Mursi’den olağanüstü hal hamlesi

Ülkenin dört bir yanında yüz binlerin eylemleriyle koltuğu sallanan gerici-otoriter Mursi iktidarı, yaşanan ölümleri gerekçe göstererek üç kentte olağanüstü hal ilan etti

misir125 Ocak ayaklanmasının ikinci yıldönümünde ülkenin dört bir yanında meydanları dolduran yüz binlerce muhalife saldıran Muhammed Mursi iktidarı, Port Said Katliamı Davası’nda 21 kişinin idama mahkum edilmesinin protesto eylemlerine ve cenaze törenine de sert bir biçimde saldırmıştı. Kahire ve Port Said’deki çatışmalarda 50’ye yakın kişinin yaşamını yitirmesini gerekçe gösteren Mursi, Port Said, Süveyş ve İsmailiye’de olağanüstü hal ilan etti.

Olağanüstü hal kararını akşam saatlerinde devlet televizyonundaki konuşmasına duyuran Mursi, iktidarına yönelen tepkileri “Eski rejim yanlılarının ülkeyi krize sürükleme çabası” olarak niteledi. Mursi, eylemlerin sürmesi halinde önlemleri daha da sertleştireceklerini söyledi.

Karara göre Port Said, Süveyş ve İsmailiye’de 30 gün boyunca akşam 21.00 ile sabah 06.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

misir2Olağanüstü hale anında tepki

Muhaliflerin kitlesel eylemlerine tanık olan ve son olarak Müslüman Kardeşler’e ait büroların yakıldığı İsmailiye’de olağanüstü hal kararının açıklanmasından sadece bir saat sonra halk sokağa çıktı. Yaklaşık bin kişi “Yeni Firavun, yeni Mübarek, yeni diktatör” sloganları eşliğinde Mursi’nin devrilmesi için mücadele çağrısında bulundu.

Muhalifler yasağı delmeye çağırdı

İktidara geldiği günden bu yana gerici ve otoriter uygulamalarına hız veren Mursi’nin, olağanüstü hal kararı aldığını açıklamasına muhalefet tepki gösterdi. 25 Ocak’taki eylem çağrısını yapan 10 örgüt, sıkıyönetim koşullarının özgürlükleri daha fazla kısıtlayacağını söyleyerek yasağı delmeye çağırdı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur