Renault işçileri fabrikayı işgal etti

Bursa’daki Renault fabrikasında çalışan yaklaşık 1500 işçi, acil olarak Türk Metal’den Birleşik Metal-İş Sendikası’na geçişlerinin yapılması için üretimi durdurdu ve fabrikayı işgal etti

01.20: Türk Metal’cilerin saldırısına uğrayan üç işçinin tedavisi Bursa Çekirge Devlet Hastanesi ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde sürüyor. İşçilerden birinin kolu kırık, ikisi ise kafalarından darp almış durumda.

Saldırının fabrika önüne sopalarla gelen Türk Metal’ciler tarafından, fabrikanın yanı başında bulunan polis karakolu önünde gerçekleştirildiği, polisin saldırı esnasında ortadan kaybolduğu belirtiliyor.

00.45: İşverenin, polisin ve faşist Türk Metal çetesinin provokasyonları karşısında, eylemci işçiler polis nezaretinde fabrikayı boşaltmaya başladı. Çevredeki Türk Metal’cilerin ve beraberlerindeki faşist grupların karşı karşıya geldikçe eylemcilere sataşma ve saldırılarının sürdüğü bildiriliyor. Eylem nedeniyle işveren 12.00-8.00 vardiyasını iptal etti.

00.20: Fabrika önüne desteğe giden Bosch işçilerine faşistler saldırdı. İki işçi ağır yaralandı.

23.00: Akşam saatlerinde başlayan işgal saat 23.00 itibariyle sürüyor. İşçiler “Noter gelecek eylem bitecek” sloganlarıyla eylemlerini devam ettiriyor.

Direnişteki işçilere, gece vardiyasındaki işçilerin katılmasını engellemek isteyen Renault işvereni, işçileri arayarak “Gece gelmeyin, iş yok” dedi. İşçiler buna karşın destek amacıyla fabrikaya gelmeye başladı. Fabrika önünde yaklaşık 150 işçi bir araya geldi.

21.30: sol.org.tr’de geçen habere göre, gelişmeleri haber yapmak üzere fabrikaya giden soL gazetesi muhabiri Ahmet Alptekin ve beraberindeki Avukat Atakan Arar, bir grup Türk Metal üyesinin saldırısına uğradı.

21.00: Metal işkolunda iki yılda bir yapılan grup sözleşme sürecinde MESS ile masaya oturmaya hazırlanan metal sendikaları peş peşe grup sözleşme taslağını açıkladı. Renault, Bosch ve Arçelik işçileri de, Türk Metal’in işverenin çıkarlarını gözeten taslağına karşı eyleme geçti.

Bursa’da bulunan Renault fabrikasında çalışan ve Türk Metal’den Birleşik Metal-İş Sendikası’na üyeliklerinin geçişini isteyen işçiler, üretimi durdurdu ve fabrikayı işgal etti. Yaklaşık 1500 işçi, fabrikaya noter getirilmesini ve işlemlerin gerçekleşmesini talep ediyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur
Önceki içerik