Ankara AKP faşizmine karşı duruyor (Dakika dakika)

Gezi Parkı eylemlerine yönelik polis saldırılarının ardından başkent Ankara’da da yüz binlerce kişi AKP faşizmine meydan okumak için sokaklara çıktı, meydanları doldurdu. Yasaklı Kızılay Meydanı defalarca işgal edildi. Güvenpark’taki polis ablukası kitap okuma eylemleriyle kırıldı. Kennedy Caddesi ise polis saldırılarına karşı bir direniş merkezine dönüştü. Kızılay’da katledilen Ethem Sarısülük ise direnişle uğurlandı

Ankaralı doğrudan demokrasi için parklarda, sokaklarda, meydanlarda
Ankara direniş günlüğü için tıklayınız

18 HAZİRAN

08.34 Ankara’da sokak ve parklardaki polis operasyonu insan avına dönüşmeye başladı. Polis bazı evlere baskınlar düzenledi, gözaltılar yapmaya başladı. Gözaltına alınanların sayısı ise henüz bilinmiyor.

05.10 Çevik kuvvet polisleri direnişle ilgili her şeyi toplamaya başladı. Polisler, parkın tamamen boşaltılacağını da söyledi.

04.59 Kuğulupark polis ablukası altına alındı.

04.51 Parka ikinci baskın düzenlendi. Polis bir kez daha eylemcilere saldırdı.

04.48 Kuğulupark’a bir TOMA, bir akrep ve iki otobüs çevik kuvvet polisi geldi.

04.35 Direnişçiler, polis saldırısında kafası yarılan, kolu kırılan ve damağı yırtılanlar olduğunu aktardı. Çadırları söken polis, çok sayıda kişiyi darp ettikten sonra geri çekildi. Parktakiler toparlanmaya çalışıyor.

04.16 Saldırı haberini alır almaz parka giden CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka şu tweeti geçti:

Kuğulu’dayıım. Gençleri fena dövmüşler. Şimdi iki genci hastaneye götürüyorum.

04.12 Uyuyanların üzerine gaz bombaları yağdıran polis, daha sonrasında parka girerek direnişçilere saldırdı. Çok sayıda kişi darp edildi, yaralandı.

04.02 Emekçilerin grev yürüyüşü engelleyen, Kennedy Caddesi’ni savaş alanına çeviren, Tunalı ve Esat’ta gördüğü her kişiye gaz bombası yağdıran polis, Kuğulupark’a tam bir şafak operasyonu düzenledi. Parkı önce abluka altına alan polis, az sayıdaki çadırda kalan direnişçiler uykudayken bir anda gaz bombaları ile saldırı düzenledi. Onlarca gaz bombası nedeniyle park gaz bulutu altında kaldı.

Kennedy Caddesi

Kennedy Caddesi

02.58 Eylemler biteli yaklaşık bir saat olmasına karşın, Tunalı-Esat bölgesindeki polis saldırısı henüz sona erdi.

02.38 Kennedy Caddesi’ndeki direnişçiler dağılmasına karşın polis tam anlamıyla terör estiriyor. Polis, akreplerden Kennedy, Tunalı Hilmi ve Esat caddelerinde gördüğü her insana gaz bombası atıyor. Halk, evlerinin camlarından ve balkonlardan polise tepki gösteriyor.

02.21 Ankara’da direnişçiler şimdilik dağıldı. Polis de caddeden geri çekildi.

01.55 Kennedy Caddesi’nde dakikalar süren polis saldırılarında cadde savaş alanına döndü. TOMA ve akrepler hala sokakta. Çevik kuvvet polisleri, boşalmış olan caddeden ara sokaklara gaz bombaları atıyor.

01.49 Direnişçilerin aktarımlarına göre 06 LCJ plakalı beyaz renkli TOFAŞ marka bir araç, göstericilerin üzerine yöneldi. Şans eseri yaralanan olmadı.

01.22 Gaz bombaları yağdırılan Tunalı Hilmi Caddesi’nde yüzlerce kişi “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları atıyor.

01.12 Caddeye kurulan barikatlar TOMA’ların geçişini engelledi. Polis, Bestekar, Tunus caddelerine gaz bombaları attı. Tunalı Hilmi caddesinde de çok sayıda direnişçi bulunuyor.

01.07 Kennedy Caddesi’nde polisin yeni bir saldırısı başladı. 3 TOMA ve bir akrep tazyikli sularla saldırıya geçti.

Kennedy Caddesi'ne kurulan barikatlar, TOMA ve akreplerin hareketini sınırladı.

Kennedy Caddesi’ne kurulan barikatlar, TOMA ve akreplerin hareketini sınırladı.

01.01 Yaklaşık 1500 kişinin caddede sloganlarla bekleyişi sürüyor. Polis, saldırıya hazırlanıyor.

00.49 Kennedy Caddesi’ndeki kitlenin bekleyişi sürerken polis bir kez daha dağılın anonsu yapmaya başladı.

00.24 Polisin yaklaşık bir saat önce gerçekleştirdiği saldırıda yoğun gaz bombası atması nedeniyle bir kişi kalp krizi geçirdi. Caddeye ambulans çağrıldı, yaralı hastaneye kaldırıldı.

00.13 Polis saldırısının ardından ara sokaklara çekilen direnişçiler, bir kez daha bir araya geldi. Caddeye barikatlar kuruluyor.

00.02 Ankara’da direniş 19. gününe girdi.

17 HAZİRAN

23.59 Dikmen korteji Kennedy Caddesi’ne ulaştı.

23.35 Kennedy’de polis saldırısı sürüyor. Gaz ve ses bombalar atılmaya devam ediyor.

23.25 Polis, bir kez daha hiçbir uyarı yapmadan Kennedy Caddesi’ndeki halka saldırdı. Gaz ve ses bombaları atıldı.

23.22 Kennedy Caddesi’ndeki sayı her geçen dakika artıyor.

23.18 Tuzluçayır Meydanı’nda 4 bini aşkın kişiyle yapılan eylem sona erdi.

23.08 Batıkentliler, Ethem Sarısülük’ün cenazesinde olduğu gibi yine sokağa aktı. 10 binden fazla Batıkentli kent meydanında “AKP mezara, halk iktidara”, “Ethem’in katili AKP’nin polisi” sloganlarıyla eylemde.

23.03 Dikmen korteji Polisevi Kavşağı’ndan Kennedy Caddesi’ne doğru yürüyüşte. Halk Çav Bella söyleyerek Kennedy’deki kitlenin yanına geliyor.

Dikmen halkı

Dikmen halkı

22.41 Kuğulupark’tan yüzlerce kişi Kennedy’e doğru yürüyüşe geçti. Tunus, Esat, Tunalı, Bestekar caddelerinden de çok sayıda insan Kennedy’e yürüyor.

22.34 Saimekadın halkı, mahalle içinde ve Abidinpaşa’da gerçekleştirdikleri yürüyüşü tamamladı.

22.21 Batıkent’te binlerce kişi AKP karşıtı sloganlarla metro çıkışına doğru yürüyor.

22.15 Keçiören’de yürüyüş tamamlandı. İncirli Lisesi önüne gelen yaklaşık 2 bin kişi halk kürsüsü kurdu. Yapılan konuşmalarda AKP faşizmine karşı direniş meclisleri kurulması önerildi.

22.06 İlker’den Dikmen Caddesi’ne yürüyen yaklaşık bin kişi direnişlerde katledilenlerin adlarını sıralayıp “burada” diyor.

21.57 Kuğulupark’ta çok sayıda kişi bir araya gelmeye başladı.

21.40 Keçiören’de yürüyüş Danişment’te 500 kişiyle başladı.

21.13 Küçükesat, Tunalı Hilmi, 100. Yıl ve TOKİ Turkuvaz Evleri’nde tencere tavalarla gürültü eylemleri başladı.

20.12 Güvenpark’taki kitap okuma eylemi sonlandırıldı.

18.16 Elinde kitap olduğu gerekçesiyle Orhan Kara’yı gözaltına alan polis, kitap okuma eylemine katılan Hacettepe Üniversitesi öğretim görevlilerinin ve diğer kitap okuyanların tepkileri sonucu Kara’yı polis aracından bırakmak zorunda kaldı.

17.59 Güvenpark’taki kitap okuma eylemine katılmak üzere elinde kitabıyla parka giden Öğrenci Kolektifleri üyesi Orhan Kara polisler tarafından “Elinde kitap var” gerekçesiyle gözaltına alındı.

17.50 Kızılay Meydanı’ndaki polis ablukasına ve Güvenpark’ın insansızlaştırılmak istenmesine karşı kitap okuma eylemleri gerçekleştiren Öğrenci Kolektifleri üyeleri bir kez daha parkta buluştu.

15.51 Dünkü çatışmalarda başına gaz bombası isabet eden ve beyin kanaması geçiren Öğrenci Kolektifleri üyesi Dilan Dursun halen yoğun bakımda. Durumu ciddiyetini koruyor.

15.26 Ankara’da dün öğle saatlerinde Ethem Sarısülük’ün cenaze töreni için bir araya gelenlere yönelik polis saldırısı akşam saatlerine kadar sürmüş, gece yarısından sonra ise Kennedy Caddesi’ndekiler polis saldırısına maruz kalmıştı.

Avukatlardan elde edilen bilgiye göre, dünkü polis saldırılarında henüz Emniyet’ten teyit ettirilememesine karşın 116 kişi gözaltına alındı.

Avukatlar, müvekkilleriyle ancak gece yarısı görüştürüldü. İfadelerin alınmasına ise halen başlanmadı.

Avukatlar, gözaltında bulunanların bazılarının yaralı olduğunun bilgisini de verdi.

14.59 Sosyal medyada saat 19.00’da Güvenpark’ta, saat 21.00’da Kennedy’de olma çağrıları yapıldı.

ankara17haziran5

14.31 Oturma eylemi sona erdi.

14.08 TDHB adına yapılan konuşmada da AKP faşizmi ve polis saldırılarına tepki gösterildi. Konuşmaların sonlanmasının ardından oturma eylemine başlandı.

13.57 TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı da pankartların kaldırılmasını, ıslıkların ve sloganların daha güçlü bir biçimde haykırılmasını dile getirdiği konuşmasında “Mücadeleye devam” dedi.

13.49 KESK Genel Başkanı Lami Özgen de özgürlük, adalet ve eşitlik için yürütülen mücadeleyi selamladı, halkın en demokratik ve meşru hakları için yürüttüğü mücadelenin yanında olduklarını ifade etti.

13.45 DİSK Genel Başkanı Kani Beko, günlerdir süren direnişte ve demokrasi mücadelesinde yitirilenler için bir dakikalık saygı duruşuna çağırdı. Beko, belirledikleri dört talep gerçekleşene kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

ankara17haziran713.40 TTB Genel Sekreteri Beyazıt İlhan, “Arkamızda polis barikatı var ve bize ‘adım atarsanız kafanızı kırarız’ diyorlar. Bir gün gelecek meydanlar dolacak” dedi. İlhan, polis kurşunlarıyla öldürülen Ethem Sarısülük’ün, gaz bombasıyla yaralanan Dilan Dursun’un hesabını soracaklarını belirtti.

13.33 Emekçiler polis barikatına yaklaşık 50 metre mesafede basın açıklamasını gerçekleştirmeye başladı. Basın açıklamasını KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mevlüt Çakmak okuyor.

13.25 Cadde üzerindeki insanlar, polisin anonslarına dağılarak değil, eyleme katılarak ve slogan atarak karşılık veriyor. Binlerce kişi “Zıplamayan Tayyip” sloganlarıyla zıplıyor.

13.22 Ziya Gökalp Caddesi’nde Mithatpaşa Köprüsü’nün altına TOMA ve akreplerle barikat kuruldu. Emekçiler, barikatın önüne kadar geldi.

Sağlık emekçileri korteji

Sağlık emekçileri korteji

13.10 Polis şimdi de “Eylemle ilgisi olmayan vatandaşlar, zarar görmemeniz için lütfen dağılın” anonsu yapıyor.

13.08 Kolej Meydanı’nda bir araya gelinmesinin ardından yürüyüş henüz başlamamışken polis kitleye “Dağılın” anonsu yapmaya başladı.

12.59 SES Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası’nın yaklaşık 2500 kişilik korteji Kolej’e ulaştı. Sağlık emekçileri, attıkları sloganlarda ve taşıdıkları dövizlerde ülkenin dört bir yanındaki direnişlerde yaralananlara gönüllü revirler aracılığıyla hizmet veren hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik soruşturma ve baskılara tepkili.

SES ve Ankara Tabip Odası korteji

SES ve Ankara Tabip Odası korteji

12.39 Hacettepe Kavşağı’nda işporta tezgahı açmış bir kişi, sağlık emekçilerinin üzerine tükürdü. Bir SES üyesinin “Ne yapıyorsun sen?” demesi üzerine işportacı, SES üyesine kafa attı ve tezgahını bırakarak hızla uzaklaştı.

12.35 Sağlık emekçileri, Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nden çıkmadan önce SES Ankara Şube Başkanı İbrahim Kara ve Ankara Tabip Odası Başkanı Özden Şener birer açıklama yaptı.

12.20 Ulus’tan yürüyen BES üyeleri Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nden çıkan sağlık emekçileriyle buluştu. Çok sayıda sendika, demokratik kitle örgütü ve siyasi parti de Kolej’de bir araya geldi.

BES üyeleri

BES üyeleri

11.56 BES Ankara 2 Nolu Şube üyesi yaklaşık 50 emekçi Ulus Vergi Dairesi’nden yürüyüşe geçti.

11.47 Yüzlerce DİSK üyesi Aksu Caddesi’nden Kolej Meydanı’na geliyor.

11.44 Sağlık emekçileri farklı hastanelerde bir araya gelerek Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’ndeki Heykel’e doğru yürüyor. Sağlık emekçileri de Hacettepe’den Kolej’e gelecek.

11.30 DİSK-KESK-TTB-TMMOB-TDHB’nin aldığı grev kararı doğrultusunda saat 12.30’da Kolej’de buluşulacak ve Ziya Gökalp Caddesi’ne yürünecek.

03.24 Polisin son saldırısında Bestekar Sokak’ta çok sayıda kişi vahşice darp edildi. Görgü tanıkları, en az 8 kişinin ise gözaltına alındığını iddia etti.

02.31 Tunalı ve Esat’ta TOMA ve akreplerle, ara sokaklarda da çevik kuvvet ve sivil polislerle sert bir saldırı gerçekleşti. Kitle büyük oranda dağıldı.

02.26 Çatışmalar Tunalı Hilmi’nin ara sokaklarına ve Kennedy’nin üst bölümlerine yayıldı. Polisin gaz bombalarına direnişçiler sloganlarla karşılık veriyor.

02.20 TOMA’lar ve akrepler direnişçilerle baş edemeyince çevik kuvvet polisleri caddeye girdi.

02.09 Akreplerle Kennedy’e saldırı durmaksızın sürüyor.

01.51 Tunus Caddesi’nden Kennedy’e saldırı durmaksızın sürüyor. Polis, sürekli gaz bombaları atıyor.

01.49 Direnişçiler, suları biten TOMA’lara su getiren Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı tankerlerin önünü kesti. Tanker bir anda kaldırımdaki kitlenin üzerine yöneldi. Bir kişi yaralandı.

01.29 Tunus Caddesi’nden gelen akrepler, kitlenin üzerine gaz bombası attıktan sonra geri çekildi. Caddedekiler dağılmıyor.

01.20 Esat-Tunalı Dörtyol’da çok sayıda kişi buluştu. “Direne direne kazanacağız” sloganları atılıyor.

01.17 Kennedy Caddesi’nde yine yüzlerce kişi bir araya geldi. Cadde üzerine çok sayıda barikat kuruldu. Ara sokaklara da barikatlar hazırlandı. TOMA ve akrepler sokaklara giremiyor. Halk sloganlarla bekliyor.

00.40 Kennedy’deki kitle büyük oranda dağıldı. Direnişçiler, polisin sanki öldürmek amacıyla saldırdığını, sıkılan sular nedeniyle çok sayıda kişinin vücudunda yanıklar oldu.

00.19 Şoförlerin trafiği kilitlemesi nedeniyle akrepler ve TOMA’lar Tunalı Hilmi’ye hiçbir şekilde giremiyor. Cadde sloganlarla inliyor.

00.18 Tunalı Hilmi’de gaz bombalı saldırı sürüyor.

00.14 Kennedy’nin üst bölümündeki yüzlerce kişi, “İsyan devrim özgürlük” sloganlarıyla bir kez daha Tunalı Hilmi’ye doğru yürüyor.

00.09 Kennedy Caddesi’nin üst bölümünde de polis saldırdı. Caddeye gaz bombaları atıldı. Halk, direnişçilere yüzlerine bağlamaları için giysi ve bez atıyor. Apartmanlar, nefes alabilmek için yerler haline getirildi.

00.02 Esat, Kennedy, Tunalı’da halk tencere tavalarla, düdükleriyle direnişçilere destek veriyor.

16 HAZİRAN

23.57 Kennedy Caddesi’ndeki ilk barikat kısmen işe yaradı. Kietle, Kennedy Caddesi’nin üst kısmına, Tunalı Hilmi’ye, Bestekar Sokak’a ve Esat Caddesi’ne çekildi. Akrepler Esat Caddesi’nde gaz bombaları atıyor.

23.50 Polis, hiçbir uyarı yapmadan gaz ve ses bombalarıyla Kennedy Caddesi’ne saldırdı.

23.37 Kennedy Caddesi’ndeki kitlenin sayısı 5 bini aştı.

Kennedy Caddesi

Kennedy Caddesi

23.34 Keçiören’de Etlik üzerinden yapılan yürüyüşte sayı 7 bin kişiyi buldu. Halk, ülkenin dört bir yanında vahşice yapılan polis saldırılarını protesto ediyor.

Kennedy Caddesi

Kennedy Caddesi

23.31 Kennedy Caddesi’ndeki sayı her geçen dakika artıyor. Binlerce kişi “Diktatör istifa”, “İsyan devrim özgürlük” sloganları atıyor. CHP milletvekilleri de dün olduğu gibi yine Kennedy Caddesi’ne geldi.

23.27 Dikmen korteji yürüyüşünü Ayrancı üzerinden yaptı. İlk günden bu yana tencere tavalarıyla sokakta olan Ayrancı halkı da yürüyüşe dahil oldu.

23.02 Polisevi’nden yürüyüşe başlayan bin kişiye yine yolda eklenenler oldu. Yaklaşık iki bin kişi Kuğulupark yürüyüşünü sürdürüyor.

22.55 Dikmen’den yaklaşık bin kişi Kuğulupark’a doğru yürüyüşe geçti. Halk, güzergah üzerindeki bilboardlarda bulunan Tayyip Erdoğan resimlerini yırttı,yumurtaladı.

22.45 Dikmen Caddesi’ndeki kitle 8 bini buldu, Polisevi Kavşağı’na geldi.

22.33 Tunalı Hilmi Caddesi’nden bini aşkın kişi slogan ve marşlarla Kennedy Caddesi’ne geldi. Tunalı Hilmi ile Kennedy’nin köşesindeki TOMA, akrep ve polisler ise geri çekildi.

22.29 Dikmen-İlker-Sokullu-Keklik bölgesinde halk Dikmen Caddesi’nde bir araya geldi. Yaklaşık 5 bin kişi Polisevi Kavaşağı’na yürüyor.

22.28 Tunalı Hilmi Caddesi’nde binlerce kişi yürüyüşe geçti. Kitle yumrukları havada Gündoğdu Marşı’nı okuyor.

22.23 Polis ablukası altındaki Kuğulupark, Tunalı Hilmi, Kennedy, Küçükesat bölgesinde halk tencere tavalarla AKP faşizmini protesto ediyor.

22.17 Binlerce Keçiörenli Danişment’ten İncirli Lisesi’ne yürüyor.

22.09 İlker’de buluşarak Dikmen Caddesi’nde yürüyen kitlenin yanına gelen bir araçtan havaya silah sıkılarak halk korkutulmak istendi. Kitle, aracı kovalayarak uzaklaştırdı.

22.05 Tunalı Hilmi Caddesi’nde de polis saldırısı yaşanıyor. Gaz ve ses bombaları atılıyor.

22.02 Kennedy Caddesi’nde bekleyen az sayıda kişiye polis gaz ve ses bombalarıyla saldırdı. Akrep, Bestekar Sokak’ta etrafa rastgele gaz bombası atıyor.

21.59 Tunalı Hilmi Caddesi ile Kennedy Caddesi’nin köşesinde bir TOMA, bir akrep ve çok sayıda çevik kuvvet polisi bekleyişte.

21.45 Polis Kuğulupark’ın etrafına çember oluşturdu, parka giriş çıkışları kapattı.

21.40 İlker’den 500, Sokullu’dan 150 kişi yürüyüşe başladı.

Kennedy Caddesi

Kennedy Caddesi

21.39 TOKİ Turkuvaz Evleri’nde son 10 günün en coşkulu ve kalabalık gürültü eylemi gerçekleşiyor. Halk, tencere tavalarıyla camda, balkonda AKP’yi protesto ediyor.

21.36 Anıttepe’de yaklaşık 200 kişi mahalle içerisinde yürüyüşe başladı.

21.30 Çevik kuvvet polisleri, Tunalı Hilmi Caddesi’nde “Vatan sana canım feda” ve “Kırmızı beyaz” sloganlarıyla yürüyor, olası bir saldırıya meşruluk sağlamaya çalışıyor.

21.15 Ethem Sarısülük’ün cenazesi, yüzlerce araçlık konvoyla Çorum Sungurlu’daki Beylice Köyü’ne götürüldü. Sarısülük, ailesi, köylüleri ve mücadele arkadaşlarının katıldığı bir törenle yıldızlara uğurlandı.

21.04 Kuğulupark, Kennedy Caddesi, Tunalı Hilmi Caddesi bölgesinde bir araya gelişler başladı.

Kızılay

21.02 Kızılay bölgesinde çatışmalar şimdilik sona erdi.

20.17 Sakarya Meydanı’na saldırılar devam ediyor.

Kızılay

20.10 Polis, gürültü eylemine katıldığını düşündüğü herkesi gözaltına almaya çalışıyor. Onlarca kişi gözaltına alınıyor. Gözaltı saldırısı meydanın tamamen insansızlaştırmak amacıyla.

20.02 Kızılay Meydanı’nda gözaltılar başladı.

19.50 Polis barlara da gaz bombası attı. Çok sayıda gazeteci ve yurttaş kafe ve barlarda mahsur kaldı. Kızılay’daki tüm ara sokaklara girdiler. Gözaltına alınanlar var.

19.48 Kızılay’daki saldırı ilk olarak meydanın ortasında bir arada duran basın emekçilerine oldu. Polis, basın emekçilerinin üzerine yakın mesafeden gaz bombaları attı. Basın emekçilerinin dağılmasından sonra ise sert bir saldırı başladı. Gaz ve ses bombalarıyla herkes dağıtıldı. Polis ara sokaklara da girdi. Ara sokaklardaki kafelere de gaz bombası atılıyor.

Kızılay

19.39 Ankara’da polis saldırısı yeniden başladı.

Kızılay19.35 Meydanda çok büyük bir gürültü var. Güvenpark’taki kitle “Her yer Taksim her yer direniş”, “Hükümet istifa” sloganları atıyor.

19.27 Kızılay AVM önünde ve Güvenpark’ta Halkevleri üyelerinin de aralarında olduğu yüzlerce kişi demirlere vurarak gürültü eylemi yapıyor. Meydanda şu an sayılabilen 12 TOMA, 1 panzer, 4 akrep bulunuyor.

18.54 Sakarya Caddesi girişindeki polis saldırısının yanı sıra Kızılay AVM önüne de saldırı başladı.

18.51 Kızılay’da Sakarya Caddesi’nden çıkarak Atatürk Bulvarı’nın trafiğini kesen gruba polis saldırdı.

18.21  Güvenpark ve GMK Bulvarı’na yapılan son saldırılarda gözaltılar yaşandı. Kaç kişinin gözaltına alındığı bilinmiyor.

17.52 Polis saldırısı durmak bilmiyor. Güvenpark’ta tekrar buluşan yaklaşık 200 kişiye polis onlarca gaz bombası ve tazyikli suyla saldırdı. Sakarya Caddesi’nin Atatürk Bulvarı çıkışında bekleyenlere de gaz bombalarıyla müdahale oldu.

17.38 Ethem Sarısülük’ün Batıkent’teki cenazesi Kızılay’a getirilmedi fakat 10 binden fazla kişi Sarısülük’ü yıldızlara uğurladı. Cenaze aracı, Çorum’un Sungurlu ilçesine doğru yola çıktı.

17.00 Öğrenci Kolektifleri üyesi Dilan Dursun ameliyattan çıktı. Doktorları, Dilan’ın durumunun ciddiyetini koruduğunu söyledi.

16.43 Herhangi bir eylemci olmamasına karşın Konur Sokak’taki Mülkiyeliler Birliği önüne gaz bombaları atıldı.

Kurtuluş'tan ve GMK Bulvarı'nda barikatlar kuruldu.

Kurtuluş’tan ve GMK Bulvarı’nda barikatlar kuruldu.

16.25 Çatışmalar sırasında kafasının arka bölümüne gaz bombası isabet eden, kafatası kemiği kırılan ve beyin kanaması geçiren Öğrenci Kolektifleri üyesi Dilan Dursun’un ameliyatı sürüyor. Doktorları, Dursun’un durumunun ciddi olduğunu belirti.

16.21 Çatışmalar büyük ölçüde sona erdi fakat binlerce kişi Kızılay ve çevresindeki sokaklarda. Onlarca yaralının olduğu, polisin bazı noktalarda insanları döverek gözaltına almadan bıraktığı belirtildi.

15.58 Selanik ve Mithatpaşa caddelerinde de çatışmalar var.

15.50 Polis, ara sokaklar ve Ziya Gökalp Caddesi’ndeki saldırılarıyla kitleyi Kolej’e sürmeye çalışıyor.

15.34 Polisi bir süreliğine püskürten binlerce kişiye gaz ve ses bombalarıyla, gazlı ve tazyikli sularla tekrar saldırıldı. Sakarya Caddesi, İzmir Caddesi, GMK Bulvarı bölgelerinde çatışmalar sürüyor.

İstanbul Taksim'deki polis saldırısında çok sayıda insanın derisinde yanmalara neden olan tazyikli su, Ankara'da da kullanıldı. TOMA'dan çıkan suyun rengi "kimyasal" iddialarının doğru olabileceğini gösteriyor.

İstanbul Taksim’deki polis saldırısında çok sayıda insanın derisinde yanmalara neden olan tazyikli su, Ankara’da da kullanıldı. TOMA’dan çıkan suyun rengi “kimyasal” iddialarının doğru olabileceğini gösteriyor.

15.11 Kızılay Meydanı’nda polisi püskürten Ankaralılar, herkesi meydana çağırıyor.

15.05  Kızılay’da saatler süren çatışmaların ardından halk polisi püskürttü. Binlerce kişi Kızılay Meydanı’nı zapt etti. TOMA’lar, akrepler ve çevik kuvvet polisleri geri çekilmek zorunda kaldı.

14.54 Başından gaz fişeği ile vurulan Halkevci’nin durumu iyi. Kurtuluş’ta barikatlar kuruluyor.

Katil olay yerinde!

Katil olay yerinde!

14.45 Kurtuluş Parkı’na polis saldırdı. Parka TOMA ve akrepler girdi. Parktaki herkes gaz altında kaldı.

Çevik kuvvet polisleri, YKM önündeki bir kişiye 5 metre mesafeden hedef gözeterek gaz bombası attı. Kapsül kaburgasına gelen kişi, bir anda yere yığıldı. Yaralı, meydana gelen ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.

Çevik kuvvet polisleri, YKM önündeki bir kişiye 5 metre mesafeden hedef gözeterek gaz bombası attı. Kapsül kaburgasına gelen kişi, bir anda yere yığıldı. Yaralı, meydana gelen ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.

14.38 Batıkent’te Cem Evi’nde kalabalık toplanmaya başladı, 15.30’da tören yapılacak.

14.37 Kafasına gaz kapsülü gelen Kolektif üyesi ameliyata alındı.

14.31 Ankara’da yaralanan Kolektif üyesinin başının arkasına kapsül isabet etti, bilinci kapalı.

14.25 Ankara’da direnenler 19.00 ‘da Kızılay’a, 21.00’da Kennedy Caddesi’ne herkesi çağırıyor.

14.22 Öğrenci Kolektifleri üyesi bir kişinin yüzüne iki kişinin de koluna gaz kapsülü geldi. Üniversiteliler hastaneye kaldırıldı.

Saatler süren saldırılarda meydandaki halk sürekli polisi yuhaladı, sık sık TOMA'ların akreplerin önünü kesti.

Saatler süren saldırılarda meydandaki halk sürekli polisi yuhaladı, sık sık TOMA’ların akreplerin önünü kesti.

14.13 Kurtuluş’ta çatışma çok sert. Bir Halkevci başından gaz fişeği ile vuruldu. Hastaneye kaldırıldı, Halkevci’nin durumu iyi. Kızılay’da gaz bombaları
atılmaya devam ediyor.

Kızılay14.07 GMK Bulvarı ve Ziya Gökalp Caddesi’nde yüzlerce kişi bir araya geldi. Gaz ve ses bombalarıyla saldırı sürüyor. GMK Bulvarı’nda halk barikat kurdu. Güvenpark’a saldırı sürüyor. Meydan gaz altında.

14.01 Kızılay YKM önünde polis bir eylemciyi 5 metreden gaz fişeği ile göğsünden vurdu. Yaralanan eylemcinin durumu ağır, ambulans bekleniyor. Polis saldırısı devam ediyor. Güvenpark’ta polis halka su sıkmaya devam ediyor.

13.51 Güvenpark’ta sadece alkışla polisi protesto edenlere de su sıkılıyor.

13.47 Güvenpark’ta toplanan halka bir kez daha gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırıldı.

Kızılay

13.43 TOMA’lar ve akrepler taşlandı. Sakarya Caddesi ve GMK Bulvarı’nda polis saldırısı devam ediyor. Halk polisi yuhalıyor.

13.39 Meydanda polis dört taraftan saldırıyor. Ancak halk direnmeye devam ediyor. Geri çekilmelerin ardından hemen toplanılıyor. Sadece basının olduğu bölgeye de polis hedef gözeterek gaz bombası attı.

13.34 Güvenpark’ta toplanan binlerce kişiye polis saldırdı. Üç kolda çatışmalar sürüyor.

Kızılay

13.29 Ethem Sarısülük’ün cenazesi Cemevi’ne getirildi.

Panzerler böyle durdurulmak istendi.

Panzerler böyle durdurulmak istendi.

13.21 Güven Park’ta da bir grup, cenaze gelemese de, Ethem’in vurulduğu yerde anma yapmak konusunda ısrarlı, toplanmaya çalışıyorlar.

13.16 Meydandaki herkes polisi yuhalıyor. “Katil polis” sloganı atıyor.

13.15 Ethem’in ailesi Güvenpark’a gitmekten polisin Kızılay’ı dağıtması üzerine vazgeçti. Yollar da kapalı tutuluyor.

13.14 Polisin son saldırısıyla dağılanlar tekrar meydanda toplandı. Yaklaşık iki bin kişiye polis, “Dağılın” diyor.

Kızılay

13.12 Ethem Sarısülük Cemevi’ne gidiyor. Cenazeye katılmak isteyenleri ailesi Batıkent Metro son durağa çağırıyor.

13.09 Kızılay Meydanı’nda saldırının ardından toplananlar tekrar kalabalıklaştı. Ethem Sarısülük’ün abisi meydanda bir konuşma yaptı. “Artık bu halk sokakta istediğiniz kadar saldırın yılmayacağız” dedi. Meydanda yaklaşık bin kişi toplandı. Polis tekrar saldırıyor.

12.58 Ethem Sarısülük’ün cenaze aracı ne ileri Güvenpark’a ne geri Cemevi’ne gidebiliyor.

Saldırının başında U dönüşü yapmak isteyen bir belediye otobüsü durduruldu ve panzerlerin önünde barikat olarak kullanıldı.

Saldırının başında U dönüşü yapmak isteyen bir belediye otobüsü durduruldu ve kısa bir süre panzerlerin önünde barikat işlevi gördü.

12.51 Ethem’in vurulduğu yerde polis saldırmaya devam ederken, Batıkent’te polis Ethem’in cenazesini hala yolda bekletiyor.

12.47 Ankara’da çatışmalar Sıhhiye, Kolej ve Demirtepe’ye yayıldı. Kızılay’da polisi protesto edenlere gaz bombalarıyla saldırıldı. Yüzlerce kişi Kızılay AVM önünde sıkıştırıldı ve gaza boğuldu.

Kızılay

12.39 Kızılay Meydanı’nı polis dağıttı. Eylemcilerin bir kısmı Sıhhiye yönündeki Atatürk Bulvarı’nı çift yönlü trafiğe kapattı. Ziya Gökalp Caddesi ve GMK Bulvarı’nda çatışma çıktı. Kızılay Meydanı’nda halk polise tepki gösteriyor.

12.30 Kızılay binlerce polis tarafından kuşatılmış durumda. Polis saldırıya geçti.

12.20 Dört bir koldan binlerce kişi Kızılay Meydanı’na çıktı.

Kızılay

12.03 Ankara Valiliği tarafından yapılan açıklamada Ethem Sarısülük’ün cenaze töreninin 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na aykırı olduğu belirtilen açıklamada doğabilecek tüm zararlardan eylemi düzenleyenlerin ve eyleme katılanların sorumlu olacağı duyuruldu.

11.56 Kızılay Meydanı 10’dan fazla TOMA, çok sayıda akrep, onlarca çevik kuvvet otobüsü, kurulan barikatlar ile tam anlamıyla polis ablukası altına alındı. Ziya Gökalp Caddesi’nin trafiği de polis tarafından kesildi.

11.46 Polis saldırısıyla katledilen Ethem Sarısülük için 12.30’da Kızılay’da yapılacak cenaze töreni öncesi, Sarısülük’ün Batıkent Cemevi’ndeki cenazesinin önü polis ve jandarma barikatıyla kesildi. Polis, cenaze törenine izin vermeyeceklerini dile getirirken, görüşmeler yapılmaya başlandı.

ankara16haziran1

04.01 1 Haziran günü Kızılay’da polisin gerçek mermiyle başından vurarak katlettiği Ethem Sarısülük Ankara halkı tarafından yıldızlara uğurlanacak. Sarısülük’ün cenaze programı şöyle:

 • 12.30 – Ethem Sarısülük’ün katledildiği Kızılay Meydanı’nda bir araya gelme ve karanfil bırakma
 • 13.30 – Kızılay’dan Sıhhiye’ye yürüyüş
 • 14.00 – Otobüslerle Sıhhiye’den Batıkent Cemevi’ne gidiş
 • 14.30 – Batıkent Cemevi’nde tören
 • 16.00 – Defin için Çorum Sungurlu’nun Beylice Köyü’ne uğurlama

03.52 Kennedy Caddesi’ndeki kitle çok büyük oranda dağıldı. Trafik Tunus Caddesi yönünde açıldı.

03.32 Tunalı Hilmi Caddesi’nde bir sivil polis, yoldan geçen insanlara gaz sıkarak Bestekar Sokak’a doğru kaçtı.

03.27 Yaklaşık 4 saattir Kennedy Caddesi’ndeki polis barikatı önünde bekleyen CHP milletvekilleri polisle bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeden sonra polis TOMA’ları geri çekilmeye başladı.

03.18 Kennedy Caddesi’ndeki kitleden çok sayıda kişi ayrıldı. Buna karşın halen binlerce kişi bekleyişte.

02.51 Polisin tüm tehditlerine karşın Kennedy Caddesi’nde 10 binden fazla kişi dağılmıyor. Kitle polisin anonslarına sloganlarla karşılık veriyor.

02.16 Keneddy Caddesi’nin dolmasının ardından olası bir saldırıda onlara destek vermek amacıyla Tunalı Hilmi Caddesi’nde de çok sayıda insan var.

01.48 Polisin dağılma yönündeki anonsuna Kennedy Caddesi’ndeki binlerce kişi karşılık veriyor: “Gel bakalım,sık bakalım, bu daha başlangıç, müdahale et bakalım!”

01.45 Kennedy Caddesi’nde binlerce kişinin bekleyişi sürüyor.

01.10 Küçükesat, Tunalı Hilmi caddelerinde evlerden tencere tavalarla, araçlardan kornalarla ülkenin dört bir yanında direnenlere selam gönderiliyor.

01.06 Kennedy Caddesi AKP ve Tayyip Erdoğan karşıtı sloganlarla inliyor. Caddede gergin bekleyiş sürüyor.

Kennedy Caddesi

Kennedy Caddesi

01.02 Mamak’tan Kızılay’a yürüyenlere Kolej-Kurtuluş’taki polis saldırısının ardından yaşanan çatışmalar sona erdi. Halk, tekrar Mamak’a yürüyor.

00.41 Kennedy Caddesi’ndeki binlerce kişiye polis dağılmaları yönünde uyarı yapıyor.

00.41 Mamak’tan Kızılay’a yürüyen yüzlerce kişiye Kolej’e yaklaşılmışken polis saldırısı yaşanmıştı. Yaklaşık 45 dakikadır süren çatışmaların ardından Mamaklılar, Cebeci Yerleşkesi önüne çekildi. Barikatlar kuruluyor.

00.39 Kennedy Caddesi’ndeki 20 bine yakın kişi oturma eylemini sürdürüyor. Polis, saldırı için hazırlığa başladı.

00.30 Dikmen’de polis barikatı önünde yaklaşık bir saat süren eylem “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganlarıyla sonlandı.

00.27 Kennedy Caddesi, Tunalı Hilmi’den Atatürk Bulvarı’na kadar tıklım tıklım dolu. 15 binden fazla kişi sloganlarıyla AKP faşizmine meydan okuyor.

00.05 Atatürk Bulvarı ve Tunalı Hilmi’deki jammerlar nedeniyle telefonlar çekmiyor.

Kennedy Caddesi

Kennedy Caddesi

15 HAZİRAN

23.58 İstanbul Yolu’nu yaklaşık yarım saat kapatan Batıkentliler eylemlerini tekrar Batıkent’e doğru yürüyüşe geçti.

23.57 Kennedy Caddesi’ndeki 10 binden fazla kişi oturma eylemine başladı. Bölgeye gelen CHP milletvekilleri TOMA ve akreplerin önünde oturuyor.

23.53 Mamak’tan Kızılay’a yürüyen yüzlerce kişiye polis saldırdı, çatışma başladı.

23.51 Saimekadın halkı Bucak Sokak’ta buluşarak Saimekadın içerisinde yürüyüş gerçekleştirdi ve yarınki cenazenin çağrısını yaparak eylemi sonlandırdı.

23.40 Binlerce Batıkentli İstanbul Yolu’nu trafiğe kapattı.

23.29 Kennedy Caddesi’ndeki sayı 10 bini aştı. Polis, kitleye 25 dakika içinde dağılmaları yönünde uyarılar yapıyor.

23.22  Binden fazla Dikmenli polis barikatı önünde bekleyişini sürdürüyor. Polis, dakikalardır dağılın anonsuyla halkı tehdit ediyor.

23.16 Batıkent’te 10 binden fazla kişi İstanbul Yolu’na doğru yürüyüşe geçti. Karakol önündeki 2 TOMA da harekete geçti.

23.16 Küçükesat, Tunalı Hilmi, Kavaklıdere bölgesindeki halk akın akın Kennedy Caddesi’ne geliyor. Sayı her geçen dakika artıyor. Halk barikatlar kuruyor.

23.06 Batıkent Cemevi’ndeki 10 binden fazla Ankaralı, Taksim’deki saldırılardan sonra İstanbul Yolu’na yürüme kararı aldı.

23.03 Polis, Dikmenlilere bir kez daha dağılma uyarısı yapıyor.

22.59 Günlerdir polis saldırılarının yaşandığı Kennedy Caddesi’nde 10 bine yakın Ankaralı buluştu. ABD Büyükelçiliği önünde TOMA’lar, akrepler ve yüzlerce çevik kuvvet polisi var. Gergin bekleyiş sürüyor.

Kennedy Caddesi

Kennedy Caddesi

22.57 Binlerce Dikmenli, Polisevi önündeki barikata yüklendi, polis barikatı 50 metre geri çekmek zorunda kaldı.

Tuzluçayır

Tuzluçayır

22.55 Keçiören’de yaklaşık 1500 kişi tekrar Danişment’e gelerek yürüyüşünü sonlandırdı. Keçiörenliler, yarın 12.30’da Ethem Sarısülük’ün cenazesine katılacaklarını açıkladı.

22.50 Seyranbağları’ndan yaklaşık 500 kişi önce Kuğulupark’a, ardından Kennedy Caddesi’ne yürüdü.

22.48 Batıkent’te Ethem Sarısülük’ük cenazesinin bulunduğu Cemevi’nde binlerce kişinin yanına semt merkezinden binlerce kişi eklendi. Kitlesel bir eylem yapılıyor.

22.42 Dikmen Polisevi Kavşağı’ndaki polisler halka dağılma uyarısı yapıyor. Halk dağılmıyor.

22.41 Tuzluçayır’dan yüzlerce kişi Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti.

ankara15haziran17

22.34 10 bine yakın Dikmenli kol kola girmiş halde Polisevi Kavşağı’na kurulmuş polis barikatına yürüyor. Evlerden tencere tavalarla, araçlardan kornalarla insanlar yürüyüşe destek veriyor, birçoğu katılıyor.

22.28 Dikmen, İlker ve Sokullu kortejleri birleşti. Binlerce Dikmenli Polisevi’ne  yaklaştı.

22.24 Kuğulupark’ta geçtiğimiz günlere göre çok daha büyük bir kalabalık toplantı. Kitle “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganlarıyla günlerdir polis saldırılarının yaşandığı Kennedy Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

Kennedy Caddesi

Kennedy Caddesi

22.13 Kuğulupark’ta bir araya gelenler havai fişeklerle Taksim direnişini selamlıyor.

22.10 Dikmen Caddesi’nde 2 bin kişi yürüyor.

21.39 İlker halkı 500 kişiyle yürüyüşe başladı.

21.35 Seyranbağları halkı Maçka Sokak’tan yürüyüşe başladı.

21.33 Mamaklılar, Tuzluçayır Meydanı’nda bir araya geldi, polisin Taksim Gezi Parkı’na yönelik saldırısına tepki gösteriyor.

21.31 Keçiören halkı Danişment’ten yürüyüşe başladı.

ankara15haziran2

20.14 Güvenpark’taki eylem, yarın saat 12.30’da Ethem Sarısülük’ü uğurlamak için çağrı yapılmasıyla sona erdi.

19.57 Ethem Sarısülük’ün cenazesi Batıkent Cemevi’ne geldi. Binlerce kişi Batıkent Cemevi’nde…

18.48 Yağmurun kesilmesiyle birlikte Güvenpark’taki sayı tekrar artmaya başladı.

18.36 Yağış da Güvenpark’taki eylem de sürüyor.

Güvenpark17.52 Sağanak yağışın başlaması nedeniyle çok sayıda kişi Güvenpark’tan ayrıldı fakat karanfillerle süslenen Ethem Sarısülük’ün vurulduğu noktada sloganlarla bekleyiş devam ediyor.

16.42 Güvenpark’ta Ethem Sarısülük’ün vurulduğu yerde buluşan yüzlerce kişi oturma eylemine başladı. Kitle “Ethem yoldaş ölümsüzdür”, “Ethem’in katili AKP’nin polisi” sloganlarını atıyor.

16.28 Önü polis tarafından kesilen KESK’liler  ara sokaklardan ve alt geçitlerden Güvenpark’a ulaştı.

16.17 KESK’lilerin önü Ziya Gökalp Caddesi’nde polis tarafından kesildi. Güvenpark’ta da bir grup, KESK’lileri bekliyor.

15.54 Tayyip Erdoğan’ın “Millet İradesine Saygı” diyerek Sincan’da düzenleyeceği mitinge karşı Ankara toplumsal muhalefetinin 16.00’da Güvenpark’a çağrısını yaptığı “Halka Saygı Mitingi” için toplanmalar başladı. KESK üyeleri de Ziya Gökalp Caddesi’nde Mithatpaşa Köprüsü altında buluşuyor.

14.03 Ankara’da Emek ve Demokrasi Güçleri saat 16.00’da Kızılay’da olacak. KESK’e bağlı sendikalar da buluşma için Mithatpaşa Köprüsü altında bir araya gelecek.

01.33 Kanal D Ankara muhabiri Özgen Bingöl, Twitter hesabından gözaltına alınanların sayısının 28 olduğunu söyledi.

01.25 Ara sokaklarda 6 kişi daha gözaltına alındı.

01.18 Tunalı Hilmi Caddesi ve Bestekar Sokak’ta 13 Haziran’daki saldırıda olduğu gibi yine elektrikler kesildi.

01.15 Kennedy Caddesi’ndeki saldırılarda ilk görüntülere göre 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltı sayısının daha da artabileceğinden endişe ediliyor.

ankara14haziran7

Kennedy Caddesi

01.05 Çatışmalar büyük ölçüde sonlandı. Kitlenin bir kısmı dağılırken, bir kısmı Kuğulupark’a çekildi.

00.50 Direnişçiler, Bestekar Sokak’taki Otel 2000’in çevresinden ve Tunus Caddesi’nden gözaltılar yapıldığını söyledi.

00.44 Tunalı Hilmi Caddesi’ne de gaz bombaları atıldı.

00.34 Tunus Caddesi ve Bestekar Sokak’ta çatışmalar var.

00.29 Polisin ilk saldırısından sonra bir süre geri çekilen kitle, tekrar bir araya geldi. Polis, gruba bir kez daha gaz bombalarıyla saldırdı. İki akrep Kennedy Caddesi’ne girdi.

00.15 Ankara polisi, halkın demokratik hakkını engelleme işini rutine bağladı. Kennedy Caddesi’nde yaklaşık bir saat önce bir araya gelen yüzlerce kişiye bu akşam da polis saldırısı başladı.

14 HAZİRAN

Dikmen

Dikmen

23.15 Yüzlerce Keçiörenli, Ethem’in yanına, Adli Tıp’a ulaştı.

Batıkent

Batıkent

22.56 Dikmenliler, Polisevi kavşağına doğru çekildi. Halk halaylarla bekleyişini sürdürüyor.

22.48 Ethem Sarısülük’ün annesi, Batıkentlileri camda karşıladı. Annenin gözlerinden yaşlar gelmesi üzerine  Batıkentli gençler “Anne ağlama, evlatların burada” sloganı attı.

22.41 Dikmen korteji, Polisevi’nin önünde TOMA’lar ile kurulan barikatı aştı fakat bu defa da Emniyet Genel Müdürlüğü’nün önünde yolu kesildi. TOMA’lar ve akreplerle barikat kuran polis saldırıya hazırlanıyor.

Batıkent

Batıkent

22.30 Batıkentliler Ethem’in evine ulaştı. Eve “Ethem Sarısülük bizimle yaşayacak” pankartı asılırken, “Ethem’in katili AKP’nin polisi”, “Katil Tayyip hesap verecek” sloganları atıldı.

22.23 Danişment’e gelerek Keçiören içerisinde yürüyüşünü tamamlayan halk, bu defa da Ethem Sarısülük’ün cenazesinin bulunduğu Adli Tıp’a doğru yürüyüşe geçti. Adli Tıp önünde bekleyen onlarca kişi de, Keçiörenlileri yürüyüş güzergahında karşılamak üzere hareketlendi.

ankara14haziran2

22.17 Batıkent metrosuna gelinmesinin ardından konuşmalar yapıldı, Taksim Gezi Parkı direnişi ile omuz omuza mücadelenin sürdüğü ifade edildi. Batıkentliler, konuşmaların ardından Ethem Sarısülük’ün evine doğru yürüyüşe geçti.

22.15 Mamaklılar, yaklaşık 2 bin kişi ile bir kez daha Tuzluçayır Meydanı’nda buluştu. Kurulan kürsüde Ethem Sarısülük’ün hesabının sorulacağı belirtiliyor.

22.07 İlker, Dikmen ve Sokullu kolları Dikmen Caddesi üzerinde birleşti. Günlerdir yürüyüşleri polis barikatlarıyla kesilen Dikmenliler binlerce kişiyle ve coşkulu bir biçimde yine Dikmen Caddesi’nde yürüyor.

21.59 Barış Yolu’na ulaşan 2 bin Keçiörenli Danişment’e doğru yürüyüşünü sürdürüyor.

Dikmen

Dikmen

21.46 İlkerliler, Dikmen Caddesi’ne geldi. Burada sokağa çıkanların da yürüyüşe katılmasıyla sayı 700’ü buldu.

21.42 Batıkentliler Kent Meydanı’ndan metroya doğru yürüyüşe geçti.

21.29 İlker halkı 400 kişiyle Mahsuni Şerif Parkı’ndan yürüyüşe geçti.

21.23 Keçiören’de yürüyüş başladı. Yaklaşık 600 kişi İncirli Lisesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

ankara14haziran4

Adli Tıp

21.00 Ankara’da bu akşam tüm mahallelerde Ethem Sarısülük için yürünüyor. Yürüyüşler için bir araya gelişler başladı.

20.40 Güvenpark’taki oturma eylemi sona erdi.

20.00 Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri üyeleri, öğle saatlerinde yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ün öldürüldüğü Kızılay’da oturma eylemi yaptı. Kaldırıma karanfiller ve Ethem Sarısülük’ün fotoğrafı bırakıldı.

ankara14haziran1

19.10 Halkevleri üyeleri de Güvenpark’a geldi.

18.00 Üniversitelilerin, Güvenpark’ta polis ablukası altında gerçekleştirdiği kitap okuma eylemi üçüncü gününde. Üniversiteliler bir kez daha kitapları ve dergileri ile Güvenpark merdivenlerindeki yerini aldı. Çok sayıda vatandaş da öğrencilere destek amacıyla parka geldi.

ankara13haziran20

01.43 Tunalı Hilmi Caddesi üzerindeki sokakların köşelerini tutan polisler, yoldan geçenlere kimlik kontrolü yapıyor.

01.15 Kennedy-Bestekar-Tunalı bölgesinde çatışmalar şimdilik duruldu.

01.10 NTV’nin haberine göre Kennedy Caddesi’ne yapılan saldırılarda 5 kişi gözaltına alındı.

00.49 Bestekar Sokak’ta bekleyişte olan kitleye polis tekrar saldırdı. Çevik kuvvet polisleri, gaz ve ses bombalarıyla grubu Kuğulupark’a kadar kovaladı. Bölgede gerilim sürüyor.

00.34 Sendika.Org’a ulaşan direnişçiler, Büklüm, Bülten ve Bestekar sokaklarında polisin saldırılarını sürdürdüğünün bilgisini verdi.

00.29 Dört akrebin ardından TOMA’lar da Kennedy Caddesi’ne girdi.

00.26 CnnTurk muhabirinin aktardığına göre polis, saldırıdan önce basın emekçilerine “Bizden uzak durun, siz de yaralanabilirsiniz” dedi.

00.22 Kennedy Caddesi’nde kalabalık henüz yeni toplanmışken çevik kuvvet polisleri gaz bombalarıyla saldırıya geçti. Polis bu akşam Kennedy Caddesi’nin üst bölümünden de saldırıda. Onlarca gaz bombası atılıyor.

00.18 Yağış nedeniyle Tunalı Hilmi-Kennedy bölgesindeki eylemciler daha geç saatte bir araya geldi. Yüzlerce kişi sloganlarla eylemini sürdürüyor.

13 HAZİRAN

23.40 Dikmenliler, polis barikatının önünde halaylar çekerek ve sloganlar atarak yaklaşık 45 dakika eylemlerini sürdürdü. Eylem daha sonra son buldu.

22.50 Dikmen yürüyüşünün önü TOMA’lar ve akreplerle kesildi. Bekleyiş sürüyor.

22.36 Sağanak yağış ve fırtına nedeniyle Dikmen’de de yürüyüşe katılım geçmiş günlere göre az kaldı fakat 500 kişi sloganlarla Dikmen Caddesi’nde yürüyor.

22.23 Seyranbağları halkı, sağanak yağış nedeniyle mahalle arasında bir yürüyüş gerçekleştirdi. Keçiörenliler de yürüyüşlerini kısa tuttu ve sonlandırdı.

21.55 Batıkent’te sağanak yağışa karşın yaklaşık 200 kişi Kent Meydanı’ndan metro çıkışına yürüdü.

21.30 Keçiören’de halk, her akşam olduğu gibi Danişment’te buluştu. Sağanak yağışa karşın 200 kişi yürüyüşe başladı.

20.40 Güvenpark’taki kitap okuma eylemi, sağanak yağış nedeniyle sonlandı. Üniversiteliler, yarın bir kez daha Güvenpark’ta olacaklarını duyurdu.

Akademi Ayakta

20.30 Eğitim-Sen Üniversiteler Şubesi, Üniversite Konseyleri Derneği ile Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Van Üniversitesi ve Isparta öğretim elemanları dernekleri tarafından yapılan açıklamada eylemlerin sadece Gezi Parkı ile ilgili olmadığını, hükümetin 11 yıldır rejim inşasına karşı biriken öfkenin sonuçlarının yaşandığı belirtildi.

“Biz ülkemizin yaşadıklarının aynısını üniversitelerimizde yaşadık” diyen akademisyenler, üniversitelerdeki gerici, baskıcı ve piyasacı uygulamalardan örnekler sıraladı. Akademisyenler açıklamalarını şöyle sonlandırdı:

Haziran Direnişi’ni koşulsuz destekliyor ve selamlıyoruz. Hükümetin ne Üniversite Yasası ne de Anayasa yapacak ehliyeti olmadığını ilan ediyoruz. Yeni bir ülkeyi kuracak Anayasa’nın ve özgür, bağımsız, bilimsel, toplumdan yana bir Üniversite Yasası’nın ancak direnen halkımız tarafından yapılacağını biliyor ve seviniyoruz.

Basın açıklamasında Eğitim-Sen Üniversiteler Şubesi’nden Cenk Yiğiter, öğrencilerinin direnişini selamladıklarını ve kendilerinin de barikatlarda öğrencilerinin yanında yer aldıklarını ifade etti.

Eğitim-Sen MYK üyesi Betül Öztürk Korkut da çapulcuların tüm Türkiye’deki direnişini selamladı. AKP’nin eğitim, sağlık, çevre gibi alanlarda yürüttüğü politikalara isyan edildiğini söyleyen Korkut, “Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Özgürlüğünü bilen, hakkını bilen bir halk var karşınızda” dedi ve AKP’ye meydan okuduklarını belirtti.

Akademi Ayakta

19.42 Yol boyunca alkışlarla, sloganlarla destek gören yüzlerce akademisyen parka ulaştı, basın açıklaması başladı.

19.27“Ethem yoldaş ölümsüzdür”, “Ethem’in katili AKP’nin polisi” sloganlarıyla Ethem’i anan akademisyenler hükümeti istifaya çağırıyor:  “Akademi ayakta hükümet istifa”

19.17 19.00’da Küçükesat-Tunalı Hilmi Dörytol’da bir araya gelen akademisyenler, Cebeci Yerleşkesi’nden’den gelenlerle buluştu. Kuğulupark’a doğru yürüyüş başladı. Çevreden halk kornalarla, alkışlarla destek veriyor.

19.10 Üniversitelilerin sosyal medyadan yaptığı çağrı ile saat 18.00’de Güvenpark’ta başlayan kitap okuma eylemi 150 kişi ile devam ediyor.

Güvenpark

Güvenpark

13.47 Dün akşam Güvenpark’ta polis ablukasını kitap okuma eylemi yaparak kıran üniversiteliler, saat 18.00’da bir kez daha Güvenpark’ta buluşacak.

13.43 Ankaralı akademisyenler, Kuğulupark-Kennedy bölgesinde yaşanan polis saldırılarını ve AKP faşizmini protesto etmek için saat 19.00’da Küçükesat-Tunalı Hilmi Dörtyol’da buluşacak ve Kuğulupark’a yürüyecek.

ankara12haziran29

02.20 Tunalı ve Kennedy’de çatışmalar biraz duruldu. Hastanelere yaralı taşınıyor.

02.02 Görgü tanıklarına göre Bestekar sokakta ve civarda Cherokee marka bir cip ile gözaltı yapılıyor.

01.51 Küçükesat, Tunalı Hilmi, Kennedy civarının elektrikleri kesildi. Tunalı Hilmi’de çatışma sürüyor. Sivil araçlar elektriği kesilen bölgede geziyor ve gözaltı işlemi yapıyor.

01.39 Çevik kuvvet polisleri Bestekar Sokak’taki direnişçilere karşı bir kez daha saldırıya geçti.

01.38 Bestekar Sokak’a kurulan barikatlar ateşe verildi. Direniş devam ediyor.

Kennedy Caddesi'nde her akşam polis saldırısı yaşanmasına karşın tekerlekli sandalyeli bir kişi inatla eylemdeki yerini almıştı.

Kennedy Caddesi’nde her akşam polis saldırısı yaşanmasına karşın tekerlekli sandalyeli bir kişi inatla eylemdeki yerini almıştı.

01.35 TOMA’lar Kennedy Caddesi’ndeki barikatları tüm çabasına karşın kaldıramıyor. Gaz bombalarının oluşturduğu bulutun arkasındaki direnişçiler lazerleri TOMA’nın sürücüsüne tutuyor.

01.19 Tunalı Hilmi’nin yanı sıra Küçükesat ve Kennedy caddelerinde çatışmalar sürüyor. Çok sayıda yaralı var. Ayağına gaz bombası isabet eden bir kişiye ilk tıbbi müdahale mahallelilerden geldi. Yaralıların sayısı artıyor.

01.09 Çatışmalar Tunalı Hilmi Caddesi’nde yoğunlaştı. Gaz bombaları atılmaya devam ediyor.

01.02 Bölgedeki sokaklardan, caddelerden “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Diktatör istifa” sloganları atılıyor. Ankaralılar, evlerinin balkonlarından, camlarından alkışlarla direnişçilere destek veriyor.

00.58 Kennedy, Tunalı Hilmi, Küçükesat caddelerinde gaz bombaları, ses bombaları atılıyor. Polisler plastik mermi de sıkıyor.

00.49 Halk, “Referandum burada Tayyip nerede” sloganları atıyor.

00.48 Kennedy Caddesi’ndeki çatışmalar sürüyor.

00.43 Küçükesat Caddesi, Dörtyol ve Kennedy Caddesi’nin üst bölümlerinde de çatışmalar sürüyor.

00.37 Caddedeki insanların üzerine bir anda gaz bombaları yağdı. Kurulan barikatlar nedeniyle TOMA’lar fazla ilerleyemezken, çevik kuvvet polisleri de koşarak kalabalığı kovalamaya başladı. Çatışmalar Bestekar Sokak ve Tunus Caddesi’ne de yayıldı.

00.34 Kennedy Caddesi’ndeki binlerce kişiye polis saldırdı.

00.02 Kennedy’deki sayı 5 bini buldu. Halk barikatlarını kurdu, polisi bekliyor.

Kennedy Caddesi

Kennedy Caddesi

12 HAZİRAN

23.50 Mamak Tuzluçayır Meydanı’ndaki eylem ile Dikmen’deki eylem sona erdi.

23.46 Keçiören yürüyüşü İncirli Lisesi önünde son buldu. Kennedy Caddesi’ndeki kitlenin sayısı 2 bini aştı. Halk barikat kuruyor.

23.17 Kennedy Caddesi’nde yaklaşık 500 kişi buluştu. Sayı giderek artıyor. Halk, “Diktatör istifa”,”Her yer Gezi her yer direniş” sloganları atıyor.

23.16 Dikmenliler polisin dağılın anonsuna rağmen dağılmıyor.

Kuğulupark

23.15 Dikmen halkı polis barikatının önünde bekleyişini sürdürüyor.

22.45 Dikmen kortejinin önü daha önceki günlerin aksine Polisevi’ne gelmeden kesildi. Polis, “5 dakika içinde dağılmazsanız zorla dağıtılacaksınız” dedi.

Kuğulupark22.41 Kennedy Caddesi ve Bestekar Sokak’taki kafe ve barlarda Halk TV ile Çapul TV’nin ortak yayını izleniyor.

22.37 Binlerce Batıkentli beyin ölümü gerçekleşen Ethem Sarısülük’ün evine yürüdü. Halk “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganları atıyor.

22.19 Keçiören kortejinde yaklaşık 5 bin kişi İncirli Lisesi üzerinden Bası Caddesi’ne oradan da Papaz Deresi’ne yürüdü.

22.16 Dikmen’deki yürüyüşte havai fişek atılıyor.

22.07 İlker’de her akşam 21.00’da başlayan yürüyüş Dikmen Caddesi üzerinde devam ediyor. Binlerce kişi “Tayyip istifa”, “Gezi yanındayız” sloganları atıyor. Keçiören Danişment’te baslayan yürüyüş bin kişi ile sürüyor. Tunalı ve Bestekar Sokak’ta insanlar toplanıyor. Kuğulupark’ta yaklaşık 2 bin 500 kişi toplandı.

21.12 Polisin sabah saatlerinde çadırlara ve pankartlara düzenlediği saldırı ve gün boyunca park çevresinde TOMA’lar, akrepler ile yarattığı terör ortamına karşın Ankaralılar Kuğulupark’a geliyor. Kuğulupark ve Tunalı Hilmi Caddesi’nde yüzlerce kişi Gezi Parkı’na ve Kuğulupark’a yönelik saldırıyı protesto ediyor.

Üniversiteliler, kitap okuma eylemine destek veren bir görme engelliye de kitap okudu.

Üniversiteliler, kitap okuma eylemine destek veren bir görme engelliye de kitap okudu.

20.45 İş çıkışı insanların katılmasıyla birlikte sayısı 300’ü geçen Güvenpark’taki kitle, şiirlerle, şarkılarla eylemini sürdürdü. Nazım Hikmet’in, Ahmed Arif’in şiirleri alkışlandı. Bazı Ankaralılar evlerinde yaptıkları poğaça ve börekleri de parktakilerle paylaştı.

Eylemin sonunda Kolektif Yürütme Kurulu üyesi Çağdaş Ersoy bir açıklama yaptı. “Parklar akrepler, TOMA’lar, gaz kokuları için değildir; parklar insanlar içindir. Parklarda gaz bombaları fırlatılmaz, insan dövülmez, gerçek mermilerle ateş edilmez; parklarda kitap okunur, şiir okunur, şarkı söylenir, insanlar birbirleriyle sohbet eder. Parklarda ağaç olur, yeşillik olur; parklarda AVM olmaz” diyen Ersoy, tüm Ankaralıları yarın (13 Haziran) saat 18.00’da Güvenpark’ta olmaya çağırdı.

5 TOMA, 2 akrep ve 7 otobüs dolusu çevik kuvvet polisinin arasında gerçekleşen eylemin sonlanmasının ardından sabah saatlerinde polis saldırısına uğrayan ve polisin halen abluka altında tuttuğu Kuğulupark’a geçildi.

Güvenpark

20.00 Gezi Parkı’na saldırıları protesto etmek için Kızılay Güvenpark’ta toplanan bir grup kitap okumaya başladı. Beraber kitap okuyan 50 kişinin sayısı hızla arttı ve 150 kişiye ulaştı.

150 kişinin parkta kitap okumasından rahatsız olan polis kitleye müdahale için ilginç bir gerekçe buldu: “24 saat içinde bu kitap bitecek”, “Polis ailelerine sesleniyoruz: Çocuklarınızı parka göndermeyin”, “Biber gazı sıkma demiyorum, hobi olarak yine sık” gibi ifadelerin olduğu 4 adet döviz! Polisin “dövizleri kaldırın yoksa müdahale edeceğiz” açıklaması üzerine kitle kendi içerisinde oylama yapma kararı aldı. Oylama sonucunda çok büyük bir çoğunlukla dövizlerin kalması kararı alındı. Ellerinde kitap olan çoğunluğu üniversite öğrencisi 150 kişi şu an ellerinde köpek olan polisler tarafından izleniyor.

17.43 1 Haziran günü Kızılay Meydanı’ndaki çatışmalarda polisin gerçek mermi kullanarak başından vurduğu Ostim işçisi Ethem Sarısülük’ün beyin ölümü gerçekleşti. Doktorları, Sarısülük’ün fiziki ölümü için 90 saat beklenmesi gerektiğini belirtti.

16.23 Üniversiteliler ve liseliler, sosyal medyada saat 18.00’da Güvenpark’ta olma çağrısı yaptı. “Fikirlere gaz işlemez” sloganıyla örgütlenen eylemde polis ablukası altında kitap okunacak.

ankara12haziran915.52 Taksim Gezi Parkı’nda katliam provası misali bir saldırı gerçekleştiren polis, Ankara’da her akşam binlerce kişinin katıldığı eylemlere sahne olan Kuğulupark’a da sabah operasyonu düzenledi. Esat-Tunalı Hilmi halkının eylemlere verdiği büyük desteğe karşın “bölge halkının şikayetleri” olduğu gerekçesini gösteren polis, parka girerek çadırları ve pankartları topladı. Polis parktaki az sayıda eylemciye “Yaptığınız eylem kanunlara aykırıdır, dağılın” anonsu yaptı. Buna karşın parktakiler dağılmadı.

Parkta eylemcilerin sayısı her geçen dakika artarken, 2 TOMA, 2 akrep, 2 belediye otobüsü dolusu çevik kuvvet parkın etrafında bekleyişini sürdürüyor. CHP milletvekilleri Aylin Nazlıaka ve İzzet Çetin de parktaki eylemcilere destek veriyor.

12.55 Avukatlar, Kızılay Meydanı’ndan GMK Bulvarı’na ve İzmir Caddesi’ne yöneldi. Arka yoldan yeniden Ankara Barosu Eğitim Merkezi’ne geçilecek.

Atatürk Bulvarı12.45 Avukatların Kızılay yürüyüşüne yoldan da çok sayıda katılım oldu. Binlerce kişi Kızılay Meydanı’na ulaştı.

12.26 Ankara Barosu Eğitim Merkezi önüne geldikten sonra baro yetkilileri yürüyüşü sonlandırmak istedi fakat avukatlar Kızılay yürüyüşlerinde ısrarcı olduklarını göstererek baro yetkililerinin barikatını aştı.

12.11 Daha önceki benzer yürüyüşlerinde kaldırımdan yürüyen avukatlar, bu defa Atatürk Bulvarı’na çıktı ve yolu kesti.

12.03 Ankara Barosu’nun Çağlayan Adliyesi’nde avukatlara yönelik saldırısını protesto etmek için yaptığı çağrıyla adliye önünde bir araya gelen yaklaşık 2 bin avukat “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti.

Ankara Adliyesi

02.52 Ankara’da polis saldırıları şimdilik sona erdi.

02.33 Bölgede polis yoldan geçen araçları durdurarak kimlik soruyor.

02.20 Kuğulupark-Tunalı Hilmi-Tunus-Bestekar-Kennedy-Esat bölgelerinde neredeyse tüm sokaklarda TOMA’lar, akrepler geziyor, çevik kuvvetler gördüğü her insana gaz bombası atıyor.

02.16 Akrepler, Tunalı Hilmi’deki herkesi gaz bombalarıyla hedef seçmiş halde. Çatışmalar sürüyor.

01.49 Çevik kuvvetin girdiği Tunalı Hilmi ve Tunus caddelerinde de çatışmalar sürüyor.

01.40 Halk, Kennedy Caddesi’nde sloganlar eşliğinde bekleyişini sürdürürken TOMA’lar, akrepler ve çevik kuvvet polisleriyle tekrar saldırdı. Cadde bir kez daha gaz bulutu altına kaldı.

01.05 Polis, Kennedy Caddesi’nden geri çekildi.

00.50 Halk Bestekar Sokak’a kurduğu barikatları ateşe verdi.

00.42 Kennedy’deki çatışma Tunus Caddesi’ne de yayılmaya başladı.

Kennedy Caddesi

Kennedy Caddesi gaz altında kaldı

00.41 Kennedy Caddesi’ndeki polis saldırısında basın emekçileri de hedef alındı.

00.36 Caddedeki binlerce kişi TOMA ve akreplerden atılan gaz bombalarına, sıkılan tazyikli sularla karşın dağılmıyor.

00.29 Polis, Kennedy Caddesi’ne gaz ve ses bombalarıyla saldırmaya başladı.

ankara11haziran10

00.24 ABD Büyükelçiliği önündeki TOMA’larda ufak hareketlilikler söz konusu. Caddedeki binlerce kişiye polis saldırabilir.

00.07 Kennedy Caddesi’ndeki kalabalık her geçen dakika artıyor. Tunalı Hilmi Caddesi ve Kuğulupark’ta da binlerce insan var.

11 HAZİRAN

Kennedy Caddesi

Kennedy Caddesi

23.46 Dikmen halkı önce Kuğulupark’a, ardından da Kennedy Caddesi’ne ulaştı.

23.26 Kennedy Caddesi’nde bir araya gelen yaklaşık bin kişi barikatlar kurmaya başladı. Kuğulupark’ta da binlerce kişi Taksim’deki polis saldırısını protesto ediyor.

23.14 Polis, Dikmen Polisevi önündeki barikatı Tunalı Hilmi yönüne doğru açmak zorunda kaldı. Dikmenliler, Kuğulupark’a yürüyor.

23.03 Seyranbağları halkı Maçka Sokak’ta başlattıkları yürüyüşü Kuğulupark’ta sonlandırdı.

23.01 Saimekadın halkı Bucak Sokak’ta buluşarak mahalle içinde bir yürüyüş gerçekleştirdi. Saimekadın Meydanı’na gelinmesinin ardından sloganlarla Taksim Gezi Parkı direnişine selam gönderildi.

22.54 Dikmen halkının yürüyüşü Polisevi önünde barikatlarla kesildi. TOMA’larla kurulan polis barikatından halka dağılma uyarısı yapılıyor.

22.34 Keçiören korteji İncirli Lisesi’ne ulaştı. İncirli Lisesi’nin önünde buluşan Keçiörenliler ile birlikte sayı 8 bini buldu. Taksim Gezi Parkı’ndaki saldırıya büyük öfke var.

22.21 Güvenpark’ta aralarında Halkevleri üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 150 kişi sloganlar atıyor, konuşmalar yapıyor.

22.07 Keçiören halkı Piyangotepe’ye ulaştı. Yürüyüş sürüyor.

22.00 Güvenpark’a girebilen vatandaşlar, sloganlarla eylemini sürdürüyor. Halk, halaya da başladı.

21.53 Binlerce kişilik Dikmen-İlker-Sokullu korteji Dikmen Caddesi üzerinden “Faşizme karşı omuz omuza”, “AKP’den hesabı çapulcular soracak” sloganlarıyla yürüyor.

21.42 Kızılay Meydanı’nda farklı noktalardaki gruplar birleşmeye başladı. Yüzlerce kişi karşısında TOMA’lar meydandan çekilmek zorunda kaldı.

21.12 Keçiören halkı Danişment’ten Özgürlük Sokağı’na doğru yürüyüşe başladı.

Dikmen

Dikmen

21.04 Kızılay Meydanı’ndaki vatandaşların polis şiddetine ve ablukasına doğal tepkiler vermesi üzerine polis araçlarından tarihe geçecek bir anons geçildi:

“Kızılay alanındaki meraklı vatandaşlara sesleniyoruz. Dağılın, aksi takdirde zor kullanılarak dağıtılacaksınız”.

20.46 Kızılay’daki yüzlerce polis meydanın farklı noktalarında polis saldırılarına tepki gösterenlerin çevresini hızla sarıyor.

Güvenpark20.34 Kızılay Meydanı’ndaki alışveriş merkezinin önünde bulunan yaklaşık 200 kişilik grup, çevik kuvvet polisleri tarafından ittirilerek meydandan uzaklaştırılmak istendi. “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganı atan gruba meydanın Gama İş Merkezi önünden vatandaşlar da alkış ve sloganlarla destek vermeye başladı.

20.03 Emek ve demokrasi güçlerini çember içine alan polis, dağılın uyarısında bulundu. Uyarının ardından eylemin sona erdirildiği duyuruldu.

19.59 YKM önündeki basın açıklaması sona erdi fakat sayısı bine yakın kişi Gündoğdu marşıyla bekleyişini sürdürüyor.

19.52 Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri üyeleri de Güvenpark’a ulaştı.

Güvenpark'taki polis ablukasının sadece bir kısmı.

Güvenpark’taki polis ablukasının sadece bir kısmı.

19.47 Yüksel Caddesi’nde yürümesine izin verilmeyen Ankaralıların bir kısmı küçük gruplar halinde çevre sokaklardan Güvenpark’a ulaştı. Caddede kalanlar bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Güvenpark'ta oturma eylemi.

Güvenpark’ta oturma eylemi.

19.31 Güvenpark’ta DİSK, KESK, Ankara Tabip Odası ve TMMOB’nin bulunduğu yaklaşık 500 kişi, Yüksel Caddesi’ndeki grubu oturma eylemiyle bekliyor.

19.19 Ankara Emniyeti, halkın demokratik hakkını engellemek için bahane üretiyor. Polis provokasyonuna gelmemek ve demokratik haklarını kullanmak için flamalarını kapatarak tekrar yürüyüşe geçen grup, bu defa da “Aranızda provokatörler olduğuna yönelik duyum aldık. Yürütemeyiz” bahanesiyle durduruldu.

19.13 Emniyet yetkilileri yürüyüşün flamalarla gerçekleşmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

19.00 Yüksel Caddesi’nde ÇHD’nin basın açıklamasının ardından bir araya gelen devrimci, demokrat kurumlar, demokratik kitle örgütü ve siyasi parti üyeleri Güvenpark’a doğru yürümeye hazırlanıyor. Yüzlerce kişinin önü birkaç metre ilerde polis barikatıyla kesilmiş durumda.

ankara11haziran1

18.50 KESK, DİSK ve TMMOB üyeleri Kızılay YKM önünde bir araya gelmeye başladı.

Yüksel Caddesi

ÇHD üyeleri, savunma hakkına yönelik saldırıyı protesto etti ve AKP faşizmine karşı mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.

17.35 Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şubesi, Çağlayan Adliyesi’nde darp edilerek gözaltına alınan avukatlar için saat 18.30’da Yüksel Caddesi’nde bir basın açıklaması düzenleyecek.

16.39 KESK Ankara Şubeler Platformu, DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, Ankara Tabip Odası, TMMOB Ankara İKK, Başkent Dayanışması bileşenleri ve Mülkiyeliler Birliği 19.00-21.00 saatleri arasında “Devlet şiddetine son! Demokrasi hemen şimdi!” sloganıyla Güvenpark’ta olacaklarını duyurdu.

15.41 Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri de saat 19.00’da Güvenpark’ta olacağını açıkladı.

15.14 Taksim Dayanışması’nın 19.00’da Taksim Meydanı’nda bir araya gelme çağrısı üzerine Ankara’daki çağrılar da 19.00’a alınmaya başladı. Daha önce 18.00’a çağrı yapan Halkevleri ve BES Ankara 2 Nolu Şube çağrılarını saat 19.00 olarak değiştirdi.

15.01 BES Ankara 2 Nolu Şube de saat 18.00’da Kızılay YKM önünde olma çağrısı yaptı.

14.36 Halkevleri saat 18.00’da Güvenpark’ta olma çağrısı yaptı.

13.46 SDP ve Dev-Lis üyeleri, Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’na yönelik polis saldırısını Yüksel Caddesi’nde oturma eylemiyle protesto etmeye başladı. Oturma eylemi saat 16.00’a kadar sürecek.

12.42 Gece boyunca Kennedy ve Tunalı Hilmi caddelerindeki polis saldırılarında 12 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Kuğulupark

02.02 Kuğulupark, Tunalı Hilmi, Tunus, Kennedy, Bestekar bölgelerindeki kitle dağıldı. Köşe başlarında çevik kuvvet polisleri bekliyor.

01.53 Çatışmaların olduğu bölgede en az 10 kişi ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Bestekar Sokak’taki Tektekçi ise revire dönüştürüldü.

01.45 Kennedy, Tunus caddeleri ve ara sokaklarda çatışmalar yaklaşık yarım saat sürdü. Polis saldırısı şimdilik duruldu. Ara sokaklarda çok sayıda kişinin yaralı olduğu belirtildi. Kennedy-Tunalı Hilmi bölgesindeki direnişçiler saldırıyı “Bugüne kadarki en sert saldırı” olarak yorumluyor.

00.55 Kennedy Caddesi’nden bir direnişçinin verdiği bilgiye göre, sivil polisler, çatışmanın öncesinde ve sonrasında ara sokaklarda yakaladığı eylemcileri durdurarak kimlik soruyor. Polisler, kimlik sorduğu eylemcilerin zor kullanarak telefonlarına, varsa Twitter ve Facebook paylaşımlarına bakıyor.

00.39 Çevik kuvvet polisleri Tunus Caddesi’ne de girdi, çatışmalar yayılıyor.

00.33 Polis, Kennedy Caddesi’ne ikinci defa saldırdı. Çatışmalar tekrar başladı.

00.20 Kennedy Caddesi’nde polis geri çekildi. Kuğulupark’tan bir grup Kennedy’e destek için yürüyüşe geçti.

00.00 Polis Kennedy Caddesi’nin ara sokaklarına da gaz bombası atarak saldırıyor.

10 HAZİRAN

23.59 Kennedy Caddesi’nde bin kişilik gruba polis saldırdı.

23.40 Dikmen kolu da Tunalı’ya ulaştı.

23.33 Dikmen İlker kitlesi Sokullu kitlesiyle birleşti Kuğulupark’a doğru yürüyor.

23.14 Güvenpark’taki kitle yarın yine 21.00’da buluşmak üzere eylemlerini sonlandırdı.

22.56 Keçiören halkı 19 Mayıs Mahallesi’ne vardı, kortejin katılımı giderek artıyor.

 

Kuğulupark22.55 Saimekadın halkı mahalellerinde yürüyüş yaptı ve yarın yine saat 21.00’da buluşmak üzere evlerine döndü.

22.50 Seyranbağları halkı, “AKP’ye meydan okuyoruz – Seyranlı çapulcular” pankartıyla Kuğulupark’a geldi.

 

22.48 Güvenpark’ta yüzü aşkın kişinin eylemi sürüyor. Kitle “Gündoğdu Marşı” söylüyor.

 

22.41 İlker Dikmen kolu Polisevi Kavşağı’na vardı, Sokullu kolunu bekliyor.

22.33 “Esat halkı boyun eğmiyor- Esat Semt Meclisi” yazılı pankart taşıyan yüzlerce Esatlı Kuğulupark’a geldi.

 

22.17 Kuğulupark ve Tunalı Hilmi Caddesi tamamen dolmuş durumda on bini aşkın kişi “Hükümet istifa” diyor.

22.15 Keçiören’de bini aşkın kişi Sanatoryum’da buluştu, eyleme katılım giderek artıyor.

22.06 Keçiören’de halk, “Cav Bella” eşliğinde yürüyüşünü sürdürüyor.

 

22.05 Seyranbağları’ndaki Maçka Parkı’nda buluşan yüzlerce kişi Kuğulu Park’a doğru yürüyüşe geçti.

 

ankara10haziran5

22.04 Güvenpark’takilerin eylemi 20 polis otobüsü, belediye tarafından polise tahsis edilen 10 belediye otobüsü, 6 TOMA, 4 akrep ve yüzlerce çevik kuvvet polisinin arasında yapılıyor.

 

21.58 Polis Güvenpark’a girdi ancak halk “bankta oturmak haktır, tıpkı sokağa çıkmak gibi” diyerek direniyor. Güvenpark’ta ayrıca AKP’nin Suriye politikası, özelleştirmeler, taşeronlaştırma da protesto ediliyor. Güvenpark’takiler “Direnmeyi öğrendik artık yandınız” diyor.

21.54 Güvenpark’ta yaklaşık 100 kişi polis ablıkasını alkışlarla protesto ediyor. Güvenpark’ta kürsü kuran halk, direnişlerinin süreceğini söylüyor. Ankara’da günlerdir süren polis saldırılarını protesto eden halk “Polis bir partiyi değil halkı korumalı” diyor.

ankara10haziran2

21.50 Dikmen’deki Sokullu kolu da yürüyüşe başladı.

21.45 Kızılay kolu Tunalı Hilmi Caddesi’ne vardı, Kuğulu Park’a doğru yürüyüşünü sürdürüyor.

21.32 Yüzlerce Keçiörenli, Danişment’ten Sanatoryuma doğru yürüyüşe geçti.

21.26 İlker halkı Dikmen Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

21.18 Küçükesat ve Seyranbağları’nda gürültü eylemi başladı. Yüzlerce kişi sokakta, evlerinin balkonlarında, camlarında AKP’yi ve polis saldırılarını protesto ediyor.

Seyranbağları halkı Kuğulupark'a yürüdü.

Seyranbağları halkı Kuğulupark’a yürüdü.

21.17 Kızılay’daki yürüyüş kolu ara sokaklarda yapılan çağrıların ardından Tunalı Hilmi Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

21.10 Ankara Emniyeti Kızılay Meydanı’na çıkan yollarda yürümeyi yasaklamış halde. Yüksel Caddesi’nden Güvenpark’a gitmek isteyen Halkevcilerin önü polis barikatıyla kesildi. Polis, yürüyüşe izin vermediğini söyledi. Bunun üzerine Ziya Gökalp Caddesi’ne yönelen Halkevciler, burada da polis barikatıyla karşılaştı.

21.07 TOKİ Turkuvaz Evleri’nde gürültü eylemi başladı.

21.00 Halkevleri üyeleri Kızılay Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Kızılay Meydanı tam anlamıyla abluka altındaydı.

Kızılay Meydanı tam anlamıyla abluka altındaydı.

20.40 Kızılay’da tam anlamıyla olağanüstü hal koşulları geçerli. Meydandaki TOMA’lar ve akrepler bir arada yürüyen herhangi bir insan toplululuğuna saldırmaya hazır vaziyette.

20.37 Dünkü polis saldırısında gözaltına alınan Kolektif Yürütme Kurulu üyesi Çağdaş Ersoy, savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Ersoy, gözaltına alınırken aldığı darbeler nedeniyle hastanede.

18.50 Halkevleri’nin saat 21.00’a Güvenpark’a yaptığı çağrıya karşın günlerdir kentte terör estiren polis Güvenpark’ı abluka altına aldı. 6 TOMA, 4 akrep ve yüzlerce çevik kuvvet polisi meydana konuşlandırıldı.

Kennedy Caddesi

Kennedy Caddesi

03.36 Kennedy ve Tunus caddelerinde çatışmalar şimdilik sona erdi. Gruplardan bazıları var olan barikatları güçlendiriyor. Polisin Kennedy Caddesi’ndeki halka akşam boyunca yaptığı saldırılarda yaralananlar olduğu belirtildi.

03.07 Polis, Kennedy Caddesi’ne ses bombası da attı.

02.58 Ankara polisi durmak bilmiyor. Polis, Kennedy Caddesi’ne 3 TOMA, 2 akrep ve çevik kuvvet polisleriyle tekrar saldırdı. Çatışmalar Kennedy Caddesi’nin yukarı bölümüne ve Tunus Caddesi’ne yayıldı.

02.25 Avukatların verdiği bilgiye göre, Ankara’daki polis saldırısında 4 değil, 2’si İran asıllı 12 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların, polis tarafından darp edildiği ve birçoğunun yaralı olduğu da belirtildi.

02.15 Kennedy Caddesi’ndeki eylem sona ermek üzere.

Atatürk Bulvarı

Atatürk Bulvarı

01.27 Kennedy Caddesi’nde ara sokaklara dağılan grup yeniden bir araya gelmeye başladı. İmece usulüyle taşlar taşınarak bir kez daha barikat oluşturuluyor.

01.11 Polis Kennedy Caddesi’ne bir kez daha gaz bombalarıyla saldırdı. Saldırıda ses bombaları da atıldı.

Kennedy Caddesi'ne imece usulü barikatlar kuruldu.

Kennedy Caddesi’ne imece usulü barikatlar kuruldu.

00.54 Anaakım medyada Ankara’da biri İranlı 4 kişinin gözaltıla alındığı iddia edildi. Emniyete giden avukatlar ise gözaltına alınanların sayısının çok daha fazla olabileceğini, emniyete gelen akreplerin içerisinden insanların indirildiğini aktardı. Avukatlar, gözaltılara ilişkin savcılık talimatı olmadığından müvekkilleriyle görüştürülmüyor.

00.47 Polis Kennedy Caddesi’ndeki barikatlara kısa süreli bir saldırı gerçekleştirdi. Caddedekiler sloganlarla bekleyişini sürdürüyor.

00.14 Kennedy Caddesi’ndeki kitlenin sayısı 5 bine yaklaştı. Halk günlerdir olduğu gibi yine ABD Büyükelçiliği’ne 200-300 metre mesafede barikatlar kurdu. “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Yaşasın Kızılay direnişimiz”, “Diktatör istifa” sloganlarıyla bekleyiş sürüyor.

00.01 Ankara’da direnişin 11. gününe girildi.

9 HAZİRAN

23.35 Kızılay ve çevresindeki çatışmalar sona erdi. Kennedy Caddesi’ndeki toplanmalar ise sürüyor.

23.04 Çatışmalar Kurtuluş Meydanı’na kadar yayıldı. Meydanda bir araya gelmek isteyen gruba akreplerden onlarca gaz bombası atıldı. TOMA da bölgeye geldi.

Çankaya Belediyesi reviri22.59 Polis Kızılay’daki saldırılarında geçtiğimiz günlerdeki gibi yine basın emekçilerini hedef aldı. Evrensel muhabiri Hasan Akbaş’ın tweeti şöyle:

#direnankara Ankara’da polis doğrudan yine gazetecilere nişan aldı. Radikal,Evrensel, DİHA,BirGün,Bianet muhabirleri olarak tepki gösterdik. Polisler daha sonra tehditleriyle bu kez saldırdı. Önce özür dileyen polisler daha sonra, ‘dua eden yürüyorsunuz. Bir daha ki sefere ayağınıza sıkacağız. Bizi unutnamayın. Biz de sizi unutmayacağız’ dediler.Polisler daha sonra bu asabiliğini günlerdir uyumamayla açıkladı..

22.57 Kennedy Caddesi’nde kalabalık artıyor. Halk, saldırılarını dört bir yanda sürdüren polisi barikatlar kurarak beklemeye başladı.

22.54 Dikmen korteji Kuğulupark’a doğru yürüyüşünü sürdürüyor.

22.49 Kızılay’daki grubun bir kısmı Kennedy ve Tunalı Hilmi caddelerine doğru yöneldi. Polis saldırılarını burada da sürdürüyor. Tunalı Hilmi Caddesi’nin ara sokaklarında polisin bazı eylemcileri gözaltına aldığı bildirildi.

Kurtuluş Meydanı'na barikatlar kurulurken..

Kurtuluş Meydanı’na barikatlar kurulurken..

22.25 Olgunlar Sokak’ta gaz bombaları atılıyor.

22.17 Binlerce kişilik İlker ve Dikmen korteji Dikmen Caddesi’nden, Sokullu halkı da Sokullu Caddesi’nden yürüyor.

22.15 Polis, Kuğulupark’tan gelen gruba dağılın anonsu yapıyor.

22.13 Kuğulupark’tan binden fazla kişi Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti.

Güvenpark

21.57 Kolektif Yürütme Kurulu üyesi Çağdaş Ersoy çevik kuvvet polisleri tarafından gözaltına alındı. Konur, Karanfil, Selanik gibi ara sokakların tümünden saldıran polis, çok sayıda kişiyi gözaltına alıyor.

21.45 Seyranbağları’nda yaklaşık 200 kişi Maçka Sokak’ta bir araya gelerek yürüyüşe başladı.

21.42 Ziya Gökalp Caddesi’nde çatışmalar Kolej’e doğru çekildi. Polis Ziya Gökalp Caddesi’nde ara sokaklara girdi ve çatışmalar yine geniş bir alana yayıldı. Polis, Ataç ve Halk sokaklarında gaz bombaları atıyor.

21.38 Çevik kuvvet polislerinin derhal gözaltı yapmaya çalışması dikkat çekiyor.

Güvenpark

21.36 İlker Mahsuni Şerif Parkı’nda binden fazla kişi yürüyüşe geçti.

21.34 Kızılay Meydanı’na gaz bombaları, ses bombaları ve tazyikli sularla saldırı başladı. Binlerce kişi direnişe geçti.

21.29 Polis saldırı hazırlığında, TOMA’lar ve çevik kuvvet hareketli, eylemciler barikat kuruyor.

Güvenpark

21.03 Ankara Sanat Tiyatrosu oyuncuları “78’de alanlardaydık, şimdi de alanlardayız” pankartıyla Kızılay’a geldi.

20.55 Kızılay Meydanı’ndaki eylem tüm coşkusuyla sürüyor. Alanda meşaleler de yakıldı.

19.56 Ankara’da trafiğin son durumu: Kızılay’da trafik, meydanı zapt eden halkın denetiminde akıyor. Araçlar ve halk otobüsleri kornalarıyla eyleme destek veriyor.

Güvenpark

19.00 Kızılay Meydanı’nda alanın farklı noktalarına yayılmış halde bulunanların sayısı 10 bine yaklaştı. Tayyip Erdoğan’ın Esenboğa Havaalanı’ndaki açıklamalarından bahsedilirken, halk Erdoğan’ı yuhalıyor.

18.29 Polisin ortamı geren tavırlarına karşın Ankaralılar halaylarla eylemlerini sürdürüyor.

Güvenpark

18.18 Halk kürsüsünde halkın 4 talebi tekrar dillendirildi: Gezi Parkı’na Topçu Kışlası yapılması ve AKM’nin yıkılması projelerinin iptal edilmesi; halkın demokratik taleplerinin kullanımını engelleyen, binlerce insanın yaralanmasına, üç kişinin ölmesine neden olan sorumluların istifa etmesi, gaz bombası ve materyallerinin yasaklanması; ülkenin dört bir yanında gözaltına alınanların serbest bırakılması, haklarında soruşturma açılmayacağına ilişkin açıklama yapılması; Taksim ve Kızılay başta olmak üzere Türkiye’deki tüm meydanlarda, kamusal alanlarda toplantı, gösteri, eylem yasaklarına ve fiili engellemelere son verilmesi, ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması.

Güvenpark

Güvenpark18.13 Güvenpark’taki halk kürsüsünden yapılan konuşmalarda Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ve AKP’li belediyelerin Erdoğan’ı karşılamak için uyguladıkları baskıya tepki gösterildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ ormanı içerisinden yol geçirmek istemesine, Atatürk Orman Çiftliği’nde uygulamak istediği katliama değinildi, Erdoğan’ın “çevreciyiz” açıklamasının yalan olduğunun altı çizildi.

17.36 Başbakan Erdoğan’ın Ankara’ya indiği haberi geldi, Güvenpark’taki binlerce kişi Erdoğan’ı “Erdoğan’ı alana Gökçek bedava” sloganlarıyla karşıladı. Melih Gökçek’in başkanı olduğu Ankara Büyükşehir Belediyesi, başbakanı daha kalabalık karşılamak için belediyenin tüm çalışanlarını tehdit ederek havaalanına taşımış, araçlarıyla gelenlere 100 lira yakıt parası vereceğini söylemişti.

17.32 Helikopterlerle alçak uçuş yapılıyor. Kitle sloganlarla bekleyişini sürdürüyor.

Güvenpark

17.13 Kızılay Meydanı’nın bir bölümünde trafik kesildi. Polis araçları meydana doğru hareketlendi. Bekleyiş sürüyor.

17.00 Mehmet Özer, Hasan Hüseyin’in Bıçak Kemikte şiirini okudu.

16.47 TKP, alana bandoyla geldi. Bando parkta büyük coşku yarattı.

16.36 Güvenpark’taki demokratik kitle örgütlerinin ve siyasi partilerin sayısı da artıyor. Ankara Tabip Odası da pankartıyla alana giriş yaptı.

Güvenpark

16.31 Güvenpark’taki kalabalık her geçen dakika artıyor. Parkta yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı eylem halaylarla sürüyor.

16.12 Kolektif Yürütme Kurulu üyesi Çağdaş Ersoy, kürsüde yaptığı konuşmada hükümetin istifa etmesi gerektiğini söyledi.

15.50 Kızılay Güvenpark’ta saat 16.00’daki buluşma öncesinde parka gelişler başladı.

03.09 Ankara muhalefeti 9 Haziran Pazar saat 16.00’da bir kez daha Güvenpark’ta bir araya gelecek. Ankara halkı, saat 18.00’a doğru Ankara’ya gelmesi beklenen Başbakan Erdoğan’ı kentin göbeğinde eylemlerle karşılayacak.

03.06 Çatışmalar duruldu. Kennedy Caddesi’ndeki grup de yavaş yavaş dağılıyor.

02.52 Polis Kennedy Caddesi’nden tamamen çekildi.

02.38 Ara sokaklardaki çatışmaların ardından binden fazla kişi yeniden Kennedy Caddesi’nde buluştu. Barikatlar yeniden kuruldu. ABD Büyükelçiliği önünde 2 TOMA 2 akrep ve çevik kuvvet polisleriyle bekleyiş de sürüyor.

02.23 Tunalı Hilmi, Kennedy ve Tunus caddelerinin ara sokaklarında çatışmalar küçük gruplar halinde sürüyor. Polisin Kennedy Caddesi’nden çekildiği belirtiliyor.

Güvenpark

01.53 Polisin Kennedy Caddesi’ndeki saldırısı sürüyor. Caddedeki binlerce kişi “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganlarıyla direniyor.

01.44 Kızılay Meydanı’nda başlayan, ara sokaklar üzerinden Kolej ve Kocatepe bölgelesine kadar devam eden çatışmalarda ilk belirlemelere göre Mimarlar Odası’ndaki revire 3’ü ağır 25 yaralı, Çankaya Belediyesi’ndeki revire ise 15 yaralı başvurdu.

01.27 Kennedy Caddesi gaz bulutu altında kaldı. Kitlenin bir kısmı ara sokaklardan Kızılay’a, bir kısmı ise Tunalı Hilmi Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Bir kısmı ise Kennedy Caddesi’nde bekleyişini sürdürüyor.

01.18 Kennedy Caddesi’ne polis saldırısı başladı. Tazyikli suyla yapılan saldırıya bir süre sonra gaz bombaları da eklendi. Kitle dağılmıyor, taşlarla ve direnerek karşılık veriyor.

00.32 Kennedy Caddesi’nde çoğunluğunu Kızılay’daki çatışmalardan gelen 5 bini aşkın kişi barikat kurdu, barikatları ateşe verdi. Halkın sadece 200 metre mesafesindeki ABD Büyükelçiliği TOMA’lar ve akreplerle korunuyor.

Kennedy Caddesi

Kennedy Caddesi

8 HAZİRAN

23.53 Ankara’da polis saldırısı sürüyor, polis ara sokaklarda gözaltı yapmaya çalışıyor.

23.08 Meşrutiyet ve Ziya Gökalp caddelerinde TOMA’lar ve akrepler ile polis saldırısı ve çatışmalar sürüyor. Kızılay’ın ara sokakları yüzlerce kişinin “Diktatör istifa”, “Tayyip istifa” sloganlarıyla inliyor.

Güvenpark

22.53 Kızılay’ın tüm ara sokaklarında çatışmalar var. Mithatpaşa Caddesi’nde halk barikatlar kurdu, ateşe verdi.

22.33 Kızılay’da dağıtılan halk ara sokaklarda polisle çatışıyor.

ankara8haziran30

22.18 20 dakika içerisinde Kızılay Meydanı’na yaklaşık 30 bin kişi girdi. Kızılay Meydanı’nın trafiği bir anda kapandı. Meydan hınca hınç doluyorken ve coşku had safhaya çıkmışken polis TOMAlar, akrepler ve çevik kuvvetlerle saldırıya geçti. Gazlı ve tazyikli sularla, gaz bombalarıyla yapılan saldırı üzerine çatışma çıktı.

ankara8haziran31

22.03 TOKİ Turkuaz evlerinde gürültü eylemi başladı.

21.55 Tuzluçayır Meydanı’nı 2000 kişi doldurdu.

İlker’den 700, Sokullu’dan 300 kişi Kızılay’a doğru yürüyor.

Seyranbağları halkı da yürüyüşte.

Yağmurun ardından Güvenpark’ta 200 kişi toplanmıştı.

Kuğulu Park yönünden Atatürk Bulvarı’na yürüyüş sürüyor. Kızılay Meydanı’nın bir kısmı trafiğe kapatıldı.

ankara8haziran1

20.26 AKP’nin ve polis saldırılarının yapamadığını hava muhalefeti yaptı. Bir anda bardaktan boşalırcasına yağan yağmurun başlamasıyla Güvenpark’taki kitle büyük oranda dağıldı.

19.24 Gezi Parkı direnişçileri ile canlı bağlantı kuruldu. Gezi Parkı’nda direnen binlerce kişi adına yapılan konuşmalarda Ankara’da kent merkezinde ve mahallelerde AKP faşizmine meydan okuyanlar selamlandı.

Tunalı Hilmi Caddesi19.17 Ankaralılar yarın Ankara’ya gelecek Tayyip Erdoğan’a sesleniyor: “Tencerem var tavam var, çapulcuyum havam var”

18.55 Güvenpark’tan bir grup direniş çadırı kurmak üzere Sakarya Meydanı’na doğru geçti. Yüzlerce kişinin parktaki coşkusu ise sürüyor.

18.01 Güvenpark’taki eylem sloganlarla, şarkılarla, halaylarla devam ediyor. Kitle hep bir ağızdan “Çapulcular burada, Tayyip nerede”, “AKP’den hesabı çapulcular soracak” sloganları atıyor.

17.14 Meydandaki Ankaralılar hep bir ağızdan Gündoğdu Marşı’nı, Çav Bella’yı, Duman ve Kardeş Türküler’in Gezi Parkı direnişi için yazdığı şarkıları söylüyor.

ankara8haziran917.00 Güvenpark’a kurulan kürsüde Kolektif Yürütme Kurulu üyesi Çağdaş Ersoy konuşuyor. Tayyip Erdoğan’ın Gezi Parkı’nda ve tüm Türkiye’de direnenleri hedef göstermesine tepki gösterildi. “Polis şiddetine karşı sokakları bırakmayacağız” diyen Ersoy’a alandakiler “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla destek verdi.

16.33 Kızılay Meydanı’ndaki sayı hızla artıyor. Liseli Genç Umut, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, HDK, BDP, ESP, TKP 1920, BDSP, Alınteri, Kaldıraç ve Partizan da alana girdi.

16.12 Aralarında Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, SDP, Dev Lis ve Genç-Sen’in de bulunduğu yaklaşık 1500 kişi Güvenpark’ta buluştu.

15.47 Kızılay Güvenpark’ta bir araya gelişler başladı.

00.49 Kızılay’da süren eylem 8 Haziran saat 16.00’da Kızılay Meydanı’nda olma çağrısı ile son buldu.

7 HAZİRAN

23.48 Halkevleri’nin çağrısıyla saat 21.00’da Kızılay Meydanı’nda başlayan eylem, Mamak, Dikmen ve Kuğulupark’tan katılımlarla ve coşkuyla sürüyor. Yaklaşık 2 bin kişi sloganlarla, halaylarla eylemde.

23.15 Dikmen’den gelen yaklaşık bin kişi de Kızılay’daki grupla buluştu.

23.07 Kuğulupark’tan gelen bini aşkın kişi Kızılay’a ulaştı. Mamak’tan gelen yaklaşık 500 kişi de meydana girdi.

22.58 Keçiören’de farklı noktalardaki eylemliliklerin İncirli Lisesi’nde buluşmasıyla eylem sona erdi. 3 bini aşkın Keçiörenli Tayyip Erdoğan’ın son açıklamalarına tepki gösterirken, Halkevleri üyeleri 8 Haziran saat 16.00’da Kızılay Meydanı’nda olma çağrısı yaptı.

22.46 Kuğulupark’tan bir grup Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti.

22.43 Tuzluçayır Meydanı’nda 10 bine yakın kişi sloganlarla eylemini sürdürüyor.

Dikmen

Dikmen

22.24 Seyranbağları’ndan yaklaşık 300 kişi Kuğulupark’a ulaştı.

22.13 Küçükesat, Kennedy, Tunalı Hilmi, Cinnah caddelerinden gelenlerle Kuğulupark’taki sayı her geçen dakika artıyor. Parka kurulan Direniş Kütüphanesi alanın en çok ilgi gören köşesi haline gelirken, parkın çeşitli noktalarında sokak müzisyenleri coşkulu anlar yaşanmasını sağlıyor. Penguen maskeliler de parkta.

22.03 Saimekadın’da yaklaşık 250 kişi Bucak Sokak’tan Tuzluçayır’a doğru yürüyüşe başladı. Tuzluçayır Meydanı’nda binlerce kişi eylemini sürdürürken yaklaşık 500 kişi de Tuzluçayır’dan Kızılay’a doğru yürüyüşte.

Tuzluçayır Meydanı

Tuzluçayır Meydanı

22.01 Batıkent’te binlerce kişi Kent Meydanı’ndan metro çıkışına yürüyüşünü sürdürüyor.

Kuğulupark

Kuğulupark

21.47 Seyranbağları’nda yaklaşık 200 kişi mahalle içinde eylemde.

21.42 Çukurambar, Yüzüncü Yıl, Birlik Mahallesi ve Ayrancı’da da halk tencere tavalarıyla sokaklara çıktı.

21.41 Güvenpark’ta yaklaşık 200 kişi sloganlarla bekleyişini sürdürüyor.

21.34 Ahmed Arif Parkı’ndan yaklaşık 300 kişi yürüyüşe geçti.

21.30 Mutlu Halkevi önünde buluşan 300 kişi Tuzluçayır Meydanı’na doğru hareketlendi.

21.28 Keçiörenliler Danişmen’ten Yunus Emre Caddesi’ne doğru yürüyüşe başladı.

21.26 Sokullu Ahmed Arif Parkı’nda yaklaşık 150 kişi gürültü eylemine başladı. İlker Mahsuni Şerif Parkı’ndan bine yakın kişi de Dikmen Caddesi’ne doğru yürüyüşe başladı.

21.20 itibariyle Kuğulupark

21.20 itibariyle Kuğulupark

21.11 TOKİ Turkuvaz Evleri’ndeki mahalleliler gürültü eylemlerine başladı. Bölgede araçlarla konvoylar oluşturulurken, birçok evin de eyleme ışık açma kapamalarla destek verdiği görülüyor.

21.03 Kuğulupark’ta kurdukları çadırların öğle saatlerinde polis müdahalesiyle sökülmesinin ardından halk, akşamüstü yeniden çadırlarını kurdu. Saat 19.00’dan itibaren sayının artıyor. Tunalı Hilmi halkı da tencere tavalarıyla Kuğulupark’a gelmeye başladı.

18.59 Dikmenliler Ahmed Arif Parkı’na Direniş İrtibat Merkezi çadırı kurdu. Parkın dört bir yanını Gezi Parkı ve Ankara direnişlerini selamlayan dövizlerle donatan Dikmenliler, saat 21.00’da parkta buluşma çağrısı yaptı.

16.49 5 Haziran Grevi’ne yönelik polis saldırısında gözaltına alınan 9 kişiden 3’ü savcılıktan, 6’sı da sevk edildikleri mahkemeden serbest bırakıldı.

Dikmenliler, Ahmed Arif Parkı'na Direniş İrtibat Merkezi kurdu.

Dikmenliler, Ahmed Arif Parkı’na Direniş İrtibat Merkezi kurdu.

16.25 AKP karanlığına ve faşizmine meydan okuyan Ankaralılar, günlerdir olduğu gibi bugün de mahallelerde bir araya gelecek, Kızılay Meydanı’na yürüyecek. Mahalle programları şöyle:

Batıkentliler, saat 21.00’da Batıkent Meydanı’nda buluşarak metro çıkışına yürüyecek.

Keçiörenliler, Danişment’te yine saat 21.00’da bir araya gelecek ve ilçe içinde yürüyüş gerçekleştirecek.

Dikmen’de Sokullu halkı 21.00’da Ahmed Arif Parkı’nda, İlker halkı 21.00’da Mahsuni Şerif Parkı’nda bir araya gelecek.

Mamak’ta Saimekadınlılar 21.00’da Bucak Sokak’ta buluşarak Kızılay’a yürüyecek. Şirintepeliler 20.00’da Mehtap Pastanesi önünde, Mutlu Mahallesi halkı 20.30’da Halkevi önünde buluşarak Tuzluçayır Meydanı’na yürüyecek ve meydana gelecek binlerle birlikte hareket edecek.

Polis tarafından sökülen çadırlar, ilerleyen saatlerde yeniden kuruldu.

Polis tarafından sökülen çadırlar, ilerleyen saatlerde yeniden kuruldu.

13.30 Kuğulupark’taki çadırları Kabahatler Kanunu’na aykırı olmak gerekçesiyle söken polis halk tarafından yuhalandı ve sloganlarla protesto edildi. Polis, parktan çekildi.

ankara7haziran7

Kuğulupark’a Direniş Kütüphanesi kuruldu.

13.15 Kuğulupark’ta polis saldırısı başladı. Polis çadırları sökmeye çalışıyor.

13.03 Akşam saatlerinde binlerce kişiye ev sahipliği yapan Kuğulupark’ta halkın çadırlarını kurma girişimi polis engeliyle karşılaştı. İki otobüs çevik kuvvet polisi parkın çevresini kuşattı ve çadırlar sökülmediği takdirde saldırı gerçekleştireceğinin anonsunu yaptı.

00.35 Kızılay Meydanı’ndaki eylem başladığı gibi sloganlarla sona erdi. Halkevleri, “Şimdi dağılıyoruz ama AKP faşizmine, karanlığına meydan okumak için 7 Haziran saat 21.00’da bir kez daha Kızılay Meydanı’ndayız” çağrısı yaptı.

 

6 HAZİRAN

23.30 itibariyle Kızılay Meydanı

23.30 itibariyle Kızılay Meydanı

23.59 Halkevleri’nin ses aracının alana girmesiyle Kızılay Meydanı’ndaki coşku arttı. Kuğulupark’tan gelen bir grup da alana girdi. Alanda yaklaşık 3 bin kişi sloganlarla eylemini sürdürüyor.

23.49 Tuzluçayır’dan gelen yüzlerce kişi daha Kızılay Meydanı’na girdi.

23.44 Keçiören’deki yürüyüş İncirli Lisesi önünde sona erdi. Kitlenin büyük kısmı dağılırken, bir kısmı ise yaktığı ateşler ile eylemi sürdürüyor.

23.41 Yaklaşık 45 dakika önce Tuzluçayır’dan 150 kişilik bir grup daha Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti. Grup, Kurtuluş’ta.

ankara6haziran10

23.29 AKP’ye meydan okuyan binler Kızılay Meydanı’nın yarısını trafiğe kapattı.

23.25 Mamak’tan binlerce kişi Kızılay Güvenpark’a ulaştı. Mamaklılar Kızılay Meydanı’na marşlarla, sloganlarla girdi. Alandaki coşku katlandı.

23.05 itibariyle Güvenpark

23.05 itibariyle Güvenpark

23.07 Kuğulupark’tan yaklaşık bin kişi daha Kızılay’a katıldı. Ara sokaklardan da katılımlar devam ediyor.

23.03 Keçiören yürüyüşe katılım durmaksızın sürüyor. 15 bine yakın insan “AKP mezara halk iktidara”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıyor.

23.02 Mamak kolu Kolej’e ulaştı.

22.59 Dikmen Caddesi’nden yürüyen halk, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün arkasından Ayrancı’ya doğru yöneldi. Dikmenliler, Ayrancı’daki yürüyüşün ardından Kuğulupark’taki binlerce kişi ile buluşacak.

22.46 Keçiören kitlesi, General Tevfik Sağlam Caddesi’ne ulaştı. Sayı 10 bini buldu.

Kızılay Meydanı

Kızılay Meydanı

22.31 Batıkent’te yürüyenlerin sayısı 7 bini buldu.

22.23 Dikmen’deki saldırıda polis Polisevi’ne doğru çekildi. Kitle yürüyüşünü sürdürüyor.

22.22 Dikmen Caddesi’nden yürüyen gruba polis gaz bombalarıyla saldırdı.

Dikmen korteji

Dikmen korteji

22.19 İlker ve Dikmen’deki kitle birleşti, yaklaşık 5 bin kişiyle Polisevi’ne doğru yürüyüşünü sürdürüyor. Ahmed Arif Parkı’nda buluşan 3 bine yakın kişilik grup ile Öveçler’den yürüyen 150 kişilik grup da Çetin Emeç Bulvarı’nda birleşti.

22.17 Keçiören’deki yürüyüş 5 bin kişiyi aştı.

22.15 Mamak kolu Dikimevi’ni geçti.

22.14 Eryaman’da yüzlerce kişi eyleme başladı.

22.07 Meşrutiyet Caddesi’ndeki grup Güvenpark’a ulaştı.

22.06 Mamak kolu Abidinpaşa’ya ulaştı. Tuzluçayır Meydanı’nda da 5 bin kişi eylemde.

Tuzluçayır Meydanı'nda eylem saatlerce devam etti.

Tuzluçayır Meydanı’nda eylem saatlerce devam etti.

22.00 Keçiören’de 3 bine yakın kişi Barış Yolu’na ulaştı.

21.59 Tuzluçayır’dan yaklaşık 2 bin kişi Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti.

21.56 Güvenpark’ta yaklaşık 200 kişi bekleyişini sürdürüyor.

21.55 Batıkent’teki yürüyüş kolu, yolun henüz yarısında 5 bin kişiye ulaştı.

21.50 Kuğulupark’tan yüzlerce kişi Konur Sokak üzerinden Meşrutiyet Caddesi’ne giriş yaptı.

21.48 Keçiören’de İncirli Lisesi’nin önünde bekleyen yaklaşık bin kişi, Danişmen’ten yürüyüşe başlayan bin kişiyle buluştu.

Mamaklılar, marşlar ve sloganlarla Kızılay'a yürürken.

Mamaklılar, marşlar ve sloganlarla Kızılay’a yürürken.

21.43 Batıkent Meydanı’ndan 3 bin kişi yürüyüşe geçti. Batıkent metro çıkışında da buluşmalar başladı.

21.40 TOKİ Turkuvaz Evleri’nde gürültülü konvoy başladı.

Tuzluçayır Meydanı'ndaki eylem büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

Tuzluçayır Meydanı’ndaki eylem büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

21.35 Tuzluçayır Meydanı’nda 5 bin kişi buluştu. Saimekadın’dan geleceklerin ulaşmasının ardından Kızılay’a doğru yürüyüşe geçilecek

21.33 Akay Kavşağı’nda bir araya gelen bir gruba polis saldırdı. Bir kişi karnına isabet eden gaz bombasıyla yaralandı.

21.32 Saimekadın’da yaklaşık 400 kişi bir araya geldi, Tuzluçayır Meydanı’na doğru yürüyüşe geçmeye hazırlanıyor.

21.31 Şirintepe’den yaklaşık 2 bin kişi Gündoğdu Marşı ile Tuzluçayır Meydanı’na giriyor.

21.29 Dikmen’de Ahmed Arif Parkı’nda 400, Dikmen Caddesi’nde bin kişi toplantı. İlker’de de yüzlerce kişi yürüyüşe geçti. Kitle Dikmen Caddesi’nde buluşacak.

Keçiören

Keçiören

21.28 Batıkent Meydanı’nda buluşan yaklaşık 2 bin kişi metro çıkışına yürüyecek

21.24 Keçiören’deki yürüyüş Danişment’ten bin kişi ile başladı.

21.23 Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri Güvenpark’taki kitleyle buluştu.

21.21 Ankara’da yaklaşık 500 kişi Milli Eğitim Bakanlığı’ndan meclise doğru yürüyüşe geçti.

21.19 Kuğulupark’taki sayı 10 bini geçti.

21.18 Polis Güvenpark’taki binlerce kişiye dağılın uyarısı yapmaya başladı.

Güvenpark

Güvenpark

21.11 Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri Konur Sokak’ta buluşarak Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti.

20.51 TOKİ Turkuvaz Evleri’nde gürültü eylemleri başladı.

20.43 Binden fazla Mamak Şirintepeli mahalleden Tuzluçayır’a doğru yürüyüşe geçti.

Kuğulupark'ta buluşmalar başladı.

Kuğulupark’ta buluşmalar başladı.

20.40 Tunalı Hilmi Caddesi’nde farklı farklı toplanmalar başladı.

20.20 Kızılay Güvenpark’ta yaklaşık bin kişi bir araya geldi, sloganlarla bekleyişe başladı.

20.15 Sosyal medyada “Everyday I’m Çapuling” denilerek yapılan çağrı kapsamında 22.00’da Kuğulupark’ta başlayacak eylem için henüz iki saat öncesinden yüzlerce Ankaralı parka geldi. Sayı her geçen dakika artıyor.

17.40 Ankara Halkevleri, Tayyip Erdoğan’ı karşılamak üzere herkesi saat 21.00’da Kızılay Meydanı’na çağırdı.

12.20 Adliyeden Ankara Barosu Eğitim Merkezi önüne yürüyen avukatlar ve adliye emekçileri, burada bir basın açıklaması yaparak hükümete “Acil demokrasi!” çağrısı yaptı.

12.00 Ankara Adliyesi kapısı önünde buluşan bini aşkın avukat ve adliye emekçisi Kızılay yönüne doğru yürüyüşe geçti.

5 HAZİRAN

Ankara’da emekçiler greve çıktı. On binlerce emekçi Kızılay Meydanı’na aktı. Uzun süre Kızılay Meydanı’nda halaylar çeken, eğlenen kitleye polis saldırdı. Çatışmalar Kızılay, Kurtuluş, Kolej, Tunalı Hilmi, Kenedy Caddesi’ne yayıldı. Dikmen, Mamak, Batıkent, Keçiören’den binlerce kişi Kızılay’a yürüdü. Gece saatlerinde çatışmalar duruldu.

ankara5haziran23

İşte AKP’nin “yumuşatma” taktiği: Kızılay birkaç saniye içerisinde bu hale geldi

02.19 Kennedy Caddesi’nde eylem sona erdi. Tamamı gençten oluşan kitle, eylemin bitmesiyle birlikte bölgedeki barikatları ve sokakları temizlemeye başladı.

01.35 Kennedy Caddesi’nde yaklaşık bin kişi hükümeti istifaya çağırıyor, polis ile karşılıklı bekleyiş sürüyor.

00.50 Halk ile polisin Kennedy Caddesi’ndeki çatışması uzak mesafeden sürüyor.

00.26 Kennedy Caddesi’ndeki gruba 2 TOMA ve 2 akreplerle saldırı başladı. Gaz bombaları ve tazyikli suyla yapılan saldırıda grup bir süre çekildi. TOMA barikatı söndürdü fakat kitle dağılmadı. Polise taşla ve havai fişekle karşılık veriliyor.

00.11 Kolej Meydanı’na gelenler, burada 2 TOMA ve 2 akrebin bir saldırısına daha uğradı. Kurtuluş’a kadar süren çatışmalar bu noktada son buldu.

23.47 Kennedy Caddesi’nde yaklaşık 1500 kişi barikatlar kurmuş halde eylemi sürdürüyor. Eylemciler ABD büyükelçiliği önündeki TOMA ve akreplere “gel gel” çağrıları yapıyor.

23.37 Kurtuluş’taki çatışmada polis Kolej kavşağına kadar püskürtüldü. Kurtuluş ve Kolej arasında kurulan barikarlar alev alev yanıyor.

Tunalı Hilmi’de çatışma sürüyor.

23.06 Radikal’in haberine göre Kızılay’daki saldırılarda 9 kişi gözaltına alındı.

23.15 itibariyle Kurtuluş

23.15 itibariyle Kurtuluş

23.02 Kurtuluş Meydanı’nda çatışmalar çok sertleşti. Polisin attığı gaz bombalarından meydanda göz gözü görmüyor. Havai fişekler atılıyor.

22.57 Radikal Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek’in tweeti: “Tunali civarindaki manzara vahim.Gaz fisekleri,evlerin camlarini kiriyor, balkonlara dusuyor.Ne yapmaya calisiyorlar?anlasilir gibi degil”

22.55 Kurtuluş’taki kitle polisin yoğun saldırısına karşın alandan ayrılmıyor, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıyor.

22.46 Kuğulupark’ta da TOMA’larla bir kez daha saldırı başladı.

22.45 Mamak’tan gelen halk Kurtuluş’ta barikatlar kurarak polis saldırılarına direniyor.

22.42 Ulusal Kanal’ın haberine göre kanalın Ankara Temsilcisi Mustafa Kaya ve kameramanı Serkan Bayraktar gözaltına alındı.

22.37 Dikmen’deki yürüyüş yaklaşık 5 bin kişiye ulaştı. Halk, Polisevi’nin önüne kadar geldi.

22.34 Keçiören’deki yürüyüş sürüyor. Yaklaşık 3 bin kişi yeniden Danişment’e geldi.

22.30 Kızılay’daki saldırılardan sonra Cebeci’de buluşan ve Mamak’tan yürüyen binlerce kişi Kurtuluş Meydanı’nı kapattı. Kitleye TOMA’lar ve akreplerle saldırı başladı.

22.28 Kızılay’daki çevik kuvvet polisleri Ziya Gökalp Caddesi’nin ara sokaklarına dağıldı.

22.06 Tuzluçayır’dan yürüyüşe geçen halk Cebeci’ye ulaştı.

21.54 Tuzluçayır Meydanı’ndan yaklaşık 500 kişi Kızılay yönüne doğru yürüyüşe geçti.

21.52 Yaklaşık bin kişi Esat Caddesi’nden Tunalı Hilmi’ye doğru yürüyüşe geçti. Tunalı Hilmi Caddesi’nin üzerinde onlarca barikat kuruldu.

21.49 Dikmen Caddesi’nden 1500 kişi yolu keserek yürüyüşe geçti.

21.47 Seyranbağları’nda da halk “Hükümet istifa” sloganlarıyla yürüyüşe başladı. Mamak’ta ise Ege Mahallesi’nden yaklaşık 2 bin kişi Nato Yolu’nu trafiğe kapattı.

21.45 Esat-Tunalı Dörtyol’da da gaz bombaları atıldı. Vatandaşlar ve esnaf polis saldırısına tepki gösterdi.

21.41 Kuğulupark’ın içinde gürültü eylemi yapan halka gaz bombaları ve tazyikli suyla yapılan saldırıda park duman altında kaldı. Halk Tunalı Hilmi Caddesi’ni trafiğe kapattı.

21.37 Ziya Gökalp Caddesi’nin Kızılay Meydanı ile Mithatpaşa Caddesi arasındaki bölümünde yeniden çatışma başladı.

Kızılay'daki polis saldırısından birkaç dakika önce.

Kızılay’daki polis saldırısından birkaç dakika önce.

21.31 Necatibey Caddesi ve Maltepe’nin ara sokaklarında da polis gaz bombaları atıyor.

21.29 Sakarya Caddesi’nde saldırılardan sonra bir kez daha bir araya gelen 500 kişilik gruba polis tekrar saldırdı, çatışma başladı.

21.28 Keçiören’de Danişmen’te yaklaşık 500 kişi buluştu ve 19 Mayıs Mahallesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

21.21 Kızılay, Sakarya, Kolej, Kurtuluş bölgelerindeki çatışmalar şimdilik sona erdi. Sokaklarda TOMA’lar, akrepler ve çevik kuvvet polisleri gezmeye devam ediyor.

21.18 Tunalı Hilmi Caddesi’nde tencere tavalarıyla eylem yapan halka TOMA’larla polis saldırısı başladı.

21.11 Saat 21.00 itibariyle mahallelerdeki gürültü eylemleri başladı. Tuzluçayır Meydanı’nda, Ayrancı’da, Küçükesat’ta, TOKİ Turkuvaz Evleri’nde, Yüzüncü Yıl’da ve Çukurambar’da halk sokaklara çıkıyor.

21.08 Polis saldırısı sırasında yüzüne gaz bombası kapsülü isabet eden Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız hastaneye kaldırıldı. Yıldız, tedavisi yapıldı.

21.05 Ankara’daki saldırının Hürriyet’te yayımlanan ilk görüntüleri için tıklayın

Saldırıdan sonra Ziya Gökalp Caddesi

Saldırıdan sonra Ziya Gökalp Caddesi

20.45 Yaralılar için revir adresleri: Mimarlar Odası (Konur Sokak 4/3), Dişhekimleri Odası (Yüksel Caddesi 34/9), Peyzaj Mimarları Odası (Konur 2 Sokak 34/8), Baro Eğitim Merkezi (Ihlamur Sokak No:1), Çankaya Belediyesi Yeni Hizmet Binası, Çankaya Belediyesi Kolej Yerleşkesi.

20.26 Vatan gazetesinden Çınar Özer’in Twitter’dan paylaştığı bilgiye göre polis, Kızılay Meydanı’na yaptığı saldırıdan sonra “Ankara halkı müdahalemiz bitmiştir. Normal yaşantınıza dönebilirsiniz” anonsu yaptı.

20.15 Sakarya Caddesi ve çevresinde gaz bombalı çatışmalar sürüyor.

20.13 Sivil polisler, Kızılay’ın ara sokaklarındaki küçük gruplara ve 96’lar Köprüsü çevresinde gözaltı yapmaya başladı.

ankara5haziran22

Saldırı anı

20.05 Kızılay Meydanı’ndaki Kızılay AVM önünde bir grup “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıyor. TOMA gruba tazyikli su sıkıyor. Öte yandan meydanda bir kişi sara krizi geçirdi. Yaralı için ambulans geldi.

20.04 Atatürk Bulvarı’ndaki grup, polisin açmak istediği trafiği yeniden kesti.

19.58 Polis, Ziya Gökalp’te çoğunluğunu lise ve üniversitelilerin oluşturduğu kitleye Kolej ve Kurtuluş’a kadar saldırdı.

19.37 Kızılay gaz bulutu altında kaldı. Ziya Gökalp Caddesi ve Sakarya caddeleriyle Atatürk bulvarında çatışmalar var.

Saldırı anı

Saldırı anı

19.24 Kızılay’ın dört bir yanında çatışmalar başladı. Saldırının birdenbire gerçekleşmesi nedeniyle yaralananlar var.

19.10 Ankara’da polis saldırısı başladı. Binlerce kişi Kızılay Meydanı’nda şarkılar türküler söyleyip halaylar çekerken TOMA’lar, akrepler ve yüzlerce çevik kuvvet polisi tazyikli ve gaz bombalarıyla meydana saldırdı. Çatışma başladı.

16.22 Halkevleri, “Ekmeğini suyunu, hırkanı çadırını al gel” diyerek tüm Ankaralıları Kızılay Meydanı’na çağırıyor.

ankara5haziran4

15.18 Kızılay Meydanı’ndaki sayı, güneşin etkisiyle gölgelere geçenler nedeniyle azaldı. Sayının ilerleyen saatlerde artması bekleniyor.

ankara5haziran714.30 Kızılay’da miting programı sürüyor. Binlerce kişi AKP’nin taşeronlaştırma, güvencesizleştirme, gericileştirme politikalarına karşı mücadele sözü verdi.

13.57 Grup Kibele’nin solisti kürsüden şarkılar ve marşlar okuyor, kitle sloganlarla destek veriyor. Hep bir ağızdan Venceremos okundu.

13.36 Kızılay’daki çatışmaların ilk gününde polisin gerçek mermi kullanmasıyla başından vurulan ve beyin ölümü gerçekleşen Ethem Sarısülük’ün ailesi kürsüde. Sarısülük’ün yakınları AKP faşizmine karşı meydanda olma çağrısında bulundu.

ankara5haziran513.33 Üniversiteliler Kızılay Meydanı’ndaki çöpleri temizliyor.

13.32 ODTÜ öğrencilerinin alana girmesi büyük alkış aldı. Kızılay Meydanı’nda on binlerce kişi “Hükümet istifa” sloganı atıyor.

13.31 GİMA binasına “Tek yol sokak, tek yol devrim” yazılı Metin Lokumcu resminin olduğu büyük bir pankart asıldı. Kürsüden de Metin Lokumcu’nun mücadelesinin sürdürüleceği belirtildi.

ankara5haziran12

13.08 Kızılay’a kurulan kürsüden polis tarafından katledilen devrimciler için saygı duruşunda bulunuldu. Antakya, Dersim ve İstanbul’da direnenlere selamlar gönderildi, Ankaralının da Atatürk Orman Çiftliği için benzer bir mücadele yükseltmesi çağrısı yapıldı.

12.40 Ankara Kızılay’da emekçiler havai fişeklerle kutlama yapıyor.

Sağlık emekçileri, greve yoğun bir katılım sağladı. SES kortejinde binlerce emekçi yürüdü.

Sağlık emekçileri, greve yoğun bir katılım sağladı. SES kortejinde binlerce emekçi yürüdü.

12.35 Ankara’da binlerce kamu emekçisi Kızılay’a girdi. Emekçilerin alana girişi sürüyor. Emekçiler Taksim, Dersim ve Antakya’ya selam gönderdi. ankara5haziran812.10 Sosyal medyada yapılan çağrılara uyan yüzlerce liseli ve üniversiteli Kızılay’ın ara sokaklarında sloganlarla yürüyüş yapmaya başladı. Öğrenciler, emekçilerin kortejleriyle buluşacak. 12.03 SES üyesi sağlık emekçileri saat 11.30’da bulundukları hastanelerde bir araya geldi. SES’liler 12.00’da Hacettepe Üniversitesi Heykel’de buluşarak Kolej’e doğru yürüyüşe geçti. 12.00 Halkevleri’nin Halk Grevi çağrısına uyan yaklaşık bin Mamaklı saat 10.30 sularında Tuzluçayır Meydanı’ndan Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti. Mamaklılar, Cebeci Yerleşkesi önünde üniversiteliler ve eğitim emekçileriyle buluştu. Yaklaşık 2500 kişilik kortej Kolej Meydanı’na ulaşmak üzere.

Kolej Meydanı'ndan Kızılay'a doğru yürüyüş..

Kolej Meydanı’ndan Kızılay’a doğru yürüyüş..

11.35 Haber-Sen ve Kültür Sanat-Sen üyeleri de Opera bölgesinden Kolej Meydanı’na yürüdü.

BES'liler Sıhhiye Meydanı'ndan geçerken trafiği çift yönlü kapattı.

BES’liler Sıhhiye Meydanı’ndan geçerken trafiği çift yönlü kapattı.

11.30 BES Ankara 2 Nolu Şubesi üyeleri, sabahın erken saatlerinden itibaren Ulus Vergi Dairesi önünde buluştu. Bölgede greve yüzde 100’e yakın katılım sağlandı. Ulus’tan Kızılay’a doğru yürüyen büro emekçileri, Ankara Adliyesi’nde greve giden emekçiler ve avukatlarla buluştu. Yaklaşık bin kişi Kolej Meydanı’na doğru geçti.

01.24 Kızılay’da çatışmalar sona erdi. Ziya Gökalp, Meşrutiyet, Mithatpaşa gibi ana caddelerde akrepler eylemci avında. Çevik kuvvet polisleri de Sakarya Caddesi’nde önüne gelene kimlik soruyor.

00.56 Kızılay’daki yaklaşık 45 dakikadan bu yana süren çatışmalar durulmak üzere. Ara sokaklarda 50-60 kişilik grupların yer yer çatıştığı gözleniyor.

Turan Güneş Bulvarı

Turan Güneş Bulvarı

00.52 Ege Mahallesi halkı, 21.00’da Tuzluçayır Meydanı’ndaki ses çıkarma eylemine katılmak üzere saat 20.00’da Tepe Durağı’nda bir araya geldi. Yaklaşık 1500 kişilik yürüyüşte Nato Yolu trafiğe kapatıldı ve Tuzluçayır Meydanı’na ulaşıldı.

00.40 Dikmen Vadisi halkı da eylemdeydi. Saat 20.00’da Dikmen Vadisi Barınma Hakkı Bürosu’nda buluşan Vadi halkı, meşalelerle Turan Güneş Bulvarı’na gidildi ve bulvarın trafiği kapatıldı. “Hükümet istifa”, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atılan eylem 23.30’da mahalleye dönülmesiyle noktalandı.

Saimekadın

Saimekadın

00.34 Saimekadın Balkiraz Mahallesi’nde saat 21.00’da bir araya gelen yaklaşık 500 kişiye Saimekadın Parkı’ndan 200 kişi katıldı. Ara sokakların dolaşılmasıyla sayı bini geçti. Saimekadın’daki yürüyüşte İstanbul, Ankara ve Antakya’da katledilen direnişçiler için saygı duruşunda bulunuldu. Eylem, 5 Haziran grevi için Saimekadın Parkı’nda buluşulması çağrısıyla sonlandırıldı.

00.27 Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi’nde üniversiteliler eylemde.

00.14 Kızılay Ziya Gökalp Caddesi’ndeki binlerce kişiye polis gaz bombalarıyla saldırdı. Saldırının ardından kitle Konur, Karanfil, Selanik, Sakarya gibi ara sokaklara dağıldı. Mithatpaşa C

31 Mayıs’tan bu yana direniş sürüyor. Kızılay Meydanı’nın kazanıldığı direnişin mahalle ayaklarında yüz binler sokağa çıkıyor. Halk, Kızılay ile kalmayıp tencere tava eylemlerine dahi saldıran polise direniyor

ankara4haziran6

4 HAZİRAN

23.57 Çayyolu’nda halk, yaklaşık bir saat önce Eskişehir Yolu’na çıkarak trafiği kesti. Araçlar kornalarıyla destek verdi.

23.38 Ankara’da saat 20.00’dan sonra Küçükesat, Tunalı Hilmi, Ayrancı, 100. Yıl, Çukurambar, Bahçelievler, Eryaman ve TOKİ Turkuvaz Evleri’nde de binlerce kişi sokaklarda tencere tavalarıyla AKP faşizmini protesto etti.

23.15 Keçiören’de Danişment’te başlayan, Barış Caddesi ve 19 Mayıs Caddesi üzerinde devam eden yürüyüş, tekrar Danişment’e gelinmesiyle son buldu. Yaklaşık 5 bin kişiyle yapılan yürüyüşün sonunda yarınki greve katılma çağrısı yapıldı.

23.12 Dikmenliler, Akay Kavşağı’ndan Karanfil Sokak’a dönüyor. Kitle, Ziya Gökalp’teki binlerce kişiyle buluşacak.

23.05 Dikmen korteji meclisi geçti.

22.58 Tuzluçayır Meydanı’nda yaklaşık 10 bin kişi sloganlarla bekleyişlerini sürdürüyor. Bölgeden yaklaşık 2 bin kişi ise yaklaşık yarım saat önce başlattıkları Kızılay yürüyüşlerinde Cebeci’ye ulaştılar.

22.50 Ankara Emniyeti’nden amirler, Dikmen kortejindeki Halkevcilere “Müdahale etmeme emri aldık. İstediğiniz yere yürüyebilirsiniz” dedi.

22.43 Ankara’da yoğun bir yağmur var fakat Ankaralılar sokaklara, meydanlara akmaya devam ediyor. Kentin farklı meydanlarında yüz bini aşkın insan AKP faşizmine meydan okuyor.

22.36 Dikmen kortejinin sayısı 15 bini geçti. Kitle Emniyet Genel Müdürlüğü önünde. Kortejin en önünde “Dikmen halkı direniyor” pankartı var.

22.33 Tuzluçayır Meydanı’nda yaklaşık 5 bin kişi buluştu. Tencere tavalar ile gürültü yapıyor, “AKP mezara halk iktidara” sloganı atıyor.

22.25 Batıkent’teki kitle 20 bini aştı. Kitlenin arkasında yaklaşık 500 araçlık da konvoy var. Korteji kilometrelerce uzunlukta.

21.56 Keçiören’de Danişment’te buluşan kitle, Basın Caddesi’ne ulaştı. Sayı 5 bini aştı.

21.49 18.30 sularında Batıkent’te gözaltına alınan 4 Halkevci serbest bırakıldı. Halkevciler, kendilerini hukuksuz yere gözaltına alan polisler hakkında suç duyurusunda bulunacak. Öte yandan yine Batıkent’te 9 Haziran’daki mitinglerinin afişi yapan 5 ÖDP üyesi de gözaltına alındı.

21.48 İlker ve Sokullu kolları Dikmen Caddesi’nde buluştu.

21.45 Ziya Gökalp Caddesi’nde, Kızılay Meydanı’nın tam girişinde bekleyen kitlenin sayısı 20 bini aştı. Binler Kızılay’a akıyor.

21.44 Batıkent metro çıkışında yaklaşık 5 bin kişi buluştu, meydanı tamamen trafiğe kapattı.

21.41 Keçiören’de Danişment’te yaklaşık 1500 kişi bir araya geldi. Sayı her geçen dakika artıyor.

21.39 İlker Mahsuni Şerif Parkı’nda bir araya gelen 5 binden fazla kişi, Dikmen Caddesi’ne ulaştı, Polisevi’ne doğru yürüyüşe geçti. Sokullu’da da Ahmed Arif Parkı’ndaki kitlenin sayısı bini geçti. Sokullu ve İlker kolları Dikmen Caddesi üzerinde birleşecek.

20.42 Ziya Gökalp Caddesi’nde yarım saat içinde 10 bin kişi birikti. Polis barikatının önünde bekliyor.

ankara2

ankara3

19.39 Kızılay Meydanı’ndaki YKM önünde elleri sopalı yaklaşık 50 kişilik faşist bir grup “Polise kalkan eller kırılır”, “Yaşasın Türk polisi” sloganları atıyor.

19.36 Batıkent’te saat 21.00’daki eylemin çağrısını yapan 4 Halkevi üyesi polis tarafından gözaltına alındı.

Kızılay'da köşe başlarındaki polis barikatları, yoldan geçenlerce sık sık yuhalandı.

Kızılay’da köşe başlarındaki polis barikatları, yoldan geçenlerce sık sık yuhalandı.

17.44 Kızılay’ın ara sokaklarında 50-100 kişilik liseli ve üniversiteli gruplar, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Tayyip istifa” sloganlarıyla yürüyüşler düzenliyor. Öğrenciler halktan da alkış alıyor.

15.50 Halkevleri, örgütlü olduğu tüm bölgelerde AKP faşizmine karşı eylemlere devam edilmesi ve halk grevinin büyütülmesi çağrısı yaptı.

Çağrılara göre Tuzluçayır, Şirintepe, Ege ve Mutlu mahallelerinde saat 20.00’da Halkevi şubeleri önünde bir araya gelinerek Tuzluçayır Meydanı’na yürünecek ve 21.00’da meydanda kitlesel bir eylem yapılacak. Saimekadın Halkevi de saat 21.00’da Saimekadın Meydanı’nda buluşacak.

21.00’da Batıkent ve Mesa Halkevleri Batıkent metro çıkışında, Keçiören Halkevi de Danişment’te bir araya gelecek. Yine 21.00’da Dikmen halkı Ahmed Arif Parkı’nda, İlker halkı da Mahsuni Şerif Parkı’nda buluşacak.

Dikmen Vadisi halkı saat 20.00’da Barınma Hakkı Bürosu’nda bir araya gelecek ve saat 21.00’da Turan Güneş Bulvarı’nda bir yürüyüş gerçekleştirecek. Mamak Barınma Hakkı Meclisi ise 20.00’da Dostlar Halk Kütüphanesi’nden eski karakol önüne bir yürüyüş yapacak.

Altındağ Battalgazi’de Beşikkaya Mahallesi’nde de halk, saat 19.00’da PTT önünde bir araya gelerek mahalle içinde tencere tavalarla gürültülü yürüyüş yapacak.

15.30 Kızılay’daki çatışmalar şu an için duruldu.

14.11 Kızılay’da yine gaz bombası sesleri yankılanmaya başladı. Saat 13.30’da siyah tişörtleriyle Sakarya Meydanı’nda bir araya gelen yaklaşık 400 liseli, Ziya Gökalp Caddesi’ne çıkarak trafiği kesti. Akrepler ve çevik kuvvet polisleri, liselilere gaz bombalarıyla saldırdı ve çatışma başladı.

tunalıhilmitabela03.30 Çatışmalar şimdilik sona erdi. Ankaralılar 4 Haziran gününde de AKP faşizmine karşı pek çok yerde eylemler düzenleyecek.

02.18 Küçükesat-Tunalı’da akrepler ve TOMA’ların halka saldırısı 6 saati geride bıraktı. Eylemcilere gaz ve ses bombalarıyla saldırı sürüyor.

02.06 Kızılay’da akşam saatlerinde küçük çaplı yaşanan çatışmalardaki gruplar gece yarısından sonra Kolej Meydanı’nda bir kez daha bir araya geldi. Ziya Gökalp Caddesi’ne barikat kuran grup, barikatı ateşe verdi. Gruba akrepler ve TOMA’lar saldırdı, çatışmalar sürüyor.

Küçükesat'ta barikat önünde bir çapulcu.

Küçükesat’ta barikat önünde bir çapulcu.

01.11 Keçiören’de demokratik kitle örgütlerinin, sendikaların ve siyasi partilerin çağrısıyla yapılan yürüyüşe 10 bine yakın kişi katıldı. Saat 20.30’dan itibaren buluşan Keçiörenliler, Danişment, İncirli, Basın Caddesi, Sanatoryum güzergahından ilçenin yaklaşık üçte birinde yürüyüş yaptı. Hükümetin istifaya çağrıldığı yürüyüş gece yarısına doğru son buldu. 00.56 Küçükesat’ta çatışmalar durulmak üzere fakat halkın evlerinden tencere tavalarla gürültü eylemi sürüyor.

00.48 Küçükesat-Tunalı’daki çatışmalarda halka saldıran TOMA’nın üzerinde “T2-Diyarbakır” yazması dikkat çekti.

00.30 Küçüesat-Tunalı Hilmi Dörtyolu’nda akrepler ve TOMA’lar halka saldırmayı sürdürüyor. Polis, apartmanlardan insanlar tarafından yuhalanıyor. Eylemciler “Diktatör Tayyip”, “Hepimiz çapulcuyuz” sloganlarıyla direniyor. 00.10 Gözaltılar serbest bırakılmaya başladı. Organize Şube’den 30, Çayyolu Karakolu’ndan da 10 kişi serbest bırakıldı.

Bestekar Sokak

Bestekar Sokak

00.08 Tuzluçayır Meydanı’ndaki kitlenin 20 bini aştığı belirtildi. 00.06 Kuğulupark, Tunalı Hilmi Caddesi, Küçükesat Caddesi ve Bestekar Sokak’taki bölgede yaklaşık 15 bin kişi ile polisin arasında çatışma sürüyor. Polis, ara sokaklara kadar gaz bombası atıyor.

3 HAZİRAN

23.30 Dikmen’den yürüyüşe geçen on binlerce kişi Kuğulupark’ta yürüyüşlerini sonlandırdı. Halkevleri burada bir açıklama yaparak on binleri yarından itibaren halk grevine çağırdı. İçişleri Bakanı Muammer Güler istifa edene kadar eylemlerin süreceğini belirterek eylem sonlandırıldı.

23.17 ODTÜ’lülerin Çukurambar’daki çatışması polisin çok sert saldırıları sonrasında sonlandırıldı.

23.04 Mamak’tan Kızılay’a gelen 5 bin kişiye polis saldırdı. Çatışmalar sürüyor.

23.02 Bağlar Caddesi’nde 200 kişi yolu trafiğe kapattı. Tunalı Hilmi Caddesi yakınlarındaki Bestekar Sokak’ta çatışma sürüyor.

22.48 Bestekar Sokak’ta polis, sokağın başına kadar çekildi. Polis, uzak mesafeden gaz bombası atmayı sürdürüyor, halk “Çapulcular burada Tayyip nerede?” sloganı atıyor.

22.41 Dikmen’den TBMM’ye doğru yürüyen on binlerce kişiyle, Kuğulupark’tan gelen binlerce kişi buluştu.

22.35 Kuğulupark, Kenedy Caddesi, Esad Caddesi ve 96’lar Köprüsündeki çatışmalar polisin çekilmesiyle sona erdi.

22.25 Dikmen’den yürüyüşe geçen 15 bin kişilik Barınma Hakkı korteji de ana kortejle buluştu. Halk, Emniyet Müdürlüğü’nü geçti. Emniyet Müdürlüğü’nün tüm ışıklarının kapalı olması dikkat çekti. Ayrancı Pazarı’nı geçen on binlerce kişi TBMM’ye doğru yürüyor. Saimekadın’da 5 bin kişi tencere ve tavalarla Kızılay’a doğru yürüyor. Tuzluçayır’da 10 bini aşkın kişi meydanda “Hükümet istifa” sloganlarıyla Mamak’ı inletiyor.

22.15 Herhangi bir eylemin olmadığı Kızılay’da polis, gördüğü 3-5 kişiye gaz bombalarıyla saldırıyor.

22.10 Esad ile Kuğulu Park arasındaki Bestekar Sokak’ta tencere tava eylemi yapan 2 bin kişiye polis TOMA’larla saldırdı. Halk polise karşılık verdi çatışma sürüyor.

22.08 Eryaman 3. Etap’ta bine yakın kişi tencere ve tavalarla hükümeti protesto ediyor. Yenimahalle’de 5 bin kişi tencere tavalarla AKP’yi protesto ediyor.

22.06 Tunalı Hilmi Caddesi’nde halk barikat kurdu. TOMA barikata saldırıyor. Polisle halk arasında çatışma sürüyor. Esad Caddesi’nde binlerce kişi polisle çatışıyor. Kenedy Caddesi’nde de çatışma sürüyor. Libya Caddesi’nde 2 bin kişi barikatları ateşe verdi ve bekleyişini sürdürüyor. Çukurambar’da 4 bin üniversiteli ile polis arasında çatışma sürüyor.

21.53 Keklik’ten Dikmen’deki Polisevi’ne kadar yaklaşık 6 kilometre uzunluğundaki caddede insan seli oluşturan on binlerce kişi “Tayyip istifa” sloganlarıyla Dikmen’i inletiyor. Tuzluçayır’dan NATO Yolu’na kadar olan bölgede binlerce kişi “Her yer Taksim, her yer direniş” diyor. Batıkent’te binlerce kişi metro durağında buluşup yürüyüşe geçti. Keçiören’de de bine yakın kişinin yürüyüşü sürüyor.

21.45 Kurtuluş tarafındaki çatışmalar sona erdi polis çekildi.

21.22 Halkevleri’nin çağrısıyla Ankara’nın birçok mahallesinde buluşan binlerce kişi sokakta “Hükümet istifa” sloganlarıyla eylem yapıyor.

21.20 Çatışmalar sırasında Genel-İş üyesi Muharrem isminde bir belediye işçisi polisin attığı gaz bombasıyla gözünden yaralandı.

On binlerce kişi Dikmen'den TBMM'ye doğru yürüyor.

On binlerce kişi Dikmen’den TBMM’ye doğru yürüyor.

21.17 Kennedy Caddesi’nde polis, halka gaz bombası sıkıyor.

21.13 Çukurambar’da üniversiteliler bir çöp kamyonunu ele geçirdi ve barikat olarak kullanıyor.

Küçükesat Caddesi

Küçükesat Caddesi

21.12 Kuğulupark’ta bir araya gelenlerin sayısı 10 bini geçti. Kennedy Caddesi’nde 100 kişilik bir grup polisle çatışırken polisin attığı biber gazından rahatsız olan bölge esnafı sandalye ve kovalarla polisi kovaladı.

Tuzluçayır Meydanı

Tuzluçayır Meydanı

20.47 ODTÜ’lüler Çukurambar’a da yayılan çatışmasında polis, öğrencilere balkonlarından ve camlardan destek verenlere de gaz bombası atmaya başladı. Halk camlardan polisi yuhalıyor.

20.45 Dikmen Ahmet Arif Parkı’nda, Mamak’ta Tuzluçayır Göbek’te, Keçiören’de İncirli Lisesi önünde ve Batıkent’te Metro çıkışında halk bir araya gelmeye başladı. Ankara’nın birçok mahallesinde daha halk 21.00’da buluşacak.

20.33 ABD Büyükelçiliği önünde çatışmalar sürerken kitlenin büyük kısmı Kuğulupark’a çekildi. Kuğulupark’ta 2 bin kişi “Hükümet istifa” sloganlarını atıyor.

ankara3haziran35

Tuzluçayır Meydanı

20.26 Atatürk Bulvarı üzerindekilere polis gaz bombalarıyla saldırdı. Saldırı sürerken 100. Yıl’daki ODTÜ’lülere de polis saldırdı. İki bölgede de çatışmalar başladı.

20.18 Kenedy Caddesi’ndeki kitle ABD Büyükelçiliği’nin bulunduğu Atatürk Bulvarı’nı trafiğe kapattı.

Ankaralılar, Nazım Usta'yı Kızılay sokaklarında andı.

Ankaralılar, Nazım Usta’yı Kızılay sokaklarında andı.

20.15: Kennedy Caddesi’nde 2 bin kişi “Hükümet istifa” sloganlarını atıyor ve çop kutularından barikat kurmaya başladı.

20.13 Kolej’de belediye otobüsüyle barikat kuran kitle polisle çatışıyor.

20.04 Kızılay’daki kitle çatışarak Kurtuluş’a çekildi. Ara sokaklarda yer yer çatışmalar sürüyor. ODTÜ’lüler de 100. Yıl bölgesinde yürüyüşlerini sürüdrüyor.

19.56 Kızılay bölgesinde çatışmalar sürüyor. Polisin Ziya Gökalp Caddesi üzerinde yaptığı gaz bombalı saldırılarda çok sayıda kişi yaralandı ve baygınlık geçirdi. Yaralananlar Ankara Tabip Odası’nda kurulan revire taşındı.

ankara3haziran619.38 Sivil giyimli 17-18 yaşında 20-30 kişilik gruplar Ziya Gökalp Bulvarı’nda ellerinde polis coplarıyla liselilere saldırdı

Ankara Tabip Odası'na kurulan revirdeki tıp öğrencileri ve hekimler, çok sayıda yaralılara yardım etmeyi sürdürdü.

Ankara Tabip Odası’na kurulan revirdeki tıp öğrencileri ve hekimler, yaralılara yardım etmeyi sürdürdü.

19.13 Polis, Mimarlar Odası’na giremedi geri çekildi.

19.00 Revir olarak kullanılan Mimarlar Odası’na polis saldırdı.

18.45 Çatışma Kolej’e kadar genişledi.

18.24 Ziya Gökalp Bulvarı’nda 3 bin kişi polisle çatışıyor. Barikatlar ateşe verilmiş durumda, kitle Gündoğdu Marşı okuyor. Polis Ankara’da binaların ve kafelerin içine gaz bombası atıyor.

17.52 Polis helikopterlerle de gaz bombası atıyor.

ankara3haziran1717.40 Sakarya Caddesi’nde Eski Halkevleri Genel Sekreteri Mustafa Coşar’ın bacağına gaz bombası isabet etti. Bacağı kırılan Coşar Numune Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

17.38 Akademisyenler Kızılay’a yaklaştı. Siyaset bilimciler “Diktatörler istifa etmez, devrilir” diyor. Akademisyenler “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atıyor. Kızılay’da çatışamlar sürüyor.

17.22 Polis gaz bombası, plastik mermi ve ses bombalarıyla saldırıyor.

17.07 Polis Ziya Gökalp Caddesi’nin Kızılay Meydanı’na çıkan kısmında barikat kurdu. Polis barikatı ara sokaklardaki kitle tarafından taşlanıyor.

Kızılay'da her bina, her duvar yazılama dolu

Kızılay’da her bina, her duvar yazılama dolu

17.03 Cebeci Kampusu’ndan çıkan çoğunluğu akademisyenlerden oluşan 1.500 kişi Kızılay’a yaklaşıyor. Kitle içinde cübbeleriyle yer alan akademisyenler de var.

17.00 Kızılay’da liselierin polisle çatışması sürüyor.

16.38 Cebeci Kampüsü’nden 500 öğrenci Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti.

16.32 Ankara’da Kızılay’ın ara sokaklarında binlerce kişi polisle çatışıyor.

ankara3haziran1516.30 Polis, Kızılay’da kafelere girip eylemci olduğunu iddia ettiği kişileri darp edip bırakıyor.

15.51 Ankara’daki revir noktaları: Ana Sağlık Merkezi, Ankara Tabip Odası’na taşındı. Mülkiyeliler Birliği, Mimarlar Odası ve Sakarya Caddesi Belediye Hizmet Binası ve Ankara Barosu revire dönüştürüldü.

15.48 Eskişehir yolunu trafiğe kapatarak Kızılay’a yürüyen üniversitelilerin önü polis tarafından MTA’da kesildi. Öğrenciler 100. Yıl üzerinden yürüyüşünü sürdürüyor.

ankara3haziran1415.35 Hacettepe Üniversitesi öğrencileri ODTÜ öğrencileriyle buluştu. 4 bin öğrenci Eskişehir yolunu trafiğe kapatarak Kızılay’a doğru yürüyor. AÜ Cebeci Kampüsü’nde öğrenciler 16.00’da Kızılay’a doğru harekete geçecek.

15.28 Polis, Konur Sokak’ın iki girişinden gaz bombaları atarak sokağın ortasına doğru ilerliyor.

Yüksel Caddesi

Yüksel Caddesi

15.27 Yüksel Caddesi’nde polis liselilere saldırdı.

15.13 Yüksel Caddesi, Konur Sokak bölgesinde akrep araçları her tarafa gaz bombası atıyor.

15.05 Kızılay Meydanı’nda bulunan iki akrep aracı Ziya Gökalp’e ve Güven Park tarafında buluan kitlelere gaz bombası yağdırıyor, plastik mermi atıyor. Kitle akrepe taşlarla karşılık veriyor.

15.03 Ziya Gökalp’e çıkan 2 bin kişi, caddeyi trafiğe kapattı. Kitle “Zıplamayan AKP’li olsun” sloganları atıyor.

ankara3haziran114.53 YKM önünde bin kişi yeniden bir araya geldi.

14.52 Polisin attığı gaz bombaları nedeniyle Konur Sokak’a gelen insanlara polis yeniden gaz bombalarıyla saldırdı. Polisin gördüğü herkese saldırısı sürüyor.

14.50 Ankara ve Hacettepe üniversiteleri tıp fakültelerinden sağlık çalışanları ve hekimler ortak bir basın açıklaması yaparak Kızılay’daki eylemlerde yaralananlara yardım eden sağlıkçılara yönelik polis şiddetini kınadı.

ankara3haziran214.44 AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu ve Ankara Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi tarafından organize edilen Demokrasi ve İnsan Hakları Avrupa Aracı (DİHAA) Semineri, “Değişimin Kolaylaştırıcısı Olarak DİHAA”, dinleyicilerin huzurunda, panelistlerin ortak açıklamasıyla, demokratik haklarını kullananlara yönelik saldırılar gerekçesiyle iptal edildi.

ankara3haziran1114.43 Polis, Konur Sokak’a girdi ve hiçbir eylemcinin olmadığı sokakta her tarafa gaz bombası attı. Polis iki kişiden fazla gördüğü her topluluğa gaz bombası atıyor.

14.42 Liseliler GMK Bulvarı’nı kurdukları barikatla trafiğe kapattı.

14.39 GMK Bulvarı üzerinde polis, 60-65 yaşlarında bir kişiyi gaz bombasıyla vurdu. Vurulan kişi hastaneye götürülmek üzere taksiye bindirilirken polisin gaz bombalı saldırısı sürdü.

ankara3haziran1014.38 GMK Bulvarı üzerindeki çatışma sürüyor, esnaf eylemcilere süt, limon yardımı yapıyor.

14.37 Polis, hiçbir eylemcinin olmadığı Konur Sokak’a dört adet gaz bombası attı.

14.35 Hacettepe Üniversitesi Öğrencileri, Eskişehir yolunu trafiğe kapattı, Kızılay’a doğru yürüyor.

14.34 Kızılay’da polis liselilere saldırdı, çıkan çatışmalar GMK Bulvarı’nda sürüyor.

14.30 Yüksel Caddesi önünde geçen bir kişi “tepki gösterdi” ve polis kendisine tepki gösteren kişiyi gözaltına aldı.

ankara3haziran314.00 Ziya Gökalp Caddesi’nin Kolej tarafında bulunan iki adet Akrep’ten yakınlarda herhangi bir eylem olmamasına rağmen rastgele gaz bombası atılıyor. Gaz bombalarından etkilenen halk, akrepleri taşlayarak tepki gösteriyor.

13.57 TBMM önünde polisle çatışan liseliler Kızılay Meydanı’na çekildi. Çoğu siyah kıyafetli 2 bin liseli meydanda oturma eylemine başladı. Liseli Genç Umutçular da eyleme katılmak üzere Kızılay Meydanı’na gidiyor.

13.44 Kızılay’da polisin saldırıs sonrasında geri çekilen liseliler TBMM önünde bir araya geldi. Binden fazla liseli TBMM önünde polisle çatışıyor.

13.29 Polis saldırısına uğrayan kitle geri çekildi. Kızılay Meydanı’nda polis ablukası var.

13.14 Ankara’da gözaltına alınan kişi sayısı 560. İşlem yapılan kişi sayısı 360. 200 kişi Emniyet’in önünde otobüslerde bekletiliyor. Gözaltına alınan Adli Tıp’a gönderildikten sonra Ankara’nın değşik yerlerindeki karakollara dağıtılıyor. Bir avukatın birden fazla müvekkile bakması engelleniyor. Polis böylece gözaltındakilerin bazı haklarını kullanmasının önüne geçiyor. Aynı tutum Hopa olaylarından sonra da yaşanmıştı. Avukatlar, hastanelerde müvekkillerine yardımcı olmaya çalışıyor. Avukatların aktardığı bilgiye göre gözaltına alınanlardan 55 kadın Keçiören Karakolu’na, 35 kişi Demetevler Karakolu’na ve 35 kişi de Kaçakçılık Şube’ye gönderildi.

12.58 Ankara Üniversitesi Gölbaşı Hazırlık’ta öğrencilerin saat 10.45’te başlattığı ders boykotu sürüyor, tüm öğrenciler boykotta

12.51 Akay Caddesi’nden Kızılay’a yürümek isteyen 500 kişiye polis saldırdı. Çatışma sürüyor.

10.25 Gözaltına alınanların büyük kısmı Ulus Devlet Hastanesi’ne getirildi. Hastanedeki sağlık çalışanları, uzun süre gözaltında tutulanlara meyve suyu ve çay veriyor.

ankara3haziran408.54 Ankara Üniversitesi İbni Sina ve Cebeci Hastanesi’nde sağlıkçılar, çatışmalarda yaralananların ve aciller dışında ameliyat yapamama kararı aldı.

08.49 Ankara Emniyeti avukatları içeri almadı. Avukatların Emniyet önündeki bekleyişi sürüyor.

03.36 Ankara Emniyeti otomatik kapılarını kapattı. Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da Emniyet’e alınmadı.

03.35 Ankara Emniyeti önündeki otobüslerden birininiçinde 18 yaşından küçükler tutuluyor. Bu çocuklar 5 saattir otobüsün içinde, Adli Tıp’a götürülmedi ve aileleriyle görüştürülmedi.

03.20 Ankara’da avukatların içeri girmesini engelleyen polis, savcılık talimatı olmadan gözaltındakilerin fotoğrafını çekiyor. Sendika.Org’a ulaşan avukatlar, emniyet önünde bir sivil polisin avukatları işaret ederek “dağıtın lan şunları” dediğini

Arkada duran otobüsün içinde 18 yaşından küçük çocuklar bulunuyor. Bu çocuklar 5 saattir otobüsün içinde, Adli Tıp'a götürülmedi, aileleriyle görüştürülmedi.

Arkada duran otobüsün içinde 18 yaşından küçük çocuklar bulunuyor. Bu çocuklar 5 saattir otobüsün içinde, Adli Tıp’a götürülmedi, aileleriyle görüştürülmedi.

03.19 Avukatlar Ankara Emniyeti’ne alınmıyor. Polis, avukatların müvekilleriyle görüşmesini engelliyor. 200 avukat Emniyet’in önünde “Faşizme karşı omuz omuza” sloganını atıyor.

01.41 Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde 4 otobüs dolusu gözaltına alınan kişi var.

01.26 Küçük Esat Caddesi, Tunalı Hilmi Caddesi ve Kenedy Caddesi’nde çatışmalar sürüyor. Kuğulu Park’ta halk tencere ve tavalarla eylemde.

01.06 Ankara’da 500’den fazla kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

00.46 Ankara Barosu’nun Sıhhiye’de bulunan ve kriz masası olarak kullanılan binaya polis saldırdı. Binada bulunan ve gözaltına alınanlara destek sağlayan avukatlar binadan çıkmak zorunda kaldı.

00.45 Dikmen’de gözaltına alınanlar Akköprü’de bulunan Emniyet’in spor salonuna götürüldü.

Ankara'da gözaltına alınanlar 12 Eylül sonrasında oldupu gibi spor salonunda tutuluyor.

Ankara’da gözaltına alınanlar 12 Eylül sonrasında oldupu gibi spor salonunda tutuluyor.

00.25 Ziya Gökalp Caddesi’nde çatışmalar sürüyor.

00.14 Etimesgut Sincan yolunu trafiğe kapatan 500 kişi hükümeti istifaya çağırıyor.

2 HAZİRAN PAZAR

Direne direne Kızılay’ı kazanan Ankaralılar, taleplerini haykırmak ve meydanın kazanılmasını kutlamak amacıyla saat 14.00’da Güvenpark’ta buluştu. Kitleye ilerleyen saatlerde polis saldırdı. Kızılay’da çatışmalar sürüyor. Çatışmaların durulmasının ardından Mamak ve Dikmen’den binlerce kişi TBMM’ye yürüdü. 23.54 Eski TED Koleji önünde 7 bin kişi polisle çatışıyor. 23.41 Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde yüzlerce kişi gözaltına alındı. Onlarca gönüllü avukat Ankara Emniyeti’negidiyor. Polis, avukatları Emniyet’e almıyor.

libyacaddesi

Libya Caddesi barikat

23.40 Kolej’den Mithatpaşa Caddesi’ne kadar Ziya Gökalp Caddesi’nde kurulan barikatlar ateşe verildi.

23.39 Çayyolu’nda 4 bin kişi tencere tavalarla eylemde. 23.34 Polis saldırısının ardından halk Libya Caddesi’nde barikat kurdu ve barikatları ateşe verdi. 23.23 Batıkent’te binlerce kişi, İstanbul yolunu trafiğe kapattı ve Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti.

batikent

Batıkent’te halk yürüyor

23.18 Kolej’de çatışmalar sürüyor. Polis gözaltına aldığı kişileri araçların içinde darp ediyor. Polis, Kolej’de kitleye akreplerden gaz bombası atıyor.

23.17 Dikmen’den meclise yürüyenler, polis saldırısı sonrasında Ayrancı’ya çekildi, çatışma sürüyor.

halkin-uzerine-surulen-arac

Halkın üzerine sürülen araç

23.10 Halk haberin internet sitesi hacklendi.

23.09 Kızılay’da çatışmalar sürüyor, kitle Kolej’e çekildi.

23.08 Dikmen’de Emniyet Müdürlüğü’nü geçen kitleye polis saldırdı. Halk, TOMA’yı püskürttü.

22.56 Dikmen’den meclise yürüyenler Ankara Emniyet Müdürlüğü’nü geçti.

22.50 Mamak’tan meclise yürüyen 5 bin kişi Kızılay’a ulaştı. Polis saldırdı, kitle “Derdimiz Meclis” diyor.

22.13 Libya Caddesi’nin trafiği kesildi. Yüzlerce kişi tencere tavalarla sokakta.

22.09 Polis, TKP ve NHKM’den çekildi. Gözaltılar var.

22.06 Bülbülderesi Caddesi’nde halk yolu kesti, barikatlar kurdu, barikatları ateşe verdi.

22.03 Onlarca polis TKP ve NHKM’ye girdi, vahşice saldırıyor. Onlarca yaralı var.

21.55 Polis, Karanfil Sokak’ta TKP Genel Merkezi ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nin bulunduğu binayı basmaya çalışıyor. Bina içinde ve girişindekiler direniyor.

21.44 Dikmen’den 10 bin kişi, Mamak’tan da binlerce kişi meclise doğru yürüyüşe geçti.

21.39 Sokakların boşalmasının ardından polis, apartmanlardan tepki gösterenlere de gaz bombası atmaya başladı. Bazı ev ve işyerlerinin camları atılan gaz bombalarıyla kırıldı. Güvenpark’ta da CHP Ankara İl Binası polis tarafından kuşatıldı, binaya çok sayıda gaz bombası atıldı.

21.36 Meşrutiyet Caddesi’ne akrep girdi. Ankaralılar ara sokaklarda çatışmayı sürdürüyor. Meşrutiyet Caddesi’ndeki çatışma Mithatpaşa’ya ulaştı.

21.26 Ankara ayakta! Tuzluçayır, Saimekadın, Batıkent, Dikmen, İlker, TOKİ Turkuvaz evleri, Küçükesat, Gaziosmanpaşa ve Cebeci’de tencere tavalarla, düdüklerle gürültü çıkarma eylemi yapılıyor.

21.24 Konur Sokak’ta polis kafelerin ışıklarını açtırıp eyleme katıldığını iddia ettiği onlarca kişiyi önce dövüyor, sonra gözaltına alıyor. Konur, Karanfil sokaklarında ses bombaları patlıyor.

21.21 Eskişehir Yolu üzerindeki TOKİ Turkuvaz Evleri’nde 4 bin kişi eyleme geçti.

21.16 Polis, Konur Sokak’a da girdi, yakalayabildiğini öldüresiye dövüyor.

21.14 Atatürk Bulvarı’nın Sıhhiye yönünde, Yüksel ve Meşrutiyet caddelerinde, Olgunlar, Karanfil ve Konur sokaklarında sert çatışmalar yaşanıyor. Binlerce kişinin üzerine gaz bombaları ve plastik mermiler yağıyor.

21.06 Yüzlerce çevik kuvvet polisi Atatürk Bulvarı’ndan Yüksel Caddesi’ne girdi. Karanfil Sokak’taki barikatları aşan polis, sokağı gaza boğdu. Konur Sokak’a da gaz bombası yağıyor. ankara2haziran28 20.38 Kızılay’da halkın üzerine sürülen arabanın plakasının 61 ES 459 olduğu iddia edildi.

20.32 Polis, yaralılar için meydana gelmeye çalışan ambulansları gaz bombası atarak meydana yaklaştırmıyor.

20.28 İçinde bir kadın bir erkeğin olduğu, 61 plakalı, siyah bir Renault Laguna Kızılay Meydanı’ndaki kitlenin içine hızla daldı. En az 5 kişi yaralandı. Yaralılara tıp öğrencileri ilk müdahaleyi yapmaya başladı.

20.27 Yoğun saldırılara karşın binlerce kişi halen Kızılay Meydanı’nda “Hükümet istifa” sloganlarıyla direniyor.

20.20 Meşrutiyet Caddesi’ndeki çatışmalar yoğunlaştı.

Polis, çatılardan da gaz bombası atıyor.

Polis, çatılardan da gaz bombası atıyor.

20.00 Avukatların verdiği bilgiye göre 1 Haziran’daki çatışmalarda gözaltına alındıktan sonra tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilen 12 kişi serbest bırakıldı.

19.55 Kızılay’da yaşanan saldırılara tepki gösteren yüzlerce Ankaralı Mamak’ta ve Dikmen’de sokağa çıktı, tencere tavalara vurarak gürültü eylemine başladı.

19.49 Binlerce Ankaralı polis ve jandarmanın çığrından çıkan saldırılarına karşı inatla direniyor. Kızılay tam anlamıyla savaş alanına döndü.

19.39 Çatışmalar Atatürk Bulvarı’nda yaygınlaştı. Kızılay Meydanı’ndaki kitle Ziya Gökalp Caddesi girişinde barikatlar kurmaya başladı.

Görme engelli 12 kişi Kızılay Meydanı'na yürüyor.

Görme engelli 12 kişi Kızılay Meydanı’na yürüyor.

19.34 Vücutlarına gaz bombası ve plastik mermi isabet eden, aşırı gaz kullanılması sonucu fenalaşan yaralıların sayısı artık onlarla değil yüzlerle ifade ediliyor. Kızılay’a yakın hastaneler yaralılarla doluyor.

19.30 Görme engelli 12 kişi, kol kola girerek Kızılay Meydanı’na doğru yürüyor.

19.26 Polis ve jandarma saldırısı çok sertleşti. Meşrutiyet Caddesi girişi, Kızılay Meydanı, GMK Bulvarı girişinde göz gözü görmüyor.

19.24 Jandarma da polise desteğe geldi. Jandarma erleri de gaz bombalarıyla halka saldırıyor.

19.14 itibariyle Kızılay Meydanı

19.14 itibariyle Kızılay Meydanı

19.19 Polis, çevre binaların çatılarından da gaz bombası atıyor.

19.15 Kızılay’daki tıp öğrencileri, gazdan etkilenen bir Halkevleri üyesinin kalp spazmı geçirdiğini söyledi. Halkevci acilen hastaneye kaldırıldı.

19.00 Polis, yaklaşık 1,5 saattir ses bombası da kullanıyor.

18.56 Polis, Atatürk Bulvarı üzerindeki tüp geçidin camları kırdı ve kırık camların arasından kitleye gaz bombası atmayı sürdürüyor.

18.52 Kızılay’da çatışmalar 3 saati geride bıraktı. Ankaralılar Meclis önü, Kızılay Meydanı, YKM önü, Meşrutiyet Caddesi, Ziya Gökalp Caddesi, GMK Bulvarı gibi noktalardan direnişini sürdürüyor.

18.05 Yaralı sayısının arttığı belirtildi. Meşrutiyet Caddesi’nde bekleyen araçlar yaralıları hastanelere taşıyor. ankara2haziran16

18.01 Kızılay’da Başbakanlık çevresinde çatışmalar sürüyor. Kitle, gruplar halinde ve dönüşümlü olarak çatışmayı sürdürüyor.

17.49 Meşrutiyet Caddesi’nde binlerce kişi “Diktatör istifa” diye bağırıyor. Meclis yönü

17.33 Konur Sokak’ta Mülkiyeliler Birliği ve Leman Kafe’de, İzmir Caddesi’nde Ayakkabı Dünyası’nda revirler oluşturuldu. Üç noktada sağlık ekipleri yaralılara müdahale ediyor. Alandan seyyar doktor numaraları: 05309235120, 05068403109, 05058949054.

17.23 Numune Hastanesi’ndeki sağlık emekçilerinden alınan bilgiye göre, Ankara polisinin dünkü saldırısında gerçek mermiyle başından vurulan Ethem Sarısülük’ün beyin ölümü gerçekleşti. Sarısülük, beyin anjiyosuna alındı.

17.21 Direnenler, Başbakanlık önündeki polislere hava fişekler atıyor. Polis ise gaz bombaları atmayı sürdürüyor.

Kızılay'da Bisiklet-Ambulans

Kızılay’da Bisiklet-Ambulans

16.58 Kitleyi dağıtamayan polis, direnişin büyümesi üzerine Güvenpark’tan Başbakanlığa doğru çekilmek zorunda kaldı. Sıkışan polis var gücüyle gaz bombası yağdırıyor.

16.41 Ankara Barosu kriz masası kurduğunu açıkladı. Sakarya Meydanı’nda, Konur Sokak’ta çok sayıda mekan, doğal revirlere dönüştürüldü. Yaralılar bu mekanlara taşınıyor ve mekanlardaki hekimler, sağlık emekçileri, tıp öğrencileri tarafından tedavi ediliyor.

16.33 Meydanda çatışmalar devam ederken, Kızılay’ın ara sokaklarındaki kafeler direnişçilere yardımlarda bulunmaya başladı. Limon, soda, süt dağıtımları yapılıyor, maskesi olmayana maskeler veriyor.

16.20 Kızılay Meydanı’ndaki kitle dağılmıyor. Polisin müdahalesi sertleştikçe karşılık da sertleşiyor. Görgü tanıkları ağır yaralılar olduğunu aktarıyor.

16.14 Tıp öğrencileri kafalarına yeşil bantlar takarak yaralananların yardımına koşmaya başladı. Mülkiyeliler Birliği ise hızlıca revire dönüştürüldü.

16.09 Halkevciler meydanın Ziya Gökalp Caddesi çıkışına barikatlar kuruyor.

Saldırılara karşın Kızılay Meydanı'ndaki binler dağılmıyor.

Saldırılara karşın Kızılay Meydanı’ndaki binler dağılmıyor.

16.07 Polis, Güvenpark içerisinden kitlenin üzerine gaz bombaları atıyor. Saldırıya karşın dağılmayan kitle taşlarla karşılık veriyor. ankara2haziran12

15.58 Polis saldırısı sürüyor.

15.50 Bu ana kadar ortalıkta görülmeyen polis, bir anda Başbakanlık yönünden çıkarak doğrudan kitlenin içine gaz bombaları atmaya başladı.

15.48 Polis yok, coşku var! Şarkılar ve marşlar söyleniyor, halaylar çekiliyor, sloganlar atılıyor.

15.30 Kızılay Meydanı’nda oturma eylemine başlandı.

15.01 Tuzluçayır’da buluşan yaklaşık 2 bin kişi alkışlar eşliğinde Kızılay Meydanı’na giriyor. ankara2haziran7 14.51 Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, her kurumdan bir temsilci olmak üzere Numune Hastanesi’ne giderek, dün (1 Haziran) polis tarafından gerçek mermiyle başından vurulan genci ziyaret ediyor.

Melih Gökçek'in zarar verildiğini söylediği otobüsler.

Melih Gökçek’in zarar verildiğini söylediği otobüsler.

14.40 Kızılay’daki sayı her geçen dakika artıyor. On binler “Faşizme karşı omuz omuza”, “Faşizme ölüm, tek yol devrim”, “Ankara burada Tayyip nerede”, “Hükümet istifa” sloganları atıyor.

14.35 Tuzluçayır’da bir araya gelen binlerce Mamaklı Kızılay’a yürüyor.

14.25 Kızılay’a gelenler, YKM önüne kurulan kürsüden selamlanıyor. Kürsüde Halkevleri Kadın Sekreteri Dilşat Aktaş var.

14.00 Halkevleri, ÖDP ve TKP’nin çağrısına on binlerce kişi uydu. Ankaralılar, dört bir yandan Kızılay Meydanı’na aktı. Kızılay Meydanı tamamen kapandı.

 

ankara2haziran1 13.49 Ankara’daki direnişi hem bir haberci kimliğiyle izleyen, hem de direnişe destek veren Kanal D Ankara Temsilcisi Erhan Karadağ serbest bırakıldı. Karadağ, sabaha karşı “Eylemcilere destekten ank emniyetinde gözaltındayım” twiti atmıştı.

13.42 KESK Ankara Şubeler Platformu, saat 15.00’da Güvenpark’ta oturma eylemi yapacağını açıkladı.

13.14 Halkevleri, ÖDP ve TKP Kızılay ve Taksim başta olmak üzere kent meydanlarının direnişlerle kazanılmasını Güvenpark’ta bir şenlikle kutlayacağını duyurdu. Çağrıya çok sayıda demokratik kitle örgütü, siyasi parti ile emek ve meslek örgütü de katılacağını duyurdu. Ankara muhalefeti Güvenpark’ta iki temel talebin haykırılacağını duyurdu:

 1. Ülkenin dört bir yanındaki direnişlere saldırı emri veren, saldırıları yöneten bir yetkili istifa etsin, halktan özür dilensin.
 2. Gezi Parkı’na yapılmak istenen Topçu Kışlası ve AVM projesi iptal edilsin.

10.30 Sabah 7.20’de giyiminden şüphelendiği 2 kişiyi hiçbir açıklama yapmadan gözaltına alan polisler hala gruplar halinde Kızılay’da.

10.25 Avukatların verdiği bilgiye göre, Ankara’daki toplam gözaltı sayısı 110. Sabah 6’ya kadar Kızılay ara sokaklarda çatışmalar sürdü. Polis sokaklara gaz atıp geri çekildi. Polisin sert saldırısı sonucu yaralılar var. 10.00 Ankara Tabip Odası 1 Haziran Cumartesi günü yaşanan çatışmalarda ulaşabildikleri verileri paylaştı. Verilere göre 15’i ağır 414 yaralı bulunuyor:

 • Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi 12 yaralı biri kafa travması
 • Numune Hastanesi 30 yaralı, biri ağır kafa travması (Ethem Sarısülük)
 • İbni Sina Hastanesi 25 yaralı iki kişi beyin kanaması biri subdural hematom (beyin zarları arasında kanama) diğerinin kafasına kapsül saplanmış.
 • Ankara Hastanesi 7 yaralı
 • Hacettepe Hastanesi 25 yaralı biri parçalı frontal kemik kırığı ve subdural hematom, birinde maksilla (üst çene) kırığı, bir göz kaybı, bir polis memuruna toma çarpmış hafif yaralı
 • Bayındır Kavaklıdere Hastanesi 2 yaralı biri kafa travması
 • Bayındır Söğütözü Hastanesi kapsüle bağlı pelvis kırığı
 • Çağ Hastanesi 70 yaralı kapsüle bağlı yanıklar ve doku zedelenmesi, 4 kişide vücutta kırık var, 4 kafatası kırığı, biri açık parçalı kırık (Dilan Ece, Ankara Tıp Öğrencisi)
 • Medicana Hastanesi 30 yaralı polis, 1 yaralı gösterici
 • Akay Hastanesi 105 yaralı
 • Çeşitli demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerde oluşturulmuş bulunan acil müdahale revirlerine 100’ü aşkın yaralı getirilmiştir. Cumhurbaşkanlığı muhafız alayında çalışan bir subay bilinci kapalı olarak GATA’ya sevk edilmiştir. 2 hastada kırık tespit edilmiş.
 • Ankara Tabip Odası kriz masası revirine toplam 7 yaralı, biri ağır kafa travması

1 HAZİRAN CUMARTESİ

Ankara’da direnişin 2’nci gününde halk sokakları terk etmedi. Binlerce Ankaralı AKP faşizmine direndi, yasaklı Kızılay Meydanı’na girdi kizilaydirenis6 04.10 Son olarak Ankara’nın durulduğu, yalnızca Keçiören’de taraftar grupları ile polis arasında bir çatışma olduğu bilgisini aldık.

01.56 Ankara’da toplam 400 yaralı var. Bunlardan 15’i yoğun bakımda bulunuyor. Toplam 88 gözaltı var. Bu sayı sürekli artıyor.

01.36 Ara sokaklarda çatışmalar sürüyor.

01.00 Kızılay yarın saat 14.00’da buluşmak üzere dağıldı.

00.30 Ankara-Seyranbağları semti inliyor: “Tayyip istifa!”

22.44 Mamak’ta binlerce kişi Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti

22.14 Eğitim Sen 5 nolu Şube Yöneticisi (Üniversiteler şubesi) Barış Çelik’in kolu kırıldı. Hasan Hüseyin Özkan’ın bacağı kırıldı. Emek Gençliği’nden bir öğrenci vücuduna kapsül gelmesi sonucu yaralandı.

21.46 Avukatların verdiği bilgiye göre hastanelerden gözaltı yapılmaya çalışılıyorlar. ÇHD ve İHD’nin ortak çalışması sonucu, hastanelere avukatlar yerleştirildi. Avukatlar yaralılara yardımcı oluyor.

Acil durumlar için bir avukat listesi ve telefonları duyuruluyor.

Çağdaş Hukukçular Derneği: 0312 232 3669 İnsan Hakları Derneği Cengiz – 0507 247 4543 Ankara Barosu Gözaltı Takip Servisi (Bugüne özel kuruldu) Deniz Özbilgin – 0533 221 7757 Baro (CMK) – 0312 416 7226 – 27 – 28 – 29

21.32 Kızılay Meydanı’nda direniş ateşleri yakıldı.

21.25 Kızılay Meydanı’na ses sistemi ve kürsü kurulacak, kurum temsilcileri ve sanatçılar konuşmalar gerçekleştirecek. Ankara emek ve demokrasi güçleri, bu gece Kızılay Meydanı’nda sabahlanacağını duyurdu ve tüm Ankaralıları Kızılay Meydanı’na çağırdı.

21.13 Kızılay’da Başbakanlık, bakanlıklar ve meclis önündeki polislerin, kitleyi kendilerine yaklaştırmamak için gaz bombası atması sürüyor. Kızılay Meydanı’ndan meclise kadar Atatürk Bulvarı üzerindeki bekleyiş ise sürüyor.

20.32 Polisin gerçek mermi kullanmasıyla yaralanan vatandaş, Numune Hastanesi’nde fakat durumu kritik olduğu için ameliyata alınamadı.

20.22 Kızılay’da polisin bakanlıklar ve meclis civarında gaz bombalı saldırısı sürüyor. Saatlerdir gaz bombasının içerisinde olan kitle ise son saldırılar karşısında en ufak bir geri adım atmıyor.

19.51 Karanfil Sokak’taki Nazım Hikmet Kültür Merkezi de revire dönüştürüldü. Kavaklıdere Güven Hastanesi ise ücretsiz tedavi yaptıklarını açıkladı.

19.49 Ankara polisi tavrını yine sertleştirmeye başladı. Plastik mermiler devreye sokuldu.

19.41 YKM, MEB ve meclis önündeki polisler gaz bombaları atıyor fakat kitleyi hiçbir biçimde dağıtamıyor.

19.29 Kızılay’ın çevresindeki çok sayıda kafe tedavi merkezlerine dönüştürüldü. Tıp öğrencileri ve hekimler kafelerde gezerek yaralılarla ilgileniyor.

19.17 Gaz bombaları coşkuyu azaltamadı. Kızılay Meydanı’ndaki on binler zaferlerini marşlar ve sloganlar eşliğinde kutluyor.

19.14 Milli Eğitim Bakanlığı önündeki kitle, polisin alandan çıkmasını istedi ve üzerine yürüdü. Polis gaz bombaları attı fakat kitleyi dağıtamadı. Meclise yürümek isteyen bir grubun önüne de gaz bombaları atıldı. kizilatdirenis14

18.30 Meclisten Kızılay Meydanı’na kadar yüz binden fazla kişi Ankara sokaklarında sloganlarla bekleyişini sürdürüyor.

17.58 Ankara’daki kitle “Hükümet istifa” sloganlarıyla ve polisi püskürterek meclis yürüyüşünü sürdürüyor. Akay Caddesi’nden Kızılay Meydanı’na tıklım tıklım insan var. Kızılay Meydanı’nda kutlama amacıyla havai fişekler atılıyor.

17.52 Kızılay Meydanı’nı kazanan Ankaralılar, meclise doğru yürüyüşe geçti. On binler “AKP halka hesap verecek” sloganıyla meclise yürüyor.

17.43 Polisin süpürülmesiyle Kızılay Meydanı’na tamamen girildi. Meydan Ankaralıların, meydan direnenlerin! kizilaydirenis5

17.41 Yüzlerce kişi gaz bombaları ve plastik mermi atan polisin üzerine “Katil polis hesap verecek” sloganlarıyla koşmaya başladı. Saldırısını sonlandırarak Bakanlıklar yönüne kaçan polis, havaya da defalarca ateş açtı. Polisin açtığı ateşte bir kişi gerçek mermi ile vuruldu. Yaralı, hastaneye kaldırıldı.

17.36 Polisin sert saldırısı sürüyor. Halkevleri üyesi Salih Yıldırım, gaz bombasıyla yaralanarak Numune Hastanesi’ne kaldırıldı. Bir başka Halkevleri üyesi Sonel Temel’in de parmağı kırıldı.

17.32 Yoğun gaz bombası ve plastik mermi kullanımına karşın Kızılay Meydanı’na tamamen girildi. On binler “Faşizme ölüm tek yol devrim”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Tayyip istifa” sloganları atıyor. kizilaydirenis7 17.28 Kızılay Meydanı ve çevresinde sert çatışmalar devam ediyor. Sakarya ve Caddesi ve Konur Sokak’ta yaralılar için ilkyardım noktaları oluşturuldu. Konur Sokak’ta Leman Cafe ve Kahverengi Cafe yaralılar için yardım noktaları. Direnenler acil müdahale için yaralıları bu iki noktaya çağırıyor.

kizilaydirenis1217.16 Kızılay Meydanı’na girenlerin sayısı artıyor. YKM önüne sıkışan polis, kitleye plastik mermilerle saldırıyor.

17.13 Ziya Gökalp Caddesi’ndeki polis barikatı aşıldı ve kitle Kızılay Meydanı’na girmeye başladı. Polis, meydana girenlere gaz bombası yağdırıyor. Meydanın içerisindeki akrepler, kitlenin üzerine sürülüyor. Çatışmalar daha da şiddetlendi.

16.59 Ziya Gökalp Caddesi’nde iki kişi, GMK Bulvarı’nda da bir kişi daha başından gaz bombasıyla vuruldu. Yaralılar hastaneye kaldırıldı.

16.46 Kızılay Meydanı, dört koldan zorlanıyor, polis Ankara’nın merkezini gaz bulutuna çevirdi. Hedef gözetilerek gaz bombası atılması sonucu onlarca yaralı var. Yaralılar ambulanslarla ve araçlarla hastanelere taşınıyor.

16.38 Akın Can, kafasına gaz bombası isabet etmesi sonucu yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. Halkevleri üyesi Dilara adlı bir kadın da tedavisi için Ankara Tabip Odası’na götürüldü.

ankara

16.35 Ziya Gökalp Caddesi’ndeki kitle polis bariyerlerini yıktı. Küçük bir polis grubu kitleyi, üzerlerine gaz bombası yağdırarak engellemeye çalışıyor. Çatışmalar meydanın dört bir yanında devam ediyor.

16.27 Vücutlarının çeşitli yerlerine gaz bombası isabet eden 3 kişi tedavileri için Halkevleri Genel Merkezi’ne götürüldü.

16.24 Ziya Gökalp Caddesi’nde 7 bin, Sıhhiye Meydanı’nda 5 bin, Meşrutiyet Caddesi’nde 2bin, GMK Bulvarı’nda bin, Güvenpark’ta 500 kişi Kızılay Maydanı’nı kuşattı. Polis her yere rastgele gaz bombası atıyor. Kitle Kızılay Meydanı’na girmeye çalıyor.

16.10 ODTÜ’de dört bin kişi Eskişehir yoluna ilerliyor.

16.06 Ankara toplumsal muhalefeti Ziya Gökalp Caddesi’nde ara sokaklara kurulan barikatlarla polisin ara sokaklara girmesini engelledi. Ziya Gökalp Caddesi’nde 8 bin kişi sloganlarla bekliyor.

Helikopterlerden alçak uçuşlarla gaz bombaları atıldı.

Helikopterlerden alçak uçuşlarla gaz bombaları atıldı.

16.00 Meşrutiyet Caddesi’nde kitle boş bir otobüsü kendisine barikat yaptı. TOMA’nın ilerlemesin izin vermiyor. Ara sokaklardaki, gruplar ise Ziya Gökalp Caddesi’nde buluştu. Mamak’ta yürüyen binlerce kişi de onlara katıldı.

15.45 Mamak kolu Kızılay’a gelmek üzere. 650 kişi başlayan yürüyüş 2500 kişiye yaklaştı. Polis helikopterinden gaz bombası atışı devam ediyor.

15.40 Meşrutiyet ve Yüksel Caddelerine barikat kuruldu. Yüzlerce kişi var. Ziya Gökalp ve Mithat Paşa Caddelelerinde de polise direnen gruplar var. Bütün bu gruplar birleşmeye calışıyor.

15.30 MHP, İP, TGB ve Eğitim-İş’ten 2 bin kişi Sıhhıye Kızılay arasında polisle çatışıyor.

kizilaydirenis8

Kızılay’ın ara sokaklarına kurulan barikatlar direnişçilere polis karşısında önemli ölçüde üstünlük kurmasını sağladı.

15.19 Halkevleri, Dev-Genç Marşı okuyarak Kurtuluş Parkı’na doğru yürüyor.

ODTÜ'lüler Kızılay yürüyüşlerinde önünden geçtikleri Dışişleri Bakanlığı'nın kapısına "Katil Davutoğlu" yazılaması yaptı.

ODTÜ’lüler Kızılay yürüyüşlerinde önünden geçtikleri Dışişleri Bakanlığı’nın kapısına “Katil Davutoğlu” yazılaması yaptı.

15.13 İzmir ve Sakarya Caddesi’nde altı bin kişi Kızılay Meydan’a çıkmayı zorluyor.

15.12 Kızılay’da polisin attığı gaz bombası bir Öğrenci Kolektifleri üyesinin ayağına isabet etti.

15.07 Mamak Tuzluçayır halkı yarım saat önce yürüyüşe geçti. Abidinpaşa’dan Dikimevi’ne doğru yürünüyor. Helikopter kitle üzerinde alçak uçuş yapıyor, kitle yuhalıyor.

15.00 Esnaf Duman’ın “Eyvallah” adlı şarkısını son ses açtı. Bütün Konur Sokak, “Eyvallah” ile yankılanıyor.

 

 

Çatışmalar sırasında Başbakanlık'ı bin asker korudu.

Çatışmalar sırasında Başbakanlık’ı bin asker korudu.

14.58 Yüksel Caddesi’nde çatışma çıktı. Konur Sokak esnafı yaklaşık 2 saat öncesinden süt, limon, su gibi malzemeleri dükkanların önüne koydu. Bütün mekanlardan barikat kurulması için malzemeler çıkarılıyor. Esnaf, malzeme yardımı yapıyor.

14.29 Konur Sokak’tan yüzlerce kişi Güvenpark’a yürüyüşe başladı.

14.10 Yüksel’de toplanan herkese gaz bombası yağmuru oldu. Kızılay gaz bulutu altında.

14.00 Güvenpark’ta toplanan TGB’ye polis saldırdı. TGB, buluşma saatini 16.00’a çekti.

 

konursokak 13.51 Güvenpark Metro çıkışında polis saldırdı, biber gazı atıyor.

13.50 Ankara’da Mamak Tuzluçayır’dan yaklaşık 300 kişi saat 16.00’da Güvenpark’taki buluşmaya gitmek üzere bir araya gelmeye başladı. Halk eyleme tencere tavalarla katılıyor.

12.30 Tıp öğrencileri de Güven Park’ta revir kuracak.

12.00 Ankara’da dünkü gözaltılar ve bugünkü eylem için İHD ve ÇHD kriz masası oluşturdu.

11.45 Polisin Kızılay’ı abluka altına almasıyla Ankara’daki direnişin ikinci günü başladı.

31 MAYIS CUMA

kizilaydirenis3

05.45 Ve ODTÜ’lüler meclis önünde.

05.08 ODTÜ’lüler “Gelsene gelsene, Tayyip ODTÜ’ye gelsene”, “AKP’den hesabı gençlik soracak” sloganları atıyor.

05.03 Dikmenliler ara sokaklarda yürüyüşlerine ve gürültü çıkarma eylemlerine devam ediyor.

04.35 ODTÜ’lüler Anıttepe’de. Yürüyüşlerini sürdürüyor.

Çukurambar yürüyüşü.

Çukurambar yürüyüşü.

04.22 Gece yarısından itibaren ODTÜ yurtlarında bir araya gelen 3 bine yakın ODTÜ’lü, saat 03.30’da Yüzüncü Yıl kapısından çıktı. Yüzüncü Yıl’daki işçi bloklarında yürüyen kitleyle birleşen üniversiteliler, buradan Eskişehir Yolu’na yöneldi ve bir süre sonra da Ankara-Eskişehir yolunu trafiğe kapattı. Çukurambar’da yürüyen ve çoğunluğunu üniversitelilerin oluşturduğu grup da ODTÜ grubuyla birleşti. Yaklaşık 5 bin kişi Dikmen koluyla birleşmek üzere meclise doğru yürüyor.

04.20 Keçiören’de de halk tencere tavalarla sokağa indi. Mahalle içerisinde yürüyüş yapan ve Taksim direnişini anlatan Keçiörenliler, 1 Haziran günü saat 16.00’da Güvenpark’ta olma çağrısı da yaptı.

04.18 Tuzluçayır’ın ara sokaklarından Nato Yolu’na çıkan yaklaşık 300 kişilik kitle yolu trafiğe kapattı. Bu sırada 34 TN 7775 plakalı bir araç, aracını kitlenin üzerine sürdü. Bir kadına çarpan araç hızla uzaklaştı. Kadın hafif yaralanmayla saldırıyı atlattı.

04.08 Batıkentliler metroda toplanmaya devam ediyor.

04.02 Kuğulupark’ta yaklaşık 5 bin kişi “AKP istifa”, “Tayyip istifa”, “Kahrolsun AKP diktatörlüğü” sloganları atıyor.

Çukurambar'da çoğunluğunu ODTÜ'lülerin oluşturduğu yürüyüş.

Çukurambar’da çoğunluğunu ODTÜ’lülerin oluşturduğu yürüyüş.

03.55 Konur Sokak’taki çatışmalardan sonra Akay Caddesi’ne gelebilenler, buradan meclise yürümek istedi. Meclis yürüyüşüne polis saldırdı. Akay Caddesi’nde de çatışmalar var.

03.53 Kızılay’da Mithatpaşa ve Meşrutiyet caddeleri ile Konur ve Karanfil sokaklarında da akşam saatlerinden itibaren devam eden küçük çaplı çatışmalar var. Görgü tanıkları Kızılay’daki polis saldırılarında en az 5 kişinin yaralanarak hastaneye kaldırıldığını, çok sayıda kişinin de polis tarafından gözaltına alındığını iletti.

03.52 Esat Caddesi’nde tencere ve tavalarıyla sokağa çıkan yaklaşık 300 kişiye polis gaz bombalarıyla saldırdı. Ara sokaklara dağılan halk, farklı yürüyüşler yaparak yeniden bir araya gelmeye çalışıyor.

Meşrutiyet Caddesi'ndeki çatışmalardan. Foto: Kolektifler.net

Meşrutiyet Caddesi’ndeki çatışmalardan.
Foto: Kolektifler.net

03.43 İlker ve Sokullu’da bir araya gelen yaklaşık bin kişi de Dikmen Caddesi’ne çıktı. Apartmanlardan alkışlar, ıslıklar ve sloganlar yükseliyor.

03.40 Tuzluçayır’da Halkevi’nin önünde bir araya gelen 300 kişi, ara sokakları gezerek yürüyüş için çağrı yapmaya başladı.

03.33 Batıkent’te Anıt İş Merkezi önünde bir araya gelen yaklaşık 500 kişi metro çıkışına yürüdü. Yürüyüş sırasında çevreden de katılımlar olmasıyla sayı 700’e ulaştı. Çok sayıda Batıkentli de araçlarıyla konvoy oluşturdu. Batıkent tam anlamıyla ayakta.

 

03.25 Ayrancı’da yaklaşık 1500 kişi tencere tavalar ve sloganlarla meclise yürüdü. Meclisin önünden Atatürk Bulvarı’na çıkan kitle, buradan da Kuğulupark’a yürüyerek oradaki kitleyle birleşti.

Dikmenliler, yürüdükleri güzergahlara sloganlarının yazılamasını yaptı.

Dikmenliler, yürüdükleri güzergahlara sloganlarının yazılamasını yaptı.

03.19 Ankara halkı Meclis’e yürüyor. Binlerce ODTÜ’lü Yüzüncü Yıl kapısından çıkıyor.

02.41 ODTÜ yurtları ayakta.

02.40 İlker halkı Dikmen’e doğru yürüyor. Dikmen halkı da sokakta.

02.23 Yüzüncü Yıl, Akay Caddesi, Ayrancı, Batıkent Atlantis önünde tencere tavalarla yürüyor.. Tunalı ve Kuğulu Park’ta halk barikata yüklendi.

02.21 Ayrancı mahallesi halkı tencereleri tavalarıyla Kızılay’a yürüyor.

02.08 Ayrancı ve Yüzüncü Yıl mahallelerinde halk tencere tavalarla sokaklara döküldü.

mecliseyuruyusu-ankara

Ayrancı’da bir araya gelenler meclise yürüdü.

01.59 Gözaltına alınanlar arasında yaralılar, bir avukat, barda otururken alınan bir vatandaş, 60’lı yaşlarda Güven Park’ta dolmuş bekleyen bir adam bulunuyor.

01.51 Başına gaz bombası isabet eten oyuncu Leyla Okay beyin kanaması geçirdi. Okay, Numune Hastanesi’nde ameliyata alındı.

Kızılay sokaklarında çevik kuvvet polisleri. Foto: Kolektifler.net

Kızılay sokaklarında çevik kuvvet polisleri.
Foto: Kolektifler.net

01.30 Gençlerbirliği taraftarı Yusuf Murat Özdemir gaz kapsülünün gözüne gelmesi sonucu sol gözünü kaybetti.

01.17 Gözaltı sayısının 45’e yükseldiği belirtildi.

00.30 Avukatların verdiği bilgiye göre, Ankara’da toplam 35 gözaltı var.

23.00 Kızılay’da yer yer çatışmalar sürüyor. Halkevleri, Gezi Parkı’nın Topçu Kışlası ve alışveriş merkezi yapılmak istenmesine karşı süren direnişe destek vermek ve polis saldırısını protesto etmek için saat 17.00’da Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı’nda bir araya geldi. Halkevleri MYK üyesi Mustafa Eberliköse tarafından burada bir basın açıklaması yapıldı. Halkevciler, açıklama sonrasında oturma eylemine başladı. KESK Ankara Şubeler Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen toplumsal muhalefet bileşenleri de ilerleyen dakikalarda oturma eyleminin yapıldığı İnsan Hakları Anıtı’na geldi. Saat 18.00’da ise AKP İl Binası önünde yapılacak basın açıklaması için yürüyüş başladı. Ankara muhalefeti, AKP İl Binası önüne yüzlerce polisle yığınak yapan polise çalım attı. Kocatepe Cami’nin altından geçen yaklaşık 1500 kişi, Esat ve Tunalı Hilmi caddelerini trafiğe kapatarak saat 19.00’daki Kuğulupark’a doğru yöneldi. Aralarında CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın da bulunduğu çok sayıda milletvekili ve sanatçı da eyleme destek verdi.

ABD Büyükelçiliği’ne yapılan yürüyüşe polis saldırdı

Kuğulupark’taki eylem devam ederken aralarında SDP, ESP, Kaldıraç ve Anarşi İnisiyatifi’nin de bulunduğu bir grup, Atatürk Bulvarı’nı ankarageziparki4trafiğe keserek ABD Büyükelçiliği’ne doğru yöneldi. Gruplara burada polis saldırdı. Büyükelçilik önünde başlayan çatışmayı gören yüzlerce kişi Kuğulupark’tan çıkarak eyleme destek verdi. Polisin dakikalar süren saldırılarına karşın grup dağılmadı. ABD Büyükelçiliği’nin önüne kadar gelinmesi üzerine polis geri çekilmek zorunda kaldı. Kitle, büyükelçiliğin demir parmaklıklarına vurarak ses çıkarma eylemi yaptı.

Çatışmalar Kızılay’a yayıldı

Büyükelçiliğin önündeki eylemin sonlanmasından bir süre sonra ise bu defa Kızılay’daki Meşrutiyet Caddesi trafiğe kapatıldı. Cadde üzerinde bekleyen polisin saldırmasıyla kısa süreli bir çatışma oldu. Eylemciler, yolda barikatlar kurarak ateşe verdi.

Polis önüne gelene saldırdı, rastgele gözaltı yaptı

Meşrutiyet Caddesi’nde çatışmanın sürdüğü sırada yüzlerce çevik kuvvet polisi Konur Sokak’a girdi. Sokaktaki kafe ve barlara girerek içerdeki insanlara rastgele biber gazı sıkan polis çok sayıda kişiyi darp etti. Polis, eyleme katılan ve kendisine tepki gösteren bazı kişileri de gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında Öğrenci Kolektifleri üyesi iki üniversiteli de bulunuyor. Konur Sokak ve Kızılay’da saat 23.00 itibariyle küçük çaplı çatışmalar sürüyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur