TSK misilleme yapmamış İdlib’i vurmuş

Savaş kışkırtıcı bir çizgi izleyerek çatışmaları Türkiye-Suriye sınırına çekip Akçakale’de 5 kişinin ölümüne sebep olan AKP, savaş politikalarında bir adım daha attı. Başbakanlıktan yapılan açıklamada Suriye’nin vurulduğu belirtildi. Ancak Suriye’den bildiren bir muhabir karşı saldırının misilleme değil genel bir saldırı olarak Antakya yakınındaki İdlib’i hedef aldığı öne sürdü

Suriye’den atılan top mermisinin Akçakale’de 5 kişinin ölmesine neden olmasının ardından AKP harekete geçti. Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşürken, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da “Son olay, bardağı fazlasıyla taşırmıştır. Bu saldırının uluslararası hukukta bir karşılığı olmalıdır” dedi.

Arınç’ın sözünü ettiği karşılık gecikmedi. Başbakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada Akçakale’deki olayın ardından Suriye’nin vurulduğu açıklandı.

Açıklamada şöyle denildi:
“Bu menfur saldırıya, sınır bölgesindeki Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından angajman kuralları doğrultusunda anında gereken karşılık verilmiş, radarla tespit edilen Suriye’deki noktalara top atışı yapılarak hedefler vurulmuştur. Türkiye angajman kuralları ve uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde, Suriye rejiminin, ulusal güvenliğimize yönelik bu tür provokasyonlarını asla karşılıksız bırakmayacaktır”.

Misilleme değil, genel saldırı mı?
Ancak Suriye’den biliren NTV temsilcisi Hediye Levent, saldırının Akçakale olayı ile ilgisi bulunmayan ve Antakya yakınlarında bulunan İdlib kentini de hedef aldığını belirtti. Bu misilleme değil genel saldırı anlamına geliyor.

Meclis toplanıyor
TBMM, Akçakale ve Suriye gündemleriyle yarın saat 10.00’da bir araya gelecek. Görüşmede Suriye’ye yönelik saldırı ve sınırötesi tezkeresinin Suriye’yi kapsaması da masaya yatırılacak.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur