AKP faşizminin bugünkü mesaisi: 9’u avukat, 21 tutuklama

ÇHD, Grup Yorum ve Yürüyüş Dergisi’ne düzenlenen polis operasyonunda gözaltına alınanlardan 13 kişi savcılıktan, 7 kişi mahkemeden serbest bırakıldı. 12 kişi tutuklandı. 9 avukat hakkında tutuklama kararı çıkarılırken, Efkan Bolaç serbest bırakıldı.

DHKP-C operasyonu adı altında düzenlenen polis baskınlarında gözaltına alınan 41 kişi savcılığa çıkarıldıktan sonra aralarında Grup Yorum üyelerinin de bulunduğu 13 kişi akşam 22.45 sularında serbest bırakıldı. İlk serbest bırakılan 13 kişi arasında Grup Yorum elemanları ve avukatlar  Güray Dağ ve Gülvin Aydın da bulunuyordu.

Tutuklanma talebiyle 2 No’lu Hakimliğe sevk edilen 29 kişiden Kamile Kayır, Leyla Aracı, Doğan Karataştan, Yeliz Kılıç, Veysel Şahin, Mahir Bektaş, Alişan Gül, Güven Usta, Elif Sultan Kalsen, Dursun Göktaş, Şafak Yayla ve Fatih Özgür tutuklandı.  7 kişi ise yurt dışına çıkma yasağı getirilerek 10 bin TL kefaletle serbest bırakıldı.

Öte yandan hakkında kaçırıldı haberi çıkan Berna Yılmaz’ın ise gündüz saatlerinde gözaltına alındığı ve Çağlayan Adliyesi’ne götürüldüğü öğrenildi.

Serbest bırakılanlardan Necla Can, adliye çıkışında yaptığı açıklamada, yaşadıklarının bir komplo olduğunu söyledi ve “Bu komployu boşa çıkartacağız. Avukatlarımızı ve tutuklanan tüm arkadaşlarımızı da serbest kalması için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz” dedi.

Grup Yorum: “İşkence ile kan örneği aldılar”

Serbest bırakıldıktan sonra Adliye önünde bir açıklama yapan Grup Yorum elemanları iki gün boyunca işkenceye varan kötü muameleye maruz kaldıklarını, zorla parmak izi alındığını, darp edildiklerini, polisin zorla kan örneği aldığını, bunun için kendilerini zorla yaraladığını, tuvalete çıkarılmadıklarını, tuvalet ihtiyaçlarını battaniyelerle giderip battaniyeleri parmaklıklardan attıklarını söylediler.

Efkan Bolaç serbest, diğer 9 avukat tutuklandı

ÇHD operasyonunda gözaltına alınan avukatlardan Efkan Bolaç, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, diğer 9 avukat hakkında tutuklama kararı çıktı. Tutuklananlar arasında Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay da bulunuyor.

Gün boyu adliyede yaşanan gelişmeler için tıklayınız!

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur