Halkevleri: AKP faşizm uygularken mağduru oynamaya çalışıyor

Halkevleri, İstanbul ve Ankara’da Gezi Parkı eylemleri ile ilgili bir basın açıklaması yayımladı. Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut imzalı açıklama şöyle:

Halkevleri: AKP faşizm uygularken mağduru oynamaya çalışıyor

Yirmi gündür devlet terörü altında yaşıyoruz. Yaşam alanlarına sahip çıkan, kesilmesin diye ağaçlara sarılan insanlar şafak operasyonlarıyla, gaz bombalı, coplu, tazyikli polis şiddetine uğradılar. Yirmi gündür de bu şiddetin her türlüsünü halka yaşattılar. Süreç içindeki tüm gelişmelerden kesin bir şekilde ortaya çıkmıştır ki emri veren bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Dört insanımızın ölümüne, 11 insanımızın kör olmasına, 6’sı komada 8 bine yakın insanımızın yaralanmasına neden olan şey doğal afet değil, AKP zulmüdür. Özgürlük taleplerine, insanca yaşam taleplerine ve bu talepler doğrultusunda gerçekleştirilen barışçıl eylemlere vahşet derecesinde uygulanan şiddet sonucunda bu tablo ortaya çıkmıştır.

Tüm bunlara rağmen yüzlerce kişilik olanından, binlerce, yüzbinlerce kişilik olanına kadar Türkiye’nin dört bir yanında irili ufaklı binlerce eylem olmasına karşın eylemciler hiç kimsenin ne malına ne canına zarar vermişlerdir. İşte bu nedenledir ki tüm halk esnafıyla, işçisiyle, memuruyla, işsiziyle, bilim insanıyla, sanatçısıyla, hatta basın çalışanlarıyla bu eylemlere destek çıkmaktadır. Geriye AKP beslemeleri kalmıştır.

Tüm meşru dayanaklarını yitiren Başbakan, bu sefer eli sopalı, sallamalı milislerini, Özel Yetkili Savcılarını ve Terörle Mücadele Polislerini devreye sokmuştur. Amaç halkın onur kavgasını bastırmak için toplumda korku ve yılgınlık yaratmak. Yani devlet eliyle terör!

Şu ana kadar saptayabildiğimiz kadarıyla Ankara’da beşi Halkevleri üyesi olmak üzere 25, İstanbul’da Ezilenlerin Sosyalist Partisi ve Etkin Haber Ajansı (ETHA) büroları kanunsuz şekilde basılarak 70’ten fazla insanımız Terörle Mücadele polislerince gözaltına alınmıştır. Arkadaşlarımız insanca ve onurlu bir yaşam mücadelesi dışında hiçbir suçları yoktur. Bu operasyonlarla halkın coşkun akan selini durduramayacaklar.

Operasyonlar derhal durdurulmalı, gözaltına alınanlar serbest bırakılmalı ve polis şiddetinden vazgeçilmelidir. Halkın meşru demokratik hakları kabul edilene kadar, devlet terörü sona erene kadar onur mücadelemiz devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Samut Karabulut

Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur