DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB iş bıraktı (dakika dakika)

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB üyeleri işte değil eylemde. İstanbul’da emekçiler 16.00’da Şişli’deki DİSK binası önünde ve Tünel’de bir araya geldi. Ankara’da emekçiler Kolej’e yürüdü, İzmir’de emekçiler Konak Meydanı’na çıktı

DİSK, KESK, TTB, TMMOB ve TDB üyeleri bugün işte değil eylemdeydi. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Niğde, Zonguldak, Samsun, Bolu, Çorum, Çanakkale, Antalya, Hakkari, Dersim, Edirne, Hatay, Balıkesir, Bursa, Manisa, Kayseri, Sakarya, Hopa ve Kıbrıs’ta gerçekleşen eylemlere binlerce emekçi katıldı. Dersim’de esnaf da kepenk kapatarak eyleme destek verirken kamu kurumları, hastanelerin acil servisleri dışında çalışmadı. Belediye işçilerinin tamamı iş bıraktı. Ankara’da binlerce emekçi Kolej’den Ziya Gökalp Bulvarı’na yürüdü. İstanbul’da ise Tünel ve DİSK Genel Merkezi önünde buluşan emekçilerin önü polis barikatlarıyla çevrildi.  DİSK ve TTB üyeleri Pangaltı’da basın açıklaması yaparken TMMOB ve KESK üyeleri de Tünel’de açıklama yaptı.

18.07 Niğde’de KESK ve DİSK üyeleri Kent Meydanı’nda basın açıkalması yaptı. Açıklamanın ardından DİSK ve KESK üyeleri Kent Meydanı’nda günlerdir süren direnişe katıldı.

18.02 Pangaltı’da polis barikatı önünde kitlenin bekleyişi sürüyor.

17.51 İzmir Konak’taki eylem sona erdi.

17.44 Fransız Konsolosluğu önünde slogan atan kitleye polis gaz bombası atarak saldırdı. Kitle, slogan atarak ara sokaklara doğru çekildi.

17.43 İstiklal Caddesi girişinde polis barikatıyla karşılaşan kitle “Polis defol Taksim bizimdir” sloganı atıyor.

17.38 İstiklal Caddesi’nde “Hükümet istifa” sloganlarıyla yürüyenlere çevredekiler de katılıyor. Ağa Camii’ni geçen kitle giderek kalabalıklaşıyor.

17.33 Tünel’de yürüyşe geçen kitle sloganlar atarak Galatasaray Lisesi’ni geride bıraktı.

17.30 KESK ve TMMOB üyeleri basın açıklamalarını sonlandırdı. Fakat o sırada İstiklal Caddesi’nde bulunanlar yürüyüşe geçti. Kitle “Tayyip istifa” sloganı atıyor.

17.22 İstanbul Pangaltı’daki DİSK korteji, basın açıklamasını sonlandırdı.

17.17 Pangaltı’daki polis barikatı önündeki DİSK kortejinden “Hükümet istifa” sesleri yükseliyor.

17.15 KESK ve TMMOB üyeleri basın açıklamalarını sonlandırdı.

17.08 DİSK Genel Sekreteri bir konuşma yaptı. Çerkezoğlu’nun ardından TTB Merkez Konsey Başkanı konuşuyor.

17.07 KESK ve TMMOB üyeleri Tünel’de basın açıklaması yapıyor.

17.01 İstiklal Caddesi başta olmak üzere Taksim ve civarında halk tencere ve tavalarıyla pencerede.

16.59 Ergenekon Caddesi’ndel, dükkanlardan emekçilerin direnişine destek için “Haklıyız kazanacağız” çalıyor.

16.55 Tünel’de milletvekilleri Abdullah Levent Tüzel ve Sabahat Tuncel de var.

disk-foto16.53 DİSK üyeleri Osmanbey’de polis barikatıyla karşılaştı.

16.45 DİSK korteji yürüyüşünü sürdürüyor, KESK ve TMMOB korteji ise “Faşizme karşı omuz omua” sloganı atarak bekleyişini sürdürüyor.

16.30 DİSK korteji Halaskargazi Caddesi’nde ilerliyor. Çevredeki apartmanlarda oturanlar camlardan alkış, tencere ve tava çalarak eyleme destek veriyor.

Tünel'de bekleyiş sürüyor.

Tünel’de bekleyiş sürüyor.

16.26 KESK ve TMMOB üyeleri Tünel’de bir araya geldi. Yüzlerce emekçi yürüyüşe hazırlanıyor.

16.24 DİSK Genel Merkezi önünde emekçiler yürüyüşlerini başlattı. Korteji Halaskargazi Caddesi’ne doğru ilerliyor.

16.17 DİSK Genel Merkezi önünde emekçiler “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganı atıyor. Emekçilere Halkevleri, BDSP, Mücadele Birliği ve EHP üyeleri de destek veriyor.

16.09 Tünel Ziraat Bankası önü TOMA’larla kapatılmış. KESK üyeleri İstiklal Caddesi’ne girmeye çalışıyor.

16.08 Yüzlerce emekçi DİSK Genel Merkezi önünde DİSK pankartı arkasında “Faşizme karşı omuz omuza”, sloganı atıyor.

15.39 Emekçiler Şişli’deki DİSK Genel Merkezi önünde ve Karaköy’deki Tünel’de toplanmaya başlıyor.

Ankara'da emekçiler yürüyor.

Ankara’da emekçiler yürüyor.

14.58  Çorum’da KESK, DİSK, TMMOB üyeleri saat 11.00’da Özdoğanlar Kavşağı’nda toplanarak sloganlar eşliğinde Bahabey Caddesi ve Gazi Caddesi boyunca yürüyerek Saat Kulesi Meydanı’na ulaştı. Burada, Eğitim Sen Çorum Şubesi Başkanı Mehmet Öztürk, ortak basın açıklaması metnini okudu.

14.38 Zonguldak’ta İsmet Paşa Parkı’nda bir araya gelen emekçiler Valilik önüne yürüdü ve buradaki merdivenlerde oturma eylemi yaptı.

Çorum'da emekçiler grevde

Çorum’da emekçiler grevde

14.33 Ankara’da emekçilerin eylemi sona erdi.

Emekçiler Konak Meydanı’na girdi

14.23 İzmir’de binlerce emekçi Konak Meydanı’na girdi. emekçiler haykırıyor: “Her yer Taksim, her yer direniş”

14.11 Bolu’da emekçiler 17.30’da Akbank önünde olacak.

İzmir'de emekçiler Basmane'den Konak Meydanı'na yürürken.

İzmir’de emekçiler Basmane’den Konak Meydanı’na yürürken.

14.08 TDHB adına yapılan konuşmada da AKP faşizmi ve polis saldırılarına tepki gösterildi. Konuşmaların sonlanmasının ardından oturma eylemine başlandı.

14.07 Antalya’da Aydın Kanza Parkı’nda bir araya gelen 1.500 emekçi Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan konuşmaların ardından eylem sona erdi.

14.01 Çanakkale’de DİSK Genel-İş, KESK Eğitim Sen, Tüm Bel-Sen, SES ve BES üyeleri İskele Meydanı’nda bir basın açıklaması yaptı. Eyleme çevredekilerin de katılımı oldu.

13.57 Ankara’da TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı da pankartların kaldırılmasını, ıslıkların ve sloganların daha güçlü bir biçimde haykırılmasını dile getirdiği konuşmasında “Mücadeleye devam” dedi.

13.54 İstanbul’da grevin etkisi Yıldız Teknik Üniversitesi’nde etkisi yoğun hissedildi. Birçok akademisyen işte değil eylemde.

13.49 Ankara’da KESK Genel Başkanı Lami Özgen de özgürlük, adalet ve eşitlik için yürütülen mücadeleyi selamladı, halkın en demokratik ve meşru hakları için yürüttüğü mücadelenin yanında olduklarını ifade etti.

13.45 Ankara’da DİSK Genel Başkanı Kani Beko, günlerdir süren direnişte ve demokrasi mücadelesinde yitirilenler için bir dakikalık saygı duruşuna çağırdı. Beko, belirledikleri dört talep gerçekleşene kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

13.40 Ankara’da TTB Genel Sekreteri Beyazıt İlhan, “Arkamızda polis barikatı var ve bize ‘adım atarsanız kafanızı kırarız’ diyorlar. Bir gün gelecek meydanlar dolacak” dedi. İlhan, polis kurşunlarıyla öldürülen Ethem Sarısülük’ün, gaz bombasıyla yaralanan Dilan Dursun’un hesabını soracaklarını belirtti.

13.39 Adana’da emekçiler Büyükşehir Belediyesi önünden Atatürk Parkı’na yürüdü. Yüzlerce emekçi Atatürk Parkı’nda bir açıklama yaptıktan sonra eylem sona erdi. Ortak basın açıklamasını KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü KAmuran Karaca okudu.

adanaaaaaaaa

Adana

13.37 Hakkari’de KESK şubesinde bir araya gelen, KESK üyeleri Bulvar Caddesi üzerinden belediye binası önüne kadar yürüdü.

13.33 Ankara’da Emekçiler polis barikatına yaklaşık 50 metre mesafede basın açıklamasını gerçekleştirmeye başladı. Basın açıklamasını KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mevlüt Çakmak okuyor.

13.30 Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası’na üye kamu emekçileri 09.00-12.00 saatleri arasında iş bırakarak eylem başlattı. Lefkoşa’daki sendika binası önünde toplanan yüzlerce kamu emekçisi, Türkiye Konsolosluğu’na yürüyor.

13.25 Ankara’da cadde üzerindeki insanlar, polisin anonslarına dağılarak değil, eyleme katılarak ve slogan atarak karşılık veriyor. Binlerce kişi “Zıplamayan Tayyip” sloganlarıyla zıplıyor.

edirne

Edirne’de emekçiler AKP İl Binası önünde eylemde.

13.22 Ankara’da Ziya Gökalp Caddesi’nde Mithatpaşa Köprüsü’nün altına TOMA ve akreplerle barikat kuruldu. Emekçiler, barikatın önüne kadar geldi.

13.22 Edirne’de greve çıkan sendikalar ve meslek örgütleri AKP il binası önünde basın açıklaması okuyor.

13.20 Samsun’da DİS önünde bir araya gelen Tüm Bel-Sen üyeleri İstiklal Caddesi’ne yürüdü. İstiklal Caddesi’nde bir araya gelen yüzlerce emekçi, Lise Caddesi ve Gazi Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı. KESK Dönem Sözcüsü Müşfik Veysel Erdoğan, baskı ve şiddete karşı direnenlerle birlikte olacaklarını söyledi.

13.18 Eğitim Sen Hatay Şubesi önünde toplanan 300 kişi Ulus Meydanı’na yürüdü. Kitle burada bir basın açıklaması yapıyor.

13.12 Dersim’de kamu kurumlarında hizmet üretimi tamamen durdu. Hastaneler, acil servisler dışında çalışmıyor. Genel-İş üyelerinin de tamamı iş bıraktı. Kentte esnaf da kepenklerini indirdi. Halk, Sanat Sokağı’nda bir araya geliyor.

13.10 Ankara’da Polis şimdi de “Eylemle ilgisi olmayan vatandaşlar, zarar görmemeniz için lütfen dağılın” anonsu yapıyor.

13.08 Ankara’da Kolej Meydanı’nda bir araya gelinmesinin ardından yürüyüş henüz başlamamışken polis kitleye “Dağılın” anonsu yapmaya başladı.

Hopa'da emekçiler Hopa Meydanı'nda.

Hopa’da emekçiler Hopa Meydanı’nda.

12.59 SES Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası’nın yaklaşık 2.500 kişilik korteji Kolej’e ulaştı. Sağlık emekçileri, attıkları sloganlarda ve taşıdıkları dövizlerde ülkenin dört bir yanındaki direnişlerde yaralananlara gönüllü revirler aracılığıyla hizmet veren hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik soruşturma ve baskılara tepkili.

12.51 Balıkesir’de belediye binası önünde toplanan emekçiler Alihikmetpaşa Meydanı’na yürüdü. Polisin engellemelerine rağmen eylemciler yolun bir şeridinden yürüdü.

12.46 Hopa’da emekçiler Hopa Meydanı’nda bir araya geldi.

12.38 Hacettepe Kavşağı’nda işporta tezgahı açmış bir kişi, SES üyelerine saldırdı. Saldırgan, SES üyelerinin tepki göstermesi üzerine kaçarak uzaklaştı.

12.35 Sağlık emekçileri, Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nden çıkmadan önce SES Ankara Şube Başkanı İbrahim Kara ve Ankara Tabip Odası Başkanı Özden Şener birer açıklama yaptı.

12.20 Ulus’tan yürüyen BES üyeleri Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nden çıkan sağlık emekçileriyle buluştu. Çok sayıda sendika, demokratik kitle örgütü ve siyasi parti de Kolej’de bir araya geldi.

11.56 BES Ankara 2 Nolu Şube üyesi yaklaşık 50 emekçi Ulus Vergi Dairesi’nden yürüyüşe geçti.

11.47 Ankara’da yüzlerce DİSK üyesi Aksu Caddesi’nden Kolej Meydanı’na geliyor.

11.42 Ankara’da sağlık emekçileri bulundukları hastanelerden Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’ne doğru ilerliyor.

İzmir‘de DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDHB üyeleri 13.00’da Basmane’de bir araya gelip Konak’a yürüyecek.

Ankara: DİSK, KESK, TMMOB, TTB, TDHB saat 12.30’da Kolej’e çağrı yaptı.

BES 2 Nolu Şube üyeleri, 11.30’da Ulus Vergi Dairesi önünde toplanacak. Önce Sıhhiye’deki Adliye önünde adliye emekçileri ve hukukçularla buluşacak, oradan 12.30’da Kolej’e gelecek. SES Ankara Şubesi üyeleri 11.30’da işyerleri önünde, saat 12.00’da da Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’ndeki Heykel önünde buluşacak ve Kolej’e yürüyecek.

11.41 Artvin Hopa’da halk, grev için saat 12.00’da Hopa Parkı’nda bir araya gelecek.

11.00 Samsun DSİ önünde Tüm Bel-Sen üyeleri bir araya geldi.

İstanbul‘da iş bırakan emekçilerin buluşma noktaları belli oldu.  KESK saat 16.00’da Taksim Tünel’e, DİSK ise saat 16.00’da Şişli’ye DİSK Genel Merkez önüne çağırıyor. TMMOB üyeleri de saat 16.00’da Tünel’de bir araya gelecek. Toplumsal muhalefet de Tünel ve Şişli Camii önünden eyleme katılacak.

Baskı ve Şiddete Karşı Direnenlerle Birlikte Alanlardayız
Taksim Gezi Parkı’nın ranta kurban edilmesine karşı gelişen yurttaş duyarlılığını polis terörü ile bastırmaya kalkışan AKP iktidarı Türkiye halkının vicdanının, hak ve adalet arayışının güçlü duvarına çarptı.
AKP iktidarı halkın bu onurlu tepkisine devlet terörüyle karşılık verme yolunu seçti. Hak ve adalet isteyen insanlarımız öldürüldü, onlarcası sakat bırakıldı, binlercesi yaralandı.
Medya iktidar ablukası altına alınarak, Türkiye halkının özgürlükçü muhalefeti hakkında muazzam bir çarpıtma ve karalama kampanyası başlatıldı.
Ancak halkın direnişi kırılamadı, önüne konulan bütün barajları birer birer aştı.
Türkiye halkının vicdan, hak ve adalet direnişiyle sarsılan AKP iktidarı, halkın büyük direnişini kıramayınca, çevre duyarlılığına indirgemeye, yaygın polis terörü ve despotik yönetim tarzına karşı halk tepkisini gayrı meşru hale getirmeye girişti.
Türkiye’nin özgürlüğe sevdalı insanları AKP iktidarının bu oyununa gelmedi. Halkın hak ve özgürlüklerinden vazgeçmeyen ısrarlı direnişi karşısında AKP iktidarı halka karşı, tüm dünyanın gözleri önünde akıl almaz ve vahşi bir saldırı kampanyası başlattı.
Halk direnişinin simgesi haline gelen Gezi Parkı ve Taksim Meydanı iktidarın polisi tarafından kimyasal gazlar ve sıvılarla işgal edildi. Bu da yetmezmiş gibi başta Kızılay olmak üzere ülkenin dört bir yanında kentlerde Dünya’nın gözü önünde ölçüsüz polis şiddeti yaşandı. İnsanların kaybettikleri dostlarını uğurlamak için yapacakları anma törenine dahi korkunç bir polis saldırısı yapıldı.
Çocuklar ve yaşlılar tüm insani değerler ayaklar altına alınarak gaza boğuldu, hırpalandı.
Bu vahşi saldırılarda yaralanan insanlarımız için oluşturulan revirler dağıtıldı, doktorlar, hemşireler gözaltına alındı, tedavi araçları ve malzemeleri tahrip edildi.
Halk muhalefetine sahip çıkan milletvekilleri, uluslararası gözlemciler gazlandı, coplandı.
Bu acımasız polis şiddeti, bizzat Başbakan tarafından miting meydanlarında verilen talimatlarla harekete geçirildi.
Ancak özgürlük ve saygı isteyen halkımız, iktidarın tüm vahşi saldırganlığına inançla, onurla, kararlılıkla, zekayla, aşkla karşı koymayı sürdürüyor. Özgürlük ve onurun, hakkın ve adaletin direnişi büyüyor, tüm Türkiye’yi sarıyor, AKP iktidarın sarsıyor.
Başbakan Tayyip Erdoğan, halkımızın bu büyük direnişi karşısında giriştiği iç savaş kışkırtıcılığının AKP tabanında karşılık bulmamasından çılgına dönerek, dizginsiz bir baskı rejimi kurma yoluna girdi. Artık sokaklarımızda polis TOMA’larının, Akreplerinin yanında Jandarma TOMA’ları ve askeri birlikleri de görmeye başladık.
Bizler Türkiye halkının hak, adalet, özgürlük ve demokrasi mücadelesinin en köklü emek ve meslek örgütleri olarak, AKP iktidarının despotik bir rejim oluşturma yönündeki bu saldırganlığının durdurulmasını bugünün en yakıcı demokratik görevi olduğu kanısındayız.
Bu nedenle 17 Haziran 2013 Pazartesi günü üyelerimiz iş yerlerine giderek bu saldırganlığa karşı itirazlarını ifade edecek, aciller dışındaki hizmet üretimini durdurarak şehirlerin merkezi meydanlarına yürüyeceklerdir. Halkımızı söz konusu direnişimizde katkıya, hizmet alımından dolayı yaşanacak aksamalardan dolayı anlayışa, eşit, özgür ve demokratik bir Türkiye için alanlarda birlikte olmaya çağırıyoruz.
DİSK (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu)
KESK (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu)
TMMOB (Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği)
TTB (Türk Tabipleri Birliği)
TDB (Türk Diş Hekimleri Birliği)

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur