Çerkesler: “Soçi’de olimpiyat soykırımın tekrarıdır!”

Çerkes dernekleri, 149’uncu yıl dönümünde Çerkes Soykırımı’nı Taksim’de yaptıkları eylemle protesto etti

Çerkes dernekleri, 149. yıl dönümünde Çerkes Soykırımı’nı Taksim’de yaptıkları eylemde protesto etti. Çerkesler’in Kafkaslar’dan sürgünü ve uğradıkları soykırımın 149. yıldönümü nedeniyle Rusya Federasyonu Büyükelçiliği önünde toplanan 21 Mayıs Platformu üyeleri pankart açtı. Çerkesler, Çarlık Rusyası döneminde yapılan katliamın unutturulmaması ve gelecek yıl gerçekleştirilecek olimpiyat oyunları ile gerçeklerin üzerinin kapatılmaması için aynı anda dünyanın her yerinde Rusya Federasyonu temsilcilikleri önünde eylem yaptı.

2009’dan bu yana MAY21 şemsiyesi altında toplanan Çerkes örgütleri bu yıl da soykırımın simgesi olarak niteledikleri Soçi’de Kış Olimpiyatları’nın gerçekleştirilmesine karşı toplandı.

Soçi’de olimpiyat soykırımın tekrarıdır!

Taksim’deki Odakule önünde toplanan Çerkeslere yurtdışından da katılım vardı. Eyleme katılanlar siyah kıyafetler giyip kollara kırmızı kurdaleler bağladı. En önde taşınan olimpiyat oyunlarının simgesi, siyah çelenk haline getirilmiş ve üzerinde kanı temsil etmesi için kırmızı boya ile boyanmıştı. Anadillerinde yazılmış “Rusya biz geri geldik!”, “Sochi soykırımın şehridir!” ve Türkçe “Soçi’de olimpiyat soykırımın tekrarıdır!” pankartı taşındı.

Basın açıklamasını May21 Platformu adına Fehmi Erdem Aybulut yaptı. Çerkes Soykırımı’nın en kanlı sahnelerinin yaşandığı Kbaada Vadisi’nde, önümüzdeki yıl yani soykırımın 150. yılında Sochi Kış Olimpiyatları’nın gerçekleştireceğine dikket çekilen açıklamada, bu olimpiyatlarla tarihi bir suçun örtbas edilmeye çalışılmasına ve yenilerine kapı açmaya hizmet ettiği vurgulandı.

Aybulut, “Bu yıl öncekilere göre sesimiz daha gür. Ulusların yükseldiği bir çağda yok olmaya mahkum edilen Çerkezya’da soykırımın en kanlı sahnelerinin yaşandığı Kbaada Vadisi’nde önümüzdeki yıl, soykırımın 150. yılında Soçi Kış Olimpiyat Oyunları gerçekleştirilecek. Olimpiyat komitesi, korumakla sorumlu olduğu olimpiyat değerlerini bir kez daha ayaklar altına alacak bir süreci başlatmış oldu” dedi.

“Rusya inkar ve asimilasyon politikalarına devam ediyor”

Rusya’nın bugün halen Kafkasya’da inkar ve asimilasyon politikalarına devam ettiği vurgulanan açıklamada, Putin iktidarının Çarlık Rusyası’nın mirasını sahiplenmekte olduğuna ve iktidarını körüklediği Rus milliyetçiliğiyle koruduğuna vurgu yapıldı. Bağımsızlık arayışlarının kitlesel katliamlarla bastırılmakta olduğu, militarist politikalar uygulandığı belirtilerek şu bilgiler aktarıldı: “Soykırımla sürülen Çerkeslerin geri dönüşlerini engellemek amacıyla Rusya uluslararası arenada bütün gücünü kullanmaktadır. Bugün de, bu toprakların kadim halkları olan Çerkesler tarihsel anayurtlarına ancak sınırlı kotalarla kabul edilmektedir. Suriye’de yaşanan iç savaştan uzaklaşmak isteyen on binlerce Çerkes’in vize almaları engellenerek, dönebilenlerin evrakları yenilenmeyerek vatanlarının kapısı yüzlerine kapatılmıştır.”

Çerkesler eylemde, Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde yaşanan saldırıya da dikkat çekerek, “Reyhanlı halkı yalnız değildir” sloganları ile saldırıyı kınadıklarını ve Reyhanlı halkının yanında olduklarını ifade etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur