Marmara Üniversitesi’nde gerici sempozyum: ‘Evrim Sorgulanıyor’

Marmara Üniversitesi’nde geçen yıl tüm tepkilere rağmen rektörlüğün koruması altında yapılan evrim karşıtı gerici etkinlik bu yıl “Evrim Sorgulanıyor Kongresi” başlığıyla 4 Mayıs’ta yapılacak

YÖK’e bağlı Türkiye Öğrenci Konseyi desteğiyle, Marmara Üniversitesi Marmara Genç Vizyon Kulübü ve Marmara Üniversitesi Öğrenci Konseyi yürütücülüğünde hazırlanan evrim karşıtı  “1. Uluslararası Evrim Sorgulanıyor Kongresi” adlı etkinlik bu yıl 4 Mayıs’ta bir kez daha yapılmak isteniyor. Kongrenin düzenleyicileri, geçen yıl da “Bilim, Türler Arası Evrimi Neden Kabul Etmiyor?” başlıklı bilim dışı bir etkinlik düzenlemiş, Marmara Üniversitesi öğrencileri ise akademisyenlerle kampüs kapısında evrim dersi işlemişti.

Türkiye Öğrenci Konseyi Başkanı Nihat Buğra Ağaoğlu, evli ve 27 yaşında. Ayrıca Marmara Üniversitesi’nin Öğrenci Konseyi Başkanı Sağlık Bilimleri Enstitüsü temsilcisi. Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü’nde gerçekleşen “Bilim, türler arası evrimi neden kabul etmiyor?” başlıklı evrim karşıtı, yaratılış propagandasının yapıldığı sempozyumda konuşmacı olarak yer almıştı. Marmara Üniversitesi’nin AKP Okul Başkanı Yunus Köse’yle de araları bir hayli iyi. “Bilim türler arası evrimi neden kabul etmiyor?” sempozyumunun bir diğer örgütleyici ismi ise Yunus Köse’ydi.

Türkiye Öğrenci Konseyi Başkanı Nihat Buğra Ağaoğlu, evli ve 27 yaşında. Ayrıca Marmara Üniversitesi’nin Öğrenci Konseyi Başkanı Sağlık Bilimleri Enstitüsü temsilcisi. Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü’nde gerçekleşen “Bilim, türler arası evrimi neden kabul etmiyor?” başlıklı evrim karşıtı, yaratılış propagandasının yapıldığı sempozyumda konuşmacı olarak yer almıştı. Marmara Üniversitesi’nin AKP Okul Başkanı Yunus Köse’yle de araları bir hayli iyi. “Bilim türler arası evrimi neden kabul etmiyor?” sempozyumunun bir diğer örgütleyici ismi ise Yunus Köse’ydi.

Geçen yıl yapılan sempozyumun amacının “Yaratılış görüşünün bilimsel olarak ifade edilebildiği daha özgürlükçü bir bilimsel ortamın oluşturulması ve bu sempozyumun yıllık olarak geleneksel bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak” olduğu belirtilmişti.

Bu yılki sempozyum çağrısında ise yaratılış sözü geçirilmeden “Evrim hakkında daha özgürlükçü, bilimsel ve uluslararası bir çalışma alanının hedeflendiği” söylenmiş.

Geçen yıl yapılan sempozyum gericiler açısından Türkiye’de bir ilki temsil etmiş ve sadece evrimi yalanlamak üzerine değil, böyle bir sempozyumun yapılabileceğini kanıtlamak ve devamını getirebilmek bakımından da önemini ortaya koymuştu. Geçen yıl üniversitelilerin yaptığı eylem nedeniyle her ne kadar aynı başlıkla sempozyuma devam edemeseler de gericiler, evrim karşıtlığını üniversitede örgütlemekten vazgeçmiş değil.

“Evrime inananlar giremez”

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da “özgürlükçü” ortamın oluşabilmesi için sempozyuma katılacak davetliler önceden belirleniyor. Katılım için 30 lira para yatırma ve başvuru yapma koşulu aranıyor. İlginç olan ise başvuru formunda yer alan 7’nci, 8’inci ve 9’uncu sorulara “net” biçimde cevap verilmesi isteği. “Kongreye katılım amacınız, evrim teorisi hakkındaki düşünceleriniz, kongreden beklentileriniz” şeklinde sorulan soruların cevaplarının tek tek incelendikten sonra başvurulara geri dönüş yapılacağı duyuruluyor.

Gerici öğretim görevliler bir arada

4 Mayıs’taki sempozyuma konuşmacı olarak katılacak isimler arasında geçen yıldan tanıdık isimlerden biri var. Bunlardan biri geçen yılki sempozyumda “Evrim Mekanizmaları: İddialar ve Gerçekler” başlıklı bir sunum yapan, “Alternatif Biyolojiye Doğru” adlı kitabında “Hz. Adem’in boyunun 30 metre olduğunu ve insanların bir dönem dinozorlarla birlikte yaşadığını” iddia eden Dokuz Eylül Üniversitesi Biyoloji bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Yılmaz.

Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde pek çoğu rektörlerin katılımıyla gerçekleşen “Vahyin Işığında Evrim” konferansları veren, YÖK tarafından ihraç edilinceye kadar 14 yıl boyunca ders kitabı olarak okuttuğu ve Kuran ile Said Nursi’nin kitaplarından alıntılar içeren “Evrim ve Yaratılış” kitabının yazarı Prof. Dr. Adem Tatlı ise geçen yıl yapılan sempozyumda evrim teorisinin bilimsel değerini katılımcılara açıklamakla sorumluydu. Tatlı bu yıl yapılan sempozyumda yer almıyor.

Bu yılki sempozyumun tartışmalı isimlerinden birini de YTÜ’de öğretim görevlisi olan Caner Taslaman oluşturuyor. “Evrim Teorisi, Felsefe ve Tanrı”, “Big Bang ve Tanrı”, “Kuantum Teorisi, Felsefe ve Tanrı” gibi kitaplar yazan Caner Taslaman’ın The Quran: Unchallengeable Miracle (Kuran: Meydan Okunamayan Mucize) isimli bir kitabı da bulunuyor. Açıkça bilim karşıtlığı yapan Taslaman’ın YTÜ’de doçent kadrosuna atanması ise el çabukluğuyla ve bölüme danışılmadan gerçekleştirilmişti. YTÜ’de bilim felsefesi, tarihsel yapılar toplumsal dönüşümler gibi dersleri üstlenen Taslaman’ın akademik geçmişinde Evrim Teorisi’nin felsefe ve teoloji ile bağlantısı üzerine yaptığı teziyle doktora derecesi, daha sonra Kuantum Teorisi’nin felsefe ve teoloji ile bağlantısı üzerine yazdığı kitapla doçentliğe erişmesi bulunuyor.

6 Ocak 2011 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Çankaya Köşk’ünde ağırladığı Türkiye Öğrenci Konseyi üyeleri altlarında Jaguar marka arabalar, özel şoförler ve lüks takım elbiseleriyle tanınmıştı. Üniversite muhalefetinin karşısında "YÖK'ün iyi çocukları" olarak TÖK işaret edilmiş, TÖK'ün sesi de daha çok çıkar olmuştu. YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın “yumurta atmayın tweet atın” sözünü TÖK, dağıttığı broşürlere büyük puntolarla yazmış, üniversite gençliğine örnek model olmaya çabalamıştı. TÖK için daha ayrıntı bilgi için: Kolektifler.net "Bir ÖTK anatomisi"

6 Ocak 2011 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Çankaya Köşk’ünde ağırladığı Türkiye Öğrenci Konseyi üyeleri altlarında Jaguar marka arabalar, özel şoförler ve lüks takım elbiseleriyle tanınmıştı. Üniversite muhalefetinin karşısında “YÖK’ün iyi çocukları” olarak TÖK işaret edilmiş, TÖK’ün sesi de daha çok çıkar olmuştu. YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın “yumurta atmayın tweet atın” sözünü TÖK, dağıttığı broşürlere büyük puntolarla yazmış, üniversite gençliğine örnek model olmaya çabalamıştı. TÖK için daha ayrıntı bilgi için: Kolektifler.net “Bir ÖTK anatomisi”

 

16 Mayıs 2012'de “Bilim Türler Arası Evrimi Neden Kabul Etmiyor?” başlığı ile yaratılışçı bilim karşıtı sempozyumun gerçekleştiği Haydarpaşa Kampüsü’nde bilimden yana olan akademisyenler, üniversite öğrencileri eylem yaptılar. Üniversite yönetimi tarafından verilen talimatlarla özel güvenlikçiler tarafından kampüse alınmayan akademisyenler, öğrenciler üniversiteye faşistlerin, gericilerin alındığı, bilimden evrimden yana olanların ise engellendiği, hurafelerin içeride bilimin dışarıda bırakıldığı yönünde tepkilerini ifade ettiler. Eylemin ardından "açıkhava evrim dersi" verildi, horonlar eşliğinde evrim şenliği düzenlendi. Marmara Üniversitesi Ord. Prof. Reşat Kaynar Salonu’nda yapılacak olan sempozyum ise Eğitim-Sen 6 no.lu Üniversiteler Şubesi ve Marmara Üniversitesi öğrencilerinin eyleminin ardından başlatıldı. Samanyolu Tv ise sempozyumu “Bilim adamları evrim teorisinin gerçek olmadığını kanıtladı” şeklinde duyurdu.

16 Mayıs 2012’de “Bilim Türler Arası Evrimi Neden Kabul Etmiyor?” başlığı ile yaratılışçı bilim karşıtı sempozyumun gerçekleştiği Haydarpaşa Kampüsü’nde bilimden yana olan akademisyenler, üniversite öğrencileri eylem yaptılar. Üniversite yönetimi tarafından verilen talimatlarla özel güvenlikçiler tarafından kampüse alınmayan akademisyenler, öğrenciler üniversiteye faşistlerin, gericilerin alındığı, bilimden evrimden yana olanların ise engellendiği, hurafelerin içeride bilimin dışarıda bırakıldığı yönünde tepkilerini ifade ettiler.
Eylemin ardından “açıkhava evrim dersi” verildi, horonlar eşliğinde evrim şenliği düzenlendi.
Marmara Üniversitesi Ord. Prof. Reşat Kaynar Salonu’nda yapılacak olan sempozyum ise Eğitim-Sen 6 no.lu Üniversiteler Şubesi ve Marmara Üniversitesi öğrencilerinin eyleminin ardından başlatıldı. Samanyolu Tv ise sempozyumu “Bilim adamları evrim teorisinin gerçek olmadığını kanıtladı” şeklinde duyurdu.

[email protected]

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur