KCK Batman Davası’nda 3 tahliye

KCK Batman Davası’nda tutuklu yargılanan BDP Batman eski İl Başkanvekili Selim Aratimur ile Veysi Geyik ve Zeynel Abidin Çelik tahliye edildi

17’si tutuklu 40 kişinin yargılandığı “KCK” Batman davasının duruşması Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada, 17 tutuklu ile aralarında Batman Belediye Başkanı Serhat Temel ve DİHA muhabiri Gülsen Aslan’ın da bulunduğu 8’i tutuksuz toplam 25 kişi, Kürtçe tercümanlar ile müdafi avukatlar hazır bulundu. Duruşmayı BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata ve tutuklu yakınları da izledi.

Duruşmanın ikinci oturumunda delil ikamesi yapılan Veysi Geyik, Zeynel Abidin Çelik ve BDP Batman eski Merkez İlçe Yöneticisi Ahmet İvrendi, üzerine atılı suçları ve gizli tanık beyanlarını kabul etmeyerek legal zeminde siyaset yürüten bir partinin çalışanları olduklarını belirtti.

Çelik, başlatılan yeni sürece dikkat çekerek, “Barışın önünü açın ve barışa destek olun” dedi. Tutuklu yargılananlardan BDP eski Genel Merkez Sözcüsü Erdal Tuncel de başlatılan yeni sürece dikkat çekti ve mahkemenin iyi niyetin göstermesi gerektiğini ifade etti. Gizli tanık ifadelerinin çelişkili olduğuna dikkat çeken Tuncel, bir önceki duruşmadan bu duruşmaya gizli tanık ifadelerinin değiştiğinin altını çizdi. BDP Batman eski İl Yöneticisi Ebedin Satıcı, “Biz siyaset yapmazsak ne yaparız?” diye sorarken BDP çalışanı Hamit Can da aktif siyaset yürütenlerin tasfiye edilmek istendiğini vurguladı.

Müdafi avukatlar, dosyadaki gizli tanık beyanlarındaki çelişkilere dikkat çekerek gizli tanığın dosyadan çıkarılmasını, hasta tutsaklar başta olmak üzere tüm tutuklu yargılananların tahliyesini talep etti.

Mahkeme heyeti ise tutuklu yargılananlardan BDP Batman eski İl Başkan Vekili Selim Aratimur ile Veysi Geyik ve Zeynel Abidin Çelik’i tutuklulukta geçirdikleri süreyi göz önünde bulundurarak tahliyesine karar verdi. Diğer tutukluların “kuvvetli suç delili”, “kaçma şüphesi” ve “suçun mahiyeti” gerekçeleri ile tutululuk hallerinin devamı yönünde karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 17 Eylül tarihine erteledi.

Kaynak: ANF

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur