ODTÜ AKP’ye karşı yürüdü

ODTÜ’de 18 Aralık günü Tayyip Erdoğan’ın ziyaretiyle birlikte yaşanan polis saldırısına kayıtsız kalmayan aydın ve sanatçılar, ODTÜ’nün sesine ses kattı. “ODTÜ ayakta, AKP’ye direniyor” sloganıyla iki gündür okullarını terk etmeyen binlerce ODTÜ’lü AKP’ye meydan okudu

17.00 ODTÜ’deki tarihi eylem sloganlar eşliğinde sona erdi. Etkinliğin sonunda eylemlerini sürdüren GSÜ öğrencilerine ve öğretim görevlilerine bir kez daha selam gönderildi.

16.45 Sırasıyla Nejat Yavaşoğulları, Güneş Duru, Marsis ve Bandista ODTÜ’de sahne aldı.

15.50 Nejat Yavaşoğulları sahnede. Alandaki coşku dinmiyor.

15.45 Başbakan Erdoğan ile ODTÜ Rektörü Ahmet Acar arasında Başbakanlık’ta gerçekleşen görüşme 1,5 sürdü. Görüşmenin az önce bittiği açıklandı. Acar, saat 17.00’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile de görüşecek.

15.35 Sahnede tekrar Beyoğlu Kumpanya var. “O badem bıyıklılara bir kez daha direnişi gösterdik. Buradan biz de şarkılarımızla, sloganlarımızla direnişi büyütüyoruz. ‘Devrim’ alanına hoş geldik” anonsu yapan Beyoğlu Kumpanya, bir de tiyatro oyunu sergiledi.

15.25 Oyuncu Emre Canpolat söz aldı. ODTÜ öğrencilerinin özgürlükleri ve hakları için yaptığı eylemin arkasında olduğunu söyleyen Canpolat, “ODTÜ’yü kınayan rektörleri gördükçe, ‘ODTÜ’yü yeterince kınarsam ben de rektör olabilirim’ diye düşündüm” dedi. Canpolat, kullanıldığı iddia edilen molotof kokteyllerini görmediğini ama Türkiye’de hemen herkesin biber gazını solur hale geldiğini ifade etti. Canpolat, rektörleri de AKP’yi de kınayarak konuşmasını tamamladı.

15.05 Sevinç Eratalay’ın türkülerinin ardından Grup Gündoğarken “Bugün bir milat ve biz, sizinle olmaktan gurur duyuyoruz” sözleriyle sahneye çıktı.

15.00 ODTÜ Stadyumu’ndaki binler Dev-Genç Marşı’nı okumaya başladı.

14.50 Sahneye çıkan Sevinç Eratalay, türküleriyle ODTÜ’lüleri selamladı. Kitle hep bir ağızdan Eylem Güzeli’ni söyledi.

14.45 Küsrüye çıkan Öğrenci Kolektifleri üyesi İlknur Özcan, Tayyip Erdoğan’ın protesto edilmeyeceğini zannettiğini belirtti. Kommer’in arabasının yakılmasını hatırlatan Özcan, “Bugün ODTÜ söz veriyor. AKP’yi yıkacağız. AKP’nin barikatlarını yıkacağız. Emperyalizme geçit vermeyeceğiz. Tayyip’e karşı direneceğiz.” dedi.

14.40 Kürsü Pınar Aydınlar’ın. Aydınlar, Roboski Katliamı’nın birinci yılında katledilenler ile stadyumdaki üniversitelileri selamladı. Gündoğdu, Çav Bella ve Avusturya İşçi Marşı alana coşku kattı.

14.35 ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Ali Gökmen, “ODTÜ’de 10 gündür mücadele veriyoruz. Bütün üniversite bileşenleriyle mücadele veriyoruz. Bu direnişi topluma anlatmaya çalışıyoruz.” dedi.

14.25 68 kuşağından Tuncay Çelen söz aldı. Çelen, Sinan Cemgilleri, Taylan Özgürleri, Deniz Gezmişleri ve Mahir Çayanları andı, “Onları bu stadyumda binlerce olmuş halde görüyorum” dedi. Tayyip Erdoğan’ın ODTÜ’ye hava basmaya geldiğini dile getiren Çelen, Kommer’e de Hasan Tan’a da dersini verdiklerini hatırlattı. Kitle hep bir ağızdan “Yankee Go Home” sloganını attı.

14.20 ODTÜ Araştırma Görevlisi Ercan Bölükbaşı, ODTÜ’nün ayakta olduğunu bir kez daha gösterdiklerini söyledi. “Erdoğan şovunu üniversitemizde yapabileceğini zannetti ama yanıldı. Erdoğan işgalci gibi hareket etti ama bilmeliydi ki işgalciler her zaman kaybeder. Erdoğan ülkeyi ateşe atmak istiyor fakat bizler ‘ODTÜ varken, biz varken ülkeyi ateşe atamazsınız’ diyoruz” dedi.

14.15 KESK Genel Başkanı Lami Özgen, ODTÜ direnişi ile birlikte üniversitelilerin ve öğretim görevlilerinin ayağa kalkışını selamladı. Özgen, kamu emekçilerinin haklarını arayan üniversiteliler ile dayanışmayı sürdüreceğini belirtti.

14.10 İki öğrenci, 18 Aralık günü Tayyip Erdoğan’ın gelişiyle birlikte okullarında yaşanan faşizmi ve direnişlerini anlatıyor.

Konuşmalar sırasında Galatasaray Üniversitesi’nde rektörlüğü kuşatan üniversitelilere selam gönderildi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki eylemler de sahiplenildi. Binler hep bir ağızdan “Her yer ODTÜ, her yer direniş” sloganları attı.

14.00 Beyoğlu Kumpanya’nın sahne almasıyla birlikte etkinlik başladı.

13.50 Devrim Stadyumu’nun çimlerine “ODTÜ ayakta” yazılmaya başlandı. Tribünler hep bir ağızdan sloganlarını haykırıyor.

13.40 Yürüyüş öncesinde yerleşkeye alınmayan ODTÜ dışından öğrencilerin girişine de izin verildi.

13.30 5 binden fazla kişinin yerleşke içerisinde yaptığı yürüyüş sonunda Devrim Stadyumu’na giriş yapıldı.

Türkiye’nin farklı üniversitelerinden gelen temsilciler, mezuniyet törenlerindeki gibi bir geçiş yaparak tribünleri selamlıyor.

13.20 Yerleşkede hayat tam anlamıyla durdu. Dersler iptal edildi, trafik işlemez oldu. Binlerce ODTÜ’lü “AKP defol üniversiteler bizimdir”, “Her yer ODTÜ, her yer direniş”, “AKP’den hesabı gençlik soracak” sloganlarıyla okulu inletiyor.

13.00 ODTÜ’deki meydan okuma yürüyüşü Hazırlık bölümünden başladı. Yürüyüşün başlamasından kısa bir süre sonra kurum temsilcileirinin içeriye girmesine izin verildi.

12.30 ODTÜ’lülerin yürüyüşüne destek vermek için üniversiteye gelen KESK Ankara Şubeler Platformu, Eğitim Sen MYK üyeleri ve Ankara Tabip Odası temsilcileri okula alınmadı.

Basın mensuplarının yerleşkeye girerek yürüyüşü görüntülemesine de izin verilmedi. Muhabirler, durumu Twitter hesaplarından aktardı ve karara tepki gösterdi.

12.15 ODTÜ’de gerçekleşecek büyük yürüyüş öncesinde sınıflar boşaldı, üniversiteliler yürüyüşün başlayacağı Hazırlık Binası’na doğru gelmeye başladı.

9.30 Sabahın erken saatlerinden itibaren üniversitelilerin bir bölümü stadyumdaki hazırlıklarda görev alırken, bir bölümü ise fakülte ve amfilerde duyuru yaparak arkadaşlarını yürüyüşe çağırmaya başladı.

Güvenlik birimleri ise kapının önüne yaptığı yığınak ile üniversite dışından gelişleri engelleme derdinde.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz

Sendika.Org/ Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur