Geleceksiz Gençler: ‘Geleceğimizi sokakta yaratacağız’

İşsizliğin ülke genelinde yüzde 26’ya, genç nüfusta ise yüzde 56’ya yükseldiği İspanya’da lise ve üniversiteliler, bir kez daha işsizlik karşıtı eylemler için sokaktaydı

-İspanya’da lise ve üniversite öğrencileri, işsizlik oranlarının durmaksızın artması üzerine bir kez daha sokaklara çıktı. Güvenceli bir gelecek talebiyle pek çok kentte sokakları dolduran öğrenciler, iş koşullarının düzeltilmesini, iş olanakları yaratılmasını istedi. Madrid, Barcelona ve Zaragoza’daki eylemlerde konsolosluk binaları önlerinde buluşularak kent merkezlerindeki bakanlık binalarına ve müdürlüklerine yüründü.

İşsizlik karşıtı eylemlerini “Geleceksiz Gençler” adıyla örgütlemeye başlayan ve birleşik bir gençlik mücadelesini önüne koyan öğrenciler, ekonomik kriz döneminde ısrarla sürdürülen neoliberal programların geleceklerini kararttığını, sermayenin ucuz işgücü ihtiyacı çerçevesinde eğitimin niteliksizleştiğini ve piyasalaştığını kaydetti.

Geleceksiz Gençler’in sözcülerinden Mikel Revuelta, ülkeyi terk etmeye zorlandıklarını dile getirdiği konuşmasında artık seslerini daha fazla çıkaracaklarını söyledi. Eğitim alanındaki yıkımdan sağlıktaki piyasalaştırmaya, borçlandırma politikalarından işsizliğin önüne geçilmeyişine kadar pek çok alanda sarmalandıklarını kaydeden Revuelta, mücadelenin daha da büyüyeceğini ve geleceklerini sokakta yaratacaklarını ifade etti.

Sendika.Org

ispanya1

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur