Liseli Genç Umut: ‘Oğulcan Tuna arkadaşımızın hesabını soracağız’

Reyhanlı Katliamı’nın üzerinden bir hafta geçti. Liseli Genç Umut Reyhanlı Katliamı’nı ve aradan geçen bir haftayı değerlendirmek üzere bir açıklama yayımladı. İşte o açıklama:

‘Reyhanlı’da bombalar patlayalı bir hafta oldu’

Reyhanlı katliamının üzerinden tam bir hafta geçti. 11 Mayıs Cumartesi günü saatler 13.45’i gösterdiğinde Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde iki ayrı patlama meydana geldi. 50’nin üzerinde insan hayatını kaybetti, onlarcası yaralandı.

AKP’nin dış politikasının savaş politikası olduğunu bu politikanın da bizlere kan, gözyaşı, ölüm getirdiğine bir kez daha tanık olduk. Bugüne kadar AKP elleriyle cihatçı çeteleri besledi. Emperyalizmin Ortadoğu’daki aktif taşeronu oldu. O yüzdendir ki Reyhanlı’da ki patlayan bombaların sahibi AKP’dir, ölen, yaralanan insanlarımızın faili AKP’dir.

Patlamaların ardından 1 hafta geçmesine rağmen patlamalar hakkında hiçbir şey açığa çıkmış değil. Aksine AKP getirdiği basın-yayın yasağı ile patlamanın delillerini ortadan kaldırmayı ve patlamanın üstünü kapatmayı hedefliyor.

AKP Oğulcan arkadaşımızın üstünü kapatamaz!

Ancak AKP patlamada hayatını kaybeden 17 yaşındaki Liseli Genç Umut üyesi Oğulcan Tuna arkadaşımızın üstünü öyle kolay örtemez. Arkadaşımızı katlettiği ile kalamaz.

Patlamanın yaşandığı noktada bulunan dershanesine gitmek üzereyken bombaların arasında kalan arkadaşımız Oğulcan, AKP’nin savaş politikaları sonucu hayatını kaybetmiştir. Bizler geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanlığı önünde arkadaşımızın hesabını sorduk, bugünden sonra da sormaya devam edeceğiz.

AKP faşizmi saldırmaya devam ediyor

AKP faşizmi Reyhanlı için ayağa kalkan herkese saldırıyor. Patlamanın hemen ardından ‘’Reyhanlı için yasta, savaşa karşı ayaktayız’’ diyerek Türkiye’nin dört bir yanında sokağa çıkan toplumsal muhalefet hemen hemen her ilde polis saldırısı ile karşılaştı. Ankara’nın bir çok üniversitesinden Dışişleri Bakanlığı’na yürümek isteyen üniversiteliler, İstanbul’da yine üniversitelerden çıkarak Başbakanlık Ofisi’ne yürümek isteyen üniversiteliler, Eskişehir, Adana, İzmir’de Reyhanlı için sokağa çıkanlar polisin saldırısı ile karşılaştı.

Reyhanlı Katliamı’nın birinci haftasında Ankara’da polis saldırısı

Halkevleri, 18 Mayıs’ı Reyhanlı için yas günü olarak ilan etti. Halkevleri Hatay, Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Mersin, Antalya, Samsun, Kocaeli, Bursa, Çanakkale başta olmak üzere pek çok kentte Reyhanlı için sokaktaydı. Hatay’da hayat durdu, Ankara’da polis saldırdı.

Biz Liseli Genç Umut üyesi liseliler olarak AKP’nin kan, intikam, gözyaşı getiren savaş politikasına karşı her zaman mücadele edeceğiz. Reyhanlı Katliamı’nın ve diğer tüm katliamların hesabını tek tek sorana kadar sorumluların yakasından ellerimizi çekmeyeceğiz. Ve patlamada hayatını kaybeden Liseli Genç Umut üyesi Oğulcan Tuna arkadaşımızın hesabını soracağız.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur