Vanlı depremzedeler konteynerlerden atılıyor

Van Valiliği tarafından yapılan resmi açıklamada, sadece kamu görevlilerinin ve kiralama gücüne sahip olanların konteynerlerden çıkarılacağı açıklamasına rağmen Van’daki depremzedeler kendilerine zorla imzalatılan dilekçeler ile konteynerlerden atılıyor

23 Ekim 2011 tarihinde gerçekleşen deprem sonrası konteynerlere yerleştirilen depremzedeler kendilerine zorla imzalatılan dilekçeler ile konteynerlerdan atılmaya çalışılıyor. Van Valiliği tarafından dün (24 Ocak) yapılan açıklamada depremzedelerin konteyner kentlerden atılması iddiasının doğru olmadığı öne sürülmüş, sadece kamu görevlileri ve kiralama gücüne sahip olanların konteynerlerden çıkarılacağı söylenmişti. Valiliğin açıklamasına rağmen, konteyner kentlerde yaşayan tüm depremzedelere zorla dilekçeler imzalatılarak konteyner kentlerin boşaltılması hedefleniyor.

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) tarafından konteyner kentlerin tam boşaltılması “hedefine” ulaşabilmek için depremzedelerin yaşadığı konteynerlerin termosifonları söküldü, bazılarının elektrikleri kesildi.

Konteyner kent yönetiminin kötü muamelesi karşısında bir eylem gerçekleştiren depremzedeler, AFAD ve Van Valiliği’nin insanları yıldırarak konteynerlerden atma çabasının boşa çıkacağını ifade ettiler. Termosifonların sökülmesi karşısında milletvekilleri ve Van Depremzedelerle Dayanışma Derneği de bir tutanak hazırlayarak suç duyurusunda bulunacaklarını vurguladı.

Van Depremzedelerle Dayanışma Derneği, geçen hafta konteyner kentlerin boşaltılması kararını protesto ederek kararın geri alınmasını istemişti.

Sendika.Org/soL

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur