Direnişin yeni simgesi #duranadam ve #durankadinlar çoğalıyor

Taksim’de akşam saatlerinden itibaren bir eylemci yerinden ayrılmadan saatlerce AKM’ye baktı. Durmanın bir direnme biçimine dönüştüğü yaratıcı direniş, Taksim Meydanı’ndan başlayarak ülkenin dört yanına yayıldı

Duran Eskişehir

Duran Eskişehir

Taksim Gezi Parkı’na polis saldırısıyla tüm Türkiye’ye yayılan halk isyanı AKP’nin tüm baskılarına rağmen direnişi sürdürüyor. AKP saldırdıkça direniş, yaratıcı unsurlarını ortaya çıkarıyor.

15 Haziran akşamı polisin Gezi Parkı’na girerek çadırları toplamasının ardından İstanbul’un birçok semtinde 24 saati aşan çatışmalar yaşandı. Polis Taksim Meydanı’nı yaya trafiğine 17 Haziran günü açtı. Ancak meydan slogan atan, yürüyüş yapan eylemcilere kapalıydı. Akşam üzeri ise yeni bir direnme, eylem biçimi ortaya çıktı.

Taksim Meydanı’nın ortasında yüzünü AKM’ye dönmüş bir eylemci, saatlerce aynı noktada kımıldamadan durdu. Polis ise duran eylemciye ne yapacağını bilemedi. Afallayan polis eylemcinin üzerini, çantasını aradı. Eylemci yine kımıldamadı. #duranadam etiketi ile twitterda kısa sürede Türkiye gündemine oturan eylemciye destek giderek büyüdü. İnsanlar, duranadam’ın yanına “durmaya” giderken, duranlara yeniler eklendi.

Sayının giderek artmasından korkan polis ise “Kalabalık artarsa ve dağılmazsa müdahale edeceğiz” anonsu yaptı. Sayının artması ile, duran eylemcinin yanına gelenler etrafından zincir oluşturdu. Polis duranadam’ın yanındakileri gözaltına aldı. Yanındaki duran eylemcilerin gözaltına alınması üzerine duranadam eylemine son verdi. Duranadam açıklamasında, “Gözaltına alınma pahasına devam edecektim ama yanımdakileri alıyorlardı. Devam edemedim” dedi. Ayrıca duranadam eylemini şöyle açıkladı:

Benim duruşum medyaya karşı.. 4 insan öldü ve medya bunu görmedi. Benim istediğim bu sistemin değişmesi. Bu hükümetin istifa etmesi yetmez. Bugün yapılan düzenlemeler göstermelik. Bu bir çığlık! Ama bu çığlığı duymadılar. Bu olay 10 yıllık bir serüvenin sonucu. Ölen 4 tane adamın hesabı sorulmalıdır! Çevik kuvvet müdahaleye hazırlanıyordu. İnsanlar zarar görmesin diye bitirdim. Ben bir kişiyim. Yarın bir başkası gelir durur. Bu devam eder. Duran adam bir kişi değildir. Ben içimdeki acıyı, insan ölümlerini duyurmak için durdum. Duran bir başkası da olabilirdi. Duran adam bir kişi değildir!”

Ethem’in vurulduğu yerde durankadın

Ankara’da da Ethem Sarısülük’ün vurulduğu noktada bir kadın eylem başlattı. Eylem #durankadin etiketiyle twitterda yayıldı. Durankadın’ın yanına gelen bir çift, Ethem Sarısülük’ün vurulduğu yere karanfiller bıraktı, Kızılay’a gelenler durankadın’a alkışlarla destek verdi.

Duranlar yayılıyor, sayısı artıyor

Durma eylemi hızla yayıldı. İstanbul’da Samatya, Kadıköy, Beşiktaş, İstiklal, Sarıyer Büyükdere, Beylikdüzü, İzmir’de Gündoğdu Meydanı, Sivas’ta Madımak Oteli önünde duranlar var. Eylemler zamanla Tonya’ya, Edirne’ye, Antalya’ya da yayıldı.

Kolektif üyesi Dilan için durma eylemi

Ankara’da Numune Hastanesi’nde yoğun bakımda olan Öğrenci Kolektifi üyesi Dilan Dursun için Eğitim-Sen 5 Nolu Üniversiteler Şubesi’nden öğretim üyeleri hastane önünde durma eylemine başladı.

Öğrenci Kolektifleri’nin çağrısıyla 18 Haziran 12.00’dan itibaren Dilan Dursun’un vurulduğu yerde (Ziya Gökalp Caddesi Bitişi, Kıbrıs Caddesi Kavşağı) #duranadam ve #durankadınlar faşizme karşı duruyor.

19 Haziran, Eşkıyalar Hopa'da duruyor

19 Haziran, Eşkıyalar Hopa’da duruyor

meric-nehrinde-duraninsanlar

Meriç nehrinde duran insanlar: Direnişimiz de sermaye kadar küreseldir…

besiktas

20.05 Beşiktaş Kartal heykeli

Taksim meydan duranadam

20.08 Taksim Meydanı

capitolde-duran-insanlar

Bugün Altunizade Capitol AVM’de de duran adam eylemi vardı. Bir “duran adam”la başlayan eylem kısa sürede alışveriş yapanların da ilgisini çekti ve eylem yapanların sayısı hızla arttı. Duran adam, duran kadın, duran bebek hepsi vardı. Bir kişi zamanla 8-10 kişi oldu. Müşteriler duranların durabilmesi icin su, enerji içeceği gibi ürünler satın alıp duranların önüne koydu.

duran-edirne

Edirne’de direniş Zübeyde Hanım Parkı’nda kurulan iki çadırla sürdürülürken gün içinde Saraçlar Caddesi’nde “duran adam” ve “duran kadın”lar Mado önünde durarak protesto yaptı.

duran-tonya

Tonya’da duran insanlar…

duran-antalya

Antalya’da gazeteci Yeşim Ersoy 10 saat duran kadın eylemi yaptı. Akşam saatleri duran insanların sayısı çoğaldı.

http://www.duranadam.com/ sitesine direnişle ilgili bilgiler ekleniyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur