Üsküdar okullarında zorunlu din kontrolü!

Üsküdar’da Diyanet, Belediye, Kaymakamlık ve okul müdürleri el ele vererek okullarda zorunlu din kotrolüne başladı. Uygulamayı reddeden öğretmenler tehdit edildi

diyanet-isleri-baskaniÜsküdar Belediyesi’nin başvurusu üzerine İlçe Milli Eğitim ve Kaymakamlık Diyanet İşleri Başkanlığı’nca yayımlanan “Hz. Peygamberin Hayatı” adlı kitabın ilçedeki bütün okullara imza karşılığı dağıtılması yönünde karar aldı.

Okul yönetimlerine iletilen karar gereği, bütün öğrencilere karne ile birlikte imza karşılığı söz konusu kitap dağıtılıyor. Kitap isteyen öğrencilerin imza verdiği uygulama ile öğrenciler söz konusu dini kitabı isteyenler ve istemeyenler şeklinde fişleniyor.

Öğretmenlere tehdit ve zorlama

Karne ile birlikte imza karşılığı kitap dağıtımının bir çeşit zorlama ve fişleme olduğunu belirterek uygulamayı reddeden öğretmenler ise idarenin tehditlerine maruz kaldı. Sendika.Org’un ulaştığı öğretmenler, imza karşılığı kitap dağıtmayı reddedenlere “O zaman karne de dağıtamazsınız” dendiğini belirtti.

Eğitim emekçileri kitap dağıtımının ardından bir de Peygamberin Hayatı konulu ödüllü sınav düzenleneceğinin söylendiğini aktardı.

Fişlemelerin devamında ne olacak?

4+4+4 eğitim sistemiyle birlikte tırmanışa geçen gerici baskının bu son uygulama, yanıt bekleyen bazı sorular da açığa çıkardı:

  • Öğrenciler üzerinde imza karşılığı dini kitap dağıtımı ile uygulanan din kontrolü kayıtları ne için kullanılacak? Fişleme yargılanacak mı, yoksa AKP iktidarının toplum mühendisliği projelerinde mi kullanılacak?
  • Zorla imza toplamayı reddeden öğretmenlere yönelik idare baskısının devamında ne gelecek? Öğretmenleri zorlayan idareler mi yoksa öğretmenler mi soruşturulacak?
  • Söz konusu kitapların basımı ile hangi İslami şirketler zengin edildi? Kamu kaynaklarının devlet zoruyla İslami şirketlere aktarımı karşısında ne yapılacak?
uskudar-kaymakamligi-zorunlu-din-kontrolu-resmi-yazi

Üsküdar’da fiilen zorunlu din kontrolüne dönüşen uygulamanın belgesi

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur