TÜBİTAK, Darwin’in evrim kitaplarının basımını ve satışını sonlandırdı

TÜBİTAK, Darwin’in evrim kitaplarının basımını ve satışını sonlandırdı. Sadece Darwin değil, evrime ilişkin diğer kitaplar da TÜBİTAK’ın satış listesinde artık yer almıyor

tubitaktan-darwine-yasakİlk tartışma 2009 yılında başlamıştı. UNESCO’nun 200’üncü doğum yıldönümü nedeniyle tüm dünyada 2009’u Darwin yılı ilan etmiş, TÜBİTAK da Bilim ve Teknik Dergisi’nin 15 sayfasını ve kapağını Evrim Teorisi’nin sahibi Darwin’e ayırmıştı. Ancak, Yönetim Kurulu derginin bu halini beğenmemiş, Darwin’le ilgili 15 sayfa dergiden atılmıştı. Kapağı hazırlayan Genel Yayın Yönetmeni de işinden olmuştu.

KanalB ‘nin haberine göre, o dönem büyük tartışma yaratan olayın bir benzeri de şimdi yaşanıyor. TÜBİTAK artık Darwin’i tamamen sildi. TÜBİTAK yayınları, evrim teorisini anlatan kitapların basımını ve satışını durdurdu.

O kitaplar arasında sadece Darwin’e ait olanlar yok. Zooloji Profesörü Richard Dawkins’e ait Kör Saatçi ve Gen Bencildir kitapları, Alan Moorehead’dan Darwin ve Beagle Serüveni, Stephen Jay Gould’dan Darwin ve Sonrası ve Mahlon Hoagland’dan Hayatın Kökleri kitaplarının da aralarında bulunduğu pek çok kitap, listeden çıkartıldı. TÜBİTAK’ın eski satış listesinden geriye tek kalan ise Linda Gamlin’in Evrim kitabı oldu.

T24 KanalB’nin haberinde yer alan söz konusu yasağı  TÜBİTAK’a sordu.  T24’e konuşan TÜBİTAK görevlisi söz konusu yasağa dair bilgisi olmadığı söyledi.

Kaynak: KanalB,  T24

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur