüz doldu taştı. AKP faşizmini ihtar için iş bırakan DİSK

ve KESK ile, direnişteki Hava İş üyesi işçiler, İstanbul Tabip Odası ve Türk İş’e bağlı kimi sendikalara üye on binlerce

emekçi Taksim’e yürüdü. Akşam 19.00’dan sonra da İstiklal Caddesi, Taksim ve Gezi Parkı’nda büyük kalabalıklar toplandı.

Antakya ve Ankara’daki saldırılar kınandı, dayanışma sloganları yükseldi. Bugün HDK’nın da kitlesel katıldığı eylemde,

basının ilgisi kandil vesilesiyle destek için alana gelen İhsan Eliaçık ve “anti-kapitalist Müslümanlar” grubunun

üzerindeydi. Pek çok ünlü sanatçı da destek için Gezi’deydi…22.35 Gazi’de binlerce kişi

sokakta polisle çatışıyor. Gazi Mahallesi’nde geceyarısına kadar süren çatışmalarda en az beş kişinin kaburgalarından ve

ayaklarından yaralandığı öğrenildi. 22.27 Gazi halkına polis Cemevi önünde müdahale etti. Polis çok

yoğun gaz kullanıyor. Çatışma devam ediyor 22.07 Esenyurt’tan yola çıkan 500 kişi

Parseller’e ulaşmadan 1000 kişiye ulaştı. 22.03 İkitelli’den yürüyüşe başlayanlar Atakent’te toplanan

kitle ile birleşerek Arena Park’a doğru yürüyüşe geçti. 22.00 Kartal’da 5 bin kişi yolu kesti yürüyor

21.59 Beykoz’da eylem yarın saat 21:00’da Tepeüstü Beykoz Devlet Hastanesi’nde buluşmak sözü verilerek

sona erdirildi 21.58 Beykoz Paşabahçe’de Gündoğdu Marşı okunuyor. 21.50 Gazi

Mahallesi’nde halk sokaklarda “AKP halka hesap verecek” sloganlarıyla çatışmaya başladı. 21.44 Beykoz

halkı “Hükümet istifa” sloganlarıyla Şişecam’dan Paşabahçe’ye doğru ilerliyor. 21.43

Paşabahçe’ye yürüyor. Sayı gittikçe artıyor “Hükümet istifa” sloganlarıyla yükseliyor 21.38 Kadıköy’de

binler “hükümet istifa” pankartı ile yürüyor 21.33 Sefaköy Cennet Mahallesi’nde yüzlerce kişi Hürriyet

Caddesi’nde yürüyor 21.19 Kadıköy’de İskele’den Boğa’ya yürüyüş başladı 21.16 Merter

Tozkoparan Mahallesi’nde halk evlerinin camlarından tencere tavalarla ses çıkarıyor. 21.02 İkitelli’de

yüzlerce kişi Cemevi önünde toplanmaya başladı. Yürüyüş saati yaklaşırken kalabalık da artıyor 20.36

Halkevleri, örgütlü olduğu tüm bölgelerde AKP faşizmine karşı eylemlere devam edilmesi ve halk grevinin büyütülmesi

çağrısı yaptı. Beykoz Beykoz Devlet Hastanesi Tepeüstü’nde saat 21.00’da buluşacak olan halk, “AKP

istifa pankartı” ile Paşabahçe Meydanı’na yürüyecek Beylikdüzü 21.00 Beylikdüzü Metrobüs Durağı’nda

toplanılıp yürüyüş yapılacak Esenyurt Yürüyüş 21.00’da Akasya Parkı’ndan başlayacak

Gazi Gazi Halkı saat 20.30’da Eski Karakol’da toplanıp yürüyüş yapacak Eyüp

Akşemsettin’de saat 21.00’da buluşulup Yeşilpınar’a yürüyüş yapılacak İkitelli İkitelli Cemevi önünde

21.00 buluşulup Atakent’e yürünecek Kadıköy Yürüyüş saat 20.30’da Kadıköy İskele Meydanı’ndan

başlayacak Kartal Yürüyüş saat 21.00’da Kartal Meydanı’ndan başlayacak Okmeydanı

Yürüyüş saat 20.30’da Sibel Yalçın Parkı’ndan başlayacak. Yolağzı’na kürsü kurulacak Sarıgazi Saat

20.00’da Sarıgazi Demokrasi Caddesi’ne yürüyüş düzenlenecek Sarıyer Sarıyer halkı, Halkevleri’nin

çağrısıyla direniş ateşinin yandığı ilk yere, Taksim’e yürüyor. Buluşma 20.00 Hacıosman metro Sefaköy

Cennet Mahallesi’nde saat 20.30’da Akbank önünden yürüyüş başlayacak 19.05 HDK’nın Galatasaray

Meydan’ında başlayan yürüyüşü Taksim Meydan’ına vardı. 18.56 Halkevci Kadınlar 5 Haziran günü tüm

kadınları Gezi Parkı’na çağırıyor. Halkevci Kadınlar yaptığı açıklamada “Yarın hep birlikte direniş meydanına rengimizi

vermek için orada olacağız. Tüm kadınları 06.06.2013 Perşembe 13.00′de Halkevci Kadınlar masasına bekliyoruz.” denildi.

17.56 Gezi Parkı direnişçileri dayanışmayı büyütüyor, direnişe gelenler yanlarında falza yiyecek,

içecek ve diğer ihtiyaç malzemelerini getiriyor. Direnişe katılamayanlar arkadaşlarıyla, aileleriyle malzeme yolluyor,

Halkevleri’nin İstanbul’un yoksul mahallelerinden topladığı malzemelerle başlattığı dayanışma merkezi büyüyor. İhtiyaç

malzemeleri için çağrı yapılıyor telefon: 0 212 245 82 65 – 0542 831 22 08 – 0505 269 52 11 dayanısmamasası3 17.31 Direnişin sembolü Gezi Parkı’nda direnişçiler tarafından

oluşturulan kütüphaneye yoğun ilgi var gezikutuphane1 17.09 HDK saat 18.30′da Galatasaray Meydanı’nda buluşup Gezi Parkı’na gidecek.

15.37 Güner Akın Lisesi öğrencileri de okullarını boykot etti. %100 boykot yapan Kurtuluş Lisesi

öğrencileride şuan Gezi Parkı’nda. 15.24 Taksim Meydan’ı ve Gezi Parkında onbinlerce kişi “Hükümet

istifa” ve “AKP mezar halk iktidara” diyor Taksim Meydan’ı ve Gezi Parkında onbinlerce kişi “Hükümet istifa” ve “AKP mezar halk iktidara” diyor 14.46 Gezi Parkı hınca hınç dolu, direniş karnavalı havası var. Hava İş Gezi Parkı

merdivenlerinde. KESK alana girmek üzere. 14.33 DİSK Genel Sekreteri Arzu Atabek Çerkezoğlu basın

açıklamasını okudu. DİSK üyeleri Gezi Parkı’na geçti. Onbinlerce KESK üyesi, TMMOB üyeleri, demokratik kitle örgütleri

ve siyasi partiler Taksim’e doğru yürüyüşünü sürdürüyor. Hava-İş üyesi yüzlerce kişi Gezi Parkı’na “Gün gelecek devran

dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları atarak girdi. 14.15 Taksim halkı camlardan alkışlarla,

arabalar kornalarla grevdeki kamu emekçilerine destek veriyor 14.12 KESK kortejinin sonu görünmüyor, on

binler haykırıyor: “Faşizme karşı omuz omuza” 14.08 Kamu emekçileri haykırıyor: “İnsanca yaşam için

alanlardayız, kadınız, Kürdüz, Çerkeziz, Aleviyiz, biz halkız” 14.05 On binlerce kamu emekçisinin

bulunduğu kortejin önü Tarlabaşı’na ulaşmak üzere, sloganlarla ilerliyor. 13.50 DİSK, Taksim Meydanı’na

girdi. 1 Mayıs’ın rövanşını aldı. DİSK üyeleri Kazancı Yokuşu’nun yanına geldiklerinde 1977′deki katliamda hayatını

kaybeden emekçileri anmak için bir dakikalık saygı duruşu yaptı. DİSK üyelerinin yumrukları havadaydı. 13.48

Halkevleri’nin Gezi Parkı’nda oluşturduğu dayanışma masası, tüm ihtiyaçların toplandığı ve dağıtıldığı bir

merkez haline dönüştü. Halkevciler, ihtiyaçların karşılanması için herkesi dayanışmaya çağırıyor. Getirilen malzemeler

Gezi Parkı Dayanışma Masası’na ve Taksim’deki İstanbul Halkevi’ne bırakılabilir. İletişim için: 0 212 245 82 65 /0542

831 22 08 / 0505 269 52 11 13.41 İstanbul’da DİSK kortejinin önü Gezi Parkı’na ulaştı.

13.21 İki gündür binlerce kişiyle sokağa çıkan Sarıyer halkı, Halkevleri’nin çağrısıyla direniş

ateşinin yandığı ilk yere, Taksim’e yürüyor. Buluşma saat 20.00′de Hacıosman metro istasyonunda. 13.14

Binlerce kamu emekçisi İMÇ’den Taksim’e doğru yürüyor. 13.10 Eğitim Sen ve İstanbul

Üniversitesi öğrencilerinin bulunduğu kortej KESK ile buluştu, Taksim’e yürüyor. 13.00 İstanbul’da

binlerce emekçiden oluşan DİSK kortejine çevredekilerden yoğun katılım ve destek var. DİSK’in tüm sendikalar, İstanbul

Tabip Odası ve sosyalistler kortejde ye alıyor. Halaskar Gazi Caddesi’ni trafiğe kapatan binlerce emekçi “Tayyip

istifa”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını atıyor. 12.49 İstanbul DİSK önü giderek

kalabalıklaşıyor, Sosyal-İş de alana geldi. Emekçiler “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atıyor. 12.42

İstanbul Şişli’deki DİSK binası önünde binlerce emekçi bir araya geldi. Genel-İş, Birleşik Metal-İş,

Nakliyat-İş, Devrimci Sağlık-İş, Basın-İş, Sine-Sen, Bank-Sen pankartlarını açtı. İşçiler “Genel grev genel direniş”

sloganı atıyor. disk-onu

12.30 İstanbul Üniversitesi öğrencileri, “Hükümet İstifa” yazılı pankartın arkasından Eğitim Sen ile

birlikte yürüyüşe geçti. 12.14 Taksim Galatasaray Meydanı’nda yaklaşık yüz kişilik bir grup, oturma

eylemi yapıyor. 12.02 Kartal Adliyesi’nde yaklaşık 150 avukat, direnişe destek eylemi yaptılar. Adliye

içindeki çok sayıda kişi de eyleme destek verdi. 12.00 İstanbul Unkapanı’nda yüzlerce belediye işçisi

Taksim’e doğru yürüyor.kesk-1

11.50 İstanbul’da kamu emekçileri Saraçhane’de buluşmaya başladı. 11.40 İstanbul

Kurtuluş Lisesi’nde öğrenciler okul boykotu yaparak greve katılma kararı aldı. Öğrenciler okuldan çıkacakları sırada

okul yönetimi kapıları kapattı ancak liseliler kapılardan atladı ve kalan arkadaşlarını bekliyor. Kurtuluş Lisesi’ne “Bu

okulda boykot var” pankartı asıldı.

02.00 Beylikdüzü ve Gazi’deki çatışmalar sona erdi.

00.49 Beylikdüzü’nde polis yeniden tazyikli su ve gazla saldırdı. Kitle

dağılmasına rağmen polis durmaksızın biber gazı sıkıyor.

00.26 Beylikdüzü’nde saat 20-21.00 arasında 7- 8 ayrı noktadan başlayan

yürüyüşlerde Beylikdüzü meydanı miting alanına döndü. Yaklaşık 20 bin kişi toplandı. Yürüyüş kollarından AKP ilçe

binasına yönelenlere polis müdahale etti. Çatışmalar özellikle 500’e yakın gencin katılımı ile 2 saat sürdü. 2-3 dk önce

TOMA arkasında çevik kuvvetle birlikte saldırıya geçti ve Beylikdüzü Migros’un önüne kadar ilerledi. Kitle dağılmadı,

tekrar yürüyüşe hazırlanıyor.

00.15 İstanbul Beylikdüzü ve Gazi’de çatışmalar sürüyor.

4 HAZİRAN

23.59 Bahçelievler Soğanlı’da halk yürüyüş yaptı. Yenibosna Zafer Mahallesi’nde binlerce kişi “Tayyip

istifa” sloganları atarak yürüdü. 23.28 Beylikdüzü’nde halk ara ara E-5’i trafiğe kapatıyor. Polis, gaz

bombalarıyla saldırdıkça, halk eline geçirdiği ne varsa polise fırlatıyor, Beylikdüzü’nün birçok binlerce kişi polisle

çatışıyor. 23.18 Beylikdüzü’nde AKP binasına yürüyen halka polis saldırdı, çatışma

çıktı. 23.15 Gazi’de çatışma sürüyor. Polis gaz bombası, halk havai fişek atıyor.

Gaz bombası yuhalanıyor, havai fişek alkışlanıyor. 23.14 Beylikdüzü’nde ayrı ayrı mahallelerden

binlerce kişi AKP ilçe binasına yürüyor. 22.50 Halkevleri, Gezi Parkı’nda dayanışma standı

açtı. 22.45 Kadıköy’de 3 bin kişi AKP ilçe binasına yürüdü. Halk daha sonra yeni

katılımlarla tekrar İskele Meydanı’na yürüyor. 22.42 Büyükdere Çelikgülersoy Parkı’nda binler “Faşizme

karşı omuz omuza” sloganları atıyor. 22.25 İkitelli’de binlerce kişi Atakent’e doğru

gitti. 22.24 Kadıköy’de binlerce kişi “AKP mezara halk iktidara” sloganları atarak

AKP ilçe binasına yürüyor. 22.22 Bağcılar’da halk yolları trafiğe kapattı. 22.21

Akşemsettin’den başlayan yürüyüşte 5 bin kişi, “Tayyip istifa” sloganları atarak Alibeyköy’ü

dolaşıyor. 22.05 Gazi Mahallesi’nde karakola yürümek isteyen halkla polis arasında

çatışma sürüyor. Küçükçekmece’deki Cennet Mahallesi halkı E-5’teki eylemlerini sonlandırdı. 22.02

AKM’den düşen kağıt işçisi Taksim İlkyardım’da tedavi altına alındı, işçinin durumunun iyiye gittiği öğrenildi.

22.00 Gazi’deki ana caddede 10 binin üzerinde kişi var. Caddenin ön kısmında bulunanlarla polis

arasında çatışma sürüyor. Çatışanların arkasında davul-zurna eşliğinde halaylar çekiliyor. 21.59

Kadıköy binlerin “Tayyip istifa” sloganları ile inliyor. Kadıköy halkı kilise meydanına yürüyor.

21.40 Kartal Meydanı’nda 6 bin kişi buluştu. Direniş sürecinde ölenler adına ve devrim mücadelesinde

ölenler adına saygı duruşu yapıldı. Çağlayan’da 300 kişi yürüyor. 21.37 Sarıgazi’de iki gündür süren

polis saldırısı direnişçiler tarafından durduruldu polis tamamen çekildi. Sarıgazi’de binlerce kişi

yürüyor. 21.32 Cennet Mahallesi’nde 2 bin kişi Hürriyet Caddesi’ne geldi.

21.24 Kadıköy halkı ellerinde Deniz Gezmiş flamalarıyla boğaya doğru yürüyor, Sarıyer Dağevleri halkı

“hükümet istifa” sloganlarıyla yürüyüşe hazırlanıyor, Gazi’de binler eyleme başladı. 21.18

Küçükçekmece Cennet Mahallesi’nde halk E-5’i trafiğe kapattı.

21.15 Kadıköy’de iskeleden boğaya doğru yürüyüş başladı. Eyüplüler, Akşemsettin dört yol ağzında

toplanıldı birazdan yürüyüş başlayacak. 21.10 Sarıyer’de pankart ve dövizler hazır. Halk tencere ve

tavalarla sokaklara çıkıyor, İkitelli Cemevi önünde binlerce kişi toplandı az sonra yürüyüş başlayacak, Cennet

mahallesi’nde yüzler E5’e doğru yürüyor.

21.02 Cennet Mahallesi’ndeki eylem 1000 kişiyi aştı, halk kültür merkezine

doğru yürüyor.

20.56 Sarıyer’de Maden Mahallesi, Kocataş, Cumhuriyet mahallelerinde ve

Dağevleri’nde halk toplanmaya başladı.

20.52 Küçükçekmece’de Cennet Mahallesi halkı Hürriyet Caddesi’nde

toplanmaya başladı.

20.40 Saat 19’da Beşiktaş’ta bir araya gelen binlerce kişi Taksim’e

Elmadağ tarafından giriş yapıyor.

besiktasmeselesi19.19 Ümraniye Elmalıkent’te halk sokağa çıkacak. Elmalıkent’te 2 gündür

binlerce kişi saat 21.00’de buluşup “Hükümet istifa” sloganlarıyla yürüyor.

19.17 Gazi halkı 20.30’da Eski Karakkol önünde buluşup yürüyüşe

geçecek.

18.46 İstanbul mahalleleri eyleme hazırlanıyor; mahalle mahalle eylem

programı şöyle;

Avcılar’da iki ayrı eylem var Avcılar Merkez’de 20.00’da toplanılıp, yürüyüş yapılacak. 19.00’da

Parseller’de toplanılıp Avcılar Merkez’e yürünecek. Bahçelievler Yürüyüş 21.00’da Soğanlı Meydanı’ndan

başlayacak Beylikdüzü 21.00 Beylikdüzü Metrobüs Durağı’nda toplanılıp yürüyüş yapılacak

Çekmeköy Saat 21.00’da Madenler’de buluşulup yürünecek Esenyurt Yürüyüş 21.00’da

Akasya Parkı’ndan başlayacak Gazi Gazi Halkı saat 20.30’da Eski Karakol’da toplanıp yürüyüş yapacak

Kağıthane Saat 21.00 Çağlayan Fırın Sokak’tan yürüyüş başlayacak Eyüp Yeşilpınar’da

saat 20.00’da Veysel Karani’de toplanılacak İkitelli İkitelli Cemevi önünde 21.00’da buluşulup

Atakent’e yürünecek Kadıköy Saat 21.00’da Kadıköy’ün bütün mahallelerinden Kadıköy Meydan’a yürüyüş

düzenlenecek Kartal Saat 20.30’da Kartallı Kazım Meydanı’ndan Kartal Merkez’e yürüyüş yapılacak

Okmeydanı Okmeydanı, Örnektepe ve Hacıhüsrev halkı saat 21.00’da Mahmut Şevket Paşa sağlık ocağı önünde

buluşacak ve yürüyüşe başlayacak Sarıgazi Saat 20.00’da Sarıgazi Demokrasi Caddesi’ne yürüyüş

düzenlenecek Sarıyer’de 5 ayrı noktada yürüyüş var Saat 21.00 Ömürtepe Çamlık, Dağevleri 2 Temmuz

Parkı, Kocataş, Cumhuriyet ve Maden Mahalleleri’nde yürüyüşler başlayacak Sefaköy Cennet Mahallesi’nde

saat 20.00’da Akbank önünden yürüyüş başlayacak Ümraniye’de 5 ayrı noktada yürüyüş var Saat 21.00’da

Çakmak, Adem Yavuz, Birlik, Mehmet Akif Mahalleleri’nden ve Doğanevler Caddesi’nden yürüyüşler yapılacak.

Gezi Parkı'nda parke taşlarından kütüphane kuruluyor.

Gezi Parkı’nda
parke taşlarından kütüphane kuruluyor.

18.37 Beşiktaş’taki Akaretler Yokuşu’nda çevik kuvvet ekipleri üst araması

yapıyor. Polisler özellikle sırt çantalıları arıyor.

18.00 DİSK’in AKP diktatörlüğüne karşı yaptığı iş bırakma ve alanlara

çıkma çağrısıyla sinema emekçileri de harekete geçti. Sİne-sen 5 Haziran’da (yarın) setleri durdurup, alanlara

çıkacağını açıkladı.

17.52 Bugün kadınlar Taksim’de cinsiyetçi yazılamaları spreylerle

kapattılar

kadınggtaksim

17.28 Taksim Dayanışması’nın oluşturduğu heyet yarın saat 11.00’da Bülent

Arınç ile görüşecek. Direnişi örgütleyenler bugün yaptıkları toplantıda DİSK, KESK, TMMOB, TTB temsilcileri ve Taksim

Dayanışması yürütmesinden bir görüşmeci heyet oluşturmuştu.

17.11 Okmeydanı Halkevi’nden kadınların Gezi Parkı direnişçileri için yaptığı bulgur pilavı

görevliler tarafından dağıtılıyor

17.01 KESK grevi eylemlerle başladı. KESK grevinin ayrıntılarını takip etmek

için tıklayınız.

15.37 İstanbul AKP faşizmine direniyor. Günlerdir İstanbul’un pekçok

ilçesinde, mahallelerinde eylemler sürüyor. 4 Haziran eylem programı ise şöyle:

Avcılar Avcılar Merkez’de 20.00’da toplanılıp, yürüyüş yapılacak. 19.00’da Parseller’de toplanılıp

Avcılar Merkez’e yürünecek. Bahçelievler Yürüyüş 21.00’da Soğanlı Meydanı’ndan başlayacak

Çekmekeköy Saat 21.00’da Madenler’de buluşulup yürünecek Esenyurt Yürüyüş 21.00’da

Akasya Parkı’ndan başlayacak Gültepe Saat 21.00 Çağlayan Fırın Sokak’tan yürüyüş başlayacak

Eyüp

Eyüp Yeşilpınar’da saat 20.00’da Veysel Karani’de toplanılacak İkitelli İkitelli Cemevi önünde 21.00

buluşulup Atakent’e yürünecek Kadıköy Saat 21.00’da Kadıköy’ün bütün mahallelerinden Kadıköy Meydan’a

yürüyüş düzenlenecek Kartal Saat 20.30’da Kartallı Kazım Meydanı’ndan Kartal Merkez’e yürüyüş yapılacak

Okmeydanı Okmeydanı, Örnektepe ve Hacıhüsrev halkı saat 21.00’da Mahmut Şevket Paşa sağlık ocağı önünde

buluşacak Sarıgazi Saat 20.00’da Sarıgazi Demokrasi Caddesi’ne yürüyüş düzenlenecek

Sarıyer Saat 21.00 Ömürtepe Çamlık, Dağevleri 2 Temmuz Parkı, Kocataş, Cumhuriyet ve Maden

Mahalleleri’nde yürüyüşler başlayacak Sefaköy Cennet Mahallesi’nde saat 20.00’da Akbank önünden yürüyüş

başlayacak Ümraniye Saat 21.00’da Çakmak, Adem Yavuz, Birlik, Mehmet Akif Mahalleleri’nden ve

Doğanevler Caddesi’nden yürüyüşler yapılacak

12.34 İstanbul Halkevi’nde 24 saat boyunca açık olacak bir merkez

oluşturuluyor. İstanbul’daki eylemler ve Taksim’deki durum hakkında hakkında bilgi almak için ve acil durumlarda

ulaşılabilecek telefon numaraları İstanbul Halkevi nöbetçileri: 0212 245 82 65/ 0555 830 30 47/ 0555 479 69 45 Gezi

Parkı nöbetçileri iletişim: 0542 831 22 08/ 0505 269 52 11

13.17 İstanbul’un dört tarafından derslerinden çıkan liseliler siyah

giyinerek Gezi Parkı’na doğru geçiyor.

13.14 Bahçelievler Kemal Hasoğlu Lisesi öğrencileri okullarını boykot

etti. Ücretsiz ulaşım haklarını kullanan liseliler Taksim Gezi Parkı’na doğru geliyor.

12.50 Ümraniye İş Merkezleri önünde öğle arasına çıkan çalışanlar Anel iş

merkezi önünde buluştu. Yaklaşık 500 kişi “Her yer Taksim, her yer direniş!” ve “Tayyip istfia” sloganları atıyor.

Yoldan geçen insanlar alkışlarla araçlar ise kornalarla eyleme destek oluyor.

02.45 Gümüşsuyu ve çevresine yoğun gaz atılıyor. Kurulan barikatlarda halk

çatışmaya devam ediyor.

01.00 İnönü Stadı çevresinde biriken halka polis müdahale etti. Yoğun gaz

bulutu var.

00.52 Sultanbeyli’de halk tencere ve tavalarla yürüdü.

00.47 İnönü stadı çevresinde binlerce kişi var. Kitle Gümüşsuyu başında

dirençli bir şekilde bekliyor. Trafik Kabataş’a doğru açık.

00.42 Gazi Mahallesi’nde çatışmalar bitti. Yer yer gerginlikler devam

ediyor.

00.35 Sarıgazi’de çatışmalar sürüyor.

00.30 Yenibosna Zafer Mahallesi’nde 2000 kişi yürüdü.

00.25 Bahçelievler Soğanlı’dan başlayarak Şirinevler ve Çavuşbaşı’na

doğru 3000 kişi “Hükümet istifa” sloganları ile yürüdü. Eylemin bitiş noktasında faşist bir grubun kortejin sonuna doğru

yaptığı saldırı püskürtüldü.

00.05 Gazi’de çatışma devam ediyor. Ağır saldırı sonucu onlarca yaralı

var.

00.00 Sarıgazi’deki çatışmalarda halk mobese kameralarını tahrip

etti.

3 HAZİRAN

 

23.59 Gümüşsuyu’nu gaza boğan polis, Dolmabahçe’ye doğru çekiliyor.

23.55 Beylikdüzü’nde polis saldırısının ardından toplanan kitle AKP’ye

yürüyüşe geçti.

23.54 Kadıköy’de binlerce kişi Acıbadem’den yürüyor.

23.48 Gümüşsuyu’nda eylemciler barikatın arkasında yaktıkları ateşle

bekliyorlar, polislere lazer ışık tutuyorlar.

23.39 Gümüşsuyu’nda polis eylemcilere gaz bombaları ve tazyikli su ile

müdahale ediyor.

23.38 Sarıyer’de merkezdeki AKP binasına 20 bin kişi yürüdü.

Protestonun ardından kitle Büyükdere’den mahallelerine dönüyor.

3haziransariyer

Sarıyer Halkı ayakta

23.30 İTÜ Gümüşsuyu altında polis panzerle bekliyor. Alan üzerinde

helikopter dolaşıyor.

23.24 İnönü Stadı civarında polis biber gazıyla müdahale etti.

23.04 Beşiktaş’tan kitleler meydana akıyor.

23.03 Taksim’de yüzbinler meydanda! İstikal Caddesi, Gezi Parkı

hıncahınç dolu.

23.01 Beylikdüzü’nde kitleye AKP binası önünden geçerken polis

saldırdı, çatışma sürüyor

22.50 Gültepe’de buluşan 1500 kişi “Tayyip İstifa” sloganları ile

yürüyor.

22.37 Alibeyköy’de iki koldan gelerek Veysel Karani

Cami önünde buluşan kitle genel grev pankartı ile yürüyor.

22.32 Polis Gümüşsuyu’ndan çok yoğun gaz atarak İnönü Stadı’na doğru

çekildi.

22.31 Çağlayan’da yürüyenler Şişli Cami’ne ulaştı, 4 mahalle daha

katılacak.

22.29 Gaziosmanpaşa’da kitle 5000’e yaklaştı, Pazariçi’ne doğru

yürüyor.

22.27 İkitelli’de Cemevi önünden başlayan yürüyüş mahallelerden 10 bin

kişi ile devam ediyor. Mahalleli tencere tavalarla, “Hükümet istifa” sloganlarıyla öfkesini haykırıyor.

22.23 Esenyurt’ta mahallelerden gelip meydanda buluşanlar “Tayyip istifa”

sloganları atıyor.

22.21 Gazi’de binlerce kişi sokakta. “Hükümet istifa” sloganları ile

çatışmalar sürüyor.

22.18 Kadıköy’de boğa etrafında yaklaşık 300 kişi hükümet istifa

sloganları atıyor.

Sarıyer

Sarıyer

22.10 Kartal’da sayıları artan kalabalık, AKP ilçe binasına yöneldi.

22.05 Gümüşsuyu sakinleri polisin barikatları yıkarak ilerlediğini

iletiyor.

22.03 Sarıyer’in elektriği kesilmiş durumda.

22.02 Büyükdere mahalleler buluştu.

22.01 Okmeydanı’nda Mahmut Şevket Paşa Sağlık Ocağı önünde eylem başladı.

Mahalleli yürüyor.

21.59 Esenyurt’ta 800 kişi belediye binasına doğru yürüyor, yolu

kapattılar.

21.58 Gaziosmanpaşa 1000 kişiyle başlayan yürüyüş 2000 kişiye ulaştı.

Bağlar Caddesi’nde yürünüyor.

21.55 Merter’de halk tencere tavalarla sokağa çıktı. Şu an Davutpaşa

metrodalar. Tozkoparan’a yürüyorlar.

21.53 Beşiktaş Çarşı içinde 500 kişilik grubun bekleyişi sürüyor. Polis de

Başbakanlık Ofisi’ne çıkmalarını engellemek için yaklaşık 25 metre mesafede bekliyor.

21.45 Kartal’da 6000 kişi sahil yolunu kapattı.

21.43 Beşiktaş’ta Kabalcı önünde kitle sloganlarla bekliyor.

21.37 Sarıyer’de Kocataş Dağevleri mahalleleri bir koldan, Cumhuriyet Ömür

mahalleleri bir koldan Büyükdere’ye yürüyor.

21.34 İstanbul Eczacı Odası Beşiktaş ve Beyoğlu’nda yedek nöbetçi

eczaneler belirlendiğini, bu bölgelerde gönüllü eczacılardan çalışma grupları oluşturulduğunu duyurdu. Eczane

adres/telefon bilgisi: http://www.istanbuleczaciodasi.org.tr/?page

=haberler&news_ID=4230

21.27 Sarıyerliler 4 mahallede toplandı yürüyüşe geçti.

sariyer-yuruyor-2

21.20 Kadıköy’de 500 kişi Altıyol’dan AKP ilçe binasına yürüyor.

21.09 Sarıgazi’de polis saldırdı, çatışma sürüyor.

21.04 Kartal meydanda toplananların sayısı 2000’i buldu.

20.54 İnönü Stadı Dolmabahçe’ye inen yolda polis söktüğü çelik halatlarla

yolu kapatıyor.

20.46 Taşkışla’dan atılan yoğun gaz Gezi Parkı’na ulaşıyor.

20.45 Gezi Parkı’nda Türkiye’nin tüm illerinin adı okunuyor tek tek, kitle

bağırıyor “Burada!”

20.44 Harbiye yönünden büyük bir kalabalık Taksim’e yürüyor.

20.34 Kabataş civarından da çatışma haberi geliyor.

20.33 Taksim Dayanışması bugün parkta kürsü kuracak.

20.30 Beşiktaş Taşkışla civarında polis gaz attı.

20.15 Avukatlar Gezi Parkı’na ulaştı. Meydan ve park hınca hınç dolu yine.

Halaylar çekiliyor, sloganlar atılıyor.

19.26 Halkevleri mahalle eylemlerini açıklamaya devam ediyor Cennet

Mahallesi’ndeki yürüyüş saat 20.00’da Hürriyet Caddesi’nde buluşuyor, Sefaköy halkı saat 20.00’da Borusan önünde

buluşacak, Beylikdüzü 21.00’da yürüyüşe başlayacak, Büyükçekmece’de yürüyüş saat 21.00’da sahil yolunda olacak, Gazi

halkı bu akşam yine Eski Karakol önünde buluşacak, İstanbul İkitelli’de saat 21.00’da Atatürk Mahallesi’nde Atakent’e

yürüyüş yapılacak, Çekmeköy’de halk bu akşam 21.00’da sokağa çıkıyor, Sarıgazi halkı 19.00’da sokağa çıkıyor,

Kadıköylüler bu akşam 8.30’da İskele Meydanı’nda toplanıp AKP ilçe binasına yürüyecek, Sarıyer Dağevleri 2 Temmuz

Parkı’nda ve Ömürtepe Çamlıkta saat 21.00’da buluşuyor, Harmantepe, Çeliktepe, Keçideresi, Ortabayır, Gültepe’de akşam

9.30’da toplanılacak

19.08 Avukatların yürüyüşü başladı. ÇHD imzalı iki pankart taşınıyor “gaz

bombası kimyasal silahtır, yasaklansın” ve “Direnen halktır, selam olsun direnenlere”

18.33 Saat 19.00’da Gezi Parkı’nda buluşulacak.

18.04 Davutpaşa Lisesi’nden çıkan yüzlerce öğrenci Gezi Parkı’na

gidiyor.

17.58 Füsun Gönder A.L müdürü, siyah tişörtle gelen öğrencileri okula

almadı. Füsun Gönder öğrencileri yarın okul bahçesinde eylem yapacak.

17.44 Kadıköylüler bu akşam 8.30’da İskele Meydanı’nda toplanıp AKP ilçe

binasına yürüyecek

17.23 Sarıyer Dağevleri 2 Temmuz Parkı’nda ve Ömürtepe Çamlıkta saat 21.00

da buluşulacak.

16.59 Yahya Kemal, Harmantepe, Çeliktepe, Keçideresi, Ortabayır,

Gültepe’de 21.30’da toplanılacak oradan Levente çıkılıp Büyükdere Caddesi trafiğe kapatma eylemi yapılacak

16.54 Rami Atatürk Anadolu Lisesi’nden 100’e yakın öğrenci alkış slogan ve

ıslıklarla Reşadiye caddesi üzerinden Gaziosmanpaşa Bağlarbaşı caddesine bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yolda çevre

liselerden olan Plevne Lisesi’nden gelen öğrencilerle ve halkın katılımıyla meydana 200’e yakın kişi meydana çıktı.

Çevreden korna sesleri alkışlar ve sloganlarla destek verildi. Yürüyüş esnasında “Hükümet istifa”, “Her yer Taksim her

yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Korna çal isyan et.” dövizleri taşındı sloganları atıldı.

16.51 Gezi Parkı’ndaki ağaçların üstüne Roboski ve Reyhanlı’da

katledilenlerin isimleri yazılıyor.

16.09 İstanbul Barosu avukatları 19.00’da baro önünde buluşacak. Taksim’e

yürüyecek.

16.04 60 kadar Genç Umut üyesi İstiklal Caddesi’nden Gezi Parkı’na

giriyor

16.02 Sıra ATV-Sabah’ta. Bir grup ATV’nin kapısına dayandı. Eylem

yapıyor.

15.37 İstiklal caddesinde liseliler siyah kıyafetleriyle eylem

yapıyor.

15.30 Eğitim Sen İstanbul Üniversiteler Şubesi 3-4 Haziran günlerindeki iş

bırakma kararına ilişkin 18.30’da Gezi Parkı merdivenlerinde bir basın açıklaması gerçekleştirecek

14.42 Nurtepe-Güzeltepe halkı bu akşam da 21.30’a Nurtepe Mahallesi

Hacıethem Okulu önünde buluşacak

14.35 SODAP üyesi Mehmet Ayvalıtaş’ın cenazesi bugün 17.00’da 1 Mayıs

mahallesindeki Cemevi’nden kaldırılacak. 16.30’da aynı yerde buluşuluyor.

14.29 İstanbul Üniversitesi öğrencileri Nazım Hikmet’i anmak ve Taksim

direnişi için Beyazıt’ta toplandı

13.58 Öğle arası bitti. Eylemciler NTV önünü temizleyerek, alandan

ayrılıyor. Son olarak “Kaç para kaç para canlı yayın kaç para” sloganıyla kapıya bozuk paralar atıldı.

13.54 NTV kapısının önünde yapılan eylemleri canlı yayından verdiğini,

eylemcilere izleterek onları ikna etmeye çalıştı.”Yapsana, yapsana canlı yayın yapsana” sloganları atan kitle, canlı

yayın kamerasını geri çeken NTV’yi yuhalıyor.

13.36 Bakırköy’de liseliler siyah tişörtleri ile meydanda toplandı. Fiili

bir eylem başladı.

13.24 Çapa Tıp Fakültesi’nde öğrenciler ve doktorlar öğle arasında eylem

yaptı. Yarın yine öğle arasında buluşmak üzere dağıldı.

13.22 NTV önünde eylem var. Direnişçiler kendilerini görmeyen medyanın

ayağına gidiyor. “Gör bizi, buradayız” diyor.

DOGUS dogus2 dogus3

13.19 Direnişçilere kapılarını kapatan mağazalar basılıyor. Sıra Kanyon

AVM’de.

12.21 Doğuş Holding’in civarında çalışan 1000’den fazla kişi öğle arasını

holding önünde yaptıkları eylemle geçiriyor. Sloganları günlerdir belli: “Satılmış medya istemiyoruz”

Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerinin forumu sona erdi.

11.58 Öğrenci ve hocaların kararlı duruşuyla özel güvenlik barikatı

açıldı. Yıldız Teknik Üniversitesi öğrenci ve hocaları, bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Rektörlüğün polis

şiddetini kınayan bir bildiri yayımlaması istendi. Binlerce kişi şu anda İktisat kantinine yürüyor. Burada bir forum

gerçekleştirilecek. Yürüyüş sırasında “Faşizme karşı omuz omuza sloganları atılıyor.

11.51 Yıldız Teknik Üniversitesi Araştırma görevlisi Murat Ünveren ve SDP

üyesi Selim Polat’ın gözünü kaybetmesi nedeniyle Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlük’e yürüdü. Özel Güvenlik öğrenciler

ve hocaların yürüyüşünün önünü kesti.

Rektör Yardımcısı yürüyüşçülerin yanına geldi. Eğitim Sen 6 Nolu Şube Başkanı İsmet Akça

Rektörle görüşme talebini iletiyor.

11.35 Dolmabahçe Cami’de gönüllü bir doktor Sendika.Org’a ulaşarak şu

bilgileri verdi: “Cami içine gece pek çok gaz bombası atıldı. Bu gaz görünmeyen bir gaz”. Cami içinde pek çok yaralı

vardı. Bunlardan en az 30 tanesinin yüzüne gaz bombası isabet etti. Doktor ayrıca uyardı: Görünmez gaz atıldıktan sonra

yarım saat kesinlikle su içmeyin”

11.20 İÜ Avcılar Kampüsü öğrencileri okulda eylem yapmaya hazırlanıyor.

Öğrenciler saaat 12’de Menza’da toplanıyor.

11.01 Taksim Meydanı etrafında halk devasa barikatlar kurdu. Gezi

Parkı’nda temizlik var.

10.52 Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu delil sayılacak tüm videolar

ve fotoğrafların Barolar Birliği ile paylaşılması için bir çağrı yaptı.

10.44 İstanbul Tabip Odası 13.00’da yaralılara ilişkin açıklama

yapacak.

10.40 İstanbul Barosu, baroda ve Anadolu Adalet Sarayı’nda birim

oluşturuldu. Kendilerine uygulanan şiddetle ilgili olarak suç duyurusunda bulunmak isteyenler bu birimdeki avukatlardan

ücretsiz hukuki yardım alabilmeleri sağlandu.

Suç duyurusunda bulunmak isteyenler, İstanbul Barosu’na ve Anadolu Adalet Sarayı E Blok Baro Odası’na başvurabilirler.

09.25 Beşiktaş’ta eylemcilerle polis arasında yer yer çatışmalar sürüyor.

Taksim Gezi Parkı’nda nöbet, mahallelerde eylemler gün boyu devam edecek.

09.00 Gezi Park’ında nöbet sürüyor.

03.46 Beşiktaş’ta Alkım Yayınevi önünde yer yer çatışma sürüyor. 03.03 Akaretler’de

polis çekildikten sonra eylemciler döndü, çöpleri topluyorlar. 02.17 Sabahat Akkiraz, facebook ve

twitter hesabından duyurdu: “En yakınlarımdan, ailem dediğim Ayvataşlar eylemde ilk şehidini verdi; Mustafa KEMAL

Mahallesi otobanında eylem için biraraya gelen kalabalığa araba çarptı; Mehmet Ayvataş (20) şehit oldu. 5 direnişçi

yaralandı. Bedel ödemek eylemdeki ailemizin direncini kıracak değil. Başım sağolsun.. “Her yer taksim her yer direniş”

02.16 Beşiktaş’tan gelenlerin sayısı 4000’i buldu. 02.14 Beşiktaş’tan Taksim’e

kalabalıklar geliyor. 02.09 Beşiktaş’taki kitle Gümüşsuyu’na doğru çekildi. 02.08 Koç

Üniversitesi Öğretim görevlileri Taksim’de yaşanan olaylarla ilgili bir basın bildirisini kaleme aldı. Bildiride şu

ifadelere yer verildi:

Aşağıda imzası bulunan biz Koç Üniversitesi öğretim görevlileri Taksim Gezi Parkı’nın muhafazası için barışçıl gösteri hakkını

kullananlara şiddet uygulanmasını kınıyoruz. Polis müdahalesinin bir an önce durdurulmasını talep ediyoruz.

02.02 Polis, Süzer Plaza’dan Beşiktaş tarafına doğru kitleye saldırıya geçti. 01.51

Polis Beşiktaş’ta Başbakanlık Ofisi’ne 500 metreye kadar yaklaşan TOMA ve iki kamyonu gaza boğdu. Geri çekilmek zorunda

kalan kamyonların ardından dozeri ateşe verdi. 01.42 TOMA’yı kovalayan dozerin ardında iki de kamyon

var. 01.30 Beşiktaş’ta dozer TOMA’yı Başbakanlık Ofisi’ne doğru kovalıyor. 01.20 İnönü

Stadı çevresinde bir dozeri ele geçiren eylemciler, TOMA’nın üzerine sürüyor. dozer

01.13 Esenkent Bahçeşehir’den yola çıkarak TEM yolunu trafiğe kapatan binlerce kişi 10 araçlık asker

konvoyunu engelledi

01.07 Akaretler’de polis barikatı yıktı, saldırıyor. BJK Plaza’ya sığınan insanlara müdahale etmek

istiyor.

00.49 Akaretler’de saldırı şiddetlendi.

besiktasinsanzinciri

Beşiktaş’ta yeniden insan zinciri kuruldu

00.48 Sarıyer’de Büyükdere ve Ömürtepe’den 4000 kişi Çayırbaşı’nda buluştu. 00.37

Akaretler’de TOMA’nın zayıflattığı barikat güçlendiriliyor. 00.32 Akaretler’de 4 araçla yaralı taşındı.

keneddy


Beşiktaş direniyor

00.26 Bir kişi daha sedyeyle gidiyor. Polis plastik mermi ve ses bombalarına başladı.

00.20 Akaretler’de yoğun gaz ve vücuduna isabet eden kapsüllerden bir kişi yaralandı. Baygın halde

sedyede yatıyor.

00.21 Beşiktaş Akaretler’de kurulan barikatın arkasında yüzlerce kişi var. TOMA çok yoğun gaz ve

su atıyor. Kitle dağılmıyor.

00.16 Beşiktaş Gümüşsuyu’nda stadın köşesinde direnen halk,

TOMA’nın sularına, gazlarına kararlılıkla karşı duruyor.

besiktaskamyon

00.13 Üsküdar’dan motorla insanlar Beşiktaş’a geçiyor. Çatışmadan dönen Üsküdarlılarla yarın tekrar

Beşiktaş’ta görüşmek üzere sözleşiyorlar. 00.09 Merter’de evlerden tencere-tava sesleri yükseliyor.

00.08 Eyüp Göktürk’te 5000 kişi “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları ile yürüyor.

00.03 Kadıköy Altıyol’da binlerce kişi toplandı. 00.02 Üsküdar’da kitlenin bir kısmı

köprüye bir kısmı da iskeleye yürüyor. Kadıköy’de de eylemler devam ediyor.

2 HAZİRAN

23.59 Polis Akaretler’e yoğun gaz atmaya devam ediyor 23.55 Beşiktaş Akaretler

Yokuşu’nda halk 1 kilometrelik kortej oluşturdu. Elden ele taşınan malzemelerle barikat kuruluyor.

23.48 Okmeydanı’nda onbin kişi AKP binasına sloganlarla yürüdü. 23.38 Kartal’da halk

sokaklarda “Hükümet istifa” diyor. 23.31 Üsküdar’da 21:00’da pencerelerden tencere tava sesleriyle

başlayıp sokağa inen eylemde Doğancılar yokuşu “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarıyla inedi. Kitle, Kadıköy’e

doğru yürüyor. 23.30 Sancaktepe Sarıgazi’de polis müdahalesi 23.19 Dolmabahçe’de polis

çekildi. Panoyu siper yapan insanlar kalan tek TOMA’ya doğru ilerliyor. TOMA, panoyu deviremiyor. 23.15

Avcılar’da büyük bir yürüyüş yapılıyor. 23.13 Polis BJK Plaza’nın çatısından gaz atıyor.

23.12 Fındıkzade’de 1500 kişi, Samatya’da 1000 kişi eylemde 23.11 Dolmabahçe’de

sarayın kaldırımında bir ağaç alev aldı. Söndürmeye çalışan halka polis gaz atıyor, suyu ağaca değil kitleye sıkıyor

23.08 Rami’de halk sokakta haykırıyor: “Tayyip istifa” 23.02 Sultançiftliği’nde

tencere tava eylemleri devam ediyor. 23.00 Öğrenci Kolektifleri: Bahçeşehir Üniversitesi’ne gaz atıldı.

22.53 Millet caddesinden yürüyenler Haseki’den Kocamustafapaşa Meydanı’na doğru yürüyor. 22.43

Fatih halkı Millet caddesini trafiğe kapattı 22.40 Küçükyalı’da polis eylemcilere saldırdı.

Uğur Mumcu’da halk e5’i trafiğe kapattı. Pendik’te bin kişi Boşnak Mahallesi’nde. 22.38 Bağcılar’da

halk yolu trafiğe kapattı. “Hükümet istifa” sesleri ile yürüyüş yapıyor. 22.32 Sarıyer’de Hacıosman’dan

Büyükdere’ye 2000 kişi yürüyor 22.23 Beşiktaş Kültür Merkezi eylemcilere kapılarını açtı 22.19

NTV’de Hitler belgeseli var, halk sokakta. 22.17 Gazi mahallesinde 15 bin kişiKarakol önünde

slogan atıyor. 21.14 Hacıosman’da İslamcı faşistler döner bıçaklarıyla, yürüyüş yapanlara saldırdı.

İslamcı faşistler püskürtüldü. Halk yürüyüşünü yolu kapatarak sürdürüyor. 22.13 Esentepe ve Uğur

Mumcu’dan Kartal Meydanına yürünüyor. 22.10 Polis Kadıköy-Beşiktaş vapuruna gaz attı.

22.05 Kadıköy’de kornalar ilerleyen bir konvoy geziyor. 22.04 Okmeydanı Örnektepe

halkı AKP binasına yürüyor. 22.02 Galatasaray Üniversitesi kapılarını direnişçilere açtı. 21.56

Samatya’da halk tencere tavalarla “Tayyip istifa” diyor. 21.50 İstanbul Küçükçekmece Atakent

Mahallesi’nde 21.00’da tencere, tava eylemi yapıldı. 21.46 Zeytinburnu’da 150 işi mahalleyi dolanıyor.

Eyleme çağırıyor. Fındıkzade’de tencere tavalarla kadınların yoğunlukta olduğu bir grup yürüyor 10 bin kişinin yaşadığı

Üsküdar Bahçelievler Mah. Ata2 Sitesi’nde halk saat: 21.00’de balkonlara çıkarak tava-tencere çalmaya başladı. 15

dakikadan fazla süren eyleme katılım çok yüksekti. Vatandaşlar zaman zaman “hükümet istifa” şeklinde sloganlar attı…

21.42 Karlıktepe mahallesinden yürüyüş oldu. AKP ilçe binasına yumurta atıldı. 21.40

Gaziosmanpaşa’da eylemciler kaymakamlık önüne kadar geldi. Önleri polis tarafından kesildi. 21.40

Maltepe Zümrütevler’de 1500 kişi E-5’e doğru yürüyor. 21.38 Gazi mahallesinde 5000 kişi

karakola yürümeye çalışırken, yolları polisler tarafından kesildi. Çatışma çıktı 21.37 Taksim’den

Beşiktaş’a desteğe 2000 kişi daha gidiyor 21.35 Gaziosmanpaşa’da Bağlarbaşı caddesinden 200 kişilik

grup Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyor. 21.34 Bahçeşehir’de büyük araç konvoyu oluşturuldu.

Esenkentte ise halk yürüyüşe geçti, arkalarından da araç konvoyu geliyor. Yol üzerindeki tüm binalardan da tava, düdük,

çığlık kim nasıl olursa olsun ses vermeye çabalıyor.

Lambalar yanıp sönüyor.
Özellikle kadınlar öncü durumda.

21.32 Tarabyaüstü’nden Hacıosman’a yürüyenlerin arkasında da araç konvoyu var. Neredeyse etraftaki

evlerin tamamı ışıklarını açıp kapıyor. Gezi Parkı’nın yardım talebi var: Fener, lamba ve A4 kağıt.

21.27 İçerenköy’de yüzlerce, Kartal’da 5 bine yakın kişi sokakta “Tayyip istifa” sloganı atıyor.

21.25 Yeşilköy ve Florya’da halk balkonlarından tencere tavalarla eylem yapıyor. iki mahallede de

sokakta eylem yapanlar “Tayyip istifa” diye slogan atıyor. 21.23 Tarlabaşı’nda tencere tava sesleri…

21.22 Sarıyer’de Ömürtepe, Ferahevler, Büyükdere ve Tarabyaüstü mahallelerinde halk sokakta tencere

tavalarla eylem yapıyor, Taksim’de duyurulan 4 talep dillendiriliyor. 21.18 İstanbul Yeşilköy

sokaklarında tencere tava ve korna sesleri eşliğinde” Tayyip istifa” sloganları atılıyor. 21.17 Maltepe

Zümrütevlerde binlerce kişi tencereler tavalarla “Tayyip istifa” diyor 21.15 Üsküdar ve Güngören’de

halk tenceresi, tavasını aldı sokağa çıktı. Eylemlere katılım yüksek. 21.13 İnönü Satadyum’unun oraya

aydınlatma fişeği atıldı. Beşiktaş gaz bulutu içinde. 20.59 Taksim’den yaklaşık 10 bin kişi Beşiktaş’ta

direnenlere desteğe geldi. Başbakanlık ofisi ile İnönü Stadyumu arasına altı barikat kuruldu. Akaretlerde bulunanlara

polis yoğun biber gazıyla saldırdı. 20.52 Çekmeköy Mimar Sinan Mahallesi’nde dün 1500 kişiyle sokağa

dökülen halk yeniden tencere tavalarıyla sokakta. 20.39 Beşiktaş’ta yürüyen 5 bin kişiye Başbakanlık

Ofisi önünde polis gaz bombaları atmaya başladı. Barikatlar kuruluyor. Kitle ilerlemeye çalışıyor. 20.26

İstiklal Caddesi’nde sloganlar: “Faşizme karşı omuz omuza” Caddenin yazılama olmayan duvarı neredeyse kalmadı

19.24 Bir grup eylemleri görmek yerine Tayyip Erdoğan söyleşisi yayımlayan, hemen ardından aynı

söyleşiyi yeniden yayımlayan Haber Türk’e yürüyor. 18.44 İstiklal’den hala Taksim’e yürüyenler var.

Caddeden alkış sesleri günlerdir durmadı. 18.21 Meydanda miting bitti ama direnişçilerin işi bitmedi.

Onlarca kişi Taksim Meydanı’nı süpürüyor. 18.10 Gezi Parkı’nın sonunda yemek

noktaları oluşturuldu. İsmine “Gezim odası” denilen bir kıyafet odası oluşturuldu. Pek çok sanatçı Gezi Parkı’ndan

ayrılmayacağını ifade ediyor. Gezi Parkı nöbete tüm kitleselliği ile devam ediyor. 18.03 İstanbul Tabip

Odası İnsan Hakları Komisyonu İstanbul’da yaralıların durumu ile ilgili açıklama yayımladı. Tamamı şöyle:

“Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cuma ve cumartesi günü kullanılan gaz nedeni ile çok başvuru

olduğu, özellikle dünkü gelen hastaların gaza maruziyetleri ile oluşan şikayetlerin daha önceki kullanılan gazlara

benzemediği söylenmiştir. Gaza maruziyetler çoğunluğu ilk müdahaleleri takiben ayaktan taburcu edilmiştir. 55 hastanın

adli raporları tutulmuş, içlerinde kafa kol bacak travmaları mevcuttur. 22 yaşında bir erkek hasta sol gözüne plastik

mermi gelmesi nedeni ile gözünü kaybetmiştir. 19 yaşında bir erkek hasta kafasına aldığı gaz kapsülü bağlı subdural

hematom (kanama) tanısı ile hastanede izlenmekte olup, durumu yakın takip gerekmektedir. 22 yaşındaki erkek hastada

kafaya aldığı gaz kapsülü nedeni ile frontal bölgede kırık, akut hematom (beyin kanaması) tanısı ile yoğun bakım

servisinde takip edilmektedir. Şişli Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi Toplam 100’ün üzerinde yaralı

muayene edilmiştir. Yaralılardan 9’unun künt travma olup dördü opere, beşi opere edilmek üzere hastaneye yatırılmıştır.

Bunlardan bir hasta testis travması nedeniyle, bir hasta subdural hematom (beyin hematomu) nedeniyle, iki hasta da sol

göz travması saptanmış olup bir hastaya tam görme kaybı ile sonuçlanan ameliyat düzenlenmiştir. Diğer göz yaralanması

olan hasta göz perforasyonu tanısı ile takip edilmektedir. Ameliyat planlanan hastaların iki tanesinde maksilo-fasiyal

travma (yüz yaralanması), bir hastada sol kol kırığı, bir hastada sol ayak bileği kırığı, bir hastada da parçalı

köprücük kemiği kırığı mevcuttur. Taksim İlk Yardım Eğitim Araştırma Hastanesi İki gün boyunca merkezde olması

nedeniyle yüzlerce hastanın yaralanarak müraacat etmiştir. Büyük çoğunluğu gaza maruz kalma sonucu gelişen solunum

sıkıntısı ve göz irritasyon bulguları ile hastaneye başvurmuştur. İlk müdahaleleri yapılarak önerilerle gönderilmiştir.

Kafa travması nedeniyle hastaneye intikal ettirilen üç hastadan 34 yaşında kadın hasta çökme kırığı ve beyin kanaması

nedeniyle acilen ameliyat edilmiştir. Sonraki gün aynı hasta subdural hematom gelişmesi nedeniyle tekrar ameliyat

edilmiştir. Ciddi hayatı tehlike olan hastanın takip ve tedavisi devam etmektedir. 24 yaşındaki bir erkek hasta kafada

çökme kırığı nedeniyle ameliyat edilerek tedavi edilmiş, yatarak tedavisi devam etmektedir. Yaşı belirlenmeyen bir erkek

hasta çökme kırığı saptanarak ameliyat edilmeden hastanede tedavisi devam etmektedir.” 17.58 Erdoğan’ın

“Hedefim; yıkmak” dediği AKM’den sloganlar: “Hükümet istifa” 17.53 Beşiktaş’tan büyük bir kalabalık

Taksim’e yürüyor 17.41 Miting sona erdi. Gezi Parkı nöbeti devam edecek. Ayrıntılar parkta konuşulacak.

17.34 Altaylı: “Olaylar büyümesin diye Haber Türk olarak tarafsız kalmayı tercih ettik” 17.28

Tayyip Erdoğan Haber Türk’te Esad’ı kendi halkına zulmetmekle suçlarken, Ankara’dan beyin ölümü haberi…

17.19 Sahnede Grup Yorum 17.05 Kardeş Türküler: “Bu Alevi, Ermeni, kadın herkesin

direnişi. Roboski’de, Reynalı’da sesimizi duymayanlara karşı direniştir” deyince meydanı sloganın bir Türkçesi, bir

Kürtçesi inletti: “Yaşasın halkların kardeşliği” “Biji bratiya gelan” 17.03 Kardeş Türküler sahnede.

16.58 Atilay Ayçin: “Bu ülkeyi bu ceberrut iktidardan kurtarmamız lazım. Gezi yetmez. Birleşme,

mücadele zamanı!” 16.54 Direnişteki Hava İş Genel Başkanı Atilay Ayçin Taksim’de kürsüde.

16.52 Kürsü’de Tayfun Kahraman: “Taksim Dayanışması olarak iki yıldır mücadele yürüttük. Tüm

Türkiye’de. Şimdi tencere çalan teyze de burada. Biz Gezi Parkı için Galtaport’a karşı buradayız.”

16.51 Erdoğan çok geçmeden beklediğimiz cümleyi de kurdu: “Olay tamamen ideolojik”

16.50 Kürsüde Kahraman, “Taksim artık bizim, yapılamaz denileni yaptık” 16.49 Erdoğan:

“İstediğim yerde yürürüm diye bir şey olabilir mi?” 16.47 Taksim Meydanı’ndaki kürsüde söz sırası

Taksim Dayanışması’ndan Tayfun Kahraman’da. 16.45 Tayyip Erdoğan twitter için bela derken, kendi

twitter hesabından tweetler geçiyor. 16.43 Erdoğan: “Toplumların belası Twitter” 16.41

Ve elbette: Acil Demokrasi 16.38 Nejat Yavaşoğulları sahnede. 16.34 Mıhcı:

Kültür alanlarımıza saldıramazsınız. Emek’i yıktınız, diğerlerine dokunamazsınız. Ağaçlarımızın sökülmesi demokratik

geleneklerimizin köklerinden sökülmesiydi. Taksim Dayanışması adına kararlı olduğumuzu söylüyoruz” 16.30

Erdoğan pişkinliğe vurmuşken direnenler konuşuyor. Eyüp Mıhcı: “Ağaçların sökülmesiyle başladı. Bize kuru yavan

hayat öngördüler. Hayatımıza sahip çıktık. Parkımızı elimizden almak isteyenleri kınıyoruz. Hayatın her alanında

despotik bir iktidara karşı tepki gösterdik. 1 Haziran saat 5’te Taksim Meydanı’nı geri aldık.” Erdoğan an itibariyle

“Hedefim AKM’yi yıkmak” derken, AKM’ye “Boyun eğme” pankartı asıldı. 16.27 Fatih Altaylı, “Sayın

başbakanım halka da sorsaydınız daha iyi olmaz mıydı?” Erdoğan: “Tarihi bir eserin nasıl yapılacağını niye soralım.

Gerek yok.” 16.25 Taksim Dayanışması adına Eyüp Mıhcı konuşuyor. 16.24 Kızılay’daki

polis saldırısını haber alan Taksim Meydanı polisi yuhalıyor. 16.21 Erdoğan kendince bir tarih

anlatıyor, yüzbinler tarih yazıyor, Taksim Meydanı hakırıyor “Tayyip istifa!” 16.20 Ankara çatışıyor,

İstanbul şarkılar söylüyor, Türkiye direniyor, Erdoğan yayında “çapulcular” hakkında konuşuyor 16.16

Grup Emeğe Ezgi sahne aldı. Yarın Nazım Hikmet’in ölüm yıldönümü olması vesilesiyle Vatan Haini şiiri okundu,

“Karlı Kayın Ormanı” şarkısı söyleniyor 16.13 Çerkezoğlu halkın öfkesini dile getiriyor: “Halkın hak

aramasına şiddetle karşılık verenlerden hesap soracağız.” Basın açıklamasının tam metni

için tıklayın.16.09 Çerkezoğlu “Bunlar talep değil, halkın şartları!” 16.08

Çerkezoğlu: “Bunlar talep değil, böyle olacak!” 16.07 “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam

edeceğiz” diyen Çerkezoğlu, 4 açık talebi sıraladı:

 • Gezi Parkı, Park olarak kalacaktır. Ne Taksim’de Topçu Kışlası’na ne de tüm doğa ve yaşam alanlarımızıntalanına izin vermeyeceğiz.
 • Gezi Parkı’ndaki direnişten başlayarak halkın demokratik hak kullanımını engelleyen, şiddetle bastırmaemrini veren, bu emri uygulatan, yüzlerce insanın yaralanmasına neden olan sorumlular, başta İçişleri Bakanı, İstanbulValisi, Emniyet Genel Müdürü olmak üzere derhal istifa etmelidir. Gaz bombası kullanılması yasaklanmalıdır.
 • Ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı,haklarında hiçbir soruşturma açılmamalıdır.
 • Taksim başta olmak üzere Türkiye’deki tüm meydanlarda, kamusal alanlarda toplantı ve eylem yasaklarına sonverilmelidir.

16.05 Çerkezoğlu konuşmasına devam ediyor: “Baskı, inkar, imha politikaları ile kentin, doğanın

talanına, okulların, hastanelerin kapanmasına, emeğin yok sayılmasına izin vermeyiz.” 15.59 Taksim

Dayanışması adına ortak açıklamayı DİSK Genel Sekreteri Arzu Atebek Çerkezoğlu okuyor. Çerkezoğlu 5 gündür direnen

herkesi selamlayarak başladığı konuşmasında “Sokakta birleştik, sokakta kazanacağız” dedi. Çerkezoğlu şu ifadeleri

kullanıyor: “Tayyip Erdoğan tarihi ihya edeceğiz diyor, onların tarihi yağmanın tarihi, kesemediği ağacı satanların

tarihi ama halkların da tarihi var. Bugünlerde tarih Gezi Parkını, Roboski’yi Reyhanlı’yı yazıyor.” Çerkezoğlu

gösterilen direişin halka rağmen adım atılamayacağının göstergesi olduğunu söylüyor. 15.58 Pınar

Aydınlar “uslanmıyor”. Gündoğdu marşını söyledikten sonra Aydınlar yine İbo, Mahir ve Deniz’e selam göndererek sahneden

indi. 15.49 İstiklal Caddesi’nden büyük bir grup daha meydadakilerin yanına katılmak üzere sloganlarla

yürüyor. 15.48 Tüm yumruklar Reyhanlı için havada. 15.46 Pınar Aydınlar “AKP faşizmi

halkın isyanı direnişi ile karşılaştı. Doğayı, düşünceyi hapsetmek isteyen faşist zihniyet bilsin ki direniyoruz her

yerde” dedi ardından “Gündoğdu” marşını söyledi. 15.40 Tayyip Erdoğan 16.00’da HaberTürk’te canlı

yayında olacak. Fatih Altaylı soracak, o cevaplayacak. 15.37 Meydanda şenlik havası var. Halaylar,

zılgıtlar, ıslıklar… 15.33 Hilmi Yarayıcı ve onunla birlikte binler söylüyor: “Güzel günler göreceğiz

çocuklar” 15.20 Can Atalay mikrofonda: “Basın emekçileri günlerdir çalıştı. Diyorlar ki ‘Biz haber

yaptık, yayımlamadılar’ ” Yandaş medyanın yalan haber yaptığına dikkat çeken Atalay, “Tayyip Erdoğan kışlayı yapacağım

diyor. Direne direne kazanacağız” diyor. Günlerdir atılan slogan tekrarlanıyor: “Taksim bizim İstanbul bizim”

15.18 Demirdizen’in kullanılan gazların ağır zararlar verdiğine ilişkin sözleri üzerine meydan

haykırıyor: “Kimyasal Tayyip” 15.15 TTB Merkez Konsey Üyesi Hüseyin Demirdizen meydana yaralılar

hakkında bilgi veriyor. “Beşi ağır durumda. Bir kişi gözünü kaybetti. İki kişinin nerede olduğu bilinmiyor. 672’si

Taksim İlk Yardım’da olmak üzere 1500 resmi başvuru yapıldı.” 15.11 Kürsü konuşmaları başladı. Avukat

Can Atalay İstanbul’da gözaltında kimsenin olmadığını, hepsini bırakmak zorunda kaldıklarını söylüyor. 14.58

Taksim meydanda kalabalık toplanıyor. 14.36 Taksim’e gelmek üzere Mete caddesinde yürüdüğü

görülen eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk kovalandı. 14.12 Yürüyüş başladı. Taksim İlk Yardım’dan

çıkan grubun geçtiği yollar pırıl pırıl. Çünkü sabahtan beri direnişçiler, çöp topluyor.

BLv1_yfCMAEd6D6

Cihangir

13.00 İstanbul direnişini örgütleyenlerin, Taksim Dayanışma ve toplumsal muhalefet örgütlerinin ortak

toplantısı gerçekleşti. Belirlenen 4 talep ve direnişin ortak irade beyanı ile İstanbullular saat 14.00’da Taksim

Meydanı’nda buluşacak Bugün 5 gündür İstanbul direnişini örgütleyenlerin, Taksim Dayanışma ve toplumsal muhalefet

örgütlerinin ortak toplantısı gerçekleşti. Belirlenen 4 talep ve direnişin ortak irade beyanı ile İstanbullular saat

14.00’da Taksim Meydanı’nda buluşacak:

 • Türkiye çapında tüm eylemlerde gerçekleşen gözaltılar derhal serbest bırakılsın
 • Gezi Parkı’na saldıran, Gezi Parkı İstanbul direnişi başta olmak üzere ülkenin dört bir yanındakidirenişlere saldırı emrini veren, saldırıları yöneten, halkın demokratik hak kullanımını engelleyen ve yaralanmalaraneden olanlar istifa etsin
 • Taksim ve İstiklal’deki eylem yasağına son verilsin
 • Taksim’de ne Topçu Kışlası’na ne de başka bir talan projesine izin vermeyeceğiz

DİSK üyeleri bu buluşmaya 13.30′da Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde buluşarak katılacak.

10.22 Tarlabaşı kentsel dönüşümde son durum: tarlabasi

tarlabasi2 tarlabasi3 09.33 Parkta temizlik bitti. Direnişçilerin bir kısmı kahvaltı

ediyor, bir kısmı şarkılar söylüyor. 08.03 Geceden sabaha Taksim Gezi Parkı: gece1 gece2 gunduz1 gunduz2 gunduz3 gunduz4

07.18 İstanbul’da yağmur yağıyor. Gezi Parkı’ndaki yüzlerce kişi temizlik yapıyor.

06.15 itibariyle İstiklal caddesi ve Taksim Meydanı:

2haziran4

 

2haziran3

2haziran2 2haziran

04.36 Gazi mahallesindeki çatışmalar yaklaşık 1 saat önce bitti. Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı eylem

sırasında mahallede bir süre elektrikler kesildi. 04.12 Gezi Parkı nöbete devam ediyor 03.13

Dolmabahçe’de eylemciler ateşten barikatlar kurarak direnmeye devam ediyor 01.52

Dolmabahçe yeniden hareketleniyor. 01.45 Avcılar halkı E5’i trafiğe kapattı 01.42

Gazi karakolundan plastik mermilerle saldırı gerçekleştiriliyor. Gaz bombaları atılmaya devam ediyor. Birkaç

kişinin bacağı gaz bombası isabet ettiği için yaralı. 01.24 Okmeydanı halkı Gezi parkına ulaştı. Kürsü

kendilerini selamladı 01.18 Polisler ve TOMAlar yeniden beşiktaş yönüne çekilmeye başladı.

1 HAZİRAN

22.55- 00.30 arası gelişmeler: Fatih Akın’dan medyaya

https://www.facebook.com/photo.php?v=538254982897316&set=vb.100001384573661&type=2&theater … Gazi halkı

karakola yürüdü, polis müdahale etti. Bahçeşehir ve Esenkent ahalisi sokaklarda ellerinde tava tencere yürüyorlar.

araçlar korna çalarak geçiyor. Barikat da tutuştu, ortalık dumandan görünmez oldu. Dolmabahçedeki barikatı kaldırmak

için iki iş makinesi getirdiler. Zincirlikuyu’da korna çalma eylemi yapılıyor. Üsküdar’da toplanan yaklaşık 1000 kişi

vapur seferleri durunca köprüye yürdü, köprüyü kapattı, karşıya geçiyor Samatya’da 400 kişi yürüyor. Gazi mahallesinde

eylem yapanlara polis saldırdı. Kocamustafapaşa eyleme devam ediyor. Meydandan Samatya’ya tencere tavalarla yürünüyor.

Polis Beşiktaş’ta bulduğu herkese coplarla saldırdı Antalya’da son durum: 3 saattir Çallı bölgesinde çatışma sürüyor.

Biri ameliyata alınan çok sayıda yaralı var. Küçükesat’ta 2 bin kişi tencere tavalarla caddede yürüdü. Beşiktaş

camisinde revir bulunduğu duyuruluyor. Kartal heykelinin oraya gaz atıldı. Direnişçiler Abbasağa tarafına çekildi.

Okmeydanı’ndan gelen yaklaşık 2000 kişi Taksim’e doğru yürüdü. İzmir’de Üçyol’da bir grup yürüyüşe devam etti. 200-300

kişi Boğaziçi Köprüsü’nden yürüyerek Anadolu yakasından Avrupa yakasına yürüdü Alkım Kitapevi’nin orda kurulan barikat

nedeniyle panzer içeri giremedi ama aşırı sayıda biber gazı sıktı. Okmeydanı’nda 200 kişi yürümeye devam etti. Beşiktaş

Çarşı’nn elektriği kısa bir süre için kesildi kesildi. 22.55 Kartal’da 1000 kişi yürüyor. Uğur

Mumcu’da binlerce kişi oturma eylemi yapıyor. 22.47 Beşiktaş’ın her yanı TOMA’larla çevrili.

22.34 Samatya ve Kocamustafapaşa halkı bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamanın ardından yarın

12’de buluşmak üzere kitle dağıldı 22.33 Beşiktaş’ta CHP İlçe Binası’na gaz atıldı. Akaretlerde çatışma

sürüyor. 22.31 Üsküdar SOYAK Sitelerinde halk tencerelerle sokağa çıktı. 22.22

Samatya, Kocamustafapaşa, Haseki tencere tava sesleri ile inliyor. Bahçeşehir Boğazköy Esenkent’te de halk

sokaklarda. 22.10 Makine Mühendisleri Odası’ndan acil oksijen tüpü ihtiyacı olduğu duyuruldu.

Beşiktaş’ta çatışmalar sürüyor. Gezi Parkı’nda Çav Bella söyleniyor. 22.04 Fatih halkı tencerelerle

sokağa döküldü. Üsküdar Bahçelievler Ata 2 Sitesi’nden yola çıkan 500-600 kişi Çengelköy’e yürüyor. 21.58

Gezi Parkı’nda kurulan kürsüde konuşan TMMOB’lu bir yetkili, tüm illerde Taksim eylemine selam gönderen illeri

selamladı. Her yerde haklarını savunmak için sokağa çıkan halkı Gezi Parkı alkışladı 21.55 Gezi

Parkı’na kurulan kürsüden, eylemler sırasında gözaltına alınan 85 kişinin serbest bırakıldığı duyuruldu. 21.33

Beşiktaş’ta bir polis arabası eylemciler tarafından tepe taklak edildi. 21.20 Beşiktaş’ta

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Kabalcı Kitabevi direnişçilere kapılarını açtı.

21.11 Taksim Gezi Parkı ve civarındaki direnişte 31 Mayıs’ta gözaltına alınan 85 kişi savcılık

tarafından ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı. Bugün gözaltına alınan 95 kişinin ise emniyetteki

sorguları sürüyor. 20.09 Beşiktaş Çarşı’da süren çatışmalar için, direnişçiler sosyal medyada desteğe

çağırıyor. 20.06 Beşiktaş’ta çatışmalar var 19.43 Harbiye’de polis yeniden

hareketlendi. Eylemciler Harbiye’de barikatlar kuruyor. 19.39 Program belirlendi. Saat 20.00’da alanda

kürsü kurulacak. Konuşmaların ardından alanda çadırlar kurulacak. 2 Haziran (yarın) Taksim Meydan’da şenlik var.

18.52 Taksim Meydanı’nda yüzbinler ses aracının gelmesini ve ses sisteminin kurulmasını bekliyor

17.50 Gezi Parkı girişindeki çevik kuvvet barakası yakıldı. Yangını eylemciler söndürmeye çalışıyor,

yüzlerce kişi zincir kurup su taşıyor, yangını söndürüyor 17.26 Taksim’de eylemciler Gezi Parkı’ndaki

bariyerleri kaldırıyor 17.25 Gönüllü hekimler, cerrahlar dahil Taksim İlkyardım idaresi tarafından

zorla hastaneden çıkarılıyor 17.24 Taksim’e akan kitlenin bir ucu Galatasaray Meydanı’na uzanıyor taksimyukardan 17.15 İstiklal ve Gümüşsuyu’ndan kitlelerin gelişi sürüyor. Polis, Mete

Caddesi’nden çekilirken kitleye gaz atarak ilerlediği için bu yönde yer yer çatışmalar yaşanıyor. 17.13

Taksim Meydanı’nda bir polis kulübesi ateşe verildi, Gezi Parkı tarafında da şantiye ve barakalar yanıyor.

Dumanlar buradan yükseliyor. Henüz itfaiye bölgeye gelmedi. Yangın tehlikesi olduğu söyleniyor. 17.07

Kalabalıkların alana akışı sürüyor. Taşkışla yönünden parka ulaşmaya çalışanlara polis yine gaz bombası attı.

heyeni

16.56 Gümüşsuyu yönünden alana girişler hala sürüyor. 16.55 Yer yer gerginlikler

sürmekle birlikte, alanda çatışmalar ve polis varlığı büyük ölçüde tükendi. Kalan polisler de kitle tarafından

kovalanırcasına geri çekiliyor. 16.50 İntercontinantal Oteli tarafında gerilim sürüyor. Polisin gaz

bombası atması üzerine polise taş atılıyor. 16.45 İntercontinantal Oteli önünde kısa süreli bir gerilim

yaşandı. Birkaç gaz bombası atıldı. Ancak devam eden bir gerilim yok. 16.36 Taksim’de kalabalık

birikmeye devam ediyor. Ve sloganlar: “İşte Taksim işte direniş”, “Tayyip istifa”, “Faşizme karşı omuz omuza!”

16.33 İnsanlar Gezi Parkı’nda birikiyor. Direnişin simgelerinden büyük bir şemsiye temizlenerek yeniden

kuruluyor. 16.31 Yüz binler Taksim’e akıyor… 16.27 Polis çekildi, on binlerce kişi

Taksim’de. Meydana coşku hakim. 16.26 Zırhlı araçlar etraflarını kuşatan eylemcilere su sıkarak Taksim

Meydanı’nı kaçarcasına terk ediyor. 16.24 Divan Otel’e küçük çağlı bir revir kuruldu, yaralılara ilk

tıbbi müdahaleler yapılıyor. 16.22 Kitleler dört koldan Taksim’e aktı. Meydan’da sıkışan bir TOMA ve

bir panzer eylemcilerin tepkisinden nasipleniyor. 16.20 Tarlabaşı’nda polis bir şeride çekildi, diğer

şeridi eylemcilere bıraktı. Binlerce kişi faşizme ve AKP’ye karşı sloganlarla yürüyor. 16.17 Solun

bütün renkleri Taksim’e akıyor: “Faşizme karşı omuz omuza!” 16.15 İstiklal’de, Tarlabaşı’nda, Gezi

Parkı çevresinde binlerce kişi “Tayyip istifa” sloganları ile Meydan’a yürüyor. Polis Tarlabaşı’nda barikatı

açtı. istiklal-catisma1

16.12 Binlerce kişi İstiklal’den Taksim Meydanı’na yürüyor, binden fazla kişi de Tarlabaşı’nda bir

araya geldi. tarlabasi6 16.10 Polis bir kez daha gaz bombalarıyla Taksim’e saldırdı, kitleyi

zorla dağıttı. Taksim gaz dumanı altında. 16.09 Polis saldırısıyla dağılan kitle yeniden Taksim’e

giriyor. 16.08 Tarlabaşı “Hükümet istifa” sloganlarıyla yankılanıyor. Yeniden toplanan yüzlerce kişi

polisin dağıttığı barikatları kuruyor.

tarlabasi1

16.04 Büyük kalabalıklar Taksim’e girdi ancak polis yeniden gaz bombaları ile saldırdı. Kitle Gezi

Parkı’na çekilirken, bazı polis araçları da tahrip edildi. Tarlabaşı’nda da çatışmalar sürüyor. Polis Meydan’a doğru

çekilirken, kitle yeniden Ömer Hayyam’a ilerliyor. 15.58 Tarlabaşı’nda polis çok şiddetli bir saldırı

ile bölgeyi gaza boğdu.

taksimdirenis23

DİSK Genel Sekreteri Arzu Atabek Çerkezoğlu, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu,
BDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel alanda…

15.57 Taksim ve Gezi’deki saldırıların ardından kitle yeniden

toparlanmaya çalışıyor. Polisin panik halinde saldırdığı, bazı polis araçlarının başı boş bırakıldığı belirtiliyor.

15.56 Tarlabaşı’nda bir otobüs ateşe verildi. 15.55 Tarlabaşı’nda çok büyük bir

direniş var. Yüzlerce eylemci demir korkuluklardan, polis otobüsünden barikat yapıyor. Eylemciler ele geçirdikleri

otobüsü yola yatay çekiyor. 15.53 Taksim meydanına ve Gezi Parkına yeniden gaz

bombaları atıldı. 15.50 Tarlabaşı’nda 250 eylemci barikat kurdu ve barikatı ateşe verdi. Polis geride

duruyor. 15.46 Taksim’e binlerce kişi girdi, meydan sloganlarla yankılanıyor.AKP

defol, İstanbul bizim”, “Tayyip istifa”, “Katil polis hesap verecek!”…

IMG-20130601-WA0018

15.45 Tarlabaşı’nda gaz bombaları fırlatılıyor. 15.40 Gezi Parkı’nda İstanbul şarkısı

söyleniyor. Tarlabaşı’nda çatışmalar sürüyor. 15.37 Gezi Parkı’na girişler yapılıyor, 400 kişi Park’ta.

15.35 Gümüşsuyu ve Sıraselviler yönünden polis çekildi. Binlerce kişi alana giriyor. Ancak İstiklal ve

Tarlabaşı yönündeki polis saldırıları sürüyor. 15.33 Beşiktaş’tan gelen büyük kalabalık Gümüşsuyu

Caddesi’nden ilerliyor. Cadde çevresindeki binalarda bulunanlar yürüyüş koluna alkış ve sloganlarla yoğun destek

veriyor. 15.27 Beşiktaş’ta toplanan CHP kitlesinin bir ucu Gümüşsuyu’nda bir ucu

Beşiktaş Meydan’da. Binlerce kişi “Hükümet istifa!” sloganlarıyla Taksim’e doğru ilerliyor. 15.25

Taksim Dayanışması kurum temsilcileri ve beraberindeki 200 kişi Mete Caddesi’ndeki bariyerlerin önünde,

bariyerlerin kaldırılmasını istiyor. 15.19 Elmadağ’da 2 bine yakın kişi var.

15.16 Şu anda Tarlabaşı Bulvarı’nda (Galatasaray Lisesi altı) eylemciler barikat kuruyor, polisle karşı

karşıya geldiler, taşlar üzerine polis geri çekildi su ile müdahale ediliyor, şu anda çevik taşıyan otobüsler tahrip

ediliyor 15.00 Ara sokaklarda çatışma sürüyor, İstiklal ana caddeye kamyon sokarak eylemcilerin barikat

kurdukları saksıların hepsini topladı 15.00 Beşiktaş Meydanı’ndaki CHP’liler Dolmabahçe’ye doğru

yürüyüşe geçti 14.55 Galatasaray lisesi yakınlarında polis inşaatınn içine gaz bombası attı. İki inşaat

işçisi hastaneye kaldırıldı 14.54 Beşiktaş’tan 4000 kişiye yakın bir kitle tüm ara sokaklardan Taksim’e

ulaşmaya çalışıyor 14.48 Tarlabaşında anayoldaki demir korkuluklarla barikat oluşturuluyor, yol kesildi

taksimdirenis21 14.41 Galatasay’ın Tarlabaşı’na bakan tarafında polis müdahale etti

14.39 Polis Tünel’e girenlere gaz atıyor 14.37 Hürriyet Gazetesi haberine göre

Taksim’deki gösterilere destek için Ankara’da toplanan gruba polis müdahale etti. Başbakanlık Binasının çevresi

barikatlarla çevrildi. Polis, binaya araç, sivil vatandaş girişini engelliyor. Polis, İl Jandarma Alay Komutanlığı’ndan

destek istedi. 14.27 sendika.org foto muhabiri ayağına gelen kapsulle yaralandı 14.26

Halk Odakule’nin orada toplanıyor kalabalık büyüyor 14.20 CHP araçlarını Beşiktaş Meydanı’na çekiyor,

henüz yürüyüş başlamadı taksimdirenis14

14.00 Doktorlar önlükleri ve malzemeleri ile Asmalımescit’te direnişçilere yardım ediyor

13.59 Galatasaray Lisesi önünde plastik mermi sıkılıyor

Doktorlar önlükleri ve malzemeleri ile Asmalımescit'te direnişçilere yardım ediyor

Doktorlar
önlükleri ve malzemeleri ile Asmalımescit’te direnişçilere yardım ediyor

13.57 İstiklal Tünel’den Galatasaray’a kadar insan dolu, insanlar akın akın Taksim2e ulaşmaya çalışıyor

13.55 Beşiktaş’tan yürüyüşe geçen yüzlerce kişi parçalı biçimde Dolmabahçe’ye ulaştı, kornalarla

eylemcilere destek olunuyor 13.54 Odakule Galatasaray arasındaki çatışma 1 saat boyunca sürdü

13.52 Dizi setlerinden emekçiler programların iptal edildiğini Taksim’e geleceklerini açıklıyorlar

13.46 CHP’liler, Beşiktaş’ta megafonlarla saat 14.00’da buluşma çağrısı yapıyor. Beşiktaş’taki kitle

her geçen sayı artıyor. 13.43 Okmeydanı’ndan gelen kitle, Odakule’nin olduğu sokaktan İstiklal

Caddesi’ne girdi ve direnişe katıldı. 13.42 Halaskargazi ile Rumeli caddelerinin kesişim noktasında

yaklaşık 400 kişi yolu araç trafiğine kapattı ve Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. 13.40 Panzere su

takviyesi yapılırken eylemciler tankerin kapağını açtı. 13.39 İstiklal Caddesi’nde polis gaz,

eylemciler bilye ve taş atıyor. Çatışmalar yaklaşık bir saattir Galatasaray Lisesi ile Odakule arasında sürüyor. Tüm ara

sokakların eylemcilerle dolu olması nedeniyle polis, İstiklal Caddesi üzerinde ilerleyemiyor. 13.36 Halkevleri ve

Öğrenci Kolektifleri İstiklal’de polisin attığı gaz bombalarını polise geri yolluyor. 13.34 CHP

Kadıköy’deki mitingini iptal etti. Beşiktaş’ta toplanıp Taksim’e yürüyeceklerini açıkladı. 13.33

Sıraselviler’de gazla müdahale var. 13.31 Beşiktaş Kazan’ın yanında 150 kişilik taraftar grubu

toplandı, Barbaros’ta alkış ve kornalarla eyleme destek var orda da bir grup toplanıyor 13.16 Şu anda

Cihangir’de 50 kişilik bir grup barikat kurmuş panzerlere karşı çatışıyor 13.15

Okmeydanı’ndanTarlabaşı’na ulaşan gruptan mesaj var: “Saat 4’te Okmeydanı çağrısı yanıltıcı. Okmeydanı’nda saat

16’da, 19’daki Taksim eylemine çağrı yapılacak. Onun dışında Taksim’e yola çıkan grup Tarlabaşı’na ulaştı.”

13.12 Tarlabaşı’nda bulunan karakol önünde polis hareketlendi 13.10 Muammer Karaca

Tiyatrosu işçileri, alkışlarla ıslıklarla eylemcilere destek oluyor. Okmeydanı’ndan gelen grup Tarlabaşı Bulvarı’na

çıktı. 13.08 Galatasaray Meydanı’nda çatışmalar var. Okmeydanı’ndan gelen 300 kişi

Tarlabaşı’ndan Taksime yürüyor. Dolapdere’de polisle karşılan grubun içinde engelliler var. Yolu kesen eylemcilere

arabalar kornalarla destek veriyor.

İstanbul Halkevi'nin önü gaza boğuldu, çatışmalar ara sokaklarda da sürüyor.


İstanbul Halkevi’nin önü gaza boğuldu, çatışmalar ara sokaklarda da sürüyor.

13.00 Taksim Meydan’da siviller kalabalık gruplarla gözaltı yapıyor 12.59 Tayyip

konuşuyor, direniş sürüyor Odakule önünde binler toplanıyor 12.56 Erdoğan konuşmasında “AKM’yi de

yıkmalıyız” dedi 12.53 Erdoğan’dan inciler, “polis dün vardı bugün de var yarın da olacak… Taksim’i

aşırı uçlara bırakamayız, biber gazının kullanımında aşırılık var eyvallah” 12.49 Türkiye İhracatçılar

Meclisi toplantısında konuşan Tayyip Erdoğan sokak protestolarını anti-demokratik kalitesiz muhalefet olarak niteledi,

“çoğunluğun seçtiği hükümete uyacaksınız” dedi. Erdoğan şu anki çalışmalar Topçu Kışlası ile ilgili değil ancak biz o

Kışlayı yapacağız diyor. 12.48 Kurtuluş, Harbiye, Osmanbey’de polis Taksim’e ulaşmaya çalışanlara

saldırıyor, halk tencere tavalarla ses çıkarıp protesto ediyor 12.47 Taksim Hill’de direnişle ilgili

toplantı yapan kurum temsilcileri otelden çıkarken polisin gaz bombalı saldırısına uğradı, saldırıya uğrayanların

arasında DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da var 12.43 Polis, kitleye Fransız Konsolosluğu önünde

saldırdı. 12.36 Taksim Dayanışması, Kadir Topbaş ile görüşmesini devam eden polis şiddeti sebebiyle

iptal etti. Polis çekilmeden görüşme yapılmayacak halkevleridirenis2

12.34 Taksim’de Meydan’da Sıraselviler’de ara sokaklarda her yerde eylem var 12.26

Okmeydanı’ndan 200 kişi Taksim’e doğru yürüyüşe geçti 12.16 Halkevcilerin İstiklal’de “hükümet istifa”

pankartı ile başlattığı yürüyüşe yüzlerce kişi katılıyor halkevleridirenis 12.15 Mecidiyeköy’den Taksim’e ulaşmaya çalışan gruba gaz bombaları ile

saldırılıyor, Taksim tarafına geçemiyor 12.09 Taksim’de gaz ve su ile müdahale sürüyor

12.05 İstiklal Caddesi Galatasaray önünde “Fethullah’ın itleri yıldıramaz bizleri” sloganları atılıyor

taksimdirenis512.04 Hükümet tarafından ilk açıklama Arınç’tan “Burada AVM istemiyoruz diyenlere biber gazı sıkmak

yerine ikna edici çalışmalar yapılmasını faydalı görüyorum” 12.01 İstiklal’in tüm ara sokaklarında

polis toplu gördüğü herkese gaz atıyor 11.48 Taksim Dayanışma ve Gezi Parkı direnişini örgütleyen

kurumların ortak toplantısından 15.00’da tüm İstanbul’u Taksim Meydan’a çağırma kararı çıktı, ikinci ortak buluşma saat

19.00’da (çağrının yaygınlaştırılması isteniyor) 11.36 CHP İstanbul İl Başkanı sosyal medyada CHP’nin

bugün Kadıköy’de yapıldığı için tepki toplayan miting ile ilgili sosyal medyadan “Bugün saat 16’da Kadıköy’de

toplanıyoruz, Taksim’e yürüyoruz” diyerek çağrı yaptı 11.22 İstiklal Caddesi’nde en çok atılan

sloganlardan biri “satılmış medya istemiyoruz” 11.18 İstiklal Caddesi “AKP defol sokaklar bizim”,

“Hükümet istifa” sloganlarıyla inliyor 11.09 İstiklal’de sloganlarla direniş sürüyor, Meydan’da barikat

var istiklal1110son

11.00 İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu yaralı sayısının 500’ü aştığını açıkladı, tüm

saldırılara rağmen direniş sürüyor 10.56 Taksim’de direniş sürüyor, polis direniş nedeniyle geri

çekildi. Ana kitle Galatasaray’dan yürüyor. Fransız Konsolosluğu’nun önünde de bir topluluk var 10.52

İstiklal’de barikatların nasıl kurulacağına ilişkin çalışmalar başladı, direnişe hazırlanılıyor barikat 10.34 Taksim’de müdahale ve ara sokaklarda direniş sürüyor 10.17 Taksim’de

yaklaşık bin kişi var. Polis müdahale etti, direnişçiler yeniden toplanıyor 09.55 Halkevleri saat

11.00’da herkesi Taksim’e çağırıyor. Dün gece direnişe devam eden Halkevciler, aynı zamanda İstanbul mahallelerinde

Taksim çağrısını yaygınlaştırıyor 9.51 Bahçeşehir ve Koç Üniversitesi’nde sınavlar iptal, Bilgi

Üniversitesi’nde Taksim çatışmasından doğrudan sınavlara giden öğrenciler var 9.47 Polis Barbaros’tan

aşağıya yürüyor, halk pencerelerden “yeter” diye bağırıyor, saldırı sürüyor 09.42 Okmeydanı’nda halk

saat 11.00’da Mahmut Şevket Paşa Mahallesi sağlık ocağı önünde buluşacak ve Taksim’e yürüyecek 09.36

Polis Barbaros’ta ara sokaklara gaz bombası atıyor. 09.32 İstanbul Atatürk Havalimanı’nda

çevre illerden gelen takviye polisler var. 09.20 Polis Barbaros’un etrafında bekleyen insanlara gazla

saldırdı, kitle Yıldız’a doğru çekildi. 09.10 Taksim Meydanı’nda yaklaşık 300 kişi

bekliyor, önlerinde de polis barikatı… 09.09 Barbaros Bulvarı etrafında çatışmalar şimdilik durdu,

yüzlerce kişi bulvar çevresinde bekliyor. 09.02 Barbaros zırhlı araçlarla doldu, çatışmalar Yıldız’da

yoğunlaştı. Polis Bursa’da takviye biber gazı getirtiyor. 08.55 Barbaros’ta yoğun gazdan kaçan

eylemciler Beşiktaş’ın ara sokaklarına girdi.

istanbuldirenis2

Direniş polisi yordu, “emniyet” yerle bir.

08.49 Barbaros’ta çatışmalar nedeniyle trafik tamamen durdu. Eylemciler sosyal medya üzerinden su,

limon ve tıbbi destek çağrısı yapıyor.

Barbaros'ta halk otobüsü yolu kapattı

Barbaros’ta halk otobüsü yolu kapattı. TOMA’lar ilerleyemiyor.

08.45 Barbaros Bulvarı’nda polis ile kitle arasındaki çatışmalar sürüyor. Eylemciler yola barikatlar

kurmaya çalışıyor. 08.08 Beşiktaş gaza boğuldu, direniş sürüyor. 07.35 Boğaz

Köprüsü’nden geçen binlerce kişi Barbaros’a ulaştı. Gelenler polis saldırısıyla karşılaştı, çatışma büyüyor.

07.20 Beşiktaş Barbaros Bulvarı üzerinde polisin gaz bombalı saldırısına maruz kalan 1.500 kişi,

polisle çatışıyor. besiktas-barbaros-catisma07.15 Polis, Boğaz Köprüsü’nden gelenleri Beşiktaş Barbaros Bulvarı’nda bekleyenlere gaz bombası atıyor.

07.07 Kadıköy’den gelen halkın köprüden geçişi sürüyor. Beşiktaş Barbaros’ta da halk bir araya geldi.

07.00 İstanbul’da metrobüs ulaşımı yok. 06.12: Kadıköy’den Taksim’e yürüyen kitlenin

ön tarafı Boğaz Köprüsü’nü geçti. kadikoy-bogaz-kopru-gecisi 05.53 Kadıköy’den yola çıkan binlerce kişi Boğaziçi Köprüsü’nde.

05.37 Kitlenin köprüye ulaşmasına az kaldı. 05.28 Kadıköy’den yürüyüşe geçen binlerce

kişi Altunizade’ye vardı. Altunizade’ye varan kitlenin ucu görünmüyor. 05.12 Köprüde yürüyen kitle “Her

yer Taksim, her yer direniş” sloganlarını atıyor. 05.10 Kadıköy’den Taksim’e yürüyen kitle Çav Bella

söyleyerek yürüyor. 04.58 Kadıköy’den Taksim’e yürüyen kitlenin bir ucu Acıbadem’de bir ucu

Uzunçayır’da.

Binlerce İstanbullu, Kadıköy'den Taksim'e yürüyüşe geçti

Binlerce
İstanbullu, Kadıköy’den Taksim’e yürüyüşe geçti

04.57 Kadıköy’de binlerce kişi E-5’i trafiğe kapatarak Boğaziçi Köprüsü’ne doğru yürüyüşe geçti.

“Tayyip istifa” sloganları atılıyor. Araçlar da korna çalarak kitlenin boş bıraktığı tek şeritten ilerliyor.

04.53 İstiklal ve Taksim çevresinde binlerce kişi var. Polis saldırmaktan bitap düşmüş durumda ancak

eylemciler direnişlerine hız kesmeden devam ediyor. 04.41 Bostancı’daki eylemler devam ediyor.

04.40 Okmeydanı’nda 4 bin kişi şehir içi yolunu trafiğe kestikten sonra sabah saat 9.00’da tekrar bir

araya gelip Taksim’e yürüme kararı aldı. 04.34 Kadıköy’de farklı kollardan birleşerek büyüyen kitle

Şükrü Saraçoğlu stadının orada bir oylama yaptı. Kitlenin bir kısmı Kadıköy’e bir kısmı Boğaz Köprüsü’ne yürüdü.

Kadıköy’deki eylem hala sürüyor. 04.33 Üsküdar’da binlerce kişi, “Hükümet istifa”, “Her yer Taksim her

yer direniş” sloganları atarak, tencere tavalara vurarak Bağlarbaşı’na yürüyor. 04.30 15 bin kişi

köprüye doğru yeni gruplarla birleşerek yürüyor. 04.04 Sarıyer’de halk sokakta “Faşizme karşı omuz

omuza” sloganları atıyor. 04.01 Kadıköy’den yola çıkan kitle metrobüs yolundan Boğaziçi Köprüsü’ne

doğru yürüyor. İstanbul’daki polis saldırısının görüntülerinden kopruye-yuruyus 03.50 Tarlabaşı kentsel dönüşüm reklam panoları yandı. Polis

yangını zırhlı aracın suyuyla söndürdü. 03.48 Sarıyer’deki tencereli tavalı eylemde eski AKP İlçe

binası taşlandı. Camları kırıldı. 03.42 500 kişi Ataşehir AKP binası önünde toplandı.

03.40 Beşiktaş’ta polis saldırısı sürüyor. Polis pencerelerinden tencere tava çalan mahallelilere gaz

bombası atıyor. 03.35 Bir polis CHP Milletvekil Mahmut Tanal’a silah çekti. 03.25

Selimiye’de bütün Üsküdar tencere ve tava sesleriyle uyandırılıyor. 03.20 Kazancı Yokuşu’ndaki

yaralılar için bir evde sağlık istasyonu kuruldu. Gönüllü sağlık ekipleri İstiklal Caddesi’ndeki ilk sağ ve ilk sol İpek

sokakta. Sosyal medyada yaralıların İtalyan Hastanesi’ne taşınması söyleniyor. Gönüllü doktorlar hastanede bekliyor.

İstiklal Caddesi, Sadri Alışık Sokak’taki Hotel Residence yaralılar için her türlü yardımı yapacağını açıkladı.

Gümüşsuyu Askeri Hastanesi antiasit solüsyon ve astım ilacını ücretsiz dağıtıyor. 03.15 Beylikdüzü’nde

mahalleliler sokağa çıktı. Tencereli tavalı eylem sesleri yükseliyor. 03.05 Tophane’deki cadde

kenarında toplanan İslamcı gerici gruplar, Tophane’den geçen eylemcilere bıçaklarla saldırdı. Gericiler, “Recep Tayyip

Erdoğan” sloganları ile eylemcilere saldırıyor. 03.03 Beşiktaş’taki kitle Barbaros Bulvarı’na doğru

çekiliyor. 03.00 Beşiktaş’taki Başbakanlık Ofisi önünde toplanan binlerce kişiye polis gaz bombaları

ile saldırdı. Kitle eline geçirdiği ne varsa Başbakanlık Ofisi’ne “Hükümet istifa” sloganları atarak fırlatıyor.

02.55 Taksim Meydanı’nda yaklaşık bin kişi var. Polis her koldan saldırıyor. 02.51

Beşiktaş’ta 500 kişi kaldırım taşlarını kırdı. İnönü Stadı’nın önünde buluşan kalabalık, yolu trafiğe kapatarak Taksim’e

yürüyüşe geçti.

Taksim Meydanı'nda toplanan kalabalığa polis saldırdı

Taksim
Meydanı’nda toplanan kalabalığa polis saldırıyor

02.50 İçerenköy’de de yüzlerce kişi düdük tencere tavalarla sokağa çıktı. Araçlardan korna sesleri

yükseliyor. 02.41 Ataşehir’de mahalleliler tencereli, tavalı eylem yapıyor. 02.40

Erenköy’de de tencere, tava, korna, ıslık eylemleri başladı. 02.38 Bakırköy’de mahalleliler giderek

artıyor. Protestolar devam ediyor. 02.30 Üsküdar’da halk tencere ve tavalarla protesto gösterisi

yapıyor. 02.29 Avcılar tencere, tava sesleriyle inliyor. 02.25 Bakırköy’de, “Her yer

taksim her yer direniş” sloganları atılıyor. Mahalleliler pencerelerden destek vererek, sokağa çıkarak protesto ediyor.

02.18 Bakırköy’deki tencere tavalı protestolar devam ediyor. 02.15 Kadıköy’de binlerce

kişi, altı yolda bir araya geliyor. Yolu araç trafiğine kapatan kitle oturma eylemi yapıyor. Tencere ve tavalar, alkış

ve ıslıklarla protesto sürüyor. 02.12 Bütün Bostancı; ıslık, tencere, tava, korna sesleriyle çınlıyor

ve ışık açıp kapama eylemi yapılıyor. 02.11 Kadıköy Boğa heykelinin önünde 5 bin kişi “Tayyip istifa”

sloganlarıyla yürüyor. Bağdat Caddesi’ndeki kitleyle buluşmaya çalışıyor. 02.10 Okmeydanı’nda halk,

evlerden iniyor. 300 kişi Mahmut Şevket Paşa Sağlık Ocağı önünde buluştu. Kalabalık artıyor.

Ataşehir'de mahalleliler tencere tavalarla sokakta

Ataşehir’de
mahalleliler tencere tavalarla sokakta

02.04 Zincirlikuyu’da metrobüs yolu eylemciler tarafından kapatıldı. 02.01 Pangaltı’da

tencere ve tavalarla binlerce kişi Taksim’e doğru yürüyor. 01.54 Bütün Okmeydanı halkı, tencere, tava,

ıslık ve alkışlarla ses çıkarma eylemi yapıyor. 01.49 Beşiktaş’ta halk, eylemcilere destek olmak için

ışık yakıp söndürme eylemi yapıyor. 01.41 İstiklal’de çatışmalar sürüyor. Polis gaz atıyor. Eylemciler

direnişini sloganlarla sürdürüyor. 01.30 Garajİstanbul konser salonu da kapısını eylemcilere açtı.

01.28 İstiklal’de çatışmalar sürüyor. Polis gaz atıyor. Eylemciler direnişini sloganlarla sürdürüyor.

01.06 Beşiktaş’ta bir araya gelenlerin sayısı giderek arttı. Binlerce kişi “Hükümet istifa”, “Faşizme

karşı omuz omuza” sloganları atıyor. 01.05 Harbiye’deki Orduevi önündeki kitleye polis saldırdı.

00.53 Kadıköy’de toplanan yüzlerce kişi yolu kesti. Yürüyüşe başladı. 00.51 Boğa

Heykel’nde toplanan yüzlerce kişi, “Hükümet istifa”, “Tayyip istifa” sloganları atıyor. 00.50

Kurtuluş’ta baştan sona tencere tava sesleri yükseliyor. 00.48 Kurtuluş Pangaltı tarafında polis

helikopterinden ışık tutuluyor. 00.43 Kadıköy’den, “Her yer direniş her yer gezi”, Tarlabaşı’ndan “AKP

halka hesap verecek” sesleri yükseliyor. 00.40 İmam Adnan Sokak’tan Tünel’e kadar polis, bütün ara

sokaklardaki eylemcilerin üzerine gaz bombası atıyor. 00.35 Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin

önünde AKUT acil müdahale ekibi oluşturdu. 00.31 Şişli’deki Saint Michel Fransız Lisesi, kapılarını

eylemcilere açtı. 00.30 Şişli, Kurtuluş, Bakırköy ve Halkalı’da pencerelere çıkan halk, tencere ve

tavalara vurarak ıslık ve alkışlarla AKP faşizmini protesto ediyor. 00.20 Taksim’deki genelevler eylemcilere kapısını

açtı. Su ve limon dağıttı. 00.17 Harbiye’de ses bombası atılıyor. 00.15 Yüzlerce kişi

Tarlabaşı’nda.. 00.12 Başbakanlık Ofisi önünde trafik yavaşlatıldı. “Hükümet istifa” sloganları

atılıyor.

00.41 Taksim'deki direniş Beşiktaş'ta da sürüyor.

00.41 Taksim’deki direniş Beşiktaş’ta da sürüyor.

00.10 Polis Makina Mühendisleri Odası sokağında direnen kitleyi dağıttı. İmam Adnan ve Mis

Sokak’takilere de saldıran polis, ara sokaklarda toplanan eylemcileri dağıtmaya çalışıyor.

31 MAYIS

23.55 Başbakanlık ofisinin bulunduğu Beşiktaş korna sesleriyle yankılanıyor. 23.49

Beşiktaş’ta 200 kişilik bir grup Beşiktaş Meydan’da araçlardan kornalarını çalmalarını istiyor. Kitle,”Diktatör

Tayyi hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atıyor.

23.47 İHD, Asmalı Mescit’te dayanışma masası kurdu. 23.26 Eylemcilerin, Harbiye kolu

Gezi Parkı’na girdi. 23.21 Pangaltı’da yaklaşık 3 bin kişi toplandı. Cadde trafiğe kapatıldı.

23.10 Kapılarını direnişçilere açan Taksim Hill Otel içine gaz bombası atıldı. 23.08

Polis Nişantaşı’nda da halka saldırdı. 23.00 Hayat TV sürekli Taksim’den yayın yapıyor. 22.

47 “Direne direne kazanacağız” sloganları Taksim’i inletiyor. Eylemciler direnmeye devam etti.

22.38 Polis helikopterleri eylemcilerin üzerine gaz atıyor. 22.34 Taksim Dayanışması

bugün mücadeleye devam eden herkesi yarın 11’de Taksim Hill Otel’de yapılacak olan toplantıya çağırdı. 22.31

GS Lisesi, Harbiye Orduevi, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ve çevredeki oteller halka kapılarını açıyor.

22.28 Artı1 (+1) TV ve Halk TV dışında büyük TV kanallarının hiçbirinde Taksim haberi yok.

22.24 Polis helikopterleri Taksim üzerinde alçak uçuş yapıyor. 22.23 Makina

Mühendisleri Odası’nda çok sayıda yaralı. acil oksijen tüpü, göz damlası, ventolin isteniyor. 22.22

Ambulans şoförlerinin ifadesine göre, polis her yerde ambulansların önünü kesiyor. Bu nedenle Makina Mühendisleri

Odası’nın kurduğu revir dolup taşıyor. 22.14 Mecidiyeköy Cevahir AVM önünde de polis eylemcilere

saldırdı. 22.13 Kent Hareketleri ve İstanbul Barınma Hakkı Meclisi, Taksim’e gelemeyen mahallelilerin

bulundukları mahallelerde yapabildikleri eylemleri yapma çağrısında bulundu. 22.11 İstiklal’den,

“Faşizme karşı omuz omuza” sloganları yükseliyor. 22.09 Zırhlı araçlar nöbet değiştiriyor. İstiklal’deki

barikat bir molotofla tutuştu.22.02 Taksim’deki direniş 17’nci saati geride bıraktı.

İstiklal’de ve Pangaltı’da direniş sürüyor. İstanbullular, AKP faşizmine sonuna kadar direnmekte kararlı.

21.51 İstiklal’deki kitle, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları atıyor.

21.50 Pangaltı’daki kalabalık dağılmıyor. Muhalefetin bütün renkleri flamalarıyla, sloganlarıyla Taksim

yönüne ilerliyor. 21.41 Başına gaz bombası isabet eden bir üniversiteli kadın hastaneye kaldırıldı.

21.40 Polis saat 18.00’dan beri Makina Mühendisleri Odası’na çıkan sokağın başında bekliyor. Barikatın

öteki tarafında da eylemciler var. Çok sayıda yaralı geliyor. Ancak polis eylemcilerin direnişinden sokağın başını

aşamıyor.

21.40 "Buradayız gitmiyoruz"


21.40 “Buradayız gitmiyoruz”

21.27 Pangaaltı tekrar Taksim’e ilerlemeye başladı. “Hükümet istifa” sloganları yükseliyor. Yoldan

gecen araçlar da kornayla destek veriyor. 21.26 Makina Mühendisleri Odası’nın önündeki kitleye polis

sürekli gaz bombası atıyor. 21.24 Taksim’de direniş de dayanışma da büyüyor. Sosyal medya üzerinden

Taksim çevresinde yaşayanlar, eylemcilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere internet şifrelerini açıklıyor, evinin

adreslerinin veriyor. Bazı lokanta ve kafeler internet şifrelerini açıklıyor. Gümüşsuyu’nda da kapılara çıkan halk

eylemcilere süt, limon, sirke dağıtıyor. 21.21 Pangaltı’ya yığılan binlerce kişinin üstüne gaz

bombaları yağıyor, ambulanslar gidip geliyor. 21.18 Makina Mühendisleri Odası önündeki kitle

dağılmıyor. GS Lisesi’ne kadar uzanan müthiş bir kitle var. Odanın içinde bir revir oluşturuldu. Dakika başı odanın

kurduğu revire yaralı geliyor. Bir yaralı sedyeyle Taksim İlkyardım’a taşındı. 21.14 Pangaltı’da

binlerce kişi ara sokaklardan ana caddeye yürüdü Taksim’e ilerliyor. 21.07

İstiklal’deki kitle TOMA’nın üzerine yürüdü, zırhlı araç geri çekilmek zorunda kaldı. 21.05 TMMOB

Makina Mühendisleri Odası’nın sokağında toplanan gruba polis saldırdı. Çatışma sürüyor.

İstiklal’de eylemcilerle başa çıkamayan polis gaz bombalarını doğrudan insanların üzerine ateşliyor. Fotoğrafta
görülen bu zırhlı araç geri çekilmek zorunda kaldı

20.51 Pangaltı’da toplanan eylemcilere polis gaz bombası atıyor. 20.47 Harbiye Orduevi önünde de kalabalık giderek artıyor. 20.43 Taksim’de İstiklal ve bütün ara

sokaklar tıklım tıklım. 20.42 İstiklal’deki barikat çatışması canlı yayında. 20.34 Talimhane’deki

kitle gaza rağmen ayrılmıyor. “Tayyip’in itleri yıldıramaz bizleri” sloganları atılıyor. 20.20 İstiklal

Caddesi’ndeki çatışmada bir kadının başına gaz bombası isabet etti. Kadın TMMOB Makina Mühendisleri Odası binasına

kaldırıldı.

20.14 Vücudunun çeşitli yerlerine gaz bombası isabet edenler ara sokaklara taşınıyor.

20.12 Gazi Halkevi’nden Şafak Karaca yaralandı. Ambulans bekleniyor. 20.00 SDP İl

Yöneticisi Selim Polat’ın gözüne gaz bombası isabet etti. TKP İl Yöneticisi Kamil Tekerek de başından gaz bombası ile

yaralandı. 19.55 İstiklal’de polis barikatı dağıtıldı, kitle Taksim’e ilerliyor. 19.50 Polis meydan girişindeki kitle yaklaştıkça gaz atıyor.

Plastik mermi ve ses bombası da atıyor. Ama rüzgar kitleden yana. “AKP halka hesap verecek”, “Katil AKP”, “Tayyip

istifa” sloganları atılıyor. Kitlenin başı CHP binasından başlıyor, GS Lisesi’nini geçiyor. 19.48 Genç

Umut’tan Özkan G. gaz bombasının başına isabet etmesi nedeniyle yaralandı. Özkan G. Taksim İlkyardım’a başvuran 274’üncü

yaralı. 19.45 Taksim İlkyardım’dan meydana çıkan yolda çatışma çıktı. Gaz bombası bir eylemcinin

sırtına isabet etti. 19.43 Taksim İlkyardım’a peş peşe ambulanslar gitti. 19.41

Sırtını Alman Hastanesi’ne veren polis, Taksim İlkyardım’a doğru gaz bombası attı. Enerji-Sen Örgütlenme Uzmanı Süleyman

Keskin’in, yüzüne isabet eden gaz bombası sonucu yaralandığı öğrenildi. 19.40 İstiklal Caddesi’ndeki

polis, Taksim Meydan’a doğru geri adım attı. 19.38 Polisin fırlattığı gaz bombaları bazı canlı yayın

araçlarının camlarını kırdı. 19.26 TOMA İstiklal’e girdi. Eylemcilere tazyikli su sıkıyor.

19.20 Polis İstiklal’i gaza boğdu. Ancak, İstanbullular direnmeye devam ediyor. 19.15

Polis İstiklal Caddesi’ne sürekli ses bombası ve gaz bombası atıyor. Polis kalabalığı dağıtmaya çalışıyor ancak

kitle sürekli barikatı zorluyor. 19.07 Polis İstiklal Caddesi’ne tekrar saldırdı. Eylemciler polise

gazını iade ediyor. 18.54 İstiklal Caddesi hınca hınç dolu. Polisin saatler süren saldırısı İstanbul’a

sahip çıkanları yıldırmadı. 18.53 Polisin Taksim’e sıktığı gaz, Beşiktaş’tan hissedildi. Anadolu

yakasından motorla geçenler bile gazdan etkilendi. 18.52 İstiklal’de “Tayyip istifa” sloganları

durmuyor. hukumet-istifa-mansetlik-19-28 18.51 Polis kalabalığa gaz bombası ile saldırdı. Polisin saldırısı sürüyor.

18.50 Halkevleri, TKP, ESP, EMEP, Alınteri, TÖP, Kaldıraç, Liseli Genç Umut, Öğrenci Kolektifleri’nin

aralarında bulunduğu kalabalık flamalarıyla 19.00 buluşması için buluştu. Kitle, “Örgütlü bir halkı hiç bir kuvvet

yenemez” sloganları ile yürüyor. 18.40 İstiklal Caddesi, “Tayyip istifa” sloganları

ile inliyor. 18.34 Osmanbey metro alkışlarla inledi. Kalabalıklar Taksim’e 19.00 eylemine akıyor.

Kolektifler, "Metin Lokumcu ölümsüzdür" pankartıyla İstiklal'de yürüdü.

Kolektifler, “Metin Lokumcu ölümsüzdür” pankartıyla İstiklal’de yürüdü.

18.30 Öğrenci Kolektifleri, “Metin Lokumcu ölümsüzdür” pankartıyla İstiklal’de yürüdü.

18.25 GS Lisesi’nin önünde açılan resim sergisi eylemciler tarafından barikata taşınıyor.

18.22 Taksim İlkyardım’daki acil servisin içerisinde de gaz etkilenenler var. Gazın etkisi hastaneyi

kuşatmış durumda. 18.20 GS Lisesi’ne kadar panzerler var. Akrepler ara sokaklara giriyor gaz sıkıyor.

18.15 İstiklal’de toplanan kalabalık meydana kadar ulaşmıştı ancak polis gaz ve tazyikli su ile yine

saldırdı. Panzer eylemcilerin peşinden İmam Adnan Sokak’a girdi. 18.01 İstanbul 6. İdare Mahkemesi

bugün (31 Mayıs 2013) AKP’nin Taksim Gezi Parkı’na yapmak istediği Topçu Kışlası inşaatı adlı AVM, residence projesi ile

ile ilgili geçici yürütmeyi durdurma kararı verdi. 18.00 İstiklal Caddesi’ne polis saldırıyor.

Eylemciler İstiklal’i barikatla kapatıyor. 17.54 Polis İstiklal Caddesi’nin tam ortasında duruyordu.

Ara sokaklardan bir araya gelen eylemciler İstiklal’i doldurdu. Eylemciler sloganlarla meydana doğru yürüyor. 17.45 Polis

Sine-Sen’in bulunduğu sokaktaki eylemcilere saldırdı. 17.28 Mis Sokak ile Büyükparmakkapı

sokakta toplananlara polis saldırdı. Polisinin Galatasaray Lisesi tarafında saldırısı sürüyor. 17.23

Polis, üzerinde taraftar forması olanları da gözaltına alıyor. 17.10 İstiklal Caddesi’nde eylemciler

bir araya geliyor. Polis, Taksim Meydanı’ndan Sıraselviler Caddesi’ne doğru tazyikli su ve gaz bombasıyla saldırdı.

16.25 Meydanı polis ve panzer kuşatmış durumda. Görgü tanıklarına göre, son saldırıdan hemen önce Gezi

Parkı’ndaki taşeron belediye işçileri Park’ta dışarıya çıkarıldı. Gezi Parkı’nın merdivenlerine sivil polis dizildi.

Sivil polise gaz maskesi verildi. 16.20 Polis meydan çevresindeki kafelere girip, gözaltı yapmaya

çalışıyor. Polis, bazı mekanlara gaz da sıktı. 15.52 Taksim Meydan’da gözaltılar başladı.

15.51 Mısırlı Lugna, ameliyattan çıktı, yoğun bakıma alındı. 15.50 Taksim Meydan’da

toplanan kalabalığa polis saldırdı. Meydanda toplananların dibine kadar giren panzer su sıktı. Görgü tanıklarına göre,

polis bir kişiyi gözaltına aldı. 15.43 Polis Taksim’e doğru harekete geçti. 15.38

Tarlabaşı’nda polis gaz sıkmaya devam ediyor. Meydanda da kalabalık sloganlarla bekliyor. 15.17 Taksim

Meydanı’ndaki kalabalık 300 kişiyi aştı. Kitle, “Taksim bizim, İstanbul bizim” sloganları atıyor. 15.15

Taksim İlkyardım Hastanesi’nin arka sokaklarında bir polis aracı tahrip edildi. 15.14 Taksim Meydan’da

toplanan yüzlerce kişi, “Katil polis”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını atıyor. 15.09 Taksim

Meydan’daki bir TOMA gelen geçen herkese su sıkıyor. 15.07 CHP Milletvekilleri meydanda açıklama

yapıyor. Tarlabaşı’nda çatışma sürüyor. 14.55 Aralarında Milletvekili İlhan Cihaner, Gürsel Tekin,

Melda Onur, Sanatçı Hilmi Yarayıcı, Halkevleri MYK Üyesi Özge Ozan ve Çatalca, Sarıyer, Beşiktaş belediye başkanlarının

da bulunduğu 50-60 kişilik bir grup meydandan toplandı. 14.34 Taksim-Kabataş funiküler hattı ulaşıma

kapatıldı. Güvenliklerle yolcular arasında tartışma sürüyor. 14.28 Polis Kazancı Yokuşu’na

tazyikli su sıkıyor. 14.26 İstiklal’de aralarında taraftar gruplarının da olduğu büyük bir

kalabalık toplandı. Polis saldırdı. 20130531_142701

14.25 Polisin sıktığı plastik mermi ile yaralanan yaşlı adamın hiper tansiyonu olduğu öğrenildi. Tıp

öğrencilerinin müdahalesinin ardından, yaşlı adam Taksim İlkyardım’a kaldırılıyor. Tıp öğrencileri kafeleri dolaşarak

yaralılara ve gazdan etkilenenlere yardımcı oluyor. 14.20 Polis İstiklal Caddesi’ne gaz bombası attı.

Çatışma İstiklal’de devam ediyor. Görgü tanıklarına göre, polisin sıktığı plastik mermi ile kulağından yaralanan bir

yaşlı Starbuck’a götürüldü. 14.17 Tıp öğrencileri yaralılara yardım etmek için Taksim İlkyardım

Hastanesi’nde. 14.16 Eylemciler, Starbuck önünde ve metro çıkışında yeniden toplandı.

Polis gaz, tazyikli su ve plastik mermi ile saldırdı. Toplanmalar devam ediyor. 14.11 Taksim

Meydanı’nın etrafına dağılan eylemciler tekrar bir araya geliyor. Eylemciler, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya

hiç birimiz” sloganları atıyor. 14.05 İşe gittiğini söyleyen kanser hastası bir erkek, polis tarafından

darp edildi. Taksim İlkyardım Hastanesi’nde tedavi altına alındı. 13.59 Taksim Metrosu’nun en alt

katına kadar gaz bombası atıldı. Görgü tanıklarına göre, metro içinde durumu ağır olan 10 yaralı var.

13.57 Taksim İlkyardım’da Mısırlı Lugna adında bir kadının durumunun ağır olduğu, kadının ameliyata

alındığı öğrenildi. geziparki18

13.56 Kafelerden çıkanlar, “Kahrolsun AKP diktatörlüğü” sloganları atıyor. İstiklal Caddesi’ne de

saldırı oldu. Saldırı Tarlabaşı’nda devam ediyor. 13.50 Taksim Meydan’da çatışma devam ediyor. İstiklal

Caddesi’nde bir gruba da gaz atıldı. Polis meydanda gördüğü herkese gaz atıyor. Tarlabaşı tarafını tutan polis,

Gümüşsuyu yönündekilere de su ve gazlarla saldırıyor. Kazancı Yokuşu’da ve Gümüşsuyu tarafını polis gaza boğdu.

13.43 Taksim Meydan’ında çatışma sürüyor. Polis İstiklal Caddesi’nde herkese saldırıyor. Metrodan çıkan

insanlara bile saldırı var. 13.42 Taksim İlkyardım’da onlarca yaralı var. Hastaneye ambulans

çağrılıyor. 13.40 Taksim İlkyardım Hastane’sinin kapısının önünde 1o dan fazla yaralı bekliyor. Gazdan

etkilenen Sırrı Süreyya Önder de hastane önünde. 13.33 Çatışma Taksim Meydanı’nda sürüyor.

13.31 Polis saldırıdan korunmak isteyen eylemcilerin sığındığı yerlere de saldırıyor. The Marmara

Otel’in çevresindeki eylemcilere polisin saldırısı sürüyor. 13.28 Çoğu eylemci Taksim Metro istasyonu

içindeki sergi salonuna girdi. Polis saldırısı sürüyor 13.25 Polis eylemcileri hedef alarak plastik

mermilerle saldırıyor. 13.20 DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu basın açıklamasını yaparken polis gaz

bombasıyla üç koldan saldırdı.

Polisin saat 13.00'da yapılan açıklama sırasındaki saldırısı

Polisin saat
13.00’da yapılan açıklama sırasındaki saldırısı

13.05 DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Levent Tüzel,

Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman, İstanbul Tabip Odası Başkanı Taner Gören, Limter-İş Genel Başkanı Kamber Saygılı da

meydanda. Basın açıklamasını Arzu Çerkezoğlu yapıyor. “Direne direne kazanacağız sloganları” atılıyor. diskbaskanlarkurulu 13.01 DİSK önlükleriyle, pankartlarıyla Taksim Meydan’a geldi.

“Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları atılıyor. 13.00 Binlerce kişi “Ampul

Tayyip, tüccar Tayyip” sloganları atıyor. 12.50 Polis kasklarını takıp çıkarıyor. Kitle ise giderek

kalabalıklaşıyor. Saat 13.00’daki açıklama bekleniyor. 12.20 İstiklal Caddesi’nin girişini çevik kuvvet

kapattı. Cadde girişinde iki TOMA var. Cadde girişine çevik kuvvet yığılıyor. 12.18 Divan Otel’den

Taksim Meydan’a yürüyen kalabalık oturma eylemi başlattı. Polis eylemcilerin etrafını sarmış durumda. Tramvay durağında,

oturma eylemi yapan kitle DİSK’in çağrısı ile yapılacak açıklama saatini bekliyor. 12.04 Divan Otel

önünde toplanan kalabalık, Taksim Meydanı’na alkışlarla yürüyor. 11.52 Eylemciler oldukça öfkeli. Bir

eylemci, “Roboski’nin katili kimse Reyhanlı’nın katili kimse burada saldıranlar da odur. Direne direne kazanacağız”

dedi. 11.50 Sırrı Süreyya Önder Divan Otel önünde bir açıklama yaptı. Önder, “Belediyenin kamyonlarıyla

polis taşımak hangi hukuk, polise zabıta kıyafeti giydirmek hangi hukuk? Kaç gündür aynı soruyu soruyoruz, belediye

başkanı, vali nerede? Bir sürü gerzek belediye başkanı adaylığını açıklıyor onlar nerede? Onların hepsini halk

tükürükleriyle boğacak” dedi. 11.39 Divan Otel önünde eylemciler tekrar toplanmaya başladı. Polis

eylemcilerin oturduğu merdiveni kuşatmış durumda. Bir eylemci polis barikatının önünde akordeon çalıyor.

11.07 Divan Otel önünde toplanan eylemcilere polis gaz ve tazyikli suyla tekrar saldırdı. Polis,

eylemcileri Şişli yönüne Hilton Otel’e doğru sürmeye çalışıyor. Hilton Otel’in önünde de polis barikatı var.

11.00 Taksim-Şişli-Tarlabaşı-Gümüşsuyu çevresine dağılan eylemciler Divan önünde toplanıyor.

10.50 Divan Otel önünde yaklaşık 150 kişi toplandı. Kalabalık, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”

sloganları atıyor. 10.45 Eylemcilerin bir kısmı Harbiye’den Tarlabaşı tarafına geçti. Polis eylemcileri

kovalıyor. Gezi Parkı’nın etrafından sloganlar yükseliyor. Gazeteci Ahmet Şık’ın başına gaz bımbası isabet etti. Şık’ın

başının çatladığı söyleniyor. 10.40 Çatışmanın ardından Divan Otel önünde tekrar toplanıldı.

Turistlerin, çocukların oteldeki insanların olduğu oturan kalabalığa polis vahşice saldırdı. Saldırının ardından Divan

Otel’e çok sayıda insan girdi. 10.34 Polis Gezi Parkı çevresini gaza boğdu. Araç kullanan bir sürücü,

biber gazının etkisiyle aracını kullanamadı. 10.31 Polis saldırısı sürüyor. Gezi Parkı ve Maçka Parkı

arasındaki alanda polisin attığı biber gazı nedeniyle yangın çıktı. Polis kendi çıkardığı yangını söndürdü.

10.24 Gezi Parkı’na giren eylemcilere polis saldırdı. Polis biber gazıyla kalabalığa saldırmaya devam

ediyor. 10.20 Basın açıklamasının ardından kitle Gezi Parkı’nın etrafına kurulan barikatları yıktı.

Eylemciler Park’a girdi. 10.15 İlhan Cihaner bir konuşma yaptı. Cihaner konuşmasını, “Taksim bizim

İstanbul bizim” sloganıyla bitirdi. 10.11 İstanbullular, “Hükümet istifa” sloganları atıyor.

10.10 Divan Otel önünde yapılan basın açıklamasına katılan İstanbullular, “Bu daha başlangıç,

mücadeleye devam” sloganları atıyor. Demirdizen basın açıklamasında, bir kişinin bacağının kırıldığını, 6 kafa travması

olduğunu belirtti. Bacağı kırılan kişi bir öğretmen. Demirdizen, “AKP, toplum sağlığını tehdit ediyor” dedi.

10.07 Divan Otel’in önüne insanlar akıyor. Korna çalmadan gecen taksi otobüs minibüs özel araç yok.

10.00 Taksim Dayanışması’nın çağrısı üzerine Divan Otel önünde bir araya gelenler basın açıklamasına

başladı. Basın açıklamasını yapan Hüseyin Demirdizen, “Topbaş emir kulu olmuştur. İstifa etmelidir” dedi. Ayrıca

saldırının Tayyip Erdoğan’ın emriyle gerçekleştirildiğini söyledi. 09.40 Mete Caddesi üzerinde yaklaşık

250 kişi toplandı. Araçlarla geçenler de eylemcilere korna çalarak destek veriyor. 09.10 Gezi Parkı’nın

etrafına kurulan bariyerleri polis kurmuyor, taşeron belediye işçilerine kurduruyor. 09.07 Parka giriş

tamamen kapatıldı. 09.05 Gezi Parkı’nın yanında bir grup akordeonlari ve alkışları ile saldırıyı

protesto ediyor. 08.55 Polis Gezi Parkı etrafındaki bütün gruplara su ve gazla saldırmaya devam ediyor.

08.45 Taksim Gezi Parkı yanında kahvaltı edenlere polis panzerlerle saldırdı. Bu saldırıyı görenler,

araçlarıyla yolu kapattı. Saldırıyı protesto etti. Polis, Taskışla yerleşkesi önüne kadar kahvaltı edenlere saldırdı.

08.30 Gezi Parkı’na polis saldırısı sırasında duvardan atlayanların üzerine duvar çöktü. Bu nedenle

birçok eylemci yaralandı. Taksim İlkyardım’a saldırıdan itibaren 60 tane yaralı başvurdu. 08.20 Taksim

İlk Yardım Hastanesi’inde onlarca yaralı var. Bir kişinin iki omzu da kırık. Bir kişinin köprücük kemiği kırık. Ve

onlarca dikişi var. 08.10 AKP faşizmine karşı Gezi Parkı’nı savunanlar polis terörünü protesto etmek

için saat 10’da Taksim’de Divan Otel’in önünde olmaya çağırıyor. 08.05 Polis Gezi Parkı’na tüm

girisleri kurduğu bariyerlerle kapatıyor. 07.37 Kitlenin bir kısmı yavaş yavaş topanırken, bir kısmı da

ara sokaklarda polisle karşı karşıya gelmeye devam ediyor. 07.12 Yaralanan eylemcilerin bazıları Taksim

İlk Yardım Hastanesi’ne kaldırıldı. 06.59 Parka kamyonlarla yeni bariyerler getirildi. 06.26

Çatışmalar tamamen sona erdi. Ara sokaklara dağılan eylemciler, buluşmaya çalışıyor. 06.19

Gezi Parkı tamamen boşaltılırken, ara sokaklarda çatışmalar sürüyor. Pek çok yaralının olduğu bilgisi ulaşıyor.

05. 53 Gezi Parkı için AKP faşizmine direnenler şu anda Elmadağ ve İstiklal Caddesi’nde polis

TOMA’larla saldırıya devam ediyor. 05.40 Taksim Meydan’da da gaz bulutu var. 05.34

Taşkışla önündeki ana kitle Elmadağ tarafına ana caddeye doğru çıkıyor, polis saldırısı sürüyor. 05.27

Parkın içine ve çevresine gaz bombaları atılmaya devam ediyor. Parkta bulunan milletvekili İlhan Cihaner Vali ve Emniyet

Müdürü’nün telefonları açmadığını açıklıyor. Taşkışla önünde çatışmalar sürüyor. 05.18 Polis, yoğun

saldırı ile Parkı işgal etmeye çalışıyor, kitle Taşkışla önünde birikiyor. 05.14 Polis çadırları

topluyor, gaz bombaları atılmaya devam ediyor. Divan otelin önünden TOMA ile su sıkılıyor. 04.57 Taksim

Meydan ve Elmadağ tarafından parka girmeye çalışan polis parkı gaz bombasına boğdu.
Sendika.Org

https://www.sendika.org/2013/06/disk-kesk-tmmob-ttb-ve-tdb-17-haziranda-is-birakiyor/

Gezi Parkı’ndan başlayan halk direnişini şiddetle, yalanla, sansürle bastıramayan AKP şimdi de iktidarına karşı sokağa çıkan milyonları  polis operasyonları  ile tehdit etmeye ve  engellemeye çalışıyor. 23 gündür süren direniş AKP’nin tüm saldırı biçimlerine, taktiklerine karşı devam etti.

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur