KESK ve DİSK, AKP faşizmine karşı grevde (dakika dakika)

Taksim Gezi Parkı’na dozerlerin girmesiyle başlayan eylemler ülke çapında isyana dönüştü. KESK ve DİSK’in çağrısıyla yüz binlerce emekçi tüm Türkiye’de  AKP faşizmine karşı alanlara çıktı, “Tayyip istifa” dedi. Ankara’da polis şarkılar türküler söyleyip halay çeken kitleye saldırdı. Yaralılar var. 

21.41 Niğde’de sağanak yağmura rağmen eylem sürüyor.

21.39 Niğde’de oturma eylemi devam ediyor. KESK getirdiği kumanyaları eylemcilere dağıttı.

20.26 Vatan gazetesinden Çınar Özer’in Twitter’dan paylaştığı bilgiye göre polis, Kızılay Meydanı’na yaptığı saldırıdan sonra “Ankara halkı müdahalemiz bitmiştir. Normal yaşantınıza dönebilirsiniz” anonsu yaptı.

20.15 Sakarya Caddesi ve çevresinde gaz bombalı çatışmalar sürüyor.

20.13 Sivil polisler, Kızılay’ın ara sokaklarındaki küçük gruplara ve 96′lar Köprüsü çevresinde gözaltı yapmaya başladı.

20.05 Kızılay Meydanı’ndaki Kızılay AVM önünde bir grup “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıyor. TOMA gruba tazyikli su sıkıyor. Öte yandan meydanda bir kişi sara krizi geçirdi. Yaralı için ambulans geldi.

20.04 Atatürk Bulvarı’ndaki grup, polisin açmak istediği trafiği yeniden kesti.

19.58 Polis, Ziya Gökalp’te çoğunluğunu lise ve üniversitelilerin oluşturduğu kitleye Kolej ve Kurtuluş’a kadar saldırdı. Öğrencilerin bir kısmı Cebeci Yerleşkesi’ne, bir kısmı da Hacettpee Üniversitesi’ne sığındı.

19.46 Ordu’da KESK binası önünde başlayan yürüyüş Fidangör Caddesi’nde devam etti. 500 kişilik grup, polis şiddetini ve baskıları protesto etmek için oturma eylemi yaptı. Ardından Tahıl Pazarı’na giderek halay çeken grup, basın açıklaması ile eylemini sonlandırdı.

19.40 Kızılay gaz bulutu altında kaldı. Ziya Gökalp Caddesi ve Sakarya caddeleriyle Atatürk bulvarında çatışmalar var.

19.29 Kızılay’ın dört bir yanında çatışmalar başladı. Saldırının birdenbire gerçekleşmesi nedeniyle yaralananlar var.

ankara

19.12 Binlerce kişi Kızılay Meydanı’nda şarkılar türküler söyleyip halaylar çekerken TOMA’lar, akrepler ve yüzlerce çevik kuvvet polisi tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırdı. Çatışma başladı.

 

daksim

 

19.10 Ankara’da emekçilerin grevlerini sürdürüdüğü Kızılay Meydanı’na polis saldırdı.

18.37 Çanakkale’de Eğitim-Sen, TÜMBEL-SEN ve DİSK’in çağrısıyla saat 11.30’da Onsekiz Mart İlkokulu önünde binlerce kişi toplandı. Eğitim-İş, Halkevleri, Liseli Genç Umut, Öğrenci Kolektifleri, TKP, EMEP ve diğer gençlik örgütleri de alandaydı. Kitle, yolları trafiğe kapatarak yürüdü. Kitle, Emniyet Müdürlüğü önünden geçerken “ Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız, ya siz” sloganını attı. Saat 13.00’da Cumhuriyet Meydanı’na gelen kitle burada yaptığı açıklamayla AKP’nin politikalarını ve polis şiddetini protesto etti. Emekçiler, ülkenin dört bir yanında direnenlere selam gönderdi.

18.24 Sivas’ta grev sabah saat 10’da iki farklı noktada alan çıkılmasıyla başladı. İlk etkinlik Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi önünde başladı. Hastane önündeki basın açıklamasına yoğun katılım oldu. Ardından kent merkezinde kitlesel bir basın açıklaması yapıldı. Kent meydanında büyük bir grev çadırı kuruldu.

18.10 Ankara’da grev, konserler, şiir dinletileriyle sürecek. “Akün ve Şinasi Sahnesi kapanmasın” diyen tiyatrocular, Mimarlar Odası’ndan temsilciler, Barınma Hakkı Meclisi, taşeronlaştırmaya karşı direnen işçiler kurulan kürsüde söz alacak.

18.03 Afyon’da KESK üyeleri Eğitim Sen binası önünde toplandı. Yaklaşık 200 kişi yolu trafiğe kapatarak sloganlarla Anıtpark’a doğru yürüyüşe geçti. “Faşizme karşı omuz omuza”, “Genel grev, genel direniş”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarının atıldığı eylemde, Anıtpark’ta yapılan açıklamanın ardından yeniden yürüyüşe geçildi. Yolda yürünmesine izin vermeyen polis KESK üyelerine saldırdı. Polis saldırısı sonrasında oturma eylemi yapan KESK üyeleri kaldırımda yürümeyü kabul etmedi. Polis bir süre sonra geri çekildi, KESK üyeleri yürüyüşlerini sürdürdü.Eylem, Eğitim-Sen binası önünde yapılan eylemin ardından son buldu.

afyon2

Afyon’da polis KESK’lilere saldırdı. KESK’liler barikatı aştı.

17.58 KESK Çorum Şubeler Platformu, Özdoğanlar Kavşağında 11.00’da toplandı. TMMOB de burada alana katıldı. Çorum Emek ve Demokrasi örgütleri ve halkın desteğiyle oluşturulan kortej Pir Baba Çamlığı’na doğru sloganlar eşliğinde yürüdü. Burada bir basın açıklaması yapıldı ve bir süre oturma eylemi gerçekleştirildi.

17.49 Ankara’da Başbakanlık yakınında kurulan polis barikatındaki polisler Kızılay Meydanı’ndaki kitleye dağılmalarını söylüyor. Kızılay Meydanı’nda grev sürüyor.

17.34 Niğde’de halkın Hükümet Meydanı’ndaki oturma eylemi sürüyor. KESK korteji de alana geldi. Basın açıklaması okundu.

17.00 Mersin’de binlerce kamu emekçisi Defterdarlık binası önünde toplanıp Hastane Caddesi üzerinden, İstiklal Caddesi’ne ve oradan da Taş Bina önüne yüründü. Taş Bina önünde gerçekleştirilen oturma eylemi sona erdi.

16.25 Ankara’da kamu emekçileri Kızılay Meydanı’nda halaylarla, sloganlarla bekleyişini sürdürüyor. Halkevleri, “Ekmeğini suyunu, hırkanı çadırını al gel” diyerek tüm Ankaralıları Kızılay Meydanı’na çağırıyor.

16.16 Bolu’da KESK’in düzenlediği grevde öğretim görevleri, öğretmenler, sağlık emekçileri ve demokratik kitle örgütleri Taksim için birleşerek bir basın açıklaması düzenledi. Taksim’deki direnişe selam yollandı.

15.45 Uşak’ta bine yakın KESK üyesi, Uşak Endüstri Meslek Lisesi önünde grev pankartını açarak yürüyüşlerine başladı, Atatürk Anıtı’na yürüdü. Eylemde Türkiye’de yaşanan polis şiddeti kınandı ve Taksim’e selam gönderildi. Torba yasa hazırlıkları sloganlarla protesto edildi.

15.27 Zonguldak Çaycuma’da Eğitim Sen, SES ve BTS üyleri iş bıraktı. Çaycuma Çarşı Meydanı’nda yapılan eylemin ardından alkış ve sloganlarla Atatürk Anıtı’na kadar yüründü. Yürüyüş sırasında bir sürücü aracını KESK üyelerinin üzerine sürdü. Eğitim Sen üyesi bir öğretmen dizlerinden hafif şekilde yaralandı. KESK yöneticilerin sağduyulu çabalarıyla provakasyon boşa çıkarıldı.

15.22 İzmir’de hastane önlerinde buluşan sağlık emekçileri, vergi daireleri önünde buluşan büro emekçileri, okullarının önünde buluşan eğpitim emekçilerinin Gündoğdu Meydanı’na yürüyüşü sürüyor. On binlerce emekçi alanda, on binlercesi de alana yürümeye devam ediyor.

15.17 Trabzon’da Valilik önünde toplanan KESK üyeleri eyleme horonlarla başladı. Halkevleri, ÖDP, TKP, Öğrenci Kolektifleri ve Gençlik Muhalefeti de greve destek verdi. Valilik önünden başlayan yürüyüş Trabzon Meydan Park’ta son buldu. Yürüyüş boyunca “Hükümet istifa” sloganları sık sık atıldı. Balkonlardan yürüyüşü izleyenler alkışlarıyla eyleme destek verdi.

Trabzon'da kamu emekçileri alanda.

Trabzon’da kamu emekçileri alanda.

15.07 İzmir’de on binlerce kişi Gündoğdu Meydanı’nda. KESK, DİSK ve Belediye-İş üyeleri “Faşizme karşı omuz omuza” sloganını haykırıyor.

15.06 KESK üyeleri Taksim Meydanı’nı doldurdu, “KESK’li tutsaklar onurumuzdur” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını atıyor.

14.52 Siirt’te iki gündür grevde olan KESK’li emekçiler, bugün saat 11.00’de KESK binası önünde toplandı. Güres Caddesi boyunca sloganlar eşliğinde yürüyen emekçiler Kızılay İşhanı önünde basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada Taksim’de ve tüm ülkede yapılan saldırılar kınandı. Eylemde sık sık “Her yer Taksim her yer direniş” sloganı atıldı.

14.47 Kocaeli’nde binlerce emekçi Merkez Bankası önüne bir araya gelerek Yürüyüş Yolu üzerinden İnsan Hakları Anıtı’na yürüdü. İnsan Hakları Anıtı’nda kamu emekçilerinin grevi halaylarla sürüyor.

Siirt'te kamu emekçileri grevdeydi.

Siirt’te kamu emekçileri grevdeydi.

14.39 Eğitim Sen Bafra Temsilciliği önünden başlayan yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan basın açıklaması ile son buldu.

14.33 İstanbul’da DİSK Genel Başkanı Kani Beko basın açıklamasını okudu. DİSK üyeleri Gezi Parkı’na geçti. Onbinlerce KESK üyesi, TMMOB üyeleri, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler Taksim’e doğru yürüyüşünü sürdürüyor. Hava-İş üyesi yüzlerce kişi Gezi Parkı’na geldi.

14.12 İstanbul’da on binlerce KESK üyesi Tarlabaşı Bulvarı’ndan Taksim’e doğru ilerliyor. KESK üyeleri “Çapulcular burada, Tayyip nerede?”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atıyor.

on binlerce KESK üyesi "Çapulcular burada Tayyip nerede" sloganı atıyor.

on binlerce KESK üyesi “Çapulcular burada Tayyip nerede” sloganı atıyor.

14.07 Antakya’da Doğuş Okulları önünde buluşan KESK üyeleri Aalen Alanı’na doğru yürüyüşe geçti. bini aşkın KESK üyesinin yürüyüşüne balkonlarından tencere ve tavalarına vurarak destek verenler var. Araçlar kornalarıyla destekliyor. “Abdullah Cömert ölümsüzdür” sloganı atılıyor. 14.00 DİSK Taksim Meydanı’nda meşaleler yaktı ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atıyor. 13.58 İstanbul Üniversitesi boykot ilan ederek Taksim’e yürüyor. Halkın katılımıyla beraber Unkapanı Köprüsü dolmuş durumda. 13.50 DİSK, Taksim Meydanı’na girdi. 1 Mayıs’ın rövanşını aldı. DİSK üyeleri Kazancı Yokuşu’nun yanına geldiklerinde 1977’deki katliamda hayatını kaybeden emekçileri anmak için bir dakikalık saygı duruşu yaptı. DİSK üyelerinin yumrukları havadaydı.

giresun-kesk-grev

Giresun’da kamu emekçileri eylemde.

13.48 Giresun’da KESK binası önünde bir araya gelen yüzlerce kamu emekçisi Atatürk Meydanı’na ulaştı. Yürüyüş boyunca “Her yer taksim her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Taşerona hayır” sloganları atıldı. Yürüyüş sırasında çevredekiler kornayla, balkonlardan alkışlarla, ıslıklarla destek verdi. 13.41 İstanbul’da DİSK kortejinin önü Gezi Parkı’na ulaştı. 13.33 Üniversiteliler Kızılay Meydanı’ndaki çöpleri temizliyor. 13.32 ODTÜ’lü öğrenciler alan girerken büyük alkış aldı. Kızılay Meydanı’nda on binlerce kişi “Hükümet istifa” sloganı atıyor. 13.31 GİMA binasına “Tek yol sokak, tek yol devrim” yazılı Metin Lokumcu resminin olduğu büyük bir pankart asıldı.

DİSK'in Taksim yürüyüşü.

DİSK’in Taksim yürüyüşü.

13.18 Diyarbakır’da grev halaylarla sürüyor. Gençler eyleme yoğun bir katılım gösteriyor. 13.09 İstanbul’da binlerce emekçiyle başlayan yürüyüşe katılım giderek artıyor. On binlerce emekçi Taksim’e yürüyor. Balkonlara çıkanlar tencere ve tavaları birbirine vurarak ses çıkarıyor, eyleme katılım giderek artıyor. 13.00 İstanbul’da binlerce emekçiden oluşan DİSK kortejine çevredekilerden yoğun katılım ve destek var. DİSK’in tüm sendikaları, İstanbul Tabip Odası ve sosyalistler kortejde ye alıyor. Halaskar Gazi Caddesi’ni trafiğe kapatan binlerce emekçi “Tayyip istifa”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını atıyor.

Ağrı'da DİSK, KESK ve TTB tarafından gerçekleştirilen greve katılım yoğun oldu. Ağrı DEvlet Hastanesi boştu.

Ağrı’da DİSK, KESK ve TTB tarafından gerçekleştirilen greve katılım yoğun oldu. Ağrı DEvlet Hastanesi boştu.

12.52 Bursa’da kamu emekçileri Setbaşı’nda buluşup Şehreküstü’ye yürüdü. 12.49 İstanbul DİSK önü giderek kalabalıklaşıyor, Sosyal-İş de alana geldi. Emekçiler “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atıyor. 12.42 İstanbul Şişli’deki DİSK binası önünde binlerce emekçi bir araya geldi. Genel-İş, Birleşik Metal-İş, Nakliyat-İş, Devrimci Sağlık-İş, Basın-İş, Sine-Sen, Bank-Sen, Gıda-İş, Enerji-Sen, Limter-İş, TEKSTİL pankartlarını açtı. İşçiler “Genel grev genel direniş” sloganı atıyor. 12.40 Ankara Kızılay’da emekçiler havai fişeklerle kutlama yapıyor. 12.35 Ankara’da binlerce kamu emekçisi Kızılay’a girdi. Emekçilerin alana girişi sürüyor. Emekçiler Taksim, Dersim ve Antakya’ya selam gönderdi.

antakya-kesk-grev

Antakya’da binlerce emekçi Aalen alanı’nda.

12.20 Dersim’de yüzlerce emekçi kişi kent meydanında bir araya geldi. Emekçilerin AKP faşizmine karşı gerçekleştirdikleri miting sona erdi. 12.10 Ankara’da AÜ Dikimevi Kampüsü’nden gelen akademisyenlerle Cebeci Kampüsü’nden çıkan akademisyenler buluştu. Binlerce akademisyen Kızılay’a yürüyor.

SES üyeleri Kızılay'a girerken.

SES üyeleri Kızılay’a girerken.

12.08 BES Ankara 2 Nolu Şube sabahın erken saatlerinden itibaren Ulus Vergi Dairesi önünde buluşmaya başladı. Greve katılım yüzde 100’e yakın gerçekleşti. Ulus’tan Kızılay’a doğru yürüyen BES’liler, Ankara Adliyesi’ndeki büro emekçileri ve avukatlarla birleşti. Toplam sayısı bini geçen kortej Kolej Meydanı’ndaki buluşma noktasında geçti, Haber-Sen üyesi emekçiler, TRT önünde buluşarak Kolej Meydanı’na yürüdü, Kültür-Sanat Sen üyeleri de Opera’dan Kolej Meydanı’na yürüdü. SES üyesi emekçiler saat 11.30’da hastanelerinin önünde bir araya geldi, 12.00’da Hacettepe Üniversitesi Heykel önünde buluştu ve Kolej Meydanı’nda doğru yürüyüşe geçti. Halkevleri’nin halk grevi çağrısına uyan yaklaşık bin Mamaklı, Tuzluçayır Meydanı’ndan Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti. Kitle, Cebeci Yerleşkesi önünde üniversiteliler ve eğitim emekçileriyle buluştu. Binlerce kişi Kolej’e yürüyor.

grev-ankara1

Ankara’da emekçiler Kızılay’a yürüyor

12.07 Antalya’da emekçiler Cumhuriyet Meydanı’nda büyük bir çadır kuracak.

12.00 İstanbul Unkapanı’nda yüzlerce belediye işçisi Taksim’e doğru yürüyor.

İstanbul Unkapanı'nda Eğitim Sen üyeleri Taksim'e doğru yürüyor.

İstanbul Unkapanı’nda Eğitim Sen üyeleri Taksim’e doğru yürüyor.

11.55 Ankara’da kamu emekçileri Kızılay’a yürüyor. 11.50 İstanbul’da kamu emekçileri Saraçhane’de buluşmaya başladı. 11.40 İstanbul Kurtuluş Lisesi’nde öğrenciler okul boykotu yaparak greve katılma kararı aldı. Öğrenciler okuldan çıakcakları sırada okul yönetimi kapıları kapattı ancak liseliler kapılardan atladı ve kalan arkadaşlarını bekliyor. Okulda “Bu okula boykot var” pankartı asıldı. 11.00 Antalya’da kamu emekçileri Aydın Kanza Parkı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na yürüyor.

anadol-adliyesi-grev1

BES üyeleri Anadolu Adliyesi önünde.

10.40 Adana’da Atatürk Meydanı’nda buluşan yüzlerce kamu emekçisi Uğur Mumcu Parkı’na yürüyor. 10.30 Samsun’da DSİ önünde buluşan yüzlerce kamu emekçisi ve Gazi Caddesi’nde buluşan Tüm Bel-Sen üyeleri Cumhuriyet Meydanı’na yürüyor.

diyarbakir-grev-1

Diyarbakır’da kamu emekçileri Dağkapı Meydanı’na yürüyor.

10.25 Diyarbakır’da eğitim emekçileri Ahmed Arif Parkı’nda buluştu, kamu emekçileri işyerlerinden Dağkapı Meydanı’na yürümeye hazırlanıyor. 10.20 DİSK üyeleri Ankara’da Sakarya Caddesi’nde buluştu. 10.10 Ankara’da sağlık çalışanlarıhastanelerde bir araya geldi.

antalya-grev-var

Antalya’da grev yürüyüşü.

10.00 Ankara Ulus’ta vergi daireleri önünde buluşan büro çalışanları Ulus Vergi Dairesi önüne yürüdü. 08.30 Ülke genelinde kamu emekçileri işyerlerinin önünde buluştu. Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur