Daiyang-SK grevi anlaşmayla sona erdi

Tekirdağ Çorlu’daki Daiyang-SK fabrikasında Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin sürdürdüğü grev 11 Nisan günü sona erdi.

Daiyang-SK patronu, Çorlu Kaymakamı ve Birleşik Metal-İş temsilcilerinin 11 Nisan günü bir araya geldiği görüşme saatler sürdü. Görüşmenin ardından toplu iş sözleşmesi imzalandı.

İmzalanan toplu iş sözleşmesine göre 70 liralık sosyal paket, yüzde 8maaş zammı, 800 lira geriye dönük alacak ve birer ikramiye konularında uzlaşma sağlandı.

Sözleşmeye göre karşılıklı açılan davalar geriye çekilecek. Bir ay içinde fabrikayı kapatma kararı alan Daiyang-SK, işçileri 1 ay daha çalışıyor gibi gösterecek, işçilerin 1 aylık ücret ve sigortası yatacak. İşveren bir ayın sonunda işçilerin kıdem ve ihbar tazminatları dahil tüm alacaklarını ödeyecek. Sözleşme işçinin işe giriş tarihinden, iş akdinin fesih tarihi olan 13 Mayıs 2013 tarihine kadar geçerli olacak. Sözleşmeye göre daha önce işten çıkarılan 9 işçinin işe iadesi reddedilirken bu 9 işçiye kıdem ve ihbar tazminatları ödendi, ancak işçiler grevde geçen sürenin parasını alamadı.

Birleşik Metal-İş ile Daiyang-SK Metal işvereni arasındaki toplu iş sözleşmesinde anlaşmazlık çıkması üzerine Birleşik Metal-İş üyesi işçiler 14 Kasım 2012 tarihinde greve çıktı. İşveren tarafından yasadışı bir şekilde grevdeki işyerine sokulmaya çalışılan işçileri grevci işçiler engelledi. İşveren Güney Kore’den dahi işçi getirip fabrikaya sokmaya çalıştı. İşçilerin her engelleme girişimi polis saldırısıyla karşılaştı. İşveren yine polis takviyesiyle işyerindeki tırları fabrikadan dışarı çıkardı. Bu gelişmeler üzerine işçiler Çorlu merkezde grev çadırı kurdu. İşçiler, Çorlu merkezdeki grev çadırını 22 Ocak’ta açlık grevi çadırına çevirdi. İşçilerin açlık grevi 5 günlük süreyle 5’er işçi tarafından sürdürdü.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur